אידאולוגיה ופוליטיקה 254994
האים יש כאן מישהו‏1 המתנגד למשאל מפני שהוא חושש שההתנתקות עלולה לא לעבור בו? התרשמתי עמוקות מהטיעונים המלומדים והדאגה הכנה ליסודות המשטר הדמוקרטי...

1 השאלה מופנית לנשים לגברים כאחד.
אידאולוגיה ופוליטיקה 255004
ומה יקרה אם באמת יהיה משאל עם וההתנתקות תדחה על הסף?
שרון/בג"צ/מלא_את_החסר בטח יוכל לטעון שהמשאל היה פסול, או משהו.

מה בכלל המעמד החוקי של תוצאות של משאל עם כלשהו?
אידאולוגיה ופוליטיקה 255012
לפי הרקורד שלו, אין לי ספק ששרון יהיה מחויב ציבורית ומוסרית לציית להכרעה הדמוקרטית.

אגב, זה לא אותו שרון מתקופת מלחמת לבנון שהיה מחויב לבצוע מדויק של החלטות הממשלה?
אידאולוגיה ופוליטיקה 255055
אני. אני מאמין שיכולת אנשי הימין להשפיע על התקשורת עשויה לקבור את התוכנית ולהוביל לקפאון במצב המדיני.

מצד שני, אני גם מאמין שלשרון אין מנדט לביצוע התוכנית. הצבעתי לאפשרות הקוראת לקיום בחירות בטרם תבוצע התוכנית. אין כל ספק שבמערכת הבחירות, כל מפלגה תציג במפורש את דעתה בשאלת ההתנתקות, כך שלא ניתן יהיה להמשיך ולטעון שאין לממשלה מנדט.
אידאולוגיה ופוליטיקה 255408
האם בחירות לא ירסקו את המערכת הפוליטית?
להערכתי הימין בגדול שוב יקח, אבל איזה ימין זה יהיה לדעתך? שרון יוביל שוב את הליכוד הנוכחי עם טיקט של עקירת יישובים?
מרכז הליכוד שאמר לו לא להתנתקות יהיה מאחוריו בבחירות?
אידאולוגיה ופוליטיקה 255445
אם תהינה בחירות, הליכוד יצטרך לבחור מחדש את מי שיעמוד בראשו. אם מרכז (או חברי) הליכוד יבחרו שוב בשרון, הם לא יוכלו לחזור ולטעון שלא ידעו שהוא מתכנן התנתקות, ושאין לו מנדט להתנתקות.
אידאולוגיה ופוליטיקה 255447
במילים פשוטות הצבעת (בסקר) בעד נתניהו כראש ממשלה הבא, ונגד ההתנתקות בעתיד הנראה לעין.
(יתמודד מול שרון במרכז על טיקט של סרבן התנתקות.)
אידאולוגיה ופוליטיקה 255448
אם אתה כל-כך משוכנע שזו תהיה התוצאה של מערכת בחירות, לא נראה לך בעייתי לרוץ לביצוע של התוכנית כבר עכשיו?
אידאולוגיה ופוליטיקה 255453
תגובה 255240
אידאולוגיה ופוליטיקה 255455
''ניתן לסכם זאת כך. דומה שהדבר שהכי מטריד את מתנגדי המשאל הוא לא שיהיו הרבה מתנגדים להתנתקות, אלא שאנשים יבחרו במה שהם רוצים'' ...
אידאולוגיה ופוליטיקה 255465
אם כמה מגיבים כאן לא היו כפייתיים כל כך בקנאתם לחירות עוד הייתי מאמין שהם חופשיים.

אני בכלל לא מתנגד למשאל, אלא אחד שמנסה לברר את עמדתו שלו עצמו בענין תוך לימוד של הנושא.
לכן אני מעונין לבדוק עם טל כהן את קו המחשבה שלו כאשר הוא מצביע דבר מסוים, וזה משום שבדרך כלל אני יודע שהוא שוקל במתינות ובאיזון את הדברים (שלא כמו אחינו יעקב שגם כשהוא איננו עוסק בתפלות, אלא אומר דברי טעם, הטעם תמהוני).

אך לא עובר זמן רב, ואנשי השוק (החופשי) שמסתובבים כאן קצת משועממים בניסיון לצוד איזה סוציאליסט, קופצים על התגובה הזאת שלי כאילו מצאו דג לשבת ומכניסים אותה למלכודת הדבק המהוללת של הד''ר בר ביצוע שייחודה בכך שכל מי שינסה לדבר עליה יידבק עוד יותר.
אידאולוגיה ופוליטיקה 255467
בהחלט נראה לי בעייתי.
והיות ולטל זה נראה בעייתי כבר מזמן, ניסיתי לברר איתו את הענין.
למה בחירות ולא משאל על הענין הספציפי? האם הרוב לא מרוצה ממנהיגותו של שרון באופן כללי שצריך ללכת למהלך פוליטי שיוביל להחלפתו בנתניהו?
אידאולוגיה ופוליטיקה 255527
אולי, אלא שאני מאמין ששרון ינצח גם בבחירות הבאות על ראשות הליכוד.

צריך לזכור שהשאלה היא לא מה אני מעדיף במישור ההתנתקות (אישית? לחזור לגבולות 66, להציע פיצויים גבוהים מאוד למי שרוצה לשוב לתחומי ישראל, ולהשאיר את האחרים כנתינים בארץ זרה). השאלה היא איך מסכימים על מהלכים. אני חושב שמשאל-עם זו אפשרות גרועה, בשל מספר שיקולים שכבר הוצגו בדיון זה. לעומת זאת, אם תבוצע התוכנית ללא בחירות, זו תהיה חזרה (גרועה יותר!) על הסרט של "אוסלו-בגלל-מיצ'ובישי"; החלטה שמדינאים כפו הר כגיגית על ציבור בוחרים שהתנגד להחלטה זו. התוכנית צריכה להתבצע רק עם לגיטימציה מהעם, והדרך לקבל לגיטימציה היא בחירות.

(האם אני חושב שכל נושא מעורר מחלוקת צריך להוביל לבחירות חדשות? לא, אבל כאן מדובר בנושא חשוב בהרבה ממרבית השאלות הציבוריות שנדונו בארץ מאז ומעולם, ובניגוד למצב בדרך-כלל, עמדת ראש-הממשלה שונה מהותית מזו שהציג במהלך הבחירות הקודמות. לו למשל מתפקדי הליכוד היו מביעים תמיכה בתוכנית, לא היה צורך בבחירות אלה).
אידאולוגיה ופוליטיקה 256165
ישנה גם האופציה של המפץ הגדול, וגם, אם להיות לא פחות אופטימיים - זליגה משמעותית של קולות שמאלה, לעבר שינוי ו(בעיקר)העבודה.
אידאולוגיה ופוליטיקה 256172
אני מעריך שההתנתקות תעבור במשאל עם. הבעיה היא שהיא תעבור ברוב קטן ובקולותיהם של הערבים. כך שלימין האמוני לא תהיה בעיה להתנער מן התוצאות. בסופו של דבר לא תופק מן המשאל שום תוצאה חיובית ונשאר רק עם הנזקים לדמוקרטיה הכרוכים בכך. כאשר הילד שלך רוצה משהו שאינך יכול לתת לו, אינך מפייס אותו ע"י רשות לשבור משהו בבית.
(למתנגדים יש את כל הכלים וסיכוי מצויין להפיל את התכנית במהלכים פרלמנטריים רגילים. יתכבדו ויצביעו נגד התקציב למשל. אין שום סיבה לתת להם זכויות מיוחדות אלא אם כן אתה סבור שהם מורמים מעם וראויים לזכויות מיוחדות).
באשר לנזקים של המשאל, אני סבור שהנזק נעוץ בכך שמגמדים את החשיבות והאחריות הכרוכים באקט הבחירה של האזרח. מאפשרים לו ללכת עם ולהרגיש בלי (שים לב שעמדת הימין האמוני היא: אנו רוצים את שרון אבל אנו רוצים שיחזור בו מדעותיו ויפעל לפי דעתנו). צריך להיות ברור לבוחר כובד האחריות הרובץ עליו בבחירת מנהיג זה או אחר או בהמנעות מבחירה. לאפשר לו לבחור את א' אבל גם להצביע בעד המדיניות של ב' ובכלל להיות בעצם ממחנה ג' הוא דבר שלילי, בלא קשר לתוצאות משאל כזה או אחר.
נזק אחר הכרוך במשאלי עם הוא המכשול שמהוה הנטייה של בני אדם לשמור על הקיים והמשאלים הנותנים לה ביטוי, בפני כל מדיניות דינמית המנסה לבצע שינויים הכרחיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים