דמוקרטיה מסודרת 264728
פורסם הבוקר שאחרי הבחירות ברשות הפלשתינית ייפגשו ראש ממשלת ישראל אריאל שרון ויו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן.
אבל הבחירות ברשות הפלשתינית עדיין לא היו. אולי יאלץ אבו מאזן לכהן בתפקיד ראש האופוזיציה הפלשתינית בלבד ?
איש לא מעלה על דעתו אפשרות כזאת. הדמוקרטיה אצלם מסודרת. ייערכו בחירות בחסות מדינות המערב שישמרו על טוהר הבחירות, ואבו מאזן ינצח בהן.
סדר זה סדר.
דמוקרטיה מסודרת 264866
אני מנצל את התגובה שלך כדי להקפיא תמונת מצב, להמשך מעקב - על פי סקר שנערך על ידי שירות המידע הלאומי הפלסטיני (גוף שנתמך על ידי הרשות, וסקריו נחשבים אמינים, כך לפי Ynet לפחות). מחמוד עבאס (ידידיה - תודה על ברכתך אגב!) זוכה לתמיכה של 41%, אחריו מוסטפא ברגותי (נראה שאין קשר למרואן) - 20% תמיכה, והשאר מתחלק בין מועמדים אחרים. הרעיון שלי הוא לעקוב אחר הסקרים וכך נקבל אינדיקציה אם היו (כשיהיו, אם יהיו, הבחירות בשטחים) זיופים בקנה מידה נרחב.

דמוקרטיה מסודרת 264907
בסקר של "המרכז הפלשתיני לסקרי דעת קהל" זוכה עבאס ל-‏27%, ואילו מוסטפא ברגותי זוכה לארבעה אחוזי תמיכה בלבד:

ניסיתי לחפש פרטים על מוסטפא ברגותי, ומצאתי בעיקר כאב ראש. יש רופא בכיר בשם ד"ר ברגותי, מנהל שירותי רפואה ברשות הפלשתינית, והוא בן-דודו ואולי אחיינו של מרואן ברגותי. יש ד"ר ברגותי שמנהל מכון מחקרים פוליטיים, ויש עוד מוסטפא-ברגותים שלא ברור לי מיהם. אולי אתה יודע?
דמוקרטיה מסודרת 264927
הסקר שמצוטט ב"הצופה" שואל "למי מהאישים הפלשתינים יש היכולת להנהיג את העם בצל הסתלקותו של ערפאת" ולא מי יהיה יו"ר הרשות. לראיה, מופיע בו פארוק קדומי. אלו שני דברים שונים במקצת לדעתי. בעוד הסקר שצוטט ב-Ynet עוסק בצד המעשי, הסקר שצוטט ב"הצופה" עוסק בצד העקרוני, אך לא מעשי (אני לא רואה את פארוק קדומי עובר לשטחים בזמן הקרוב, אבל לך תדע...).
מוסטפא ברגותי 264939
ד"ר מוסטפא ברגותי עמד בראש "היוזמה הלאומית" הפלסטינית, איש שמאל ותיק בזירה הפוליטית שידוע בעיקר בנטיות האופוזיציוניות שלו (לא דבר מובן מאליו בימיו של ערפאת) ובעמדות פוליטיות פרגמטיות אך נחרצות.

"היוזמה הלאומית":
חיפוש מהיר בגוגל מוצא מספר דוגמאות נוספות להתבטאויות:
ככה בונים מועמד 267576
"ד"ר מוסטפה ברגותי, אחד המועמדים בבחירות לנשיאות הרשות, הוכה הערב (יום ד') על ידי חיילים במחסום בית איבא, כך דיווחו הערב גורמים פלסטינים. לדבריהם, ברגותי עוכב במחסום שבין ג'נין לשכם, והחיילים היכו את אחד ממלוויו. ברגותי ניסה להתגייס לעזרתו והוכה אף הוא. על פי הפלסטינים, לאחר שהוכה נלקח ברגותי לבית החולים ברמאללה."

דמוקרטיה מסודרת 264917
הנקודה אינה זיופים אלא מצב שבו כל המבנה והשיטה מחייבים תוצאה אחת.
דברתי פעם, לפני שנים רבות, עם עולה חדש מברית המועצות, והוא סיפר לי על השיטה בברית המועצות. ממש הופתעי לגלות שמבחינת החוק והפורמליות שם, אין שום הכרח שיבחרו לשלטון רק מועמדים מהמפלגה הקומוניסטית, ותיאורטית יכול להיות שייבחרו לגופי שלטון מקומיים וגם לשלטון המרכזי דווקא מועמדים שאינם מהמפלגה הקומוניסטית.
אבל כל זה הוא על הנייר בלבד. בסופו של דבר יוצא שהשלטון נשאר איך שהוא בידי המפלגה.
ואנחנו יודעים גם בעקבות מה שקרה עם התפרקותה של ברית המועצמות שהציבור לא תמך במפלגה הקומוניסטית. ובכל זאת כך זה היה שם.
דמוקרטיה מסודרת 264955
"כל המבנה והשיטה מחייבים" דורש עדיין פירוט, איך בדיוק.
אני מנחש שמה שהיה בברית המועצות, ומה שיש בסוריה, הוא שהאזרח יודע שיש מי שיודע מה הוא מצביע; או לפחות יש סכנה לא זניחה שיש מי שיודע מה הוא מצביע, ויש הרבה מדי מה לסכן בהצבעה לא נכונה. זה יכול לעבוד גם בשטחים, אבל כדי להבטיח מראש ניצחון לאבו-זה (תגובה 263150), צריך שכל גורמי הכוח והאיום יגידו מראש לאזרחים שצריך להצביע בשבילו. אחרת, בשיכון א' בג'נין יציבעו מתוך פחד לאבו-זה, אבל בסביוני רפיח יצביעו מתוך פחד לאבו-אחר. בינתיים אני לא רואה התגייסות כזו, ולא ברור לי איך יוכלו גורמים מבחוץ לארגן אותה. הדרך הקצת יותר זמינה לשם כך היא להשתלט על תהליך הבחירות עצמו. קרי, זיופים.
דמוקרטיה מסודרת 264970
העיוות יכול להתבטא גם בדרך אחרת. מישהו שרוצה להיבחר הרי צריך לפרסם את עצמו ואת השקפותיו, ולשם כך צריך כסף. ברשות הפלשתינית כפי שהיא היום לא מדובר רק בכסף. עצם האפשרות שמישהו יפרסם עצמו כל כך עד שיסכן את המועמדים ''הנכונים'', מהווה סכנה לגופו ממש. בסופו של דבר לא מגיעים מועמדים נגדיים ממשיים, ולבוחר נותרת רק ברירה אחת. כרגע נראה לי ששמתי את האצבע בדיוק על הנקודה העיקרית והחשובה.
דמוקרטיה מסודרת 265214
נראה לי שאתה מגזים בהערכתך את היכולת של הרשות הפלסטינית (העומדת מאחורי אבו-מאזן, בניגוד לכנופיות של הפתח, שמהוות כוח משמעותי בהרבה, אך הן אינן תומכות באבו-מאזן ואפילו הביעו התנגדות למועמדותו) להרתיע מישהו. הרי מדובר בישות העומדת על סף התפוררות, שאינה מסוגלת אפילו לאבטח בית בו מתכנסים בכיריה כדי להתאבל על מות ערפאת בעזה.

דמוקרטיה מסודרת 265258
למרות מה שקרה בסוכת האבלים איני חושב שיש שם מצב של התמודדות בין אבו מאזן ומה שאתה קורא "כנופיות", ובסופו של דבר כל ה"כנופיות" סרות למרות הדרגים הגבוהים של הפתח, גם אחרי מות ערפאת.
אילו באמת ה"כנופיות" היו מתנגדות לאבו מאזן, מדוע אין הן מוציאות מתוכן מועמד ?
דמוקרטיה מסודרת 265458
הטענה שלך מתחילה להשמע כמו תאוריית קונספירציה. אתה טוען שהכנופיות נשמעות לאבו-מאזן, והוא בעצם שיסה אותן זו בזו ואולי גם בעצמו בסוכת האבלים, ושם עצמו בסכנה, בשביל צורך פוליטי כלשהו?

הדרגים הגבוהים של הפתח איבדו שליטה על הכנופיות החמושות האלה במהלך האינתיפאדה, לדעתי בגלל שהם לא הצליחו להציג חזית ברורה לגבי העמדה שלה בנושא הפיגועים - הרשות הפסטינית מגנה רשמית כל פיגוע, וערפאת בינתיים משלם את החשבון. הסיבה שהכנופיות אינן מוציאות מתוכן מועמד, היא בדיוק בגלל העובדה שאין להן מסגרת כללית אחת - כל כנופיה הייתה רוצה בוודאי להעלות מועמד מתוך עצמה, אך היא יודעת שהוא לא יזכה לתמיכה מאף כנופיה אחרת.
דמוקרטיה מסודרת 265935
איני טוען את מה שאתה טוען שאני טוען. בודאי איני חושב שאבו מאזן יזם את הירי בסוכת האבלים.
אבל מדובר באירוע בודד. לא ברור מה הייתה מטרת היורים ואיזה דרג שלח אותם לירות.
בסאדת התנקשו, כזכור, חיילים מצבא מצרים, אך אין זה אומר שהצבא לא סר למרותו.
אשר לבלגן ששרר בתקופת ערפאת, כאן אני חושב שזה היה בפרוש רצונו (אבו מאזן מנסה לפעול, טקטית, אחרת, למרות שהמטרה היא אותה מטרה). התאים לו שיהיו פיגועים וגם שיוכל לגנותם. תפיסת קארין איי והמסמכים במוקטעה במבצע חומת מגן היו פשלה שחשפה את ערוותו.
דמוקרטיה מסודרת 266272
אני מסכים איתך לגבי ערפאת, אם כי לא לגבי אבו מאזן, ובהחלט לא לגבי הפתח. התקשורת הישראלית והפלסטינית כאחד, בנוסף לדוברים פלסטינים וממערכת הביטחון, ממשיכים לטעון במהלך השנים האחרונות שהפתח הולכת ומתפוררת. גם בימיו של ערפאת, יצאו לא פעם ראשי כנופיות מקומיות כאלה בהצהרות לתקשורת של ''גם אם ערפאת היה אומר לי להפסיק לעשות פיגועים, אני יודע בלב שלי שהוא לא מתכוון לזה'' - שזה, במילים אחרות, הצהרה שאין בכוונתם לשמוע להנחיותיו של איש.
דמוקרטיה מסודרת 265186
אני נוטה לחשוב ש''המבנה והשיטה'' מתייחסים לתרבות ולא לפרקטיקה. גם היום ברוסיה יש רוב עצום לנשיא פוטין, רוב שלא מאפיין מדינות עם מורשת דמוקרטית מערבית.
אם התהליך הנוכחי יצליח, נמצא שגם הפלסטינאים יוצרים תרבות דמוקרטית בצורה הסכמית ולא במיטב המסורת של אלטלנה, מלחמות הדת באירופה וכולי.
(בקיצור, הטיעון של אפופידס, רק בהסתכלות אוהדת יותר).
דמוקרטיה מסודרת 265205
אני חושב שמייחסים משקל יתר לתרבות במקומות בהן היא שולית למדי. האם אוקראינה שונה מרוסיה ב"תרבות" הבחירות שלה? מדוע אם כן הבחירות כה צמודות? האם גרמניה המזרחית (ה"דמקורטית") היתה שונה בתרבותה הגרמנית מהמערבית (ה"פדרלית")? האם הקוריאנים בצפון שונים מהדרום? הסינים מהונג קונג וטאייואן?
דמוקרטיה יציבה צריכה כמה יסודות מבניים, שלוקח לעיתים יותר מדור ליצב אותם (או להרוס אותם), אבל אלו אינם תרבותיים כי אם מנגנוניים, ובמידה והם טובים הם מסייעים למנוע את התופעות עליהם דיבר ירדן.
דמוקרטיה מסודרת 265224
אבל אפשר להצביע על לא-מעט ניסיונות כושלים להעביר מנגנונים דמוקרטים יציבים ממדינה אחת לאחרת.

הסברים "תרבותיים" הם הסברים די נפוצים במדעי-המדינה ובהיסטוריה, אבל הטענות שאתה מעלה כאן נשמעות מעניינות. למה לי להסתבך - יש איזה סטודנט למדעי-המדינה באיזור שיוכל לתרץ את העניין?
דמוקרטיה מסודרת 265300
אוקראינה נמצאת בין שתי תרבויות, האירופאית והרוסית. אפשר לראות בבירור במפה http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... איפה מתחילה ואיפה נגמרת ההשפעה של כל תרבות. בגרמניה המרחית, בסין ובקוריאה לא היו בחירות.
דמוקרטיה מסודרת 265389
זה בדיוק העניין: בגרמניה המזרחית, בסין ובקוריאה הדרומית לא היו בחירות (לפחות לא כאלה ששוה לדבר עליהן) בעוד שמדינות שמורכבות מאותם לאומים/עמים ממש, היתה (וישנה) דמוקרטיה יציבה: גרמניה המערבית, ד' קוריאה, הונג-קומג, טאייואן.
לגבי אוקראינה: התבוננות במפה, דמוגרפיה ואף בהסטוריה של מדינה זו, מראה שהיא תחת כיבוש רוסי כבר 300 שנה. אין לה דבר משותף עם אירופה המערבית על ערכיה הדמוקרטיים, והיא תמיד מזוהה עם הגוש הסלבי. כחמישית מאזרחיה רוסים, וכמחצית מאזרחיה נוצרים אורתודוקסיים (הדת השלטת גם ברוסיה). מעבר לגבול המשותף הענק עם רוסיה, גובלות בה מולדובה, בלרוס, הונגריה, סלובקיה ורומניה - רוב של עמים סלביים ומדינות עם מסורת רודנות ארוכה, שהצטרפו אך לאחרונה למשטרים הדמוקרטיים (חוץ מבלרוס, שהינה דיקטטורה לכל דבר).
דמוקרטיה מסודרת 265394
לא היתה בהם דמוקרטיה בגלל שלטון עריץ, ולא בגלל שונות תרבותית. אילו הייתה בהן דמוקרטיה, היה אפשר לראות האם התרבות שלהן שונה. למשל, יש הבדל מובהק בין תוצאות הבחירות במחוזות הגרמניים שהיוו את מערב גרמניה לבין אלה שהיוו את מזרחה, כתוצאה מפער תרבותי שנוצר במשך שנות הכיבוש.

תרבות היא לא גזע. תרבות יכולה להשתנות, ואף משתנה. רואים את זה במדינות מזרח אירופה השונות, חלקן מושפעות יותר מהתרבות הרוסית על ערכיה, וחלקן יותר מהתרבות האירופית על ערכיה. הגבולות לא תמיד משנים על התרבות (ישראל, למשל, מושפעת יותר מהתרבות האמריקאית מאשר מהתרבות הערבית), אבל במקרה הנוכחי הם משפיעים באופן כל כך מובהק, שאפילו אתה רואה ומציין את זה.
דמוקרטיה מסודרת 265405
תשמע, אני כבר לא בטוח שאני מבין מה אתה מנסה לטעון.
למשל, הטיעונים "לא היתה בהם דמוקרטיה בגלל שלטון עריץ" ו"אילו הייתה בהן דמוקרטיה, היה אפשר לראות האם התרבות שלהן שונה", נראים לי מאוד מעגליים.
אני חשבתי שאנחנו עוסקים ב"האם תרבות היא זו שמייצרת דמוקרטיה או השלטון". כל מה שמשתמע מתגובתך, גם בתוך הטיעונים הנ"ל, זה שהשלטון אחראי לצורת השלטון, ואם הוא לא נותן ל"פקטור התרבותי" להתבטא אז האחרון אינו בא לידי ביטוי, וזו גם טענתי: ייתכן ולתרבות יש תפקיד מסויים באופי הדמוקרטיה או ביציבותה, אבל לשלטון יש את התפקיד המכריע בכך.
בפרט, תרבות שמשתנה תוך דור, כפי שאתה מתאר, היא בוודאי ובוודאי תרבות הנגזרת מהתרבות השלטונית, וקל מאוד לראות הבדלים בין "תרבות תחת עריצות" ל"תרבות תחת דמוקרטיה ליברלית".
דמוקרטיה מסודרת 265415
אני מנסה לטעון שהתרבות משפיע על אופי הבחירה במדינות שונות בהן יש בחירות. כמו שנכתב בתגובה 265186, עליה אמרת "אני חושב שמייחסים משקל יתר לתרבות במקומות בהן היא שולית למדי".

הטיעונים האלה נראים לך מעגליים, משום שאי אפשר לתמוך בשום טענה באשר לאופי הבחירה תוך כדי שימוש במקומות בהן אין בחירה.

נראה לי שלא ממש קראת את תגובתו של יהונתן אורן לפני שהגבת.
דמוקרטיה מסודרת 265421
לא כל מדינה בה יש בחירות היא ממש דמוקרטית, וזה מה שעמד בבסיס הטיעונים של ירדן, אפופידס ויהונתן לגבי הרש"פ, רוסיה ודומותיהן, ולכן אני סבור שדווקא הקריטריון שלך (בחירות או לא) אינו מתאים לדיון שהתפתח.
דרך אגב - אפילו בסין יש צורה מסויימת של בחירות (בגוף שנקרא National People's Congress) ובצ' קוריאה (ע"י ה Supreme People's Assembly), וכנ"ל בבלרוס (של כל האזרחים) ודומותיה.
אני משאיר את הדיון למשהו עם יותר סבלנות ממני 265425
הקרטריון שלי הוא לא קרטריון לגבי המקומות בהן התרבות משפיעה, אלא לגבי מקומות בהן אפשר לראות את ההשפעה התרבותית (כמו שהיא באה לידי ביטוי בבחירות).

ד"א, אז מה?
Leaving so soon ? 265524
אתה משאיר את הדיון למישהו עם יותר סבלנות או למישהו עם יותר בשר בטיעוניו?
דמוקרטיה מסודרת 265409
השפעה תרבותית לא מתחילה ולא נגמרת, אלא גוברת או נחלשת.
צודק. 265414
אני חייב להחמיא לך. 265595
זו הפעם הראשונה שאני רואה מישהו באייל שמקבל ביקורת באופן בוגר ולא ישר מתחמק, מתפתל או מתקיף.
אני חייב להחמיא לך. 265764
אתם רוצים חדר?
דמוקרטיה מסודרת 264868
גם לפני הבחירות האחרונות אצלינו אף אחד לא חשב ששרון הולך להיות ראש האופוזיציה.
דמוקרטיה מסודרת 264916
אני, אישית, מכיר רבים שכן חשבו כך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים