267131
אני חושב שפסיקת הבג"ץ במקרה זה ממש אידיוטית.
תקשורת הספורט צריכה לדווח על סוגי הספורט לפי מידת העניין בהם בציבור, ולא צריכה להכניס להחלטותיה בעניין זה שום שיקולים אחרים. מה לבג"ץ ולכך ? עוד מעט הוא גם יפסוק איך אני צריך... (לא משנה).
רבים מכירים, למשל, את שמות אלופי האיגרוף במשקל כבד, כי הם חזקים ומרשימים יותר, ורק מעטים מכירים את שמות האלופים במשקלים הקלים. האם יהיה מקום לתביעה מצד ה"רזים" לפרסם במידה שווה את המתאגרפים שלהם ? הרי זו שטות מוחלטת. אדרבה. שינסה אחד ה"רזים" להתמודד עם כבד. אם ינצח בודאי יקבל פרסום הולם.
ברור שאולימפיאדת הנכים תקבל פרסום קטן יותר מהאולימפיאדה הכללית, וכך גם ליגות הספורט של הנשים. מעניין שבאולימפיאדה זוכות הנשים לפרסום רב כמו של הגברים (במקצועות שבהם עושים דברים שווים לגמרי, כמו ריצה למרחק מאה מטר), למרות שהתוצאות שלהן נמוכות יותר. אין לי, כמובן, טענה נגד זה. למרות שזה די מפליא, הציבור מגלה עניין גם בספורט הנשים באוליפיאדה, והתקשורת משקפת את העניין הזה.
אגב, אחת התופעות התמוהות היא קיום ליגה נפרדת לנשים בשחמט. האם הבג"ץ יקבל תביעה לתת פרסום שווה לשתי הליגות האלה ? איך בכלל יכולות הנשים להגן על תביעה כזו ? דרושה לנו ליגה נפרדת בגלל שאנו חכמות פחות, ואנו דורשות לתת לליגה שלנו פרסום שווה לליגת הגברים ? להערכתי לו בוטלה ליגת הנשים בשחמט, ונשים היו משקיעות זמן ומאמץ, היו יכולות להצליח שם לא פחות מהגברים, ואז בודאי לא היו מקבלות פרסום יותר קטן.
267134
לשם שינוי, אני מסכים איתך (חוץ מעניין השחמט).
לגבי איזה פרט מעניין השחמט אינך מסכים עמי ? 267151
לגבי איזה פרט מעניין השחמט אינך מסכים עמי ? 267168
ראשית, למיטב ידיעתי אין ליגת שחמט לנשים.

שנית, התחרויות באליפויות העולם ואולימפיאדת השחמט נעשות בנפרד כי אחרת לא היה לנשים כמעט שום ייצוג. אין לי מושג אם זה בגלל משהו מולד או עמדות חברתיות או שילוב שלהם.
לגבי איזה פרט מעניין השחמט אינך מסכים עמי ? 267209
גם לשוטים אין ייצוג באליפות העולם בשחמט. האם זה מצדיק ליגה נפרדת לשוטים?
לגבי איזה פרט מעניין השחמט אינך מסכים עמי ? 267213
תלוי אם אתה רוצה לאפשר לשוטים לשחק בליגה (שוב ליגה? איפה יש ליגה לנשים?) בלי להפוך להפועל תל-אביב של ענף השחמט, ואם אתה חפץ לתת למי מהם את הסיפוק בידיעה שהוא הטוב בשחקני השחמט בין השוטים. אפשר לשאול שאלות דומות בקשר למקצי הנשים באולימפיאדות בכלל.
לגבי איזה פרט מעניין השחמט אינך מסכים עמי ? 267330
מצדיק ליגה נפרדת לשוטים ועקרבים.
267157
באמת? מוזר. הדבר היחיד שאני הסכמתי איתו לגביו היה עניין השחמט. למה לנשים צריכה להיות ליגה נפרדת?
בובי פישר על שחמט נשים 267158
When the great Bobby Fischer was asked if women could play chess he said "I could give any woman in the world a piece and a move; to Gaprindashvili even, a knight"

אגב הייתה איזו כתבה ב-"הארץ" לא מזמן, שציירה גרף של שיפור שיאי הנשים לעומת שיאי הגברים בריצות קצרות ... ובעצם טענה שאם הקצב הנוכחי ישמר עוד X שנים (לא זוכר את המספר), יהיה השיא הנשי טוב מהגברי. מה שכן, לא ממש הבנתי מהכתבה מה גורם לחוקרים להניח שהגרף צריך להיות לינארי, אבל לא התעמקתי בזה יותר מידי.
בובי פישר על שחמט נשים 267924
היו לפחות שתי כתבות כאלו, בערך באותו זמן, שאמרו בערך אותו דבר. שתיהן אמרו ששיפור השיא *לא יכול להיות לינארי*, והראו זאת על דרך האבסורד בגרף.
בובי פישר על שחמט נשים 267925
האבסורד, אגב, לא היה שיום אחד השיא הנשי יהיה טוב מהגברי, אלא שכמה ימים אחר-כך אנשים ירוצו בזמן שלילי.
בובי פישר על שחמט נשים 268189
בז'ארגון של השחמטאים המילה piece מתייחסת לכלים שאינם פיונים. מאחר והפרש נחשב לחלש מבין כלים אלה, המבנה הלוגי של הציטוט נראה תמוה אם מניחים שפישר לא התכוון להתלוצץ גם קצת על עצמו.

מעניין איזה פור הוא היה מוכן לתת לפולגאר.
בובי פישר על שחמט נשים 268211
האמת היא שהכרתי את האמירה, אבל בחלק השני שלה נתקלתי רק כשחפשתי להביא את הציטוט המדוייק ... אולי מסתתרת שם איזו רמיזה או בדיחה פנימית, אחרת אני מסכים שהמבנה הלוגי מעט תמוה.

טוב, פישר התפרסם רבות גם בזכות אמירות שונות ומשונות (בחלקן אנטישמיות, למרות היותו יהודי למחצה) כך שאני לא בטוח שגם בתקופתו האמירה הייתה עומדת במבחן המציאות. לדעתי, הלא מאוד מקצועית, אפילו פור של רגלי היה מעבר ליכולתו כנגד יהודית פולגר.
אינטליגנציה ושחמט 267136
אולי סוג האינטיליגנציה שדרושה לשחמט היא כזו שיותר חזקה אצל גברים? פגשתי כבר כמה אנשים שהיו שחקני שחמט מעולים אבל לא חכמים בכל מובן אחר.
אינטליגנציה ושחמט 267154
אולי, אבל אז לדעתי הפרסום לנשים צריך להתמקד בענפים שהן חזקות בהם, כמו למשל התעמלות אומנותית באולימפיאדה, והנשים לא צריכות להלין על כך שהשחמט שלהן לא מקבל פרסום.
אבל אני באמת חושב שההצטיינות של גברים בשחמט היא לא כל כך עניין גנטי אלא בגלל שמילדותם מעודדים אותם לעסוק בכך, והם משתדלים יותר להצטיין.
אינטליגנציה ושחמט 267156
והמסקנה היא שאם הנשים רוצות פרסום בשחמט, עליהן לשלוח את בנותיהן לחוגים לשחמט, ולא לחוגים לבלט, ולהמתין בסבלנות. בג''ץ זה פתרון בלתי רלוונטי.
יש אלופות-עולם בשחמט 268457
והן נשים. אבל מצד שני הן יהודיות אז בכל-זאת יש להן יתרון לא הוגן :)

איני מכיר את הספורט והפרטים אינם זכורים טוב, אבל בעשור הקודם היו אלופות עולם כמדומני, שהן אחיות ממשפחה יהודית-הונגרית. לטובה מביניהן קוראים יהודית כמדומני.

ייתכן שעד היום הן אלופות העולם.
יש אלופות-עולם בשחמט 268461
כן יש אלופות עולם בשחמט, שזוכות באליפות העולם ''לנשים'' בשחמט.
יש אלופות-עולם בשחמט 268509
האחיות פולגאר מוזכרות בדיון זה ממש: תגובה 267320. הן עונות על חלק מהמפרט שלך: אחיות ממשפחה יהודית-הונגרית, לטובה בהן קוראים "יהודית". הן לא עונות על חלק אחר: אף אחת מהן לא זכתה באליפות העולם (הפתוחה). כפי שמוזכר בתגובה לעיל, הן מסרבות להשתתף באליפות העולם לנשים, ולכן גם בה הן לא זכו.
יש אלופות-עולם בשחמט 268576
ז'וז'ה (סוזן) פולגר דווקא זכתה באליפות העולם לנשים באמצע שנות ה-‏90. בעצם רק יהודית, החזקה באחיות, משחקת רק בתחרויות פתוחות (או למעשה ברמה הזאת, תחרויות גברים).
יש אלופות-עולם בשחמט 268665
תודה על התיקון.
267150
לוז הבעיה: כמות הדיווח נובעת מעניין הציבור, אבל עניין הציבור מושפע מכמות הדיווח.

ועכשיו, בג"ץ צריך לפסוק כי יוקדש אותו זמן שידור למוזיקה אופראית כמו למוזיקה פופלרית, ובא לציון גואל.
רחל! אני אוהב אותך! 267191
למה כולם רק מקטרים פה?
מישהו בדק באמת כמה חובבי כדורסל נשים יש בארץ? שמועות אומרות שקבוצות הנשים בכדורסל מגיעות להשגים, אז למה בעצם לא להראות אותם בדיוק כמו כל ענף ספורט משמים אחר? קשה לי להאמין שליגת הכדורסל נשים שורדת ללא אוהדים וללא תמיכה או עידוד.

חלקים במשפחתי בוהים בספורט ברמת ה"כדור וכמה אנשים וממש לא חשוב מה החוקים ומי מוביל העיקר שמישהו רץ". אם ישודר כדורסל נשים, מספיק צופים יתעניינו.

מעניין מה היו מעדיפים קוראי האייל, משחק כדורסל נשים או האופרה "לה מרמור".
רחל! אני אוהב אותך! 267195
בגדול, ישנן שלוש סיבות לכך שאדם ישב אל מול המקלט (או חמור מכך - יטריח את עצמו את מגרש הספורט) כדי לצפות בהתמודדות ספורטיבית, והן (לא בהכרח לפי סדר החשיבות)
- החוויה האסטטית ("כדור וכמה אנשים וממש לא חשוב מה החוקים ומי מוביל העיקר שמישהו רץ")
- ההזדהות עם אחת הקבוצות ("ואיזה מסכנים האוהדים, שאוכלים להם ת'לב")
- הסקרנות והציפיה להפתעות וריגושים ("איזה דרמה איזה מתח")

מהמעט כדורסל נשים שראיתי בטלוויזיה, לסיבה הראשונה הוא לא עונה. אני לא יודע מה יש בכדורסל שאין בענפי ספורט אחרים, אולי זה הכח המושקע במסירה, אולי זה גובה הניתור, אבל רמת הכדורסל המוצגת במשחקי הנשים (ואני מדבר על הרמות הגבוהות כמו אליפות אירופה או האולימפיאדה) נופלת, במובן הטכני של המשחק, מזאת המוצגת בטורנירים של בתי ספר תיכוניים.
מכיוון שאין צורך שיתקיימו *כל* שלוש הסיבות (לרוב הן אינן מתיימות שלושתן יחד), הרי שידור אותם משחקים הוא זה שאמור ליצור הזדהות ואהדה (או להיפך, אנטגוניזם) עם אחת הקבוצות. לגבי הגורם השלישי, זאת שאלה של מזל. מי שראה את מכבי תל אביב כדורסל (או מכבי חיפה כדורגל) העונה, לא זכה להרבה רגעי דרמה, כסיסת ציפרניים, או ציפיה להפתעות.
רחל! אני אוהב אותך! 267341
מינון כדורסל הנשים שראיתי דומה למינון כל משחק כדורסל אחר בו צפיתי בטלוויזיה והוא לא גבוה. אני עדיין לא מבינה את הביקורת הקטלנית נגד שידור המשחקים, כשאין למעשה שום מדד לרמת העניין הציבורית בהם.
רחל! אני אוהב אותך! 267366
איפה קראת אצלי ביקורת קטלנית נגד שידור המשחקים? ציינתי שממה שאני ראיתי, רמת הכדורסל הנשי נמוכה, אבל גם הדגשתי שאין צורך שיתקיימו כל שלוש הסיבות.
מהכדורסל הנשי באולימפיאדה לא נהניתי, כנראה בגלל שבניגוד להרגלי‏1 לא הצלחתי לפתח סימפטיה לאף קבוצה, והרמה, כאמור, היתה לא מלהיבה.
לעומת זאת מ(מעט) המשחקים בהם היו מעורבות קבוצות נשים ישראליות שאותם ראיתי‏2, בהחלט נהניתי למרות הרמה הלא מלהיבה.
יתרה מכך, אני (שוב במיעוט, כנראה) מסכים עם בג"ץ שלרשות שידור ציבורית, להבדיל מערוץ 5 נניח, יש חובה לעצב את רמת העניין הציבורי בנושאים מסויימים, ולא רק להיגרר אחריה.
__
1 גם כשאני צופה באקראי בשידור תחרות ספורט, שאני אפילו לא יודע מי המתמודדים, אני לרוב "תופס צד" מהר מאד.
2 צפיתי ברמה"ש במסע האירופי המוצלח שלה, וכן ראיתי כמה משחקים מסדרות גמר שונות.
רחל! אני אוהב אותך! 267370
I'm with you. On the public obligation of the network, that is. I also think that with some topics - and perhaps female sports is one of them - the assumption that "things will just happen" will not happen. Since there is so little funding of women sports, nothing will generate a change in public interest, unless there is some exposure to it.

I have to say that I enjoy women sports immensely, regardless of their technical features, because of the values they promote.
רחל! אני אוהב אותך! 267371
(I guess it's a Staircase-Cleaners Coalition on this one, Doron)
רחל! אני אוהב אותך! 267378
בעידן ריבוי הערוצים, יכולתו של ערוץ טלביזיה "לעצב את רמת העניין הציבורי בנושאים מסויימים" היא פנטזיה אנכרוניסטית. כל מה שבג"ץ ישיג הוא ערב נוסף שבו אחוזי הצפיה בערוץ הראשון מגרדים את ה 1%. זה, אולי, לא נורא, שיש ערוץ שאינו מקדש את הרייטינג (כלומר, זה כן נורא כשזה נעשה מכספי האגרה שלי, אבל נניח לזה כרגע למרות שאולי זה בעצם לוז העניין: ערוץ ממלכתי הוא זכר לתפיסה שעבר זמנה), אלא שזה שומט את השטיח מתחת לרעיונות חינוך הציבור.

כל מה שנשאר הוא העברת כספים מרשות השידור לקבוצות ספורט נשים, או במלים אחרות: הגדלת התקצוב של קבוצות הנשים מעבר למה שמשרד החינוך והספורט קבע, על חשבון רשות השידור.
רחל! אני אוהב אותך! 267379
לא קראתי את פסק הדין, אבל אני מניח שבג"ץ לא יחייב את רשות השידור לשדר את משחקיה של רמה"ש אם וכאשר רשות השידור תחליט שקיומו של השידור הציבורי מיותר והיא מפסיקה את שידוריה. גם אם תנקוט רשות השידור צעד מהפכני פחות(?), תתנער מהאנכרוניזם, ותפסיק את שידורי משחקיה של מכבי ת"א בכדורסל, היא תהיה פטורה מלשדר את משחקיה של רמה"ש.
או במילים שלך: העברת כספים מרשות השידור לקבוצות ספורט ולא לקבוצת ספורט.
רחל! אני אוהב אותך! 267386
העברת הכספים למכבי ת''א נעשית משיקולים עיתונאיים, לא כדי לקדם איזו אג'נדה. כמו שאמרתי אין לי בעיה עם קידום אג'נדות במקום שזה יכול להיות אפקטיבי, ואני יודע שלרשות השידור אכן יש מנדט חינוכי-חברתי, אבל כל עוד השלט-רחוק לא הוצא מחוץ לחוק (אולי זה השלב הבא) אין שום ערך לכפיית תוכן ע''י הבג''ץ. אם בכלל, הוא מרחיק גם את שלושת הצופים של הערוץ הממלכתי למחוזות אחרים, כך שהם עלולים להפסיד את ''פסוקו של יום'' שמשודר אחרי המשחק, ויצא שכרנו בהפסדנו.
רחל! אני אוהב אותך! 267392
אתה בטוח שהעברת הכספים למכבי ת"א נעשית משיקולים עיתונאיים? בוא, נעזוב לרגע את כדורסל הנשים, איך זה שאותם שיקולים עיתונאיים נשארו תקפים לגבי מכבי ת"א כדורסל במשך למעלה משנות דור, אבל אינם תקפים למשחקיהן של קבוצות אחרות (ובהן נבחרת ישראל), גם בענף ספורט שמידת הפופולריות שלו אינה פחותה בהרבה מזאת של הכדורסל?
למטה משנות דור 267449
במהלך העשור האחרון (לפני זה היה כאן ממילא רק ערוץ אחד) היו שנים שבהן משחקיה של מכבי ת"א באירופה לא שודרו בערוץ 1.
רחל! אני אוהב אותך! 267450
בטוח? אני לא בטוח בכלום, בטח לא בענייני רשות השידור. ככל שאני חושב יותר על הנושא אני הולך ומשתכנע שצריך פשוט לסגור את הערוץ הממלכתי.
רחל! אני אוהב אותך! 267453
אתה הולך ומשתכנע שצריך פשוט לסגור את הערוץ הממלכתי? מתגובה 267378 הסקתי שבאת עם השכנוע הזה מהבית.
רחל! אני אוהב אותך! 267466
התגובה ההיא היתה חלק מהתהליך.
והגדלת תקצוב מכבי ת"א מעבר למה שמשרד הספורט קבע, זה בסדר? 268677
והגדלת תקצוב מכבי ת"א מעבר למה שמשרד הספורט קבע, זה בסדר? 268681
אני לא יודע. בניגוד לבג''ץ, לי אין יומרות לידע מקצועי בתחום העיתונות, כך שאין לי מושג אם שידורי מכבי ת''א נעשים משיקולים עיתונאיים סבירים.
רחל! אני אוהב אותך! 267383
יכול להיות שלרשות שידור ציבורית יש חובה לעצב את רמת העניין בנושאים מסויימים. אבל מדוע כדורסל נשים צריך להיות אחד מהם? מה בדיוק חשוב בו?
גם אתה, ברוטוס? 267388
מה בדיוק חשוב בו? שום דבר.
מה שחשוב, זה ש*אם* רשות השידור הציבורית משדרת את משחקיה של אלופת ישראל בכדורסל גברים במסגרת הבינלאומית, עליה לעשות כן גם לגבי משחקיה של אלופת ישראל בכדורסל נשים במסגרת המקבילה.
גם אתה, ברוטוס? 267393
אז ההצדקה לשידור אינה ''חובה לעצב את רמת העניין הציבורי בנושאים מסויימים'' אלא סוג של שוויון.
גם אתה, ברוטוס? 267399
החובה לעצב את רמת העניין הציבורי בנושא מסויים זה נובעת מאותו סוג של שוויון.
גם אתה, ברוטוס? 267402
פרשנות מעניינת.
גם אתה, ברוטוס? 267412
שזה במילים עדינות "לא רק שאני לא מסכים אתך, אלא ההסבר שלך הוא תמוה לאללה!" אבל מהיכן נובעת החובה לעצב את רמת העניין הציבורי בנושאים מסויימים, ומה קובע את רשימת אותם נושאים בהם קיימת אותה חובה, אם לא מתוך אותו סולם ערכים אליו אנחנו (כחברה) שואפים, ואשר אותו "סוג של שוויון" הוא חלק ממנו?
גם אתה, ברוטוס? 267417
לא, אני מצטער, לא התכוונתי שאני לא מסכים אתך, אלא באמת שזאת פרשנות מעניינת. הנטייה שלי הייתה לראות את השוויון שבג''צ דורש כשוויון בזמן שידור מתוך חובה לנייטרליות שמוטלת על המדינה ותו-לא.
אלופינו מסובלים 267661
רמת השרון אינה האלופה. האלופה ומחזיקת הגביע היא אליצור רמלה.
אלופינו מסובלים 267664
אז ביום שיתחילו לשדר את משחקיה של הפועל ירושלים (או עירוני נהריה) באירופה, שישדרו גם את משחקיה של רמת השרון. בתגובה 267388 דיברתי על האלופה, מבלי לנקוב בשמה. אליצור רמלה? שיהיה רמלה.
אלופינו מסובלים 267672
אם כך, אתה מסכים שרשות השידור לא היתה חייבת להיענות לבקשתה של רמת-השרון?
אלופינו מסובלים 267677
לא. גם בג"ץ בפסיקתו, לא מזכיר את רמת השרון, אלא את "הקבוצה הייצוגית של ישראל במסגרת גביע אירופה (Europe Cup) לנשים".
חרמפפפ 267679
אלופינו מסובלים 267694
כפי שניתן להבין מתגובה 267457 , לא היתה כאן פסיקה של ממש - רשות השידור הסכימה לשדר את משחקיה של רמת-השרון, וזו הסכימה למחוק את עתירתה. אם אינני טועה, המפעל הבכיר של FIBA לנשים הוא דווקא ה"EuroLeague" ולא "Europe Cup", ולכן נכונה ההקבלה למשחקיה של הפועל ירושלים.
אלופינו מסובלים 267678
מדובר על סיקור משחקיה בגביע אירופה, לא?
רחל! אני אוהב אותך! 267390
אתה מעדיף שנשים צעירות יסתובבו ברחוב ויאנסו עוברי אורח תמימים?
רחל! אני אוהב אותך! 267394
בוודאי.
רחל! אני אוהב אותך! 267203
המשפט השני היה ציני, אבל איפה שמעת אותי מקטר? אני דווקא חושב שההחלטה חכמה, והאהדה לספורט נשים תגיע מהשידור (ע"ע מוזיקה מזרחית).
רחל! אני אוהב אותך! 267342
חכמולוג. מה היה קורה אם באמת היית אוהד ספורט?

(ר"ל - "עוד פעם האשכנזים האלה מתערבבים בדברים שהם לא מבינים").
267212
אני הייתי הולך על האופציה ההומוריסטית: "לשבור את הטלוויזייה".

(והפסיקה של בג"צ היא כמובן מגוחכת מסיבות שאפילו אין לי כוח להתחיל לכתוב (וגם, פחות או יותר, כבר כתבו אותן כאן)).
האופרה לה-מארמור מאת פרלש... 268454
מ
רחל! אני אוהב אותך! 267263
הנקודה היא לא כמה חובבי כדורסל נשים יש בארץ אלא למה בג"ץ כופה על ערוץ 1 את שידור המשחק.

אני סבור שגם לקבוצות כדוריד או כדורמים קשה לשרוד בלי עידוד. השאלה היא מדוע העניין מצדיק פסיקת בג"ץ.

-------------
בצד- רמת הכדורסל במשחקי נשים היא פחות גבוהה ממשחקי הגברים באופן משמעותי ומעוררת פחות עניין. באותו אופן שאם היו משדרים כדורסל אירופאי בארצות הברית נראה לי שלא יותר מדי אמריקאים היו מתעניינים.
רחל! אני אוהב אותך! 267343
ניחוש שלי - אולי יש יותר מדי בעלי אינטרס ששידורים מסוימים לא נוגעים להם ועל נקודה זו מנסה בג''צ להתגבר.
שתי הערות 267320
ייתכן שאתה צודק, אך אתה מניח הנחה מסויימת שהיא אולי בעייתית: יש "העניין של הציבור", וממנו יש לגזור את תפריט השידורים. אפשר לטעון שזה ההיפך: תפריט השידורים מכתיב את, או משפיע עמוקות על, העניין של הציבור, שאז יש מקום להתאמץ ולהפוך עניין זה לשוויוני יותר (ואולי לא; זו כבר שאלה אחרת).

האחיות פולגר, כנראה השחמטאיות הטובות בעולם (יהודית מדורגת בין העשרים המובילים במד הכושר העולמי, אני חושב), מסרבות באופן עקבי להשתתף בתחרויות לנשים בלבד. (לא כל הנשים מתעקשות על הפרדה).
שתי הערות 267329
האם יש תחרויות לגברים בלבד?
שתי הערות 267333
לא שאני יודע.
267340
אתה צודק במאה אחוז.
267519
"תקשורת הספורט צריכה לדווח על סוגי הספורט לפי מידת העניין בהם בציבור"
"הציבור מגלה עניין גם בספורט הנשים באוליפיאדה, והתקשורת משקפת את העניין הזה."

נראה לי שאתה הופך את הסיבה והתוצאה, לפחות במידת מה. אם מהיום ערוץ הספורט משדר בשבת שלוש שעות רכיבה על סוסים, ערוץ 2 משדר את המירוץ המרכזי ביום שלישי בפריים טיים וידיעות משקיע עשרה עמודים יומיים בסיקור המירוצים, אז אני משוכנע שעוד עשר שנים מירוצי סוסים הופכים לענף הספורט הפופולרי בישראל, וכנ"ל לגבי שחייה צורנית בזוגות, דוקים, קרלינג או הענף המשונה הזה שראיתי פעם ביורוספורט שעושים בו סקי עם רובה על הגב.
הסיבה שהאמריקאים משוגעים על בייסבול ורוב הישראלים חושבים שזה הענף המשעמם ביותר בעולם (משחק ארבע שעות ברוטו, שלוש דקות נטו - מי יכול לראות את זה?) היא לא גנטית, אלא בעיקר רמת הסיקור התקשורתי שזוכה לו הענף.

כלומר להגיד שהתקשורת צריכה לדווח על סוגי ספורט לפי מידת העניין בהם בציבור זה קצת מטעה, כיוון שרמת והיקף הדיווח התקשורתי קובעים את רמת העניין בציבור.

כל זאת, מבלי להגיב ספציפית לגבי שידור שיוויוני לספורט נשים - עם זה אכן יש לי בעיות מסויימות, אבל זה כבר נושא לתגובה אחרת
הערכה מדוייקת 267557
לו בוטלה ליגת הנשים בשחמט, ונשים היו משקיעות זמן ומאמץ, היו יכולות להצליח שם לא פחות מהגברים, ואז בודאי לא היו מקבלות פרסום יותר קטן.
אגב, גם בלי השקעה נשים היו מצליחות שם באותה מידה שגברים או ילדים היו מצליחים שם.
הערכה מדוייקת 267652
לא הבנתי את כוונתך. איך אפשר להצליח בשחמט ללא השקעת מאמץ וזמן ? מה שאני טענתי, אם לא הבנת, הוא שבנים וגברים מחונכים ומכוונים להשקיע בנושאים כמו שחמט, בעוד שהבנות מוכוונות לכוונים אחרים, ומכך נובע, ככל הנראה ההבדל.
הערכה מדוייקת 267657
אני בכלל לא בטוח שההבדל נובע רק מהסביבה.
הערכה מדוייקת 267684
ההבדל נובע *רק* מסביבה. וכי מה מעצב את הגנים?
הערכה מדוייקת 267688
מתחכמים, הה? אני בן אדם רציני ושקול, ולכן אעמוד בפני הפיתוי להיגרר להתחכמות נגדית.
חבל. מתי זה קרה? 267691
חבל. אל תמשוך אותו חזק מדי. 267695
הערכה מדוייקת 267710
"לו בוטלה ליגת הנשים .. יכולות להצליח שם .."
שם = בליגת הנשים שבוטלה.

לכן ההישגים יהיו לא פחות טובים משל אחרים.
:)

קצת ברצינות -
נראה לי שאם נצייר גרפים של מנת המשכל של גברים ונשים נקבל שני פעמונים שמרכזם נמצא במקום קרוב, אבל של הגברים יהיה נמוך יותר, מה שאומר שהממוצע דומה, אבל האחוזון העליון של הגברים חכם יותר (בממוצע) מהאחוזון העליון של הנשים, ובמקביל האחוזון התחתון דביל יותר.
להערכתי אם נשרטט עוד כמה גרפים כאלה - כישורים אומנותיים, כישורים מוטוריים, חלוקת קשב וכו' וכו' - ההשוואה בין מרכזי הגרפים וגובהם תתן לנו תשובה מצויינת ל-למה מקצועות נחשבים גבריים/נשיים.
התגובה הנ''ל שלי 267714
הערכה מדוייקת 267811
אני חושב שבפועל שני הפעמונים הם בעלי אותו ממוצע (כי מתקננים את המבחנים מתוך דעה קדומה שלנשים וגברים אותה אינטליגנציה (למעשה הדעה הקדומה הזו משוקללת בהגדרה של אינטליגנציה (כמו שמבחנים מודדים אותה))), אבל סטיית התקן של גברים גבוהה יותר.
הערכה מדוייקת 267874
איך מתגנבת הדעה הקדומה הזאת לתִקנוּן המבחנים? בוחרים סט שאלות כזה שבו הממוצע הגברי והנשי יהיו זהים? ואם כן, אי אפשר גם לבחור סט שאלות שייתן גם סטיית תקן שווה?
הערכה מדוייקת 267892
שאלה טובה. יש תחומים שבהם ידוע שנשים חזקות יותר (בממוצע, כמובן), ויש תחומים שלהיפך. כדי לקבל אותו ממוצע, מספיק לשקלל את תת-המבחנים שעוסקים בתחומים האלה באופן המתאים.
מצד שני, כדי שאפשר יהיה לאלץ את אותה שונות, מוכרחים להיות תחומים שבהם השונות של הבנות גדולה משל הבנים (בהנחה שאנחנו לא מרשים משקל שלילי לאף תחום) - ואולי אין כאלה.
הערכה מדוייקת 267899
אם קהל היעד שלי לא היה דתי, הייתי מציע את גודל החזה (והוא גם מנבא לא רע את ההצלחה בחיים, לפחות לשיטתו של א. פז).
הערכה מדוייקת 268249
כל זאת, בהנחה שציוני המבחנים בתחומים שונים הם בלתי תלויים.
הידעתם? 694420
ידיעה ששמעתי אתמול או שלשום הזכירה לי את הדיון הזה.
"באליפות העולם בשחייה לוותיקים (74-70) שנערכה בבודפשט באוגוסט 2017 זכה גרטל ב-‏3 מדליות זהב, במשחה ל-‏200 מטר חופשי בתוצאה של (2:32.32 דקות), במשחה ל-‏400 מטר חופשי (5.26.71 דקות) ובמשחה ל-‏800 מטר חופשי (11:07.43 דקות)."
(מתוך ויקיפדיה בערך "משה גרטל")
אני מנחש שרובכם לא ידע משום שלמרות שנציג ישראל זכה בכמה מדליות זהב באליפות עולם בספורט השחייה לא ניתן לעניין הזה דגש רב מדי בתקשורת. כשיעל ערד זכתה בסך הכל בכסף ולא בזהב רגשו ערוצי התקשורת. איפה ואיפה? איני חושב כך. כנראה שזכיות ספורט של מי שגילם בין 70 ל 74 פחות מעניינות את הציבור ובאופן טבעי פחות מסוקרות בתקשורת. כחבר חדש בקבוצה הזאת, אין לי שום תכנית לפנות לסיוע הבג"ץ בעניין זה ואני בטוח שאם בכל זאת אעשה את השטות הזאת, לא אזכה לסיוע המיוחל, ובצדק. החריג המוזר הוא פסק הדין של בג"ץ בעניין כדורסל הנשים.
הידעתם? 694425
ברכות ואיחולי מזל טוב.
הידעתם? 694444
תודה מקרב לב (ללא ציניות).
הידעתם? 694426
אני שמעתי על כך במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 לפני כשבוע. כמו כן, חיפוש זריז באתר YNET מראה שידיעה בנושא התפרסמה במדור הספורט (שאני לא נוהג לקרוא אותו כך שאני לא יכול להעיד כמה זמן הכתבה היתה בעמוד הראשי) עם כתבת המשך כמה ימים אחר כך על כך שנתניהו בירך אותו. עם ידיעה בעיתון הרשת הנפוץ ביותר ובמהדורת החדשות הנצפית ביותר, אי אפשר לומר שהתקשורת התעלמה מכך.
הידעתם? 694427
וראיון בגל''צ אתמול בבוקר.
הידעתם? 694429
לא ידעתי לפני קריאת הפתיל הזה, וגרטל גם זוכה להכרה מסוימת בשל היותו סלב, שלא היתה נתונה לסתם מבוגר אחר. נראה לי די ברור שזכיות דומות באליפות העולם הרגילה היו מרעידות את המדיה.
הידעתם? 694446
לא אמרתי שהתקשורת התעלמה מכך. אבל הבג''ץ לא דרש מערוץ אחד שלא להתעלם אלא לסקר בדיוק כמו את ליגת הגברים. וזאת עובדה שאני במקרה נתקלתי באירוע כשצפיתי בראיון עם גרטל בטלוויזיה. את הזכייה של יעל ערד או שני הג'ודאים שזכו במדליות אולימפיות מאוחר יותר לא הייתי מפספס בשום פנים. פשוט לא הייתה ניתנת לי אפשרות כזאת.
הידעתם? 694450
ודוק - יעל ארד.
הידעתם? 694455
לא הבנתי.
הידעתם? 694457
תיקנתי את איות השם שלה, זה הכל.
הידעתם? 694460
עכשיו הבנתי. תודה. אגב, בתנך יש גם יעל וגם ערד. ארד אין.
הידעתם? 694468
טוב, אז עוד לא קיבלנו מדליות :-)
הידעתם? 694477
למה לעזאזל היא לא קראה לעצמה יעל כסף. איזו החמצה . . .
הידעתם? 694478
אתה יודע שהיא קיבלה מדלית כסף, כן?
הידעתם? 694479
נו בוודאי. לכן לא אמרתי שהיא הייתה צריכה לקרוא לעצמה יעל זהב, כי מה שאנחנו רואים זה שמקבלים בדרגה אחת יותר, וכיוון שאין מעל זהב יש במקרה כזה חשש לנפילה לסוף התור.
הידעתם? 694480
אין בתנך ארד? מפתיע.
הידעתם? 694482
מזל טוב!
הידעתם? 694483
תודה.
הידעתם? 694497
מזל טוב גם ממני.
הידעתם? 694514
תודה לך,שוב לאלה שברכוני קודם, וגם למפרע לאלה שיברכוני בעתיד אם יהיו כאלה.
הידעתם? 694519
מזל טוב.
לקחו לי שלוש קריאות כדי להבין על מה יש לברך...
  הידעתם? • דב אנשלוביץ
  הידעתם? • אנטילופה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים