התבוללות 268514
היהדות נמצאת במצב מיוחד, בהיותה לאום וגם דת. בל נשכח שההגדרה המקורית היא לאומית-טריטוריאלית. היהודים הם צאצאי שבט יהודה. שבטים עבריים אחרים שאחזו באותה דת נעלמו לחלוטין לאחר שגלו מאדמתם.

כשאני אומר "נעלמו", מובן שאין הכוונה לשרידות האישית של בני השבטים האלה, שהלכו עם השנים בדרך כל בשר כמו כולם, אלא שהם לא שמרו על זהות נבדלת לאורך דורות. סביר שצאצאיהם מפוזרים בין אומות העולם ומבחינת השרידות, הדת היהודית "שמרה" רק על עצמה ולא על המאמינים בה באיזה שהוא אופן.

במשמעות הלאומית הפשוטה, פרטים המתנתקים מאדמתם שומרים על זהותם הלאומית בדרך כלל רק דור או שניים. ניתן לראות זאת בעיקר במדינות הגירה מובהקות כמו ארה"ב. הבידול בין יוצאי אזורים שונים באירופה אינו נשמר. הבידול בין גזעים שונים – כושים לעומת קווקזים – נשמר יותר מסיבות שונות, היסטוריות וגזעניות, ועדיין מוקדם להעריך כמה זמן הוא יישמר, אבל להערכתי לא הרבה יותר.

דת היא עניין שונה. קודם כל יש העדפה של כהני הדת לעודד נישואין בתוך הקהילה. מי שנישא עם אדם מחוץ לקהילה חייב לעבור מחסומים מסויימים, וככל שהוא דתי יותר, הסיכוי האפריורי לכך הולך ויורד. דבר שני, ברוב המקרים נישואין בין פרטים המשתייכים לדתות שונות מביא לכך שאחד מבני הזוג ממיר את דתו והילדים גדלים כבני אותה דת שאליה נעשתה ההמרה.

לכן ה"התבוללות" נראית כפי שהיא נראית. המחבר אינו מוצא שרידים ידועים לאלה שהתבוללו, משום שהם לא טרחו לשמר אותם. אני מכיר את קורות משפחתי באופן לא שלם עד דור רביעי אחורנית. יתכן שאם הייתי הולך אחורה הייתי מוצא שהם הוטנטוטים, צוענים או סינים. ככל הידוע לי – מעטים מאד האנשים היכולים להצביע על שושלת מפורטת ארוכה יותר. אז אם היה אי פעם במשפחתי נוצרי שהתגייר, הוא "נעלם" ככל שאמורים הדברים בנצרות. בני משפחתו שלא התגיירו נותרו נוצרים עד עצם היום הזה. משמע – הנצרות "שומרת" על הנוצרים כשם שהיהדות "שומרת" על היהודים.

שמעתי פעם שכ-‏20% מהילדים החרדים נעשים חילונים בבגרותם. אין לי כרגע סימוכין כתובים למספר הזה, אבל נניח לצורך הדיון שהוא נכון. סביר שלא כל ה-‏20% הם מקשה אחת. חלק שומרים על קשר לדת היהודית יותר מאחרים. אבל כ-‏80% מהחרדים נותרים חרדים והם לא יתבוללו. יוצא מכך שאם קצב התרבות החרדים עולה על 20% לדור, הדת היהודית לא תיעלם. מהבחינה הזו יכול כותב המאמר להיות רגוע.

מה קורה עם האחרים? לחלק מהם חשוב להתחתן עם בני אותה דת. לחלק לא. המספרים שהביא כותב המאמר מראים שחלק לא מבוטל מהיהודים החילונים ממשיך להינשא ליהודים חילונים. אם לזוג ממוצע יש שלושה ילדים ומידת ההתבוללות היא 33%, אמור מספר היהודים החילונים להישאר פחות או יותר קבוע. היות שהמספרים אינם כאלה, בהחלט יתכן שמספר היהודים החילונים מדורי דורות ילך ויצטמצם, אך הזליגה מהעולם החרדי אל החילוני עשויה להקטין את התופעה הזו.

יש מקום אחד שבו כמעט כל היהודים החילונים נישאים ליהודים חילונים. זוהי מדינת ישראל, בה נישואי יהודים ללא יהודים הם עניין נדיר גם באוכלוסיה החילונית. מי שרוצה לשמור גם בדורות הבאים על זהותו היהודית הלאומית ללא קשר לדת היהודית, מגורים בישראל הם עניין כמעט הכרחי. יהודי חרדי יכול להשיג את אפקט שימור היהדות בכל מקום בעולם.
התבוללות 268554
מאין הנתונים לגבי העמידות של תפוצות למשך דור אחד או שניים בלבד? הנתונים שאני מכיר מדברים על הרבה מעבר לזה. אפשר להתחיל מהתפוצה הארמנית שהיא לא הרבה פחות עתיקה מהתפוצה היהודית, ומשמרת את עצמה יופי ברחבי העולם (ולמרבה אי-ההפתעה, גם להם יש דת משלהם, שעוזרת לשימור הזהות האתנית). לסינים גם כן יש תפוצות בכל העולם. ברחבי מזרח אסיה ישנן תפוצות עתיקות מאוד של סינים, שמקפידות לשמור על זהות במשך מאות ואלפי שנים. גם כאן, שוב, יש מקום חשוב לדת הסינית שמסייעת להם לשמור על זהות אתנית נפרדת.

קוריאנים ברחבי העולם הנוצרי נוטים לשמור על הזהות הקוריאנית במשך דורות רבים (למרות שהם אימצו את הזהות הנוצרית).

והכי מעניין, על פי מחקר ששמעתי עליו, נערך סקר בקרב אמריקאים אודות הזהות שהם מייחסים לעצמם. שבעה מיליון אנשים, לכאורה אמריקאים שורשיים ורגילים, הצהירו על עצמם כי הם תפוצה גרמנית. אין מדובר פה במהגרים חדשים, אלא בגרמנים שהגיעו לארה"ב לפני יותר ממאה שנה - והנה, הם שומרים על זהות גרמנית, גם בארץ ההתבללויות הבלתי מוגבלות.
התבוללות 268558
למה כוונתך שלארמנים יש דת משלהם? האם מדובר בפלג של הנצרות או בדת ייחודית לגמרי?
התבוללות 268568
הכנסייה הארמנית, למיטב ידיעתי, היא פלג של הנצרות, אבל פלג יחודי למדי, למיטב הבנתי. עד כמה שאני יודע, הארמנים היו הראשונים שאימצו את הנצרות כדת מדינה, והכנסייה הארמנית התקיימה מאז המאה הרביעית או החמישית לספירה באופן עצמאי מיתר העולם הנוצרי, כאשר חלק גדול מהזמן הייתה מנותקת ממנו פיזית ע''י העמים המוסלמים שסבבו את ארמניה.
התבוללות 268573
אם לא ניתן להתחקות אחורה ולמצוא את השורשים הקדומים של מי שהיום יהודים, מנין הקביעה שהיהודים היום הם צאצאי יהודה בלבד ?

בכלל זו טענה מעניינת שעדיין לא שמעתי. כלומר אם אני מבין נכון, כל גלות ישראל ללא יוצא מן הכלל התבוללו או הושמדו ?
התבוללות 268575
שמעתי פעם איזו טענה שכולנו צאצאי הכוזרים.
התבוללות 268617
זו טענה שנשמעה כלפי יהודים אשכנזים בלבד. ככל הידוע לי לא נעשה נסיון רציני לאושש את הסברה הזו.
התבוללות 268620
ואני קראתי (את התקציר של) מחקר שהראה שהיהודים באו במקור מאזור אור כשדים שזה (אם אני זוכר נכון) בעיראק, או משהו כזה. שזה יפה, כי זה תואם לסיפור המקראי.
מכיוון שכבר הוכח, לפחות לגבי כהנים, כי כולם (כולנו) באים מאב משותף אחד (לפי בדיקה של גן ה-Y), הרי שקשה לי להאמין שניתן לעשות אבחנות שונות לגבי אשכנזים וספרדים. אינני מאמין שיש ויכוח אמיתי על היות העם היהודי (למעט, אולי, תימנים ואתיופים) קבוצה אתנית מובחנת.
האשכנזים כצאצאי הכוזרים 268719
ניסיונות רבים נעשו לאישוש רציני של הסברה לפיה יהודי אשכנז מקורם באומה הכוזרית שהתגיירה. תיאוריה זו הפיץ לפני כעשרים שנה העיתונאי והסופר היהודי הנודע (שחי באנגליה והתאבד ממחלה חשוכת מרפא) ארתור קסטלר בספר "השבט השלושה עשר – ההיסטוריה הכוזרית ומורשתה" (בעברית: הוצ' מאזניים, ירושלים 1999, תרגום: חיים לוי, 213 עמ') שקיבל פירסום רב. להלן מבחר מקורות מחקריים נוספים בנושא:

התבוללות 268577
מעולם לא שמעת את הטענה אודות עשרת השבטים האבודים? *זה* מעניין...
התבוללות 268650
שמעתי את הביטוי ''עשרת השבטים האבודים'' כמה עשרות פעמים, אבל אף פעם לא ביחד עם פירוט בדיוק למה הכוונה (כמו שהיא מוצגת כאן).

תמיד הנחתי שלא יודעים בדיוק מה קרה לעשרת השבטים, אבל מניחים שחלק מהם התגלגל והגיע בסופו של דבר לקהילות היהודיות השונות שרק מהן והלאה יש לנו מידע מהימן יותר, ולא ניתן להצביע בוודאות על המקור המדוייק של חבריהן.
התבוללות 268742
עשרת השבטים הוגלו לאשור על־ידי מלך אשור (כנראה שלמנאסר) ומאז אבדו עקבותיהם.

הדבר מפורט בספר מלכים ב' פרק יז': http://www.mechon-mamre.org/i/t/t09b17.htm

אגב, ללא קשר לסיפור הנ"ל, מכיל הפרק הזה את הביטוי הכמעט עכשווי: וַיֵּלְכוּ אַחֲרֵי הַהֶבֶל, וַיֶּהְבָּלוּ (פסוק טו').

תוחזר הטיית הפועל של האהבל, ויפה שעה אחת קודם!
התבוללות 268760
אבל מנין הביטחון שאיש מהם לא התגלגל לאורך סוף העת העתיקה וימי הביניים המוקדמים והגיע לקהילות השונות באירופה וצפון אפריקה ? האם לכל הקהילות היהודיות המוכרות ניתן להתחקות עד גלות בבל, ולפסול הצטרפות של מקורות לא מזוהים לאורך תקופות קדומות ?
התבוללות 268767
"מנין הביטחון?"

על מה אתה מדבר? לא עסקתי כלל במה שקרה לפרטים, אלא בעמים. עשרת השבטים נעלמו כישות מדינית. הם היו יכולים להתגלגל ולהיטמע בכל קבוצה, החל ביהודים וכלה בבודהיסטים. יתכן שצאצאיהם כוללים היום את יובל רבינוביץ, אורי פז, ג'ורג' בוש או אוסאמה בן־לאדן.
התבוללות 268770
אני מתייחס לקביעה "היהודים הם צאצאי שבט יהודה" בתגובה 268514.

אם הסכמנו שלא ברור שלא נשארו יהודים מעשרת השבטים, הוספנו אפשרות של התגיירות והתבוללות לאורך השנים, ותוך הסתייגות אישית מההגדרה שלך של "יישות מדינית" (זאת "יישות דתית"), הקביעה הזאת לא ברורה לי.
התבוללות 268771
בהודעה ההיא נכתב:

שבטים עבריים אחרים שאחזו באותה דת נעלמו לחלוטין לאחר שגלו מאדמתם.

כשאני אומר "נעלמו", מובן שאין הכוונה לשרידות האישית של בני השבטים האלה, שהלכו עם השנים בדרך כל בשר כמו כולם, אלא שהם לא שמרו על זהות נבדלת לאורך דורות. סביר שצאצאיהם מפוזרים בין אומות העולם ומבחינת השרידות, הדת היהודית "שמרה" רק על עצמה ולא על המאמינים בה באיזה שהוא אופן.

עד כאן הציטוט. על איזו אמירה בדיוק אתה חולק?
התבוללות 268781
אני לא חולק, אין לי שום מידע בנושא.

האמירה שציטטתי לעיל לא הייתה מובנת לי מאליה, והמשמעות שבה התכוונת אליה לא נתבהרה לי מהמשך הטקסט.

אני מבין שאתה לא מתכוון לכך שהיהודים הם כולם או ברובם המכריע צאצאים ישירים של יהודה, אלה שהדת היהודית היום היא גלגול ישיר פחות או יותר של הדת היהודית כמו שהיא התקיימה ביהודה הקדומה.
התבוללות 268882
יהודי נקרא יהודי מלשון יהודה. האדם הראשון בתנ"ך שנקרא ’יהודי’ לא היה משבט יהודה. בספר ’דברי הימים’ מכונה יוכבד יהודיה. ומרדכי שהיה משבט בנימין ולא משבט יהודה נקרא ’מרדכי היהודי’. למה נקראו שניהם כך למרות שלא היו משבט יהודה? משום שיהודה זה אדם שכל ה-י-ה-ו-ה נמצא בשמו. כשהאות ד’ מבטאת את הכוחות המפוזרים בעולם הזה. כל הכוחות שלו מוקפים ב-י-ה-ו-ה. אגב, האות ד’ היא לא במקרה בין האות ו’ לאות ה’: י-ה-ו זה בבחינת הנותן, וה’ האחרונה זו בחינת המקבל. הקשר בין הנותן למקבל. נמצאת הד’ מוקפת.
תוזה 268889
מאז הבבא בובה לא נהניתי כל-כך. אבל למה דווקא האות ד' מבטאת את הכוחות המפוזרים בעולם? אם היו קוראים לשבט "יהוזה" זה היה הרבה יותר משכנע ותואם את ההיסטוריה היהוזית.
פיזור תומפסון 268892
ד- גם ד האמות של היהודי וגם ארבע בגימטריה, הרמז לארבעת כנפות תבל בהם(בהן? בהם? אוי לא, לא שוב!) מפוזרים הכוחות המפוזרים.
פיזור תומפסון 268901
אה, חשבתי שאולי הכוונה היא לארבעת הכוחות היסודיים.
תוזה 268905
ד זה קיצור לדוניא שזה עולם בערבית שהיא סוג של עברית משובשת
דוניא? 268907
דוניא? 268915
כמו דנא מ''מקידמת דנא'' רק בהגיה ערבית...
דוניא? 268944
אם כבר, אפשר http://www.mooma.com/Discs.asp?ArtistId=6786&Alb...

אבל עדיף http://almashriq.hiof.no/egypt/700/780/umKoulthoum/S...
(תעתיק אנגלי: http://www.shira.net/inte-omri.htm)
דוניא? 269035
את המילה דוניא אני מכיר מהביתן בדיסנילנד שבו יש בובות מכניות של ילדים ששרות ''זה עולם קטן מאוד'' בכל השפות.

בערבית הם שרים דוניא משהו זריר איקטיר.
דוניא? 269180
לעזאזל! דבר ראשון חיפשתי דוניא בשירונט ולא עלה, אז הלכתי על נחמה הנדל ( אגב, לג'ון באאז יש ביצוע מהמם באנגלית של דונה-דונה)
תוזה 268952
כנראה שמדובר בעניין של גודל, ולכן נעשה שימוש ב-ד', שהיא כידוע ז' גדול...
התבוללות 269003
ממלכת יהודה כללה בני שלושה שבטים: יהודה, בנימין ולוי. על מרדכי נאמר "אִישׁ יְמִינִי. אֲשֶׁר הָגְלָה, מִירוּשָׁלַיִם, עִם-הַגֹּלָה אֲשֶׁר הָגְלְתָה, עִם יְכָנְיָה מֶלֶךְ-יְהוּדָה". סביר שהשם "יהודי" ניתן לכל מי שגלה עם שבט יהודה, מהיותו השבט הדומיננטי ביניהם.

כמו שהשם "כושי" הפך לתיאור כל אפריקאי שחור עור, ולא רק יוצאי כוש (היא אתיופיה).

אבל העיסוק המיסטי באותיו ומשמעותן, כמו גם בגימטריה הוא נחמד.

ניקח את מרדכי היהודי. יהודי בגימטריה = 35. מרדכי היהודי היה אופורטוניסט קיצוני (ועל כך כבר כתבתי במקום אחר). הוא עשה כל מה ש*כדאי (35)* לו וכך נוצר *חג חוטא (35)* ולכן רק *בודהא טוב (35)*.
התבוללות 269125
לא סביר בכלל, כפי שהבאתי ראיה מיוכבד שנקראה יהודיה ומ"מרדכי היהודי", המוזכר במילים אלה בדיוק, 6 פעמים במגילת "אסתר" (ה, 13; ו, 10; ח, 7; ט, 29; ט, 31; י, 3).

אגב, אם שבט יהודה הכיל בתוכו את השבטים: יהודה, בנימין ולוי, ונתרו בעולם רק שבטים אלה שמכונים "יהודה", מהו המיתוס על "*עשרת* שבטי ישראל" שהתבוללו? הרי שינם בסה"כ 12 שבטי ישראל, ולפי דבריך, 3 שבטים נישארים יהודים והשאר התבוללו. אז למה 10 שבטים ולא 9 שבטים. מה, לא משמעותי?

ובכלל לא עסקתי בגימטריה, אלא במחשבת ישראל. מטבעי, אני סולד מגימטריות וחובב את מה שמכונה בעגה הישיבתית "מחשבת".
התבוללות 269136
חשבתי שזה ברור.

לשבט לוי לא היתה נחלה, בשל תפקידם הדתי. הם היו מפוזרים בין השבטים האחרים. רובם גלה בגלות אשור ונעלם. חלקם גלה בגלות בבל ולא נעלם.

מחשבת=שטות יהודי=פתרון זהב.
כמה שבטים? 269556
ליעקב היו 12 בנים (ובת אחת, נוחה עדן):

ראובן
שמעון
יהודה
לוי
אשר
דן
גד
נפתלי
יששכר
זבולון
יוסף
בנימין

סה"כ 12, אלא ש"שבט יוסף" נחלק ל-‏2 :אפרים ומנשה. מכאן שהיו 13 שבטים בסך-הכל, אך להם רק 12 נחלות (כפי שציין יובל, וראה גם במדבר כ"ו). על כן 3 נותרו ו-‏10 גלו מאדמתם.
כמה שבטים? 269557
תודה רבה. נזכרתי בשיעורי התנ''ך.
כמה שבטים? 269739
האמנם דינה היא בתו היחידה של יעקב?

כמה שבטים? 269821
על פי המדרש הידוע, ''תאומות נולדו עם השבטים ונשאום''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים