הבורסה מגיבה ל ''דו''ח חברתי'' 272872
ציטוט מהמאמר אדרי יצחק :
"מה שני החלקים האחרים של הפתרון שאתה מציע?

"החלק השני הוא הצעת חוק שאני מקדם, והיא תקבל חשיפה בחודש הקרוב. הצעת חוק לדו"ח חברתי. כמו שכל חברה מפיקה דו"ח פיננסי למס הכנסה, במקביל היא תנפק ותפיק דו"ח חברתי. הדו"ח החברתי יטפל במצב התעסוקתי של עובדי הקבלן בשטח התעסוקה של המלון, המפעל, וכו'. מעסיק יהיה חייב לדווח כמה עובדי קבלן מועסקים אצלו, כמה שעות הם עבדו, באילו תנאים. כמה ארוחות צהריים או בוקר הם קבלו ממנו. 'בתחילת השנה התקבלו 40 עובדי קבלן, במשך השנה פיטרתי 40 וגייסתי 40' – מה הסיבה להתעללות? אם פיטרת 40 למה שוב גייסת 40?

"המגמה של דו"ח חברתי מפותחת בארה"ב, ואני רוצה לעורר מודעוּת לזה בארץ. תחילה בבתי מלון: לפני שאזרח יזמין נופש, שיבדוק אם יש שם עובדי קבלן, ואם הם מועסקים בצורה חוקית."

הבורסה משיקה "מדד לאחריות חברתית"

מדד "ת"א מעלה" לאחריות חברתית יכלול 20 מניות של החברות שיובילו בדירוג מעלה לאחריות חברתית; הקריטריונים לדירוג ישקפו את תפיסת החברה לנושאים חברתיים כגון: תרומות, אחריות חברתית כלפי העובדים, הלקוחות, הספקים, הקהילה והסביבה
אלי שמעוני

הבורסה תחל לפרסם ב-‏1 בפברואר 2005 את מדד "ת"א מעלה" לאחריות חברתית. המדד יכלול 20 מניות של החברות שיובילו בדירוג מעלה לאחריות חברתית.

מעלה הוא מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח) המקדם אחריות חברתית-סביבתית כגישה עסקית ומדרג את החברות הגדולות במשק, לפי רמת פעילותן החברתית ותרומותיהן.

דירוג מעלה ידרג את החברות הציבוריות שמניותיהן נכללות ברשימת 200 המניות הסחירות ביותר בבורסה, והן עומדות בדרישות מינימום לשיעור אחזקות הציבור (15% לפחות) ושווי אחזקות ציבור (80 מיליון לפחות). המדד יפורסם מדי יום בתום המסחר, ויעודכן פעם בשנה, ב-‏1 ביוני.

הקריטריונים יכללו את היקף התרומות, את התרומה היחסית לרווח או למחזור (בהתאם לרווחיות) ואת התנהלות הפירמה במהלך עסקיה כלפי העובדים, הלקוחות, הספקים, הקהילה והסביבה.

רונית הראל בן-זאב, סמנכ"ל בכיר, מנהלת המחלקה הכלכלית בבורסה, אמרה כי פרסום המדד יגביר את החשיפה לנושא של אחריות חברתית וסביבתית ויתרום לפיתוח הנורמות של אחריות חברתית ע"י החברות הבורסאיות.

תחום האחריות והמעורבות החברתית של עסקים וחברות תופס מקום מרכזי בעולם והתפתחות התחום הביאה לגידול עצום בהשקעות המנוהלות על פי קריטריונים

אתיים, חברתיים וסביבתיים.

טליה אהרוני, מנכ"ל מעלה: "בישראל יש כבר היום מספר לא מבוטל של חברות המנהלות על פי אחריות חברתית עסקית. מדד 'ת"א מעלה' יאפשר למשקיעים להשקיע בנבחרת אטרקטיבית של חברות אלו אשר יש בהן זיקה ברורה בין התנהלות של אחריות חברתית להצלחה עסקית. אנחנו מקוים שכמו מדדים דומים בעולם, מדד ת"א-מעלה יראה ביצועים טובים יותר מביצועי השוק".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים