לפחות סטטיסטית והסטורית 273006
מגפה הכי מפחיד.
כשזה כבר פורץ, זה לפעמים מחסל אחוז ניכר מהאוכלוסיה בשטח גדול מאוד, והיום, עם התחבורה הבין יבשתית יש פוטנציאל למגפות כלל עולמית.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273015
תסריט "12 קופים"?

(הוקרן בקון של עין הדג, אגב)

אבל דווקא תסריט המגפה הראה, במקרה של הסארס (ונדמה לי שגם באבולה, או שזה היה רק בסרט "התפרצות"?) שהוא די מכיל את עצמו ובינתיים לא נתקלנו בעידן המודרני, מאז מגפת השפעת של אחרי מלחמת העולם הראשונה, במגפה שלא דוכאה מהר יחסית.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273111
בניסיון לרציונליזציה של הפחד ממגפה הגעתי לתובנה הבאה: במקרה של כל אחד מהאסונות הנ"ל, אם אני אשרוד את האסון עצמו, גם אם מהמדינה לא ישאר הרבה, יש לי לאן לברוח מפה. אם תהיה פה מגפה, אף אחד לא יתן לי לצאת, מה שיפחית את הסיכויים שלי לשרוד גם בטווח הלא מיידי.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273115
ואם תהיה ספוג בקרינה רדיו-אקטיבית יתנו לך לצאת?
לפחות סטטיסטית והסטורית 273121
מה זה ספוג בקרינה? הקרנה של חומר בקרינה רדיואקטיבית (אלפא, ביתא, גמא) לא הופכת את החומר המוקרן לרדיואקטיבי. קרינת נייטרונים כן, אבל אם תספוג כמות קרינה של נייטרונים עד כדי להפוך בעצמך לרדיואקטיבי, הגירה מכאן לא ממש תעסיק אותך. למעשה שום דבר לא יעסיק אותך.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273178
טוב נו, תיארתי לעצמי שמידע שמבוסס על סרטים הוליוודים לא יהיה הכי מדויק בעולם...
לפחות סטטיסטית והסטורית 277927
הלא אפשר להספג בקרינה מנשורת או מ"פצצה מלוכלכת".

אותי דווקא מעסיק עניין קרינת הנייטרונים. יש נשק כזה?
לפחות סטטיסטית והסטורית 277971
לגבי נשורת, פצצות מלוכלכות מכילות חומרים שבעקבות הקרנה בנייטרונים שמקורם בפצצה, הם נעשים רדיו-אקטיביים לטווח ארוך וגורמים לזיהום סביבתי ארוך טווח. כמות הנשורת שאתה יכול לספוג היא קטנה מאוד, מדובר בחומרים שגוף האדם מכיל בכמויות מיקרוסקופיות אם בכלל ומקלחת טובה תספיק כדי לטהר אדם שיוצא מאזור מזוהם.

קרינת נייטרונים מוצאים בד''כ בכורים גרעיניים ומשתמשים בה כדי לייצר חומרים רדיו-אקטיבים למטרות רפואיות או לניסויים פיזיקלים. פצצות גרעיניות פולטות קרינת נייטרונים לזמן קצר מאוד. פצצות נייטרון פולטות קרינת נייטרונים חזקה במיוחד.
תודה 277977
לפחות סטטיסטית והסטורית 274972
כולם יודעים שהרפואה המודרנית עומדת להפסיד בקרב בין האנטיביוטיקות והחיידקים. כיום האנטיביוטיקות שבשימוש חזקות בכמה סדרי גודל מאנטיביוטיקות מלפני ארבעים שנה. זה לא בגלל שהאנטיביוטיקות דאז היו גרועות אלא מכיוון שהחיידקים הסתגלו ופתחו עמידות בפניהן. כיום ידועים חיידקים עמידים בפני כל אנטיביוטיקה כמעט (למשל שחפת כרונית, ולחילופין החיידקים העמידים ברוב בתי החולים ‏1). היום עוד מצליחים פה ושם לסנטז סוג חדש של אנטיביוטיקה, אבל בקרב הזה ברור שהחיידקים ינצחו. בעתיד חיידקים כאלו יכולים ליצור מגפות שיהיה קשה מאוד לחסן כנגדן. בעולם המערבי קל לעצור את המגפות לפני שהן הופכות להיות מדבקות (ניתן לבודד את החולים) אבל בעולם השלישי או ליתר דיוק באפריקה, מגפה יכולה להמשך שנים. הרי עד היום עדיין יש מקומות באפריקה בהם הכולירה והמלריה חוגגות.
לגבי סארס, אם הוא היה מגיע לאפריקה, כנראה הוא היה נשאר שם לצמיתות.
לגבי האבולה, מדובר בוירוס בעל אחוז הדבקה מאוד גבוה. נקודת האור היחידה שמשאירה אותו בשליטה היא שגם אחוז התמותה מאוד גבוה (כ-‏80% מתים תוך כמה ימים) ולכן הוא פשוט הורג את המארחים שלו לפני שהם מספיקים להדביק עוד אנשים.
לגבי איידס, מדובר בוירוס חלש שלא יכול להתקיים באויר, ולכן "קשה" יחסית להדבק ממנו, להבדיל מצהבת נגיפית למשל. אבל יש סימנים לקיומה של מוטציה עמידה יותר, שיכולה לשרוד באויר, ולהדביק אנשים בקלות. אם זה אכן נכון, אזי תוך 20 שנה זו יכולה להיות מגפה של ממש.

לסיכום, אני לא בטוח שצריך להיות יותר מדי אופטימיים.

1 אם מישהו יעשה את התחשיב כמה יעלה לחטא את כל המחלקות הנגועות בחיידקים עמידים, וכמה זקנים וחולים מתים כתוצאה מסיבוכים הנגרמים מהדבקות בחיידקים כאלו, יבין למה מערכת הבריאות בישראל נראית כפי שהיא נראית.
לפחות סטטיסטית והסטורית 274977
"עשרות אנשים כבר חלו: מתחיל בשפעת ונגמר בשיתוק
זה עלול לקרות אחרי דלקת גרון, שפעת או מחלת הנשיקה. מערכת החיסון תוקפת לפתע את מערכת העצבים וגורמת שיתוק מהיר, שחולף רק לאחר חודשים. 21 חולים אושפזו באחרונה, 8 מהם ילדים. מומחים מאשרים: יש הצטברות גדולה של מקרים, והסיבה אינה ברורה "

''ובניו יורק המציאו זן חדש של מחלה'' (משינה) 277929
מחלה אוטואימונית חדשה?
זה שקוראים לזה "תיסמונת" (=סינדרום) רק מראה שאין לרופאים מושג מה זה, כמו כשאומר מדען לחקר ההתנהגות "אינסטינקט" כדי לצאת לידי חובתו.
מחלות אוטואימוניות‏1 הן אחד האתגרים העיקריים של רפואת המאה ה-‏21.

1 מערכת החיסון פוגעת בגוף: סכרת-‏1, זאבת (לופוס), טרשת נפוצה, בהקת (ויטיגו), מחלת קרון ועוד רבות ורעות
''ובניו יורק המציאו זן חדש של מחלה'' (משינה) 278517
שאלת בר:
האם אלרגיות נכנסות לקטגוריה של מחלות אוטו אימיוניות?
''ובניו יורק המציאו זן חדש של מחלה'' (משינה) 278520
לא בדיוק.המערכת החיסונית אמנם משתוללת לשוא אבל בשל גוף זר.
''ובניו יורק המציאו זן חדש של מחלה'' (משינה) 726564
גם האלרגיה תוקפת פלישה של גוף זר, למרות שלרוב אינו מסוכן כדלעצמו.
לפחות סטטיסטית והסטורית 275022
רוצה להתערב שהחיידקים לא ינצחו?
לפחות סטטיסטית והסטורית 275350
ממתי אתה מתערב שלא נגד עצמך?
לפחות סטטיסטית והסטורית 275582
יש לי שתי התערבויות עומדות עם קוראים באתר: עם עוזי בשאלה אם מחשב רגיל או קוואנטי יהיה זה שיפרק מספר בן 400 ספרות לגורמים, ועם ארז ליבנה בקשר לשימושים ננו-טכנולוגיים במלחמה בחיידקים תוך 20 שנה (אוי, נותרו רק 19. איך שהזמן רץ.).
Meanwhile, back at the W.H.O. 407748
מזהירים בפני התפשטות של שחפת עמידה (בעיקר בפריקה ובעיקר בקרב חולי איידס).
לפחות סטטיסטית והסטורית 714526
בינתיים השחפת עדיין לא ניצחה.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273016
גם אני הצבעתי ''מגיפה'', אבל לדעתי זו פשוט חרדה מהסוג המיזנטרופי.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273017
מסכים,
אך אם זו מגיפה כתוצאה מביו-טרוריזם או מתקפה ביולוגית לא קונבנציונאלית, האימה גדולה כפליים כי מה שיופץ יהיה מפלצתי באמת.
להבדיל מפגיעתם הקשה של נשק אטומי או כימי, נשק ביולוגי הוא היחיד שלא רק מזיק אלא גם מגדיל את כמותו (מתרבה) ככול שעובר הזמן..
אין בעיניי פשע גדול יותר נגד האנושות מייצור של נשק כזה.
לפחות סטטיסטית והסטורית 273221
בוודאי שיש פשע גדול יותר מיצור נשק ביולוגי - השימוש בו;o)
לפחות סטטיסטית והסטורית 273611
לא בטוח.
כשאומה עם הגב לקיר, היא תשתמש במה שיש, ואפילו אם זה יהיה משהו נורא, במבחן המוסר היא יכולה לצאת ב"עובר בקושי" כי זה היה אקט של שימור עצמי.
אבל להכין מבעוד מועד, בימים של שקט, חביות על חביות של מוות מהונדס גנטית כך שהוא יהיה עמיד ככול האפשר לכל תרופה ידועה, חמקמק ככול האפשר ממערכת החיסון, נפוץ באויר ובמים וקטלני, ולקיים את האופצייה של שימוש בכך – זה ידידי, פשע כנגד האנושות.
Told you so 277926
"האיום החמור ביותר לעולם: נשק ביולוגי
כך אמרו היום דוברים בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס":
לפחות סטטיסטית והסטורית 726560
ברכותי. העם זקוק לנביאים.
לגבי ההטבות - פנה לאלוהים, הוא המנכ''ל של הנביאים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים