מפד''ל והסכם 276239
(זה הכי קרוב שמצאתי)

"מעריב NRG" מפרסם כי הרב יצחק לוי ואפי איתם חתמו על הסכם עם האיחוד הלאומי, והם יוצבו בממקומות 3-4 בהתאמה ברשימת האיחוד הלאומי לכנסת הבאה. השניים צפויים להכריז על פרישתם מהסיעה רק ב-‏17 בפברואר, אז אז ימלאו שנתיים לכהונתם בכנסת. החל מתאריך זה רשאית קבוצת ח"כים המהווים שליש מסיעה כלשהי לפרוש ממנה, גם ללא הסכמת סיעתם.

מפד''ל והסכם 276313
(הממ, לאחרונה יותר מדי פעמים אני מוצא את עצמי מציע לעורכי האייל איפה למקם את ההודעות שלהם, אבל לא היה עדיף בדיון 2139 ?)

ולעצם העניין, אולי אני לא מספיק מתמצא בחלק הנ"ל של המפה הפוליטית אבל אפי איתם רק מקום רביעי? וצבי הנדל מקום שני?
בכל מקרה יהיה מעניין לראות איך יתפלגו בבחירות הבאות המנדטים בין "ישראל ביתנו" של ליברמן, האיחוד הלאומי המחודש והמפד"ל, והאם כוחן הכולל של שלושת המפלגות יגדל באופן משמעותי מעבר ל-‏13 המנדטים המשותפים שיש להן כיום (בפועל 12).
הימור מרחקי לכת‏1: מי שתפגע תהיה דווקא המפד"ל שתרד ל-‏3 מנדטים, ואולי (אי"ה) בזכות העלאת אחוז החסימה, אף תזכה לגורל דומה לזה של התחייה ב-‏1992.

1 גם כי יש עוד הרבה זמן עד לבחירות ולא ברור בדיוק איך תראה אז המפה הפוליטית, וגם בגלל הדיסקליימר שבתחילת ההודעה.
מפד''ל והסכם 276318
אני לא הייתי מהמר על שלושה. המפד"ל נעה, מאז 81', בין שישה לארבעה מנדטים (עם זינוק רגעי לתשעה ב-‏96') הייתי אומר שזה מקרי, אבל בתקופה שקדמה לזאת, גם אז הם הקפידו על פער של שני מנדטים - בין עשרה לתריסר מהווסדות המפלגה ועד המהפך הראשון (כולל). השינויים המזעריים הללו התקיימו חרף התפצלויות והתאחדויות חוזרות ונשנות (בתקופה השניה בלבד), ואני נוטה להאמין שהם ישמרו על המסגרת הזאת גם בעקבות הפרישה של איתם ולוי. לשיטתי, מי שלא פרש עד עכשיו, לא יפרוש בגלל שני אלה. אני מהמר על 5 מנדטים, פלוס מינוס אחד.

אפי איתם מקום רביעי משום שהוא שונמך חזרה למקומו הטבעי בהיררכיה המפד"לניקית. להזכירך, הוא הפך לראש המפלגה אך ורק משום שהם האמינו שהוא ימשוך קולות (ממי? מהאיחוד הלאומי! אחח... איך שגלגל מסתובב לו). הוא כשל נחרצות במשימה, ולכן לוי ואורלב, הרבין-ופרס של המפד"ל, החזירו אותו לממדיו האמיתיים.
צבי הנדל, אגב, הוא בעל ההישג המפוקפק של היותו שותף לכל אחד מהפילוגים ואיחודים שהתרחשו במפד"ל מאז המהפך, חוץ מפרישת תמ"י‏1 (וחוץ מהמהלך האחרון, לו הוא שותף רק בעקיפין).

1 פרישת תמ"י היא גם המהלך היחיד שהוביל לשינוי משמעותי בדפוסי ההצבעה למפד"ל, ואובדן של כמחצית מכוחה האלקטורלי.
מפד''ל והסכם 276323
מה הקשר לאורלב? הרי מדובר כאן על מיקומו של איתם במפלגה לה אורלב לא שייך (וגם לא זכור לי שמאז הבחירות האחרונות בהן עמד איתם בראש המפד"ל היה איזה הליך פורמלי שבו הוא הודח מראשות המפלגה).
מפד''ל והסכם 276378
הקשר לאורלב הוא שבמהלך התקופה שאיתם ולוי עוד היו במפלגה, לוי ואורלב דחקו את איתם למטה. למעשה, כבר מהיום שאחרי הבחירות היה ברור שאיתם לא נספר כמנהיג המפלגה, לא יותר מאשר מצנע היה מנהיג העבודה יום אחרי הבחירות (או יום לפני הבחירות, אם כבר מדברים עליו).איתם נדחק למטה כי במפלגה החדשה יש שלוש סיעות (מולדת, תקופה, פורשי-המפד''ל), והוא השני ברשימת הסיעה שלו.
מפד''ל והסכם 276430
לא ממש ברור לי איך אפשר לדחוק מישהו מתפקידו כיו"ר המפלגה (שהוא מן הסתם גם המדורג ראשון בה). אפשר לקיים בחירות חדשות ובהן לנצח את אותו יו"ר אבל זה לא מה שקרה במפד"ל.
לגבי המיקום המדויק בתוך הרשימה, עכשיו כשהתעמקתי קצת בסידור, אני יכול להבין למה לוי ואיתם העדיפו לקבל את מקומות 3 ו-‏4 (ובכך להגדיל את הסיכוי ששניהם יהיו בכנסת הבאה), ולא נניח 1 ו-‏6. כאמור, נותר לי רק לתהות איך ויתר אפי איתם‏1 בקלות כה רבה על בכירותו, אבל כנראה שמדובר באיזשהו תהליך שלא עקבתי אחריו/לא הייתי מודע לו.

(אני לא מסכים עם הקביעה שלך שיום אחרי הבחירות היה ברור שאיתם לא נספר כמנהיג המפד"ל (נראה לי קצת כמו שיכתוב של ההיסטוריה), וגם מצנע הספיק לנהל אחרי הבחירות מגעים עם שרון מטעם מפלגת העבודה, וכעומד בראשה‏2. מאוחר יותר הוא פרש מרצונו מתפקיד זה, ובכך איבד את בכירותו במפלגה).

_______________
1 המנהיג העתידי של עם ישראל, האיש שכבר מגיל 18 חשב במונחים של הנהגת המדינה, וכו' (וואלה, היה יותר קל למצוא את זה משחשבתי: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...).
2 כזכור הוא דרש משרון להסכים לפחות לפינוי חד צדדי של נצרים, אבל מה כבר הסיכוי שפוליטיקאי כמו שרון יסכים לבצע מהלך כזה?
מפד''ל והסכם 276441
אני חושב שכל מי שעקב בשנה האחרונה אחר מהלכי המפד''ל היה יכול לראות שגם אם איתם הוא דה-יורה יו''ר המפלגה, דה-פקטו הוא חתיכת זאטוט קטן שמציק לגדולים שמבינים בפוליטיקה. הדחיקה, אם כן, היא דה-פקטו, מבחינת תפקוד המפלגה.
מפד''ל והסכם 276331
(וואלה, שכחתי)
שאלות 276369
מתוך הכתבה בהארץ http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... :
א. ... ואת המקום השישי, הד"ר אריה אלדד ממולדת.

ב. ...כל נציגי האיחוד בכנסת הם דתיים-לאומיים מבית מדרשה של הציונות הדתית. "אין יותר בעיה של מפלגה מעורבת, שהרתיעה רבנים דוגמת הרב שפירא והרב מרדכי אליהו", אמר לוי.

והשאלות:
1. האם ח"כ אלדד הוא דוקטור או פרופסור?
2. האם ח"כ אלדד דתי או חילוני?
שאלות 276379
על פי העמוד שלו באתר המפלגה, פרופסור (אם כי הדבר אינו מצויין בעמוד שלו באתר הכנסת). הוא תושב מעלה אדומים, עם חמישה ילדים. מה שלא מסייע לנו כלל לענות על השאלה השניה שלך, אבל זה כל מה שכתוב עליו שם.
שאלות 276432
חה"כ אלדד הוא חילוני (עד כמה שידוע לי), אבל אתה צריך ללמוד לקרוא בין השורות. בעצם, מה שמנסה לרמוז חה"כ לוי הוא, שהוא (והרבנים) לא באמת בונים על זה שהרשימה החדשה תקבל יותר מ-‏5 מנדטים.
ילדים, עזרו לאפי 276654
אם כך, צריך לעזור להם ככל הניתן. יש לצאת בקול קורא לכל דורשי טובתם של לוי, איתם והרבנים שלהם שלא להצביע למפלגה המשותפת. וישא''ק.
שאלות 277529
2. כמו שחשדתי, http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... אלדד הוא חילוני ("... ואותי, היהודי החילוני שחולם ..."), מה שהופך את לוי לשקרן.
שאלות 280276
"דוקטור או פרופסור?" - מותר לו לאדם להיות גם דוקטור וגם פרופסור, רק דוקטור ולא פרופסור, לא דוקטור ולא פרופסור, ובמקרים מסויימים אפילו לא דוקטור וכן פרופסור. אז מה השאלה?
שאלות 280312
אדם שהוא גם דוקטור וגם פרופסור הוא פרופסור.
שאלות 280314
למה? ומה דינו של אדם שהוא גם דוקטור וגם סגן-אלוף? או גם דוקטור וגם נגר? בגלל המקצוע הוא צריך לאבד את התואר האקדמי, אם כבר מתעקשים להצמיד תארים?

(הגרמנים מקפידים לומר "פרופסור דוקטור", ואף "הר פרופסור דוקטור" במקרים קשים במיוחד. אני לא ממליץ על השיטה, רק מציין שאין שום נימוק סביר לא לומר "ד"ר נו" כאשר נו הוא במקרה גם פרופסור).
שאלות 280315
? מאיפה הבאת את זה? דוקטור זה תואר אקדמי, פרופסור לא. מה הקשר?
שאלות 280317
למה? בגלל שפרופסור הוא תואר בכיר יותר מדוקטור.
שאלות 280319
אתה מבולבל. פרופסור זה לא תואר אקדמי, והוא לא יכול להיות יותר בכיר מ"דוקטור". כמו ששאלו כבר, איך אתה קובע אם סגן-אלוף יותר בכיר מדוקטור? רב-אלוף? טר"ש? פרופסור זה מקצוע, מינוי של אוניברסיטה. אפשר להפסיק להיות פרופסור (צריך רק להתפטר), אי-אפשר להפסיק להיות דוקטור גם אם מאוד רוצים (אלא אם מגלים שרימית בתיזה או משהו).
שאלות 280323
"תואר פרופסור מוענק לבעלי תואר דוקטור המלמדים באקדמיה והעוסקים במחקר, כתיבת מאמרים, ספרים וכד' " http://www.limudim-info.co.il/milon.asp
שאלות 280420
וואו, אז כתוב באינטרנט באתר לימודים-אינפו. יש הרבה דברים באינטרנט. לעניין, פרופסור זה לא ''תואר'', וכדאי לשאול האם גם ''מרצה בכיר'' (שהוא מינוי מוקדם יותר למי שמלמד באקדמיה ועוסק במחקר, כתיבת מאמרים, ספרים וכו') זה תואר. (''יש עימנו באולפן את מרצה-בכיר בוזגלו מאוניברסיטת יהופיץ...'')
שאלות 280318
(זה ^ מיועד להוא מעליך כמובן, סליחה טעות)
שאלות 280326
הגרמנים גם מקפידים לומר "דוקטור דוקטור"‏1 (למי שהגיש שתי עבודות דוקטורט), ו"גברת (פראו) דוקטור" למי שנשואה למי שהגיש עבודת דוקטורט.

___
1 אבל רק אצל ג'וזף הלר יש מיג'ור מיג'ור מיג'ור מיג'ור.
שאלות 280349
ואתה אינך אלא בעלה של אשת המהנדס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים