שטויות 276583
כל מה שאמר כותב המאמר לגבי המיצובישיזם והמאקיאווליזם הזול שמאפיין את הפוליטיקה הישראלית - נכון. כל מה שאמר לגבי הלגיטימציה של חברי כנסת לסגת מהמצע לפיו הם נבחרו - שנוי במחלוקת, אך יש בסיס לדבריו.

אבל האמירה בנושא החובה לסרב למלא פקודה שאינה חוקית - שטויות דמגוגיות. על פי פקודות הצבא וההיגיון העומד מאחוריהן, פקודה בלתי חוקית היא כזו בה מפקד נותן הוראה שאינה חלק מהמנדט שניתן לו, ומכוונת לאינטרסים האישיים שלו. פקודה כזו ניתן להקביל, בסייגים מסויימים, להוראת ממשלת ישראל באמצעות שר הביטחון (האחראים על הצבא, אך אינם חלק ממנו כמובן) לנקוט בפעולה שחורגת מהמנדט שניתן להם ונובעת ממניעים שאינם כשרים. למשל, הוראה לצה''ל לארגן מסיבת יומולדת לנכדיו של אריאל שרון.

ההחלטה על פינוי הרצועה אינה חורגת מהמנדט שניתן לממשלת ישראל או מסמכויותיה, וברור שלא נעשית לצורך דאגה לאינטרסים האישיים של איש, ולכן אינה עונה על קריטריונים אלה. ובכל מקרה, פקודה בלתי חוקית - מבצעים. אחר כך מתלוננים.

הפקודה היחידה שזכותו וחובתו של כל חייל לסרב לה, היא פקודה בלתי חוקית בעליל. הגדרותיה של אלה עמומות במתכוון (ההסבר המפורט, ''דגל שחור מתנוסס מעליה'', לא עוזר כל כך לקבל החלטה ברגעים קשים), מאחר ולא ניתן לחזות את מאפייניה מראש. אבל מכנה משותף אחד ניתן למצוא לפקודות כאלו - נטילת חיים בלא הכרח מבצעי המצדיק זאת.

פקודה לפנות ישובים, גם אם אינה בקונצנזוס, אינה פקודה בלתי חוקית בעליל. פקודה לטבוח במתנחלים היא כן. את הפקודה הראשונה יש למלא - אולי עם צביטה בלב, אבל ללא שום סייגים - אך את הפקודה השניה אסור.

לו הייתי חושב שהטשטוש שעושים דוברים מסויימים בתקשורת בין ההגדרות של ''החלטה לא חוקית'' לבין ''פקודה בלתי חוקית בעליל'' נובע מחוסר הבנה, הייתי קורא לפרסם בעמודים הראשונים של כל העיתונים הסבר מפורט בנושא, לכל מי ששכח את הטירונות. לצערי, נראה לי שזוהי ''טעות'' מכוונת.
שטויות 276601
לפחות לפי החלטת בית המשפט, לירות בגלגלי המכונית של מפירי עוצר, היא פקודה בלתי חוקית בעליל. אם פגיעה ברכוש של אנשים, עם סיכון מסויים אבל לא מכוון, כאשר לא נשקפת למישהו סכנת חיים, היא פעולה שדגל שחור מתנופף עליה, אז גירוש כוחני של אנשים מבתיהם, בלי שהם עשו שום דבר המסכן את חיי החיילים, מחליק לקטגוריה הזאת בקלות, על אף שהמגורשים הם יהודים.
בכלל, לא ברור לי על סמך מה יש לממשלה מנדט להפעיל את הצבא, שהוא כוח של כל העם, שחובה להתגייס אליו, ומטרתו המוצהרת היא לשמור ולהגן על חיים של אזרחי המדינה, למטרות אחרות, השנויות במחלוקת פוליטית עזה?
המתנחלים הרי אינם מאיימים על חיי אזרחי ישראל. (גם אם יש דעה פוליטית הטוענת שהערבים רוצים להרוג בנו בגלל המתנחלים, התפקיד של הצבא הוא לא להכנס לפסיכולוגיה של הערבים, אלא להגן על האזרחים מהמאיימים עליהם ישירות בלבד). הסיטואציה בה חייל שמחוייב להיות בצבא, בעצם מחוייב להתעמת עם אחיו לדעה ולחיים, היא אבסורדית במדינה דמוקרטית, ואסור שהיא תתרחש. החייל לא צריך להיות בסיטואציה בה הוא בוחר בין נאמנותו לערכיו, ובין נאמנותו לצבא ולמדינה. במדינה דמוקרטית משאירים את ההכרעות הללו מחוץ לצבא. אם יטען מי שיטען שגם השירות ביש"ע היה מנוגד לערכים שלו, אז התשובה שלי לכך שמה שהצבא עושה ביש"ע הוא להגן על חיי האזרחים הישראלים מפני מחבלים. החייל לא צריך להכנס לסיבות הפסיכולוגיות המניעות את המחבלים להרוג בנו, זה - פוליטיקה, אלא לשקול את הסיטואציה המיידית בלבד: אם יש סכנה לחיי אזרחים, הוא חייב להיות שם כדי להגן מפניה.
ההקבלה הנכונה לעקירת יישובים היא הקמת היאחזות נח"ל ביש"ע. אני חושבת שבאמת, אם יש מחלוקת לגבי ההתיישבות ביש"ע, הצבא לא צריך להכריח אף אחד להתיישב שם אם הוא לא רוצה.
שטויות 276608
ירי בגלגלי מפרי עוצר מסכן את חייהם באופן ישיר (לא כל כך פשוט לירות במטרה נעה בקוטר של כ-‏10 ס"מ, וגם אם פוגעים בה- הסיכוי של הרכב להתהפך הוא גבוה). ומי נכנס פה ל"פסיכולוגיה של הערבים"? ההחלטה על ההתנתקות היא החלטה ראלית לחלוטין לקבוע גבולות שיהיה קל יותר להגן עליהם, להוציא אזרחים מאזור המוגדר כמסוכן על מנת לדאוג לשלומם גם אם אינם מעוניינים בכך, ובנוסף מביאה בחשבון את השיקול הדמוגרפי. אני אולי לא תומך בה (אם כי לא מאותם שיקולים שאת, אני מנחש, מתנגדת לה), אבל זו עדיין החלטה רציונלית שנובעת משיקולים ביטחוניים, שללא ספק נמצאת במנדט של הממשלה.

ואגב - מי אמר לך שדמוקרטיה פועלת על פי קונצנזוס?
שטויות 276784
עקירת אנשים בכוח מבתיהם, גם היא יכולה להביא לסיכון חייהם, לא פחות מירי לעבר גלגלי המכונית. אם תאמר שהמתנחלים מפרים חוק, ולכן זה בסדר, אז גם הערבים שנסעו בזמן העוצר וסרבו לעצור, הפרו חוק. יותר מכך, יש סיכוי לא מבוטל שהפרת החוק הזאת באה בצמוד לכוונות לפעילות חבלנית, בעוד שאצל המתנחלים אין שום סיכוי כזה. לכן אם משווים את ה"בלתי חוקיות" של שתי הסיטואציות, נראה לי שגירוש המתנחלים, תוך רמיסת זכויות האדם שלהם, ותוך סיכון חייהם, הרבה יותר "בלתי חוקית".

"הפסיכולוגיה של הערבים", נאמרה בהקשר לתפקידו של הצבא. טענתי שתפקידו של הצבא הא להגן על אזרחי ישראל מאויביה מבחוץ. אין זה מתפקידו לאכוף את החוק על אזרחי המדינה. יש המנתחים את הערבים באופן פסיכולוגי (מוטעה לדעתי), וטוענים שגירוש היהודים מעזה, יגרום לערבים להפסיק לרצות להרוג בנו, לכן גירוש זה הוא בעצם תפקיד הגנתי, ולכן זה כן תפקידו של הצבא לעקור את היהודים משם. התשובה שלי לזה היא שהצבא עוסק בהסרת סכנות ברורות, בלי להכנס לפסיכולוגיה של הערבים, ומה יגרום להם להפסיק לרצות לפגוע בנו. השאלה מהי המטרה אותה הערבים רוצים להשיג, בכך שהם הורגים בנו, יכולה להיות נושא לויכוח פסיכולוגי/פוליטי. פעילות עקיפה כזאת כדי להשיג את בטחונם של האזרחים היא פוליטית ולא צבאית.

אם תרצה, נפתח פתיל בו תנסה לשכנע אותי, ואת האחרים, שיש הגיון בהנתקות, שהוא מעבר לרצון לעקור משם את היהודים. אבל מכל מקום, החלטה לפגוע בצורה אנושה בזכויות האדם הבסיסיות ביותר, אם זה בכלל אפשרי וחוקי במדינה דמוקרטית, מחייבת הסכמה רחבה של העם. כך גם היה בעקירת היישובים בימית וסביבותיה. אני חושבת ששימוש תרגילים פוליטיים לא נקיים, ופעולה ללא מנדט ברור מהעם, כדי לפגוע בציבור כל כך גדול, נאמן ומסור למדינה, שמוכן להשאר בקו האש ולא לברוח ולהכנע לאוייבים (אוייבים של כלל המדינה ולא כפי שחלק מהאנשים חושב שהערבים הם אויבים ספציפיים של המתנחלים), זה מאוד מאוד לא תקין מבחינה דמוקרטית. הרי עד עתה, בכל פעם שבאמת שאלו את העם בעניין, הוא הצביע בגדול *נגד* התהליך הזה.
עצוב לראות את ההתקרנפות הגורפת של כלי התקשורת, מערכות המשפט, והציבור "הנאור" בעניין. לי זה מראה בדיוק את העומק הקטן כל כך, בו מחלחלים הערכים הדמוקרטיים בציבור הישראלי. המסקנה שלי מזה היא שהטפות מוסר לגבי "ערכי הדמוקרטיה" ו"שמירה על זכויות הפרט" מהצד השמאלי של המפה, לא נלקחות אצלי יותר ברצינות.
שטויות 276785
איך "עקירת אנשים בכוח מבתיהם יכולה להביא לסיכון חייהם" אלא אם הם יתעמתו עם החיילים שיבואו לפנות אותם וישתמשו בכוח?

ואגב, בינתיים הציבור ה"נאמן ומסור למדינה", עושה רושם, נאמן רק לארץ, לא למדינה, וברגע שהמדינה לא משרתת את צרכיו הדתיים, הציבור הזה מפנה למדינה גב, או שמא אצבע משולשת.
שטויות 276793
איך יריות על גלגלי המכונית יסכנו את הערבים, אם הם לא ייסעו בה בשעת העוצר ויפרו את החוק? ואולי אפילו יתכננו איזה מבצע קטן?

זו המדינה שאינה נאמנה לציבור הזה. הם את חובותיהם למדינה ממלאים לעילא ולעילא. הרבה יותר ממני וממך. הם משרתים בצבא, משלמים מיסים, שומרים על החוק, ואפילו עומדים בגבורה בזמנים הקשים שבאו עליהם בגלל החלומות הארורים של השמאל, על שלום באוסלופמיא, שהכניסו נשק ויכולת לפתח טילים לרצועה, והוציאו את צה"ל מהערים שם. זו המדינה (בעצם רק ראש הממשלה שלה עם החרב המתהפכת של התיקים המשפטיים מעל ראשו), שכאות תודה למסירות נפשם, חלוציותם, ועוז רוחם, החליטה בתרגילים פוליטיים מכוערים לגמול להם בעקירתם מאדמתם, וזריקתם לכלבים עם פיצויים מעליבים, ועם השחרת פניהם והכפשתם בציבור, בתור בונוס.

אני מודה שבכיתי מזעם כאשר הם שם קברו את האנשים שלהם, שנהרגו מהפצמרים והמטענים לפני שבוע, והמדינה, במקביל, מתכננת את שבירתם הנפשית הכלכלית ומוסרית כדי לעקור אותם מהמקום. הרי מפעילים עליהם כל לחץ אפשרי, לחץ הכלכלי (חקלאים צריכים לחתום חוזים לטווח ארוך ולהשקיע כספים שמי יודע אם הם יקבלו חזרה, כאשר חרב העקירה מונפת עליהם אפילו בלי החלטת ממשלה ממשית, ובלי חוק שכן החוק אפילו לא עבר בקריאה שניה ושלישית, ועם המצב הפוליטי שלנו מי יודע מה יהיה.), לחץ פסיכולוגי שכולל שיתוף פעולה של כל התקשורת כאילו העקירה היא עניין מוגמר, ולחץ מוסרי כאילו הם - המגורשים הנעשקים- הם האלימים, ולא הצבא ובריוני המשטרה, שמותר להם הכל בסיטואציות הללו, בחסות התקשורת העויינת. זו כפיות טובה, ואכזריות מצד מדינה כלפי אזרחיה הנאמנים.

כדי שלא תבכה, בתגובה, על הגזילה שהמתנחלים גוזלים את הפלשתינים, אז צריך להיות ברור: הממשלה שלחה אותם לשם. אם לדעתך מישהו גזל משהו שם, זו המדינה ולא הם. זו המדינה שצריכה לשלם על זה, ולא הם. הם בנו את ביתם ויצרו יש מאין, על דיונות חול, עליהם לא עמד אף צריף ערבי.
שטויות 276828
בכפר קאסם הפרו פעם עוצר.
שטויות 276882
כפי שכבר רמז האלמוני מלמעלה, לא כל מפר עוצר דינו מוות, ולמעשה הסבירות שמי שבאמת מבוקש יבחר למשוך אליו תשומת לב היא נמוכה מהסבירות שמדובר במקרה אחר. החיים האמיתיים הם לא ג'יימס בונד, וקיים סיכוי סביר ביותר שגם אם תצליחי לפגוע בגלגלי רכב "ערבים" נוסע (ולא תחטיאי ותפגעי בעוברי אורח או ביושבי הרכב - דבר סביר אף יותר), תגרמי למותם.

פינוי אנשים מבתיהם (ומה זה משנה לצורך העניין אם הם יהודים או ערבים?) אמנם עשוי להיעשות באלימות, סביר שבאשמת המפונים, אבל למעט תרחיש של חילופי ירי של ממש בין המפונים והמפנים, קשה לראות איך הדבר עשוי להוביל למוות של מישהו.

כל שאר הטיעונים שלך עשויים להיות רלוונטיים, לולא היה ברור שהם נכתבו מתוך שנאה וגזענות, שלא לומר ראיה חד צדדית ומשוחדת של המציאות. אבל טיעון אחד בכל זאת לא הבנתי - נאמר, לצורך הדיון, שהמדינה מחליטה באמת שהיא עשתה טעות על ידי בניית ההתנחלויות בעזה (נדמה היה לי שזה בדיוק מה שקורה היום, אבל ניחא). איך בדיוק "המדינה" אמורה לשלם על זה, אם לא בפינוי ההתנחלויות? את מציעה להשאיר את גוש קטיף ולפנות את ירושלים (בתור מושבה של הממשלה) במקום?

והערה אישית - מאחר ואת לא יודעת מה אני או כל משתתף אחר בדיון הזה עשינו בצבא ובמילואים, ובטח שלא כמה מיסים כל אחד מאיתנו משלם, אני לא מבין מאיפה את מניחה ש"הם" עושים הרבה יותר. זה פשוט לא רלוונטי לדיון.
שטויות 277052
אם רוצים לפתח דיון אמיתי עם מישהו לא משתמשים במשפטים כמו: "כל שאר הטיעונים שלך עשויים להיות רלוונטיים, לולא היה ברור שהם נכתבו מתוך שנאה וגזענות, שלא לומר ראיה חד צדדית ומשוחדת של המציאות".
אם לעומת זאת אתה רוצה לשפוך את מררתך, אז אין בעיה, אני כאן בשביל זה. אין צורך להסביר, לנמק או אפילו לחשוב, רק להוציא את התסכול החוצה. מרגישים הרבה יותר טוב אחר כך.

כשתבחר מהו סוג התגובה שלך, אשמח לענות בהתאם.
שטויות 277057
אין לנו שפה משותפת, ניפרד כידידים.
שטויות 280097
איזה שחצן וערל לב!
כל כך אפייני... יכולתי אל נכון לבנות פרופיל שלך, פסיכואנליזה שלמה. איך אתה מעז?
במחשבה שניה, באמת למה לנסות להסביר? לו אני ניצה, הייתי נפרד משכמותך גם לא כידיד. אתה לא ראוי.
שטויות 280098
"איך אתה מעז"? וכי יש איזה חוק שלפיו אדם חייב להמשיך בדיון גם אם אינו מעוניין? מה זה "איך אתה מעז"?
שטויות 280100
אל תיתמם.
היציאה שלך היתה מכוונת ונועדה להעליב.
לא שאני פרקליט שלה - בכל אופן, לא כמו שאתה משמש פרקליט לערבים- אך בכ''ז תגובתך חרתה לי וחרגה, לדעתי, מגבולות הטעם הטוב.
שטויות 280113
אינני ישראל הירש, אני רק מתגובה 280098. לי נראה כי הכרזת הפרישה של מר הירש נעשתה באופן נקי ונייטרלי, אך אפילו אם טעות בידי, ואם יש מקום לייחס לו את הכוונות שאתה מייחס לו - השימוש במילים - "איך אתה מעז", בהקשר זה - הוא חצוף ומיותר.

וזה מוזר ומגוחך שדווקא אתה, אחרי התבטאותך זו, מדבר על - "טעם טוב".
שטויות 280233
תשמע, אייל.
אני לא מבין מדוע מצאת לנכון להתערב, ואם כבר, מוטב שתגיב לטענות נגדך עצמך..
כך או כך, לא אתה האדם שיקבע מיהו ''נקי ונייטרלי'' ומי מתבטא באופן ''חצוף ומיותר''.
אתה עצמך דעתן ושחצן לא קטן ובמקום להטיח אמרות שפר באחרים, בדוק את עצמך ואגב כך, התייחס לגופם של דברים.
שלום לך.
שטויות 277058
אוף!

אז תעני לי על השאלה שלו במקום.
שטויות 276930
אני צריך להסביר לך איך פיצוץ גלגל של רכב נוסע יכול לסכן חיים של אנשים? אם המתנחלים לא יסכנו את החיילים באופן ישיר, החיילים לא יפגעו בהם. זה מאוד פשוט. לא נשקפת להם כל סכנה פיזית כל עוד הם לא מרימים ידיים (או כלי נשק) כנגד כוחות צה"ל. פשוט וקל.

יש בהם שאכן משרתים בצבא, משלמים מיסים ושומרים על החוק. יש בהם גם כאלו שלא. מקימי המאחזים הבלתי חוקיים, למשל, הם בהכרח אנשים מפירי חוק ולא שומרי חוק. ההמונים שבאים למנוע פינויים של מאחזים בלתי חוקיים שכאלו - גם הם מפירי חוק. אילולא היו כה רבים מהם שששים להפר את החוק בכל הזדמנות, אולי התדמית של המתנחלים לא הייתה כל כך בעייתית. גם האיומים החוזרים ונשנים ב"מלחמת אחים" (שממשלת שרון, כמובן, גורמת לה, אבל מי שיפתח בה הם המתנחלים בלבד), לא ממש עוזרים לתדמית שלהם כדובוני אכפת לי.

אני אתעלם מהקשקושים על "עקירה מהאדמה". לבני אדם אין שורשים (לא פיזיים, בכל מקרה), ואף אחד לא נעקר. אנשים עוברים דירה. זה אולי לא נעים, ואפילו מעציב לעזוב את המקום שבו גדלת, אבל זה רחוק מלהיות טראומטי כמו שאתם אוהבים לתאר את זה. אני מבטיח לך שזה הרבה פחות טראומטי מהטרנספר שאת וחבריך לדרך תכננתם ועודכם מתכננים לפלסטינים. למה להם זה בסדר לעשות את זה?

המדינה אכן שלחה אותם לשם, והמדינה אכן צריכה לשלם. חלק מהתשלום הוא הוצאת האנשים הללו משם. אם אני תוקע בך מסמר, לא מספיק שאפצה אותך על עוגמת הנפש - אני גם צריך לדאוג להוציא את המסמר ממך.
אם כי אני, כמו רבים אחרים באייל, בהחלט הייתי מסכים למצב שמדינת ישראל פשוט מסיגה את כוחותיה מהשטחים, והמתנחלים שמעוניינים בכך יוכלו להשאר במקומותיהם.
שטויות 276938
זה שהמתנחלים שמעוניינים בכך יוכלו להישאר במקומותיהם, זה לא כדאי בגלל סכנת הפקרת הילדים - וכבר ראינו, ממש לאחרונה, שמדובר באנשים שהמושגים שלהם בנוגע להגנה על ילדיהם, הם... אממ... מושגים מוזרים, בלשון המעטה. לכן, בנסיבות של ''אין ברירה'', אני רואה את המדינה כאחראית לגורלם של הילדים האלה, שאין לסמוך על הוריהם בעלי האש הקנאית הבוערת בעיניים.
שטויות 280101
קרא שוב את מה שקראת. כולך שחץ ריק ומתנשא כאחרים כאן. אם נחפש טוב, נמצא, מן הסתם, שגם אתה לא ראוי לשמש אפוטרופוס לילדיך, אם יש.
היחס שאתם מגלים למתנחלים בפרט ולהתיישבות בכלל מוכיחה בעליל שאין אלוהים. בכל אופן, לא במתכונתו היהודית.
שטויות 280111
אתה טועה מאוד לגבי ילדיי שקיבלו חינוך משובח והם משרתים לתפארת מדינת ישראל, אך הרי לך עוד גילוי של שחץ והתנשאות: דעתך אינה חשובה לי עד כדי כך שאכנס לפירוט רב יותר בנקודה זו, ואעמידך ביתר דיוק על טעותך.

המקרה המתואר בדיווח זה איננו, כמובן, המקרה היחיד. לאחרונה ראינו דברים מזעזעים אף יותר.

צר לי, אך נשים שאולי יכלו, פוטנציאלית, להיות אמהות טובות, אך ה"אידיאולוגיה" (מילה שהשימוש האינפלציוני בה רוקן אותה מתוכנה המקורי, אבל נעזוב את זה עכשיו) שלהן משבשת את מאפייני מסוגלותן ההורית - על המדינה לדאוג, בסופו של דבר, לילדיהן, כפי שהיא עושה במקרים אחרים, גם כאשר אין מדובר במתנחלות ומדובר במגוון בעיות שונה לגמרי בנושא התפקוד האמהי.

אתה יכול להתרגז ולהיעלב כאוות נפשך אך העובדות הן עובדות.
שטויות 280236
למותר לציין שהקישור הנ"ל אינו מוסיף לך כבוד. לא כישראלי ופחות מכך כאדם חושב. לקחת איזו כתבה בעיתון זניח (הארץ. ביג דיל!), מוללת אותו כרצונך והוצאת תחת עטך עוד סטריאוטיפ נלוז.
ובכן, ידידי, אתה צודק: אין עבריינות בשום מקום פרט לחברון- אגב, קהילה , שלמרבה האירוניה, ותיקה בהרבה מההתנחלות שלך- ומה רע, אם אפשר אפשר לחרוץ גורלות באיבחת "אין זה, כמובן, המקרה היחיד"... הסתום והדוחה.
תגיד לי, אתם רציניים? עד לאן תובילו את השנאה שלכם? מה כבר עשו לכם האנשים האלה- שכל סטטיסטיקה מראה שהם בתחום הנורמלי- שתהפכו כל אבן כדי לתרץ יציאות גזעניות ממש נגדם?
זה לא שהאידאולוגיה של האימהות (הספקת כבר להכיר את כולן-כולן, אני מבין. איזה בחור חרוץ!) "שם" משבשת את הבלה בלה בלה שלהן (אורוול כבר הזהיר מאנשים כמוך). האמת היא שאידאולוגיית השנאה העיוורת שלכם שיבשה אצלכם ערכי יושר ולאום.
כפי שטענתי קודם, גם סדיסטים כמוך אמורים להבין את האקסיומה הבאה: אין עם בלי שטח. ואם תמשיך לוותר לפולש הערבי על חשבון אחרים, תישאר בלי מרחב מחייה ראוי.
אגב, עלה בדעתך לשלוח עובדים סוציאלים לחברון? לא יותר הגיוני מגירוש. אין צורך לענות. הבנתי.
שטויות 280327
במקום ''אין צורך לענות'' צ''ל ''אין טעם לענות''. זה שהבנת הכל עוד לפני שמלו אותך ברור מאליו, אתה בטח מאלה שמקבלים מבזקי חדשות ישירות מאלוהים.
חוכמולוג בגרוש 280391
ואם אין טעם לענות, גם הצורך מפוקפק. גם במקרה שלך.
שטויות 280340
תודה שגילית לי ש"הארץ" הוא עיתון זניח. עד היום שמעתי דווקא דעות לגמרי אחרות.

עכשיו, הודות להערותיך המחכימות, בדקתי שוב, כפי שצריך לעשות כל אדם חושב ובר דעת לפני שהוא מביא קישור חסר אחריות -

ואכן, נתבררו לי דברים מדהימים, שערוריה של ממש: בירושלים אין בכלל בית משפט שלום, אין כלל שופט בשם יחזקאל ברקלי, לשופט ברקלי הבלתי קיים אין אחות ואפילו לא קוזינה, והוא בכלל לא כתב בפסק הדין את הדברים האלה (מובאה חלקית):

"אל לנו לתת לסכסוך האידיאולוגי לקלקל את השורה. הימצאות ילדים בהפגנה מקשה על פיזורה, הנאשמות ניצלו עובדה זו והביאו את תינוקותיהן, בכוונה לנצל את רגישותם של השוטרים שלא לפגוע בעוללים.. בית המשפט רואה בחומרה רבה החלטה של הורה להביא את ילדו להפגנה כדי שישמש לו מגן חי. אין באמונתן של הנאשמות כדי להצדיק חשיפה של תינוק לסכנה של פגיעה פיזית, ואולי גם נפשית, ולערבו באירוע אלים".

- הכל, כאמור, לא היה ולא נברא, הכל פיקציה פרי הזיותיו המסוממות של כתב הצהובון המביש הזה - "הארץ".

אשר לדבריי הדוחים והסתומים, עפ"י טעמך המשובח - "אין זה, כמובן, המקרה היחיד..." - אני מבינה שבהיותך עסוק יומם וליל בעשיית צדק ובהבהרות אקסיומטיות כאלה ואחרות בענייני עמים ושטחים - לא נזדמן לך לצפות בחדשות ולא לקרוא עיתונים בחדשיים האחרונים. כדאי לך, בכל זאת, להתעדכן מדי פעם.

לא, לא עלה כלל בדעתי לשלוח לחברון עובדים סוציאליים, ולמען האמת אני מעט חוששת לגורלם אם יישלחו אל החבר'ה הנחמדים הללו. אבל לאור האהבה השופעת, השלווה והמרגוע האינסופיים הנשקפים מכל שורה שלך - אני מוכנה לשלוח *אליך* איש מקצוע מתחום הפסיכולוגיה השיקומית, וגם פרשן ספרותי שיסביר לך משהו או שניים על ג'ורג' אורוול ז"ל המסכן, שגם הוא לא נמלט מטיפולך היעיל. רק תן כתובת ומספר טלפון.

שלך,
חשמנית סדיסטית
הו, דוצ'ה יקר שלי. נגור באויר! 280406
אי אפשר שלא להתייחס לקפיצה שלך ממין למין: פעם אייל ופעם חשמנית (מן הסתם, רמז לדתך). אז או שעדיין לא החלטת, אינטרנשנל יקר/ה, או שמדובר בסכיזופרן.
על כל פנים, אתה (בוא נחליט שבן) יכול להשפריץ ציניות כמה שרק מתחשק, ועדיין נשאלת השאלה: מה פשר הסטיה, תרתי משמע. מדוע החלטת שאתה כל כך שונא את האנשים האלה, עד כי- כמו איזה כובש אכזר- אתה מעוניין להיכנס בהם, להרוס את בתיהם ולהפיץ אותם לכל עבר, תוך מסירת חלק מכבשת הרש שלך לאוייב. ולצורך העניין אתה מעלה פרופגנדה שקופה וזולה, שנועדה להטיל ספק בבשלותם ההורית. נו באמת! נסגור את העלייה מרוסיה (חבל לפרט)? אולי נכניס את ה"פרענקים" למחנות הסגר? לא? למה? תראה כמה מהם יש בכלא. הם לא נחמדים. וכמו אותן מתנחלות המעידות על הכלל, נזכרתי גם בתושב רעננה שנהג להכות את ילדיו. לגרש! בעצם, מי צריך את רעננה? נסתדר בלעדיה, ובלבד שיוחזרו ה"פליטים". מה אתה אומר, להתחיל לגלגל? הרי אם רוצים, אפשר למצוא פסאודו-לוגיקה בכל עניין (אורוול כבר אמרנו?)
מישהו הטיח בי פעם מתוך הרגל וכהערת אגב, כאילו ההתיישבות היא "ניאו-פאשיסטית". זה מה שכולכם חושבים, נכון? ובכן, יקירתי, בסיבוב הנוכחי, מי שסוגד לעריץ הוא אתם, שאגב ניאו וגו', מדברים בקול אחד מפחיד.
אתה מגיב בוואלה לפעמים נכון? 280414
לא יודע למה, יש לי תחושה כזאת
אתה מגיב בוואלה לפעמים נכון? 280459
לא נכון.
כרגיל אצלכם, תחושות לחוד ומציאות לחוד.
אתה מגיב בוואלה לפעמים נכון? 281604
הם מגיבים בכל מקום.

They are the Borg. Resistance cest futile.
ושבו בנים 280450
בכל זאת לא הבנתי מדוע שאלות ג'נדר ודת כה מעסיקות אותך ומה עניינן לכאן.

הכיתוב המתוכנת - "האייל האלמוני" מופיע על המסך כאשר המגיב אינו ממלא את תיבת ה"שם" הנלוית לשדה התגובה, או כאשר הוא טורח ומוחק מתיבה זו כינוי קודם. זהו כיתוב נייטרלי וגם איילות נשים מגיבות תחתיו. דיון 1009, שאלה 23.

לכינוי - "חשמנית..." היסטוריה מחוייכת קמעא, אך איני סבורה שתמצא בה עניין. איני מחזיקה בשום אמונה דתית.

אתה, כרבים אחרים, מבולבל, בלבול קשה וכואב. אין הכוונה לגרש איש אלא ההיפך הגמור: מתנחלי עזה מתבקשים לשוב הביתה, אל מדינת ישראל.

שאר דבריך אינם ראויים להתייחסות.
ושבו בנים? לאן? 280462
גדול עלייך, הא?
מה "בכ"ז?" ואיפה הדת? כמוך, גם אני אתאיסט ובאמת, מעבר להערת האגב, לא זה ולא זה מענייני.
באשר לכותר השם, לא ידעתי, אם כי אין זה מוריד ממשקל דברי.
באשר להערה האחרונה, פטרונית-תמה-שרוצה-להחזיר-בנים-הביתה, אלק, כולי תקווה ששלטון הבלהות שלכם במוקדי הכח ימוג במהרה בימנו. אתם אנשי הרס, שדוקא כן שווים התייחסות. אבל לא של טוקבקים מטופשים.
ושבו בנים? לאן? 280468
אינני אתאיסטית, אני אגנוסטיקאית. ואינך כמוני בשום מובן אפשרי של המילה.

בניגוד לך, אינני מזלזלת בהודעות מטופשות ואני סבורה דווקא כי יש בהן, לעיתים, כדי לשמח את הקורא ואף להוסיף, לו מעט-קט, לאיזונו הנפשי. תגובה 238578, חלק ראשון (עד לקו המקווקו).

ובנימה אופטימית זו, הבה ונסיים את הדיאלוג בינינו.
היה דיאלוג? 280487
מאחל לך לקרוא עוד ים טוקבקים, בדרך לאיזונך הנפשי הרחוק כל כך.
שטויות 281602
מה, לא שמעת?
"הארץ" הוא עיתון זניח לחלוטין, אף-אחד לא קורא בו (מלבד החילוניים, אוכלי-שפנים ובועלי-עזים שכמותם). עיתונים אמינים הם רק "המודיע", "יתד נאמן", "שבע", "משפחה", "יום הששי", "יום השבת"...
שטויות 281967
את לא מתארת לעצמך באיזו חדווה הייתי מאכיל אותך באיזו עז. עז שלמה, כמו שהיא.
שטויות 277059
לגבי הפרות החוק, דווקא אנשי גוש קטיף הם דוגמא וסמל לאנשים שומרי חוק. כל יישוב שם הוקם באישור ובעידוד הממשלה. הם "ממלכתיים" במידה הגובלת בחנוניות קשה. נכון, זה לא נעים לעמוד מול המציאות, הרבה יותר קל להפוך אותם ל"רעים", ולכאלה ש"מגיע להם" שיעקרו אותם מביתם. אבל מה לעשות, זה לא אמת. הם אנשים טובים, יישרי דרך, שלא נרתעים מזה שהם, וכל אשר להם, מצויים בקו החזית החם והקשה של מדינת ישראל, זה ארבע שנים. הם לא נשברו ולא באו בתלונות וקבלו באהבה את המשימה שראש הממשלה בעצמו הטיל עליהם. אותו ראש ממשלה שעתה אובססיבי לגבי עקירתם. מי שהשתנה זה הוא, ולא הם. בהשאלה, הוא מפקד שבגד בחיילים שהוא עצמו שלח לקרב.

איומים במלחמת אזרחים, עם תיאורים פלאסטיים על סחיטת ההדק לאט, אלטלנה שניה, וטנקים על עפרה, שמעתי רק מצד השמאלי ולא רק מאנשים שוליים וסהרוריים שם. (אני עדיין מחכה לציטוטים שהבטחת על המתנחלים שמאיימים בנשק).

ההתייחסות לעקירת אנשים מביתם כאל מעבר דירה, דומה בעיני להתייחסות השוביניסטית לאונס כאל קיום יחסים. אני מקווה שכבר הסבירו לך את ההבדל.

לגבי ההשוואה לטרנספר של הערבים, כיוון שכתבתי בנושא מאמר, אז אני פוטרת את עצמי מלהתייחס עכשיו, אני מרשה לעצמי להחזיר את הכדור אליך- האם אתה רואה טרנספר לערבים מטעמי ביטחון, טובת המדינה וכו' כדבר לגיטימי, או שלערבים כן צומחים שורשים?
שטויות 277447
נו, אני חייב להודות שאינני זוכר איזה מאחז בלתי חוקי נמצא איפה, ואיזה תמונות מגעילות של מתנחלים מרביצים לחיילים, יורקים עליהם ומקללים אותם באו מאיזה אזור. לא שזה משנה. אילו היו שומרי חוק, היו מתפנים בהתאם לחוק, ולא מאיימים שהקרע בעם יביא (כך, יביא, בעצמו. הם לא גורם פעיל בעניין) למלחמת "אחים".

(כבר הביאו לך ציטוט מאוד מוצלח, ואת פטרת את זה ב"בשעת צערו". נו, מבחינתך כולם בשעת עצרם כרגע, אז אין ממש טעם שאני אלך לחפש את הציטוטים. מותר להם להגיד מה שבא להם.) אני לא שמעתי אף אמירה כזאת. אפשר דוגמא?

אני צריך הסבר להקבלה המופרעת הזאת. אני לא מצליח להעלות על דעתי איך אדם שפוי בדעתו יכול לדמות באיזשהו אופן את הפינוי של אדם מביתו לאונס. אני תוהה אם יצא לך לדבר אי פעם עם קורבן אונס, שלא רעדו לך הידיים כשכתבת דבר כזה.

אני לא רואה בפינוי טרנספר (להזכירך: המתנחלים מפונים לגבולות המדינה שלהם, ולא החוצה למדינה אחרת), ולכן אינני מוצא מקום להקבלה. זה *אתם* שבמשך שנים הטפתם לכך שטרנספר זה טוב, אבל פתאום מנסים ליצור הקבלה בין הפינוי לרעיונות העוועים שלכם מתוך תקווה שנחשוב שטרנספר זה רע. לא עבד. כל הזין.
שטויות 277627
מה זה דוגמא וסמל... שמירת החוק ממש נשפכת להם מהאוזניים.

שטויות 277961
לאור שתי התגובות האחרונות שלך החלטתי לתת לך (בחינם!) קורס קצר בהבנת הנקרא בתקשורת:
כאשר אתה מתחיל לקרוא כתבה, דבר ראשון אתה צריך לפענח את הגישה הכללית של הכותב. כלומר מהו הרושם החיצוני שנוצר מהכתבה. במקרה של הכתבה המצוטטת זה לא קשה לאבחן: הרושם הכללי הוא שהמתנחלים התפרעו הפרו חוק ותקפו חיילים. מכאן אתה יכול להניח שכל עובדה שתומכת ברושם הזה, תובא בכתבה. יותר מכך, אם יש יכולת לתאר עובדה מסויימת בקשת של מילים הנותנות מגוון של התרשמויות מהפעולה המתוארת, אפשר להניח שכותבי הכתבה ישתמשו בסוג המילים שמחזקים את הרושם הכללי שהם דוחפים אליו.

עכשיו צריך לקרוא את הכתבה בזהירות, ולדלות ממנה את התיאורים העובדתיים נטו תוך שמנטרלים את כל המילים התאוריות, הרשמים, ההערכות והתגובות:

עובדה א' :"...תקפו מתנחלים את מכוניותיהם של שוטרים פלסטינים". גם כאן המילה "תקפו" אינה ברורה דיה מבחינה עובדתית לכן צריך להמשיך לקרוא ולהבין שכאשר מדברים על תקיפת המכוניות של הפלשתינים, מדובר ב:.."שהוציאו את האוויר מצמיגי מכוניות הפלסטינים".

עובדה ב': המתנחלים "פוצצו" את הפגישה- המילה "פוצצו" מוסברת להלן:" תוך שהוציאו את האוויר מצמיגי מכוניות הפלסטינים והרעישו כדי להקשות על הצדדים"

עובדה ג': "המתנחלים שרו פזמוני נאצה"
עובדה ד': "וקראו "בוגד" לאחד הקצינים".
עובדה ה': "הם גם כינו את הפלסטינים "מחבלים"."
כל השאר בכתבה זה הערכות, כתבי אישום שאולי יוגשו, וחקירות שאולי יחקרו, וציטוטים של גורמים אלו ואחרים.

אז מה היה לנו?
המתנחלים הוציאו את האוויר מהגלגלים של השוטרים הפלשתינים, קראו להם מחבלים, והרעישו עם שירי נאצה (מה זה?), וקראו לקצין אחד "בוגד".

לא מסופר על כך שהם הרביצו למישהו, לא כתוב שהם יזמו מגע פיזי כלשהו, עם מישהו. (לא מסופר גם שהיו להם פצועים קל ושהשוטרים היו מאוד אלימים כלפיהם, מלבד בציטוט מפי דובר מהמתנחלים, דבר שנועד להפחית מהאמינות של הדברים, יחסית לתיאור אובייקטיבי של העובדות בשטח).

האם בכל העובדות הללו, יש עבירה משמעותית על החוק (יש חוק נגד להוציא אוויר מהגלגלים של המשטרה הפלשתינית)? האם משהו בעובדות הללו חורג מהתנהגות סבירה והגיונית במסגרת מחאה במדינה דמוקרטית (גם לקרוא לקצין "בוגד" זה אולי לא יפה אבל עדיין במסגרת חופש הדיבור)?

המסקנה שלי מהכתבה הזאת אינה שהמתנחלים הקצינו ומתחילים להתפרע ולפרוע חוק, אלא שיש למישהו אנטרס מאוד ברור להציג אותם ככאלה, ולהבעיר את האווירה והשטח. למישהו הזה יש השפעה מאוד חזקה בתקשורת (כלומר - זה לא המתנחלים). על ידי צילוב מידע מעוד מקומות ניתן להגיע למסקנה הזאת ביתר שאת.

מסקנה נוספת היא שאתה, וכנראה עוד רבים במדינה, מהווה מצע מצויין לשטיפת המוח מהסוג הירוד הזה.
שטויות 278057
לפי תגובתך בלבד, המתנחלים עשו שני דברים:
א. פוצצו צמיגים של מכוניות. זו לא "תקיפה" חמורה כמו לשבור את החלונות או להכות את נהגי המכוניות, אבל זו בהחלט "תקיפה" מסוג מסויים, שאסורה ע"פ החוק ולדעתי גם ע"פ ההיגיון.
ב. הרעישו כדי להקשות על הצדדים- נדמה לי שהרעשה כדי להפריע לאנשים לדבר היא גם לא מופת דמוקרטית.
התגובה לא באה לסתור את טענתך לפיה חלק נכבד מהתקשורת מנסה לעשות מפעולות המתנחלים יותר ממה שהן באמת. אבל הפעולות, כפי ש*את* תיארת, אינן מופת דמוקרטית.
שטויות 278151
בקשר לדבריך - "(יש חוק נגד להוציא אוויר מהגלגלים של המשטרה הפלשתינית)?"

אם נראה לך שלהוציא אוויר מגלגלים של מישהו זה בסדר אז כנראה את סובלת באופן קשה מתסמונת איפה ואיפה.
כן. להוציא אוויר מהגלגלים של המשטרה הפלשתינית היא עבירה על החוק.

אם הצבא עושה את זה בעקבות החלטת ממשלה זה משהו אחר ואינו עבירה על החוק.
כשסתם אזרחים עושים זאת זה מה שנקרא "לקחת את החוק לידיים". מה גם שבמקרה הזה, החוק אותו הם "לקחו לידיים", הוא חוק מעוות - הדומה הרבה יותר ל"חוקי הגזע" מאשר לכל חוק אחר.
שטויות, בהחלט. 278236
ניקח תרחיש דמיוני. נאשם מגיע לבית משפט על נסיון התנקשות בראש הממשלה. הנסיון נכשל.
הנאשם מוכן להודות באשמת הלחיצה על ההדק. לא עברה חמורה, הוא טוען. בסך הכל לחצתי על ההדק. מישהו נפגע? אתם סתם רודפים אחרי. זאת הכל השחרה פוליטית.

האשמה המוטחת בפני אותם מתנחלים אינה "תקיפת המכוניות", אלא "תקיפת הנסיון להביא לשקט במדינת ישראל". אשמה קצת יותר חמורה, אני מקווה שתסכימי איתי, גם אם לא תסכימי עם נכונות סעיפי האישום.
הממ. דומני שיגאל עמיר, ייקח אותו השד, 278276
הועמד לדין על סעיף ''רצח'' ולא על ''רצח ראש ממשלה'', מפני שאין כזה סעיף בספר החוקים.
במקרה שתיארת יש סעיף אישום פלילי ידוע, שעוסק ב'נסיון לרצח', ולא משנה אם הנאשם יודה או לא.
לעומת זאת, אין חוק העוסק ב''תקיפת הנסיון להביא לשקט'', וזו לא האשמה פלילית בכל-אופן.
כבודו מערבב תחומים לגמרי.
כבודו מערבב. 278283
ניצה טוענת שמשחירים את המתנחלים על דברים של מה בכך. האשמה המדוברת היא אשמה בעיני הציבור, לא מערכת החוק.
הממ. דומני שיגאל עמיר, ייקח אותו השד, 278474
יש חוק נגד תקיפה וחבלה ברכוש.
כמובן. ואני מניח שירשיעו בצדק את המתפרעים, 279203
על הפרת החוק הזה.
שטויות, בהחלט. 279377
אם נשפוט לפי הנסיון מהעבר הקרוב, ה''נסיון להביא שקט'' בשיטה בה נותנים למחבלים להסתובב עם נשק, בסביבת חיילי צה''ל ומתנחלים, מביא הרבה דם ודמעות. כיון שהמתנחלים לא סניליים, הם זוכרים שהם היו בסרט הזה כבר, ושלמו את מחיר הכרטיס בדמם. יש הרבה הגיון בכך שהם יסרבו להכנס שוב לאולם האשליות ההזוי הזה.
שטויות, בהחלט. 279385
למיטב זכרוני, לא רק המתנחלים שילמו על טעויות העבר. איך זה שרק להם מותר להחליט מה יהיו טעויות העתיד?
שטויות, בהחלט. 288587
אותה דרך מדינית, שהמתנחלים התנגדו לה מאוד, ושגרמה לטעויות העבר (מה שלא מנע את העובדה שהם היו אלו ששלמו את המחיר היקר ביותר של הטעויות הללו), היא זאת שמכתיבה היום את טעויות העתיד, ולא המתנחלים. היום היא עושה זאת גם בלי הגיבוי של העם. ושוב, כרגיל, המתנחלים הם אלו הנדרשים לשלם את המחיר.
שטויות, בהחלט. 288735
מה שגרם לטעויות העבר הייתה אותה הדרך המדינית שהמתנחלים לא רק שתמכו בה - הם עצמם מהווים את אותה הדרך המדינית. לפיכך, מן הראוי שהם ישלמו את המחיר הגדול ביותר של תיקון הטעות ההיא.

והעם, לפי כל הסקרים, ולפי חלוקת הקולות בכנסת, דווקא נותן את גיבויו למהלך הנוכחי.
שטויות, בהחלט. 288782
את מחיר ההתנחלויות המתנחלים משלמים- זה הם שחיים בתחילה בתנאים קשים בתוך טרשים, ולאט לאט בונים את חייהם וביתם תוך מסירות נפש גדולה, תוך התמודדות עם שכנים עויינים וכו'. הם אינם דורשים זאת ממי שאינו חושב כמוהם (גם מבחינת השמירה עליהם הם לא מקבלים יותר ממה שהם נותנים- אם רק המתנחלים היו שומרים על ביתם בימי המילואים שלהם, נראה שמצבם הבטחוני היה שפיר ומעלה,(היה כמובן גם עוזר אם לא היו נותנים רובים למחבלים..)).
בדרכו המדינית של השמאל, לעומת זאת, את המחיר משלמים שוב המתנחלים. את הניסוי-בבני-אדם לגבי כוונותיהם של הערבים באוסלו, עשו על גבם של המתנחלים- ויעידו על כך הרוגי ופצועי פיגועי הירי. את התיזה של "שטחים תמורת שלום", (או תמורת כלום), שוב, המתנחלים צריכים לשלם. (תוך פיצויים מבישים. כי השמאל לא אוהב שנוגעים לו בכיס כאשר מגשימים לו את האידיאולוגיה שלו. מפלגת שינוי תבקש את מאות המליונים שלה, ולא תחשוב לרגע, שאם תושבי גוש קטיף נדרשים לשלם בבית חייהם ורכושם, בשביל, כביכול טובת העם, אז המינימום הוא שהעם יחזיר להם את שווי מה שהוא חומס מהם, בחסות חוק פינוי ביזוי. גם אם זה יהיה במחיר הורדת-מה של רמת החיים של כלל תושבי המדינה)
האם זו לא זכותם של המתנחלים לנסות למנוע את הטעויות האיומות, שהם משלמים עליהם שוב ושוב, יותר מכולם?

לגבי הגיבוי של העם - החרדה של השמאל ממשאל עם, מעידה כאלף עדים על חוסר הביטחון בגיבוי הזה. השמאל רוצה מחטף עקירה *לפני* שתהיה לעם אפשרות לומר את דברו. דמוקרטיה במיטבה- כמובן. ללא ספק יהיו לך פילפולים לתרץ את זה- אבל ביסודו של דבר העובדה נשארת- השמאל מפחד מתוצאותיו של משאל עם, יותר ממה שהוא מפחד מקרע בעם, נזקים לא הפיכים לצבא, וביזוי ערכי היסוד של הדמוקרטיה.
שטויות, בהחלט. 288793
את הניסוי בבני אדם, פלסטנים וישראלים, התחילו ב67.
שטויות, בהחלט. 288810
זה לא היה ניסוי- זו היתה מלחמה. מלחמה על החיים ועל המוות. אני מאוד שמחה שזכינו בחיים, וגם בארץ ישראל.
שטויות, בהחלט. 294872
אוי, הרומנטיזציה. מרבית המתנחלים לא ראו חצי טרש בחיים שלהם. הם הגיעו לישובים מבוססים, בנו שם וילות נאות שאפשר רק להתקנא בהן, וזכו באיכות חיים שלא מוכרת למרבית שוכני הקו הירוק במחירים, אם לצטט הודעת ספאם שראיתי לאחרונה, ''חסרי תקנה''. אז אל תתחילי לספר לי על הקשיים והבטיח. הפיצויים שמובטחים להם הם מעל ומעבר למה שמגיע להם, בעיקר אם מתחשבים בכך שעצם שהותם שם סובסדה קשות על ידי המדינה. הם רוצים את איכות החיים שהם קיבלו בחצי חינם, לקבל עכשיו שוב במרכז הארץ. צר לי, אבל בסכומים שהם שילמו עבור הבתים שלהם שם, הם היו קונים בקושי דירת שני חדרים בתל-אביב או ברמת-גן. מציעים להם הרבה יותר מזה, וזעקות הנגזלים המסכנים שלהם לא עושות עלי רושם.

וזו אכן זכותם של המתנחלים לנסות למנוע מה שהם רואים כטעויות. הם מתבקשים לעשות זאת במסגרת החוק, או להכנס לכלא כמו כל פושע אחר.
שטויות, בהחלט. 294877
אגב, כבר קראת את "אדוני הארץ" של אלדר וזרטל?
שטויות, בהחלט. 294968
מאז שלמדתי קורס אצלה, יש לי סלידה קלה מהגברת זרטל, וקשה לי לקבל דיווחים שלה כעובדות ולא כפרשנות מתמיהה. לכן, לא, לא הטרחתי את עצמי.
שטויות, בהחלט. 294969
אמנם בספרם הם לא מציינים, למשל, שאת השלט עם רבין במדי קצין אס אס הציג סוכן השב''כ אבישי רביב לאחר שקיבל אותו משני נערים (ולא הפיק ושכפל אותו בעצמו, או בהוראת ראש השב''כ כרמי גילון או מי מעמיתיו), אלא מסתפקים באמירה כללית על כך שהשלט הוצג באותה הפגנה, אבל הספר עמוס מראי מקום לדיווחים עיתונאיים ובהחלט מספק רשומון שנראה מדויק והם גם מצהירים מראש שלא התיימרו להיות אובייקטיביים אלא להביא את העובדות בליווי פרשנות. בהחלט שווה לקרוא.
שטויות, בהחלט. 295012
מה נראה לך פגום בדר' זרטל? אמנם מודה שלא למדתי אצלה אף פעם, אבל כשהזדמן לי לשמוע אותה פה ושם היא נשמעה בסדר גמור.
שטויות, בהחלט. 295061
זה היה לפני שנתיים-שלוש, אז אני לא זוכר פרטים ספציפיים, אבל טענות שהועלו על-ידה במהלך השיעור הוכחו כלא נכונות או לפחות מוטלות בספק, ובמסגרת עבודה שכתבתי לשיעור שלה, נאלצתי להראות שאחד ממאמריה היה נגוע בקצת יותר ממעט דמגוגיה נטולת ביסוס.

(לזכותה יאמר שהדבר לא פגע בציון שלי)
שטויות, בהחלט. 295127
טוב, בכל זאת ההכשרה העיתונאית מחייבת במשהו, לא?
שטויות, בהחלט. 295525
רבים מהמתנחלים, ובודאי אלו שגרים בגוש קטיף וצפון השומרון שילמו במחיר יקר מאוד עבור האידיאולוגיה שלהם. במיוחד אחרי הבאת המחבלים וציודם בנשק בתהליך אוסלו.

אהיה מוכנה לקבל את זה שהמתנחלים סובסדו על ידי המדינה, רק אם תוצג השוואה של התנאים והכספים שהושקעו בהם, לכאלה של יישוב חדש כגון כרמיאל, או ישובים חדשים אחרים כגון מצפים בגליל, אליהם צריכים היו לפרוץ דרכים חדשות, ולבנות את התשתיות מאפס. זה, בניכוי עלויות הביטחון האופייניות להתנחלויות בלבד, ובניכוי העלויות לסלילת כבישים עוקפים, שנסללו תוך התנגדות המתנחלים בזמנו, כאשר מטרתם היתה לאפשר מסירה של איזורים שלמים לשליטת הפלשתינים.

לפני שאתה ישן בשקט בהרגשה ש"מציעים להם הרבה יותר מזה", ולא לוקח ללב את זעקת הנגזלים המסכנים, בדקת את העניין? או שהידיעה שה"נגזלים המסכנים" הם מתנחלים, מספיקה לך כדי לדעת שהם ה"רעים" בסיפור, ואתה נגדם בכל מקרה?

האם נראה לך שכאשר המדינה לוקחת בכוח הזרוע רכוש של מישהו ומגרשת אותו מביתו ומקומו, בגלל מה שנראה לה "טובת הכלל", ולא משום שהוא פשע, או עשה דבר לא חוקי, היא צריכה לפצות אותו רק בכמה שזה עלה לו?
שטויות, בהחלט. 295653
תחשבי כמה כסף המדינה יכלה להשקיע בגליל ובנגב ללא ההתנחלויות.
שטויות, בהחלט. 288181
המתנחלים לא סנילים? את בטוחה, ניצה?
הרי לך: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3063242,00.h...
שטויות 277093
מקרה קלאסי של ''הפוסל - במומו פוסל''.
העובדה שלך, אישית, אין שורשים (בארץ המולדת, במדינה, בעיר או אפילו בביתך), לא מלמדת על כך שלבני אדם אין שורשים. עקירת אדם אשר בנה את ביתו במולדתו, אינה שונה בהרבה מעקירת עץ, ויעידו על כך עקורי ימית.
עולם הדימויים 277167
למה דווקא עקירת עץ? אם כבר מחפשים מטאפורות עקירת שן יותר מתאימה: זה עולה הרבה כסף, זה כואב, אבל זה לטובתך (אופס. זה דווקא לקוח שוב מעולם העצים).
שטויות 277449
לא ידעתי ש''עקורי'' ימית מתו בצמא. אינני רואה את הדמיון, צר לי.

אני מוכן לעבור איתך מתנחל-מתנחל עכשיו ולבדוק אם יוצאים להם שורשים מהרגליים.
זה לא ממש סוד, 277709
שבקרב מפוני ימית היו הרבה יותר מקרים מהממוצע של משברים משפחתיים, הסתבכויות וגירושים.
להבדיל, זה נכון גם בקרב פליטי אלג'יר הצרפתים.
כנראה שלפינוי דווקא יש השפעה פסיכולוגית, אפילו אם היה קונצנזוס בעדו.
זה לא ממש סוד, 306720
האם השוו בין מפוני ימית שעזבו את ביתם מרצונם, בטרם הפינוי הסוער, לבין אלה שחיכו לחיילים ועזבו כשהחיילים הגיעו, ולבין אלה שנלחמו בחיילים?

האם בדקו מה היתה ההשפעה של טראומת השימוש בילדים על אותם ילדים? אולי יהיו הורים בקרב המפונים דהיום שיחשבו פעמיים לפני שהם שולחים את בניהם ובנותיהם לחזית הקרב.

בכל מקרה, מפוני ימית היו קורבן של האסטרטגיה שחנן פורת, לוינגר, ואחרים הצהירו עליה בפירוש: ניסיון להפוך את פינוי ימית לטראומה לאומית כדי למנוע פינויים בעתיד. ולצערי נראה כי מפוני גוש קטיף הולכים להפוך קורבן לאותה קנוניה ממש, כשפנאטים כחגי בן-ארצי עוברים לגוש כדי להקשות על פינויו, כדי להפוך את הפינוי לטראומה לאומית קשה ככל האפשר (בן-ארצי הצהיר שמגוש-קטיף יוציאו אותו רק בארון, והמקום יהיה למצדה שניה, לא פחות).

נדמה כי בכל פינוי יהיו המטורפים שינסו להפוך את הפינוי לטראומה לאומית כדי למנוע את הפינוי הבא. הקורבנות העיקריים הם המפונים עצמם, כפי שאתה מציין (יותר משברים וכו'). אולי בפינוי האחרון (מזרח ירושלים?) תמנע הטראומה הזו, כי לא יהיה "הפינוי הבא" שיש לנסות ולמנוע.
זה לא ממש סוד, 306721
האם מתנגדי הפינוי רוצים *להשאר* או רוצים להפוך את הפינוי ל"טראומה לאומית"? יש הבדל בין שתי האפשרויות. אני מניח שאדם ש*ממש* רוצה להשאר, ללא הגנת הצבא וכולי, יכול להתחבאות באיזה סליק בשטח עד יעבור זעם. אם גם לא יהרסו את הבתים, בכלל מצבו יהיה טוב.
זה לא ממש סוד, 306805
מתנגדי הפינוי רוצים להשאר כריבון.
זה לא ממש סוד, 306951
"אולי בפינוי האחרון (מזרח ירושלים?) תמנע הטראומה הזו, כי לא יהיה "הפינוי הבא" שיש לנסות ולמנוע."
לך תשכנע את ניצה. מבחינתה ברור שאם נגיע לפינוי מזרח ירושלים, זו תהיה רק הקדמה לפינוי רמת אביב.
זה לא ממש סוד, 313784
דבר כזה היה אמור להוות לגביה תמריץ, לא? היא הרי שונאת את רמת אביב...
זה לא ממש סוד, 315063
מפוני ימית לא התפנו פינוי סוער. הם קבלו את הפיצויים והלכו איש איש לדרכו הרבה לפני הפינוי בפועל. (אז, עם הסכמה כללית כמעט בעם, ועם רוב ברור ומוחץ בכנסת, ועם מכסימום של שש שנות מגורים במקום- נתנו להם שלוש שנים להתארגן. תשווה את זה להתנהגות של שרון היום...) כך שכל התזה שלך על משברים כתוצאה מהתנגדות אקטיבית, לא מוצדקת.

אני דווקא מניחה שהמשברים שלהם נובעים דווקא מהתחושה של חוסר האונים והתסכול מול המנגנון הענק שנקרא מדינה, שפתאום הופנה נגדם. במיוחד לאחר שחשבו שהם מבניה הנאמנים והטובים. הטראומה האמיתית היא תחושת הנבגדות על ידי המדינה שמראה לך עד כמה אתה קטן ולא חשוב. פיון במערכת השחמט שמנהיגי המדינה משחקים בה.

אלו שהתפנו פינוי סוער הגיעו לאחר מכן, ויישבו את הבתים הנטושים. אצל אלו, אגב, לא שמעתי על בעיות הסתגלות מיוחדות אחר כך. אולי משום שהם באו עם הידיעה שהם נכנסים למאבק, או אולי משום שמי שנאבק, אינו סובל מתחושת חוסר האונים המתסכלת ההיא.

לגבי ההשפעה על הילדים שהשתתפו אז במאבק הפעיל (שוב, זה לא הילדים שהיו שם באופן מקורי), אני חושבת שזה רק עשה להם טוב. מניסיון אישי, אני יכולה לומר שכאשר מתייחסים לילדים כאל חלק אינטגרלי מהחברה- שמחים אתם בשמחות, עצובים בעצבונות ונאבקים יחד אתם במאבקים- הילדים גדלים עם תחושת זהות ברורה וחזקה, ועם תחושת שייכות הנותנת להם הרבה ביטחון עצמי ואפשרות להתפתח ולהיות לאנשים. עצם העובדה שהם חלק ממשי מהמאבק שהחברה שלהם עוברת, נותן להם תחושת ערך עצומה, שתעשה להם רק טוב. הגישה הזאת שלי מתבססת לא על המאבק הפוליטי, אלא בכלל על האתגרים העומדים בפני משפחה בחיים. זו הגישה שלי גם לגבי שיתוף הילדים באחזקת הבית, ובאחריות לחיים התקינים בו. לדעתי בבית שיש בו בעיות כלכליות זה מבורך שנותנים לילד/נער אפשרות לעזור. כך בטיפול בהורים קשישים, באחים קטנים ובכלל. זה לא ניצול, זה שיתוף וחינוך. זה גם מאוד מוכיח את עצמו במבחן התוצאה.
זה לא ממש סוד, 315069
זה ודאי נותן תחושת ערך ושייכות לילדים. כל עוד הם שורדים.
זה לא ממש סוד, 315073
המטרה של אלו שנאבקו בחיילים היתה בפירוש ''טראומה לאומית''. במו אזני שמעתי את צחי הנגבי מציין זאת, במילים אלו ממש, בראיון ברדיו.

לגבי שיתוף ילדים במאמץ המשפחתי המשותף, אני בעד, כל עוד לא דורשים מהילדים לעבור על החוק או לסכן את חייהם לשם כך.
זה לא ממש סוד, 315085
נכון. המטרה של המאבק היתה, בין השאר, יצירת טראומה לאומית. אבל אין קשר בין הטראומה הזאת, לבין החיים האישיים של המפונים, לאחר מכן. הם ברובם הגדול כלל לא השתתפו בטראומה הזאת.

"סיכון חיים" זה מושג מאוד גמיש. לדעתי יש חלקים מאורח החיים החילוני המקובל, שמהווה סיכון חיים של הילדים. אבל זה הרי לא נמדד ככה. גם המגורים בארץ ישראל יכול להראות לאנשים מחו"ל (לונדון?) כסיכון חיים של הילדים. לא נראה לי שבמאבק על תכנית העקירה צפויה להיות לילדים/נערים סכנה גדולה יותר מאשר בכל פעילות אחרת בקיץ. המגע עם שוטרים וחיילים שלנו אינו נראה בעיני סיכון חיים, לא לילדים ולא לחיילים/שוטרים.
לגבי המעבר על החוק- אני לא מסכימה אתך. הרי גם למבוגר אסור לעבור על החוק. אם נוצרת סיטואציה בה המבוגר חושב שמוצדק וצריך לעבור על החוק, אין שום סיבה שנוער לא יעשה את זה, מאותן סיבות. הנוער שנעצר הוא ברובו הגדול מאוד מודע לסיבות המאבק, מאוד עצמאי בדעותיו, ולא שליח שאינו יודע מה בדיוק הוא עושה.

(סיפור מהחיים- את יום המעצר שלי העברתי יחד עם עוד כשלושים נערות. הן שרו, דפקו על הפחים, קראו סיסמאות ושיגעו את הסוהרים. כדי להרגיע את הרוחות, הסוהרים היו לוקחים את מי שהם זיהו כמנהיגה שארגנה את ה"שירה בציבור", ומעבירים אותה לחדר לבד. אבל אז, מיד צצה מנהיגה אחרת שארגנה את כולם. כשהם לקחו גם אותה, שוב צצה מנהיגה חדשה וחוזר חלילה. אחרי השישית הם התייאשו (או נגמרו להם החדרים לבד..). בשיחה שהם ערכו אתי שם בצד (שבה הם ניסו בעדינות לגייס אותי כמנהיגה משת"פית, ואני עשיתי עצמי כלא מבינה, וניצלתי את הזמן לשיחת הסברה מעמיקה לכל השוטרים בסביבה), הסברתי שכל אחת מהבנות שם היא טיפוס של מנהיגה, אחרת סביר שהיא לא היתה נעצרת. הנערות הללו הן ממש האנטי תזה ל"עדר")
זה לא ממש סוד, 315650
אם נוצרת סיטואציה בה המבוגר חושב שמוצדק וצריך לעבור על החוק, אין שום סיבה שנוער ''לא יעשה את זה, מאותן סיבות. הנוער שנעצר הוא ברובו הגדול מאוד מודע לסיבות המאבק, מאוד עצמאי בדעותיו, ולא שליח שאינו יודע מה בדיוק הוא עושה''

לקרוא ולא להאמין
אבל לא הייתי מצפה למשהו אחר ממישהי מבית מדרשו של דודך

בחברה שבה יש איזשהו צידוק לעבור על החוק מסיבות אידיאולוגיות
בחברה שבה דין תורה בא לפני חוקי המדינה
בחברה כזו

- אותם בני נוער ישפכו בנזין ומסמרים על הכביש הכי סואן ועמוס במדינה
- כשיתבגרו קצת יתכננו את פיצוץ כיפת הסלע
- אם במקרה ילמדו רפואה, אולי ייכנסו למסגד ויירו לאנשים שאמצע תפילה בגבם
- אם יגדלו בהרצליה, אולי יהרגו ראש ממשלה
- ואם שנאה בליבם לערבים, ישנאו גם שנאת חינם את כל ה''סמולנים'' ויהודים אחרים

עקרונית, חברה כזו לא יותר טובה מחברת בני דודינו מעבר לקו הירוק. זו טריפה וזו נבלה.
זה לא ממש סוד, 315678
אני לא מבינה מה כולם מתנפלים על "שונאי חינם". מה, זה יותר גרוע מהש"סניקים, למשל, שגובים הון עתק מהמדינה על השנאה שלהם?
זה לא ממש סוד, 315753
במשך השבוע האחרון קראתי לי בנחת את דברי הבלע והמתיקה שלך לאורכו ורוחבו של הפורום

קצת קשה האמת שלא לרדת לרמה אישית, כשאת מנסה למכור לנו מדינת הלכה. סט אחר של מערכת חוקים. בוכה על העוול שעשו לרב הגדול שחונכת על ברכיו. איך פשוט לא הבינו אותו. איך פשוט לא הבינו את מה שהוא הבין כבר מזמן.

האמת שבהתחלה התרשמתי עמוקות מרמת הדיון, מהנימוקים. אבל לאט לאט הבנתי עם מי ומה יש לי (או יותר נכון לנו) עסק.
שום דברי מתיקה או נועם לא יצליחו להסתיר את החרפה.

גזענות לשמה. זו עיקר הברכה של היהדות בעולם. עם סגולה.

אכן אתם מבינים את הקיצוניים שלהם יותר טוב ממני. זה מפני שאתם קיצוניים לא פחות. האמת שלכם (אנשי כהנא ודומיהם), לא רחוקה יותר מדי מהאמת שלהם. המטרה דומה מאוד, במאקרו. רק הדרך שונה במקצת.

שתי החברות מייצרות את קו היצור במלחמת הרחם.
מלחמת גוג ומגוג. כמו בנבואה העתיקה. אלה מושכים מצד זה ואלה מהצד השני. וביודעין.

כמו באיש הנצח, יכול להישאר רק אחד. חבורת מחרחרי מלחמה, שריח הדם הוא הדבר היחיד שגורם לכם לאורגזמה.

הסתכלי נא אל תוך ליבך. האם תהיי עצובה עכשיו על מגה-פיגוע במרכז תל-אביב, או כפר-שמריהו? אותו פיגוע שישרת את המטרה שלך ואולי יעצור את ההתנתקות? אולי יגרום גם לנו לשנוא מספיק, כדי לחפש נקמה ולא פיתרון?

האם היית עצובה על מי מהנפשות בלונדון? או ששמחת שמחה קטנה בלב?

במקום שיש חינוך לאמת, לשנאה, לאנחנו והם. העם הנבחר והגויים. האדונים והגרים (את באמת מאמינה שמישהו עם גאווה ישמח להיות אזרח בדרגה ב' בשנות ה- 2000?. זו מחשבה גלותית יהודית, של עם שהיה רגיל להוריד את ראשו וחושב שאחרים יורידו את ראשם לפניו).

במקום כזה אין חמלה, אין אהבה, אין רגשות אשם, אין מצפון. אין כלום בעצם. וואקום אחד גדול. את כביכול חזקה, אבל את ריקה. לא נשאר בך בן-אדם.
אולי לעצמך ולאגו שלך, אבל לא לאף אחד בסביבתך וגם לא לילדיך, שאת מוכנה להקריב את נפשם על מזבח האמונה שלך (עקידת יצחק נכון?).

את בעצם עשית מעצמך בורג באיזו תוכנית אב (שטנית מבחינתי). כלום. גרגר. בלי יכולת מחשבה עצמאית (אלא רק משחק מחבואים מטומטם מאחורי אקסיומות ושקרים), בלי יצירתיות, בלי חיות.

מתי פעם אחרונה הוצאת את האף שלך מאחורי המילים והעקרונות והתפילות והמלחמה הזו, וטרחת להנות קצת מהטבע שמסביבך? מבני האדם? מחיוכים? מתי הושטת יד למישהו ששונה ממך?
אה..... שכחתי. יש לך תפקיד בעולם הזה.

רק להפיץ את שנאת החינם הלאה, לדורות הבאים.
למען הגאולה. למען המשיח. למען אלוהים יודע מה.

זה שאת יהודיה לא הופך אותך לא לאחותי ולא גורם לי להבין אותך יותר. להיפך. את הקוראן והאיסלאם אני לא ממש מכיר. אותך ואת הדת שלך, הפנאטית, המשיחית, הגזענית, אני מכיר טוב מאוד. למדתי אותה בבית הספר.

ומה יהיה אחרי שתסלקי מכאן את כל הערבים? הרי בית המקדש לא ייבנה, ומשיח בן דוד לא יגיע, עד אשר עם ישראל יעבור גאולה שלמה.
גם לזה כבר יש תכנון. תכנון דמוגרפי. הרי בסוף תהיו פה הרוב. זה רק עניין של זמן. ואז? אז יתחילו החוקים. איראן קוראים לזה. הרי כתף חשופה של מיעוט "סמולני" וקטן, פוגעת ברגשות דתיים של רוב גדול ממנה. ואין לזה סוף.

מה באמת ההבדל ביניכם לבין הקיצוניים שבהם? נאדה. אותה טרמינולוגיה, אותו הטירוף, אותה מלחמה של הכול או לא כלום. של חוסר פשרה. של בוז לכל דבר ששונה מכם, עטוף לפעמים בדברי מתיקה.

הרי את מה שערפאת למד לא מזמן, אתם למדתם ברגע שעליתם על הגבעות. מה שילך בדמוקרטיה וחד-שיח, מה טוב. הרחם עובדת שעות נוספות. מה שלא ילך, ילך בכוח.

עם ישראל חי.
בא לי להקיא.
זה לא ממש סוד, 315760
התגובה הקודמת כמובן מכוונת לניצה
זה לא ממש סוד, 315762
אכן תהיתי.
תחזקנה ידיך.
זה לא ממש סוד, 315090
שמעת את הנגבי? במו אוזניך? בזמן אמת? הרי היית אז ינוקא שבינוקות, לא?
זה לא ממש סוד, 315168
לא בזמן אמת; בראיון רדיו שנערך עמו לא מזמן.
זה לא ממש סוד, 315202
אה, רווח לי.
שטויות (כה''ב) 276634
"החייל לא צריך להיות בסיטואציה בה הוא בוחר בין נאמנותו לערכיו, ובין נאמנותו לצבא ולמדינה" - נו, ומה עם אנשים שערכיהם לא עולים בקנה אחד עם מניעת מעבר אמבלונסים במחסום, או השתלטות על בית מגורים בתור עמדה?
שטויות (כה''ב) 276791
אם ערכיהם של החיילים הללו אינם עולים בקנה אחד עם שמירה על חיי אזרחי המדינה, הם יכולים לסרב. אני הייתי ממילא פוטרת אנשים כאלה משירות צבאי. כי אי אפשר לבקש מצבא שלא לשמור על חיי האזרחים של מדינתו, משום שזו עצם סיבת קיומו.
אבל אם המקרה הוא חייל שחושב שניתן להשיג את מטרת הצבא (הגנה על חיי האזרחים), בדרך אחרת ממה שהמפקדים שלו חושבים, זה ויכוח טקטי על הדרך להשיג מטרות, ולא ויכוח ערכי. כאן אין לי בעיה שהחייל יהיה כפוי לוותר על הטקטיקה שנראית בעיניו הטובה ביותר.
במקרה של עקירת יהודים, הבעיה הערכית של החייל היא עם המטרה של הצעד הזה, ולא עם הטקטיקה בה נכון ללכת כדי להשיג את המטרה של הצבא. העקירה הזאת אינה באה כדי להגן על חיי אזרחים של המדינה הזאת, אלא כדי שחלק מסויים מהעם ירגיש מאושר/שלם עם עצמו/ שמח/ מרוצה/ בלי ייסורי מצפון.
אז כמו דב 276833
דב מחליט באופן ''אובייקטיבי'' מה ''הפיך'' ומה ''לא הפיך'' (כמובן, בלי קשר לדעות הפוליטיות שלו. הרי דב הוא אדם מכובד). את, בדיוק כך, מחליטה מתי ויכוח ערכי הוא ''ויכוח טקטי על הדרך להשיג מטרות'' ומתי הוא ויכוח אידיאולוגי שאסור להכניסו לצבא. בצורה אובייקטיבית כמובן, ללא עירוב עמדות פוליטיות.
לדוגמה - אם החייל מאמין שהשגת המטרות של הגנה על המדינה יושגו טוב יותר מהגבולות של לפני מלחמת ששת הימים, זוהי עמדה ''טקטית''. אבל אם הוא חושב שפינוי מספר קטן של תושבים מנקודות ישוב הוא שגיאה בטחונית, הרי שזהו ויכוח ''ערכי''.
אז כמו דב 277063
זה נורא פשוט: אם המטרה היא הגנה על חיי אזרחים מאיום ישיר (כלומר מצב שאנשי אוייב, מאיימים על חייהם של אזרחי המדינה, בכל מקום ובכל מצב, שנמצאים תחת שליטת המדינה)-שם תפקידו של הצבא בא לידי ביטוי- הגנה על חיי האזרחים. לעומת זאת, פריסת האזרחים במדינה, אינה מעניינו של הצבא, אלא מעניינו של השלטון האזרחי. כדי ליישם את מדיניותו בנושא כזה, משתמש השלטון במשטרה, ולא בצבא. כי אין מדובר כאן על אוייבים, ואין מדובר על איום על חיי אזרחי המדינה.
עכשיו מובן יותר?
העצוב הוא 277097
שזה היה מובן עוד מההתחלה...
את ממציאה הגדרות ותוחמת גבולות כראות עיניך (גם המשטרה ''מגינה על חיי האזרחים'', גם המאבטחים באוטובוסים) והכל כדי להצדיק סרבנות חיילים לפקודה חוקית לפינוי ישובים. סרבנות מקבילה משמאל כמובן פסולה בעיניך - ''ערכים'' חשובים יש, על פי תפיסה זו, רק לימין. השמאל הוא סתם נהנתן, והעובדה שהערכים של אנשי שמאל מתנגשים עם הצורך לשרת בצבא לא קיימת בעיניך.
מה שמדהים אותי הוא שאת מתעקשת שיש פה נימוקים אובייקטיבים שלא קשורים לעמדה לגבי החזקת ישראל בשטחים הכבושים.
אבל, כפי שאמרתי, זה היה מובן עוד מההתחלה.
שטויות (כה''ב) 276859
"העקירה הזאת אינה באה כדי להגן על חיי אזרחים של המדינה הזאת, אלא כדי שחלק מסויים מהעם ירגיש מאושר/שלם עם עצמו/ שמח/ מרוצה/ בלי ייסורי מצפון".

את באמת חושבת כך? ההתנתקות מתבצעת רק בשביל שחלק מהעם ירגיש מאושר ושמח? לא בגלל שיש אנשים (הרוב) שחושבים שזה הדבר הטוב ביותר למדינה?
שטויות (כה''ב) 276866
על סמך מה אתה קובע כי "הרוב חושבים שזה הדבר הטוב ביותר למדינה"?!
הכוונה היא לרוב התומכים 276869
נראה לי
שטויות (כה''ב) 276883
ע"ס כל סקר שנערך בנושא (אתה מכיר סקרים שמצביעים על מגמה אחרת?)

בכל מקרה, זה לא העניין. העניין הוא שניצה הציגה את ההתנתקות כעניין שפוגע באנשים רק בשביל שאחרים ירגישו טוב עם עצמם מבלי להכיר בכך שאותם אנשים רואים בהתנתקות צעד שהוא חיוני למדינה.
שטויות (כה''ב) 276891
היה זה דווקא שמעון פרס, שקבע כי סקרים, כמו בושם הם טובים להרחה אך לא לשתיה.
ולעניינו: במדינת ישראל, הסקר משקף את דעתו של מי שהזמין אותו. להזכריך, לפני משאל המתפקדים ניבאו כל הסקרים ששרון ינצח, ובכל זאת הוא הפסיד, ובהפרש די גדול. ה"סקרים" היחידים שיש להם באמת משמעות, הינם בחירות או משאל (עם או מתפקדים). בבחירות האחרונות העם הכריע בבירור נגד התנתקות חד צדדית. גם במשאל המתפקדים של הליכוד, הכריעו המתפקדים נגד תכנית זו, ולכן לכאורה על פי כל מנהל תקין, אסור לראש המפלגה לקדם תכנית זו.
שטויות (כה''ב) 276909
קודם כל, אני משער שאם היה לך סקר אחד אפילו שהיה מצביע על רוב נגד התנתקות היית מציין אותו.

שנית, בבחירות האחרונות לפי מה שאתה אומר שרון ייצג את העמדה שמתנגדת להתנתקות ומצנע הציג את העמדה שתומכת בהתנתקות. לפיכך, מי שהצביע לליכוד בהכרח התנגד להתנתקות . ובכל זאת 40-50% מבוחרי הליכוד תומכים בהתנתקות. איך אתה מסביר את זה?

המציאות משתנה, וזו לא פעם ראשונה שר"מ מבטיח דבר אחד לפני הבחירות ומסיבות שונות נוהג אחרת לאחר שנבחר. לא הכי פייר אבל גם לא לא חוקי.

שלישית, להזכירך, תכנית ההתנתקות אושרה ברוב בכנסת. גוף חשוב לא פחות ממרכז הליכוד.
דבר סקר 276915
לפי הסקרים האחרונים יש רוב לתומכי משאל טרם התנתקות.
דבר סקר 276920
אתה מתכוון לתומכים בקיום משאל, נכון?

אני אמרתי שאני לא מכיר שום סקר שבו הרוב הוא *נגד * ההתנתקות ולא נגד קיום המשאל
דבר סקר 276988
אותם הסקרים שמוכיחים ש''העם רוצה'' התנתקות, מוכיחים גם ש''העם רוצה'' שקודם כל יערך משאל בנושא.
דבר סקר 277007
או.קיי, אבל לא על זה דיברנו.

אנחנו דיברנו על האם ההתנתקות מבטאת את רצון העם או לא.
דבר סקר 277169
העם גם רוצה שיפחיתו את מס ההכנסה ושיגדילו את קצבאות האבטלה.

בקיצור ''העם רוצה'' הוא לא משהו מובנה בדמוקרטיה שלנו, וההפניה לסקרים באה רק כנגד אלה שמתימרים לדבר ''בשם העם''.
שטויות (כה''ב) 276952
א. אם תומכי ההתנתקות (ואתה בתוכם) כל כך משוכנעים שיש לה רוב בעם, מדוע ההתנגדות למשאל באה דווקא משמאל, בעוד תמיכה בו באה דווקא מימין?
ב. "40-50% מבוחרי הליכוד תומכים בהתנתקות. איך אתה מסביר את זה?" קודם כל, רוב מתפקדי הליכוד (שהם הייצוג המתקרב ביותר, כמותית ואיכותית, לדעתם של בוחרי הליכוד) התנגדו לתכנית. אלו שתומכים, עושים זאת משלל סיבות, חלקן מוצדקות כשלעצמן (נאמנות למנהיג התנועה, רצון לשמור על שלמותה, הסתמכות על "גיבור ישראל" וכו') וחלקן פחות (ג'ובים, טובות הנאה, פחד וכו'), חלקם (הקטן) אפילו חושבים שהתכנית טובה.
בינתיים לא שמעתי, לא משרון עצמו, ולא מאף אחד מתומכי ההתנתקות בתוך הליכוד, איך תכנית ההתנתקות תועיל לישראל מבחינה בטחונית/מדינית/דמוגרפית. נהפוך הוא, כל הנימוקים ששמעתי מדוברים אלו היו בסגנון "אני מתנגד, אבל למען שלמות התנועה...".
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • תובל
  המשך • idan
  שטויות (כה''ב) • אױהט
  תודה על התגובה הזאת • ניצה
  שטויות (כה''ב) • תובל
  גזור - הדבק • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  גזור - הדבק • תובל
  גזור - הדבק • ידידיה
  שטויות (כה''ב) • דב אנשלוביץ
  שטויות (כה''ב) • איציק ש.
  שטויות (כה''ב) • דב אנשלוביץ
  שטויות (כה''ב) • איציק ש.
  שטויות (כה''ב) • דב אנשלוביץ
  שטויות (כה''ב) • איציק ש.
  מתקפת הדמוגרפים • ערן בילינסקי
  מתקפת הדמוגרפים • איציק ש.
  מתקפת הדמוגרפים • דב אנשלוביץ
  מתקפת הדמוגרפים • שוטה הכפר הגלובלי
  מתקפת הדמוגרפים • דב אנשלוביץ
  מתקפת הדמוגרפים • איציק ש.
  מתקפת הדמוגרפים • דב אנשלוביץ
  מתקפת הדמוגרפים • easy
  מתקפת הדמוגרפים • איציק ש.
  מתקפת הדמוגרפים • easy
  מתקפת הדמוגרפים • איציק ש.
  מתקפת הדמוגרפים • easy
  מתקפת הדמוגרפים • אורי גוראל גורביץ'
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  חיפשתי, ואכן אתה צודק. • טווידלדי
  חיפשתי, ואכן אתה צודק. • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • easy
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  כמה מילים • האייל האלמוני
  כמה מילים • דובי קננגיסר
  כמה מילים • idan
  כמה מילים • חבורת האיילים המתחבאים
  עוד אייל אלמוני ושקרן • idan
  עוד אייל אלמוני ושקרן • חבורת האיילים המתחבאים
  כמה מילים • דובי קננגיסר
  כמה מילים • idan
  כמה מילים • דובי קננגיסר
  כמה מילים • האייל האלמוני
  כמה מילים • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  בשטחים יש משטר צבאי • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • אלמוני פלמוני
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • ישראל הירש
  שטויות (כה''ב) • ירדן ניר-בוכבינדר
  שטויות (כה''ב) • ישראל הירש
  שטויות (כה''ב) • ירדן ניר-בוכבינדר
  שטויות (כה''ב) • ישראל הירש
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • עדית
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • ניצה
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • דורון הגלילי
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • ניצה
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • דורון הגלילי
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני והארסי
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הרטוב • האייל האלמוני
  לאן לאן מושך סוסי הרטוב • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני
  אפילו כהנא לא רצה לאסור בחוק קיום יחסי מין • טווידלדי
  אפילו כהנא לא רצה לאסור בחוק קיום יחסי מין • האייל האלמוני
  שוב, יש המון דברים רעים לומר עליו בצדק, • טווידלדי
  שוב, יש המון דברים רעים לומר עליו בצדק, • האייל האלמוני
  ברור. אם היטלר היה עושה את זה, • טווידלדי
  כהנא- גזען מהסוג הנחות ביותר • האייל האלמוני
  תלוי אם הוא היה מנהיג חילוני, • טווידלדי
  שוב, יש המון דברים רעים לומר עליו בצדק, • האייל האלמוני
  אפילו כהנא לא רצה לאסור בחוק קיום יחסי מין • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • דובי קננגיסר
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • יהונתן אורן
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • דובי קננגיסר
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • ניצה
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • שוטה הכפר הגלובלי
  לאן לאן מושך סוסי הטוב • האייל האלמוני
  כל העולם עוור • הראל
  כל עוור התחיל לראות • האייל האלמוני
  ''או ציונות מתוך תורה - או שנפרק את המדינה'' • אביב י.
  כל העולם עוור • דורון הגלילי
  ואם הם "יהוו בעיה", מה אז? • האייל האלמוני
  סתם הערה: • טווידלדי
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  *ה* השאלה • תובל
  שטויות (כה''ב) • תובל
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  2. צודקת. בהחלט. • אסף
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  נתתי להם רובים? לא זכור לי. • אסף
  שטויות (כה''ב) • אור שטיינברג
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • רודי וגנר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • רודי וגנר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • רודי וגנר
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ניצה
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות (כה''ב) • ירדן ניר-בוכבינדר
  שטויות (כה''ב) • אריה מבויית
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • דורון הגלילי
  שטויות (כה''ב) • האייל האלמוני
  שטויות (כה''ב) • ישראל הירש
  שטויות (כה''ב) • idan
  שטויות (כה''ב) • ישראל הירש
  שטויות (כה''ב) • אריה מבויית
  שטויות (כה''ב) • דובי קננגיסר
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה כהנא
  נשמעת טוב היום בגל''צ עם רזי ברקאי • ארז ליבנה
  נשמעת טוב היום בגל''צ עם רזי ברקאי • ניצה
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • easy
  שטויות • דורון הגלילי
  שטויות • easy
  שטויות • ניצה
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • האייל האלמוני
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • תובל
  אוף טופיק • האייל האלמוני
  אוף טופיק • לא חרדי ולא עורך-דין
  מלך • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • האייל האלמוני
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • תובל
  שטויות • שטיכמוס
  שטויות • ערן בילינסקי
  רגע, • האייל האלמוני
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  כותרת אחרת • ערן בילינסקי
  כותרת אחרת • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  בסוף כל יהודי עומד אלוהים עם ספר תורה • רון בן-יעקב
  בסוף כל יהודי עומד אלוהים עם ספר תורה • בני, גבעתיים
  בסוף כל יהודי עומד אלוהים עם ספר תורה • גדי אלכסנדרוביץ'
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • גדי אלכסנדרוביץ'
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • גדי אלכסנדרוביץ'
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • גדי אלכסנדרוביץ'
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • גדי אלכסנדרוביץ'
  על הלאומיות • בת שלמה הפלמונית
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • האייל האלמוני
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • האייל האלמוני
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • בת שלמה הפלמונית
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • בת שלמה הפלמונית
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • בת שלמה הפלמונית
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • בת שלמה הפלמונית
  על הלאומיות • המסביר לצרכן
  על הלאומיות • דובי קננגיסר
  על הלאומיות • ערן בילינסקי
  על הלאומיות • בת שלמה הפלמונית
  על הלאומיות • ניצה
  על הלאומיות • האייל האלמוני
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • ניצה
  הערות על שטויות • שוקי שמאל
  הערות על שטויות • שוקי שמאל
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • ניצה
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • ניצה
  בית זכוכית • דובי קננגיסר
  בית זכוכית • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות • ניצה
  שטויות • לא חרדי ולא עורך-דין
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות • האייל האלמוני
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • ניצה
  שטויות • דובי קננגיסר
  על בתי מקדש • האייל האלמוני
  על בתי מקדש • ערן בילינסקי
  על בתי מקדש • האייל האלמוני
  על בתי מקדש • דורון הגלילי
  על בתי מקדש • האייל האלמוני
  על בתי מקדש • ערן בילינסקי
  על בתי מקדש • האייל האלמוני
  על בתי מקדש • ערן בילינסקי
  על בתי מקדש • LG
  שטויות • תובל
  ללא כותרת • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  שטויות • ניצה
  שטויות • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות • easy
  שטויות • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות • easy
  עוד שטויות • עדית
  כמה קומניסטים גברתי מכירה? • האייל האלמוני
  שטויות • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות • easy
  אוניברסיטת תל אביב, לא וויצמן • ראובן
  דחיקת הקץ • ראובן
  דחיקת הקץ • שוטה הכפר הגלובלי
  דחיקת הקץ • ראובן
  דחיקת הקץ • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות במיץ עגבניות • אורי פז
  שטויות במיץ עגבניות • שוטה הכפר הגלובלי
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • האייל האלמוני
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • ערן בילינסקי
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  שטויות • תובל
  שטויות • ניצה
  אכן, שטויות • עדית
  שטויות • דובי קננגיסר
  שטויות • ניצה
  שטויות • דובי קננגיסר
  לא שטויות • הראל
  לא שטויות • האייל האלמוני
  לא שטויות • הראל
  לא שטויות • אדון הארץ
  רק אזכורונצ'יק • אייל ספרי ההסטוריה
  שטויות • דב אנשלוביץ
  שוברים את הכלים • ישראל הירש
  שטויות • idan

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים