הפניה בלשון זכר 276715
(בעקבות תגובה 276677)

הקישור לאתר האקדמיה היה לסעיפים העוסקים בזכר ובנקבה. האתר לא מגיב, אז שלפתי מה-cache של גוגל:

השמועה: "האקדמיה החליטה לבטל את ההבחנה בין זכר לנקבה במספרים."

לא היו דברים מעולם! ההבחנה בין לשון זכר ללשון נקבה היא מאפיין מובהק של העברית ושל השפות השמיות. השאלה אם לבטל את ההבחנה הזאת לא עלתה מעולם בדיוני האקדמיה.

השמועה: "האקדמיה החליטה שפנייה לקבוצה שרובה נשים ומיעוטה גברים, תהיה בלשון רבות ולא בלשון רבים."

לא היו דברים מעולם! צורת הזכר בעברית היא הצורה הלא-מסומנת, הצורה הסתמית - והיא יפה אפוא גם לנקבות. ואילו צורת הנקבה מציינת רק נקבה. זו דרכה של העברית, ואין האקדמיה רואה עצמה רשאית לקבוע קביעה המנוגדת לדרך זו. (אגב, אילו התקבלה החלטה כזו, פירוש הדבר היה שיש לספור את הנוכחים בכל אירוע כדי לדעת איזו לשון לנקוט. ועוד אפשר היה להקשות אם ההחלטה חלה גם על עצמים שאינם בני אדם, כגון דלתות וחלונות.)
יוער עוד זאת: המגמה המסתמנת בעברית לדורותיה היא ביטול צורות הנקבה מפני צורות הזכר, ולא להפך. בפועל בזמן עבר יש במקרא רק שרידים לצורה בגוף שלישי רבות, ואילו הצורה העיקרית היא צורת הזכר: 'הלכו'. בזמן עתיד ובציווי כבר משלהי תקופת המקרא משתלטות הצורות 'ילכו', 'לכו' וכיו"ב לנקבות (גם בעברית של היום כמעט אין שימוש בצורות 'תלכנה', 'לכנה'). ובעברית המדוברת שלנו רבים אינם מקפידים לומר 'הן', 'אתן', 'כתבתן' וכיו"ב.

כלומר, כאמור, אין לך מה לחוש מקופחת. באמת. בעבר גם דנו בשאלה האם לעבור לצורת הרבים ("אשרו" במקום "אשר") שהיא נייטראלית יותר, והחלטנו שהצורה הזו מסורבלת ולרוב אינה מתאימה להקשר (כמה אנשים מאשרים תגובה? רק אחד (או אחת)).
הפניה בלשון זכר 276797
מאחר ואנו חיים בעולם המופלא של התאמה אישית לשפה, למדינה, לשעה, ולהעדפות הצרכניות של המשתמשים, מה כל כך מוזר בלהתאים תוכנות גם להעדפות המגדריות של המשתמשים?

למשל, עבור נקבות אפשר "הגיבי על הערה זו", ולזכרים אפשר "קטול הערה זו".
הפניה בלשון זכר 276825
אז אתה רוצה שנוסיף בחירת מגדר ב"התאמה אישית" ונציג ממשק מותאם מגדר? נו טוף, אני אפנה את הרעיון לרשויות המתאימות שישקלו את מידת המאמץ הנדרשת והכדאיות.
הפניה בלשון זכר 276826
אני באופן אישי מעדיף שאלונים מהסוג הישן, בהם לא נתבקשת להשיב על השאלה "מיגדר" (ז/נ) אלא על השאלה "מין" (כן, תודה. אפשר גם אוראלי?)
מלברס! 276827
כן.. כן.. ברוך השב מלגוס :)
הפניה בלשון זכר 276870
אני לא 'רוצה', ואני גם לא חושב שזו הסיבה שנשים לא מגיבות כאן. פשוט שאלתי שאלה חצי מתוך בדיחות הדעת, וחצי מתוך רצון לעורר דיון.
במחשבה שניה אולי גם כדאי להוסיף כפתורים ''התבדח על הערה זו'' ו''הגב בציניות על הערה זו''.
הפניה בלשון זכר 276839
למרבית המשתמשים אין התאמה אישית, ולכן המידע הנחוץ לא יהיה זמין, בדרך-כלל.

מה שכן, כדאי אולי לעבור לשפה נייטרלית יותר. במקום "אשר", "אישור", וכן הלאה, למרות שלעיתים זה באמת יותר מסורבל ("תגובה להערה זו"? כלומר, יש שם תגובה ואפשר לראות אותה? לא ברור. אז "פרסום תגובה להערה זו"? קצת מציק, לא?)

אישית, אני חושב ההטיה הזכרית היא נייטרלית, ומדובר במהומה על לא מאומה.
הפניה בלשון זכר 276841
ברור שמדובר על מהומה על לא מאומה. איפה אתה חי? בכל אופן, הנה שינוי פשוט, שירבה את מספר המגיבות באייל( אם כי אני חושב שסטאטיסטית המצב פה לא יותר גרוע מאתרים אחרים, פרט אולי לאתר הזה של הלידות הטבעיות).

אשר\י
הגב\י
הפניה בלשון זכר 276849
"שיטת הלוכסן" היא בלתי-נסבלת בעיני. מסורבלת, מציקה ומפריעה לשטף הקריאה. אין לי התנגדות לכך‏1 שבימים זוגיים, כל האתר יהיה בלשון זכר, ובימים אי-זוגיים בלשון נקבה, אבל לוכסנים לא באים בחשבון.

1 אבל כרגע לפחות, גם אין לי את הזמן הנדרש למימוש העניין.
3:4 276852
יפה, אפליה מתקנת.
הפניה בלשון זכר 278089
מה עם פנייה לרבים שהיא אוטומטית לזכר?
חפשו, חפשו באתר, כיתבו לעורכים וכד'
הפניה בלשון זכר 278093
הגבתם לתגובה של טל ביחד?
הפניה בלשון זכר 278209
אני אנוכי ועצמי, לחיזוק דעתי הבאתי טקסט די לא מחזק, אך בכל זאת (ויש להוסיף "כתבו אלינו" או "כיתבו אלינו"?):
'כתבו אלינו' מתוף וינט:
"לתשומת לבכם, מערכת ynet הינה ... דף זה מאפשר לכם ליצור קשר עם מערכת ynet בלבד ... תוכלו לפנות ישירות לכל ... אנא פנו לגורם המתאים ... אם ברצונכם לכתוב לנו בדואר רגיל..."
הפניה בלשון זכר 291319
פרופ' בלאו, שהיה ראש האקדמיה ללשון עברית, כותב עכשיו את מאמריו בעברית תוך שימוש בלשון רבים, על פי דרישת עורכיהם של כתבי העת המפרסמים אותו.
הפניה בלשון זכר 293350
כתבי העת המדוברים הם בעברית או בלשונות ניכר?
הפניה בלשון זכר 293352
בעברית צחה.
בלשונות נכר (אירופיות) בעיית המגדר לא קיימת.
הפניה בלשון זכר 276850
כן, אבל זה מכוער. אני חושב שזה ממש מיותר לסרבל ולכער את הממשק רק בשביל פוליטיקל-קורקטנס. קשה לי מאוד להאמין שיש מישהו או מישהי שבאמת מפריע להם איך מנוסחים הכפתורים באתר, עד כדי כך שזה מונע מהם לשלוח תגובות.
הפניה בלשון זכר 277608
אני לא רואה במה ''פרסום תגובה למאמר'' ו''פרסום תגובה להערה'' (או ''תגובה לתגובה'', או ''כתיבת'' במקום ''פרסום'') יותר מסורבלים ממה שיש עכשיו. אבל לא חשוב.
הפניה בלשון זכר 277616
וכמובן, תמיד נשאלת השאלה למי מופנה הטקסט בכפתור:
ליישום? (זכר)
לתוכנה של האייל? (נקבה)

הכי פשוט להשתמש בשם פעולה וזהו :-)
הפניה בלשון זכר 277687
אה, יפה.

אבל נראה לי שאת רוב הטקסטים הרלוונטיים קשה להבין כמופנים "למחשב", אלא רק למשתמש: "הגב"‏1, "אשר", "כתוב לעורכים". "פרסם" יכול היה להיות מופנה למחשב אילו היה במקום "אשר" במסך הצפייה בתגובה לפני פרסום; פחות כשהוא מופיע ליד תגובה "פרסם תגובה להערה".

אגב, עכשיו אני פתאום מגלה שחלק מהפקודות באתר כן מנוסחות בשם פעולה: "חזרה למאמר", "חיפוש", "עדכון התאמה אישית".

1 משתמשי חלונות לעתים קרובות היו שמחים לתת למחשב פקודת "הגב", אבל ספק אם זה בכוחותיו של טל.
הפניה בלשון זכר 277689
יש גם "חיפוש" וגם "חפש באתר", תלוי אם אתה בדף הדיונים המתמשכים או בדף הראשי (יש דבר כזה!).
הפניה בלשון זכר 277713
למען האמת, בדף הראשי יש את שניהם (למעלה ולמטה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים