מנסה להבין 278027
אני חושב שזו אחת הסוגיות שקריטי להבין בה על מה אנחנו מדברים לפני שמביעים עמדה.
"7% מאדמות המדינה הן בבעלות פרטית"- אני לא בטוח שאני מבין למה הכוונה. האם צריך להבין את המשפט כפשוטו? כל הבתים האלה שאנחנו רואים, שהם בתים פרטיים למהדרין, הם רק 7% מכל אדמות המדינה?
האם קק"ל היא גוף של המדינה? גוף של המדינה באופן חלקי?
מנסה להבין 278029
לא. חלק ניכר מהבנייה הפרטית הוא על אדמות שהוחכרו בחכירה ארוכת טווח (49 שנה או 99 שנה). אדמות פרטיות (7%) יש רק למי שרכש אדמה לפני קום המדינה, ושאדמתו לא הולאמה. למיטב ידיעתי כל האדמות שבידי מנהל מקרקעי ישראל לא עומדות למכירה אלא רק להחכרה.
מנסה להבין 278044
אני מודה לך על התשובה שבפירוש האירה את עיניי, אדם בן 25שעדיין לא התקרב למצב של קניית בית. אם המדינה תהיה במצב-חירום (לא מבחינה חוקית, אלא מבחינת מצב כלכלי או ביטחוני קטטסטרופאלי), האם יהיה מותר לה מבחינה חוקית לקחת את אותן האדמות שבאותו זמן ימלאו בדיוק 49/99 שנים להחכרתן, ולומר: טוב, מעכשיו האדמה שלי?
האם כל המצב הזה קיים גם במדינות דמוקרטיות-מערביות אחרות?
מקווה שמסביר 278061
מבחינה חוקית נראה על פניו שהמדינה רשאית לעשות כן, אבל הסיכוי נראה לי רק בקצת גבוה יותר מהסיכוי שהכנסת תחליט, כמו במאמר של דב אנשלוביץ, לסגור את המדינה. גם בלי חוקי חכירה המדינה תמיד יכולה להעביר חוק ולהחרים אדמות.

אני חושב שהמצב הוא בהחלט יחודי לישראל. קראתי במקום כלשהו שההחלטה שהתקבלה קצת אחרי קום המדינה היתה למנוע אפשרות של העברת שטחי המדינה לכל ריבונות זרה (דהיינו, ערבית בעיקר) על ידי רכישה ועל כן נקבע בחוק שאדמות המדינה (80% מהשטח) יועברו רק להחכרה ולא למכירה. אני לא בטוח מה המעמד החוקי של אותן 13% מהאדמות שנמצאות בבעלות הקק"ל, אני מניח שכרגע סומכים על יחיאל לקט שלא ימכור אותם לערבים.

אגב, אם אינני טועה כבר היו חוזי חכירה ל-‏49 שנה שהסתיימו בשנים האחרונות. אינני יודע מה קרה עם אותן אדמות - האם נדרשו המחזיקים בשטח לשלם סכום נוסף למינהל מקרקעי ישראל?
מקווה שמסביר 278472
בעיקרון, אפשר להאריך את החוזה ךעוד חמישים שנה תמורת סכום לא מבוטל (אבל עדיין קטן משמעותית מערכה האמיתי של הקרקע).

יש גם עניין שכשאתה מוכר בית כזה, אתה צריך לשלם למנהל סכום לא מבוטל תמורת הסכמה להחלפת הבעלות.
מנסה להבין 278062
לא צריך מצב חרום...

זה כמו חוזה שכירות, יש לך בית, אתה משכיר אותו למישהו לשנה, אחרי שנה החוזה נגמר, ואתה יכול לדרוש מהדייר לפנות את הבית...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים