לא עומד בפיתוי 278642
א. בראיון של הרב בן-נון (אם אני לא טועה בשם) הוא מסביר את השקפת העולם של מחנה הימין/מתנחלים בצורה הרבה יותר טובה ומעוררת הזדהות מהדרך בה אתה משתמש.

א. שרון לא ראוי להיות ראש ממשלה או נבחר ציבור, את זה אמרתי עוד לפני תכנית ההתנתקות ואני אומר זאת היום. אתה משום מה שוכח להזכיר מה שאותו רב מודה בו, בשנים בהם שרון תיכמן, הוליך שולל ורמס את המערכת הדמוקרטית בצורה שתאמה את השקפת עולמך, אתה לא התעוררת. באותם שנים, במקביל למחאות הדמוקרטיות, השמאל המשיך לשרת בצבא, המשיך למלא את חובותיו והמשיך לנסות להשפיע בקלפי.
זה לא מה שאתה עושה כיום.

ב. קל לך יותר להמשיך בהתפתלויות דמגוגיות מאשר להודות שגם כמחצית באלו שהצביעו עבור שרון תומכים בתכנית ההתנתקות. כלומר, שלא כמוך, ישנם מספיק אזרחים אשר הצביעו עבור מפלגת הליכוד, מבקשים לראות את ישראל חזקה וגדולה ועדיין מבינים שהמציאות חזקה מכל פנטזיה או ריקודי עוצו עיצה ותופר. תוסיף לכך את מחצית העם בצד השמאלי של המפה ותתעורר לגלות כי אלו הקוראים למעשים מהסוג לו אתה מטיף, הם אלה ה'לא לגיטימיים'.

ג. דורון רוזנבלום כתב פעם משהו מעניין על החרדה האמיתית של עוזי לנדאו, למצוא את עצמו על כס ראש הממשלה. עוזי לנדאו ושאר הגיבורים זמניים שלך לא יותר ציונים מבגין ושמיר אשר נאלצו להתעמת עם המציאות ולהשאיר את הססמאות בבוידם. תפיל את שרון, תבחר את הלאומן התורן ומהר מאוד תשתתף בהפגנות ענק בה ישאו כרזות בהן ישוו את פייגלין להיטלר. ככה זה, צחוק הגורל הוא שהמפה הפוליטית והחברתי יצרה מצב בו מהלכים של ויתורים יכולים להתממש רק על ידי מי שהבטיח לכבוש את עבר הירדן המזרחי.

ד. אני מצטער לשמוע שבזמן הפינוי (שלדעתי לא יתבצע) אתה תאחז ברעפי בית משפחת אלמליח באחת ההתנחלויות. לא בגלל שאני דואג לפריצת הדיסק שלך אלא בגלל שאני מרחם על החיילים/שוטרים/מתנדבי הג"א שיאלצו לעבור את הטראומה הזו.

ה. במידה והפינוי יצא לדרך, אין לי ספק שלאור המעשים והקריאות היוצאות מהקבוצה בה אתה מביע תמיכה, יישפך דם.
השאלה היא, כמה מן האשמה תוכל לשאת על כתפיך השחוחות?
"מה, אתם לא זוכרים כמה שרון מסוכן?" 278656
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... ארי שביט מראיין את יואל בן נון
"מה, אתם לא זוכרים כמה שרון מסוכן?" 278689
תשובתו של גדי טאוב:

"מה, אתם לא זוכרים כמה שרון מסוכן?" 278697
אני חושב שמה שיותר מעניין בכתבה זה הניתוח שלו את המניעים של שרון. זה מזכיר לי קצת את הניתוחים הבלבניסטים שלפעמים עושים כאן. הוא טוען ששרון רוצה להשאיר את רוב ההתנחלויות ובעצם הוא מעוניין בהתפרצות זוטא של איזה מלחמונת אחים קטנה, כדי שה"טראומה" הזאת תפחיד לקראת ניסיונות פינוי נוספים.

לאחר הניתוח הזה, שבעצם מראה ששרון הוא בצד של המתנחלים, כבר אי אפשר לדעת האם קריאות השבר של בן-נון הם אמיתיות או חלק מהמשחק של יצירת הטראומה. אם בן-נון מאמין בניתוח שלו, הרי שיש שתי אפשרויות: להקצין את ההתנגדות להתנתקות בצורה כזאת ש*אפילו* שרון המסוכן והשואף לטראומה יבהל מהעוצמה, או להקצין את ההתנגדות *מעט לפני* התהום של מלחמת האחים וגו. כל פעילות ל*הרגעת* הרוחות, גם תקל על ההתפנות, וגם תקלקל את הניסיון למנוע פינויים נוספים. כלומר, אפילו אם הוא מסכים עם שרון שצריך לפנות מקצת מההתנחלויות כדי להציל את השאר, הדרך שלו לפעול להשגת המטרה הזאת היא להתנגד ציבורית להתנתקות. ממש בלבניזם צרוף.
"מה, אתם לא זוכרים כמה שרון מסוכן?" 278767
המממ... גם אני חושב כך, אבל אחרת. לדעתי שרון הולך על ההתנתקות כדי להראות לכולם (לאמריקאים, לאירופים, לפלסטינאים, לשמאל...) שכל מהלך של פינוי התנחלויות הוא קשה עד בלתי אפשרי. הוא יבוא ויגיד, "אם פינוי כמה התנחלויות קטנות הוביל למה שהוביל, תחשבו מה יהיה בפינוי גדול יותר" ובכך ישלול כל סיכוי לאיזשהוא פינוי נוסף של התנחלויות. זאת לדעתי הסיבה ששרון לא הולך על משאל עם: לא כי הוא מפחד מהפסד, אלא כי הוא מפחד מניצחון שיקטין את עוצמת ההתנגדות של הימין. לכן הוא דואג לתקוע את התכנית בכל משוכה אפשרית - ולהמשיך הלאה. אם ביצוע ההתנתקות יהפוך לקריעת ים סוף, שרון יוכל להביט בעינינו ולהגיד "זה מה שאפשר לעשות", ולהגיד לאבו-מאזן, "קח קנטונים בעזה ובשומרון - זה כל מה שאני מסוגל בלי להגיע למלחמת אזרחים".
לצורך העניין הוא צריך מתנחלים משולהבים ו"מודלקים" והוא דאג לעשות זאת באמצעות הדה-לגיטימציה שהוא עושה לעצמו על-ידי מהלכים שהם במקרה הטוב על גבול הדמוקרטי. המתנחלים משחקים בחדווה כזו את המשחק, שאני תוהה אם ייתכן שחלק מהם קיבלו מראש הממשלה תדרוך מסודר לפני שיצאו אל "המבצע".
"מה, אתם לא זוכרים כמה שרון מסוכן?" 278775
ההמשך הטבעי והמדאיג של ההסבר הזה, הוא שיש יותר מדי גורמים במערכת שמשתלם להם עימות בנשק חם.
ברכותי 280292
על דמיונך הפורה. לא רע כתאוריית קונספירציה.
לא מסכים ובכלל, אתה מזכיר לי את ההוא שביקש להיקבר לזמן קצוב, כדי ללמוד על התחוש בבור. לאחר מעשה, משכבר הגיעו אליו החופרים, כיסו הארון בחזרה...
לגופו, שום עם שפוי לא נותן לאיזה דוצ'ה לשחק בגורלו.
לא עומד בפיתוי 278685
איני חושב ששרון, בתקופות קודמות רמס את הדמוקרטיה. אלה שטויות דמגוגיות כמו כל שאר דבריך, ששפכת במקום להתמודד בצורה הוגנת עם השאלה שהעליתי.
אם אתם חושבים שיש רוב בציבור בעד ההתנתקות, העמידו זאת במבחן במקום לקשקש כל כך הרבה.
לא עומד בפיתוי 278766
אכן, אתה צודק, שר בטחון המשקר לממשלה בדבר התכניות למלחמה הוא אכן אדם שהדמוקרטיה טבועה בדמו. אולי תקרא מה הרב בן נון אומר על שרון לגבי פעולותיו בבנית ההתנחלויות. אבל בעצם, מה מבין הרב הזה, אתה יודע הכי טוב...
אני לא מתמודד עם שאלתך היות והיא שאלה מתממת וגם מהסיבה שאחרים כבר העלו את נקודות התורפה שלה.

אני חושב שיש גם רוב בציבור התומך בתחבורה ציבורית בשבת, הפסקת התקציבים לישיבות ולהתנחלויות ועוד המון נושאים שכדאי 'לשאול את הציבור'.
איפה היית כשבגין החזיר את סיני, וביבי החזיר את חברון? למה לא משאל אז וכן משאל היום?

החברה הטובים שמתפעלים את אתר כהנא יעמדו דום לאור תוצאות המשאל וישירו התקווה למול הפינוי?
במו אוזני שמעתי את דובר או מזכיר גוש קטיף אומר לרפי רשף (לאחר מספר נסיונות התחמקות) כי גם אם העם ידרוש פינוי במשאל, הוא וחבריו לא יתנו לכך לעבור בצורה פסיווית.
אז על מי אתה עובד? על השליח של הפיצה?
'לבד' כתוב לך על המצח - ל ב ד.
לא עומד בפיתוי 278784
הוצאת לי את החשק להתווכח אתך כרגע, אבל השארת אותי מסוקרן לגבי נקודה מסויימת.
מה אומר הרב בן נון על שרון לגבי פעולותיו בבניית ההתנחלויות ? לא מצאתי בקישורית למעלה חומר כזה.
לא עומד בפיתוי 278791
לא מצאת כי לא קראת, כרגיל. בדקתי שוב והדברים עדיין נמצאים שם.
אני לא מתווכח איתך כי ישנם אנשים שברור ששום מעשה ניסים לא יזיז אותם מדעתם. אני סתם מידי פעם מוצא נחת בשיגור המציאות אל תחנת החלל אנשלוביץ. כמעט ועשיתי זאת בקשקוש שלך לגבי הראיון הרדיופוני של אייכלר אבל מישהו אחר עקף אותי מימין, סליחה, משמאל.
לא עומד בפיתוי 278819
עושה רושם שאתה מאד מחומם, ונוטה להתנפל עלי במקום לדבר לעניין. לכן לא רציתי ואיני רוצה כרגע להתווכח עמך.
אבל את השאלה בקשר לדברים שאמר בן נון על שרון כבונה התיישבות שאלתי בתמימות כי שחשבתי שאולי יש איזה מקור כזה, ובאמת סקרן אותי לדעת מה אמר.
אבל אני מבין שאנו מדברים על אותו מקור והדבר הכי קרוב שמצאתי, אחרי שקראתי שורה שורה שהזכיר את שרון כבונה התנחלויות הוא: כאשר "פעל בכיוון שלנו התעלמנו מהסכנה הגלומה בו".
לא האמנתי שתשקר בצורה כל כך טפשית.
לשם מה ?
החידה היומית לילד 278907
ביום חורף אחד יצא דב כדרכו לקנות את העתון היומי 'מקור ראשון' אך אויה, לפתע אבד זכרונו. אנא ילדים, עזרו לדב למצוא את זכרונו.

למה התכוון הרב בן נון במשפטו הסתום ומעורר המחלוקת?

1. אולי לעובדה כי כאשר שרון בתפקיד שר בטחון שיקר לראש הממשלה הוא עדיין נקרא בכינויו 'אריק מלך ישראל חי חי וקיים'?

2. אולי בגלל שבדרך דמוקרטית מובהקת קרא שרון למתנחלים, בעיצומו של משא ומתן וכנגד דעת לפחות ממחצית העם "לכו תתפסו את הגבעות". לא, 'לכו תוציאו אישורי בנייה' לא, תתרחבו כחוק אם יש בכך צורך. 'לכו תתפסו את הגבעות' ללא משאל עם, ללא אישורי בניה, ללא התיעצות עם שאר הממשלה.

3. אולי בגלל שבזמן כהונתו כשר הבינוי, הוקמו ברחבי השטחים עשרות התנחלויות לא חוקיות אשר נהנו מכספי ציבור אותם הזרים הדמוקרט המהולל? אני מנסה להזכר אם כבר אז נתלה דב על המרזב בבית דודתו וקרא למשאל עם.

4. כל התשובות נכונות.

דב יקר, האם התקף האמנזיה הפלאי אשר תקף אותך לנוכח משפטו הסתום והמוזר של הרב בן נון חלף?
או שדרושים עוד מספר סיבובים של המנואלה?

לא האמנתי שתתמם (כהרגלך בקודש) בצורה כל כך טפשית.
לשם מה?
החידה היומית לילד 278916
לפי דעתי ירדת מכל הפסים.
אין בדברי הרב בן נון אפילו רמז קטן לכך שבמילים "פעל בכוון שלנו" יש איזה שהיא ביקורת על עצם פעולות ההתיישבות של שרון, ודבריך הם פרשנות דרש מתקדם וספקולציות חריפות.
הביקורת הישירה היחידה במאמר היא על פעולות שרון בלבנון. בנושא זה בן נון קיבל את הביקורת של צמד הפרשנים המהוללים שיף וגרנות בספרם "מלחמת שולל". אני חולק על הרעיון שבספר הזה מן היסוד, לגופו של עניין. אישית לא צריך להיות לי כל עניין בכך, משום שאני התנגדתי ביום היציאה למלחמה הזאת אפילו לחלק של 40 ק"מ שאותו קבל אז גם השמאל.
(שיף ויערי) 278919
(שיף ויערי) 278921
תודה. טוב לדעת שתמיד האח הגדול משקיף . . .
(שיף ויערי) 278922
זה לא ייאמן.
בזמנו היה משפט על רצח של אביבה גרנות וחוה יערי אשתו של אהוד יערי.
ה''גרנות'' שהצמדתי לאהוד בה כנראה מחברתה של חוה אשתו.
(שיף ויערי) 278984
ויש גם פרשן מדיני בשם עודד גרנות. ממש מלכודת סינפסות.
גרנות ויערי 279036
עודד גרנות הוא פרשן ''לענייני ערבים'' (כמו יערי).
קצת קשה אז נשברים? 278925
את הפסיכואנליזה בגרוש אתה מוזמן לשמור לעצמך.

הציטוט המלא ברשותך: "ברור. תמיד היה. החטא הגדול של אנשי יש"ע הוא שכאשר פעל בכיוון שלנו התעלמנו מהסכנה הגלומה בו. וכשהשמאל השתולל וצעק והזהיר מפניו לא הקשבנו. ידענו איך הוא עובד, אבל זה מצא חן בעינינו. חטאנו בחטא שעליו אנחנו כעת משלמים."

למה, לדעתך המלומדת, מתכוון הרב המכובד (שאינו אורים ותומים עבורי) כאשר הוא מתכוון ל 'פעל בכיוון שלנו ו 'ידענו איך הוא פועל, אבל זה מצא חן בעינינו'.
אני רק שאלה, איך שרון פעל ומדוע זה מצא חן בעיניהם?

כל כך צפוי שתתמקד בנקודה הכי פחות עקרונית וגם אותה תגרור למחוזות אחרים. לא מעניין אותי מה שיף כתב על מלחמת לבנון והרבה יותר פחותים בחשיבותם היכולות שלך כמבקר ספרים.
העובדה ששרון שיקר כשר בטחון לראש הממשלה בנושא הכי מהותי שיכול להיות, לא הפריעה לך ולמחנה 'הלאומי' לראות בו ראש ממשלה ראוי - תאכל את הדייסה שבישלת בעצמך.

לגבי התמיכה הבלתי דמוקרטית של שרון כנבחר ציבור במיעוט המתנחלים. שאלתי אם אתה רוצה עוד נקודות מעבר לאלו שהבאתי אבל בינתיים אתה משום מה התיישבת על המדף והתחפשת לשלושה קופים. קשה, מה?
כפי שלא היה משאל עם כאשר ננקטו ע"י שרון וחבריו מהלכים לא דמוקרטים המנוגדים לדעתו של לפחות חצי מן העם, לא צריך להיות משאל עם כעת.

ההתנהגות והמלל של המחנה שלך הופכים את רכלבסקי לנביא.
קצת קשה אז נשברים? 278970
באמת נדמה שאתה זקוק לקצת יותר מפסיכואנליזה בגרוש.
מעניין מאין בא כל הכעס והתסכול העמוק הזה?
קצת קשה אז נשברים? 278971
בלי סימן השאלה בסוף, כמובן
קצת קשה אז נשברים? 279012
דואר שנאה והזמנות לבת המצווה הקרוב שלך (מז''ט) יתקבלו בשמחה בפרטי.
קצת קשה אז נשברים? 279054
אני הבנתי את המלים ''ידענו איך הוא עובד'' ו ''זה מצא חן בעינינו'' כידע לגבי העבר של שרון, בעיקר מעשיו בלבנון, שאותם הזכיר בן נון במפורש, שבה כביכול הוליך שולל את כל השרים התמימים, ולא כידע על האופן שבו הוא פועל בנושא ההתיישבות. אבל כשאני קורא שוב אני רואה שאפשר בדוחק אולי להבין שמדובר אולי באיזה ידע לגבי מעשיו בנושא ההתיישבות שאולי בן נון רומז להם.
מכל מקום, סקרנותי בנושא זה הייתה לגבי עובדות ופרטים ממש שקשורים במעשי שרון בנושא ההתיישבות, שאותם מביא המחבר, וכאלה אין בראיון הזה. כאמור, אני גם מאד בספק אם המחבר חשב על אילו פעולות של שרון בנושא זה, ודבריו כפי שאני מבינם קשורים בדמותו הכללית של שרון כפי שעוצבה בפרשת לבנון.

לגבי שאר דבריך, לא אענה לך עד שתנטוש את סגנון הקופים וההתקפות האישיות. אני העליתי נושא לדיון. אני עצמי לא הנושא.
קצת קשה אז נשברים? 279158
זה התחיל ב'לא רואה כלום' עבר ל'האשמות שוא במלחמת לבנון' והגיע ל'אולי באיזה ידע לגבי מעשיו בנושא ההתישבות'. עוד קצת ונגיע לגרעין האמת.
אתה מוזמן לקצר תהליכים ולענות (לא לי, לעצמך) למה לא היה משאל עם או שבירת כל הכלים בזמן ששרון פעל בדרכים בלתי חוקיות ודמוקרטיות פי כמה על מנת לטפח את מפעל ההתנחלויות. היכן היה המצפון הדמוקרטי המפותח שלך באותן השנים?

לא השוותי אותך לקוף חס וחלילה אלא התייחסתי לשלושת הקופים המפורסמים של לא שמעתי לא ראיתי לא דיברתי.
אני מתקיף אותך באופן אישי כי הנזק שאתה גורם הוא באמת נזק 'בלתי הפיך'.
הדעה האישית שלי לא צריכה לעניין אותך או לשנות במאום את התייחסותך לדיון, אבל...
אני כועס עליך בגלל שבאיזה מקום אני מעריך אותך ורואה בך אדם שהוא 'מלח הארץ' ששיך לדור בו הנתינה ובניית המדינה לא היו דבר של מה בכך ובניגוד לדור הצעיר, נתתם והשקעתם את כל מה שהיה. אני מבין שאתה אדם לוגי למרות דעותיך הפוליטיות הבוערות ולכן יש לי בעיה גדולה עם מה שאתה עושה. אם היה מדובר באיתמר בן גביר או מישהו מהסוג הזה באמת שהייתי חוסך זמן מקלדת ועצבים.
אבל אם רק תעצור לרגע אין סיבה שלא תראה את ההשלכות של האמירות שלך והתוצאות של המעשים אותם אתה מתכנן לבצע.
אם ההתנתקות היא הסוף (או הפסקה זמנית) של חלום ארץ ישראל השלמה הרי שהסירוב ההמוני, שלילת הלגטימיות ממערכות השלטון והבטחון הינם סוף חלום מדינת ישראל.
במידה וההתנתקות תצא לפועל ואתה תהיה שותף סביל או פעיל למחנה הקיצונים אני בטוח שתתעורר ותמצא ששפכת את התינוק עם המים. הבעיה שהיקיצה תתרחש רק לאחר שהנזק ייגרם.
קצת קשה אז נשברים? 279164
אני מבהיר שוב: בקשתי לדעת איזה דופי מצא בן נון (1) במעשי ההתיישבות של שרון מתוך סקרנות גרידא, ולא כחלק מהויכוח בינינו, שעליו ותרתי מיד לאחר תגובתך הראשונה, בגלל הסיבה שציינתי, ועדיין איני מוצא לנכון לחזור בי מהויתור הזה.
לכן, גם אם הייתי מוכן להודות שמהדברים עלול להישמע שיש לדובר משהו כנגד מעשיו של שרון בעניין ההתיישבות, עדיין אין שם פרטים קונקרטיים וממילא, לפחות מהטקס הזה אי אפשר יהיה להוציא שום פרטים נוספים שיספקו את סקרנותי, ואי אפשר יהיה להגיע לשום "גרעין האמת".

(1) אגב, אני מתנגד לחלוטין לכל הרעיון הכללי שבראיון עם בן נון. לדעתי הוא מכה בברזל מכוון בלתי נכון בלתי הגיוני ובלתי הוגן בעליל (כמו שנהוג לומר במקומותינו).
קצת קשה אז נשברים? 279168
אהבתי את הניסוח, אני מכיר כמה בדוקאים שהיו שמחים להשתמש בשירותך בבית המשפט.

זכותך לא לענות ואני לא מתכוון לנהל כאן וויכוח עד שמישהו יכרע על ברכיו ויודה שנוצח.
עדיין ישנן הנקודות העובדתיות שהעלתי אני (בפרשנות והרחבה לדברי אותו רב) ,חשוב לי וחשוב גם לך שתחשוב לעצמך ותתן לעצמך תשובות מדוע לא קפצת כבר אז לפני שנים והודעת שמעשיו של שרון אינם דמוקרטים. כשהוא קרא 'לכו תתפסו את הגבעות' חשבתי מייד להתנחל על גבעה באזור גלילות עם נוף לים ואחלה ערך נדל''ני אבל מתי שהוא הבנתי שהוא לא מתכוון אלי. עדיין המשכתי ללכת למילואים להגן על אלו שרצו לגבעות הנכונות.
קצת קשה אז נשברים? 279190
הייתי שמח אם תגיב על טענת הבלתי-הפיכות של הנזק שגורמים הסרבנים והמאיימים במלחמת אחים למיניהם מהימין לרעיון מדינת ישראל, ואיך הנכונות שלך לשתף איתם פעולה משתלבת עם התלונות שלך בדבר מדיניות בלתי-הפיכה.
קצת קשה אז נשברים? 279273
אם כל אבירי הדמוקרטיה רוצים באמת למנוע את הנזק הזה, שיואילו בטובם להסכים למשאל עם או בחירות.
הרי הם בטוחים שהנצחון בכיסם, ושעומד להיגרם נזק בגלל קיצוני הימין. מה אכפת להם לנצח בגדול וגם לממש את מדיניותם וגם למנוע נזק כזה אדיר ?
קצת קשה אז נשברים? 279338
אני מבין מכך שלא ממש אכפת לך לגרום נזק בלתי הפיך, כל עוד הדבר תורם לקידום האידיאולוגיה שלך. לא שהיה לי יותר מדי ספק קודם לכן, אבל זה תמיד נחמד לקבל דברים כאלה בכתב.
קצת קשה אז נשברים? 279423
בשאלתך האחרונה ראיתי שאלה קנטרנית, ותשובתי הייתה בלתי עניינית *בכוונה*. יש לי גם תשובה עניינית, אבל אם אינך יודע אותה, אז עליך לעשות מאמץ ולמצוא אותה בכוחות עצמך.
קצת קשה אז נשברים? 279455
השאלה לא הייתה קנטרנית כלל. אשמח לשמוע את התשובה העניינית שלך, כי אני איני יודע מהי.
נו טוב, אבל רק הפעם כי נמאס לי. 279517
אין כל קשר בין מה שכתוב במאמר ובין שאלתך.
המאמר טוען שבמדינה דמוקרטית צריך לקיים את רצון הבוחרים, ואסור להציג מדיניות מסויימת בבחירות, ואחרי שזוכים בבחירות, ללכת ולממש את המדיניות ההפוכה.
עניין אי ההפיכות אכן מופיע במאמר,אבל הוא קשור בנושא ''ההקלות'', כלומר, אם נציגי הציבור נוהגים שלא בהתאם לכלל הזה אבל ברור ומובן שאפשר יהיה לתקן ולחזור למדיניות שהוצגה ערב הבחירות, אז מותר לוותר, והנושא לא כל כך כואב.
המילה ''נזק'' בכלל לא מופיעה במאמר, והמאמר לא עוסק בשאלה אם כן מותר או לא מותר לעשות נזקים בלתי הפיכים, וזה שהמושג ''בלתי הפיך'' הופיע במאמר לא אומר שהוא מדבר על ''גרימת נזקים בלתי הפיכים''.
למשל, אם הציבור רוצה לעשות נזקים בלתי הפיכים, ובוחר נציגים שיעשו נזקים בלתי הפיכים, זה בדיוק מה שהם צריכים לעשות.
נו טוב, אבל רק הפעם כי נמאס לי. 279530
בפעם המאה במשטר הדמוקרטי האידיאילי מי יחליט מה הוא הפיך או בלתי הפיך? מי יחליט עם מדיניות A היא לפי רצון הציבור או לא?
ועל תענה לי שהציבור,כי על זה כולם מסכמים פה שזה תפקידו,ביום הבחירות.
קצת קשה אז נשברים? 280150
איכפת להם (טוב, לי) שמשנים את כללי המשחק הפוליטי בהתאם לגחמות של מר אנשלוביץ וגב' כהנא. רוצה להוסיף את משאל העם למנגנון השלטוני בישראל? בסדר, אפשר לדון בכך, אבל *לא* בהקשר של שאלה אקטואלית שכבר עומדת על הפרק, ואשר נובעת ממצב שהתקבל בלי משאל עם. החוכמה הגדולה של "הבה נתחכמה" פירושה שבמקום הליך מסודר (נניח) של פעולה שלטונית ניכנס לסידרה של "איזה חוק אפשר לכופף כך שיתאים למה שמחשק לנו כרגע". קישון זצוק"ל כתב על זה בשעתו הומורסקה חביבה ששמה "פוקר יהודי". בן-גוריון!

בכלל, אם משאל עם הוא הדרך הדמוקרטית הנכונה לקבלת החלטות, הרי שהחלטה על קיום משאל עם צריכה להתקבל בדרך של משאל עם, ולמרבה השמחה הרקורסיה גונזת את הרעיון הזה באיבו, קצת לפני שיתחילו לקיים כאן משאלי עם בשאלת תקרת השכר בליגת העל בכדורסל.
קצת קשה אז נשברים? 280164
כבר בטח דיברנו על זה יותר מפעם אחת, אבל אני זוכר ''פגאט'' או ''עמוס חכם''.
קצת קשה אז נשברים? 280171
אכן, דיברנו.

באחד האמשים האחרונים קראתי את ההומורסקה המקורית. בן-גוריון!
קצת קשה אז נשברים? 280193
גם אני קראתיה אך שלשום, עם הקדמה מאת אחת מנשות המחבר. פאגט זה השוס של ארבינקא ובן-גוריון זה הרה-רה קונטרה של קישון ( והוא מוסיף "בטח שהמצאתי, אבל לא מחזירים את הכסף, זה כל היופי בפוקר"). בכל אופן, בהקדמה מאת האישה הקטנה היא מוסרת שהפואנטה מתעדכנת תדיר, ונכון לכתיבתה המונח היה "הרב כדורי".

נב- ברוכים השבים. מרגיש יותר טוב?
קצת קשה אז נשברים? 280196
תודה, כן. יותר טוב, עם דגש על ה''יותר'' ולא על ה''טוב''. לפי אקסטרפולציה קטנה שעשיתי, השפעת הבאה הורגת אותי וזהו.
קצת קשה אז נשברים? 280217
האם אדוני‏1 יודע מה מקורה של המלה "שפעת," בלע"ז אינפלואנזה, ומה הקשר לנורה מסוג מסוים?

1 לאור הגלויים האחרונים אני מרגיש שזו פניה נאותה.
קצת קשה אז נשברים? 280223
האמת? לא ידעתי, אבל שאלתי את מרים והיא סיפרה לי שזאת בכלל מחלה אסטרולוגית. אולי אכיניציאה בכל זאת תעזור.

לא ידוע לי על שום קשר לנורה, אלא אם כן נורה אפרון לקתה בשפעת.

1- אפשר לפנות אלי בתואר "כבודו" או "דרדסבא".
קצת קשה אז נשברים? 280203
איני רוצה להנהיג כאן מנגנון של משאלי עם. אני טוען שאת מה שעשה ראש הממשלה והכנסת *אסור* היה להם לעשות.

בזמנו, כשרבין החליט להסכים להחזיר את הגולן לסורים בניגוד לדברים שאמר ערב הבחירות, הוא עצמו אמר שבמצב הדברים הזה הוא רואה לעצמו חובה להתנות הסכם עתידי שיחתם במשאל עם . כוונתו לא הייתה שיפורים כללים במנגנוני הדמוקרטיה אלא אקט חד פעמי שמתחייב במצב כפי שנוצר.
אני חשבתי אז שזה לא מספיק, ושעליו להתפטר בו במקום וגם לשקול אם בכלל לשוב לפוליטיקה אחרי המפנה המהפכני שחל בו, כי פוליטיקאי שנוהג כך צריך להעיף אותו מכל המדרגות.
אבל כמו שאומרים פוחת והולך הדור. עורנו נעשה עבה, והנורמה הפסולה שהנהיג אז רבין, עברה שיפורים, עד שהיום פוסלים אפילו משאל עם שאמנם לא מתקן את הדברים אבל לפחות מעגל אותם במעט.
אגב, המשפטן הרציני היחיד שאת דעתו שמעתי בנושא היה (הייתה) פרופ' גביזון שחייבה קיום משאל עם משום שההליכים שלפיהם פעל שרון בדוחפו את תכנית ההתנתקות, היו לדעתה בלתי תקינים.
אז את דעתו של מי עלי להעדיף ? את שלה או את זו של מי שבעצמו מודה שאין לו בכלל דעה, ובמקרה הטוב היא תוצאה של איזה אלגוריתם מסתורי ?
קצת קשה אז נשברים? 280222
אני לא רואה מה היתרון של משפטנים על אנשים מן השורה בעניינים אלה. אני לא נכנס לתחום המשפטי אלא מדבר על תקינות פוליטית - אותה זוית ממנה אתה תוקף את החלטות הכנסת.

ולגבי הסיפא: את דעותי אתה יכול לקבל או לדחות, אבל לטעון שאין לי כאלה לא ממש מעיד טובות על האלגוריתם המסתורי שאדוני מפעיל כדי לפענח טכסטים. עושה רושם שהוא בלתי לגיטימי בעליל.
רואים שלא קראת את ''גנרלים כמדינאים'' 280277
לא שאני מבין מה דב פתאום כל-כך מתלהב מדעות של משפטנים‏1, אבל נדמה לי שב"מי שבעצמו מודה שאין לו בכלל דעה, ובמקרה הטוב היא תוצאה של איזה אלגוריתם מסתורי", הוא התכוון דווקא אל רה"מ, ולא אלייך.

1 אני בטוח שימצאו לא מעט מומחים למשפט ומדע המדינה, שיטענו שלדעתם שרון ממש לא מחוייב ללכת למשאל עם (אם כי אולי היה ראוי יותר אילו הוא היה עושה את זה), ואני אפילו כמעט יכול לראות בעיני רוחי את תגובתו המזלזלת של דב.
רואים שלא קראת את ''גנרלים כמדינאים'' 280300
דווקא התכוונתי לשוטה ולא לראש הממשלה, אבל באמת מיותר לפתוח בדיון על הערה היתולית צינית שנפלטה ממקלדתי שבודאי לא קשורה לעניין שבנדון.
רואים שלא קראת את ''גנרלים כמדינאים'' 280308
אשר להבאת דעת המשפטנים, מבחינתי זה מעין עניין של ''קל וחומר''.
כי הטענות שלי נשענות על היגיון כללי, על כך שנתינת כל הסמכויות בידי חברי הכנסת למשך ארבע שנים ממש כאילו היו הציבור הבוחר עצמו, אינה הגיונית, כמו בדוגמת סגירת המדינה.
לעומת זה, המתנגדים לדעתי, נשענים בעיקר על חוקים ופורמליות כללית שאכן מסמיכים מבחינת קבלת ההחלטות את הכנסת.
אז זה נכון שהבאת דברים של משפטנים שמתנגדים לדעתי, לא הייתה משכנעת אותי, אבל כשהתמיכה בדעתי מגיעה דווקא משם, מכיוון החוק והפורמליות, הדבר מחזק מאוד את טענותיי.
רואים שלא קראת את ''גנרלים כמדינאים'' 280328
אהה. כלומר אתה טוען שאלגוריתם פענוח הטכסטים *שלי* פגום משהו. איזה מזל שדב תומך דווקא בגירסה שלי.
רואים שסתם קראתי את ''גנרלים כמדינאים'' 280373
טוב נו, אז יכול להיות ששוב עשיתי פאדיחה‏1. ולחשוב שעוד קיבלתי חוות דעת נוספת שתמכה בגירסה שלי לפני שפירסמתי.
יכול להיות שכאן היה מתבקש להזכיר שוב את מנגנון הסרת התגובות והתוכנה שיודעת לשייך לכל כותב את תגובותיו האלמוניות (תגובה 224538), אבל שוב, המציאות מלמדת אותנו שיש דברים שלא כדאי לצחוק עליהם: http://www.faz.co.il/story_2647

1 אז דב תומך בגירסה שלך, ביג דיל. אני הייתי מציע שבמקום למהר ולחגוג, תחכה לראות בגירסה של מי תומכת רות גביזון.
קצת קשה אז נשברים? 280296
אתמול, בהעברת חוק "פינוי-פיצוי" בקולו של ח"כ ברכה אפשר היה לראות כמה הרעיון לערוך משאל עם בנושא ההתנתקות הוא מיותר

"ח"כי הימין תקפו את אישור החוק בקולו של ברכה. סלומיאנסקי: "אוי לראש ממשלה שמעביר החלטה על גירוש יהודים מבתיהם, על חודו של קול מסיעה ערבית". בני אלון: "ההצבעה מעידה על דה לגיטימציה של חוק עקירת היהודים. שרון עוקר יהודים על חודו של קול התומך בחמאס ובאויב".

גם אם ההתנתקות תעבור במשאל עם ,אפשר לשער בסבירות גבוהה מאוד מה יהיו התירוצים לכך שהמשאל לא לגיטימי ואין להתחשב בו. לכן אני באמת לא רואה מה הטעם לערוך משאל עם שכזה.
קצת קשה אז נשברים? 280301
אני חושב שאתה מפליג רחוק מדי. נציגי רוב המתיישבים הודיעו בפרוש מראש שיקבלו את תוצאות משאל העם, ואי מניח שלא יחזרו בהם (1). יימצאו כמובן בודדים שיצהירו הצהרות לפי הקו שאתה מנבא, אבל אלה יהיו בטלים בששים.
עניין ההשתתפות האוטומטית של נציגי הפלשתינים במערכות הדמוקרטיה שלנו מחייב דיון מעמיק, ואני הבעתי בעבר את דעתי בקשר לכך, אבל זה עניין אחר.
אופס – ממש תוך כתיבת הדברים אני שומע את אריה גולן מראיין את אפי איתן ושואל אותו בדיוק את השאלה הזאת. ואיתן אומר בפרוש שהם הצהירו שייקבלו את תוצאות משאל העם ויעמדו מאחורי הדברים בכל מקרה.

(1) אני מניח שתרבות ההתכחשות לדמות העבר, והפיכת הפנים שהונהגה אצלנו ע"י רבין, ושודרגה ע"י שרון, עדיין לא דבקה בהם.
איתם. איתם. 280302
קצת קשה אז נשברים? 280338
האם לדעתך יש לאפשר לערבים אזרחי ישראל להצביע בעניינים גורליים למדינת ישראל? (אני אשמח לקבל תשובה ישירה ולא מתפתלת)
גם אני אשמח לקבל ממך תשובות בלתי מתפתלות 280358
במצב העניינים כיום כשיש בחירות או כשיש משאל עם אין ברירה והם יכולים להצביע ככל אזרח וגם להיבחר לכנסת, ועלינו לקבל את הצבעתם. אבל לא היה צריך להגיע למצב הזה, כי העובדה שאדם שתמונת אחמד יאסין תלויה בביתו הוא חבר כנסת היא אבסורד.
לגבי, העתיד, איני יודע אם אפשר יהיה לשנות את המצב הזה, כי הרבה יותר קשה לתקן מאשר לקלקל. אבל צריך לחשוב בכוון כזה שאדם שנאמנותו נתונה לאויב לא יוכל להיות אזרח שווה זכויות במדינה. אין לי דרך לממש את השאיפה הזאת היום, אבל צריך לחשוב בכוון הזה.
גם אני אשמח לקבל ממך תשובות בלתי מתפתלות 280379
או במילים אחרות "אין שום הצדקה שערבים ישראלים יהיו אזרחים שווי זכויות וישפיעו על גורלה של מדינת ישראל, אבל בגלל שעכשיו אנחנו נורא נואשים למשאל עם אז נגיד שהקולות שלהם כשרים{1}"

1. ואם יהיה משאל עם ונפסיד, נוכל שוב להגיד שלא יעלה על הדעת שסוגיה כמו פינוי יישובים יהודים תוכרע ע"י קולות הערבים.
גם אני אשמח לקבל ממך תשובות בלתי מתפתלות 280392
אתה מסלף את דבריי. אני חושב שנציגי האויב בזמן מלחמה מקומם בכלא (כמו מוזלי ואנשיו, למרות שהיו ממש מאותו גזע כצ'רצ'יל גופו).
איני חושב שכל ערביי ישראל חייבים להשתייך לקטגוריה זו. זה נתון לבחירתם. זה שדהמשה הוא ערבי אינו מחייב אותו לתמוך באחמד יאסין. אם רצונו להיות אזרח ישראלי עליו לתמוך במדינת ישראל כנגד אויביה.
קצת קשה אז נשברים? 280329
לא רק ח''כים. גם שרת החינוך אמרה שיש בעיה גדולה עם קבלת ההחלטה על חודו של קול ערבי, ומסיבה זאת היא לא היתה בטוחה לגבי הלגיטימיות שלה.

בכלל ה''לגיטימיות'' הופכת להיות מילת המפתח בכל הויכוח הציבורי. הייתי אומר שהיא מפלטו האחרון של הפשיסט.
עולם הפוך 280333
בעבר הבאתי לכאן לדיון את עניינם של הפשיסטים (מוזלי ואנשיו) בפרלמנט הבריטי שתמכו באויבי בריטניה, שאותם שם צ'רצ'יל בכלא, כלומר צ'רצ'יל חשב שהם בלתי לגטימיים בגין דבריהם (הם רק דברו ולא עשו דבר מעבר לכך).
בביתו של אחד מחברי הכנסת הלגטימיים שלנו (מישהו מהדרום ששכחתי את שמו), מתנוססת תמונתו של אחמד יאסין, והאיש אמר בראיון בטלויזיה שאותו שמעתי במו אזני, וראיתי במו עיניי שאחמד יאסין הוא דמות מופת (משהו כזה).
אבל דעתך (1) היא שבכלל צ'רצ'יל הוא הפשיסט. . .

(1) כפי שעוצבה ע"י מר אלגוריתם (אני פשוט לא יכול לעצור את זה, אבל אינך חייב להתייחס)
אחרי רענון הזיכרון בעזרת אתר הכנסת 280335
עבד-אלמאלכ דהאמשה
עולם הפוך 280337
בעבר נשיאי ארה''ב תמכו בעבדות, אני משער שאתה רואה בעבדות רעיון לא מוסרי וברברי.

אבל כנראה שאתה רואה בנשיאי ארה''ב ברברים..
עולם הפוך 280357
ממש לא הבנתי את הקשר. אנה הרחב והסבר עצמך קצת יותר.
עולם הפוך 280364
אין ממש קשר, זאת היתה תגובת ראי לתגובה שלך שממנה השתמע כאילו שהעובדה שצ'רצ'יל נהג בצורה מסוימת מצביעה על כך שזה לא פשיסטי
עולם הפוך 280376
הפתעת אותי, ולכן אולי לא הבנתי את דבריך מתחילה. לא חשבתי שיימצא מישהו שיחשוב שצ'רצ'יל לא היה בסדר במעשה הספציפי הזה (1), וגם מעולם לא נתקלתי בביקורת עליו בהקשר זה. תגובתי, אם כך, הופנתה רק לאלה שלא חושבים אחרת.

(1) על מעשה אחר שלו, על כך שהורה לשרוף למוות מאות אלפי אזרחים גרמנים בעריהם, דווקא הייתה ביקורת, ואפילו אני שותף למבקרים.
עולם הפוך 280384
טוב, זה קצת אוף-טופיק. אבל הנקודה שלי הייתה שזה שצ'רצ'יל הורה על משהו לא הופך אותו לכשר.
בצד- אל תשכח שצ'רצ'יל נלחם בנאצים ומדובר על מצב אחר לגמרי. והביקורת על הטעויות שלו ועל חוסר המוסריות היא כאין וכאפס לעומת התרומה שלו לנצחון על היטלר. עם זאת, אי אפשר להצדיק חלק מההפצצות חיל האויר שלו, הפצצות שכוונו לאוכלוסיה אזרחית ולא לוחמת. אבל נעזוב את הנושא הזה להזדמנות אחרת.
עולם הפוך 280460
התרומה של צ'רצ'יל לניצחון על גרמניה לא מוסיפה לו שום נקודות מבחינה מוסרית. זה שמישהו מנצח במלחמה או בקרב זה משהו שאין לו קשר עם מוסר. לכן, בשקילת מעשה הפצצת ערי גרמניה מבחינה מוסרית, אין לה כל משקל.
לעומת זה הבאתי למעלה דברים של יהושע פורת, שנודעו לי רק היום, שתורמים לשאלה המוסרית.
עולם הפוך 280524
אגב, מרוב הקפדה על ישירות וחוסר התפתלות, לא הצלחתי להבין מדבריך אם אתה תומך במעשה הכנסת הפשיסטים (1), שתמכו בהיטלר, לכלא ע"י צ'רצ'יל או נגד המעשה.
לפני שהגבת שיערתי שאתה חושב כמו רובנו: שהמעשה היה נכון. אחרי שהגבת הבנתי שאתה נגד המעשה. ועכשיו אתה פתאום לא כאן ולא שם . . .
כי אם אתה בעד, אז מה אכפת בכלל אם "זה שצ'רצ'יל הורה וכו' . . ", ומה בעצם רצית לומר בדבריך.

(1) אגב, פרופ' ליבוביץ הגדיר פעם את המושג "פשיסט" כ "אתה" כי המושג הפך למילת גנאי ואנשים תוך כדי ויכוח אומרים: אני הגון וישר. אתה פשיטט. אבל במקרה שלפנינו אין ויכוח. מוזלי ואנשיו הגדירו את עצמם (בגאווה) כפשיסטים.
עולם הפוך 280539
אם היית קורא את מה שכתבתי היית מבין שהערה שלי לא התייחסה לסוגייה של ''האם המעשה של צ'רצ'יל היה פשיסטי או לא'' אלא לטיעון שלך שהופנה לשכ''ג שממנו השתמע כאילו אם צ'רצ'יל הורה על משהו מסוים משמע שהמעשה לא פשיסטי.

לא יודע איך הבנת שאני נגד המעשה, בעדו או אגנוסטי כי אני לא התייחסתי לעניין הזה בכלל.
עולם הפוך 280603
אני הצבעתי על מעשה מסויים של צ'רצ'יל, ולא על כלל פעולותיו. ההגיון הכי פשוט אומר שאי אפשר כלל להתייחס לטענתי מבלי שתהיה עמדה ברורה בקשר למעשה הפרטי הזה, כלומר אם הכנסתם של אותם פשיסטים לכלא ע"י צ'רצ'יל הייתה מעשה פשיסטי או לא, כי אם אתה תומך במעשה של צ'רצ'יל ומצד שני חושב שמקומו של דהמשה חסידו של יאסין לא בבית הכלא אלא בכנסת, באופן טבעי נדרש כאן הסבר. לא כן ?
אבל ההגיון שלך הוא כנראה שונה, ובעזרתו אתה מסטה את הדיון לנתיב סתמי שהקשרו בלתי ברור. כנראה שאת ההגיון הזה לא אבין לעולם.
עולם הפוך 280607
האמת היא שאני גם לא בטוח שתבין, אז אני אסביר פעם אחת ואסיים את הדיון.
העולם הוא מורכב, צעד שיתאים למקום אחד לא בהכרח יתאים במקום אחר. כשנלחמים מול אויב נאצי זה יכול להיות לגיטימי להשקיט התנגדות למלחמה בעוד שבמלחמה יותר קונבציונלית השקטה כזו של התנגדות תחשב כלא לגיטימית
כאמור לעיל לכל זאת איןקשר להערה שלי מלמעלה שהייתה הערת אגב.

טוב, אני אסיים פה, אם אתה רוצה אתה יכול להמשיך את הפתיל הזה עם עצמך.
עולם הפוך 280629
זה קצת משעשע אבל נראה כאילו משום מה אתה פוחד לשרוף את האצבעות.
לא אמרתי בשום מקום שתמיד מה שנכון כאן ועכשיו נכון בכל מקום וזמן. אבל אני מדבר על השוואה ספציפית. לא מובן הצורך בפיתוח משפטים כללים.
איני מבין מדוע אתה פוחד להביע את עמדתך. האם אני צריך להבין עכשיו שעמדתך היא שמעשהו של צ'רצ'יל היה מוצדק (וכמובן לא פשיסטי), אבל מאחר שמה שנכון היה שם לא נכון כאן בגלל סיבות כאלה ואחרות שאתה מוכן לפרט, אנחנו מחוייבים להחזיק את תומכי החמס בכנסת ואילו צ'רצ'יל בגלל שמדובר היה בנאצים מותר היה לו להכניס את תומכי הנאצים לכלא ?
עולם הפוך 280658
עמדתי היא שמעשהו היה מוצדק, כי כמו שכתבתי לך כבר פעמיים אפשר להבין שבמלחמה עם נאצים שהרגו מיליוני אנשים והשתלטו על (כמעט) חצי עולם רמת הסובלנות לביקורת והתנגדות פנימית תהיה נמוכה בהרבה ממלחמה קונבציונלית עם פלסטינאים שאיתם גם יש סיכוי להדברות.
אבל עזוב,עייפתי. אני אפרוש סופית מהפתיל הזה. לא משהו אישי. פשוט נראה לי לפי התגובות שלך שאתה לא ממש קורא את מה שאני כותב. אם מאיזשהי סיבה אתה מעוניין שמורה לך זכות המילה האחרונה, אני מבטיח שאני לא אגיב יותר.
עולם הפוך 280693
או. עכשיו, אחרי שהבעת את עמדתך, אני יודע היכן אתה נמצא (עד כה כשלא העזת לומר זאת בפרוש לא הבנתי בכלל מה אתה רוצה), ובעצם זאת נקודת ההתחלה הנכונה לויכוח, שבו אני הייתי משתדל להראות שמבחינת הנושא שבדיון מדובר במקרים מאד דומים.
אבל כיוון שאינך מעוניין בדיון כזה לא אכפה אותו עליך, ורק אומר שאני מוחה על דבריך שאיני קורא את מה שאתה כותב.
קורה לי לפעמים (כמו לכל אחד) שאיני קורא בעיון דברים של אחרים, אבל במקרה הנקודתי הזה לא זה המצב.
עולם הפוך 280457
מעניין שמעט אחרי שכתבתי את תגובתי זו בשעות הצהריים שמעתי ברדיו ראיון עם פרופ' יהושע פורת שהתייחס להפצצות ערי גרמניה. הוא העלה איזו נקודה שמעולם לא שמעתי עליה קודם, לפיה היה איזה שהוא חשש שהגרמנים יפתחו לראשונה את הנשק הגרעיני כי הם איימו כל הזמן שיוכלו להחריב את לונדון בפצצה אחת, והפצצות הערים היו דרושות כדי להביס את גרמניה יותר מהר, ולכן אי אפשר להתייחס בביקורתיות רבה מדי להפצצות הערים.
לי, אמנם לא היה כל כך ברור מהדברים האלה, איך הפצצות הערים היו אמורות לשרת את המטרה הזאת, אבל בכל מקרה יש כאן הסתכלות על כל האירוע הזה מנקודת מבט חדשה לי, ואפשר שיש עוד פרטים, גם כאלה שלמרואיין לא היה זמן לפרט בראיון הרדיופוני הקצר, שמעמידים את כל הפעולה הבריטית באור יותר מוסרי ויותר מובן.
עולם הפוך 280476
המזכיר האישי של צ'רצ'יל, ג'והן קולוויל, ניהל יומן סודי בזמן המלחמה. ביומן הזה הוא כותב שעוד ב1940, בזמן שהגרמנים הפציצו בשיטתיות מהאוויר את לונדון ואנגליה, צ'רצ'יל אמר שמטרתו היא להשמיד את היטלר אפילו אם לצורך זה הוא יצטרך להפוך את גרמניה למדבר.
קצת קשה אז נשברים? 280350
תודה שזה מחמם את הלב לשמוע את ליברמו, פייגלין ואפי איתם מדברים כ''כ הרבה על דמוקרטיה
קצת קשה אז נשברים? 281616
כפי שהסתבר לי רק אמש, לא רק רבין, אלא גם דה גול כשהחליט לעשות מפנה בקשר לאלג'יר, קיים משאל עם, שבו זכה.
גם הוא לא ביקש להעביר את צרפת למשטר שמתבסס על מנגנון משאלי עם, אבל ביודעו שהוא עומד לעשות צעד הפוך למה שהבטיח לפני הבחירות, ראה עצמו מחוייב לעשות משאל עם.
ולמרות משאל העם שערך, הויכוח על הלגיטימיות של המפנה שמימש במדיניותו קיים בצרפת עד היום.
גם ברק 281620
אבל אתם לא הצבעתם לברק, אלא לשרון, אז באמת שאין לכם מה להתלונן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים