אתנחתא 281262
אגב, היום השמיעו ברדיו את פואד מקריא את מכתב האיום שקיבל. הייתה זו הזדמנות מעניינת לחזות במעט בורות משעשעת. כך נכתב במכתב, בין השאר: "לך לך מארץ ישראל, תחזור לעיראק והגן על סדאם חוסיין." פואד הקריא את שני ה"לך" כמילת הציווי לךְ. אפשר לנחש שהכותבים התכוונו דווקא לציווי שציווה אלוהים על אברהם - "לך לךָ מארצך".
אתנחתא 281265
מתי נשלח מכתב האיום הזה?
אתנחתא 281296
ב"הארץ"‏1 כתוב כך:
בן אליעזר הקריא את מכתב האיום שקיבל. בין השאר נכתב בו: "דם ערבי-נאצי זורם בעורקייך, ועל כך, לך לך מארץ ישראל, תחזור לעיראק והגן על סדאם חוסיין. מנוול".

מספיק שמישהו מדביק למכתב את הכותרת הזו ("איום"), ובמטה קסם האמת (לא איום ולא נעליים, סתם מעליב) נעלמת מכל הדיווחים העיתונאיים, שמא יחשדו כשותפים בפשע.

אתנחתא 281312
כאשר נחקרתי במשטרה (ראה דיון 579), הציג בפני החוקר בתחילת החקירה קלסר עבה באומרו: תראה איזה תיק שמן יש לך.
התיק הזה הכיל המון מכתבי נאצה כמו זה שהציג פואד.
ידוע לי (ידע אישי) שגם חברי כנסת ואנשי ציבור מהימין מקבלים מכתבים כאלה וגם שיחות טלפון עם תוכן דומה.
כנראה שהמופרעים לא שוקטים על שמריהם בשום רגע, והזרימה השוטפת של הנאצה לא מהווה שום דבר מיוחד שמעורר את התיקשורת.
ההתעוררות מתחוללת כנראה כאשר מישהו מחליט שנוצר רגע מתאים (חלון הזדמנויות) להעלות את הדברים מעל פני המיים. אני חושב שזה הרקע להתפרצות הידיעות האחרונה בנושא זה.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281353
המאים על חייו.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281394
אני לא יכול להראות לך שום מכתב כשם שאתה לא יכול להראות לי שום מכתב, אבל במקרה ידוע לי על קרוב משפחה שהיה חבר כנסת ממפלגה ימנית (ימינה מהליכוד) שהיה מקבל באופן סדיר שיחות טלפון עם דברי נאצה. הוא היה סוגר את הטלפון מייד כשהיה מזהה במה מדובר, ואני לא שאלתיו (וזה גם לא עניין אותי) מה בדיוק הספיק לשמוע לפני שסגר.
אבל תחשוב בעצמך. כשאיזה נער מופרע מסוג זה מתחיל ''לשפוך את לבו'', ההבדלים בין נאצה ובין איומים הם מאד דקים, וזה באמת לא חשוב אם תוך כדי דיבור הוא הוסיף ל ''יה חתיכת חרה'' גם ''אני אשרוף אותך''. המסר הוא בדיוק אותו מסר.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281401
דוגמא אחת.

לא ראיתי דוגמא מקבילה של איומים על איש ימין.
הכדורים תמיד נורים מאותו כיוון.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281406
בתקשורת לא מובאים כל המכתבים וכל שיחות הטלפון אלא מבחר.
הבאתי לך דוגמא שידועה לי אישית, אבל שלא פורסמה בתקשורת ושאיש לא העלה בדעתו בכלל להביאה לשם, ופשוט התעלמת ממנה.
ובכלל, ה "תמיד" שלך, פשוט לא חכם לאומרו.
ונניח שאשים את ידי ממש על מכתב נאצה כולל גם איומים שבא משמאל לימין ? הרי גם השמאל מורכב מכל מיני בני אדם בכל מיני גילאים, ובני אדם מימין ומשמאל מורכבים ממש מאותם החומרים.
מה זה יוכיח ? מה זה משנה בכלל ?
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281417
מה שזה יוכיח הוא שבנגוד לימין הקיצוני שמערער על אושיות הדמוקרטיה, ומוכן על מנת להגשים את האידיאולוגיה שלו, להרוס את המדינה.השמאל אחראי יותר.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281455
עד כמה שאני מבין במושג דמוקרטיה, קשה לי לחשוב על דוגמה יותר קולעת לערעור אשיות הדמוקרטיה מאשר הנושא שהעלתי לדיון במאמר. איני יכול לחשוב בכלל על משהו יותר מערער מכך. וזה נעשה דווקא ע''י השמאל.

חוץ מזה נראה לי שלא קראת את תגובתי, כי ענית על שאלה הפוכה או משהו כזה.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 281583
ראית את הקישורית שהביא ערן ?

היות שהשאלה ההיפותטית שלי הפכה לשאלה אמיתית ובאמת נמצא מכתב נאצה ששוגר משאל לימין, ואף יש עדות של שרנסקי שמדובר בעניין של שגרה, וביחד עם תגובתך תגובה 281417 אפשר לומר שהוכח המשפט:

בנגוד לשמאל הקיצוני שמערער על אושיות הדמוקרטיה, ומוכן על מנת להגשים את האידיאולוגיה שלו, להרוס את המדינה. הימין אחראי יותר.

מ.ש.ל
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 283557
תגובה 283555
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 283674
הנושא שלנו הוא מכתבי הנאצה. והאלמוני ביקש לומר שמכתבי הנאצה מגיעים מהימין הקיצוני.
אני חושב, וכך טענתי, שאין קשר מובהק בין קיצוניות פוליטית ושליחת המכתבים האלה. הם נשלחים בדרך כלל בידי מופרעים שכלל לא בטוח שהמודעות הפוליטית היא צד בולט אצלם. ואמרתי שהמכתבים האלה מגיעים גם לאישים מהשמאל וגם לאישים מהימין. אחרי שהבעתי את דעתי זו התפרסמה הידיעה על האיום שקיבל שרנסקי לאחרונה ועל האיומים והנאצה שהוא מקבל באופן קבוע.

חיזוק נוסף לדעתי הגיע גם בידיעה שב דיון 2267. האם האישה הזאת מהימין הקיצוני ? האם היא מהשמאל הקיצוני ? הסיווג שלה, לדעתי, לא קשור כלל במושגים האלה.
מה, שאני אדאג? 283676
אני בסדר, אתה בסדר, כולם בסדר, הכל בסדר!
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 283677
אני ניטפקתי את ההשוואה בין מחנה מצד אחד, לחלק הקיצוני של המחנה השני.

בקריאה מחודשת של התגובה ההיא שלך אני רואה שהיא הייתה תגובת מראה.
מכתב אחד תראה לי שקיבל איש ימין 283555
"ימין קיצוני" / "שמאל"
___

או: "ימין"/"שמאל"
או: "ימין קיצוני"/"שמאל קיצוני"

אחרת זה דמגוגי.

השמאל הקיצוני אפילו יותר גרוע בדעות שלו לגבי השמדת המדינה, הוא לא מכיר בה מלכתחילה, ורואה את הציונות כתנועה קולוניאלית גזענית. ההבדל בין השמאל הקיצוני לימין הקיצוני בארץ הוא בגודל התופעה. בזמן שהשמאל הקיצוני הוא כמעט זניח, הימין הקיצוני גדול הרבה יותר ומהווה בעיה בולטת לעין.
נזכרתי גם בדוגמה 281476
בזמן מלחמת לבנון, נישאו שלטים בידי מפגינים מהשמאל עם הכתובות "שרון רוצח" ו - "בגין רוצח". המילים האלה גם נכתבו על קירות הבתים הסמוכים למקומות מגוריהם וגם נצעקו לעבר ביתו של בגין שהסתגר בו.
האין בכך סכנה והתרת דם יותר מאשר קשקוש אינפנטילי כמו "אני אעשה לך פולסא דנורא ?"
נזכרתי גם בדוגמה 281480
את זה דוקא ניתן לבדוק עפ"י מבחן התוצאה. האם היו איומים רציניים על חייהם של הנ"ל? האם השב"כ הזהיר מפני סכנת התנקשות והפציר בהם להסתובב עם שכפ"ץ? האם היה חשש סביר שמישהו ייקח את "בגין רוצח" לכיוון של "הקם להורגך"? האם מי מהם נרצח בסוף, או למצער האם נעשה נסיון התנקשות?

אם התשובות שליליות, הרי לך התשובה על התרת דם: היא תלויה לא רק בגרון הצועק אלא גם באוזניים השומעות.
נזכרתי גם בדוגמה 281481
אולי עכשיו אתה מצליח להבין את הקשר בין זה לבין ''אש, אש''.
נזכרתי גם בדוגמה 281498
האלמוני לא ביקש דוגמאות עם תוצאות בצדן, ובכלל האפשרות המעשית היחידה היא להתייחס לתכנים לגופם.
וזה נכון שהיו שני מקרי רצח פוליטי, אבל אי אפשר לבנות סטטיסטיקה על סמך שני מקרים, ואני ממש מאד בספק אם לפחות יגאל עמיר עשה את מעשהו בגלל התרשמות מצעקות או נאצות כאלה או אחרות.
נזכרתי גם בדוגמה 281502
אשר לפחד הנורא של השב''כ מתוצאות ההסתה, איך שהוא זה לא מסתדר לי עם כך שהוא עצמו הפעיל את המסית הבולט ביותר.
נזכרתי גם בדוגמה 281504
לא מסתדר או כן מסתדר, העובדה היא שהשב''כ הזהיר מפני התנקשות אפשרית. אתה יכול לטעון שאין קשר בין הרצח לבין מה שהתרחש במדינה לפניו, ואני לא יכול להוכיח שאתה טועה, אבל אפילו רק מפני שאי אפשר להוכיח את ההיפך צריך להתייחס להסתה בחומרה.

מצד שני, אפשר לחכות בשקט עד שהמדגם יגדל.
נזכרתי גם בדוגמה 281523
"השב"כ הזהיר". זוכר את "ספירת השוטים" ? גם אז ספרת לנו שלפי השב"כ חיסול אחמד יאסין מסמן חיסול כל המנהיגים שלנו בזה אחר זה (1), ומחייב הגברה מסיבית של השמירה עליהם . . .

מה זה "לא מסתדר כן מסתדר". איני מבין איך אתה יכול להתייחס בשוויון נפש לתופעה כזאת. אתה מאמין שהשב"כ חושש שההסתה יכולה להביא תוצאות. ומאידך גיסא אותו שב"כ מפעיל את מנגנון ההסתה הרציני ביותר שזכור לנו מאותה תקופה. טכס ההשבעה, רבין במדי אס אס, "רצח" ערבי, הכאת אנשי שמאל ועוד ועוד.

(1) בהגזמה. אל תקפוץ.
נזכרתי גם בדוגמה 281621
על "ספירת השוטים" שלך כבר הערתי לך בזמנו שאתה נובח ליד העץ הלא נכון, אבל זה לא ממש משנה כרגע.

אני לא נטלתי חלק בישיבה הגורלית בה הוחלט על דרכי הפעולה של "שמפניה", ואת הפרוטוקול לא טרחתי לקרוא (70 עמודים משעממים, אל תשאל), כך שאני לא יכול להתייחס עניינית למה שהלך שם. אני מניח שהרעיון היה למשוך אל רביב את הגרעין הקשה באמת של הימין, ואת זה קשה לעשות בלי להתבלט כקיצוני. "מנגנון ההסתה הרציני ביותר שזכור" זאת בטח בדיחה, נכון? או שגם את הנאומים בכיכר ציון, את ארון המתים ברעננה(?) ואת כל הגרפיטי "רבין בוגד" יזמו החבר'ה מהמחלקה היהודית. תן לי כמה שעות, אני אשאל אותם ואחזור אליך.

כל אלה פרטים מעניינים מאד, אבל המעניין ביותר הוא שנרצח כאן פעם ראש ממשלה ולא מצליחים להפיק מזה שום לקח.
נזכרתי גם בדוגמה 281636
איני יודע מה היה תוכן הנאומים בכיכר ציון, אך מעולם לא שמעתי איזו ביקורת על התוכן הזה. הביקורת הייתה מדוע התירו לתמונות רבין במדי אס אס להסתובב בקרב הקהל ומדוע אפשרו קריאות כמו "מות לערבים" בקהל. אבל הוכח (ואשרו זאת אנשי תקשורת שמאלנים), שהקריאות האלה לא נשמעו והמראות האלה לא נראו מעל הבימה.
על ארון המתים ברעננה דברתי כבר המון פעמים. שמעתי ראיון ברדיו עם זה שהביא את הארון. הוא סיפר שעל הארון היה כתוב: "רבין רוצח את הציונות", והמראיין (השמאלני) קיבל את הדברים. אם זה כך מדובר במחווה לגיטימית לחלוטין. לא יכול להיות על כך כל ויכוח.
אשר ללקח מרצח ראש הממשלה, אולי צריך להפיק לקח, אבל השאלה היא מה הלקח. כפי שכבר אמרתי, לא נראה לי מהתרשמות שהטיפוס יגאל עמיר עשה את מעשהו כתוצאה מהשפעת דברי נאצה. הוא עצמו ככל הנראה מעולם לא השתמש בכלי כזה. אז אם הלקח שלך הוא לחסל את חופש הדיבור בדמוקרטיה , אתה תעשה שרות דב (וזה, הרי, התפקיד שלי.)
נזכרתי גם בדוגמה 281640
אשר לספירת השוטים, התכוונתי ל תגובה 209056 האם לא אתה כתבת אותה ?
צחוק הגורל 281655
הוא, שראש וראשון למסיתי המרפסת בכיכר ציון, הוא ראש-הממשלה, המותקף, דהיום...
נאצות ונאצים 281437
מכתבי נאצה הם עניין מגונה מכל צד, ובכל זאת יש הבדל בין מי שצועק ''אש, אש'' באולם קולנוע דחוס לבין מי שעושה אותו דבר מול המדורה בל''ג בעומר.

כל אחד יפרש מה הנמשל עפ''י רצונו החופשי.
נאצות ונאצים 281456
אין לי שום פרוש וממש לא הבנתי.
אבל ייתכן שיש כאן בעיה של גיל.
לאור ההצלחה שנחלתי בפעם האחרונה שהתערבתי בשיחה ביניכם 281482
ולאור מצבי הנוכחי (ראה כינוי), רציתי רק לציין שאם ב"ייתכן שיש כאן בעיה של גיל", התכוונת לכך שאולי אי ההבנה בינך לבין שכ"ג נובעת מפעריי גילאים, אז אני לא יודע בדיוק בן כמה אתה‏1, אבל לפי דף הכותב של שכ"ג (http://www.haayal.co.il/author?id=229) הוא נולד ב-‏1951.

1 למה זה לא מופיע בדף הכותב שלך? האם לציבור אין זכות לדעת?
לאור ההצלחה שנחלתי בפעם האחרונה שהתערבתי בשיחה ביניכם 281489
נדמה לי שדב סיפר פעם מה גילו, והתרח הזקן הזה אכן קשיש ממני בכמה שנים.
לאור ההצלחה שנחלתי בפעם האחרונה שהתערבתי בשיחה ביניכם 281491
אוי, זה יצא רע.

התכוונתי להגיד שכל מי שגילו גבוה משלי הוא תרח זקן, בעוד אני נמצא בדיוק בגיל הנכון. כבר הרבה שנים זה ככה.
"מה? את בת 32? היית בשואה?" 281493
(אורן (אסי כהן) מופתע לגלות שחברתו, דנה, יותר מבוגרת ממנו. מתוך "אהבה זה כואב").

אני כנראה לא מבין את מה שאתה מנסה להגיד (ייתכן שיש כאן בעיה של גיל). אתה טוען שיש אנשים שנולדו לפני 1951?
"מה? את בת 32? היית בשואה?" 281497
תתפלאי.
לאור ההצלחה שנחלתי בפעם האחרונה שהתערבתי בשיחה ביניכם 281499
אני בן 57.5 (אבל אל תספר לאף אחד). לא עיינתי בדף הכותב של שכ"ג (או שעיינתי אך מפאת הגיל לא הפנמתי את כל הכתוב שם), ומשום מה היה נדמה לי שאני מדבר עם צעיר ממני בהרבה.
מה שיצא הוא שרציתי לעקוץ את עצמי, אבל בלי כוונה העלבתי גם אותו, שכן הוא לא כל כך רחוק ממני . . .
אתנחתא 281313
מעריב קצת יותר מקפיד. ככל הנראה השר שטרית "זכה" לקבל מכתב איום: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/869/432.html בעוד השר בן אליעזר "זכה" לקבל "רק" מכתב נאצה: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/869/570.html
אתנחתא 281338
כי שטרית הוא שר איום, בעוד שפואד
אתנחתא 281560
כנראה שמחלקת כותבי המכתבים בשב"כ קצת מבולגנת, או שהחבר'ה משועממים. השר נתן שרנסקי קיבל מכתב נאצה (ומעריב קצת מפשל הפעם - במקום אחד כתוב "איום" ובמקום אחר "נאצה") בגין *התנגדותו* לתוכנית ההתנתקות.

מעריב: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/870/274.html

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים