אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282668
למוד נסיונו של שר הביטחון הקודם, בנימין בן אליעזר, שהחליט להאריך את כהונתו של מופז עצמו ובכך הפך ללא רלוונטי, החליט מופז ללא לתת למצב לחזור על עצמו והשתמש בנשק היחיד שיש לשר ביטחון כנגד הרמטכ''ל שלו והדיח אותו.

זה די פשוט. במשך שלוש שנים עמד בוגי במרכז העניינים, כאשר מופז נדחק לו לאיטו במורד חוסר הרלוונטיות אל תהום השיכחה. אמנם מופז איננו טיפוס לא מנומס, ולכן הוא נתן לבוגי להשלים שלוש שנים, אבל לאחר מכן הוא דאג להחזיר את עצמו למרכז המפה ולא להאריך לרמטכ''ל את כהונתו.

יפה מאד.
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282714
נגיד ומופז באמת עד כדי כך מתוחכם, והמעשה לא נעשה בגלל אינטרסים נמוכים ובסיסיים יותר, מתי בדיוק נדחק מופז אל מחוץ למפה?
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282743
קשקוש ובלבוש. זה שמופז החליט לא להאריך את כהונת הרמטכ"ל לא אומר שהוא הדיח אותו. כהונת רמטכ"ל היא 3 שנים ונהוג כי היא מתארכת בשנה נוספת, חוץ ממקרים מיוחדים. לא היתה פה שום הדחה.
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282744
אתה כותב בעצמך שמדובר במקרה מיוחד, בניהוג להארכה הנהוגה. לא קשה לפרש זאת כהדחה.
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282745
פיסקה שניה
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282746
מה שיש בפסקה ההיא זו התקטננות. לשון החוק היבש אף פעם אינה מספרת הכל. אם הנוהג מזה עשרות שנים, למרות אותו חוק יבש, הוא הארכה אוטומטית, הרי שמדובר בהדחה לכל דבר.
אפילו המדיח יודע זאת, ולכן הוא ממהר לומר שבעצם מדובר בשינוי נוהג: "גם הרמטכ"ל הבא יכהן שלוש שנים" (כאילו שיש לו שליטה על משך כהונת הרמטכ"ל הבא).
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282813
הבוקר, בחדשות השעה 11 של קול ישראל הובאה ידיעה‏1 מפי ראש הממשלה, לפיה ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל נבעה מיחסי העבודה (הרעועים) בין שר הבטחון לרמטכ"ל.
___
1 ידיעה טריוויאלית משהו.
אם אתה לא שם אתה לא קיים. 282816
הרי מופז אמר שהשיקולים היו "טובת בטחון ישראל" או משהו כזה. מה פוגע יותר בבטחון מאשר יחסי עבודה מעורערים בין שר הבטחון לרמטכ"ל?

נשארת פתוחה רק השאלה איך הוא הרשה לעצמו לקחת את הסיכון הנורא ולהשאיר את יעלון בתפקיד עד תום שלוש השנים. אין מה להגיד, יש לו ביצים, למופז הזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים