המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 283738
סיוון בסקין משוררת שהחלה את חיי היצירה שלה באינטרנט באתר של "במה חדשה" והפכה לנושא של ויכוחים לוהטים בקרב גולשי האינטרנט , היא כעת נושא לויכוחים סוערים לא פחות בקרב מבקרי השירה המקצועיים בעיתונות המודפסת והויכוחים עליה מזכירים מאוד באינטנסיביות שלהם את הויכוחים שהתנהלו ברשת. .
המבקרים מנחם בן וניסים קלדרון גמרו עליה את ההלל כקול הבולט והחשוב ביותר שהופיע בכתב העת הספרותי החדש והמצליח ( באופן יחסי )"הו " ומנבאים לה עתיד עצום בשירה העברית .
"משוררת נועזת ,מלוטשת , אינטליגנטית " כינה אותה בן בין שאר סופרלטיבים וברור שמבחינתו היא המשוררת העברית החשובה ביותר בראשית המאה ה-‏21.
מבקר אחר ,אריאל הירשפלד התקומם כנגד טענות אלה ותקף את כתב העת במאמר גדול בעיתון הארץ שבמרכזו הייתה התקפה על בסקין . עורך המגזין דורי מנור ענה לו במאמר גדול אחר בעיתון "הארץ " של היום שבו כינה את הירשפלד כ"גולדה מאיר של ביקורת הספרות העברית " וכותב להירשפלד "סיון בסקין ,משוררת עצומה שאינך יודע להבחין בכישרונה ,לא תתקשה לפלס את דרכה אל המקום הראוי לה במרכז הבמה של השירה העברית .".
דיון זה הוא מעניין מכמה בחינות : גם בגלל שיש בו חזרה אם גם בניסוחים מלוטשים יותר על דיון שכבר התקיים ברשת בידי גולשים שאינם דווקא מבקרי שירה מקצועיים
עצם העובדה שבסקין עוררה דיונים נזעמים כל כך ברשת ובחוצה לה הם עדות לכישרונה , לכל הפחות היא אינה משאירה את הקוראים שלה אדישים בניגוד למרבית המשוררים כיום ויהיו אלו פרובוקטיביים ככל שיהיו .
גם בגלל שהוא מראה שכישרונות אמיתיים כמו בסקין יכולים כעת להיחשף לראשונה דווקא ברשת ולא בכתבי העת המודפסים כפי שהיה מקובל עד כה. בסקין היא ככל הנראה רק סנונית ראשונה לגל הולך וגובר. והיא גם ההוכחה לכך שברשת אפשר למצוא אחרי הכל גם יצירה ספרותית אמיתית בין כל הררי הזבל.

נראה שמבקרי הספרות בעיתונים קיבלו את העמדה שבוטאה לראשונה ברשת שבסקין היא אחת המשוררים החשובים כיום בעברית .
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 283917
אלי, אני חייב לשאול: מה אתה מוצא בבסקין? אני לא מצאתי בה שום דבר, בינתיים לפחות, חוץ מרהב מילולי לא מעניין ולא חדשני במיוחד. "סתם", לדעתי, תהיה הגדרה קולעת. בדיון הזה, אני חושש, אני נאלץ להסכים עם שכטר (מה גם שבינתיים סיקרן אותי הרבה יותר מה שקראתי משל שכטר מאשר מה שקראתי של בסקין). תקוות השירה העברית היא לא בסקין.
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 283973
למה שלא תשאל גם את דורי מנור את מנחם בן ואת ניסים קלדרון מבקרי שירה הרבה יותר ידועים ממני או משכטר מה הם מוצאים בבסקין ?
להזכירך אני כבר פירטתי במאמר גדול מה אני בדיוק מוצא ביצירתה של בסקין . אתה יכול למצוא אותו כאן :
אם יש לך בעיה עם זה אתה מוזמן לכתוב מאמר תגובה שבו תסביר למה בסקין היא לא תקוות השירה העברית .
מה זה למה? 284087
כי בא לי לשאול אותך. המאמר שלך דווקא הוא הסיבה שאני שואל אותך מה מצאת בה. סורי, אבל לא הבנתי. אם יש לך בעיה אם זה, אל תענה לי, אתה לא עושה לי טובה. בחיי, אתה פוץ.
מה אתה לא מבין 284145
שילוב מוטיבים קלאסיים המוכרים למעטים עם לשון עכשווית גסה שמוכרת לכל ("שרמוטה") אופייני ליצירתה של בסקין. כך היא מקרבת את הנושאים האלה לקורא המודרני שאינו מכירם, ומצביעה על הרלבנטיות שלהם לזמננו. קטולוס חי ברומא לפני אלפיים שנה אבל צרותיו ובעיותיו מוכרות היטב גם לקורא בישראל של ראשית המאה ה-‏21, והוא נהנה מפרספקטיבה חדשה -ישנה שלהן.

בור מודרני
יענו, היא מרדדת 286445
וואו, אז היא אומרת ''שרמוטה'' ואז מדברת על אלכסנדר מוקדון. זה מה זה חדשני ומאאאגניב. והרבה יותר מובן לקורא המודרני, כי הרי הוא מכיר רק מילים כמו ''שרמוטה'' ולא מסוגל לקרוא טקסט בעברית נורמלית על צרותיו ובעיותיו של קטולוס מבלי שאיזו פריחה תל אביבית תסביר לו כמו בסטיונר בשוק שמוכר תפוח.

מלוקק פוסט-מודרני.
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 284491
בסקין בהחלט לא היתה *במרכז* המאמר של הירשפלד (אלא אולי אם אתה מתכוון לאמצע הטקסט), אלא מטרה אחת מני רבים לחיציו. חוץ מזה, אכן מאמר מעניין (ואני בטוח שגם תגובתו של מנור מרתקת, למרות שטרם הספיקותי).
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 284495
תגובתו של מנור מצטיינת בעיקר בכמות ה''אריאל הירשפלד'' שמפוזרים שם כזרעוני שומשומין על בייגלה.
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 284860
אולי זה מחוקי הז'אנר של המכתב הגלוי?

(ומי כמו מנור מכיר חוקי ז'אנר.)
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 284884
תלוי אם אתה כותב מכתב גלוי בנוסח אנכרוניסטי רומנטי או בנוסח פוסט-מודרני עכשווי.

אגב, מר הירשפלד ענה היום למנור באופן מאד שקט ובלתי מתלהם, כמו אבא טוב שמתייחס בסלחנות להתקפי זעם של בנו המתבגר. ''שמע'' הוא אמר לו ''עם כל הכבוד לתיזה שלך על מלחמת הדורות, רוחות הזמן ותפיסות אומנותיות, העיתון שהוצאת פשוט חרא''.
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 284888
המבקרים מתווכחים על סיון בסקין 284981
וכדאי לשים לב במיוחד לתגובה הזאת של מישהו מארה"ב :

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים