האם יתכן 28719
האם יתכן ויש שני צדדים לא צודקים בתקרית הזו, האם יתכן כי גם המשטרה שהפעילה כוח רב מידי טעתה וגם הערבים אשר אימו על חיי אנשים באבנים בקבוקי תבערה והשמדת חנויות טעו?

עם כל הכבוד לערבים שזכותם המלאה לתקוף בצורה דמוקרטית כמו ליהודים ולכל אזרח אחר בארץ המהומות הללו אורגנו תחת איזו שהיא יד מארגנת, המהומות הללו לא פרצו בגלל ששרון היה בהר הבית שהוא מה לעשות עדיין חלק משטח מדינת ישראל, המהומות הללו וגם אילו שלפניהן פרצו בגלל דברים רבים ונוספים שחלקם זכויות הערבים ואי השיוויון כלפם במדינה, אבל מצד שני גם יד פלסטינית מכוונת אחזה בגלגל המהומות.

במקרה פה אין אשם אחד יש מספר אשמים.

יש את המדינה ששנים בוגדת בכל מי שהיא יכולה ולא קרוב לצלחת ערבים יהודים תושבי שטחים תושבי ערבה ומי לא.

יש את המשטרה שפעלה בכוחות גדולים מידי ולא הייתה מוכנה למהומות מסוג זה למרות שהיו אזהרות בשטח מספיק מראש כי יהיו מהומות.

ויש את הערבים שעם כל הצער והסבל שהם עוברים חייבים כמו היהודים להבין שיש דרכים אחרות להלחם באפליה נוראית ככל שתהיה, ואבנים לעולם אסור להם שיעזרו.
רבותי ההסטוריה חוזרת 28722
בבתי הספר התיכוניים, לומדים התלמידים על ההסטוריה של העם היהודי והתנועה הציונית במאה השנים האחרונות.
לאורך ההסטוריה, מגלים התלמידים, נערכו פרעות ללא סוף ביהודים. אם מדובר בפרעות בקישינב, או בליל הבדולח, או במאורעות תרפ''א ותרפ''ט - כולם ללא יוצא מן הכלל תוכננו עד הפרט האחרון, בדיוק רב ובאכזריות לשמה. בכל אחד מהמקרים האלו, חיכו הפורעים לשעת כושר, לעילה שתצדיק את מעשיהם. כפי שכבר גילינו, עליית שרון להר הבית לא הייתה הסיבה לפרוץ האינתיפאדה, אלא רק העילה, התירוץ. כך גם במגזר הערבי-ישראלי - הכל היה מתוכנן מראש. הכפרים הערבים היו ועדיין הינם מוצפים בחברי התנועות האיסלאמיות מהגדה שמטפטפים רעל לאוזניהם של הצעירים הישראלים. כבר באוקטובר ניתן היה לומר שהמהומות אינן אירוע ספונטני. הערבים חיכו אך ורק לעילה.
רבותי ההסטוריה חוזרת 28731
מצויין, התגובה שלך מכילה את הפרדוקס הגדול. אתה כתבת כי בציבור הערבי ישנם כאלו ש''מטפטפים רעל'' לאוזני הצעירים. מה שאומר שאין כאן עוינות מושרשת אלא יד מכוונת של זרם פוליטי. הבעיה כמובן היא שקל יותר להסית לאלימות ולפנות ליצרים הקמאים של האדם מאשר להטיף לשלום, בעיקר בחברה הערבית שבנויה (ואיני מכחיש זאת) על פולחן הכוח. אתה כמובן שוכח בנקודות אחרות לעשות את ההפרדה וכותב ''הערבים'', אך, לו רק היית עקבי יותר...
רבותי ההסטוריה חוזרת 28760
סלח לי, אבל איני מוצא לא פרדוכס, לא חוסר עקביות ולא נעלים.

בודאי שיש יד מכוונת של זרם פוליטי - טענתי אחרת?
גם את המילה "ערבים" כתבתי באופן מודע לחלוטין, לא הייתי על פטריות הזייה כמו כותב התגובה הראשון.
אולי תסביר ותדגים במקום לדבר לא לעניין?
רבותי ההסטוריה חוזרת 28765
אין בעיה. בתגובה המקורית כתבת כי "הכפרים הערבים היו ועדיין הינם מוצפים בחברי התנועות האיסלמיות מהגדה שמטפטפים רעל לאוזניהם של הצעירים הישראלים", ובמשפט הבא אתה אומר כי "הערבים חיכו אך ורק לעילה" כלומר, במשפט הראשון הפרדת בין המסיתים לאוכלוסיה ובמשפט השני הכללת את שתי הקבוצות. זהו הפרדוקס, וזה חוסר העקביות. אם נקבל את המשפט הראשון שלך הרי שמדובר באוכלוסיה אדישה למצב, שקבוצות מסיתים מנצלים את מעמדה הכלכלי (רמז, מי לא דאג לשיפור מצבה של האוכלוסיה הערבית בישראל ושמר על ממשל צבאי עד ממשלת אשכול, כלומר, עזר לשמר את האיבה? תשובה – דוד בן גוריון), כמו שקורה בכל מקום – מואדי סליב ועד ברדפורד שבבריטניה. אם נקבל את המשפט השני שלך הרי שהאלימות והשנאה מושרשת בערבים באשר הם ומה שנותר לנו זה להתחמש מכף רגל ועד ראש ולחיות את רוח מצדה – כי תמיד יהיו עלינו לכלותינו. אם לא הערבים אז הנוצרים (מתחילת תגובתך המקורית).
רבותי ההסטוריה חוזרת 28786
תשבוחות על יכולתך היחודית להבין את מה שאתה רוצה מדברי. אני לא זוכר שכתבתי דברים כאלו. למעשה, אני לא זוכר שדברים כאלו עברו אפילו את ביקורת הדרכונים במוח שלי.
כמה פרפראזות אפשר באמת לעשות לדברים שבן אדם אומר? נראה שאינסוף. ערן, אתה לא רציני.

ההפרדה בין המסיתים לאוכלוסיה היא אכן נושא שנגעתי בו בתגובתי, ונושא שאני מאמין בו לחלוטין - לאוכלוסיה הערבית המבוססת בישראל אין בד"כ כל אינטרס לפגוע ביהודים, במיוחד מכיוון שהמדינה היהודית היטיבה עימם פי כמה וכמה מאשר איך שמדינה מוסלמית הייתה עושה. הבעיה נמצאת כיום בעיקר בקרב הצעירים שבערביי ישראל - צעירים המושפעים מחוגים לאומניים שונים ומשונים (ראה: תנועות איסלאמיות). לצעירים אלו, חסרי רכוש בד"כ, אין מה להפסיד ממאבק עם המדינה. הם משולהבים בקלות ומוסתים השכם וערב ע"י גורמים חיצוניים. האם מכאן אתה מבין שללא ההסתה הזו לא קיימת פעילות לאומנית לאומית פלשתינאית בקרבם? יש לך יכולת הסקת מסקנות פגומה, אם כך. גם בלי הגורמים החיצוניים הנ"ל, הייתה קיימת ההתנגדות בקרב הצעירים. הגורמים החיצוניים עוזרים בסה"כ ללבות את האש.

ואיך בדיוק קישרת בין הניתוח הזה למצב בכפרים בארץ לבין העובדה שהערבים (קיצרתי מ"ערביי ישראל", התגובה עסקה בהם מלכתחילה, אני חושב שהבנת את זה לבד) חיפשו עילה, בדיוק כמו אחיהם הפלשתינאים?

מה עכשיו? (מקפל שרוולים ומשנס מותניים)
רבותי ההסטוריה חוזרת 28788
הבאתי ציטוט מדבריך, בו אתה טענת כי בכפרים ישנה קבוצה מסויימת ש"מטפטפת רעל" לאוזני אנשים. כלומר, הערבים מתחלקים לשתי קבוצות (ואולי שלוש, אולי אפילו יש מחנה שלום, ע"ע אמיל חביבי המנוח, אבל נרד מזה בינתיים). מטפטפי הרעל, ומטופטפי הרעל. בהמשך, הערבים הופכים אצלך לקבוצה אחת ש"רק מחכה להזדמנות". יתרה מזאת, בתגובתך לעיל אתה בתחילה מסביר כי לחלק מהאוכלוסיה (אתה קורא לה "המבוססת") אין אינטרס לעימות בעוד לחלק אחר יש, ושלוש שורות מאוחר יותר אתה שוב כותב כי "הערבים חיפשו עילה". כלומר, שוב הכללת לאחר שהפרדת. זוהי הסתירה בדבריך.

שאלת הקישור? (וכאן אני מתכוון להפליג) לו רצתה מדינת ישראל (או, ליתר דיוק, פוליטיקאים מסויימים) למנוע את ההקצנה של ערביי ישראל היה עליה להקים מנגנונים שיחזקו את המחוייבות של ערביי ישראל למדינת ישראל. ממשל צבאי במשך 17 שנה לא תרם לזה, ההזנחה לא תרמה לזה. בקיצור, טופח (בשיתוף פעולה עקיף כמובן עם גורמים מקבילים בציבוריות הערבית-ישראלית) מיעוט לאומי עני שהוא קרקע גידול מצויינת בכל מקום ללאומנות. כיצד היה ניתן למנוע זאת? לא בהכרח היה צריך להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה אבל החשיבות והמרכזיות של הדת בישראל לא תורמת לעניין, העובדה שעדיין לא נמצא פתרון בצורת גיוס לצבא או לשירות לאומי אחר, שמשמש לאפלייה סמוייה בקבלה לעבודה למשל.
לכן (וכאן אני חוזר לתגובתך), אין ספק שתמיד ימצאו כאלו שלא מרוצים מהמצב, גם לגרמנים היה את חוליית באדר-מיינהוף. אבל לו הייתה דאגה מראש שלא להכין את המצע החברתי שעליו תקום לאומנות פלשתינית, סביר להניח שלא היינו מגיעים למצב שבו אנו נמצאים היום. ומי שחש בסבטקס בנושא אחר לגמרי במשפט האחרון, צודק לחלוטין.
רבותי ההסטוריה חוזרת 28795
או, עכשיו אתה ואני הבנו יחד למה התכוונת. באומנות הכתיבה, קיים סגנון נפוץ למדי של שימוש בכינויים לפרט או פרטים שכבר הזכרת את שמם. "פלוני אדם נחמד. הוא סידר לי ג'וב" שווה ערך ל"פלוני אדם נחמד. פלוני סידר לי ג'וב".
הרעיון הכללי הוא חיסכון במקום וגיוון מסויים. אחרי שהבהרתי על מי אני מדבר (הסברתי שהאוכלוסיה המבוגרת והמבוססת לוקחת חלק קטן יותר בפעילות, אשר מנוהלת ע"י צעירים מוסתים), זנחתי את הכינוי "צעירים ערביים-ישראלים לא מבוססים מוסתים" לטובת כינוי קצר יותר, "ערבים", לרווחת הקוראים ובהסתמך על העובדה שהקוראים היקרים מסוגלים להקיש לוגית שכוונתי במילה "ערבים" הייתה ל"צעירים ערבים-ישראלים לא מבוססים מוסתים". נראה שדוקא אתה התעקשת, תוך התעלמות מנושא ההודעה ועיקרה, לדבוק בתפל ולהאשים אותי בסתירות פרדוקסליות. ובכן, אני שמח שהצלחתי להבין את טענותיך ומקווה שאף הצלחתי להסביר לך את גישתי המסובכת לחיבור והבעה עברית.
כעת, אולי תתייחס לנושא ההודעה שלי - העילה!
רבותי ההסטוריה חוזרת 28800
עילה? אין לי מחלוקת בנושא העילה, יש לי מחלוקת בנושא הסינטקטי, לא היה ברור לי (ויתכן שגם לאחרים) למי התכוונת באמירה "ערבים" בסוף תגובתך. לו היית כותב "הצעירים המוסתים" לא הייתי שוגה בהבנת כוונתך, וחושב שיש בה משום חוסר הבחנה או תרגיל רטורי או התלהמות שמאפיינת הכללות בדרך-כלל. אני משתדל (גם אם לא מצליח תמיד) למקד את כוונתי ולברור את מילותי בקפידה כדי למנוע אי-הבנות שכאלה. ראה מקרה דוב אנשלוביץ והציטוט מ-Ynet ערב סיום שיחות קמפ-דיויד.
רבותי ההסטוריה חוזרת 28746
והאם בשל כך יש זכות לירות בערבים גם אם הנושא אורגן בעוד מועד?

כמו שאתה רואה אני לא תוקף שום צד בניפרד אלא את כל הצדדים המעורבים.

ובעיקר את המדינה
רבותי ההסטוריה חוזרת 28867
לא צריך תנועות איסלאמיות כדי לטפטף רעל. היום קיבלנו פקס מדובר צה"ל (אני מציין את זה כי לא שמעתי על כך ממקור אחר - והדבר טעון בדיקה), על פיו הרשות פרסמה ספר תיירות רשמי (או משהו כזה. אין לי את הפקס מולי, וההודעה עוד לא מופיעה באתר דו"צ. אגב, באתר יש לינק שמאפשר לך להפוך את אתר דו"צ לאתר הבית שלך! אני תוהה כמה אנשים ניצלו את האפשרות הזהו...), שניתן לתלמידי בתי הספר, ובו, הפלא ופלא - אין שום איזכור לקיומה של מדינת ישראל, למרות הטיולים הנרחבים שמוצאים ברחבי "פלסטינה"...

לא שזה חדש או משהו. סתם דוגמא עכשיווית.
מסכים איתך לחלוטין ובנוסף... 28732
הייתי מוסיף רק כי בנוסף לטעויות הנ''ל בהפעלת כוח מוגזם, המשטרה גילתה בארועי אוקטובר מקצועיות לקויה ביותר אשר צריכה לעורר דאגה בקרב כולנו. הדבר בא לידי ביטוי בחוסר ידע טכני בסיסי בשימוש בכדורי גומי, בליקויים חמורים בתיאום בין כוחות שונים בשטח, עבודת מטה מתחת לכל ביקורת וכיו''ב.
מסכים איתך לחלוטין ובנוסף... 28740
לדעתך לא היו מקרים של רצח פשוט בהפגנות? או סתם חדוות צלפים, שלא כיוונו לרגלים?
יש לי חבר ששירת בשטחים. בשטחים אין יריות לרגלים. יש משחקי צליפה. כשכדור פוגע למישהו בחזה - אומרים שהוא התכופף להרים אבן. אני אולי אנסה לשכנע את החבר לכתוב תגובה במקום מתאים - לא כאן. בכל מקרה, אם ישנם חיילים רצחניים, הרי שיש גם שוטרים כאלה.
לכותב המאמר נראה לא נכון להעמיד לדין שוטרים בדרגות נמוכות, ואילו אני חושב שבמקרים (ויש כאלה, על פי זיכרוני) שישנו חשד לירי לשם שעשוע, או נקמה, או פריקת לחצים, או אולי אפילו סתם רצח, רצוי מאוד להעמיד לדין את היורים.
מסכים איתך לחלוטין ובנוסף... 28745
לדעתי הסבירות שהיו מקרי "רצח פשוט" בהפגנות נמוכה ביותר, אם כי לא ניתן לשלול אותה. אחרי הכל, גם בארה"ב נודעו מקרים לא מעטים שבהם שוטרים חיסלו/רצחו אנשים סתם כך.
אני משוכנע כי מרבית ההרוגים במהומות לא נהרגו כתוצאה מ"רציחות פשוטות" שכאלה.
ולגבי ההשוואה לחיילים-ראשית, שירתתי תק' ארוכות בשטחים כלוחם בסדיר ובמילואים ומעולם לא נתקלתי ב"נוהלי ירי" מהסוג שתיארת. עם זאת, אני בהחלט מודע לכך שיש ככלל, יד קלה על ההדק בשטחים וירי קטלני ללא הצדקה. אולם, לא הייתי משליך מכך על התנהגות המשטרה. המשטרה פועלת בתוך שטח ישראל וכלפי אזרחים ישראליים וברמה התפיסתית של השוטר מדובר בסיפור אחר לגמרי.
בנוסף, שוטרים אינם חיילים, ובניגוד להם הם מודרכים ומוכשרים לירות כמוצא אחרון ממש.
לבסוף, אני מסכים בהחלט ששוטרים שסרחו בירי רצחני (אם היו כאלו) צריכים לעמוד לדין באשמת הריגה, לכל הפחות.
מסכים איתך לחלוטין ובנוסף... 28747
ברמה התפיסתית מדובר במשהו אחר?
אז למה ירו כדורים חיים?

יש מקרה אחד שאני זוכר (והזכרון שלי הוא באמת מתחת לכל בקורת) ששוטרים רדפו אחרי בחור צעיר, תלמיד (ופעיל בתנועות פיוס פרווה שכאלה), וירו לו כדור בראש, מאחור. את עדויות הראיה אתה רשאי להעמיד בספק, אבל דוחות בליסטיים נראים לי קרובים לאמת אובייקטיבית - כך שבכל מקרה הנה לך מקרה של מישהו שחטף כדור בראש מאחור (ואם אני זוכר נכון, בזווית מוזרה).

החבר שלי סיפר לי על דברים שארעו בתקופה האחרונה ממש.
מסכים איתך לחלוטין ובנוסף... 28752
1) השאלה איננה אם יירו כדורים חיים, אלא באיזה נסיבות יעברו לשימוש בנשק חם. יש לי יסוד להאמין ששוטרים בתוך תחומי הקו הירוק יעברו לנשק חם בסיטואציות הרבה יותר קיצוניות ומאיימות בהשוואה לחיילים בשטחים.
2) לגבי המקרה שתיארת-האירוע עלה בוועדת אור והסתבר שאין שום עד ראייה שממש ראה את השוטרים יורים בנער. לגבי הדו"חות הבליסטיים-הנושא לא מוכר לי, אבל זה מזכיר לי את טענות הקונספירציה לגבי רצח רבין. יש טענה ולפיה היות והכדור הקטלני פגע לרבין בחזה הרי שלא נרצח בידי יגאל עמיר (שתקף את רבין מאחור) אלא בידי אנשי השב"כ בבית החולים. התשובה שלי לכך מתאימנ גם למקרה שתיארת-מספיק שרבין פנה מעט לאחור לאחר היריה הראשונה, והכדור חדר דרך החזה. כנ"ל לגבי הנער הנ"ל-ייתכן שברגע הריה הקטלנית סובב את הראש. ייתכן גם שהייתה פליטת כדור במהלך ניסיון להשתלט על הנער בכוח (תסריט מאוד מציאותי שקרה לא פעם בעבר-כך נפצע ביבי נתניהו תוך השתלטות על מחבלת במטוס סאבנה), ויתכן,כמובן, שאכן היה כאן רצח בדם קר. העובדות עד כה אינן מוכיחות רצח.
מסכים איתך לחלוטין ובנוסף... 28764
מדובר בעסיל אעסלי מהכפר עארבה, שהיה חבר בתנועת הנוער ''זרעים של שלום''. מותו קרה יום לפני עימות טלויזיוני מתוקשר בין נציגים ישראלים (ביניהם סגן שר הביטחון דאז, אפרים סנה) לנציגים פלשתיניים (אני זוכר את חנן עשראווי למשל בפנל) בהנחיית טד קופל. סנה הותקף שוב ושוב על ידי חבריו (יהודים וערבים) של עסיל המנוח.
ראיתי איך מטפלים בהפגנות.... 28839
במחוזות מזרח אסיה הרחוקה דרך מקלט הטלוויזיה. כולי נתמלאתי תדהמה ויראת כבוד מן המראה. השוטרים בהפגנה נראו כמו שילוב מוזר של מבנה פלנקס יווני עם תלבושות מסרט מד''ב, לבין מבנה דגלנים בטקס פתיחת אולימפיאדה. חבורה של חיילים משוריינים וצפופים עם מגני פלסטיק גדולים שמתארגנים וזזים בתצורות מבנה מדויקות בהתאם למצב, משנים צורות עמידה והתקדמות בזמן שצבא מתפרעים חובט בהם בכלי נשק קרים ומשליך בקבוקי תבערה, והם מוגנים מאחורי מסך של פלסטיק שקוף נעים קדימה, אחורה, לצדדים, ומבריחים את המתפרעים ללא שימוש בנשק חם ולעיתים גם ללא שימוש כלל באלותיהם.

כשראיתי אותם קיבלתי מושג על צורת הלחימה של הלגיונות הרומים.
(וגם של כל צבא שנלחם בעצם במבני קרב מאורגנים.) אולי גם בארץ יום אחד נראה התמקצעות כזאת בפיזור הפגנות....
ראיתי איך מטפלים בהפגנות.... 28852
כמו למשל בכיכר טיינמן?
ראיתי איך מטפלים בהפגנות.... 28858
דרך אגב יצא לך לראות איך מפזרים הפגנה בדנמרק הנאורה
או במצרים וירדן?
ראיתי איך מטפלים בהפגנות.... 28892
מה שמזכיר לי, שאני רואה בטלויזיה פיזורי הפגנות בחוץ לארץ, יש לשוטרים שם מעין מסך פלסטיק ביד אחת, ואלה ביד השניה.
למה משמש המסך זה, ומדוע הוא לא הוכנס לשימוש בישראל?
תקציב 28924
משטרת המהומות בדרום קוריאה אכן יעילה עשרות מונים מזו הישראלית בטיפולה בהפגנות אלימות. זה נובע במידה רבה מכך שהם מקצים לעניין מספר רב מאוד של שוטרים מיומנים במיוחד לנושא זה. לצערי,תקציב משטרת ישראל לא מאפשר הקמת מערך כזה.
רגע,אתה חושב שהם נלחמים באפלייה? 28830
מוזר, אני תמיד חשבתי שזה קשור לשאלת זהות לאומית ומאבקי טריטוריה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים