צרפתי קר רוח 287984
קראו לו במקרה אלסיד ז'וליבה? אם כן, הא לכם משהו כמו חמישים ביטים ששוכבים לי במוח כבר יותר מעשרים שנה ללא שום תועלת ממשית, ואחר-כך מתפלאים שאני מתקשה לזכור ימי-הולדת. אם לא, זה או זיכרון שתול חזק או שאני מתבלבל עם דמות ז'ול-ורנית אחרת.

יו, כמה אהבתי את הספרים האלה... תודה, ירדן.
צרפתי קר רוח 288016
מעניין אם עוד מישהו שותף לחוויות הילדות שלי עם האדון ורן: חלק קטן של הספרים שלו אהבתי מאד, ואת השאר לא סבלתי. זכורים לטובה "ילדי רב-החובל גרנט" על ארבעת כרכיהם, ולדראון השעמומון "מסביב לעולם ב 80 יום".
צרפתי קר רוח 288019
אני זוכר שהשתעממתי ב"מיכאל סטרוגוב", וגם קצת ב"מסע לבטן כדור הארץ", אבל את השאר (בעיקר את "אי המסתורין" אבל אפילו את "הדייג המסתורי" או איך שלא קראו לזה) אהבתי מאוד. לא קראתי את ילדי רב החובל גרנט, אבל מסביב לעולם ב-‏80 יום היה הראשון שלי והיה נחמד מאוד.

ועכשיו לנטפוק (וספויילר ל"מסביב לעולם ב-‏80 יום"): בפרק השלישי מתואר כיצד בדרך מביתו אל המועדון דורך פיליאס פוג על רגלו השמאלית חמש מאות שבעים ושש פעמים. בפרק האחרון מתואר כיצד פספסרטו גורר את אדונו למרכבה מכיוון שנשארו להם עשר דקות להגיע למועדון, והמרכבה מקבלת מחיר מופקע, דורסת כלבים והופכת מרכבות אחרות בדרכה.

כעת השאלה: האם כדי *לרוץ* דרך שבהליכה לוקחת לך חמש מאות שבעים ושש צעדים ברגל ימין צריך יותר מחמש דקות? והאם לא היה עדיף לרוץ מאשר להשתלט על מרכבה ולהקים מהומה שכזו? האם יש כאן אמירה שנונה על כך שג'נטלמן בריטי כפיליאס פוג יעדיף להשתולל במרכבות ולא לרוץ במו רגליו?
צרפתי קר רוח 288020
ל"ילדי רב החובל גרנט" היו 6 כרכים (!), והוא אכן היה מצויין (אם כי מעט ארוך).
מסביב לעולם ב 80 יום הוא לדעתי הספר הטוב ביותר של ורן. בדיוק עכשיו אני קורא אותו מחדש עם בני בן ה- 9. דווקא את 20000 מיל אהבתי פחות.
ספר נוסף שמאוד אהבתי הוא "מיכאל סטרוגוב".
צרפתי קר רוח 288029
כששכ''ג היה ילד, שני הכרכים האחרונים עוד לא נכתבו.
צרפתי קר רוח 288233
וכמובן, "ספינה בלב ים".

דבר מועיל למדתי מאותו ספר: אם נתקעתם בלב ים ללא מזון ומים ואתם על סף התייבשות, אסור להיכנע לפיתוי המטעה ולשתות מי ים - בהתחלה מרגישים רוויה והקלה, אחר כך מגיע הסוף המר.
צרפתי קר רוח 288272
אה! גם אני למדתי את זה משם! (או מאיזשהו ספר של ורן, בכל מקרה).
צרפתי קר רוח 288301
הפתרון למצב מעיק זה הוא התפלת מים פיראטית, המתבצעת בעזרת יריעת ניילון, כלי קטן ומשפך/צינור. אור השמש (שיאדה את המים ויפריד אותם מן המלחים) חיוני למטרה זו - ומכאן שאם נתקעת על ספינה בלב ים באמצע חורף אפור, אתה ממש, אבל ממש, בצרות.
ועכשיו חידה 288306
ארבעה אנשים, כלב אחד ומהנדס אחד נופלים על אי בודד מתוך כדור פורח, כשרק בגדיהם ושעוניהם לגופם. כמה חודשים יידרשו להם עד שייצרו ניטרוגליצרין?
ועכשיו חידה 288312
אם אחד מהאנשים הוא מגייוור - שתי דקות, ואם מדובר ב- A-Team הרי שתוך חמש דקות יש להם אצבעות דינמיט ארוזות יפה בארגזים.
ועכשיו חידה 288314
אצל ורן זה לקח להם כמה חודשים, מה שמראה עד כמה הוא מיושן.
ועכשיו חידה? 325229
"ארבעה אנשים, כלב אחד ומהנדס אחד..." זאת אומרת שמהנדס הוא לא בנאדם?
4 יחידות "איש"+
1 יחידות "כלב"+
1 יחידות "מהנדס"=
שיעור מרתק בזואולוגיה!
ועכשיו חידה? 325231
אחרי קריאת ''אי המסתורין'' לא ניתן שלא להגיע למסקנה הבלתי נמנעת שמהנדס הוא לא בן אדם אלא השלב הבא (והמשופר) באבולוציה של המין האנושי.
צרפתי קר רוח 288641
תמיד אפשר לתפוס דג ולסחוט אותו.
צרפתי קר רוח 288947
אז איך בדיוק מבצעים את ההתפלה ????
צרפתי קר רוח 289090
לא לתפוס אותי במילה. העיקרון כזה: ממלאים כלי רחב ושטוח במי ים, מניחים בשמש כך שהמים יתאדו. פורשים מעל הכלי יריעת ניילון משופעת שתקלוט את המים שיתאדו בצורת טיפות, וממנה ינזלו הטיפות המותפלות על צינור (או על היריעה עצמה), אל כלי אחר. המלח נותר בקרקעית הכלי המקורי.
צרפתי קר רוח 289094
נחמד.

1. האם מישהו יודע מדוע מים מתאדים ללא יוני המלח ??
2. ניתן מן הסתם להשתמש ב-‏2-3 שקיות לצורך העניין, ללא כלים אחרים. אם כך, אקח איתי לכל הפלגה/טיסה מהיום שקיות מקופלות בכיס...
צרפתי קר רוח 289100
לימדו אותנו את זה בקורס השרדות, עם מימיה ובור. כשחזרנו אחרי שעה המדריך התלהב מהמימיה המלאה (שמישהו מילא).
צרפתי קר רוח 289192
מה יגרום לאדי המים להתעבות על היריעה?
צרפתי קר רוח 289194
היריעה יותר קרה כי היא באה במגע עם אוויר חיצוני? אגב, כשסיפרו לי על זה, אמרו שיש לשים אבן קטנה במרכז היריעה, כדי לגרום לצורת משפך.
צרפתי קר רוח 289198
מנסיוני העשיר בסירות טרופות וחיים על אי בודד אני יכול להעיד שיריעות ניילון בשמש אינן קרות כלל ועיקר, בטח שלא יותר מהאויר בסביבתן הקרובה. אפילו בחממות, שהן כלי סגור הרבה יותר ממה שהניצול הטיפוסי מסוגל לבנות על הדוברה הרעועה שלו, אין הצטברות של מים בשעות היום, וכל מי שנוגע בדופן החממה מסתכן בכויות מדרגה שניה. בלילה אמנם ייתכן אפקט של טל, ולפי החישוב שלי על רפסודה ממוצעת אפשר, בתנאים אופטימליים, להפיק שלוש טיפות של מים ביממה. חוששני שאת שאר חמשת הליטרים שאתה זקוק להם בלב האוקיינוס יהיה עליך להשיג ממקור אחר.

ז'ול ורן - זה לא האיש ההוא שהסביר שבדרך בין כדור הארץ לירח יש נקודה אחת בה כוחות המשיכה משני הגופים האלה מתאזנים ואתה חש שם חוסר משקל?
צרפתי קר רוח 289202
ההבנה שלי זה שהניילון עדיין יותר קר מתחתית המיכל.

ודוק, אם אכן הניילון לוהט למגע, משמע שהאוויר החיצוני הרבה יותר קר ממה שיש בתוך המתקן. מכאן אפשר להסיק שהנקודה הכי קרה במתקן היא דווקא על פני הניילון.

ועוד מוצר 289204
צרפתי קר רוח 289216
לפי ''חיי פאי'', יש בסירות ההצלה מתקנים כאלה יעילים למדי לניפוח עצמי.
צרפתי קר רוח 334832
אתה טועה. ניילון וזכוכית משמשים כדפנות של חממות דוקא משום שהם מעבירים את קרינת השמש היטב ולא בולעים אותה (וכתוצאה מכך מתחממים). לכן כלי המים מתחת ליריעה מתחמם והיריעה לא.
שיטה זהה או דומה למה שהזכירה ברקת הוצגה באחת מסדרות הריאליטי-הישרדות של ה-BBC Prime המועברות ע"י יוצאי ה-SAS הבריטי שעסקה באימוני היחידה במדבר. כעבור כרבע שעה אספה היריעה בערך חצי כוס מים.
289276
אם אני זוכרת נכון, הרעיון הוא לשים עלים בשרניים על הנילון הפרוש בבור. או משהו כזה. מצד שני, סביר להניח שאם אני אהיה תקועה על רפסודה בלב ים‏1, אני אעדיף פשוט לשתות את הדמעות שבטח יזלגו שם.

1קורה פעמיים בשנה, אני מניחה.
דמעות כמים 289341
מה זה "אני מניחה"? אפילו בגילך הזעיר את אמורה כבר לדעת מה הממוצע שלך בהיתקעות רפסודית.
צרפתי קר רוח 289046
אפשר גם עם חוקן.
(לא ניסיתי. בשעת הדחק אנסה כ''כ התפלה.)
כ"כ = כודם כל? 289371
כ"כ = כאילו כזה 289372
כ"כ = כודם כל? 289375
aha
כ"כ = כודם כל? 289468
כמעט הכל
כלי כשר
כאן כבור
כ"כ = כודם כל? 289683
אפשר לנחש שאתה טוב במציאת באגים?
כ"כ = כודם כל? 289794
זה לא ניחוש, זו אינטואיציה מושכלת.
צרפתי קר רוח 293846
לחילופין, אפשר לשלוח יונת דואר לטורקיה, ולבקש אספקת מים דחופה.
צרפתי קר רוח 656464
למעשה גוף האדם יכול לפלטר 700 סי.סי. מי ים ביממה.
כך טען והוכיח על בשרו אלאן בומבארד שחצה את האטלנטי ממרוקו לאמריקה בסירת גומי מתנפחת ב56 ימים.
כתוב בספרו "מים שמים וסירה".
צרפתי קר רוח 656465
כמות קטנה של מי ים אינה קטלנית - כך מוכיח כל ילד שבלע קצת מים בים. אבל האם אלאן בומבארד הצליח לשרוד כששתה אך ורק מי ים?
(כן, אני יודע שזה ספוילר. אבל בכל זאת)
הפצץ אלאן, הפצץ 656467
ספיילר כדי שגם אנחנו נדע.
צרפתי קר רוח 656474
מי גשם שאסף ביריעת ברזנט ונוזלים מבשר דגים שדג, הוא הפסיד כעשרים קילו ממשקלו אבל שרד.
( סכנה הראשונה באיבוד נוזלים היא קריסת הכליות, אם תספק להן חצי ליטר נוזלים ביום, תדחה את הקריסה בימים רבים, לא תמות תוך ארבע ימים כמו בהתייבשות טוטלית.)
צרפתי קר רוח 288284
6 כרכים?
אם כך עלי להבין שהמהדורה בת 2 הכרכים בהוצאת 'כתר' שקנו לי בילדותי היתה מקוצרת?
צרפתי קר רוח 288319
ייתכן שכל אחד משני הכרכים שלך היה למעשה שלושה כרכים במהדורה שאני קראתי. אני זוכר ששה כרכים די דקים. כמה עמודים היו בגרסה שלך?
צרפתי קר רוח 288474
עכשיו כשאני מסתכלת על זה - 522 עמודים.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288475
כל העניין הזה עם הכרכים נראה לי כמו הונאה צרופה. אדם קונה ספר, נניח "מסעיו ופגעיו של קפיטן הטראס", חוזר הביתה שמח וטוב לב רק כדי למצוא שבידו כרך 2 מתוך שלושה. גם אין לו מושג מי הגיבורים וגם אין לו מושג איך העלילה נגמרת. אני כבר לא מדבר על זה שגם כשיש לך את כל הכרכים, הם נוטים להעלם. שנים החזקתי בבית את כרך א של "גיזת הזהב" מתוך תקווה שכרך ב יימצא. כשסוף סוף הוא נמצא (ללא כריכה, ובתוך שקית המחברות שלי מתואר ראשון), איבדתי את כרך א.

1 אופס. עכשיו דובי יתלונן בבלוג שלו.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288503
יש לי את שני הכרכים, כרוכים היטב למרות שיצאו לאור ב-‏1959 (ועלו אז 750 פרוטות הכרך). יושאלו ע"פ דרישה.
תודה. בינתיים נתקעתי ב''סיפור פשוט'' אבל 288626
רשמתי לפני את הצעתך הנדיבה.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288654
מה העניין הזה עם כרך ב'? (ספוילר לגיזת הזהב) בסוף הם כולם חוזרים הביתה וזהו!
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288657
*כולם*? אולי בגירסא המצונזרת.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288667
אם רק כרכים המהוים חלק מספר שלם נוטים להיעלם אצלך - אשריך. אצלי הנטייה הזו קיימת אצל כל מיני, וזה מתחיל להיות חמור ביותר. מה גם שהספר המשחק קשה להשגה הוא בדיוק זה שאתה זקוק לו במיוחד, כמובן.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288679
אמרתי את זה לאנשים מביקורת-מס-הכנסה. זובי האמינו לי.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288684
אנשי מס הכנסה הם קטני אמונה מלידתם. חוצמזה אין להם די ספרים כדי להכיר את תכונותיהם הבסיסיות (לפחות לא ספרי פיקשן, שיש להם רצון משהם).
צרפתי קר רוח 288476
המממ...
זה משאיר פחות מ 100 עמודים לכל אחד מכרכי הדקים... נשמע מעט אבל אולי אפשרי. לצערי הספרים כבר מזמן אינם ברשותי ולכן אינני יכול לבדוק.
בכל זאת, יש סיכוי שברשותך תרגום מלא (מי יקצר ספר ויגיע ל 522 עמודים?)
צרפתי קר רוח 288477
יתכן. הוצאת 'כתר' קיצרו בצורה ניכרת את ''עלובי החיים''.
צרפתי קר רוח 288506
תוכל בבקשה לפרט מה הם באמת העיפו? ההקדמה המזעזעת שלהם (שבה הם מתוודים שהם קיצצו בפרטים כדי לא "להעיק" על הקורא המסכן שלא יודע מה טוב לו) לא פירטה כמה הם הורידו מהספר, וכשנתקלתי בעותק אנגלי, של פינגווין, התברר שגם זו מהדורה מקוצצת. אני מתחיל לחשוש שאולי זה ספר שבאמת היה צריך לקצץ בו (כמו מה שמתואר במבוא של "הנסיכה הקסומה").
צרפתי קר רוח 288535
משלושה כרכים עבים הנפח ירד לכדי שני כרכים שנפחם שקול, פחות או יותר, לזה של תום סויר + האקלברי פין. הספר המקורי מלא בתאורים ארכניים ומשמימים של רחובות פאריס וסימטאותיה, מרצפת אחר מרצפת. אבל לא זאת הנקודה. אם אתה רוצה לדעת על מה הספר, הכריכה האחורית תספיק (ויש גם לא מעט גרסאות קולנועיות שמתארות בצורה די נאמנה את השתלשלות החלקים המרכזיים של העלילה). אם אתה רוצה לקרוא את "עלובי החיים" *מאת הוגו* - נו, אתה אמור כבר לדעת במה זה כרוך.
צרפתי קר רוח 288549
אני קראתי את הספר של כתר, וגם שם יש לא מעט תיאורים מפורטים ודיונים על ההיסטוריה של צרפת (לי זה דווקא היה מעניין, אבל אולי זה רק אני). האם אמורים לעשות דברים דומים ל"אבא גוריו", או אולי ל"אנה קארנינה"? אני לא מבין מה עשה "עלובי החיים" העלוב שקיצצו אותו ככה.
צרפתי קר רוח 288574
ומה עשו עלובי החיים במדינת ישראל שמקצצים להם ככה, אתה מבין? (רמז: זה יותר מה שהם לא עשו).

ככל הזכור לי, קיימת מהדורה עברית שהיא קיצוץ נדיב של אנה קארנינה.

אי-אלו קלאסיקות ספרותיות נכתבו מלכתחילה בצורה מנופחת ביחס לתוכנן. הסיבות היו בד"כ שיקולים כלכליים, כמו פירסום בהמשכים בעיתון (מי שאי פעם נשמט על בהונותיו כרך א' של "כל תגובות שכ"ג" ‏1, יודע היטב על מה אני מדבר). במקרים כאלה, צמצום היריעה לממדיה "הנכונים" אולי אינו עוול כה גדול. השאלה היא אם אתה, בתור קורא, רוצה לערוך את הכרותך עם הספר באופן בלתי אמצעי ‏2, או מוכן להסתפק באינטרפרטציות.

1 לנוכח דברי בלע מסוימים שנכתבו בבלוגו של X-צ'יף, מצהיר כותב תגובה זו כי מקום השכ"ג בצמרת רשימת האיילים הראויים בקריאה, מובטח.
2 קח בחשבון שאנחנו מלכתחילה כבר נאלצים לפשרה מסוימת בעניין אם אין ביכולתנו לותר על תיווכו של המתרגם.
בשביל זה צריך ללמוד צרפתית. 288642
צרפתי קר רוח 288046
עד כמה שזכור לי (וזה די מעט), מנעד התגובה שלי נע בין "אהבתי מאוד" לבין "יצאתי מגדרי"‏1. זה הכל היה במשך שנה, או שתיים, או שלוש, בכיתה ג' ו/או ד' ו/או ה'. הייתי קרוב לגמור את כל מה שהיה בשלושת המדפים שלו בספריית בית הספר, כשהספרנית הקפריזית התנפלה עלי פתאום שאולי אני אפסיק לקרוא רק ז'ול ורן כל הזמן. זה מאוד העציב אותי, אבל לא העזתי להמרות את פיה (וכך הגעתי לאסימוב).

היוצא מהכלל היה... "הפוך על פיו". אותו קיבלתי במתנה מאיזו דודה ליומולדת 8 או 9, ניסיתי לקרוא והתייאשתי די מהר: גם ההומור שלו וגם ההסברים הטכניים (המפורטים למדי) עברו לי רחוק מעל הראש. בגיל 16 בערך נתקלתי בו שוב, ונדלקתי.

1 נדמה לי שזה היה "טירה בקרפטים". בלי טכנולוגיה ובלי גיאוגרפיה אקזוטית במיוחד, סתם עלילה סוחפת. וגם ספר נשכח במיוחד בשם "הז'נגדה".
צרפתי קר רוח 288077
היכולת לא לסבול ספרים היתה חסרה לי בילדותי (אולי חוץ מהספרים של הרשקו ופרסקי). טעם זה משהו שמפתחים (או לא): הנה, עכשיו הילדונת שלי גמרה לאכול את ארוחת-הבוקר שהכינה לעצמה - פיתה עם יוגורט וגזר עם ריבה.

ברצינות, אני לא זוכר מתי קראתי את הספר הראשון שלא סבלתי, אבל זה היה כשכבר לא הייתי ילד (אחרי גיל 20, זאת אומרת). הייתי צריך להיחשף לדן בראון, או ללאקאן, מוקדם יותר.
צרפתי קר רוח 288040
כמעט: קראו לו אלסיד פיירדה (וזה המקום לספר שהוא היה אִשקוֹקן נועז!). ייתכן שכמה סינפסות שלך הצטלבו עם אלו שמחזיקות את השם "זול ורן"?
צרפתי קר רוח 288076
יפה: אז אני גם אהבל שזוכר פרטי טריוויה תמוהים וגם סנילי. עכשיו אבלה את שארית ימי בחיפושים אחרי דמות בדיונית בשם ז'וליבה.
צרפתי קר רוח 288420
יש את זוליקה דובסון. אולי התכוונת אליה?
צרפתי קר רוח 288643
אולי, אבל לא נראה לי. שרשה לה ז'וליבה.
צרפתי קר רוח 657123
באיחור-מה, נתקלתי בפתילון הזה ועלה בדעתי לחפש בדבר הזה המתכנה מנוע-חיפוש. והנה: אלסיד ז׳וליבה היה ונברא, אלא שתפקידו היה דווקא זה של עיתונאי ב״מיכאל סטרוגוב״. אני מבקש את כל הנקודות שאיבדתי בחזרה, פחות שלוש.
צרפתי קר רוח 657141
הריבית על הנקודות שאיבדת פלוס הצמדה לעשר שנים, מכסה בקלות על השלוש ואפילו משאירה לך עודף נאה. תהנה.
צרפתי קר רוח 657166
סלח לי על הטפשות הבאה, אבל ''הצמדה לעשר שנים'' יכולה להיות הגדרה לא רעה לסלואו ארוך במיוחד.
צרפתי קר רוח 657172
לא קוראים לזה נישואים?
צרפתי קר רוח 658163
עשר שנים אמרת. קצת ארוך בשביל נישואים.
צרפתי קר רוח 658165
למה? יש כאלה שנמשכים הרבה יותר.
צרפתי קר רוח 658187
נדמה לי שהורי שוברים שיא כלשהו, הם נשואים למעלה מ-‏70 שנה. חתונה בגיל 17-19 ואבא עדיין מאוהב מעל לראש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים