צרפת כולה כמרקחה 287989
(צרפת כולה כמרקקה?)
בשבוע שעבר היתה כתבה על ורן ב"הארץ" ("חייו הכפולים של משורר המכונות" 17/03/2005 מס' כתבה - 1171727 מאת טראובמן תמרה- נדמה לי בגלריה) ובה נטען שורן החזיק בגישה ביקורתית ופסימית, כלפי המדע והמודרנה, והיה זה העורך/מו"ל של מרבית ספריו שמיתן את הסארקאזם לטובת הספרים שאנו מכירים כיום - מה לעשות HAPPY END מוכר טוב יותר.
איך צריך לכתוב ג'ול או ז'ול, וורן או ורן?
ז'ול ורן 288002
צרפת כולה כמרקחה 288150
בזכות הכתבה הזו ב"הארץ" ידעתי על היוֹמָמָוֶות. באשר לטענות שבה על ביקורתיות ופסימיזם, לא מצאתי שהנתונים שהובאו בה באמת הצדיקו את התזה הזו. בינתיים מצאתי את http://jv.gilead.org.il/forum/1996/03/0078.html , שטוען שורן עבר איזה מהפך טכנופובי ב-‏1886, ושהספרים המאוחרים יותר שלו מלאים בפסימיזם כלפי המודרנה. איך זה מסתדר עם מה שאנו יודעים על ורן? מסתדר: השנה הזו היא אמנם בלב קריירת הכתיבה שלו, והוא כתב הרבה ספרים אחריה; אבל עיון בביבליוגרפיה שלו http://www.philippebedard.com/Jules_Verne_bibliograp... מראה שכל הלהיטים המוכרים שלו נכתבו לפני כן.

"ורן" נראה לי קצת עדיף על "וורן" - נימוק ינתן על-פי דרישה. "ג'ול" בוודאי לא טוב - אין עיצור כזה בצרפתית. אבל חלק מהתרגומים לעברית גורסים בכלל "ז'יל". יש בזה הגיון: התנועה היא די בדיוק באמצע בין U ל-I. ניסיון למצוא שמות ומילים אחרים מצרפתית עם התנועה הזו, שיש להם תעתיק מקובל בעברית, העלה בינתיים רק את "קאמי" (אני די בטוח שלפני כמה ימים היתה לי דוגמה שמתועתקת דווקא ב-ו', אבל שכחתי). גם בגרמנית אותה תנועה נכתבת עם U (ושתי נקודות מעליו), ונדמה לי שהיא מתועתקת תמיד ב-י': מילר, מינכן, נירנברג - אבל זה אולי בעקבות היידיש. מה שבטוח, כילד גומע ורן פשוט תיעבתי ספרים שלו שהיה כתוב עליהם "ז'יל".
צרפת כולה כמרקחה 288209
"ורן" כמובן עדיף על "וורן" - v ולא w. ז'יל נשמע נכון יותר מז'ול, מטעמי קאמי. מאידך גיסא, תעתיקי שמות בעברית הם מאוד לא אחידים. "ויקטור הוגו", למשל, התקבע כך - על אף שהוא צריך להיות "איגו". לך תדע. (המוזר ביותר, אגב, הוא הסופר שמשה רון "תרגם" את שמו ל"ברתלמי" (כולל ניקוד ה-ת וה-ל בסגול. מכל הידוע לי, האיות המתאים להיגוי הוא משהו כמו "בוטלמי"...
סליחה על הנוקדנות הטרחנית. אני פורשת מיד.
חייו הכפולים של משורר המכונות 288223
הנה הקישור לכתבה:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים