מהו ספר ילדים? 288147
האם יש הגדרה מדוייקת מהו „ספר ילדים”?

יש הרבה ספרי ילדים שאינני רווה נחת מהמסרים שלהם, ואני בטוח שיעברו בלי שום בעיה כל מסננת צנזוראלית.

לטעמי, כל ספר שבו בעיה נפתרת באורח נס, על ידי לחש או קסם, ולא בעזרת השכל הישר מעביר מסר דפוק, אבל לא יעלה על הדעת לצנזר זאת.

יש ספרים שהוסוו כספרי ילדים ונשאו מסרים פוליטיים מובהקים, כמו „מסעי גוליבר” של סוויפט. מצד שני - ספרי ילדים שנוצרו באירופה של ימי הביניים כמו אגדות האחים גרים או „טיל אוילנשפיגל” נושאים מסרים מזעזעים, למרות שהם חינוכיים במובהק.

בשורה התחתונה – אולי לחלק מההורים אין מושג בחינוך. אבל כפי שאין ועדה הקובעת למי מותר להביא ילדים לעולם ולגדל אותם, מתבקשים בזה הפוליטיקאים למשוך ידם מצנזורה.

לכל היותר ניתן להסכים לדירוג ספרים, כמו: מומלץ על ידי משרד החינוך, כך שהורים ידעו להתרחק מספרים כאלה.
מהו ספר ילדים? 288185
אחת ההצעות שהוצעו בדיון היה הדפסת "גיל מומלץ" על ספרים, בדומה לשיטת הגבלת הגיל בתוכניות טלוויזיה. ובכל זאת - גם לזאת אני מתנגד, כי הדבר יפתח פתח לצנזורה מצד הממסד ש"יעניש" סופרים שאינם נאים בעיניו על-ידי המלצה על גיל גבוה מדי. דמיין לעצמך סופר שמפרסם ספרים בהם, למשל, יש התעלמות גסה מההלכה היהודית ("אני ואבא הולכים ללונה-פארק ביום שבת", נגיד), ולעומתו שלטון שמחליט שספרים שנוגדים את ההלכה היהודית צריכים להיות מומלצים לגיל 16 ומעלה בלבד. או הספר "בייב" שמספר על חזיר. האם זה הוגן ודמוקרטי? לדעתי, לא. מוטב שהממשלה לא תדחוף את אפה לעניינים שכאלו. מספיק גרוע שיש פיקוח של המדינה על התכנים המשודרים בערוצי הטלוויזיה.
מהו ספר ילדים? 288197
האם יכולה להיות דוגמא של כפייה פסולה שאיננה כפייה דתית?
האם יכולה להיות מעורבות ממשלתית פסולה שאיננה נובעת ממניעים דתיים (יהודיים)?

* אני יודע שפעם, היה חוק שאוסר אפייה בלילה ונקרא חוק איסור אפיית לילה, והחוק הזה לא נבע מסיבות דתיות. אולם חוק זה בוטל ב 1998. האם יש דוגמא אחרת, ולו הדמיונית ביותר, ששלטון יתערב באופן פסול, ולא מסיבות דתיות?
מהו ספר ילדים? 288212
כמובן, יכולתי לתת דוגמא של סופר שמספר על אחוות עמים בין ילד יהודי לערבי, ושלטון ימני שמבקש לצנזר את הספר. או ספר שמספר על ילד דתי, ושלטון חילוני-קיצוני שמבקש להגביל את תפוצת הספר כדי לא לחשוף ילדים לאמונות שכאלו. הכל יכול להיות. השאלה מה סביר.
מהו ספר ילדים? 288228
כרגע סביר שרן כהן (נציג השמאל) מכנס דיון על צנזורה לספרי ילדים. מה סביר בעינייך?
מהו ספר ילדים? 288265
כרגע סביר שרן כהן נענה לבקשה של ארגון בינלאומי, נאלח ככל שיהיה. כשרן כהן יוביל חקיקה בנושא, תחזור אלי.
מהו ספר ילדים? 288278
הציטוט שמיוחס לו בכתבה מעיד על יותר מסתם היענות פסיבית.
מהו ספר ילדים? 288281
ואותו ציטוט גם מעיד על הפתרון שח"כ כהן מציע לבעיה: איכות הפקה גבוהה יותר. לא בדיוק משהו שנאכף בחקיקה, ובטח שלא צנזורה על תכנים.
מהו ספר ילדים? 288283
רן כהן היה יכול היה לדחות את ההצעה לדיון ולהבהיר שאין זה מתפקידה של הכנסת לדון בפיקוח על ספרי ילדים.
אבל, ההגיון של רן כהן הוא אחר:
"הצטערתי לשמוע ששדה ספרות הילדים מתנהל כשוק פרוץ, אשר חל בו מסחור גובר שעולה במחיר ירידה באיכות וברמת התכנים"
רן כהן מזהה את הסיבה למצב - השוק הפרוץ. ומכאן שהפתרון, לשיטתו, הוא אכן הטלת פיקוח וסתימת הפרצות.
מהו ספר ילדים? 288415
רן כהן (שאני ממש לא הסניגור שלו) רצה להעלות נושא בעייתי לסדר היום: איכות הספרים שאנחנו קונים לילדים שלנו. הפתרון המועדף עליו הוא שהורים יבחנו קצת יותר לעומק את הספרים שהם קונים לילדיהם, אבל בשביל זה הוא צריך להגיע להורים הללו. איך? דיון על צנזורה הוא דרך לא רעה להשיג כותרות (למרות שלא הצליח לו מי יודע מה). דיון על איכות ספרי הילדים - לא כל כך.

וחוץ מזה, מדוע אין זה מתפקידה של הכנסת לדון בכך? בוודאי שזה תפקיד הכנסת. זה גם תפקידה לדחות מכל וכל את ההצעה הזאת.
מהו ספר ילדים? 288447
על סמך מה אתה מסיק את הפתרון המועדף עליו?
מהו ספר ילדים? 288733
על סמך דבריו.
מהו ספר ילדים? 288736
ועל סמך יכולתך להיכנס לו למוח? שום דבר בדבריו לא מעיד על מה שטענת.
מהו ספר ילדים? 290023
אני חולק על דעתך, אבל אין לי כוח להכנס לדיון הזה עכשיו, אז תמשיך לחשוב מה שבא לך.
מהו ספר ילדים? 290034
אוי, אם היית יודע כמה פעמים אתה עומד להגיד את המשפט הזה בשנים הקרובות...

(וזה הדבר הכי קרוב ל''מזל טוב'' שאני יכול להגיד לך).
אפשר להתחיל את ההימורים 290116
אני מהמר על פעמיים. אחר כך הוא יגיד ''את צודקת''.
אפשר להתחיל את ההימורים 290681
לא לא. בכל פעם הוא יקצר מהמשפט עוד חלק ועוד חלק, עד שלבסוף יישארו רק שלוש המילים האחרונות.
מהו ספר ילדים? 288335
בינתיים, המקרים שאני מכיר של צנזורה הם הכל חוץ ממקרים בשם התורה.
אני מכיר את שני המקרים הבאים:
1) הספר "ברוך הגבר" נרדף על ידי השלטון. עורכיו גם הועמדו לדין על הוצאתו לאור.
2) מחקרים הסטוריים על מלחמות ישראל זוכים להקבר שנים רבות כדי לא להשמיץ את המפקדים. כמדומני היה ספר על חיל הים או השייטת שזכה ביחס מעין זה. במקרים מעין אלו הולכים על התפר ואומרים שגם יש פגיעה בבטחון המדינה.

אולי אתה מכיר עוד?
היו גם מקרים של מניעת הפצת סרטים כדי לא לפגוע בטורקים או בנוצרים.

אבקש להבדיל בין אנשים אשר מונעים עצמם מלהכניס הביתה ספרים מסויימים, לבין אנשים אשר מונעים מאחרים לקרוא ספרים.
מהו ספר ילדים? 288401
הספר שיטת 11 של אלדר נאסף מהחנויות.
מהו ספר ילדים? 288402
על מה הספר הזה?
מהו ספר ילדים? 288403
הספר על ההיסטוריה של שיטת הנחתות ועל קורות מיק אלדר בחיל הים. הספר הופץ לחנויות נאסף ויצא מחדש בגירסה מצונזרת. הגירסה הלא מצונזרת כוללת ביקורת קשה על כמה ממפקדי חיל הים בעבר.
מהו ספר ילדים? 288485
תודה. הכרתי אך לא לעומק.
אולי מה שמבלבל הרבה אנשים זה שהכפייה במדינה אינה מאורגנת ואינה על רקע אידיאולוגי אלא סתם התעמרות של כל מי שיכול בכל אלו שהוא יכול ומעוניין להתעמר בהם. ככל שאתה עולה יותר גבוה במדרג אתה יכול להפעיל יותר כפייה ויש לך יותר אפשרות לסחור עם אחרים על יכולת הכפייה שלהם.

הדוגמא של שינוי היא מצויינת. הם נאבקים על תשלום של 290מליון שקל ללימוד תורה, וכפיצוי משיגים 700 מליון שקלים עבור הטבות לסקטור שלהם.

הטעות של הדתיים היא שבמקום להאבק בשיטה הם החליטו להצטרף אליה. אם לא בגלל שזה גזל מדאורייתא, לפחות היה עליהם להבין שכמיעוט הם לא יוכלו לנצח, ועדיף להם להלחם בשיטה. ואף על פי כן, זה לא הגון לעשות לדתיים את מה שעושים להם. הכפייה של הדתיים אינה נעשית בגלל שהם דתיים, אלא מכיוון שהם פוליטיקאים, כמו שאר הפוליטיקאים שרוצים לנהל את החיים שלנו.
מהו ספר ילדים? 288508
שינוי אכן בגדה באידאולוגיה המוצהרת שלה אם כי כמו שסבר פלוצקר כותב המצב כיום הוא אנורמלי.
הבעיה עם הדתים אינה אם הכסף שהם מקבלים. הם זכאים לקבל כמו כול אחד אחר במדינה. הבעיה היא בחוקים המחיבים אורח חיים דתי גם למי שאינו כזה (תחבורה ציבורית בשבת, נישואים וקבורה דתים, חמץ בפסח וכו...).
מהו ספר ילדים? 288511
התקציב הינו רק דוגמא. על כל כפייה דתית יש עשר כפיות חילוניות אשר אינן נחשבות כפייה כי מי שרוצה לעשות דברים מעין אלו צריך להתבייש ו/או מכיון שהכפייה היא למטרה טובה.

דוגמאות:
1) פוליגמיה
2) סמים
3) איסור אפליית נשים בהריון בקבלה לעבודה
4) הגבלים עסקיים
5) חוק חינוך ממלכתי
6) איסור על רווקות לקבל טיפולי הפריה
מהו ספר ילדים? 288532
אתה בעד חברה אנרכיסטית?
אין בעיה להתיר את הכול אבל בחברה בלי חוקים בכלל החזקים יואכלו את החלשים (יצר האדם רע מנעורו...).
חוץ מזה הרי הדתים פטורים מחינוך חובה ומלמדים מה שהם רוצים. וגם איסור טיפולי הפריה לרווקות (האם זה נכון?) הוא כפיה דתית ולא חילונית. גם הפוליגמיה נאסרה תחילה בדת ורק משם זה עבר לחוק החילוני.
בקשר לסמים לדעתי הענין בעיתי כי הכלילו המון דברים בקטגוריה אחת. יש סמים שצריך להתיר, ואת אלו שגורמים להתנהגות הפוגעת בחברה לאסור.
איסור הפלית נשים בהריון הוא נושא שהדתים צרכים לתמוך בו כי סטטיסטית הנשים שלהם יותר זמן בהריון.
מהו ספר ילדים? 288538
לדעתי התגובה שלך לוקה במספר אי דיוקים בנוגע לדתיים.

מהחינוך החרדי העצמאי נמנע מימון ממלכתי (שעליו הרי מתבסס החינוך הממלכתי) אלא אם כן הוא מכפיף את עצמו לתכני לימוד שמכתיב משרד החינוך (אם כי רמת האכיפה של ההנחייה הזו מוטלת בספק).

איסור טיפולי הפרייה לרווקות התקבל על ידי חברי כנסת חילוניים למהדרין. לדתיים מעולם לא היה רוב בכנסת.

באשר לפוליגמיה, קשה לדבר על חילוניות לפני אמצע האלף הקודם. חוק חילוני זו בכלל המצאה חדשה, שלא היתה קיימת לפני החוק הדתי. האם אפשר להסתכל על חוקי חמורבי או חוקי היוונים כ"חילוניים"? מסופקני.
מהו ספר ילדים? 288540
אני ממש לא מכיר את החוק לאיסור טיפולי הפריה. זה נשמע כמו משהו שחילונים לא צרכים להתנגד לו.
אי אפשר לדבר אל כפיה חילונית לגבי פוליגמיה כשהדבר אסור בדת הרבה לפני קיום מדינת ישראל וחוקיה (אולי אפשר להגיד שזו כפיה דתית יהודית אל המוסלמים).
בקשר לחינוך זכורה לי תקופה בה רשת אל המעין של ש''ס קיבלה הרבה כסף מהמדינה.
מהו ספר ילדים? 288577
החוק אינו אוסר טיפולי הפריה לרווקות. הוא סתם מחליט כל מיני החלטות לגבי למי מגיע מה כדי שיהיה פה סדר. במקרה כתוב שם שהפריות נעשות לזוג. אין בהחלטות שום הגיון, ובאותה מידה יכלו להחליט שהפריות ייעשו רק מגיל 27-33 ובין השעות 12:00 ל 18:00 בלבד. לחילופין, יכלו לדרוש שהזוג המאושר יפקיד 200000 ש"ח לתוכנית חיסכון עבור קניית חצי דירה לילד כשיתחתן.
מעבר לאג'נדה אידיאולוגית שלרוב אינה קיימת, כוונתם העיקרית היא לעשות סדר ולקבוע משהו, לא משנה מה. לדרוך על מישהו חלש ממך כדי להרגיש שיש לך כח.
מהו ספר ילדים? 288580
זהו אמנם לא הנושא המקורי, אבל אולי כדאי לזכור שלא כל כפיה מטעם השלטון (בין אם מטעם פוליטיקאים, פקידים או אנשי צבא) היא כפייה מרצון להפעיל כח גרידא. אפשר לטעון שהיא מוטעית או שהיא אסון (ויש הבדל בין שתי הטענות) אבל לא חייבים לייחס לכל אלו שאינם תש''חים מניעים נסתרים.
מהו ספר ילדים? 288584
עקרונית אתה צודק. אולם לרצון לדרוך על אחרים יש רמות שונות. לא מדובר דווקא על אנשים עם ילדות עשוקה ואגו. זה יכול להיות סתם אנשים שבזים להמון ורוצים לקבוע להם על פי חוכמתם הרבה.

הבה ניקח את מאבק משרד החינוך נגד בתיה"ס הדמוקרטיים. ייתכן שהפקידים חושבים שאכן בתי הספר הדמוקרטיים הם אסון לילדים הלומדים בהם והם אינם מעוניינים בעובדות. ייתכן שהם חושבים שמדובר על אסון לילדים שלא לומדים בהם (אינטגרציה, אליטיזים) והם אינם מתעניינים בעובדות. אולם בעיקר, הם חושבים שלא טוב שיהיו דברים שאנשים יעשו בלי שהמערכת שולטת ומבקרת כי לך תדע מה עלול לקרות! הרי יכולה להתאסף קבוצת הורים, להקים בי"ס שבו ילמדו את הילדים אך ורק סינית עתיקה או איך להכין בורקס.

אז אם אתה רוצה להבדיל בין הבוז להמון ‏1 לבין דריכה על המון בשביל לצבור כח, אז נבדיל בין השניים.

1 אדגיש שמדובר על מקרים שכל בחינה עובדתית תעלה שאין ראיות חותכות לבעייה כלשהי.
מהו ספר ילדים? 288636
האם רווקה שיש לה מימון פרטי יכולה לקבל טפולי הפריה באופן פרטי או שזה אסור בחוק?
אם זה אסור בחוק זו כפיה שיש להתנגד לה (ועדין לא ברור אך זו כפיה חילונית על הדתים. האם יש קבוצה של רווקות דתיות המעונינות בטיפולי הפריה ולא יכולו לקבל אותם?).
אם זו רק השאלה מה כלול בסל הבריאות הממלכתי ומה לא זו שאלה של סדר עדיפות. לאור המצב הקשה אני חושב שכפיה על אנשים למות כי התרופה שהם צרכים אינה בסל קצת יותר קודמת.
מהו ספר ילדים? 288781
לא מזמן היה בג"ץ שנדחה, בו בקשה רווקה טיפולי הפריה מלאכותית. לי היה ברור שמדובר על היתר לא על מימון. עם זאת, ניתן לבצע הפריה מלאכותית בחו"ל.
ולברקת: לא מדובר על הזרעה אלא על הפריה חוץ גופית.

לא טענתי לגבי כפייה חילונית על דתיים. טענתי שרוב מוחלט של הכפייה במדינה הינה כפייה שרירותית חפה מכל אידיאולגיה, דת, הגיון ומצפון. כפייה לשם כפייה.

קח למשל את חוק ההפלות. החוק קובע שבכל מקרה שאשה רוצה הפלה היא תגיש בקשה והבקשה תאושר כמעט בכל מקרה. האם תוכל להסביר לי לשם מה יש ועדה אשר מאשרת הפלות בכל מקרה? מה הרעיון? דת? מצפון? התשובה שלי היא שליטה. אפילו לא ג'ובים.
(אני כמובן מתנגד להפלות אבל זה לא קשור לעניין)

ולגבי סל התרופות: יכולנו להפעיל תכנית שוברים בו כל אזרח בוחר את הביטוח הרפואי שלו. הבחירה בשיטה של סל תרופות נועדה להשאיר את הכח בידי מעטים שיוכלו לכפות. לשם מה? סתם. כדי שיהיה כח. פאודליזים במיטבו.
מהו ספר ילדים? 288888
התבלבלת. אם אתה מתכוון למקרה הזה דיון 1281
מדובר על שירותי פונדקאות. סיפור אחר לגמרי. אבל הזרעה מלאכותית וגם הפריית מבחנה מתבצעות כל הזמן אצל נשים רווקות, גם שנים על שנים כפי שתיארתי, וזאת על חשבון קופות החולים.
מהו ספר ילדים? 288890
תודה על התיקון.
מהו ספר ילדים? 288690
אתה בטוח? כרווקה, אחדות מחברותיי הטובות ביותר עברו טיפולי הפריה, לפעמים גם שנים על שנים. לא נראה לי שמימנו אותם מכיסן.
מהו ספר ילדים? 288594
נדמה לי שהחוק הרומי הוא חוק חילוני (די?), עליו הסתמכו הוגים ניאופלטוניים ורנסנסיים ועליו הושתתו הרבה מערכות חוקים של המדינות המודרניות.
מהו ספר ילדים? 288597
האם לדעתך היו חילונים "אמיתיים" לפני ברוך שפינוזה והרציונליסטים הצרפתיים?
מהו ספר ילדים? 288602
א. אני לא יודע מה זה ''חילוני אמיתי''.
ב. אני לא בטוח שהרומאים היו דתיים באותה מידה בה אתה רואה ''דתיים'' כיום, או לפחות בעולם היהודו-נוצרי-מוסלמי מאז נניח סוף הקיסרות ועליתה של הדוקטרינה התאולוגית-פילוסופית.
מהו ספר ילדים? 288743
בעיני זו שאלה מרתקת. הניחוש שלי הוא שהפילוסופים היוונים הגדולים לא באמת האמינו בסיפורי האלים מן המיתולוגיה, ובכלל בקיומם, אבל לא יכלו לומר דברים כאלה במפורש. הסיבה שאני חושב כך, חוץ מזה שהם היו אינטליגנטיים מדי, היא שהם פיתחו תיאוריות פיזיקליות, מטאפיזיות ומוסריות חובקות-כל בלי לשרבב מילה על האלים. האופציה של אל מטאפיזי נוסח היהדות ספק אם עמדה בפניהם (ומכל מקום, לא מוצאים כזו בתורות שלהם); מכאן, אני ממשיך ומנחש, לפחות חלקם היו אתאיסטים. אבל אני משוכנע שחוקרי הפילוסופיה היוונית כבר נתנו דעתם לעניין.
מהו ספר ילדים? 288760
כרמית כתבה פעם (תגובה 206825) על (חוסר) אמונת היוונים במיתוסים שלהם.
מהו ספר ילדים? 288575
אני נגד צביעות.
אם אנו מתנגדים לכפייה אז אנו מתנגדים לכל כפייה, ולא רק לכפייה הנעשית מסיבות דתיות. אם אנו תומכים בכפייה, אנו יכולים להתנגד לכפייה דתית, אך זה לא נכון לטעון שכפייה דתית אינה לגיטימית או שונה מהותית מכפייה חילונית. ואם אתה רוצה להצדיק כפיות מסוג מסויים אז אנא הבהר איפה עובר הקו. לאחרונה הוצע שהקו יהיה המקור - אם אני רוצה לכפות עליך מסיבות דתיות זה פסול. אולם אם אתה רוצה לכפות עלי כי בא לך אז זו כפייה מותרת. לזה אני מתנגד וקורא צביעות.

ברצוני להתייחס בתגובה זו רק לפרט אחד מעבר לעקרון הכללי. כתבת:
"איסור הפלית נשים בהריון הוא נושא שהדתים צרכים לתמוך בו כי סטטיסטית הנשים שלהם יותר זמן בהריון."
אם הכל עניין של אינטרסים, אתה צודק. לבושתי ולחרפתי עלי להודות שדתיים רבים (כמו גם חילוניים רבים) נוהגים בדיוק כך. אולם אם השאלה אינה אינטרסים אלא צדק, כפי שמצופה מכל אדם דתי, הרי שיש לבחון האם התורה מאפשרת לכפות על בן אדם את מי להעסיק. התשובה לכך היא לא באופן הנחרץ ביותר.
מהו ספר ילדים? 288635
מהי הכפיה החילונית אל הדתים? הדוגמאות שהבאת אינן כאלו.
אני באופן עקרוני נגד כפיה ולא מעונין בתחבורה ציבורית בשבת בבני ברק. הקו לדעתי עובר (מאחר ואיננו חיים באוטופיה) במקום שבו המנעות מכפיה גוררת נזק לחברה. על הנזק ניתן להתווכח כמו שעושים כרגע בכנסת (ובמקביל באייל) בענין ספרי ילדים.
אכן אנשים רבים המגיעים לעמדת כוח משתמשים בו לא לטובה וכבר נאמר שהכוח משחית. וזה בדיוק מה שקרה לפוליטיקאים הדתים שבגלל התיקו הפוליטי בישראל הגיעו לעמדת כוח והשתמשו בה לא בתבונה.

לפי מיטב הבנתי החוק אוסר הפליה על רקע הריון. ז"א אם אתה לא מעונין לקבל מישהו לעבודה מסיבות של חוסר כישורים או שאתה לא אוהב את האישיות שלו אי אפשר להכריח אותך להעסיק אותו. ולא משנה אם הוא זכר/נקבה, בהריון או לא.
לעומת זאת אסור לך להשתמש בהריון כתרוץ. אני לא יודע מה נאמר אל כך בתורה אבל מבחינת הצדק (וגם הדתים צרכים לרדוף צדק) זה נראה לי נכון במיוחד לנוכך העובדה שהריון הוא מצב זמני. האם אתה בדעה שמכון שהצדק אוסר לכפות אליך את מי להעסיק אם תחליט לא להעסיק נשים כלל או לא להעסיק אתיופים עדין תהיה צודק.
מהו ספר ילדים? 288786
בביטוי כפייה חילונית התכוונתי כפייה לא דתית. לא טענתי כפייה על דתיים וזה לא נושא הדיון, למרות שיש הרבה יותר כפייה חילונית על דתיים מכפייה דתית על חילוניים.

הכפייה הדתית נעשית מתוך רצון למנוע נזק לחברה. אתה יכול להכחיש עד מחר את הנזק ממכירת חמץ בפסח. אולם רוב חברי הכנסת חשבו שיש בזה נזק גדול והם חוקקו את חוק החמץ. כלומר אתה תומך בכפייה ורק מתנגד לכפייה של האחרים לא לכפייה שלך שהיא מוצדקת.

הפוליטיקאים הדתיים אינם שונים במאומה מהחילוניים כמו שינוי אשר משיגים סכומי עתק למגזרים המועדפים עליהם.

זכותי להעסיק את מי שאני רוצה ולא להעסיק את מי שאני רוצה. זהו בדיוק עקרון החרות. האם זה חכם להחליט שאתה לא מעסיק נשים/ אתיופים/נשים בהריון? לא. זה טפשי. יהיו לך עובדים פחות טובים ו/או תשלם יותר על אותה עבודה. אולם זהו זכותו של האדם לעשות בכספו כרצונו.
כפייה בעניין זה נראית לי הרבה יותר חמורה מכפייה על אדם ללכת עם כיפה או לא לאכול חמץ בפסח. מה כבר מבקשים? כיפה על הראש? לא לאכול חמץ לשבוע? אדם לא יכול להתאפק קצת. וכאן דורשים מבן אדם להעסיק מישהו שהוא לא מעוניין בו ולעבוד איתו שנים.
מהו ספר ילדים? 288787
>"אתה יכול להכחיש עד מחר את הנזק ממכירת חמץ בפסח. אולם רוב חברי הכנסת חשבו שיש בזה נזק גדול והם חוקקו את חוק החמץ."

כן, הם חשבו שיש בזה נזק גדול מאוד: המפלגות הדתיות/חרדיות, המספקות חלק משמעותי מן הדבק המדביק היטב את ישבניהם לכסאותיהם שבמליאה - יפסיקו לספק את הדבק או ידרשו את מחירו ביותר שקלים, אפילו, משהן דורשות בינתיים - במקום חוק חמץ הבו לנו עוד כסף!

אכן, נזק גדול מאוד, בלי כל ספק. איך אנחנו, עם ישראל, נחיה בלי התחתים המודבקים? - הרי אנחנו עלולים למות מזה, אם תבוא ותידבק במקומם אל הכסאות ערימה חדשה של תחתים שנראים ומגעגעים בדיוק אותו הדבר, בחלוקה מפלגתית כזו או אחרת.
מהו ספר ילדים? 288792
אתה צודק במאת האחוזים. רוב החוקים העוברים בכנסת, כולל תכנית ההתנתקות עוברים מסיבות לא ענייניות. אולי הגיע הזמן שנצמצם את כוחה של הכנסת?
מהו ספר ילדים? 288797
אתה צודק, כדאי לצמצם את כוחה של הכנסת, ובראש וראשונה כדאי לצמצם את כוחם של התחתים החרדיים ולחסוך לנו ע"י כך המון כסף (אין לי מושג איך עושים את הנס הזה. לדבק של התחתים החרדיים יש עוצמה הרבה יותר חזקה מזה של התחתים החילוניים: הוא כמו הדבק המדביק את ביצי הכינים לשערות - אין דרך להסיר אותו, וגם אם הוא עובר מתחת לתחת ומחליף שמות - האפקט שלו, של שאיבת כסף, נשאר אותו הדבר בדיוק).

ייתכן שתכנית ההתנתקות עוברת מסיבות כן ענייניות או לא ענייניות, אבל בלי קשר למידת ענייניות הסיבות, בסוף יקרה (אם יצליחו גם לממש ולא רק לדבר) דבר טוב: לא תהיה יותר התסבוכת הקשה בצורת ישראלים ברצועת עזה - והישראלים האלה יהיו כאן, איתנו, במדינת ישראל.
מהו ספר ילדים? 288803
תשובתך צפויה.

אין לך התנגדות לשוד הקופה הציבורית אלא התנגדות ללקיחת כסף למטרות שאתה לא תומך בהן. אין לך התנגדות לכפייה אלא התנגדות לכפייה של דברים שאתה נגדם. ויותר מכל, אין לך התנגדות לאמירות אנטישמיות.
מהו ספר ילדים? 288804
אין לי התנגדות לסאטיריקונים וירטואוזיים היוצרים הומור עצמי מבריק.
מהו ספר ילדים? 288946
"...בסוף יקרה (אם יצליחו גם לממש ולא רק לדבר) דבר טוב: לא תהיה יותר התסבוכת הקשה בצורת ישראלים ברצועת עזה..." נכון מאוד. אבל עליה וקוץ בה: "...והישראלים האלה יהיו כאן, איתנו, במדינת ישראל."
מהו ספר ילדים? 288948
אוי ויי, פויה, לא יפה, למה פלמונית מדברת ככה? - לא יפה! - לא יפה!
:-] :-]

(יעקב, כן, זאת אני... גם בעוד מקומות. זאת היתה יממה קצת יותר מדי פוריה, צר לי והמצפון מעיק... לא בגלל שאתה צודק {*זה* - עוד לא קרה לך מעולם}, אלא בגלל שאני מנוולת ואח"כ הצטערתי על כל התחתים, חילוניים כדתיים. אגב, בכל זאת, ולמרות שעוונותיי לנגדי תמיד - עדיין אינני מבינה מדוע כל זמן שאדם מדבר על תחתים חילוניים זה בסדר - אבל ברגע שמדובר על תחתים חרדיים אתה מתחיל לקונן על האנטישמיות :-] תגובה 288803)
מהו ספר ילדים? 288954
הסגנון אינו מוצא חן בעיני.
אני גם טוען שזה לא נכון שהחרדים יותר גרועים מהשאר אבל זו טענה לגיטימית.
כנראה שהצירוף של השניים - שימוש בסגנון נמוך + טענה שהדתיים גרועים מכולם, נותן ניחוח אנטישמי.

סגנון נמוך כלפי כל הנבחרים - אנטי-ממסדי
סגנון נמוך כלפי נשים - שוביניסט (אנטי נשי)
סגנון נמוך כלפי יהודים או דתיים (אנטישמי).
מהו ספר ילדים? 288981
אולי נסכם שלא ניחוח אנטישמיות ולא ניחוח מנוולות אלא סתם ניחוח תת רמה?
מהו ספר ילדים? 288862
במשטר דמוקרטי צריך להיות איזון בין הרשות המחוקקת הרשות המבצעת והרשות השופטת. בישראל הרשות המבצעת חזקה מדי והראשות המחוקקת חלשה מדי ולכן הראשות השופטת לקחה על עצמה חלק מתפקידי הביקורת על הראשות המבצעת.

הבעיה בכנסת מעבר לכך שהיא לא מפעילה פיקוח פרלמנטרי יעיל על הממשלה כמו שהיא אמורה להפעיל בתאוריה. היא שהמצב הפוליטי בישראל בעשרים השנים האחרונות הוא תיקו בין הגושים הגדולים. המצב איפשר למפלגות הקטנות (בעיקר הדתיות) להשיג השגים החורגים מכוחן. עקב כך החלטות הכנסת כבר לא ממש מיצגות את רצון רוב הבוחרים (וכבר היו באייל דיונים על יסי ימין/שמאל כלכלי/בטחוני).
חלק מהחוקים סטו למרחק כזה מהנורמה הדמוקרטית (זכויות המיעוט ובישראל במצב הנוכחי אפילו זכויות הרוב) שהכריח את הרשות השופטת להתערב.

לכן הפתרון המועדף יהיה לחזק את הכנסת כדי שתוכל לפקח על הממשלה ולהמשיך את פיקוח בג"ץ על הכנסת.
מהו ספר ילדים? 288867
הדתיים לא השיגו שום דבר מעבר לכוחם. נהפוך הוא. הם השיגו פחות.

חיזוק הכנסת, על ידי איסור על חברי כנסת להיות חברי ממשלה בכל מהלך כהונת הכנסת לה הם נבחרו, הוא רעיון טוב מאוד.
מהו ספר ילדים? 290035
נו, מה יהיה? במשטר *נשיאותי* יש מערכת של בלמים ואיזונים בין הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת. במשטר "פרלמנטרי* (כמו זה הנהוג בישראל, או במקור באנגליה), אין שום הפרדה בין הרשות המחוקקת למבצעת - פשוט משום שבהכרח לרשות המבצעת יש רוב בפרלמנט (ומכאן שהקואליציה יכולה לעשות פחות או יותר מה שבא לה). עוד נקודת דמיון בין ישראל לאנגליה היא החוסר בחוקה - אם אין חוקה, אין לרשות השופטת שום אפשרות להפעיל את מרותה על שתי הרשויות האחרות. בישראל העסק קצת יותר סבוך בגלל חוקי יסוד מסויימים, אבל כולנו רואים את הדעיכה בסמכות הציבורית של בתי המשפט מול הרשות המחוקקת והמבצעת, שתביא בסופו של דבר לצמצום הסמכות המעשית שלה.

הבעיה בישראל היא בעיקר התרבות השלטונית שלנו, שמאפשרת לממשלה לעשות דברים שבמדינות נורמליות פשוט לא היו עוברים, בלי שאיש יקום וימחה. אבל את זה אי אפשר לתקן באמצעות חקיקה.
מהו ספר ילדים? 290070
איך כן?

(הצעה: אפשר למחות בכל תוקף כשראש הממשלה עושה דברים שבמדינות נורמליות פשוט לא היו עוברים, במקום להגיד "זכותו").
מהו ספר ילדים? 290071
הצעה חלופית: לא לחכות שהדברים שראש הממשלה עושה יהיו מנוגדים לדעתך לפני המחאה.

הצעה שלישית: לא לבחור לראשות הממשלה אדם שעושה דברים שבמדינות נורמליות פשוט לא היו עוברים.
מהו ספר ילדים? 290076
אלו כמובן הצעות טובות מאד (אם כי בהצעה השלישית אתה מתעלם מהעובדה שבסוף התהליך לאזרח יש בדיוק שתי אפשרויות לבחירה). לפליאה בעיני איך העלאת הצעות נוספות מייתרת לדעתך את ההצעה הראשונה, אבל אני בכל זאת מציע להתמקד בשאלה.
מהו ספר ילדים? 290079
אני מבין ששטיפת המוח של בר ביצוע הצליחה. אין בדיוק שתי אפשרויות לבחירה, יש הרבה יותר. בבחירות האחרונות היו 13 רשימות שעברו את אחוז החסימה, בחלקם הגדול היה אפשר להצטרף להליך בחירה פנימית.

ההצעות שלי לא מייתרות את ההצעה שלך, אבל מעמידות את מי שבוחרים *רק* בה כצבועים.
מהו ספר ילדים? 290084
עכשיו מתעוררת שאלה הרבה יותר חמורה: האם אפשר להאשים בצביעות מישהו שעבר שטיפת מח? (למען האמת, דעתך בשאלה הזו לא כל-כך מעניינת אותי).
מהו ספר ילדים? 290081
הממ... אולי הייתי צריך להבהיר. ה"מישהו" צריך להיות חברי הפרלמנט, שיפילו את ראש הממשלה. קצת בעיה, עם זאת, כאשר רוב הציבור תומך במה שעושה ראש הממשלה.

איך כן? להחליף את העם. בהצלחה.
מהו ספר ילדים? 290252
האם לדעתך רוב הציבור תומך במינוי חברת הכנסת הנכבדה גילה גמליאל לסגנית שר?
מהו ספר ילדים? 290386
לא יודע. אני מעריך שלא. אבל אני מעריך גם שרוב הציבור מוכן לבלוע את הצפרדע הזאת אם זה יסייע לקדם את תוכנית ההתנתקות. בכל אופן - רוב בכנסת תומך במינוי, וזה מה שחשוב.

אפרופו גילה גמליאל - לפני בערך חודש הייתי בפגישה בין הח''כית לקבוצת סטודנטים במדע המדינה במסגרת קורס מסוים. חלק נכבד מדבריה של גמליאל נגע לכך שיש יותר מדי חברי כנסת שהם גם שרים או סגני שרים, ולא נשארים מספיק ח''כים לעבודת הועדות. היא גם סיפרה בגאווה על עבודתה שלה במסגרת הועדות, וכמה זה חשוב ומשפיע הרבה יותר ממשרת סגן שר באיזה משרד נידח.
נו, זה לא שחשבתי שפוליטיקאים הם אנשים בעלי אינטגריטי גבוה במיוחד.
מהו ספר ילדים? 288859
עדין לא הבאת דוגמאות לכפיה חילונית על הדתים.
יש הרבה חוקים מטופשים שהתקבלו מסיבות לא עניניות (ראה דיון אם האלמוני) ולא רק במדינה שלנו. אם יבוטל חוק החמץ עדין תטען שזו פגיעה בחברה?

זכותך להעסיק עובדים טובים/זולים/שמוצאים חן בעניך. השאלה היא האם אישה בהריון שונה במשהו מאותה האישה לא בהריון (כשברור שזה יהיה המצב תוך פחות מתשעה חודשים).
אם מראש אתה לא רוצה להעסיק אותה לתקופה של שנים ההריון לא שייך ואם ההריון הוא מה שמפריע לך זה לא לשנים.
מהו ספר ילדים? 288865
מכיוון שמטרתי אינה לטעון שיש כפייה חילונית על דתיים, לא הבאתי דוגמאות.
אני טוען שדתיים וחילוניים גם יחד סובלים באותה מידה מכפייה ושהכפייה הדתית היא אחוז מזערי מהכפייה בארץ.

ולגבי עובדים: מה כדאי לי או לא כדאי לי אני יודע. אני רוצה את זכותי לעשות ברכושי כרצוני.
זה גם מטופש לבזבז כסף על נסיעות לחו"ל וסיגריות במקום להקים מחסה לחתולים מוזנחים. ואף על פי כן לא מפעילים כפייה.
מהו ספר ילדים? 288871
>"...הכפייה הדתית היא אחוז מזערי מהכפייה בארץ." -

בכל זאת, הרי אי אפשר לטעון סתם ככה טענה שלפחות על פניה נשמעת חסרת שחר. אולי תסכים להביא כמה דוגמאות?

>"זה גם מטופש לבזבז כסף על נסיעות לחו"ל וסיגריות במקום להקים מחסה לחתולים מוזנחים. ואף על פי כן לא מפעילים כפייה." -

אממ... מה? איך זה קשור, ולו באופן עקיף ביותר, עם מה שאמר טולו? הרי אפילו כשמנסים לעשות אנלוגיה, אין טעם לדבר רק מההזיות - הרי צריך שיהיה בזה איזשהו מינימום של הגיון (בעצם שכחתי במי מדובר, והבקשה שלי למינימום של הגיון היא עצמה חסרת שחר, סליחה)
מהו ספר ילדים? 288882
הבאתי דוגמאות:

1) חוק חינוך חובה הינו כפייה המשפיעה על כל אחד מאיתנו, פי אלף מחוק החמץ.

2) גיוס חובה.

3) מערכת בריאות ממלכתית

4) מרשם הנישואין. החוק שקובע את ההסדרים בין אנשים נשואים.

מה לא? וכל מה שמפריע לך זה ששבוע ימים אסור להציג חמץ בציבור? זאת הבעייה? אלפי ילדים מוקרבים למולך על ידי מערכת החינוך האוסרת הקמת בתי ספר פרטיים שיתאימו לילדים הללו ומה שמפריע לך זה שאסור להציג חמץ בפומבי.

ולגבי סיגריות. מה מופרך. כבר היום יש מס כבד מאוד על סיגריות ודלק. יש איסור גורף על סחר בסמים. לפני פחות ממאה שנה היה איסור על אלכוהול בארה"ב.
מה מופרך? מה ההבדל בין האיסור על שימוש בסמים לאיסור להפלות אישה בהריון. שניהם אוסרים על פעולות טפשיות.
מהו ספר ילדים? 288883
אולי אלפי ילדים מוקרבים למולך (מנין לך כל זה? מהרהורי הלב?), אבל לולא המערכת הממשלתית, לולא החוק ולולא ה"כפייה", ולו היה צריך להסתמך על בתי ספר פרטיים - הרבה יותר אלפי ילדים היו זרוקים ברחוב ולא היו למדים אפילו קרוא וכתוב ואת ארבע פעולות החשבון.

הדיבור על הסיגריות כל כך לא קשור כאן לשום דבר והקשר שאתה עושה הוא כל כך הזוי שאין טעם להתייחס אליו.
מהו ספר ילדים? 288885
כלומר, הבעייה שלך אינה כפייה, אלא כפייה שאתה מתנגד לה.
ולצורך העניין, אתה אפילו לא טורח לבדוק האם מערכת החינוך הממלכתית אכן נותנת את מה שאתה טוען שהיא נותנת (היא לא) אלא פשוט מחליט כי בא לך.

מה לדעתך גורם לכך שהמדינה לא מרשה להקים בתי"ס דמוקרטיים פרטיים?

הדתיים עושים אותו דבר. הם מתנגדים לכפייה שהם מתנגדים לה ותומכים בכפייה שהם לא מתנגדים לה.
ואם נחזור לעניינינו - רוב מוחלט של הכפייה במדינה אינה קשורה כלל לדתיים. היא פשוט כפייה שבינתיים לא מפריעה לך, כי כרגע אין לך ילד עם בעיות בבי"ס ואין לך בעיות עם מערכת הבריאות ואין לך אחות ששרפה שנתיים בצבא על עשיית גורנישט.

והערה ליהונתן - נראה לי שכאן טמונה הבעייה. במדינה מלאת כפייה, יש כל כך הרבה כפייה שלאיש לא אכפת מהאחרים כל עוד הכפייה לא פוגעת בהם.
מהו ספר ילדים? 288884
אה, ועוד משהו ששכחתי, לגבי חוק החמץ: אל תודיע לי, בבקשה ממך, מה מפריע לי ומה לא מפריע לי - טוב? תודה.
מהו ספר ילדים? 288886
סליחה.
מהו ספר ילדים? 288887
בטח מפריע לך שמודיעים לך דברים כאלה.
מהו ספר ילדים? 288911
1) חוק חינוך חובה נועד להעניק לכול אזרח לעתיד ידע בסיסי שבלעדו הוא לא יוכל לתפקד בעולם המודרני וישאר אנלפבת שלא מודע אפילו לזכותו להתנגד לכפיה. החובה נועדה למנוע אפשאות להזנחה הורית. משום מה זוהי כפיה המקובלת בכול העולם.

2)גיוס החובה היה נחוץ בעבר לשם הגנת המדינה אחרת הערבים היו כופים עלינו לשחות לקפריסין. כיום הוא מיותר וכבר הבעתי את דעתי בענין תגובה 278717

3)בנוגע לבריאות. אם הינו מקבלים את הצעתך לביטוח בריאות שיקבע א"י הפרט בלי מעורבות המדינה היה נוצר מצב בו אנשים צעירים שאין להם בעיות בריאות (וגם לא הרבה כסף) לא היו עושים ביטוח. אם אדם כזה חולה פתאום בסרטן/חידק טורף/מחלה נדירה, המסכן את חיו מה אתה מציע לו מלבד להתחרט. (מאותה הסיבה יש ביטוח חובה לרכב)

4)נישואים גרושים וקבורה בישראל הם כפיה דתית שבהחלט הגיע הזמן לבטל. (האם אתה מתנגד לאיסור נישואים חד מינים במסגרת החברה האנרכית שאתה מציע)

לגבי החמץ יש לי בעיה אישית. המצות תוקעות לי את מערכת העיכול.
מהו ספר ילדים? 288915
נדמה לי שבסעיף 4 אין בעצם משמעות לשאלה שאתה שואל בסוגריים. אי אפשר לאסור מה שאף אחד לא נדרש להתיר (בחברה האנרכית).
מהו ספר ילדים? 288924
תגובתך בעצם מסכימה עם טענתי. המדינה מלאה בכפייה על כל צעד ושעל. אתה אמנם מצדיק את אותה כפייה כדי להציל צעירים פזיזים מטפשותם. אולם אתה מודה שמדובר בכפייה.

אתייחס רק לחוק חינוך חובה:
1) "חוק חינוך חובה נועד להעניק לכול אזרח לעתיד ידע בסיסי שבלעדו הוא לא יוכל לתפקד בעולם המודרני וישאר אנלפבת שלא מודע אפילו לזכותו להתנגד לכפיה."
א) האם הוא אכן מעניק את הדבר ולאיזה אחוז ‏1?
ב) האם האלטרנטיבה של מערכת פרטית עם שוברים לא תדאג לזה בצורה יותר טובה?

1 המיצ"ב לפני שנתיים דיבר על שליש מהילדים בישראל בגילאי חטיבות ביניים על סף האנאלפבתיות.
מהו ספר ילדים? 288940
בתור בוגר גאה של מערכת חינוך פרטית אליטיסטית אני לא מכיר את אחוזי האנלפבתיות במערכת הממלכתית. וגם בעיות הדסלקציה הקשות שלי זכו לטיפול. האם אני תומך במערכת פרטית? כן. האם כול אחד יכול להרשות את זה לעצמו? אני בספק. המדינה בטח שלא תממן את זה. האם מדובר ברע במיעוטו? בתאוריה כן בפרקטיקה הישראלית לא. האם להרוס את הקיים ולנסות מודל חדש או לנסות לתקן את הקיים? לא יודע (כבר היה אל זה דיון באייל).

המדינה הלא אוטופית שלנו אכן מלאה בכפיה. לשאלה איפו עובר הגבול? במינימום הדרוש לקיום חברה תקינה. מי מחליט איפו המינימום? הציבור דרך נציגו בכנסת. הבעיה שכבר אין אידאולוגיה (חוץ מלדתים) ולכן הפוליטיקאים עושים מה שנוח להם. אם הצבעת למפלגה עקב התחיבותה לפעול לשינוי מצב מסוים כבר אינך יכול לצפות לכלום מחברי הכנסת שלך.
לדעתי יש סוגי כפיה רבים (ועדת הפלות, גיוס חובה, סמים...) שצריך לבטל כי הם לא נחוצים או כבר לא נחוצים. בתוך קטגוריה זו מתבלטת הכפיה הדתית. שאינה נחוצה (אלא למי שרוצה מדינת הלכה) ופועלת בטווח הארוך נגד הדתים.
מהו ספר ילדים? 288942
אני מסכימה מקרב לב.
זכותי המלאה לא להעסיק דתיים שאצטרך לוותר על עבודתם בשבת.
לא להעסיק אנשים מכוערים משום שנוכחותם מפריעה לי.
לא להעסיק גברים בגיל המילואים.
לא להעסיק אנשים עם בעיות בריאות שעלולות לגרום להם להיעדרויות מהעבודה.
ואם יתממשו כל זכויותיי, אוכל סוף סוף להפריח את השממה.
מהו ספר ילדים? 288956
אני מסכים איתך ב 5 שורות מתוך 6.
המדיניות שלך תביא לכך שלא תוכלי להפריח דבר, כי המתחרים שלך יעסיקו יותר בזול עובדים יותר טובים שאת לא מוכנה להעסיק.
מהו ספר ילדים? 290031
"כמו" שינוי? כמה מפלגות אחרות עשו את זה, אם מותר לי לשאול, וכמה פעמים? אפילו שינוי העבירו תקציבים לתחומים שהם די רחוקים מלהיות "מגזרים מועדפים עליהם" (אלא אם חולים הם מגזר מועדף על שינוי - שזה דווקא יכול להיות רעיון לא רע. יהיה נחמד אם מישהו יעדיף גם אותם מדי פעם). האוניברסיטאות, שגם אליהן שינוי העבירה כסף, משרתות לא רק חילונים מצביעי שינוי, אלא גם את דתיים וחרדים שלומדים בהן. כמה חילונים מקבלים את הקצבאות של בחורי ישיבות?
מהו ספר ילדים? 290086
הנה רשימת ההעברות ששינוי תעשה עם הכסף שקיבלה, כפי שהתפרסמה היום בידיעות אחרונות. אשמח לפירוט על ה"ציבור של שינוי" שנהנה מכל אחד מאלו באופן בלעדי. (חסכתי לך קצת עבודה, וסימנתי את המקרים בהם ברור שמדובר על ציבור שינויניקי, אם כי גם על כך יכולות להיות השגות).

חינוך והשכלה גבוהה 221 מיליון
הנחה בשכר לימוד לסטודנטים 113 מיליון
* תרבות ואמנות (כולל הזמנת תלמידים להצגות) 80 מיליון
* הטבות מס למעמד הביניים 75 מיליון
סיוע לחיילים משוחררים 40 מיליון
* מדע 38 מיליון
מלחמה בתאונות הדרכים 25 מיליון
קליטת עלייה 24 מיליון
מימון תרופות אווסטין לחולי סרטן המעי 20 מיליון
איכות הסביבה 19 מיליון
* תוכנית לקבורה חילונית 15 מיליון
סיוע לילדים בסיכון 12 מיליון
הנצחת השואה 10 מיליון (שמא נסמן גם את זה? שינוי היא הרי מפלגה של אשכנזים, לא?)
* תמיכה בספורט 10 מיליון (נגיד שזה הציבור של שינוי...)
סיוע לנפגעי תקיפה מינית 2 מיליון
מחשבים לילדים חולים 2 מיליון
סיוע לחולי איידס 2 מיליון
סיוע לכפר לגמילה מסמים 2 מיליון

ובבניין ציון ננוחם.
מהו ספר ילדים? 290090
היית צריך לסמן גם את הסעיף האחרון.
מהו ספר ילדים? 290102
אתה לא בכיוון. סימנת סעיפים שמקדמים את האג'נדה החברתית-תרבותית של שינוי ולא את אלה שמסייעים ישירות לחלקים מקהל הבוחרים שלה דווקא.

סטודנטים (וצרכני השכלה גבוהה, שזה אותו דבר) הם בהחלט קהל הבוחרים של שינוי, מן המובהקים שבהם, ואלה הנהנים העיקריים משני הסעיפים הראשונים. גם עולים. (אני מניח שגם שיעור החיילים המשוחררים שהצביעו שינוי גדול משיעורם בין מצביעי שאר המפלגות, אבל ניחא.)
מהו ספר ילדים? 290115
כפי שציינתי, באוניברסיטאות יש לא מעט דתיים ואף חרדים (שלא לדבר על דתיות), והן במובהק אינן משרתות את קהל היעד של שינוי, ובטח שלא באופן בלעדי. האם סטודנטים הצביעו יותר לשינוי מאשר כלל האוכלוסיה? לא יודע, אין לי נתונים בנושא. שינוי קיבלה גם יותר קולות בת"א יחסית לכלל האוכלוסיה. האם העברת כספים משינוי לת"א גם היא תחשב להשקעה במצביעים שלה ספציפית?
גם עולים (ובוודאי קליטת עלייה, שעיסוקה בעולים חדשים במיוחד) אינם מהווים באופן מובהק את קהל המצביעים של שינוי. בקרב משוחררי הצבא, כפי שבודאי ידוע לך, יש לא מעט חובשי כיפות שהם בטוח לא מצביעי שינוי. בקיצור - כל הסעיפים הללו אינם מופנים למצביעי שינוי. אולי שינוי הייתה רוצה לחזר אחר המגזרים הללו, אבל אני בספק אם מדובר פה בתשלום אתנן פוליטי למצביעים. זאת בניגוד לקבלת כספים "מיוחדים" שהופנו באופן ספציפי לארגונים המשוייכים למפלגות שקיבלו אותם.
מהו ספר ילדים? 290118
בחייך. גם לא כל דתי מצביע ש"ס. גם לא כל משפחה מרובת ילדים, ולא כל משפחה שילדיה לומדים ב"אל המעיין". גם לא כל מצביע ש"ס שולח את ילדיו ל"אל המעיין". אבל זה כן קהל הבחירה של ש"ס.

אני אהיה מופתע מאוד לגלות שסטודנטים _לא_ מהווים את אחת האוכלוסיות בעלת אחוזי הצבעה לשינוי הגבוהים ביותר במדינה. אנחנו באמת חלוקים בנקודה הזו?

ובכל מקרה, אתה היית זה שלקח את תוספת התקציב וניסה לבדוק אילו חלקים ממנה הולכים ל"ציבור שינויניקי". אפשר להתווכח בעד ונגד הטענה שסטודנטים הם ציבור שינויניקי, אבל אם מדברים על "ציבור שינויניקי" בכלל, אז _זה_ צריך להיות הויכוח. התעלמות מסעיפי ההשכלה הגבוהה, וסימון כוכבית ליד "מדע" או "תרבות ואומנות", במקום, כדוגמה לתקצוב מגזרי, היא הסחת דעת ומניפולציה רטורית.
מהו ספר ילדים? 290131
אני בסך הכל ניסיתי לחסוך לו עבודה כמיטב הבנתי. אם הוא רוצה להוסיף את הסטודנטים לעניין, הוא מוזמן.

ולגבי הפסקה הראשונה - אני חושב שהאחוזים הם שונים לחלוטין בין שתי הקבוצות, לא? ובכל אופן, אני חושב שקידום אג'נדה מגזרית כלשהי (אל המעיין, תרבות חילונית) היא הרבה יותר חשובה מאשר סתם העברת כספים ישירות לבוחרים.
מהו ספר ילדים? 290166
הבנתי.

אחוזים שונים? תלוי על מה מדברים. יכול להיות, למשל, שהיחס בין שיעור מצביעי ש"ס במשפחות ברוכות ילדים לשיעור הכללי של מצביעי ש"ס באוכלוסיה דומה או באותו סדר גודל כמו היחס המקביל לגבי שינוי והסטודנטים‏1. ותמיכה בתקצוב משפחות ברוכות ילדים היא בין הפעולות המתוקשרות ביותר של ש"ס. זה לא שחור/לבן.

לגבי האג'נדה: נו, זה בדיוק העניין. שתי המפלגות גאות בכך שהן מקדמות את האג'נדה שלהן. לכן הן נבחרו, לכן קיימות מפלגות. העברת כסף ספציפית למגזר מסוים מצטלם הרבה פחות טוב ועל הרקע הזה הטענות לטומי לפיד‏3.

1 שיואו, זה היה משפט מסורבל. אבל הרגלי כתיבה תופסים חזקה, ויש לי מרצים באוניברסיטה‏2 שהיו שמחים להכשיל אותי בבחינה לו הייתי כותב בניסוח פחות מדויק.

2 בעצם, אם חושבים על זה, יש לי גם עמיתים לדיונים באייל שהיו שמחים לעשות בדיוק את אותו הדבר.

3 אני, מה אכפת לי, אני סטודנט.
מהו ספר ילדים? 290326
אין לי מושג אם זה אומר משהו, אבל דווקא באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת''א לשינוי יש יצוג דל מאוד.
מהו ספר ילדים? 290257
סטודנטים ודאי שייכים לסקטור שלהם ומדובר על סקטור של מקסימום 20-30% של היותר עשירים במדינה.

כל שאר הדברים ברשימה נועדו בשבילך, כדי שתוכל לטעון ששינוי דואגים גם לחולי סרטן וחולי איידס (עוד קבוצה ששכחת לסמן).
מהו ספר ילדים? 290313
כאן אנחנו מגיעים למשהו שאני לא מבין. ראיתי את הפגנות הסטודנטים ואת המהומה בעניין בשבועיים האחרונים. עכשיו, נניח ששרון היה נשבר "מרצונו" כי מראה הסטודנטים השובתים היה קורע את ליבו ומעביר 250 מיליון ש"ח אליהם, בלי קשר לשינוי.

האם זה היה בסדר, לשיטתך?
מהו ספר ילדים? 290347
א) אני כמובן מעדיף שלא יחלקו בכלל. שכל אחד ישלם על ההשכלה הגבוהה שלו והמדינה מקסימום תתן הלוואות לסטודנטים.

ב) אם בכל זאת מישהו צריך לחלק, אז שיתן לכל בוגר צבא סכום מסויים לקניית לימודים גבוהים ושהוא ילמד איפה שהוא רוצה. או שיציעו קרוטריונים אחרים שאני לא יכול לנחש מה הם יכולים להיות.

אך שינוי לא רוצה שילמדו בישיבות כלל. היא אינה רוצה שוויון והוגנות. היא רוצה שלטון חילוני.

בבקשת הכסף, שינוי בעצם מדביקה חותם כשרות על כל השיטה המושחתת של חלוקת הכסף. אילו שינוי היתה מקדמת איזשהי רפורמה לחלוקה שוויונית או לצמצום התמיכות ואומרת שבינתיים צריך לדאוג לכבשת הרש ‏1, הייתי מבין ומכבד. אולם זה לא מה שהם עושים וחבל ‏2.

1 לטעמי לקוזק הנגזל

2 מה שגרם לי לנתק את קשרי הרופפים עם המפד"ל היה שגיליתי שהם לא רק דואגים שהדתיים יקבלו את חלקם, אלא לחיזוק השיטה שבה צריך את המפד"ל כדי שהדתיים יקבלו את חלקם ‏3.

3 ייתכן שזה מה ששינוי עושה היום וזה מה שהליכוד עשה למתנחלים.
לעניין חולי האיידס 290388
לא מעוניין לדבר איתך יותר.
לעניין חולי האיידס 290390
זו תופעה מעניינת. יש פה אנשים שפותחים את פיהם בצורה לא מנומסת על כל היקר והקדוש לעם היהודי. ואף על פי כן, הנעלבים אינם משחקים בברוגז. לעומת זאת, אני מצליח להעליב בצורה מאוד חריפה בלי שאני מבין למה.

הרי את הטענה שאיידס היא מחלה חילונית ופוגעת בדתיים הרבה פחות מאשר בחילונים לא שמעת ממני לראשונה. אפילו את הטענה שהמדינות העשירות משקיעות באיידס על חשבון מחלות אחרות שהן לא פחות מסוכנות שמעת כבר בעבר.
לעניין חולי האיידס 290397
הבעיה היא, אם מותר לי לתרגם את דובי לרגע, לא שאתה מעליב, אלא שאתה דמגוג שטחי וצפוי. דובי לא ''משחק ברוגז'' הוא בסך הכל הבין שדיאלוג איתך זה דבר משעמם וחסר טעם.
לעניין חולי האיידס 290401
זה לא פותר את הבעייה, בעצם זה מחריף אותה.
איזה קייס יש לדובי בעניין האיידס? העובדות ידועות וברורות? למה שינוי לא בקשו 2 מליון ש"ח לסרטן השד שקוטל המוני נשים מכל המגזרים באופן שווה? האם בגלל שמדובר במפלגה שוביניסטית?
לעניין חולי האיידס 290404
תלוי איזה בעיה אתה רוצה לפתור. אם אתה רוצה לפתור את בעיית חוסר ההידברות איתך, נסה קצת ביקורת עצמית. אם אתה מעוניין בפתרון בעיית שינוי והכספים היחודיים, אז עדיין לא השבת לשאלות המוצלחות של דובי בתגובה 290031.
לעניין חולי האיידס 290418
עניתי בתגובה 290347.

הבעייה עם שינוי היא בעצם רצון לכפות סדר עדיפויות אשר מעדיף מגזר אחד על פני חבירו. העובדה שבתוך המגזר המועדף נמצא גם כותב שורות אלו איננה מן העניין.

ולגבי בעיית ההדברות, אני מאוד ניסיתי, וחושב שאני מתלהם הרבה פחות. במקרה דנן אני פשוט לא מבין מה קרה. מקרה דומה קרה לריצרד פיינמן.
לעניין חולי האיידס 290423
נתחיל מהשאלה הראשונה, דובי שאל אותך "'כמו" שינוי? כמה מפלגות אחרות עשו את זה, אם מותר לי לשאול, וכמה פעמים?" איפה מתחבאת התשובה לשאלה הזו?

יש הבדל בין מי שמנסה לקדם סדר עדיפויות שיטיב עם המדינה (לדעתו), לבין מי שמנסה לקדם סדר עדיפויות שיטיב עם בוחריו, לא הראת ששינוי שייכת לחלק השני, אלא הנחת את זה והמשכת הלאה. אתה יכול לחלוק על דעתם מה יטיב עם המדינה, אבל זה לא שייך לדיון.

שים את פיינמן בצד לרגע. כשקוראים את התגובות שלך מרגישים כאילו יש שני יעקובים, האחד מנסה לא להתלהם, ומידי פעם השני מציץ ומתלהם את כל מה שהיה חסר בשובע שהוא לא היה. היום יצא לך קצת יותר מידי מהשני (וכמו שאמר מי שאמר " אין לי הוכחות לנאמר לעיל, הכל מתוך התרשמות מהסביבה").
לעניין חולי האיידס 290426
אתה רציני לגבי השאלה? אתה באמת לא יודע שהליכוד, מפלגת העבודה ומר"ץ מחלקים כספים למקורבים?

בימי מר"ץ במשרד החינוך התחילו לזרום כספים לעמותות מקורבות ולגבי הליכוד ומפלגת העבודה הרי כל כולן בנויות על שליטה וחלוקת כספים. הרעיון היה שאפילו שינוי אשר כביכול אמורה לקדם סדר יום של חלוקה הוגנת לא שונה מכל השאר.

וכי הדתיים לא חושבים שקצבאות ילדים ולימוד בישיבות יטיב עם המדינה? וכי עמותות להחזרה בתשובה זה עניין מגזרי?

- הפערים ביננינו כל כך עמוקים, קשה לי לתפוס עד כמה. גם לך קשה לתפוס. תנסה באמת ובתמים לחשוב שיש דעות כאלו ותנסה להבין את הלגיטימיות שלהן. במקום שבו הדברים אינם לגיטימיים אחזור בי.
לעניין חולי האיידס 290430
ודאי שאני רציני.

לגבי מר"ץ, האם אתה מתכוון לדדי צוקר? ואחר כך אתה מתפלא שקוראים לך דמגוג?

לגבי הליכוד והעבודה, כמה קל להגיד משפטים כלליים וחסרי סימוכין, הרבה יותר קל מלנסות לתמוך בעמדתך בשמץ שמצה של עובדה.

הרעיון לגבי שינוי הובן, רק שכשמסתכלים על השורה התחתונה, רואים שכל המפלגות החילוניות נוהגות באופן הפוך מזה שהגדרת.

כרגיל, אתה מנסה לרקוד על שני חתונות, אתה יכול לטעון שהחרדים כמו החילוניים, מנסים להטיב עם המדינה, ואתה יכול לטעון שהחילוניים, כמו החרדים, מנסים להטיב עם המגזר שבוחר אותם. נסיון לטעון את שתי הטענות ביחד יביא אותך למקום האהוב עליך בו כולם מתעלמים ממך.

נסה להבין, אני לא אחזור על זה בשלישית, הבעיה היא *לא* בלגיטימיות של הדעות שלך, הבעיה היא בצורה (הדמגוגית והרדודה) בא אתה מביע אותן. דוגמאות? תתחיל משלוש הפסקאות למעלה.
לעניין חולי האיידס 290435
הבעייה היא כפי שאמרתי.
אני עדיין המום מכך שאתה טוען שהמפלגות החילוניות במדינת ישראל אינן דואגות לכל מיני מגזרים מועדפים. עד עתה, לא העליתי בדעתי שיש אנשים שחושבים אחרת, ממילא לא הבאתי הוכחות כמו שאיני מביא הוכחות לכך שהשמש זורחת במזרח.
באותה צורה בדיוק קובעים פה אנשים ש"כך" היא גזענית (למרות שהיא לא) בלי הוכחות, כי הדבר נראה להם ברור. הרעיון בהידברות הוא להבין אחד את השני.

אבל אם אתה רוצה הוכחות יש בשפע: (אבהיר, אינני מדבר על פלילים. אני מדבר על העדפת מגזרים).

חינוך:
על חינוך התיישבותי שמעת? על חלוקת שעות על ידי משרד החינוך שמעת? כשיוסי שריד התפטר מהממשלה הופיעה רשימה ארוכה של ראשי ערים שביכו את עזיבתו כי הוא עזר להם. ממש כמו בביקור הגברת הזקנה.
למה סטודנט מתוקצב אחרת מתלמיד ישיבה? למה בית ברל עמד שנים בראש רשימת מקבלי כספים ייחודיים? מי לדעתך התחיל עם כספים ייחודיים?
מה זה החוק למורשת גנדי? מורשת רבין? מורשת זבוטינסקי? למה אין מכון למורשת החזון איש?
חוק חינוך ארוך המופעל סלקטיבית ביישובים שהמלך חפץ ביקרם.
(גם לא בגני חב"ד - היה על זה בג"ץ שנדחה).

חקלאות:
כל החלוקה של מכסות ייצור ומים.
הסדר חובות הקיבוצים והמושבים.

פנים:
המתמודדים לראשות רשויות מתחרים ביניהם על הקשרים שלהם עם השלטון המרכזי. מי שאין לא קשרים חשוב כמת. מה זה, אם לא העדפה מגזרית?

למה אתה חושב שבנימין בן אליעזר מתנגד להפרטה?

איך לדעתך מחולקים רשיונות להעסקת עובדים זרים?

אני מציע לך לקרוא את "סדום או חלם" של פרופ' עזרא זוהר.

אני גם לא מבין מה רע בלטעון שכל המפלגות דואגות למגזר שלהן וגם לטעון שהם מטיבים עם המדינה. כולם חושבים שהטבה למגזר שלהם היא היא טובת המדינה.
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  נו, ואחר כך... • שוטה הכפר הגלובלי
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  נו, ואחר כך... • האייל האלמוני
  נו, ואחר כך... • יעקב
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • דובי קננגיסר
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • דובי קננגיסר
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  אני רק שאלה • גרגמל
  אני רק שאלה • יעקב
  אני רק שאלה • גרגמל
  אני רק שאלה • יעקב
  אני רק שאלה • גרגמל
  מהו ספר ילדים? • יהונתן אורן
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • האייל האלמוני
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • ד''ר בר ביצוע
  מהו ספר ילדים? • יהונתן אורן
  מהו ספר ילדים? • ד''ר בר ביצוע
  מהו ספר ילדים? • יהונתן אורן
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • יהונתן אורן
  על ''ברוך הגבר'' • סטודיו בסטרס
  על ''ברוך הגבר'' • יעקב
  על'ברוך המתאבד הרוצח • האייל האלמוני
  ברוך הגבר אשר יבטח בה' • יעקב
  תמונה אחת‏1 • שוטה הכפר הגלובלי
  מהו ספר ילדים? • ידידיה
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • ערן בילינסקי
  כהנא התראיין לפלייבוי? באמת? • תובל
  כהנא התראיין לפלייבוי? באמת? • תובל
  כהנא התראיין לפלייבוי? באמת? • האייל האלמוני
  מהו ספר ילדים? • יעקב
  מהו ספר ילדים? • ערן בילינסקי
  מהו ספר ילדים? • האייל האלמוני
  מהו ספר ילדים? • ערן בילינסקי
  מהו ספר ילדים? • ירדן ניר-בוכבינדר
  מהו ספר ילדים? • נעם טל
  מהו ספר ילדים? • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים