מש''ק כנפי הרשע 288148
הבחירה החד-משמעית שלי לא ברשימה, ולא דומה לרשימה. "מלכוד 22" מציג גלריה מרשימה של קריקרטורות אנושיות מופלאות. ולא נפקד גם מקומו של הרֶשע. הכוונה לא לקולונל קתקרט, אויב הציבור מספר 1 בספר, שמעלה את מכסת הטיסות ללא הרף ובכך מאיים תמידית על חייו של יוסריאן; ההפך, קולונל קתקרט הוא אחד מהרבה אומללים רדופים ונוירוטים בספר, שרק במקרה, בגלל דרגתו, יוצא שהוא מאיים על שלומם של כל "הטובים". הוא יותר מושא לרחמים מאשר לאיבה. מי שבאמת רע בספר, כזה שכשכתוב עליו אתה פשוט רוצה להיכנס לספר ולחנוק אותו, הוא סרן בלאק, קצין המודיעין ששמח לאידם של הטייסים ההולכים למות, ושמח להראות זאת. אבל מי שהכי רע הוא רב"ט ויטקומב, מש"ק הדת האתאיסט. הוא בכלל לא שונא אף אחד, ולא עושה שום דבר שבאמת מזיק בגדול. הוא בסך הכל טיפה מניפוליטיבי, ויצא לו להיות פקוד של הכומר טאפמן, הרגיש ועדין הנפש, והדמות הטובה ביותר כנראה בספר; ומה שויטקומב עושה זה להתעלל רגשית במפקד שלו, להפוך חילוקי דעות מקצועיים לרגשות אשמה ונחיתות בלתי פוסקים, ובמודע.

כי מה הבעיה עם כל הרעים הבדיוניים כמו אלו ברשימה ודומיהם? קשה באמת לשנוא אותם. הרי הם והרוע שלהם חלק בלתי נפרד מהעולם (שבסיפור), בעצם המנוע של הסיפור; ואנחנו יודעים שבסוף יהיה סוף טוב והם יבואו על עונשם. שני הרעים ב"מלכוד" הם סתם דמויות משנה קטנות, העלילה היתה מסתדרת היטב גם בלעדיהם; ולמרות שאנחנו נורא רוצים שיקרה להם משהו רע בסוף, אנחנו יודעים שאין שום הכרח שכך יקרה. רב"ט וויטקומב נגד המפקד שלו הוא מאבק של הרע נגד הטוב, שהוא בכלל לא כוחות. יתרון הדרגה וההייררכיה של הטוב נופלים שדודים בפני הבדלי האופי: תמימות ואמונה אינסופית בטוב האדם, מול ציניות חסרת מעצורים. בנוסף לכל, אנחנו יודעים שיש דברים כאלה בחיים האמיתיים. זה רוע שפשוט יוצר אצל הקורא תחושה של חוסר אונים.
מש''ק כנפי הרשע 288154
אתה מזכיר את שני הלא יוצלחים הללו ("תן *לכולם* אוכל!") אבל לא את ארפי ("הו, לא, הם לא יעשו את זה לבחור טוב כמו ארפי")?

אני מתפלא. ככלל, סצינת העימות יוסריאן-ארפי היא היא, לדעתי, *ה*עימות בין הרוע לטוב בספר הזה, שמסתיים, כמובן, בנוק אאוט לטוב, שמובס על ידי אדישות, ראש קטן, בירוקרטיה מטופשת וציניות כללית. וזה כל כך עצוב שזה פשוט נורא מצחיק.
מש''ק כנפי הרשע 288155
להודות על האמת, אני לא זוכר היטב את הסצינה הזו ואת תגובתי הרגשית. נדמה לי שאארפי‏1 מצטייר לי כקהה-חושים, ולא כרשע. כפי שאולי שמת לב, אני שופט את הרשע של האנשים, לפחות בהקשר הסיפור הזה, במבחן הכוונה ולא במבחן התוצאה. אפשר וצריך לכעוס ולהרגיש חוסר אונים גם לנוכח קהות החושים, ואולי אפילו לנוכח התמימות של הכומר; זה עדיין לא רשע.

1 א' אחת היא לטעמי טעות תרגום קשה של בני לנדאו, או שמא של העורך שלו.
מש''ק כנפי הרשע 288162
אפשר להחביא את המעשים המרושעים ביותר בעולם תחת מסווה של ''קהות חושים''. אני חושב שאארפי (קיבלתי את התיקון) הוא פסיכופט מהסוג הגרוע ביותר (וגם כן ברנש שתמיד מתעורר חשק לחנוק אותו), ושדווקא פסיכופטים כאלו הם הם הרוע האמיתי.

אם מישהו לועג לטייסים שהולכים למות, אפשר להגיד (במיטב המסורת של הצדקת הרוע) שהוא מפצה על חוסר ביטחון עצמי ועל רגשי הנחיתות שלו בייחס לטייסים, ושהוא בכלל בחור טוב עמוק שם מתחת וזקוק לחום ואהבה. לך תגיד את זה על פסיכופט. מתן חוסר ערך מוחלט לחיי אדם נראה לי מרושע למדי.
מש''ק כנפי הרשע 288167
תהייה: האם "רע" ו"רשע" הן מילים נרדפות? אני איכשהו מרגיש איזה הבדל ניואנס ביניהן. אני נוטה להבין "רע" כשיפוט מוסרי, ו"רשע" כתכונת אופי, שייחוס שלה הוא פחות מחייב, ויכול אפילו להיעשות בחיבה‏1. על היטלר ועל אביה-רוצחה של הודיה קדם אני אומַר שהם רעים, וארגיש פחות נוח לומר שהם רשעים. לעומת זאת, אני יכול לומר על מבקר ספרים כלשהו שהוא רשע אם הוא כותב ביקורות שליליות שנונות במיוחד, למרות שאני אולי נהנה לקרוא אותו. כשאני חושב על "המן הרשע", בדמיוני החילוני (החולני?) הוא דומה יותר לכל הדמויות האגדתיות מהסקר כאן מאשר להיטלר - דמות נלעגת קצת, בעל-תפקיד בסיפור, ולא מישהו שמגרה את בלוטות המוסר שלי. במובן זה (בערך) אארפי הוא באמת רע יותר, אבל בלאק וויטקומב רשעים יותר.

1 אני במודע מטשטש כאן הבחנות חשובות, בין "מעשים רעים" לבין "אדם רע", ומי מהשניים מוגדר באמצעות רעהו, אם בכלל.
מש''ק כנפי הרשע 288175
אני נוטה להסכים, אם כי נראה לי שההבדלה הזו בין "רע" ל"רשע" היא יותר בת זמננו, ובמקור כשדיברו על "המן הרשע" הכוונה הייתה למשהו שהוא יותר גרוע מארפי, לא פחות גרוע.

בכל אופן, אם "רשע" הוא על פי ההגדרה שלך, נראה לי שסאורון לא ראוי למקומו המכובד, ודמויות כמו ויזיני מתאימות יותר. אפשר לנסות ולמיין את הדמויות ברשימה ל"רעים" ול"מרושעים": למשל, לדעתי "רעים" הם חניבעל לקטר, וולדמורט, מוריארטי סאורון ודומיהם, ואילו "רשעים" הם גרגמל, ויזיני, המן והחותנת.
מש''ק כנפי הרשע 288270
הסכמנו.
מש''ק כנפי הרשע 288687
חיזוק לדבריך מהמלכה אסתר: היא מכנה אותו "המן הרע", דווקא.
מש''ק כנפי הרשע 288292
כשהייתי בצבא, הספר הזה היה מונח אצל שולחני והתגלה כשימושי להפליא. במיוחד זכור לי אקס-טר"ש ווינטרגרין (ייתכן שלא מילה במילה- העותק שלי נשאר בצבא):

"הם יירו בך, מן הסתם".
"בי? לצד מי אתה?"
"אם הולכים לירות בך, לצד מי אתה מצפה שאעמוד?"
מש''ק כנפי הרשע 288294
'What would they do to me,' he asked in confidential tones, 'if I refused to fly them?'
'We'd probably shoot you,' ex-P.F.C. Wintergreen replied.
'We?' Yossarian cried in surprise. 'What do you mean, we? Since when are you on their side?'
'If you're going to be shot, whose side do you expect me to be on?' ex-P.F.C. Wintergreen retorted

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים