מזל טוב, ושאלה 289220
מה הקטע של צהר?
אם אתה משלם לצלם וידאו וסטילס, מאפרת, ספרית, מסדרת פרחים, די ג'יי, מלצרים, שף, שומר, תאורן, ועוד מליון אנשים, למה לא לשלם כסף למי שמנהל את הטקס?
ואם כבר משלמים, מה הבעיה למצוא אחד שתמורת תשלום סביר ינהל את הטקס לפי רצונך (וכללי ההלכה)?
למה האפשרויות היחידות שכמעט כל הזוגות שוקלים הם הרבנות וצהר.
מזל טוב, ושאלה 289224
אני לא שילמתי לספרית ולמאפרת. השתמשתי בקצת אודם לשפתיים ושיערי היה פזור, כמו תמיד. בכל פעם שאני רואה בחורות שכל חייהן מסתובבות עם קוקו והנה ביום חתונתן, האמור להיות היום המאושר בחייהן - הן עומדות מתחת לחופה ומגדל פיזה על ראשן והן פוחדות לזוז, שמא יתמוטט - אני מרחמת עליהן. מה כל הסיפור ולמה עושים מהחתונה כזה טרראם, מעולם לא תפסתי.
מזל טוב, ושאלה 289226
דוקא בתור אחת שמדי היום יום שלה הם ג'ינס, גופיה שנגנבה מהארון של הבחור וצמה, היה לי נחמד שיום אחד מישהו סירק אותי יפה ושם לי צלליות בעינים ככה שאני אהיה יותר יפה (במקום האפקט הרגיל של פנס). אבל סירבתי למגדלים או לפריזורות למיניהן, בדיוק מהסיבה שהיה לי יום ארוך גם ככה, ולא התחשק לי להתחיל אותו בשש שעות של רולים ופן. אז היה טבעי, רק יותר יפה מהטיבעי הרגיל.
מזל טוב, ושאלה 289230
זה לא שאני נתקלת במילה בפעם הראשונה, חלילה, אבל תמיד התביישתי לשאול, הממ... מה זה צלליות בעיניים?
מזל טוב, ושאלה 289233
צלליות לעינים הן אבקות דקות, בד''כ דחוסות לגוש, שטובלין בהן מברשת קטנה וצובעים את העפעפיים. אם יודעים מה עושים זה יכול לגרום לצבע העינים להיות בולט יותר או זוהר יותר, לגרום לעינים להראות גדולות יותר, להסתיר עפעפים שמוטים וכל מני מרעין בישין שכאלה. אצל רוב הנשים זה פשוט צבע על העפעף במקרה הטוב, או חיקוי לפנס בעין במקרה הרע.
ועל זה נאמר, בלי כחל וסרק 290880
עדיף, בדכ.
וכשצריך, זה בד''כ לא עוזר..
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290009
רגע של שפיות
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290040
משבית שמחות!
אפשר להסתכל על זה כדרך לפרוש את התשלום על החתונה על פני פרק זמן ארוך יחסית. אפשרות אחרת היא לעשות יותר ילדים מאשר כל החברים שלך, וככה לדפוק אותם במספר המתנות.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290244
אני רואה את "מחזור הכסף" כדרך להעביר כסף מדור ההורים לדור הילדים: לרוב ההורים מממנים את החתונה, והילדים (ילדים? עוד מעט הם כבר מתחתנים!) מקבלים את הצ'קים. אני גם חושב שאם מסתכלים על זה כך, זה עוד סיבה (אחת מני רבות) למה הרעיון "לכסות את מחיר המנה" חסר הגיון וצדק.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290334
אני חושב שאם במקום מסיבה שעולה יותר מ50$ לאורח היו עושים מסיבה שעולה פחות מ20$ לאורח אז:
א. רוב האורחים היו נהנים באותה מידה, אם לא יותר.
ב. את ההפרש היו יכולים ההורים להעביר ישירות לילדים.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290381
זה כי אתה (ואני, ורוב האנשים בסביבה של שנינו) בורגני בעל הורים באחד משניים-שלושה העשירונים הראשונים. אצל הרבה מאוד משפחות, הצ'קים באמת ובתמים משלמים את עלות החתונה, או לפחות חלק נכבד ממנה. לא מזמן התפרסם בעיתונים מקרה של זוג שהצ'קים של החתונה נשדדו ממנו, ועכשיו אין להם איך לשלם על האירוע.
גם נותני השירותים השונים מכירים את הנוהג הזה, ולכן מקובל לשלם על האירוע בצ'ק דחוי למספר ימים אחריו.

סיבה אחרונה למה זה הגיוני ומוצדק "לכסות את מחיר המנה" נובעת דווקא ממה שאתה אמרת: אם החתונה היא דרך להעביר כסף מדור ההורים לדור הילדים, הרי חתונה שהצ'קים לא כיסו את העלויות שלה היא בזבוז משווע: מוטב היה לו ההורים פשוט היו מעבירים את תקציב החתונה לחשבונותיהם של הילדים, ומוותרים על החינגה.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290538
לא התכוונתי שמטרת החתונה, או אפילו מטרת האירוע הגדול, היא להעביר כסף; ברור שזה מטופש. התכוונתי שזרימת הכסף בפועל היא בכיוון זה, ומבחינה זו אין סיבה לקשר בין מחיר המנה למתנה. אבל תודה שהארת את עיני באשר למה שקורה בעשירונים הנמוכים יותר, זה חדש לי.

הסיבות היותר בנאליות שבגללן נראה לי טפשי ולא צודק לשאוף "לכסות את מחיר המנה" הן שהשיקול הזה מתעלם מעניין היכולת הכלכלית של הנותן, שבעיני צריכה להיות גורם משמעותי יותר (ומתעלם ממידת הקרבה לבעלי השמחה, אבל את זה בדרך-כלל לוקחים בחשבון כשיקול נוסף); ובעיקר, שעד שאתה בא לחתונה לרוב אין לך מושג כמה היא עלתה (וגם לאחר מעשה צריך קצת ניסיון בתחום כדי לנחש).
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290654
אני חושב שהמקום בו נערכת החתונה הוא אומדן סביר לכמה כסף הושקע בה. ובין כה וכה מדובר תמיד על ''לכסות את מחיר המנה'' ולא על ''לכסות את מחיר המנה, ואת החלק היחסי שלי של עלות הדי.ג'יי, הצלם, השמלה והחליפה''.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 291333
המקום בו נערכת החתונה נותן אומדן סביר - איך, בדיוק? רק אם יש לך ממש ניסיון מעודכן בתחום, ובאזור הגיאוגרפי הנתון.
ולמה, אם כבר זה ההגיון, לא לכסות את החלק היחסי של עלות הדי ג'יי? ושל השמלה? (תשובה פרגמטית, מהניסיון הקטן שלי: התקליטן, הצלם והשמלה עולים (כל אחד לחוד) סדר גודל אחד פחות מהמקום והאוכל (ביחד; ברוב המקומות, אאל"ט, הם באים בחבילה אחת).
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 291340
ובכל מקרה, מה הקשר?
הצ'ק לחתונה מורכב בעצם משני תשלומים:
1. מתנה לזוג הנישא
2. השתתפות במימון המסיבה (כמו שאתה עושה כשאתה בא למסיבה פרטית מושקעת שאינה אצל רוטשילד).
ההערכה של הסכום המתאים היא בדיוק כך - הערכה. היא מבוססת על מידת הרצון שלך לתת מתנה, וגם, במידה מועטת יותר, על סוג החתונה (אם זו חתונה בבית עם קייטרינג, מביאיפ פחות מאשר לחתונה באולם). אף אחד לא עושה הערכות לפי "על איזה אולם מדובר".
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 291525
התקליטן, הצלם והשמלה הם בעלי עלות *שולית* אפס. המנה שאכלת נספרת וממומנת בנפרד.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290269
הכי אהבתי את ההערה בסוף: "הכותב הוא מומחה לכלכלת הפרט והמשפחה."

י.ר., מומחה לניהול אימפריות.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290294
חבל רק שהוא אינו מומחה לחשבון, שאז היה זוכר לחלק לשניים.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290337
בבקשה, תסביר לי למה.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290349
מחיר החתונה מתחלק (בממוצע) בין משפחות החתן והכלה, ולכן ההוצאה החודשית למשפחה שהוא חישב קצת מוגזמת.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290351
אה, בחישוב של הסכום החודשי למשפחה של שלוש ילדים. אבל בשורה התחתונה, הוא צודק, לא?
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290353
לא קראתי את השורה האחרונה. ודאי שהוא צודק בטענה הכללית שההרגשה לפיה המתנות מכסות את מחיר החתונה ולכן הארוע הוא כאילו חינם היא הרגשה מוטעית בגלל מחיר המתנות שבעל השמחה העניק/יעניק לאורחיו בבוא יומם, והכסף מנו חיה תעשיית הארועים לא צמח על העצים.

בקשר לשאלה אם ההוצאה מוצדקת, זה עניין פרטי של כל אחד. בעיני הרבה יותר הגיוני להוציא את הכסף הזה על דברים אחרים, אבל לי גם אין טלביזיה עם מסך LCD בגודל 72 אינטש.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290336
כשתבתוב שני ספרים על ניהול אימפריות שיגיעו לרשימת רבי המכר, כשעיתונים יפרסמו מאמרים שלך בנושא ''ניהול אימפריות'', כשעיתונים יסקרו את ספרים שלך, כשתחיה מניהול חברה שמתמחה בניהול אימפריות, נדבר.

בינתיים, י.א. עושה את כל זה.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290425
לא הבנתי מה בדיוק דרישת הסף.

האם מישהו שכתב שני ספרי מד"ב הוא מומחה לאקסוביולוגיה? (כדי להגדיל את האנלוגיה למקרה דנן נאמר גם שהוא הוציא אותם בהוצאה עצמית, כך שהוא אכן מנהל חברה שמנסה להתפרנס ממכירת הספרים האלה.)

אגב, דודו טופז הוא, כנראה, מומחה לספרות עברית. הוא כבר כתב שני ספרים (דקים, אבל בכל זאת).
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290428
דרישות הסף:
א. כתיבת ספרים *בתחום*
ב. שעיתונים מכובדים יפרסמו מאמרים שכתבת בתחום
ג. שהספרים יזכו להתיחסות עניינית ואוהדת מהעיתונים הגדולים
ד. התפרנסות מהתחום.
דודו טופז (ביחס לספרות עברית), מי שכתב שני ספרי מדע בדיוני (ביחס לאקסוביולוגיה) ואתה (ביחס לניהול אימפריות) לא עונים אפילו לתנאי אחד מהרשימה.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290452
אם העיתונים לא אוהדים את מה שכתבתי - אני לא מומחה?

אגב – האם את הקריטריונים האלה אתה ממציא תוך כדי תנועה או שהם מוגדרים מראש באיזה שהוא מקום?
פיהוווווק 290455
אתה יודע מה, כשזה יהיה הדבר היחיד שמבדיל בינך לבין מר אש, נדבר.

אגב, זה מה שכתבתי בתגובה הראשונה, כשתמצא לי משהו שלא יסתדר לי אם זה, אני אחפש קריטריונים אחרים, כרגע טוב לי איתם. אני לא מבין למה כל כך מציק לך כשכותבים על מר אש שהוא מומחה.

אגב ב', נזכרתי למה נחתי שנתיים.
פיהוווווק 290476
אני מדבר כבר עכשיו. לא הבנתי מה מפריע לך במומחיות שלי לניהול אימפריות. הבנתי שלא נוח לך להמשיך בנושא, אז נפסיק.

אתה יכול לחזור לנוח.
פיהוווווק 290614
מפריע לי שהמומחיות שלך לא קיבלה שום אישוש מגורם שאינו אתה.
זהירות! הצ'קים לא יכסו את האירוע 290479
אני מקווה שדבריך על דודו טופז לא נאמרו באירוניה. הוא מאוד מקפיד על התספורת.
מזל טוב, ושאלה 289675
הרב שלנו דווקא ביקש תשלום (לא רק החזר נסיעות אלא גם ''כל מה שנרצה להוסיף''). הוא הסביר שככל שצהר הופכת פופולרית יותר, זה הופך למעין חצי משרה עבור הרבנים שממשיכים לעבוד דרכם, עם חתונה כמעט כל יום. יצויין כי הרב מילא אחר בקשותינו, וביצע טכס קצר למדי ובלי טרטורים מיותרים.
מזל טוב, ושאלה 289888
לשאלתנו מה בדבר כסף, ענה הרב שלנו - לא מצוהר, אבל בגישה דומה - שזה לחלוטין נתון לשיקול דעתנו, והוא בכל מקרה יעביר את הכסף למטרות וולונטריות. אני דווקא בגישה של סמיילי: מבחינתי הוא נותן לי שרות, והייתי שמח לשלם לו עליו (ואם הוא בוחר להעביר את הכסף לאחר, לא ענייני). הוא מצידו סרב לנקוב בסכום, ואפילו לרמוז על סדר-גודל. בעיני זה יפה, אבל גם קצת מעצבן: איך בדיוק אני אמור להחליט על סכום? כשמדובר על תרומה לארגון וולונטרי כמו האגודה למלחמה בסרטן, אני יודע שאני מתבקש לתרום פעם בשנה, ועוד X פעמים בשנה לארגונים דומים; אני יכול להחליט כמה אני מקציב לתרומות כאלו באופן כללי ואיך לחלק. כאן התשלום-תרומה הוא חד פעמי, אין לי הזדמנויות לפצות ואין עם מה להשוות.
מזל טוב, ושאלה 290004
במקרים כאלה, הדרך לחישוב היא שהתועלת הצפויה לך מחולקת בינך לבין נותן השרות שווה בשווה. בעקבות הטכס המכובד ודברי החוכמה ששמעתם צפויות לכם כ 90 שנות אושר, שבכל אחת מהן נחסכים ממך ומזוגתך ביקורים אצל פסיכולוג/פסיכיאטר/רופא כללי/רופא מומחה לבעיות כלי דם/מומחה ללב/מומחה להשתלות/דמי קבורה (עפ"י הסדר הזה), בשווי ממוצע של 385.42 ש"ח לשבוע. צא וחשב‏1.
______________
1- למה לא עורכים את החישובים בתוך הבית אין לי מושג.
עוד על צהר 305228
"עם מוסלמים ונוצרים נדבר, עם רפורמים לא" http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים