המונח ''ארגון ימין'' אינו במקומו 29012
היה צריך להיות: "ארגון טרור בשם..."

אני לא יודע איזה פתק שם הטרוריסט(/ים) הזה בקלפי, זה בכלל לא רלוונטי. אף מפלגה פוליטית חוקית לא מצדיקה פעולות טרור, ולכן הטרוריסט הזה לא שייך לימין ולא שייך לשמאל. לכתוב "איש ימין פיגע .." זה רלוונטי כמו לכתוב "איש אימפוטנט פיגע.."(בהנחה שהאיש אימפוטנט).
אידאולוגיה ''ימנית'' 29026
זה אמנם לא ממש רלוונטי, לאיזו מפלגה הצביעו אותם טרוריסטים יהודיים, אבל לנתק את פעולתם מאותה אידאולוגיה המוגדרת במקומתינו "ימנית", זוהי בורות או היתממות. (מה עוד שמן הסתם ה"ימין" בארץ (כמו גם ה"שמאל") לא נגמר במקום שבו נגמרות המפלגות הפוליטיות החוקיות).
הרקע לביצוע פעולת הטרור הזאת, הוא "מפעל ההתנחלויות" (שכיום מזוהה באופן בלעדי עם ה"ימין"). אותו "מפעל" הרואה הצדקה בישוב של שטח כבוש בו מתגוררים זה לצד זה אזרחים ישראלים עתירי זכויות, ואכלוסיית פליטים כבושה, נטולת זכויות אדם בסיסיות. אותו מפעל הרואה בכל מי שהוא אינו יהודי אבק אדם (וגם זה רק במקרה הטוב), ואפילו רעד קטן של אי נוחות לא חולף בגבו כשכדי לאפשר לכמה עשרות או מאות יהודים, לחיות בחופשיות, נאלצים מאות אלפי ערבים להיכלא בבתיהם, ברחובותיהם ובעריהם. אותו "מפעל", שבין נימוקיו הראציונליים, אתה יכול לשמוע נימוקים כגון: אבל אברהם דרך כאן, או זה מוזכר בתנ"ך, או אלוהים הבטיח לנו את זה. או לחילופין נימוקים אינטליגנטים ורלוונטיים (שמעודדים במיוחד כשהם באים מפיו של ראש ממשלה בישראל) כגון: "כפר דרום בלם את המצרים ב48".
ללא הגב האידאולוגי הזה - שלמרות הכל מגנה ברובו מעשים כגון זה שנעשה אתמול (וחלקם אפילו ממש מתכוונים לזה) - לא היינו עדים למעשים כאלה.
אידאולוגיה ''ימנית'' 29068
הלו.

המסכנים הנתקעים בעריהם, להזכירך הסיבה שהם נימצאים בעריהם היא כי חלקם מנסה להרוג אזרחים ישראלים, אני עדיין זוכר איך אלפי אנשים שלהם יצאו כל יום לעבודה בארץ מבלי שהיו נאלצים להשאר בתוך עריהם.

והיהודים שאתה מדבר עליהם חיים לא פעם גם מחוץ לשטחים לפעמים גם בנתניה פ''ת ותלאביב יחד אם ירושליים.

עם כל הצער כלפי הפלסטינים כאשר הם יפסיקו איש לא יחזיק אותם בכלוב שהם בנו לעצמם.
אה נכון, 29073
פעם כשהערבים היו נחמדים הסכמנו להם לצאת מבתיהם, לעבד את שדותינו, ולנקות את ערינו, תמורת שכר שלא משתווה לשכר המינימום. איזה כובשים נאורים היינו אז. חבל שמאז נתפסו אותם 3 מיליון פלסטינאים לגחמה הזאת, של הגדרה עצמית, מדינה עצמאית, ובכלל הרצון הלא מובן הזה לנהל לעצמם את החיים, ולא להסכים לכך שמישהו אחר יעשה את זה עבורם.
אגב, האם בעקבות מה שארע אתמול, יש עכשיו לדעתך הצדקה להחזיק את המתנחלים שחיים באיזור הפיגוע בכלוב (שהם בנו לעצמם) עד שהם יפסיקו, או שבגלל שמדובר רק על כמה מאות, ולא על מאות אלפים, הרעיון הזה מגוחך?
אה נכון, 29077
פעם וגם היום הם יכולים לפתח את האזורים שבהם הם גרים ולהקים שם סטראפים מכל סוג שהוא.
יש להם מקומות לימוד ואוניברסטאות (למרות שאני מודה, שאני לא יודע מה האיכות שלהם יתכן טובה יתכן שווה למים של עזה)

אני גם היום לא מעוניין לתת להם לעבוד אצלנו לא בשדות לא בבית ולא בשום מקום אחר, אני מעדיף אנשים שרוצים באמת לעבוד אצלי כמו תאילנדים רומנים וסינים (הלואי וישראלים היו רוצים אבל מה לעשות שהישראלים מסרבים ולכן יש צורך באחרים) ולא את אותם פלסטינים שהועסקו על ידי משפחתי במשך שנים עוד לפני שהתחילה האינתיפדה הראשונה בעבודות שונות, גם אז כמו היום העבודה שלהם וכן אני מכליל מידיעה מחורבנת ולעיתים קרובות הם עושים זאת בצורה מכוונת.

סיני שישפץ לך את הבית יעשה זאת באותו השכר שהם עושים אבל יעשה עבודה טובה כנ"ל רומני, שוב אני מדבר מתוך ניסיון והכרות של הנושא מקרוב. הם לא.

שכר:
השכר במדינה הוא שכר מינימום כל מי שעובר על החוק אם זה לעובדים זרים מסין או מעזה הוא עבריין והם יכולים לתבוע אותו, להזכירך להבדיל מהעובדים הזרים שלחלקם אין רשיונות עבודה פה ואין למי לפנות בשעת צרה להם יש עורכי דין גם בעזה הם קיבלו אישור אז לעבוד בתחומי הארץ וכדומה. אז כל מי שמוכן שישלמו לו אגורה אחת בשביל לעבוד זו בעיה שלו.
דבר נוסף במיצריים ירדן וכל מדינה ערבית אחרת הם לא ירוויחו סכומים גדולים ממה שקיבלו פה, להיפך סכומים נמוכים בהרבה אז אם הם רוצים אני ממליץ להם להצטרף לעובדים בירדן שמתוך ידיעה מקבלים הרבה פחות ממה שאילו קיבלו פה.

אני יכול לומר לך כי כאשר לפני שהתחילו המהומות השנה בקיץ שעבר כאשר אנחנו רצינו שהם יעבדו אצלינו בשכר מינימום וכן הצענו להם בגלל איכות העבודה שלהם גם שכר מינימום הם סירבו לבוא לעבוד. גם כאשר העלינו את השכר בעוד כמה שקלים הם סירבו ורק כאשר עובד שלהם קיבל שכר עבודה של כ200 ש"ח ליום עבודה של 8 שעות הם הסכימו לבוא וגם אז השחיתו הרסו ולא עבדו בצורה שמשתווה בכל צורה שהיא לעובד זר או עובד ישראלי שכבר מוכן לבוא לעבוד.

מה לעשות זו אכן גחמה שיתכן ונראת לך כרעיון ניפלא שצריך לצאת לפועל ואני אפילו מוכן להצטרף אליך ולומר שבוא וניתן להם מדינה אבל איפה הם יעבדו? האם גם אז נהיה חייבים לתת להם לעבוד בארץ? או שהם יבנו את מדינתם בעצמם או בעזרת אחייהם הערבים משאר מדינות ערב? (רמז לא ניראה לי שהם יעשו זאת או עושים זאת היום כאשר יש להם רשות משלהם, למה שיעשו זאת מחר כאשר תהיה להם מדינה משלהם?)

מה שקרה אתמול הוא פשע שבו על מי שפשע לשבת בכלא כמו כל רוצח ניתעב, אולם אין שום קשר בין זה לבין מה שאמרתי, המתנחלים הם אנשים שכמה שקשה אולי לחלק מהשמאל הישראלי לקבל נשלחו לשם באישור מלא של ממשלות ישראל, ועד שמדינת ישראל לא תגיע למסקנה כי הם צריכים לצאת משם היא חייבת להגן עליהם בכל צורה שהיא.
המתנחלים הללו נורים כמעט מידי יום ביומו, הם נימצאים בסיכון גבוה להבדיל כנראה ממך במדינתם (ואני מדגיש שוב גם אם זה לא נראה לך זו היא עדיין נכון לרגע זה מדינת ישראל).
החוצפה שלך שאתה מקבל את זה שיורים על אזרחים ישראלים היא מדהימה כלל מבלי שיהיה צורך בקשר לדעה שעל פיה הם חיים.

האם פיגוע אצל מתנחל שונה אצלך מאשר פיגוע אצל תושב גוש דן או נתניה או אולי שכונת גילו? (אם כן צר לי על כך)

ואם כל הכעס שיש לי על הרוצחים יש בי איזו שהיא נקודה שאומרת גם כן עם המדינה לא יכולה להגן עליהם אז הם כן צריכים להגן על עצמם (לא ברצח) אבל כן בכל דרך הגיונית ורצוי מאוד חוקית, אולם עם בעזרת החוק יש להם מידי יום ביומו הרוגים או פצועים אולי הם צריכים לקופף את החוק כמה שניתן על מנת לעורר פה משהו ששכח כי הם נימצאים באמצע מילחמה כבר 9 חודשים.
אה נכון, 29092
אמנם רוב הנקודות אליהן התייחסת בתשובתך הארוכה (תן לי לנחש, "השפה כמכלול"?) לא ממש רלוונטיות למה שכתבתי, אבל מכיוון שרובן גם לא ממש מדויקות (במקרה הטוב) אגיב עליהן בכל זאת:
א. היות ואין לפלסטינאים מדינה, ואין להם שליטה מוחלטת על חייהם (יש להם שליטה חלקית וגם זה רק בכמה שנים האחרונות), אין להם גם חופש מוחלט להקים שום דבר, ובוודאי ש"פעם", כלומר כל עוד הם היו נתונים באופן גורף לחסדיו של שלטון צבאי ישראלי, לא היה להם שום חופש שכזה.
ב. היות ופועלי השטחים הם אינם אזרחים ישראלים, עלות העסקתם עפ"י חוק, (כמו גם עלות העסקת עובדים זרים) היא זולה בצורה משמעותית, מעלות העסקת אזרח ישראלי בשכר מינימום. השכר שלטענתך הם היו מקבלים במצרים ובירדן, אינו רלוונטי. כל עוד מדינת ישראל היא זאת שמעסיקה אותם, והיא זאת ששולטת בהם, היא גם זאת שנושאת באחריות כלפיהם. אגב אני מניח שכשאתה אומר: "מי שמוכן לעבוד תמורת אגורה זו בעייתו", אתה מתכוון שזאת בעייתו רק אם הוא ערבי, נכון? או שאתה בעד ביטול חוק שכר המינימום?
ג. למען הסר ספק, דרישתו הלגיטימית של עם למדינה משל עצמו (מזכיר לך משהו?), היא אינה גחמה, ואינה רעיון סהרורי שהומצא ע"י כמה שמאלנים משועממים. איפה הם יעבדו היא שאלה טובה, היא פשוט נורא לא רלוונטית, כתשובה לשאלה האם לפלסטינאים מגיעה מדינה משל עצמם.
ד. אתה יכול להדגיש עד מחרתיים, אבל שטחי יהודה שומרון ועזה אינם, חוזר אינם, חלק ממדינת ישראל. לא רק שאיש בעולם אינו מכיר בהם ככאלה, היות שאף ממשלה ישראלית מעולם לא החליטה לספח את השטחים האלה, הם לא חלק ממדינת ישראל, גם עפ"י החוק הישראלי.
ה. אשמח מאוד אם תוכל להראות לי, מהיכן במה שכתבתי עד כה, הסקת את העובדה, שבחוצפתי אני מקבל את העובדה, שיורים על אזרחים ישראליים.
ו. בתשובה לשאלתך, למרות שאיני מבחין בין דם לדם, ואני מתקומם כנגד כל פגיעה בחפים מפשע, אני אכן רואה הבדל בין פיגוע בנתניה (או בכל מקום אחר בשטחי ישראל הריבונית), לבין פיגוע בהתנחלות מעבר לקו הירוק. יש"ע זה לא כאן (למרות התבטאותו הפוליטית החצופה של מפקד חיל האוויר לפני כשבועיים), והמפתח לפתרון עתידי של הסכסוך הזה הוא חלוקת הארץ, בין שני העמים החיים בה. ואכן כל המתנגדים לפתרון הזה (החמאס מצד אחד והימין הישראלי מן הצד השני) אינם מבחינים בין נצרים לבין ת"א.
ז. הגינוי שלך לרצח, נגוע במיטב המסורת הצבועה והצדקנית של "אני לא מצדיק אותם אבל אני מבין אותם", או משהו בסגנון. כמו כן התעלמת משאלתי האם יש מקום "להכניס לכלוב" את ההתנחלויות שבאזור הפיגוע שמהן קרוב לוודאי באו הרוצחים. על אותן התנחלויות, לא הוטל מן הסתם סגר, מכיוון שבשטחים שורר מצב בלתי נסבל, בו לאורך עשרות בשנים מתגוררים זה לצד זה, שני סוגים של בני אדם, שאינם נהנים מאותן זכויות, ואינם כפופים לאותה מערכת חוקים.
אה נכון, 29093
ו. אילו שני עמים?
אה נכון, 29111
כמוני כמוך תגובה ארוכה.

א.לאיש מאיתנו אין חופש מוחלט, מה לעשות שנינו וגם הם צריכים לחיות עם חוקים חלקם אנו אוהבים חלקם לא. אז בו נוריד את החופש המוחלט ונגדיר את זה שלהם היה פחות חופש מאשר לנו.
גם בנושא זה הדבר לא מדויק, הם יכלו ויכולים גם היום ולפחות מאז הסכמי אוסלו להקים בשטחים שהם שולטים בהם (כן אותם שטחים שאסור בפקודה לחיילי צה"ל להכנס אליהם) הם יכלו ויכולים להקים שם כל מה שירצו כמעט, נכון הם לא יכולים עדיין להקים שם מיגרשי אימונים למחבלים ואו שדה תעופה נוסף אבל הם כן יכולים להקים את רוב הדברים שהכלכלה שלהם צריכה.

ב.שטויות, עלות העסקת כל פועל בארץ היא לפי חוק שכר מינימום או יותר מזה, גם פועל זר וגם פלסטיני וגם תושב ירוחם יקבלו אצל אותו אחד את אותם התנאים המינימלים על פי חוק.
ישראל מעסיקה אותם והעסיקה אותם במשך שנים והיא לצערי תמשיך לעשות זאת כי אם לא תעשה זאת הם ימותו ואיש בעולם הנאור לא יעזור להם מלבד כמה פוליטיקאים שחיים על מסכנים ורעבים ברחבי העולם ואולי עוד מעט מאוד אנשים שעוזרים בשאר חלקי העולם כמו אפריקה וכדומה.
וכן אני לא רוצה אותם בארץ כל עוד הם לא רוצים אותי פה ולא מקבלים את זכותי המלאה כתושב הארץ ולא כיהודי לחיות פה, אין לי שום בעיה אם ערבי ישראל וכן יש לי בעיה איתם.
ולא ישראל היום לא שולטת ברובם ערפת שולט בהם כרשות ולא כמדינה (למרות שזו למעשה כמעט מדינה ממש מה שיש להם היום) יש לערפת כל מה שיש למדינה מלבד מעט מאוד דברים כמו צבא (טוב אולי גם זה כבר יש).
ערפת הוא האחראי עליהם והם אחראים על עצמם כיוון שהם אילו שבחרו בערפת להיות מנהיגם בבחירות שלהם.

ג.מגיע מדינה להמון אנשים שרוצים מדינה אבל מה לעשות שעל כדור הארץ לא כל אחד יכול לקבל מדינה אם יצאו לחלל אני לא בטוח כמה יפריעו להם להקים מדינה.
עד לא מזמן כלל לא היה עם פלסטיני שיכול היה לבקש מדינה.
ומה לעשות שזה כן חשוב אם ישראל תיתן להם עבודה כיוון שאנחנו במידה ואכן ניתן להם מדינה נצטרך להיות השכנים שלהם וצר לי אבל במידה ואנחנו לא נכלכל אותם הם ישמידו את עצמם במהירות כלכך גדולה ואז יאשימו אותנו גם בזה.
זכור כי ברגע שבו הם מדינה אנחנו מוציאיםפ מעצמינו כל אחריות לעם שלהם וכל התקפה עלינו היא התקפה של מדינת אויב. (וכן אני לא מאמין שאחרי שניתן להם מדינה יהיה שקט פה.

ד.
שטחים ככל לא שייכים לאיש ולא לחיית השדה אבל מה לעשות שהאדם החליט לקחת את השטחים ולהפוך אותם לשלו כאשר הוא מסלק את כל מי שהוא רוצה והחליט לקבוע טרטוריות אישיות אשר נקראות מדינות, אין היום שטח בעולם שלא שייך למדינה כל שהיא (אולי מספר איים פה ושם לרות שאני בטוח שגם אילו שייכים בסופו של דבר לאיזו מדינה).
למי כן שייכים השטחים הללו אם לא לישראל? לירדן. אם כן מדוע בהסכם השלום לא דרשה ירדן את שיטחה בחזרה? אולי לבריטים או לטורקים? הרי השטחים הללו חייבים להיות של משהו, ומה לעשות שמי ששולט בשטח כל שהוא השטח הופך להיות שלו, עולם אכזר אבל כזה הוא העולם, כאשר עירק כבשה את כווית השטח הפך להיות שלה עד שגורשה משם ובמידה והנפט לא היה חשוב כל כך לאמריקאים היה היום שטח כווית חלק ממדינת עירק.
השטחים הללו שלנו בזכות זה שאנו שולטים שם, איש לא צריך להכריז כעל כך ברשי גלי. (האם יש איזו שהיא החלטה של האום שאומרת שעל מדינת ישראל לסגת מהשטחים הללו ולהחזיר אותם למדינה אחרת? האם המדינה הזאת היא פלסטין.

ה.
בצורת ההתיחסות שלך כלפי המתנחלים והגישה שלך נראה היה כי לא מפריע לך כי יורים עליהם בסגנון של בכלל הערבים המסכנים כלואים בגלל חבורה של מאות אנשים שכלל אל צריכים להיות שם.

ו. שוב פה יש וויכוח ומה לעשות שכל עוד המדינה לא אומרת לצאת מיש"ע אז יש"ע זה כן פה.

ז.
שוב כמו שאמרתי כבר יש לעצר את מי שמפגע ואם היינו יכולים להכנס לשטחי הרשות ולעצור את המפגעים שם אז לא היה צורך ליצור כלובים גם שם אבל יש הבדל אנחנו לא יכולים להכנס לשם כי יורים עלינו, האם יצא לך לעשות שם מילואים בזמן האחרון. לחברים שלי יצא וכן יורים עליהם כדורים חיים עליהם ועל המתנחלים יורים בלי הפסקה כאשר המצב משתפר לעיתים ונעשה גרוע לעיתים.
לתוך ישוב יהודי לעומת זאת יוכלו להכנס כוחות הביטחון ולעצור את הרוצחים הללו שאני לא מסכים אם הצעד שלהם בכהו זה, אבל כן אני חושב שהמדינה שלנו במצב מביש שבו בתור זו שמתפארת בצבא החזק ביותר במזרח התיכון היא לא יכולה למנוע הרג של תושביה. ושתושביה שהיא שלחה לשם כמה שאולי עצוב לך היא באמת שלחה אותם לשם צריכים להגן על עצמם הרבה יותר ממך וממני.

לא אני לא חושב שיש צורך להכניס אותם לכלוב מהסיבה הפשוטה שהם לא יורים על חיילי צה"ל גם אם מידי פעם הם פועלים נגדם דבר שמבחינתי הם צריכים להענש עליו במהירות ובאופן נוקשה ביותר.
אה נכון, 29120
א. יפה אמרת. לפלסטינאים יש אכן פחות חופש, מאשר לך ולי. (זה נראה לך מצב הוגן?) אי לכך גם קשה להם יותר לפתח סטארט-אפ או כל פרויקט אחר, מאשר לך ולי. זה לא אומר כמובן שזה בהכרח בלתי אפשרי מבחינתם, או שכל האשמה על כך שלא מפותחים שם מספיק מקורות עבודה מוטלת לפתחה של ישראל. אם כי אם מדינת ישראל הייתה משכילה לא להחזיק בשטחים האלה, האשמה לא הייתה מוטלת לפתחה כלל.
ב. אין לי ספק, שבמשך כל עשרות השנים בהן בנו פועלים פלסטינאים את מדינת ישראל, ניקו את רחובותיה וכו', הם עלו למעסיקיהם הרבה פחות מאשר היה עולה להם להעסיק אזרח ישראלי. יש לי עוד פחות ספק בכך שאותם פועלים פלסטינאים הועסקו בישראל לא מתוך איזו גדלות נפש ישראלית, או בשמה של מחווה הומניטארית, אלא מתוך שיקולים של תועלתנות וכדאיות. לגבי החוק היבש, אני מודה, כי אני פחות בטוח לגבי מה בדיוק נאמר בו על העסקת עובדים שאינם אזרחים ישראלים, אם כי אני עדין נוטה להעריך (שוב, לא מתוך ידיעה) כי לכל הפחות קיימות בו פרצות המאפשרות העסקת עובדים כאלה בעלות נמוכה. אשמח אם מישהו הבקיא בפרטים המדויקים יאיר את עיניי.
ג. מעניין מה היית אומר אם לפני קצת יותר מ50 שנה, כשביקש העם היהודי להקים לעצמו מדינה, היו שולחים אותו לחלל. לגבי ייתר האנשים להם מגיעה מדינה, אני לא ממש בטוח למי אתה מתכוון, אבל אני כן בטוח, שלא הממשלה המייצגת אותי, ולא הצבא אותו אני ממן ובו אני נוטל חלק, מונעים זאת מהם. נכון, יתכן בהחלט כי היו תקופות בהן ישראל יכלה גם להיפטר מהשטחים, וגם למנוע היווצרותה של מדינה פלסטינאית, כזכור היא הקפידה להחמיץ אותן. מרגש לראות כמה אתה חרד לגורלם של 3 מיליון הפלסטינאים, ולו בשל מה שיגידו אומות העולם.
ד. הגותך הפילוסופית בעניין השטחים שאינם שיכים לא לאיש, ולא לחיית השדה, אכן מעוררת מחשבה. לעניינו, ישנם חוקים ברורים המתייחסים לשטח כבוש, הן מבחינת החוק הבינ"ל והן מבחינת חוקי מדינת ישראל, שלא במקרה החליטה שלא להכיל על אותם שטחים את חוקיה (רמז: 3 מיליון הפלסטינאים ה"תקועים" שם). אגב איזו אזרחות יש לאותם 3 מיליונים? הרי, לשיטתך, האנשים הללו חייבים להיות כפופים למדינה כלשהי. לשאלתך: האם ישנה החלטה של האו"ם (למה, זה משנה לך?) שאומרת שעל מדינת ישראל לסגת מן השטחים הללו? התשובה היא - כן.
ה. כאמור, אשמח לקבל ציטוטים מדויקים שעליהם ביססת את טענתך, או פירוט לגבי האמצעים האופטיים המצויים ברשותך, והמאפשרים לך לראות מה מפריע לי ומה לא. לחילופין אתה יכול לחזור בך מדבריך, ואף להביע התנצלות.
ז. אני לא בטוח עד כמה ניתן "לשלוח" אזרחים במדינה דמוקרטית למקום כלשהו, אבל אין שום ספק שממשלות ישראל בעבר, מי יותר ומי פחות, נכנעו לתכתיבים של משיחיים סהרוריים, ואף חמור מכך, עודדו אזרחים, ע"י מתן הטבות כלכליות מופלגות ושערורייתיות, להתיישב מעבר לקו הירוק. בכל מקרה, מעולם לא הטלתי ספק בכך, שכל עוד לא הורתה מדינת ישראל למתנחלים להתפנות מיישוביהם היא מחויבת לספק להם הגנה, ובהתאם לאמונתי זאת גם נהגתי בשירותי הצבאי. כפי שכבר ציינתי בהודעותיי הקודמות המצב שיוצרות ההתנחלויות בשטחים הוא בלתי נסבל בעבור כל מי שערכים כמו דמוקרטיה, או זכויות אדם, אומרים לו משהו.
אה נכון, 29123
א.
כמו שאמרתי החיים לא הוגנים, מה שיש לנו אין ל]פלסטינים מה שיש להם אין לפועלים מירדן ומה שיש להם אין לאילו אשר במיצריים וגם מתחתם יש אחרים. מה לעשות החיים קשים.
האם עלי להתנצל שההורים שלי והורים שלהם עשו יותר למען עצמם מאשר אותם פלסטינים?
האם עלי להתנצל שאותי חינכו ללכת ללמוד וגם את הורי ולכן המדינה הזאת מצליחה יותר מאשר מקומות אחרים?
סורי אבל שוב זה מה יש בכל מקום מצליחים יותר מצליחים פחות ולפלסטיני היום יש הזדמנות שהוא לא רוצה לקחת או שההנהגה שלו לא רוצה לקחת או שהחברים שלו לא רוצים לקחת , מבחינתי זו עדיין בעיה שלו, ברק הציע להם עולם ומלואו הם סירבו, הוא הציע מה שאיש עד יום זה לא הציע הם אמרו לא טוב לנו אז אולי הסיבה שהם בבוץ היא שהם או מטיפשים או חכמים שמנסים לחוף את שנינו לכיוון מערב אני לא יודע אבל אני לא מרחם יותר מידי על מי שניתנו לו הזדמנויות ובמקום לקחת אותן הוא בעט בהן בחינניות אלימה.

ישראל הייתה אשמה גם אם הייתה נותנת מדינה להם ולא הייתה נותנת להם מהמים שבשיטחה ואו מהחשמל שאצלה ואו מהעבודה אצלה, ישראל אוהבת להיות אשמה.
מזכיר לי איך היום בחדשות ראיתי איך האנגלים ורים כדורי גומי ושאר דברים כמונו אולם איש לא מציע להביא לשם פקחים מהאום רק אצלינו יש דרישה כזו.

ב.
עם הם עלו יותר או פחות ממה שהיה עולה זו נחמד לחשוב אבל לא ניתן להוכחה מכל סוג שהוא, יתכן וישראל הייתה מתחילה מוקדם יותר להביא עובדים זרים, יתכן והיו מחנכים את הילדים שעבודה לא במזגן זה לא הדבר הכי נורא שיכול להיות, הרבה דברים יכולים להיות אבל איש לא חייב אותם לבוא לעבוד , הם באו כי הם רצו כסף, וגם אתה היית עובד בכל עבודה שנראת לך אם היית רוצה כסף, ואם היית חסר השכלה היית עובד גם בשכר מינימום כדי לממן את המשפחה שלך.
ושוב אני מכיר את החוק היבש היטב בתור אחד שמשפחתו העסיקה את אותם פועלי שטחים שמה לעשות החוק פה הוא ללא פרצות, חובה לתת להם שכר מינימום והם יכולים לתבוע אותך עם אתה לא משלם להם כמו כל יהודי.

אגב תועלתנות הייתה יוצרת היום מצב של הרבה מאוד פועלים זרים על מנת שהרבה חקלאים שעבדו אם אותםתושבי שטחים יוכלו לקתוף את מה שזרעו מה שלא קורה בגלל שיקולי מערכת משונים ביותר. (ואולי איזו חברת כוח אדם ושר שלא מי יודע מבין מהחיים שלו מלבד לנהוג בוולבו)

ג.
לפני 50 שנה אם הייתי חי אז והייתי עם אותן דעות כמו היום הייתי מתנגד למדינה יהודית, אבל אני לא חיי לפני 50 שנה אני חיי היום כאשר מדינת ישראל היא מדינה קיימת עובדתית וקצת קשה להזיז אותה כנראה יש בה כמה תושבים שלא אוהבים את הטעם של מי עזה.

ג. אני כרגע חרד לגבי עצמי ולגבי משפחתי יותר מאשר אני חרד ל3 מליון פפלסטינאים ואו ל60 מליון סינים, אני חרד כיוון שהם הוכיחו שהם לא מעוניינים לעשות איתך ואיתי שלום אלא להעיף אותנו מפה, והם עשו זאת בכל דרך אפשרית.

ד.שוב שטח כבוש ממי? כאשר האמריקאים קבשו את אדמות האינדינים הם החזירו אותם. כאשר כל מדינה שהיא קבשה מדינות אחרות המלחמות העולם הם החזירו אותם? ראה מה קורא היום ביגוסלביה.
השטח הזה היה שייך לטוקרקים שכבשו אותו ואז לאנגלים שכבשו אותו והיום הוא שייך לישראלים שקבשו אותו, צר לי אבל כך נוהג העולם, אולי זה לא מוסרי אולי זה לא רצוי אבל זו היא עובדה, העולם נכבש על ידי מדינות ועמים.
לא היה עם פלסטיני מעולם וזה שקבוצת אנשים מעוניינת בארץ זו היא זכותה אבל עם כך גם קבוצות רבות אחרות יכולות לרצות להיות ארץ אבל מה לעשות שזה קצת בלתי אפשרי.
פה זה שלושה מליון מה קורה במקומות אחרים שבהם זה יהיה 5 מליון , האם כל קבוצה יכולה להכריז שהיא עם ולכן השטח הזה או האחר הוא שלה?
צר לי אבל שוב העם הפלסטיני נימצא בירדן ובלבנון וגם בישראל כל עוד הם לא דורשים את חצי ירדן וחצי לבנון ששם הם יושבים אני לא רואה שום סיבה למה הם צריכים לדרוש חצי ישראל.

ה. התנצלותי עם אתה רואה אחרת את הדברים למרות ששוב מנימת דבריך ניתן היה להבין זאת האופן עקיף אל אם לא כך הרי ששוב התנצלותי.

ו.צר לי אבל לא מקובל עלי, אתה מזכיר לי את ארגון "ערכים" שהחליט איזה ערכים הם טובים ואילו לא.
הערכים שלך אולי מוצאים כן בעיניך ואכן רצוי שכך יהיה אבל מה לעשות שיש לא מעט אנשים פה בארץ שמתנגדים להם וחושבים שאילו אינם ערכים מוסרים כל אחד מסיבותיו אם דתיות ואם אחרות. (אני לא שייך לדתיות) זכויות האדם בעולם נפגעות כל הזמן גם בארץ גם בחו"ל וגם אצל הפלסטינים, שוב אתה מנסה להלחם בגל ענק כאשר אתה עוד לא מצליח להלחם בגל הפנימי שלך, כאשר במדינה יהיו ערכים דמוקרטיה אמיתית וזכויות אדם מלאות אז התחל להציק לי למה המדינה לא פועלת גם כלפי אחרים, כרגע אני דואג יותר לאזרחי המדינה.
לסיכום (מבחינתי) 29191
1. צר לי שאתה מסרב לקבל הגדרה כה פשוטה כמו "שטח כבוש" (לצורך העניין אין גם שום חשיבות לשאלה ממי נכבש השטח), ונאחז שוב ושוב בטענות שמראות יותר מכל על חוסר הבנה בסיסי. חלק מן השטח שעליו יושבת כיום מדינת ישראל הריבונית, הוא שטח שהוענק לה ע"י החלטת האו"ם, וחלקו האחר נכבש על ידה במלחמת העצמאות, והיא בחרה להחיל עליו את חוקיה, ולתת אזרחות לערבים אשר התגוררו בו (לאחר סיום המלחמה).
גם חזרה שוב ושוב, בכל פעם שאתה "נתקע" בטיעוניך, ובכל נושא ועניין כמעט, על המנטרות "טוב ככה זה בחיים", או "החיים הם לא הוגנים", או "יש גם עוולות אחרות בארץ ובעולם" (באמת?), מעבר לכך שאין בה שמץ של רלוונטיות לנושא הדיון, היא גם אינה מקדמת אותו לשום מקום.
2. כמובן שמנימת דבריי (כפי שאכן לא הצלחת להראות) לא ניתן היה להבין ולו ברמז את מה שטענת, ואין לי אלא להצר על כך, שרמת הבנת הנקרא שלך, אינה עולה על רמת הדקדוק שלך.
3. לא קבעתי בהודעתי איזה ערכים הם טובים ואיזה ערכים אינם טובים. כן קבעתי בה, ש"מפעל ההתנחלויות" עומד בניגוד חריף ובולט הן לערכי הדמוקרטיה, והן לחוקי זכויות אדם בסיסיים. ניתן כמובן לתמוך בהמשך החזקתנו לנצח בשטחי יש"ע, מבלי ליצור מצב בלתי דמוקרטי, אלא שאז יש להעניק אזרחות מלאה ושוויון זכויות מלא, לאנשים החיים שם. לחילופין ניתן גם להתנגד לדמוקרטיה, שבהודעתי הקודמת לא קבעתי שהיא ערך טוב יותר או פחות, מערכים אחרים.
לסיכום (מבחינתי) 29237
לאחר שקראתי את פיסקה 2 שלך הגעתי למסקנה שפה נגמר הדיון. (בעיקר את סופה)
כן, משהו. 29102
בלבול מוח. לכל אורך תקופת המשא ומתן, הוסרו ההגבלות על הפלסטינאים. הדבר היחידי שגרם לסגרים וכתרים היו מעשי אלימות מצידם. הסיבה שהמסכנים שלנו תקועים בעריהם עכשיו נובעת מן המעשים האלימים, שהם תומכים בהם, והמתבצעים יום יום.

אז מספיק לסלף עובדות.
הוא שאמרתי 29110
פעם כשהערבים היו נחמדים, הסכמנו להם, מתוך טוב לבנו הצרוף, כמובן, לנוע בחופשויות, ואפילו נתנו להם לעבוד אצלנו. רק כשהם הפסיקו להיות נחמדים (למה באמת?) התחלנו להרעיף עליהם כתרים.
אגב, לפני שמתחילים להתלהם, ועוברים לפאתוס בסגנון של "בלבול מוח" ו"סילוף עובדות", כדאי מאוד להכיר (קצת) את העובדות. עד שיושמו הסכמי אוסלו (בשנים 94/5) הייתה נתונה כלל האוכולוסיה הפלסטינית, לשלטון ולחסדיי צה"ל וממשלת ישראל, על כל המשתמע מכך. החל מהשנים 94/5 קיבלו הפלסטינאים (תודות להסכמים, שעוררו מחלוקת חריפה בעם, "הביאו" לרציחתו של ראש ממשלה בישראל, וכיום רב העם בישראל רואה בהם שגיאה פאטלית, וחלקים לא מבוטלים ממנו אף מכנים את מי שחתם עליהם, בשם התואר פושע) עצמאות חלקית, שפירושה המעשי הוא שפלסטינאי החיי בשכם למשל, רשאי לנוע בתוך עירו בחופשיות, אך ברגע שהוא רוצה לבקר את הדודה שלו שגרה במחנה הפליטים הסמוך, רוב הסיכויים הם שהוא יצטרך לעבור במחסומי צה"ל - נכון שכל עוד התנהל מו"מ, כלומר כל עוד הערבים היו נחמדים בעינינו, ברוב המקרים, היה קל יותר לעבור במחסום, אבל זה לא משנה את העובדה שעדין אותו פלסטיני, נתון לחסדי צבא וממשלה שאינם שלו, ואין לו חלק בהם - שהרי היה מי שהקפיד, לתקוע התנחלות יהודית גאה, בכל מקום (רצוי בעייתי) שהתאפשר.
אז אמרת. 29113
אף על פי שנראה לי שאתה מתחיל לנקוט בטכניקות ויכוח אליבא דגבלס, אני בכל זאת אנסה לענות.

כן, נכון, כאשר היו הערבים נחמדים, היינו נחמדים בחזרה. מה לעשות, זה מה שאנשים עושים - אנחנו לא נוצרים, אין עלינו ציווי של הושטת הלחי השנייה, וכאשר באים עלינו לכלותנו, אנחנו, בצדק, פועלים כדי למנוע זאת - על ידי הגבלת תנועתם של אלה, אשר מקרבם באים הפוגעים, עד יחלוף זעם. אני מצר על הפלסטינאי המסכן שלא יכול לבקר את הדודה שלו, אבל חיי עדיפים לי על נוחותו. מה לעשות, אני חפץ חיים. זה שאתה חושב שכל התנהגות חוץ מהתאבדות המונית היא פטרוניסטית, מיליטנטית, ימנית, או פשוט פויה, זו בעיה שלך.
אז אמרתי 29122
אז אמרתי שהפאתוס שלך הוא קצת מגוחך, ובכל זאת אתה בחרת להזכיר את גבלס. נו, שיהיה.
אינני שותף להערכתך לפיה העם הפלסיטנאי קם לכלותנו. לדעתי השקפה זאת, שאכן מקובלת על חלקים נרחבים בעם, מקורה בתפיסת עולם גלותית, אשר על פיה, כאילו לא יתכן שעם כלשהו יאבק במדינת ישראל, למען מטרה רציונאלית והגיונית (לגיטמית או לא לגיטמית), ולא מתוך איזו שנאה בלתי הפיכה, או אנטישמיות לשמה. השקפתי גורסת גם כי ברובם הגדול של המקרים ושל התהליכים ההיסטורים דברים קורים בשל סיבה, כלומר אין באמת ''פעם הערבים היו נחמדים ועכשיו הם כבר לא''.
בנוגע למשפט האחרון בהודעתך, נדמה לי שהביטוי אותו הכנסת אתה לדיון הנוכחי, ''בלבול מוח'', יהיה ההולם ביותר בעבורו.
אה נכון, 29130
שמאל הולך ונכחד, חוץ מהחוכמות האילה לא למדתם גם קצת אהבת מולדת?
אידאולוגיה ''ימנית'' 29129
מפעל ההתנחלויות חי וקיים. הרבה אחרי ששוטי השמאל יימוגו
אידאולוגיה ''ימנית'' 29144
התגובה שלך מראה *בדיוק* מדוע כתבתי מה שכתבתי.
את הדעה המוצדקת שיש לך על טרוריסטים בודדים, שלא בטוח שאפשר לספור אותם על יד אחת, אתה מכליל על ציבור של 300,000 איש במקרה הטוב, באם אתה מתכוון למתנחלים בלבד או במקרה הרע, על מאות אלפים נוספים ששמו בקלפי פתק למפלגה או ר"מ ימני.
לא ברור לי למה אתה מצליח למצוא שייוך "ימני" לטרוריסט שרוצח אזרחים, ולא מצליח למצוא שייוך כלשהו לאדם שמוכר ארטיקים. לשניהם אין ייצוג בכנסת.
אני לא מתמם. האינטואיציה המקובלת, ש"הימנים" פחות אוהבים את "הערבים", לא רק שאני חושב שהיא לא נכונה מהיסוד, אלא שגם אם היא נכונה אני פוסל מכל וכל שאפשר להמשיך עם זה הלאה עד להצדקת רצח.
השימוש במונח "ארגון ימין" (לפחות היו מוסיפים "קיצוני" ואז לפחות מהבחינה האינטאיטיבית זה היה מוציא את רוב הציבור הימני מההכללה) מכפיש ציבור גדול ולכן זו טרמינולוגיה פסולה, ואם לא הייתי קורא ותיק של האייל הייתי חושב שזה נעשה בכוונה תחילה מתוך כוונה להכפיש.
אידאולוגיה ''ימנית'' 29186
אינני יודע מדוע אתה נאחז שוב ושוב, בייצוג בכנסת. האם החזקה בהשקפת עולם "ימנית", היא נגזרת של הרכבו של בית המחוקקים? ואם מחר לא תעבור אף מפלגה ימנית את אחוז החסימה, האם לא יהיו יותר "ימנים"?
אפשר להסכים על כך, שאף מפלגה ימנית המיוצגת בכנסת לא תומכת במעשה שעשו אותם רוצחים. אני מסכים גם שהטרמינולוגיה
"אירגון ימני *קיצוני*" היא מדוייקת יותר. מעבר לכך אין שום ספק, שרצח שמבוצע ע"י מתנחלים (כנראה), על רקע המאבק על זכותם של יהודים להתיישב בשטחי יש"ע (חלק מן האידאולוגיה ה"ימנית") הוא רצח שנעשה בשם אידאולוגיה "ימנית", ואין בכך כדי לומר שרוב הימנים תומכים ברצח הזה (או שישנם 300 אלף מתנחלים). גם המחתרת היהודית הייתה אירגון ימני קיצוני, וגם יגאל עמיר, הוא ימני קיצוני. סביר להניח שרוב מצביעי הימין, אכן מסכימים עם עמדתו באשר להסכמי אוסלו. רובם כמובן, בניגוד אליו, לא חושבים שמי שחתם על אותם הסכמים דינו מיתה, אבל זה לא סותר את הטענה שלשניהם יש (באופן כללי) את אותו בסיס אידאולוגי.
אידאולוגיה ''ימנית'' 29200
אתה יכל להגיד שאידיאולוגיה ימנית כוללת התנחלויות, הנצחת הכיבוש ועוד כל מני דברים רעים. אתה לא יכל לומר שאידיאולוגיה ימנית כוללת רצח אזרחים.

אתה מסכים שאם רוב מצביעי הימין מסכימים עם עמדתו של יגאל עמיר בעניין הסכם אוסלו *לא גורר* שרוב מצביעי הימין מסכימים איתו בעניין רצח רבין.
ההכללה הזו היא *חד-כוונית*, אתה יכל להכליל אותו בתוכם. אתה *לא* יכל להכליל אותם בתוכו.
כשאתה אומר "ארגון ימין", אתה מכליל את "הימנים" בתוכו. וזה פשוט לא נכון.
אידאולוגיה ''ימנית'' 29202
לא טענתי שאידאולוגיה ימנית כוללת (בהכרח) רצח. אני כן טוען שכבר קרה בעבר, יותר מפעם אחת וכפי הנראה גם במקרה הזה, שרצח בוצע בשמה. באותו אופן ניתן לעשות גם בשמה של אידאולוגיה שאני מאמין בה, דברים שלא יהיו מקובלים עלי.
בענינו של יגאל עמיר זה בדיוק מה שעשיתי. הכללתי אותו בתוכם. יגאל עמיר הוא חלק (קיצוני) ממחנה הימין.
ככלל, לא ברור לי מדוע נדמה לך שאם אדם או ארגון ימני מבצעים מעשה כלשהו זה מיד מכליל ומחייב את כל הימין לתמוך בו, ולעמוד מאחוריו.
אידאולוגיה ''ימנית'' 29306
יגאל עמיר הוא חלק ממחנה הימין,הישראלים,הדתיים,הגברים,התימנים,היהודים,הלא-שפויים. יופי. כל זה לא רלוונטי ישירות להיותו רוצח.
אתה יכל לומר שהוא רצח בגלל היותו ימני, גבר, לא שפוי, דתי ועוד. למה אתה בוחר מכל הסיבות האלה להזכיר שהוא חלק קיצוני ממחנה הימין? הרבה יותר סביר שהוא רצח בגלל שהוא חלק קיצוני ממחנה הלא שפויים (שיהיה ברור, גם אם בית המשפט קבע שהוא כשיר לעמוד לדין מבחינה נפשית והוא היה מודע למעשיו וכו', זה לא אומר שהוא שפוי. אדם שמוכן לעשות מעשה כשידוע לו בוודאות שבעיקבותיו הוא יכנס לכלא ל25 שנה, ואין לא דרך להמלט מהעונש, סובל מחוסר שפיות קיצונית).

גם אני וגם אתה מהווים חלק מכל מני מחנות, אבל כשאתה מציין שאני שייך דווקא למחנה מסויים בהקשר למשהו שעשיתי, אתה מכליל על המחנה הזה את מה שאני עשיתי.
כי זה רלוונטי 29343
יגאל עמיר רצח את רבין על רקע אידאולוגי, לכן האידאולוגיה שבה האמין היא רלוונטית. אם הוא היה רוצח את רבין על רקע הקרע בין החילוניים לדתיים במדינה, אז ענין היותו דתי היה הופך לרלוונטי.
אגב, אני גם לא חושב שעמיר הוא לא שפוי. אדם בהחלט יכול לקבל החלטה שקולה, שלמען מטרה מסויימת שווה לו לשוות כל החיים בכלא, אבל זה כבר נושא לדיון אחר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים