304931
בראשית שנות השבעים (או אולי היה זה בסוף שנות הששים, בגילי כבר לא כל כך זוכרים) פירסמו האלוף במילואים אהרון יריב והשר ויקטור שם טוב את דעתם, כי ניתן (ורצוי) יהיה להגיע לשלום עם אש"ף אם וכאשר זה יפסיק את הטרור ויכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל (מה שכונה "נוסחת יריב - שם טוב").
האמירה הזאת חוללה מהומה גדולה (בעיקר במערך - שהיה אז מפלגת השלטון) איך אנשים מתוכנו מחלישים את עמידנו באמירות תבוסתניות מעין אלו. מי שניסה להמעיט מערכה של אותה אמירה, טען כי היא כוללת בתוכה תנאי סתירה: אם אש"ף יפסיק את הטרור ויכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל, הוא יפסיק להיות אש"ף.
מאז למדנו שניהול מו"מ עם אש"ף אינו מפיל את השמים על ראשינו, למדנו גם שהכרה בזכות קיומה של מדינת ישראל והפסקת הטרור יכולים להיות בערבון מוגבל מאוד, ובעיקר, שהנסיבות משתנות.

אז האם ישראל מסוגלת להגן על עצמה גם מקו חליפי? כנראה שכן. בכל אופן לפני 40 שנה היא היתה. האם לשם כך נחוץ שלום בין המדינות? לא בטוח (שוב, לפני 40 שנה לא היה) אבל בלעדיו אין לישראל מניע לשנות את קו ההגנה שלה. האם נדרשת מנהיגות סורית רצינית? יש להניח שבלעדיה לא יתקיים התנאי הקודם. האם על יעלון היה לתת פומבי לעמדתו זאת? לדעתי כן, אבל הוא לא היה מאחר אף רכבת אם הוא היה מחכה למחר.
למדנו ? 304943
''מאז למדנו שניהול מו''מ עם אש''ף אינו מפיל את השמים על ראשינו''

אני למדתי את ההפך בדיוק.
למדנו ? 304990
מה פירוש "למדתי את ההיפך בדיוק"? האם מצאת איזה פיסת שמיים זרוקה ליד ביתך?
למדנו ? 305033
בטח שכן!
אף פעם לא ראית שמיים בשלוליות?
למדנו ? 305052
השאלה היא אם הם נפלו לתוכן או היו שם מלכתחילה.
מורה נבוכים 305087
כשמדברים על נפילת השמים לא מתכוונים למובן הישיר של המלים, שבמקרה זה גם אין לו מובן כלל, אלא מדובר בביטוי מטאפורי שמצביע על אירוע רע בקנה מידה גדול.
איש לא חשב מעולם ששיחות עם אש''ף יביאו לנפילה ממש של השמים, אלא להתרחשות רעה שתבוא בעקבות הכרה ושיחות עם אש''ף.

לפני ימים מעטים שמעתי הרצאה של ראש השב''כ הפורש דיכטר. הוא הביא כל מיני נתונים סטטיסטיים ובין השאר סיפר שמספר הנפגעים מטרור במעט השנים האחרונות שקול כנגד כל הנפגעים בשנים שמאז קום המדינה ועד אז.
השמיים אכן נפלו . . .
מורה נבוכים 305099
הופתעתי. הייתי בטוחה שאתה מדבר על השמיים הנופלים בפועל.
ובעניין מספרי הנפגעים באינתיפאדה האחרונה - אלה אינן התוצאות של הסכם אוסלו. אלה תוצאות ביטולו.
מורה נבוכים 305121
לפי דעתי ''ביטולו'' של הסכם אוסלו הוא תוצאה של הסכם אוסלו. לכן לפי תכונת הטרנזיטיביות של יחס הסיבה-תוצאה, כל תוצאה הנובעת מביטולו של הסכם אוסלו, היא תוצאה של הסכם אוסלו.

אגב, במקום ''ביטולו'' ראוי היה להשתמש במונח ''כישלונו''.
מורה נבוכים 305128
ביטולו של הסכם אוסלו נבע מהפסיכוזה הכבדה שגרמה למפלגת העבודה לבחור בברק.
עדיין מורה נבוכים 305125
הסכמי אוסלו לא בוטלו. היה מדובר בהסכמי ביניים שבהם לאחר כל מיני שלבים של מסירת טריטוריות ונשק לפלשתינים, והקמת הרשות הפלשתינית יחלו שיחות על הסכמי קבע. הסכמי הקבע כשלעצמם לא היו חלק מהסכמי אוסלו והיה מוסכם רק שינסו להסכים עליהם רק לאחר שיסתיימו שלבי הבינים. אי אפשר שיהיה הסכם שבו יוחלט שמו"מ שעדיין לא החל יצליח. זו אולי המהות של טפשות אוסלו (ראי מאמרי הישן "ערפאת מאיר את טפשות אוסלו דיון 245" שנכתב עוד לפני המפולת, וניבא אותה), אבל לא אני הייתי זה שברא ותמך בהסכמים האלה.
בסופו של דבר אחרי שהסכמי הביניים התממשו במלואם בתקופת ברק, אמנם באחור, אבל אין להאשים בכך איש, כי גם על מימוש השלבים התנהלו שיחות והיה צורך להגיע להסכמה על כל שלב ושלב, הגענו סוף סוף לשיחות על הסדרי הקבע.
אני חושב שכל מי שעיניו בראשו יכול להבין שהשיחות האלה התמוטטו בגלל שהצד הפלשתיני תכנן מראש שיתמוטטו כדי שיוכל להגיע לשלב הבא שתכנן, השלב האלים.
אגב, לדעתי, מבחינתם הם הצליחו הצלחה מלאה (דיכטר אמר באותה הרצאה שהזכרתי שהם הגיעו לשוקת שבורה, אבל אני חולק עליו בנקודה זו וחושב שתכנית ההתנתקות היא הצלחה שלהם מעל ומעבר, בה הם קיבלו פרוק גוש שלם של התיישבות, דבר שאיני חושה שהעלו על דעתם שישיגו).
אבל אני חושב שסטיתי מעט ואחזור לעיקר: ההרוגים הם תוצאה ישירה של בניית הרשות המפלצתית, שאנו בנינו במו ידינו. זה בדיוק הדבר שאיפשר להם לבנות את מעבדות הנפץ ותשתיות הטרור.
והטרור אכן נבלם רק כשחזרנו לערים ביהודה ושומרון.
באותה הרצאה של דיכטר הוא הביא נתון לפיו תחילה כתשעים אחוזים מהטרור באו מיהודה ושומרון, והיום תשעים אחוזים מהטרור מגיעים מעזה אליה לא חזרנו.
לגבי העתיד יש משהו שהוא מובן מאליו: אותם תשעים אחוזים מעזה של טרור יקפצו קפיצת מדרגה לאחר ההתנתקות, כשהפלשתינים לא יפחדו שאולי נתחרט. אז הם ישתמשו בכל התשתית הנוראה עליה מספרים הרמטכל ודיכטר שהם בונים היום בעזה.
עדיין מורה נבוכים 305129
אני ניבאתי את המפולת ברגע שברק הציג את מועמדותו לראשונה בפריימריז של העבודה.
עדיין מורה נבוכים 305134
לדב יש הוכחות. האם יש לך הוכחות?

אבל אין צורך בהוכחות. בכנות, הייתי רוצה הסבר. מה גרם לך לחשוב שברק יוביל אותנו לאסון, בניגוד למי שהיה אז ‏1?

1 מי היה אז?
עדיין מורה נבוכים 305149
אני תוהה למה אתה מתכוון ב"מי היה אז". ראש הממשלה המכהן היה נתניהו, בראש המערך עמד פרס. כמובן, לאור העובדה הראשונה, דעותיי אלה גרמו למריבות עזות כמעט עם כל חבריי, שלא היו יכולים לדמיין מישהו גרוע יותר מנתניהו.
ומה שגרם לי לחשוב - ולהשתכנע - שברק יוביל אותנו לאסון - היה ראיון שהיה לו אצל נסים משעל, ראיון שבו שמעתי מפיו את גרסתו שלו לפרשת צאלים ב'. (לפני זה ידעתי עליה - ועליו - מעט מאוד). מראיון זה הבנתי שני דברים:
א. שברק לא מסוגל להתייחס לבני אדם, אפילו לא למראית עין בלבד.
ב. שהוא לא מסוגל לחלוקת קשב ולו המינימלית ביותר.
משני אלה הסקתי, באופן חד משמעי, שהוא איננו מסוגל להיות מנהל, ודאי לא של מדינה, ודאי וודאי לא המנהל העליון שלה.
עדיין מורה נבוכים 305155
יפה מאוד.

השאלה של "מי היה אז?" כוונה לעובדה שאני זוכר מי התמודד על ראשות הליכוד ב 1983 וב1984 ומי התמודד על ראשות העבודה מאז 1973 עד מות רבין ‏1. אבל איני זוכר מי התמודד מול ברק על ראשות העבודה לפני שנים מעטות. בעצם איני זוכר שבכלל היתה התמודדות.

1 פרס ורבין כמובן - וגם אורה נמיר.
עדיין מורה נבוכים 305163
מול ברק התמודדו אז בן עמי, בן אליעזר, רמון וביילין.
עדיין מורה נבוכים 305244
בן אליעזר ורמון לא התמודדו מול ברק. התמודדו ביילין, בן עמי ו(חשבתי פעמיים ובחרתי אפריים) סנה.
עדיין מורה נבוכים 305452
כמה אחוזים קיבל כל אחד?
עדיין מורה נבוכים 305477
אין לי מושג.
עדיין מורה נבוכים 305146
עם פרוץ האינתיפאדה זרק להט את האמירה : "לרבין, ערפאת לא היה עושה דבר כזה."
קצת קודם, כשהתנהלו שיחות קמפ דויד, זכור ראיון עם לאה רבין שהביעה הזדעזעות מהויתורים הכבדים שהציע ברק לערפאת בשיחות, וטענה שלא היה עולה על דעת בעלה המנוח להציע ויתורים כאלה (כידוע לכולנו אפילו זה לא השביע את רעבון הפלשתינים).

לעולם לא אבין את אמונתם של אלה שחושבים שהאינתיפאדה באמת פרצה בגלל טיבו של מנהיג ישראלי כזה או אחר. למה עראפת היה מגיע להסכם עם רבין ז"ל למרות שזה היה מציע פחות מתנות (כעדותה של לאה ז"ל) ?
האם האיש עם השערות על הפנים היה מחליט החלטות רק בגל שיש או אין פאלולה על לחיו של המנהיג הישראלי שמולו ?
זה פשוט לא מתקבל על הדעת מבחינת ההגיון הפשוט.
אבל איש באמונתו יחיה . . .
עדיין מורה נבוכים 305152
ה''פאלולה'', כפי שראת לה, וגאי לא הייתה משנה את החלטותיו של עראפת.
אבל האיש (או היצור) הנושא אותה - כן.
עדיין מורה נבוכים 305170
כלומר מנהיגים קובעים את גורל עמם לעשרות ומאות שנים לפי כמה שאיזה מנהיג זמני שיושב מולם מוצא חן בעיניהם ?
אני, כידוע, לא ממעריציו הגדולים של ערפאת (אגב, הוא גם היה "יצור", או שרק ברק "יצור ?), אבל תכונה עלובה כזאת גם לו איני יכול לייחס.
עדיין מורה נבוכים 305184
זה ממש לא קשור לכמה שמישהו *מוצא חן* בעיניהם.
עדיין מורה נבוכים 305213
את מדברת בחידות.
האם את בטוחה שאת מבינה בכלל מה הוא בעצם הטיעון שלך ?
לא חייבת להיות הסכמה בינינו לגבי המניעים שהביאו לכשלון שיחות קמפ דויד כמו לגבי כל נושא, אבל במקרה שלך את לא מציגה בכלל שום טיעון, ואין לי אפילו על מה לחלוק.
אולי תפרטי מעט את דעתך בנושא זה. לומר "אהוד ברק !" בלבד, זה בכלל לא טיעון.
עדיין מורה נבוכים 305293
אהוד ברק ביטל את הסכם אוסלו, שהתנגד אליו מלכתחילה. למעשה, גם עד הביטול הרשמי, הוא לא קיים שום חלק מההסכם. (להזכירך, נתניהו - שגם הוא, כמובן, התנגד נחרצות להסכם אוסלו, לפחות קיים פה ושם משהו ממנו - למשל, נסוג מחברון).
ברק התנגד לרעיון השלבים, ורצה לקפוץ ישר להסדר קבע, מתוך התעלמות מוחלטת מהצורך לבנות לשם כך מינימום של אמון. הוא הציע, אמנם, לפלסטינים הצעות "נדיבות ביותר", אך לא איפשר כל דיאלוג (דבר שאיננו מסוגל לעשות). הוא רצה לכפות עליהם את הצעותיו אלה, כלי לשמוע כלל מה יש לאיש שיחו להגיד. כך לא מנהלים משא ומתן.
אני זוכרת שדן מרידור, למשל, אמר באותה עת שלדעתו אפשר היה להציע לפלסטינים "חבילה אטרקטיבית" כלשונו, שהייתה אולי פחות נדיבה משל ברק - אבל מצליחה יותר. אני נוטה להאמין לו: מרידור, שוודאי איננו מן הצד הפוליטי שלי, מסוגל גם להקשיב.
עדיין מורה נבוכים 305334
את טועה לגמרי בתיאור העובדות.
ברק לא קפץ על שום שלב.
הסכמי הביניים של אוסלו בוצעו במלואם.
תחילה נמסרו הערים העיקריות ע"י רבין ופרס, ונותרה חברון. נתניהו הגיע להסכם על חברון, ואחר כך הגיע להסכם על האחוזים הנוספים, שהוו את סוף הסכמי הביניים, בוואי, אבל לא מסרם תוך הנמקה שקודם לכן על הפלשתינים לפרק את אירגוני הטרור.
ברק ביטל את ההתעקשות על עניין ה "יתנו יקבלו. לא יתנו. לא יקבלו", ואחרי הסכם שארם מסר את מלוא שלושה עשר האחוזים שהובטחו בוואי מבלי שהפלשתינים בצעו את חלקם בחיסול תשתית הטרור *ובכך השלימה ישראל את כל מה שהתחייבה לו בהסכמי אוסלו*.
ולא די בכך. ברק ביקש גם להעביר את אבו דיס שכלל לא הייתה כלולה בהתחייבויות כמעין "בקשיש", והוא אפילו העביר לשם כך החלטה מיוחדת בכנסת. אבל ביום ההחלטה, ענו הפלשתינים במהומות על המחווה המשונה הזאת שלו, והוא ביטל אותה.
כשהלך לדון בהסכמי הקבע בקמפ דויד לא היה שום דבר שישראל התחייבה עליו ולא בצעה.
עדיין מורה נבוכים 305456
כמדומני שישראל התחייבה, לפי השמאל, לפנות את כל השטח שאינו מוחזק על ידי בסיסי צה"ל והתנחלויות ולסדר פרוזדור אקס-טריטוריאלי בין עזה ליהודה ושומרון.
מי שחתם על הסכמי אוסלו התכוון כנראה שישראל לא תקיים את ההסכם על מנת שלא יהיה ניתן להציג רק את הפלשתינאים כמפירי ההסכם. לחילופין, האחראים לאוסלו, לא רצו להתעסק בקטנות עם משק כנפי ההסטוריה, והניחו שהכל יסתדר בדרך תוך כדי תנועה ‏1.

ולגבי ברק אתה צודק. פינוי ה 11% (ביבי פינוי 2%) נותן לו מקום של כבוד במזרח של פושעי אוסלו.

1 כמו אדם שיוצא לנסיעה בלי מעצורים ברכב ומניח שאיכשהו זה יסתדר תוך כדי תנועה.
עדיין מורה נבוכים 305497
הסכמי אוסלו הראשונים לא נוסחו בצורה מדוייקת עם קווים ברורים על המפה, ולכן גם היה צורך לפני כל שלב ושלב של ביצועם להגיע לעוד הסכם שיגדיר את השלב הזה במדוייק. הניסוח לגבי סוף התהליך היה משהו כמו "אזורים ביהודה ושומרון חוץ מהתנחלויות ושטחים בעלי חשיבות בטחונית". אזורי ההתנחלויות (היכן בדיוק תחום השיפוט של התנחלות כאיתמר שמכילה כמה גבעות על שטח נרחב ?) ובמיוחד "שטחים בעלי חשיבות בטחונית" (ישנה טענה [שאני שותף לה], שלכל אזור יו"ש יש חשיבות בטחונית אדירה), זה משהו מאד לא ברור, ועל כך בדיוק התנהל הויכוח בוואי שבו הוסכם על שלושה עשר אחוזים (כזכור עמדתו של הסוס [הטרויאני] הייתה אז שמסירת שלושה עשר אחוזים מסכנת את קיומה של ישראל, והיום הוא מוסר גם גושי התנחלויות וגם אזור נרחב בצפון שומרון הרבה מעבר לכך). ברגע ש*הפלשתינים הסכימו* לכך בוואי, וברק ביצע, אפשר לומר שההתחייבות הזאת התמלאה. לגבי הפרוזדור בין עזה ליהודה, הדבר הזה היה אמור להתבצע רק במסגרת הסדר הקבע.
עדיין מורה נבוכים 305826
למה רק יו"ש? אני בדעה שלכל הגלקסיה שלנו יש חשיבות בטחונית אדירה.
עדיין מורה נבוכים 305849
לכן צריך להקים בסוכנות היהודית - ובדחיפות - מחלקה לגיור חייזרים.
עדיין מורה נבוכים 305858
הוא שאמרתי.
הדעה שלי ושלך כלל לא משנות לצורך ביצוע הסכמי אוסלו, אלא מה שהוגדר בהסכם בינינו ובין הפלשתינים, וההסכמה הזאת הושגה בוואי.
עדיין מורה נבוכים 305500
וכפי שאמרתי, ברק העביר בכנסת החלטה למסור את אבו דיס, שהיא בעצם פרבר של ירושלים, וזה מעבר למה שהוסכם בהסכמי אוסלו וספיחיו.
עדיין מורה נבוכים 305467
"ואחרי הסכם שארם מסר את מלוא שלושה עשר האחוזים שהובטחו בוואי". יש לך לינק?
עדיין מורה נבוכים 305499
אין לי עניין ללכת ולחפש כרגע קישורית, משום שאני זוכר במו עיני ואזני ראיון עם אהוד ברק בטלוויזיה שבו אמר בפרוש: אני לא נתתי לפלשתינים שום דבר. מה שהעברתי לפלשתינים הוא רק את אותם שלושה עשר אחוזים שאותם נתן להם נתניהו בוואי. . .
בשבילי די בכך.
עדיין מורה נבוכים 305511
אגב, על מנת לדייק בתאור הפשעים שלהם ולא להוציא אותם בזול, יש להדגיש כי אותם 13% היו 13% מ B ל A ועוד 14% מ C ל B. ביבי העביר 2% מ B ל A ועוד 5-7% מ C ל B. ברק העביר את השאר.

המקרה הזה של ביבי מבטיח בתנאי וברק מקיים ‏1 בלי קיום התנאי אמור להראות כמה חוסר תוחלת יש בדילים הללו שעושים עם הרוע. ההבטחות של שרון שלא יהיו עוד נסיגות אינן שוות אפילו כקליפת שום.

1 ברור לי שגם האפס המבטיח היה מקיים בלי לדרוש שום דבר
עדיין מורה נבוכים 305535
"המקרה הזה של ביבי מבטיח בתנאי וברק מקיים ‏1 בלי קיום התנאי אמור להראות כמה חוסר תוחלת יש בדילים הללו שעושים עם הרוע. ההבטחות של שרון שלא יהיו עוד נסיגות אינן שוות אפילו כקליפת שום.

1 ברור לי שגם האפס המבטיח היה מקיים בלי לדרוש שום דבר "

נדמה לי ששברת את שיא האתר בשיעור הדמגוגיה לס"מ של הודעה.
עדיין מורה נבוכים 305547
''נדמה לי ששברת את שיא האתר בשיעור הדמגוגיה לס''מ של הודעה.''

בניגוד אלי, המצליח לשבור שיאים, את הולכת בדרך סלולה באייל, ובמיוחד חביבה על שמאלנים. דמגוגיה של אי דיון לעניין אלא ציון טענות שנועדו לחסל את טענות היריב בלי להתווכח איתו או להראות כל סיבה נראית לעין מה לא בסדר. אם יש לך טענות תציגי אותן עם כינוי ייחודי. אם לא, אז תפסיקי לבלבל במוח, כי מי שמשתמשת בדמגוגיה זאת את.
עדיין מורה נבוכים 305572
כשההודעות שלך מכילות כ''כ הרבה דמגוגיה (פושעי אוסלו, אפסים) אין לך מה להתפלא על כך שרוב השמאלנים לא רוצים להתדיין איתך בצורה עניינית.
עדיין מורה נבוכים 305577
מעניין איך בסיכה כל-כך קטנה יעקב מצליח להוציא כל-כך הרבה אויר.
ודייק 305605
אם הטענה היא שאני מכנה את ביבי וברק בשמות גנאי שתאמר זאת. זו לא דמגוגיה.
אגב, לא השתמשתי ב''פושעי אוסלו'' והאלמונית לא ציטטה את הקטע על הפשעים.
ודייק 305634
"אגב, לא השתמשתי ב"פושעי אוסלו" והאלמונית לא ציטטה את הקטע על הפשעים"

אז מי כתב את זה? "ולגבי ברק אתה צודק. פינוי ה 11% (ביבי פינוי 2%) נותן לו מקום של כבוד במזרח של פושעי אוסלו"
ודייק 305780
האלמוני הגיב לתגובה ספציפית ועליו אני הגבתי. לא היתה בה דמגוגיה לפי ההגדרה הרווחת של המילה.
לעומת זאת, התגובה של האלמוני היתה דמגוגית.
עדיין מורה נבוכים 305606
אגב, על מנת לדייק בתאור הפשעים של יהוה ולא להוציא אותו בזול, יש להדגיש כי אותם בלה בלה בלה

המקרה הזה של אלוהים מבטיח בתנאי ויהוה מקיים ‏1 בלי קיום התנאי אמור להראות כמה חוסר תוחלת יש בדילים הללו שעושים עם הרוע. ההבטחות של יהוה שלא יהיו עוד בלה בלה בלה ושיהיו בלה בלה בלה אחר אינן שוות אפילו כקליפת שום.

1 ברור לי שגם האפס המבטיח היה מקיים בלי לדרוש שום דבר
עדיין מורה נבוכים 305512
למה את מבקשת לינק? את באמת לא יודעת את זה? למה את לא מאמינה לעדות של דב (וגם שלי)?
מה את חושבת שבאמת היה?
עדיין מורה נבוכים 308323
נו, באמת. הכיצד לא אאמין לאנשים כה מכובדים חכמים ורבי ידע? ובעיקר כה נייטרליים ומלאי יושרה? חלילה לי.
עדיין מורה נבוכים 308478
יש לך טענות קונקרטיות לגבי היושרה של דב או יעקב, משהו שניתן לגבות בציטוטים מהודעותיהם, למשל? אחרת, היושרה שלך היא המוטלת בספק.
עדיין מורה נבוכים 308664
השאלה לא נועדה לניגוח אלא לבירור כיצד בדבר כה פשוט ומפורסם יש הבדל בזכרון שלנו.
אני באמת רוצה להבין מה גורם לך לבקש לינק? האם את זוכרת משהו אחר לגמרי, אם כן מה? ואם לא, האם מדובר על סוג של התשת העמית?
אנא. תני לנו את הנרטיב ההסטורי כפי שאת זוכרת אותו.
האם היה הסכם ווי?
האם הובטחו בו 13%?
האם הם נתנו בסופו של דבר?
האם ברק התכוון לתת את אבו דיס?

מסקרן אותי להבין איך יכול להיות הבדל בזכרון העובדות בדבר שהוא כה מפורסם.
עדיין מורה נבוכים 308671
למיטב זכרוני, ברק לא מסר ולו פירור אחד מהשטחים.
הוא הציע את אבו דיס ועוד דברים רבים.
הוא לא ביצע שום חלק מהסכם אוסלו.
למה הוא התכוון אין לי מושג.
עדיין מורה נבוכים 308726
אני חוזר לשאלה לגבי ווי.

האם היה הסכם כזה?
האם ה 13% נתנו בסוף?
מי נתן אותם?

כשאדע מה את זוכרת אוכל לנסות לרענן את זכרונך.
עדיין מורה נבוכים 308750
על הסכם וואי חתם נתניהו.
אתה מוזמן לרענן את זכרוני לגבי ההמשך.
עדיין מורה נבוכים 308767
נתניהו פינה את איזור ג'נין לאחר שהצהיר שהם קיימו את ההבטחות.
בעקבות הסכם ווי הוחל בהקדמת הבחירות ורשת הביטחון שהובטח על ידי השמאל התחיל לקרוס. נתניהו הסכים להקדמת הבחירות.
אז פתאום נתניהו נזכר שבעצם הם לא מקיימים את ההבטחות והפסיק בפעימות.

כשברק ניצח הוא פינה במהירות את כל האזורים האחרים בהסכם ווי ללא קשר לשאלה אם קיימו את הבטחותיהם או לא. או שמא הוא טען שהם קיימו את הבטחותיהם. אפילו המפד"ל ישבו על זה בשקט (בעצם הם ישבו על התקציבים) כי "זה כבר הובטח על ידי נתניהו ואין מה לעשות".

האם תוכל למקד את מה אתה זוכר, האם האזורים בהסכם ווי לא פונו? אם הם פונו בתקופת איזו ממשלה?
עדיין מורה נבוכים 308769
אני עדיין תוהה, יש לך לינק להחזרת ה-‏13%?
עדיין מורה נבוכים 308775
"במקביל , ניהל ברק מו"מ עם הפלסטינים על הסדר קבע . במסגרת המו"מ , נחתם "הסכם שארם" הראשון , בו השיג ברק נכונות לדון בהסכם מסגרת להסדר קבע , תוך דילוג על הפעימה השלישית, (כ 10 עד 15 אחוזים נוספים )כפי שהתחייב מ"הסכם וואי" עליו חתם נתניהו ."
עדיין מורה נבוכים 308782
תודה. זה מתאים מאוד למה שזכרתי.
עדיין מורה נבוכים 308786
כפי שאמרתי זה מתייחס לפעימה השלישית ולא לשנייה.
נחמד לראות שברק מתבייש בנסיגות עד כדי כך שהוא לא מזכיר אותם בקורות החיים שלו.

זה כמובן לא מספיק. עליו להחזיר לחיים את מעל 1000 ההרוגים שנרצחו במלחמת אוסלו בעקבות הנסיגות הללו, ולשקם את האלמנות והיתומים שהוא ריסק להם את החיים.

"הרנינו גויים עמו כי דם עבדיו יקום ונקם ישיב לצריו וכפר אדמתו עמו."
עדיין מורה נבוכים 308814
על הסכם אוסלו חתם רבין, ומישהו שחשב כמוך לגבי אחריותו לדם הנרצחים טרח להוציאו להורג ללא משפט.
לא אתפלא אם אתה צודק שברק מתבייש, במידה שהוא ביצע נסיגה כלשהי (עדיין למיטב זכרוני הוא לא עשה זאת): ברק תמיד היה כ"כניק בנשמתו.
עדיין מורה נבוכים 308820
ומישהו שחשב כמו הרבה צמחונים אחרים טרח להוציא להורג שישה מליון יהודים ללא משפט. מה זה אומר על צמחונות?

ומישהו שהיה קצין בצה"ל ירה באחים שלו שקפצו מאונייה שהניפה דגל לבן בהיותם במים. מה זה אומר על כלל הקצינים בצה"ל?

ולגבי זכרונך, אולי סוף סוף תספר לנו מי כן לפי זכרונך העביר את אותם 11% (כך ולא 13%) מסתוריים לפלשתינאים? האם הפלשתינאים לקחו אותם באישון לילה בלי רשות?
עדיין מורה נבוכים 308826
הצמחוני שדיברת עליו לא הרג צמחונים *משום* שהיו צמחונים.
מי שהרג את רבין הרג אותו *משום* שחשב עליו כמוך.
אינני זוכרת מי, אם בכלל, העביר את 11% האחוזים שאתה מדבר עליהם. אכן, ראיתי לתדהמתי ש-‏5% העביר ברק.
עדיין מורה נבוכים 308827
זה חסר רלוונטיות באותה מידה.

ויכולת מלכתחילה לחשוב שמישהו היה צריך להעביר את אותם 11% (שהם בעצם 20%) ולהאמין לי ולדב שברק אכן העביר אותם. הבושה המכסה את פניהם של אלו שהעבירו מונעת מהם לעשות מזה חגיגה גדולה ולכן קשה למצוא לינק.
עדיין מורה נבוכים 308834
קרא את תגובה 308827 ותבין מדוע אינני מאמינה לדבריך ללא הוכחות.
עדיין מורה נבוכים 308776
למה אתה מתחמק מהשאלה?

מה אתה כן זוכר?
האם היה בווי 13%?
האם הם ניתנו או כלל לא ניתנו?
אם ניתנו, מי נתן?

כשנבין את הבעייה נוכל לפתור אותה.
עדיין מורה נבוכים 308781
ראה תגובה 308775 "*תוך דילוג* על הפעימה השלישית". ברק לא החזיר את השטח.
עדיין מורה נבוכים 308784
ווי היתה הפעימה השנייה. חברון ושאר הערים היתה הראשונה.

אבו דיס כנראה להיות הפעימה השלישית ואכן דלגו עליה.

מה לדעתך היתה הפעימה השנייה?
עדיין מורה נבוכים 308785
אולי תספר לי אתה? מה דעתך על לינק (הרי זה צריך להיות מתועד באיזה מקום, לא. קשה להניח שברק החזיר 13% מהשטחים וזה הושתק או צונזר לחלוטין)?
עדיין מורה נבוכים 308788
מאיפה אני אמור למצוא עיתונים מ 1999?
עדיין מורה נבוכים 308789
אם כך הגענו למבוי סתום. חשבתי שידיעות כאלה מסתובבות גם באינטרנט. בכל אופן, בשלב הזה אני זוכרת דבר אחד ואתה דבר אחר.
עדיין מורה נבוכים 308793
כן. אבל מה שאת זוכרת לא קוהרנטי. מי מסר את ה 13%? האם הם נמסרו? למה אינך עונה?
לשירותך 308791
אתה יכול לחפש את כל הידיעות ממאי 99 עד פברואר 2001.

(למשל, ב6 לינואר 2000 הופיעה בהארץ הידיעה:
"ישראל העבירה לרשות 5% משטחי הגדה")
לשירותך 308798
תודה. לא הצלחתי להכנס לארכיון. אבל זה סוף סוף נותן לינק.

אני די המום מכך שאנשים לא זוכרים שברק העביר לידי האויב שטחים נרחבים. אני מתנצל בפני האיילת האלמונית על שלא האמנתי לה שהיא לא זוכרת.
5 != 13 308799
5 != 13 308800
עכשיו אתה/את חוזרים למטרה הראשונית של הלינק. להבין למה אנשים מכחישים בדיונים את מה שידוע לכל שהוא אמת.

כתבתי במדויק את מה שהיה. ניתן לבדוק זאת בכל עיתון מהתקופה. אין שום בעייה לאמת את הדברים. אולם לצורך הניגוח, וכדי לא להתייחס לגופו של עניין, את מטרטרת את עמיתיך לדיון בצורך להוכיח פרטים טריוויאליים. זה לא דיון הוגן. אם את אכן חושבת שהדברים לא היו כפי שתארתי אותם אנא הסבירי מה את זוכרת אחרת. מסירת חבלי המולדת במסגרת וואי היה בשלושה או ארבעה צעדים. אחד נעשה על ידי נתניהו והשאר על ידי ברק. לאיזה מהם התייחס הכותב, אני לא יודע.

אי אפשר שכל אמירה של איש ימין תצטרך להיות מלווה בהוכחות יצוקות בפלדה על כל אמיה, בעוד אנשי שמאל מפזרים תאוריות מופרכות ללא שום הוכחה.
5 != 13 308804
אני לא היא. אני זה שנתן לך את הכותרת מינואר 2000. אבל זאת הידיעה היחידה שדיברה על נסיגה בפועל (לא החלטה לסגת) שלא מלבנון בכל תקופת שלטונו של ברק.

את הסכם וואי אתה יכול לקרוא http://www.knesset.gov.il/process/docs/wye.htm
5 != 13 308805
עזוב. נמאס לי. אני לא מוצא, ואני כנראה לא מידען מצטיין. בזבזתי על זה יותר מדי זמן. מי שרוצה להאמין שברק לא נסוג מ 11% מתוך ה 13%, שהם בעצם 20% מתוך 27%, שיהנה.
אני מקווה שבעוד שנה יהיו הרבה אנשים שיטענו שישראל לא גרשה יהודים מבתיהם ברצועת עזה.
5 != 13 308807
אני רוצה להאמין באמת. לא מדובר על מעמד הר סיני, מדובר על מה שהיה לפני פחות מעשור. אני באמת לא זוכר מה היה, ויש לי שלוש גרסאות שונות:
גרסת האלמונית: ברק לא נתן כלום.
גרסת יעקב: ברק נתן 13%.
גרסת הארץ: ברק נתן 5%.
תסלח לי אם, כל זמן שאתה והאלמונית לא מביאים עדויות לזכרון (המאד סלקטיבי) שלכם, אני אשאר עם גרסאת הארץ? לא מדובר בנאמנות אידיאולוגית, ממש לא איכפת לי אם זה 5%, 10% או 88.1245%, ואם תביא מקור מהימן (והזכרון שלך הוא לא כזה), אני אאמין לך בלי בעיות.
5 != 13 308813
לא הצלחתי למצוא את ה-‏5% שדיברת עליהם.
5 != 13 308819
א. כנסי לארכיון הארץ‏1.
ב. במילות החיפוש הקלידי "העבירה לרשות".
ג. בתאריך הפרסום בחרי מ 1 ינואר 2000
ד. בתאריך הפרסום בחרי עד 10 ינואר 2000
ה. הקישי על חפש.
ן. הכתבה הראשונה צריכה להיות:
"ישראל העבירה לרשות 5% משטחי הגדה" ( מס' מילים - 242, מס' כתבה - 582463) מתוך חלק חדשות מאת הראל עמוס

5 != 13 308822
תודה.

קרא בכתבה עצמה. ב 20 בינואר ישראל אמורה להעביר עוד 6.1%, כדי להשלים את ה 13%.
5+6.1+2 = 13.

אגב, ב 16 לספטמבר 1999 יש ידיעה על העברת שלוש סירות מהירות לידי הרשות. מעניין מתי הם הושמדו על ידי ישראל. ברק לא רק העביר להם שטחים, הוא גם חימש אותם.

שוב תודה.
5 != 13 308835
ב-‏20 בינואר נאמר שברק דחה את העברת האחוזים הנוספים, ומאוחר יותר לא מצוין דבר על העברתם.
5 != 13 308836
כלומר, הם לא הועברו על ידי ביבי אבל הועברו לפני פרוץ המלחמה. אז מי ילדים העביר אותם?
5 != 13 308839
מי אמר שהעבירו אותם בכלל?
5 != 13 308842
היה לינק שכתב שברק לא קיים את הפעימה השלישית. מכאן שהוא קיים את הפעימה השנייה.
5 != 13 308844
"היה לינק שכתב שברק לא קיים את הפעימה השלישית."
ראית במשפט הזה את המלה "רק"?
חלק מהשמאלנים 308847
חסר להם ידע בסיסי על המאורעות שקרו, אולם דבר זה אינו מפריע להם לבנות לעצמם תמונת עולם מוצקה על הפתרון הנכון לסכסוך הישראלי ערבי. הם עורכים ניסויים מסוכנים בבני אדם, ומגרשים אנשים מבתיהם בלי שיש להם ידע בסיסי על המצב, שלא לדבר על ניתוח הגיוני של המציאות.

נסיון להעמיד אותם על העובדות מוביל להתדיינות אינסופית על הפרטים, במטרה למנוע מהם להחשף חלילה לעובדות שעלולות לשבור את השקפת עולמם. אמנם מידי פעם הם נאלצים להודות בעובדה אחת או שתיים, אולם שיטת ההתשה אכן פועלת היטב ומונעת מהם ברוב המקרים, חשיפה לעובדות בלתי נעימות להם. זאת הסיבה שהם מקדשים את כלי התקשורת ואת הצורך להחביא בתחתית עמוד 8, ידיעות שעלולות לגרום להם שבר באמונה.
חלק מהשמאלנים 308849
אני מקווה שאתה יודע מה התכוונת לומר. אישית, לא הצלחתי לפענח.
5 != 13 308825
תודה. הפתעת אותי.
עדיין מורה נבוכים 308792
כאן כתוב במפורש שוואי זה הפעימה השנייה.

ההסבר היחיד שאני יכול לתת היא שהשמאל לא מעוניין להעצים את מה שניתן אלא לספר כמה ברק לא היה בסדר ולא נתן.
ברק כמובן מתבייש במה שכן נתן. בלי מה שהוא נתן, כל מלחמת אוסלו לא היתה פורצת בספטמר 2000 בהעדר שטח הערכות מספיק.
אין גבול לאטימות, אייל אלמוני? 305224
אני מבין שאתה מדבר גם בשמם של אלפי בני המשפחות של נרצחי הטרור מאז אוסלו...אין, אין בושה לאנשים
אין גבול לאטימות, אייל אלמוני? 305286
אינני מדברת בשמו של איש מלבדי.
ויש רבים מבין בני המשפחות השכולות (כולל אגודה שלמה שלהם) שאינם סבורים שהקרבנות היו קדבנות ההסכם.
אין גבול לאטימות, אייל אלמוני? 305612
ואם הם כן סבורים שהקורבנות הם קורבנות ההסכם, זה הופך את זה לנכון?
אין גבול לאטימות, אייל אלמוני? 305616
ודאי שלא. בכל מקרה לא מדובר בקרבנות ההסכם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים