30988
אני מתנצל אם מישהו יעלב:

בדומה לדיונים על פוליטיקה, שתמיד קורסים למה שמאכלס את "ולבנון אין די בער", מתנהגים גם הדיונים על הדת, שתמיד קורסים למה שמאכלס את "השבת של ברק".

בשני הנושאים, למרות שתמיד הדיון מתחיל מזווית שונה, זמן מחצית החיים של הדיון באפיק המיוחד שנחרץ עבורו לא עולה על יום יומיים. מהר מאוד זרם הדעות פורץ את ערמות שקי החול שתוחמות את האפיק ונשפך לנהר, וכל המשאבים מושקעים בקריאה ובכתיבה של מה שניתן היה בעצם לקרוא כבר בעוד הרבה מאוד מאמרים (אפילו אני חוטא בכתיבת מלבנים טריוויאלים שכאלה). הרי היצר מתגבר על השכל במקרים האלה, ואדם נחפז לשפוך את התסכולים ששני המגה-טופיקים האלה מייצרים אצלו כשהוא צופה, חס וחלילה, בחדשות, ומה לעשות שיש בשני הנושאים הללו שני צדדים, שכל אחד מהם נטוע היטב באמונתו. מדי פעם, אני חייב לציין, נחמד לשוב אל אותם נושאים, ולנפנף בדגלוני המחנה אל מול המסך הקורן, לתמוך במלבני הקבוצה שלך ולקרוא בעיון את מלבני הקבוצה היריבה, כדי למצוא בקיעים ולשנן נקודות תורפה שבתקיפתן תוכל סוף סוף, אחרי שנה, לשכנע את השותף לדירתך בטעויותיו האינטרינזיות (זה לא מצליח - כמו שזה לא מצליח באייל). למרבה המזל, ניתן לעיתים קרובות למצוא בין המלבנים גם דברים שלא ידעת - ודוגמא מעולה לכך היא הגישה שנציגה עלי אדמות (ז"א באייל) היא בילינסקי - ויופים ניכר בכך שאתה בעצם לא יודע אם אתה בעדם או נגדם, ומה בכלל רוצים שם.

תוכן כזה קל בהרבה לגלות בדיונים שלא ניתן, או לפחות קשה יחסית, להפיל לנהר המלבנים השוצף והגועש.
דוגמאות טובות ועדכניות, בעיני, הן הדיונים על ברית המילה, או על הליטון, או (אם להיות שקוף) על הביגמיה - דיונים שבהם מוצגת לך לפתע דעה מוזרה יחסית, שלא שמעת עליה אלף פעם באלף הימים האחרונים, ואתה בוחר צד תוך כדי וויכוח - ועשוי אף לשנותו.
וגם דיונים עם אוריינטציה אחרת, שבהם אין אפילו וויכוח מובנה, אלא רק השכלה הדדית של הקוראים והמגיבים, דוגמת הדיון על החברות הסלולריות, או הפרסומות, הדיסלקטים, עזריאלי, יותר מהנים אותי מהעלאת גירה על ימין/שמאל, אפילו אם פחות מעניינים אותי לפני שאני קורא אותם.

דווקא הסקרים יכולים להוות חלון מרענן כזה אל העולם שמבעד לאקטואליה, כי שם כל שנדרש הוא שורה מבודחת כדי להצית שיחה מעניינת על נושאים מגוונים.

הסקר הזה כל כך קרוב לאפיקו של הוויכוח דתיים-חילוניים (כפיה דתית, גיוס, אמונה, תקציבים, ש"ס, העולם המודרני מול היהדות, פסיקות הלכה מגוחכות) עד שחוץ ממספר תובנות ומעט ידע שקשור לנושא הספציפי של הכשרות, ניתן יהיה להפיק ממנו רק ערמות של טיעונים לעוסים, ואני כותב את זה עם כל ההזדהות וההבנה - כי גם אני מעלה גרה לעיתים קרובות (התגובה האחרונה שלי במאמר על הגיוס היא כזו לכל הדעות - אפילו אין טעם בקישור, פשוט תדעו שאני מהצד שלא מאמןי בקוסמים).

זה לא שאני לא מעוניין לראות מה הצד השני חושב - אבל חבל לבזבז את הבמה הזו על נושאים נדושים כל כך. עדיף היה כבר לעשות סקר על pc מול mac, או מכבי ת"א מול מכבי חיפה, או ג'ון מול פול, או כמה שעות שינה הקוראים ישנים בלילה. כל אחד מהם היה מעורר בי עניין רב יותר (חוץ ממכבי מול מכבי).
את הסקר ימין/שמאל או דתיים/חילוניים אפשר לשמור לבחירות, או למאורעות מרכזיים (דווקא עשיתם את זה - איום בסירוב פקודה כולל בגלל בנות או הפגזות בעזה הן מאורע מתאים, אבל אולי צריף להגביה את הסף - הרי זה הלחם והגבינה 5% של הקוראים פה - מדי פעם צריך לגוון עם איזה שניצל תירס)

תנו לנו, עורכים יקרים, להשתעשע בהבלים שטרם מוצו עד לשדם.
. 30996
נקודה שצריך לזכור שחלק ממטרת הסקרים היא להכניס כמה שיותר אנשים לתוך הסכר על מנת שלא יהיו תוצעות 3 מכבי חיפה 2 תל אביב ומאה מה זה כדורגל.

ועל כן סקר של עות שינה בלילה יכול להיות מעניין אבל אני לא רואה אילותגובות יבואו ממנו,
על כדורגל כבר הגבתי.
ןPC מול MC יצור מצב שמי שלא מכיר MC ורבים וטובים כלל לא מכירים אותו לא ידונו בו ויהיה במקרה הטוב דיון בין 2 עד 3 אנשים, כנ"ל כמות ההצבעה.
. 31005
דווקא בדיונים שקשה לראות אילו תגובות ייכתבו בהם יותר מעניין להשתתף.

כדי לא לסתור דבר ממה שאמרת, אשתמש בדוגמא שלא התייחסת אליה - ג'ון ופול.
איזה דיון נחמד יכול להתפתח מזה!
לדוגמא: האם קיים מתאם בין החצייה ג'ון/פול ובין החצייה חנוך/איינשטיין (רני)? מה הקשר בין הפילוסופיה הדאדאיסטית לשירי ג'ון (לא יודע)? לצלילי אילו שירים יצא לך לגרום לתאונת דרכים?

אני בטוח שהמציאות עולה על הדימיון שלי, ושהנושא הזה בקלות יכול להיות מלא הומור, או חשיפות מזעזעות.
בטח יותר מעניין מלשמוע עוד פעם את אותו וויכוח.

כי אם מישהו סקרן, ולא יכול לחכות שהדוסלעך יחזרו מחופשת השבת (no harm intended) ניתן למצוא את כל הדיון (כן, זה שבעוד יומיים יתפתח פה, אם לא הצלחתי), עם ווריאציות הכרחיות (ולפעמים מעניינות, יש להודות) בדיון על ט' באב, או זה האקטואלי יותר, על בני"ש ועל בנות.

ובקשר לכמות המגיבים - אני בטוח (ואין לי רפרנס) שבדיונים מעט פחות גלובאליים (גלובאליים? בקושי אזוריים) יהיה עניין רב יותר, ומגוון גדול יותר מבחינת המגיבים.
. 31010
בסקר הבא נפתיע אותך. מבטיח.
. 31020
אני מקווה שלא אף אחת מהדוגמאות שהצעתי - כי ככה, אם טעיתי ולא יצא שום דבר מעניין, לא יהיה לי את מי להאשים.

מצד שני, כתבתי מלבן קטן בנושא, תחת הכותרת ''הרהור משני'' - והוא בעצם האליבי שלי. אותי לא יהיה לך כל כך קל לתפוס.

(טוב, אני חושב שכרגע רוב התגובות פה הן שלי - ואפילו לא קשורות לנושא. חוצפה מצידי)
. 31823
מי יתעניין בדיונים האלה שהצעת? עובדה שאחרי שבוע של סקר, הרוב פה הודיעו שמבחינתם לא חשוב שיהיה הכשר. בתור טבעוני שסומך על ההכשר פעמים רבות ראיתי שרק עוד 4 טרחו להצביע כמוני פרווה. מה שמראה על תחומי העניין האמיתיים של כותבי האייל, ועל המקוריות הנושאית השופעת בקרבם כבקרב שאר הישראלים.
מה לעשות, אם תעשה ויכוחים של 4 תגובות בנושאים כמו "הד אנד שולדרס או פנטן פרו וי, אז והיום" או "תחנת החלל החדשה- מי צריך את זה בכלל" (ויכוח מעניין לדעתי דווקא)לא תקבל הרבה תגובות.
בקיצור, אני מציע לך להמשיך לחפש טיעונים לויכוחים עם השותף.
Just goes to show you never know 31830
"פרווה" היה בדיחה. כמו התשובה האחרונה בכל סקר שלנו ‏1. הצבעה לפרווה כמוה כהצבעה ל"לא יודע". או לפחות ככה התכוונתי.
וכדי שיהיה ברור - פרווה לא אומר שום דבר, מלבד זה שאין במוצר לא חלב ולא בשר. זה לא הכשר מסויים. זה הצהרה על תוכן המוצר. באותה מידה יכולת לקרוא את הרכיבים של המוצר. למעשה - עדיף. אין לי מושג בטבעונות, אבל אני בספק אם לחבר'ה מאגו"י אכפת ממכם במיוחד.

1 כן, כן, לא בדיוק המצאה שלנו. עזבו אותי בשקט.
Just goes to show you never know 31920
גם אני בספק אם לחבר'ה מאגו"י אכפת. אבל לי ת'אמת לא אכפת שיהיה הכשר למוצרים. רק שלא יכריחו אותם שיהיה להם הכשר כמו שקורה פעמים רבות ע"י איום בחרם. מה איכפת לבנאדם מאמין לקנות מוצר שלמענו לא חיללו שבת ולא עברו על חוקי ההכשר, רק בגלל שהמוכר/החברה עוסקת גם במכירת מוצרים לא כשרים? לא נראה לי הגיוני שרוב הדתיים חושבים שמכירת מוצרים לא כשרים מעכבת את ביאת המשיח או משהו בסגנון שבאמת מפריע להם.
אני בתור טבעוני קופץ על העגלה ואפילו מוצא יתרונות בשיטת ההכשר. צמחונים וטבעוניים יש לא מעט הרי. וחיים בחברה בה רוב המוצרים מסומנים ככשר/חליב/בשרי מקלים עליהם את החיים.

ומה עם הרמיזה (העבה כפיל)לגבי תחנת החלל? לא שווה איזה סקר, או אזכור בטור החדשות?
פיגועים יש כבר כל יום. מדכא רק לחשוב על זה. כמה באמת אפשר כבר להתווכח על זה
הרהור משני 31012
מה שכן, העובדה שהנושאים של הדת והפוליטיקה כל כך משעממים משאירה את הדיון ברמה גבוהה, בלי יותר מדי שטויות (כמובן שלפעמים מישהו מצליח לבלבל את המוח בקשקושים שלו גם במהלך דיונים כאלה).
חוץ מזה, הדוגמאות שנתתי ממש מזמינות תגובות שנושאן הוא כותבן. לפעמים זה מעניין - ולפעמים לא. זה טוב והכרחי בתור תבלין, לא בתור תוכן.

לכן אולי באמת תפקיד המאמר המקדים את הדיון חשוב - הוא משאיר את הדיון בתלם. זאת אומרת שאולי הסקרים לא מוצלחים בהקשר הזה.
דברים כקיפודים 31806
ובהמשך... 31807
אני לאחרונה תבעתי ממר אדם קלין משובב הנפש לכתוב עוד מאמר שעניינו אוכל, נשוא חשוב ומשמעותי שנעדר מכאן תקופה ארוכה מדי.
ובהמשך... 32294
א: תודה.
ב: לפעמים אני מחטט בארכיון, והמאמרים שלו מצאו חן בעיני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים