הפתרון נמצא ע"י איינשטיין בן זמננו (?) 311654
שמעתי עכשיו ברדיו סיפור על סטודנט לפיזיקה שפרסם מאמר פורץ דרך שבו הוא פתר את הפרדוקסים ותוך כדי כך הפך על פניה את תפיסת העולם הפיזיקלית כולה בצורה שמזכירה את איינשטיין (הסופרלטיבים שייכים לרדיו).

חיפשתי, ומצאתי לינק לתיאור יותר מפורט (כנראה, למיטב הבנתי המוגבלת, שהפתרון מתבסס על כך שלא ניתן לדבר על מהירות ב"נקודת" זמן, אלא רק בקטע זמן, רעיון דומה לחלק מההצעות שהועלו בדיון כאן):

את המאמר עצמו אפשר למצוא כאן:

האם מישהו מהמבינים בתחום יעשה איתי חסד ויגיד לי האם מדובר בקשקוש, בפתרון מוכר (ולא בהכרח הטוב ביותר או המעניין ביותר) או בפריצת דרך של ממש?
הפתרון נמצא ע"י איינשטיין בן זמננו (?) 311662
בלי להבין יותר מדי, עפ''י קריאה מרפרפת, זה נראה כמו קשקוש. המאמר נעדר כל פורמליזם מתמטי, ולו הבסיסי ביותר, וגם אם הנחת היסוד שלו היתה נכונה, הוא מסיק כמה היסקים שהם בפרוש שגויים.
חוץ מזה, הנחת היסוד אינה נכונה - הרי אם הזמן נמדד בקטעי זמן קטנים כרצוננו, כמובן שזה לא פותר את הפרדוקסים.
הפתרון נמצא ע"י איינשטיין בן זמננו (?) 311666
תוכל לתת דוגמה להיסקים שהם בבירור שגויים? שאני אדע מה לחפש כשאני קורא.

אם הזמן נמדד בקטעי זמן קטנים כרצוננו, אבל לא ב"נקודת" זמן, זה ממוטט את ה*ניסוח* של הפרדוקס (לפחות של זה שמדבר על "נסתכל על החץ בנקודת זמן כלשהי ונראה שבה הוא לא זז, אז מתי הוא כן זז?"). כמובן שייתכן שאפשר להביא ניסוחים אחרים.
הפתרון נמצא ע"י איינשטיין בן זמננו (?) 311671
למשל, הקטע שבו הוא מסיק שלא ניתן לקבוע במדוייק אף קבוע מתמטי (תזהה אותו לפי אוסף הנוסחאות). היה עוד משהוא, לא זוכר כרגע.

לגבי הפרדוקס - חשבתי בטעות על הפרדוקס של אכילס והצב (זה עם החלוקה בשתיים). אבל גם לגבי זנון אני לא מבין מה הפתרון. מה זה משנה אם המעבר של החץ הוא בין נקודה לנקודה או בין קטע לקטע (סמוך? לא ממש ברור אם לקטעים שלו יש יחס סמיכות).

בכל אופן, ממה שקראתי, לא מצאתי ניסיון של ממש לנסח משהוא פורמלי של ממש, שיכול לעמוד בבדיקה מסודרת (ולו תאורטית). ככה שלא בטוח שזה שווה את המאמץ שלך.
הפתרון נמצא ע"י איינשטיין בן זמננו (?) 311721
אני לא מהמבינים בתחום, אבל:

1. פתרון לאיזו בעייה בדיוק יש פה?

2. נתקעתי במשפט:

For example, if two separate events are measured to take place at either 1 hour or 10.00 seconds, these two values indicate the events occurred during the time intervales of 1 and 1.999999... hours and 10.00 and 10.009999999... seconds, respectively.

לא כל כך מתחשק לי להמשיך, אבל אם זה חשוב לך אני מוכן לנסות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים