ניו-איגנלנד 318392
אני חושב שהנתונים במאמר על העדר אוכלוסיה שחורה בניו-אינגלנד הם לא כל-כך מדוייקים. בקונטיקט יש קרוב לעשרה אחוזים שחורים (מרוכזים בעיקר בערים הגדולות), במסצ'וסטס וברוד-איילנד מעל חמישה אחוזים, לעומת כ- 12% בכלל ארצות-הברית. נכון שבמדינות הקטנות בצפון (מיין, ורמונט, ניו-המפשייר) אין כמעט שחורים, אבל לעומת זאת בניו-יורק וניו-ג'רזי (קצת מדרום) השעור הוא קרוב ל- 15%.

בכל אופן, ההתרשמות הכללית שלי דומה לזו שמוצגת במאמר. גם בחוף המזרחי וגם בחוף המערבי, הרוב הגדול של שכבת העובדים בשכר נמוך (מנקים, שומרים, מוכרים במרכולים) הם שחורים, בעוד שכמעט כל פקיד שיושב מאחורי שולחן משלו הוא לבן. האמריקאים מאד מאד מודעים לנושא האפליה, וקשה לטעון שיש איזושהי אפליה אקטיבית, אפילו לא מאורגנת או ממוסדת. אבל ההבדלים הסטטיסטיים מכריעים.

במידה רבה, השוק החופשי אחראי לחסימה האפקטיבית הזו של ניידות בין-שכבתית. אם לימודים באוניברסיטה יוקרתית עולים 20-40 אלף דולר בשנה, רק משפחות מהמעמד הבינוני-גבוה יכולות להרשות לעצמן לשלוח את הבנים למקומות האלה. כשהמשרה שלך לא כוללת ביטוח רפואי (המחירים של אלו בשמיים), קשה לי לראות איך אפשר לחסוך אפילו את העלויות של State University או קולג' בינוני (כולל דמי שכירות ופגיעה גדולה ביכולת לעבוד בזמן הלימודים). יש המון מלגות, במיוחד ל'מיעוטים' (פרט ליהודים שאינם מיעוט), אבל איכשהו בנים למיעוטים מסויימים לא מגיעים אפילו לשלב שבו הם יכולים לעשות בכל הכלים האלה שימוש.
ניו-איגנלנד 318400
פרופ' ארנון גוטפלד הגדיר יפה את ההבדל בין אירופה לארה"ב -לפני חמישים ומאה שנה.
אנשים באירופה ראו את ארצותיהם כמחולקות לשני חלקים: כאלו שיש להם וכאלו שאין להם. אלו שאין להם התארגנו במפלגות סוציאליסטיות שהיו אמורות לדאוג שיהיה להם נתח גדול יותר מהעושר.
גם בארה"ב ראו עצמם האנשים כמחולקים לשתי קבוצות: כאלו שיש להם וכאלו שיהיה להם. לכן האספירציות הכלכליות-חברתיות התמקדו בהצלחה אישית -לא קבוצתית. יתכן ובתפיסה אירופאית היו יכולים האפרו-אמריקאי לתפוס עמדה חזקה ומקדמת יותר. לא צריך לשכוח שהאפרו אמריקאים אינם זרים שמקרוב באו כמו המהגרים באירופה. האפרו אמריקאים כפי שכתב יזהר, הם מהאוכלוסיות הותיקות ביבשת.
ניו-איגנלנד 318420
"בנים למיעוטים מסוימים" - יפה אמרת.
הבעיה אינה כמובן חוסר היכולת של צעיר שחור מוכשר להתקבל לאוניברסיטה. סביר להניח שבאמצעות ארגון כזה או אחר הוא יקבל מלגה וסיוע וכו'. הבעיה היא כמה מעט ילדים שחורים מצליחים לעבור את מערכת החינוך הקורסת של השכונות שלהם ולהגיע בכלל למצב שבו הם יכולים להיות מועמדים לאוניברסיטה טובה.
המונח "מעגל הקסמים של העוני" - כלומר העובדה שמרבית צאצאי העניים נותרים בעצמם עניים - אינו מוגבל רק לשחורים; אך דומה שבקרב אוכלוסייה זו מדובר במעגל קשה לפיצוח במיוחד.
ניו-איגנלנד 318468
אני חושבת שכדאי להזכיר את העובדה שבבחירות בוש מול גור הצליחו הרפובליקאים למנוע הצבעה של לא מעט שחורים בפלורידה. אם מוסיפים לזה את שיטת הבחירות הבלתי שיוויונית בארה''ב (מי שזוכה לוקח את כל הקולות), מקבלים את בחירת בוש הקטן במקום גור.

אחד הדברים שמונעים קידום חברתי של השחורים בארה''ב (כמו גם היספאנים, אינדיאנים, ..) הוא העובדה שגם אם ילד שחור עולה על הוריו, באותו זמן ילד לבן מקביל, מתחיל ממקום יותר גבוה וגומר במקום הרבה יותר גבוה.
אם תגידו זה נכון גם במקרים של לבנים ממעמד נמוך אתם צודקים, מוביליות חברתית קטנה מאוד בכל מדינה, שאיננה משקיעה אנרגיה וכסף בכדי להגיע לשיוויון.
ניו-איגנלנד 318825
> כדאי להזכיר את העובדה שבבחירות בוש מול גור הצליחו הרפובליקאים למנוע הצבעה של לא מעט שחורים בפלורידה. אם מוסיפים לזה את שיטת הבחירות הבלתי שיוויונית בארה"ב (מי שזוכה לוקח את כל הקולות), מקבלים את בחירת בוש הקטן במקום גור

די, נמאס! חלפו חמש שנים מאז, והייתה עוד מערכת בחירות שבה בוש זכה ברוב גדול גם בספירה הכללית. כבר עשר שנים שלרפובליקאים יש רוב בקונגרס, וכעת גם רוב בסנאט, רוב בין מושלי המדינות, ובקונגרסים המקומיים.

בלי קשר לדעתנו האישית, הגיע הזמן שנבין שרוב האמריקאים תומכים היום ברפובליקנים. זו לא הייתה "גניבת בחירות" חד פעמית בפלורידה.
ניו-איגנלנד 319087
''זו לא הייתה ''גניבת בחירות'' חד פעמית בפלורידה.''
אתה צודק זה לא חד פעמי.
ניו-איגנלנד 319127
אם נמשיך לעצום עיניים בצורה זו, כל מערכת בחירות תפתיע אותנו מחדש. כדאי להביט נכוחה בעובדה שרוב מוחלט של האזרחים המודעים־פוליטית בארצות הברית תומכים ברפובליקאים ובעקרונותיהם. אין תועלת רבה בזעקות "קונספירציה" "רמאות" או "החוקה לא נחמדה".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים