להסית את אלוהים 326531
עכשיו כשהמטיף פאט רוברסטסון (מועדון 700) נמצא בכותרות בגלל שהוא קרא לרציחתו של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבז (סיפור בעל השלכות מענינות ששווה אולי דיון בפני עצמו), עולים סיפורים נוספים עליו. ב-‏1985 רוברטסון ערך תפילה המונית בוירג'יניה וקרא לאלוהים להסיט את הוריקן גלוריה: "בשם ישו אני פוקד עליִך לעצור במקומך ולפנות לכיוון צפון מזרח, הרחק מהיבשה." המשרדים הראשיים של הרשת הטלוונגליסטית שלו נמצאים בוירג'יניה ביץ'. נראה שאלוהים נשמע לו והסופה פנתה לכיוון בוסטון ולונג איילנד שם גרמה לנזקים בשווי מאות מליוני דולרים.
להסית את אלוהים 326537
מה יש לרוברטסון נגד נשיא ונצואלה ומדוע הוא לא טרח להרחיק את קתרינה מניו אורלינס?
להסית את אלוהים 326540
יכול להיות שזה לא רק רוברטסון אלא חלק ממהלך פוליטי רחב יותר (רוברטסון מחובר חזק לרפובליקנים וראיתי פרשנות שמחברת את זה לראמספלד שאמר שקאסטרו וצ'אבז הם איום רציני); לא יודע, אולי בגלל שאין לו שם נכסי דלא ניידי?
להסית את אלוהים 326749
עכשי,ו כשקראתי את פרנק ריץ', למדתי שרוברטסון רוצה לרצוח את צ'אבס כדי לחסוך לאמריקה עוד מלחמה שתעלה 200 מליארד דולר.
להסית את אלוהים 326789
סיבה מצוינת, אם אין כל דרך אחרת לרסן את אמריקה.
להסית את אלוהים 327100
צ'אבז משיב לקאובוי כגמולו ואומר שבוש נכשל בניהול האסון של קתרינה "לא יאומן, המעצמה הגדולה בעולם מעורבת בעירק ואת תושביה השאירה לנפשם." הוא הציע עזרה לתושבים וסיטגו, חברת בת אמריקאית של חברת הנפט הממשלתית של ונצואלה, תורמת מליון דולר לקורבנות. אגב, בוש סופג קיתונות של ביקורת, דווקא מחוגים שמרניים, שהוא לא הגיב מיד לאסון והמשיך בחופש שלו (מי שראה את הסרט של מייקל מור).
להסית את אלוהים 327106
זו באמת חרפה איומה. יש הרבה מה ללמוד מאמריקה איך לא לפעול. האם לא יכלו לספק תחבורה חינם לאנשים שלא הייתה להם אפשרות משלהם להימלט בזמן? לא יכלו לספק להם מקלט בטוח כלשהו? או שהאמריקאים יכולים לדבר הרבה על ערך החיים, אבל הם מוכיחים שוב (לא שחסרות הוכחות קודמות...) שזה איננו ערך מבחינתם כלל ועיקר.
להסית את אלוהים 327154
לא הבנתי מדוע אנשים יורים על מסוקי חילוץ ופינוי.
להסית את אלוהים 327157
גם אני לא מבינה את זה. אבל אני דיברתי עם אפשרות פינוי *לפני* הסופה, כמובן. ולא נראה לי שבמקרה זה היו יורים על המפנים.
להסית את אלוהים 327159
כי הם מפריעים להם לבזוז את החנויות, כמובן. המוח הקרימינלי לעיתים נדירות מצטיין בחשיבה לטווח ארוך.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328670
FEMA עושה יחסי צבור לארגון הצדקה של רוברטסון. הסוכנות הפדרלית פרסמה רשימה של ארגוני צדקה המעבירים תרומות לנפגעי קתרינה. במקום השלישי, אחרי הצלב האדום וארגון סקונד הרבסט, נמצא אגון הצדקה של המטיף הטלויזיוני רוברטסון, "מבצע ברכה."

באותה הזדמנות, הוד כמורתו, הרב הנשיא בוש הכריז את יום השישי הבא בתור "יום תפילה לאומי."

להסית את אלוהים, לעשות כסף 328737
האמת שזה די הרגיז אותי כששמעתי את מה שמופיע במשפט האחרון. מה עבר לו בראש?
"המם.. לא הגבתי בזמן למוות של אלפי כושים עניים בדרום ארה"ב, ומנהל הארגון הפדרלי שאמור לטפל בזה הוא מינוי פוליטי עם כישורים של דג סלמון מעושן. מה לעשות? אני יודע! יום תפילה לאומי!"

אם כבר רוצים לציין את האסון, הייתי אומר שיום התרמה לאומי יהיה הרבה יותר מעשי. אבל אני מניח שאת המצביעים מהקואליציה הנוצרית (שהוקמה ע"י רוברטסון) מרשימות התפילות, דווקא.

ולסיום, אני היחיד שמרגיש שכל החשיבה של הממשל האמריקאי עיוורת לאזרחים שאין להם רכב?
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328757
לא, אתה לא היחיד. ממשל בוש עיוור להרבה דברים שקשורים לחברה שלו. הכוונה איננה לחברה בשם הליברטון או חברה בשם אקסון מוביל.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328791
אתה ממש לא היחיד. אבל מה שיותר גרוע - בוש גם הוא לא המנהיג היחיד מסוג זה.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328804
בדיוק כאן היה יכול להתפתח דיון של שוקחופשיסטים מול סוציאל-צעצועיסטים (ולהיות רלוונטי סוף סוף, לשם שינוי).
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328839
אני יכול לסכם לך את הדיון במספר משפטים:
סוציאל-צעצועיסט: הנה, ראו איך שיטת השוק החופשי האכזרית מנעה עזרה מכל העניים שלא יכלו לצאת מניו-אורלינס בכוחות עצמם!
שוקחופשיסט: אמריקה היא לא שוק חופשי, תראה כמה גדול התקציב הממשלתי, ובכלל אם היה שם שוק חופשי אמיתי כל העניים של ניו-אורלינס היו יכולים להרשות לעצמם מכוניות כי התחרות האמיתית הייתה מוזילה אותן ואז הם היו נוסעים משם לבד.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328840
שוקחופשיסט טהור יטען שהעניים בחרו מרצונם בחופשי שלא לקנות רכב ולא לברוח משם, זאת מהות הליברליזם, שלא להתערב בהחלטות גם אם הם לא נכונות, המדינה היא לא גננת.

אם כי בוודאי יש גם מי שיטען שאם היה שם שוק חופשי לא היו שם עניים.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328853
אם כבר, הויכוח יהיה על השקעות בתשתיות (שאם אני מבין נכון את הטענות, צומצמו וקוצצו בתקופת בוש והיו יכולות למנוע את האסון).
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328871
ההשקעות לא רק צומצמו וקוצצו, אלא שהכספים המושקעים עברו לעיראק, לביסוס השוק החופשי של הנפט...
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328877
הכספים עדיין לא כל כך עברו לעיראק. הם עברו לתעשיות ולארגונים הכלכליים בארה''ב שמייצרים ומספקים את הדרישות של הצבא אמריקאי בעיראק.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328880
ומה ההבדל? הרי לא התכוונתי, חלילה, שהם עברו לעיראק לרווחת העיראקים...
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328887
חשבתי לרגע שטענת שארה''ב החלה להשקיע בשיקום עיראק.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328893
אין צורך להגזים.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328896
אני חושב שזה דווקא לא רלוונטי לדיון. הסופה קטרינה היא אחד המקומות בו שני הצדדים אמורים להסכים: כאן זה תפקיד המדינה להגן על האזרחים במסגרת השקעה בתשתיות ציבוריות, ומפני אויב חיצוני (פגעי טבע במקרה זה).

הבעיה של אמריקה (ושל העולם) היא שבוש נמצא מתחת לסטנדרד של
שני הצדדים: מחד - הוא מרחיב את תקציב הממשלה (צעצועיסט נפשע מבחינת תומכי ש"ח) ומצד שני הוא לא טורח להשקיע בתשתיות ובהגנה (שוקחופשיסט אכזרי מצד הצעצוסיטים).

כלומר, בוש הוכיח (שוב) שאפשר להיות מנהיג שהוא לא זה ולא זה - פשוט מנהיג ציני שעושה בעיקר לעצמו ולמגזרים המקורבים אליו.
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328897
מדבריך עולה ששני הצדדים מאשימים את המציאות בכך שאינה שחור/לבן.
לא מספק.

אגב, איפה היא ההתגייסות האזרחית שהליברלים אוהבים לדבר בשבחה? גם היא באה מעט מדי ומאוחר מדי - כמה סלבריטאים ‏1מעמיסים ארגזים עם ציוד, אופרה וינפרי נואמת באיצטדיון. זה יפה להרים את המורל אבל לא עוזר באמת.

אם התשובה השוקחופשיסטית היא שוב ש"מנגנון ממשלתי מנופח גרם לניוון המוסד החברתי של עזרה הדדית", אני לא קונה אותה (מהסיבה שצוינה לעיל).

1 איפה ספייק לי באמת?
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328902
אפשר גם לשאול איפה ה"חמלה" וה"סולידריות" שהלא שוקחופשיסטים אוהבים לדבר בשבחם (בעיקר בשאלות "איפה החמלה?"). אם התשובה הלא שוקחופשיסטית היא ש"ערכי השוק החופשי גרמו לניוון המוסר החברתי של חמלה וסולידריות" אני לא קונה אותה.

עושה רושם ששני הצדדים מדברים בעצם על אותו דבר, וכמה שאותו דבר חסר כל סיכוי להתרחש.
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328915
שהלא שוקחופשיסטים אוהבים לדבר בשבח ה"חמלה" וה"סולידריות" *בכפיה*.
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328909
איני מאשים את המציאות - אני מאשים את ההנהגה האמריקנית. האמריקנים למדו לסמוך על מדינתם בעיתות כאלה, וזו (שוב, תחת בוש) לא סיפקה את הסחורה הן בהכנות והן לאחר מכן.
לגבי התנדבות: מה בדיוק ציפית שיקרה? שאמנים ינקזו את המים? התנדבות המגזר הפרטי מגיעה לעשרות מיליונים בצורות סיוע שונות.
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328924
הניתוח של יואב קרני: http://www.notes.co.il/karny/13510.asp
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328985
נראה שיואב קרני שגה במקצת בניתוח של בוש. נכון שהוא נחשב ''ימין'' מהיותו רפובליקן, אבל הממשלה והוצאותיה גדלו מאוד במהלך כהונתו.
ובינינו, לקרוא למחדל קטרינה מחדל של הקפיטליזם הוא טשטוש חוסר מנהיגותו המשווע וסדר עדיפויותיו המעוות של האדם שמכהן כנשיא שם כרגע, שכל התקציבים לרשותו, וגרעונות הענק של מדינתו רק תופחים, והכל הולך לקמפיינים אומללים ברחבי העולם ובבית.
בעולם מושלם כל זה לא היה קורה 328992
מפני שהאמירות של הגישה הימנית-רפובליקנית בזכות צמצום התקציבים והממשלה והשארת הממשל רק בענייני בטחון ועוד משהו- הם עבודה בעינים. אין צמצום קציבים; יש צמצום תקציבים במדיניות הרווחה האמריקאית ובתחזוקה. הגרעונות בתקופת רייגן ועכשיו מראים שיש כאן שיטה. הפחתת מיסים לעשירים וניהול מדיניות חוץ שמשרתת מגזרים מסויימים של ההון הגדול בארה"ב.
זה איננו משהו אישי של בוש בהיותו בחירה מכוונת של תומכיו, גילה חוסר אחריות חריגה שפוגעת בארה"ב ובסופו של דבר אולי תביא להחלפת השלטון. המגזרים שתמכו בו ידעו לא לתמוך בנשיא עצמאי ומוכשר מדי. אגב, בחירת אנשים בינוניים לנשיאים היא תופעה ידועה בדמוקרטיה האמריקאית. רוזוולט היה חריג.
להסית את אלוהים, לעשות כסף 328905
וזוהי, כנראה, רק ההתחלה. כמה אנשים הולכים לגזור קופון ע-נ-ק מתקציבי השיקום. רוצה לנחש מי? עזוב, בשביל מה לנחש אם אפשר לחכות עד שהסרט של מייקל מור יגיע לכבלים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים