327495
שלושה צעירים נתפסו תולים כרזות פרובוקטיביות בשפרעם. אין צורך לומר שהמעשה שלהם ראוי לגינוי נמרץ, וטוב שהם נתפסו. אבל הם צודקים בטענתם ש"כבר שלושים יום עברו מאז נרצח בשפרעם בחסות המשטרה, עדן נתן-זאדה, וטרם מוצה הדין עם מרצחיו ועם השוטרים שהפקירוהו".

מפתיע גם לגלות שח"כ מוחמד ברכה, המתגורר בשפרעם, מרשה לעצמו כאלו אמירות גזעניות: "אינני רוצה לדמיין מה היה קורה אילו תושבי שפרעם היו תופסים אותם לפני המשטרה".

327496
"השוטרים שהפקירוהו"?

אגב, גם אם הם "צודקים בטענתם", מה זה קשור? טוב שהם לא טענו שטרם הורידו די את המע"מ. אם יש להם בעיה עם מיצוי הדין, שיתלו כרזות בתחנות משטרה.
327560
הם צודקים בטענה שהלינץ' עדיין לא נחקר די הצורך. אין לי שום עניין בצבירת נקודות זכות עבור תולי השלטים; הנושא עצמו חשוב, הם לא.
327575
הם גם צודקים בטענה שהמשטרה לא נחקרה די הצורך.
327633
מזל שהם הזכירו נושא חשוב (אבל לא קשור), אחרת הם לא היו זוכים להתייחסות. אני חושב שהאמתלה שבחרת כדי להעלות את נושא אי חקירת הלינץ' היא אומללה. ברור לכל (אבל אתה מוזמן לחלוק עלי) שהחברה הללו היו משבחים את זאדה גם לולא נרצח בלינץ'.
327711
לא הבנתי את המלה "אמתלה" (לשם מה אני צריך כאלה?)
מעברי אמתלה והגידי 327715
העיקר שהבנת את המילה ''אומללה''.
מעברי אמתלה והגידי 327727
מצטער. המחשבה שלי לפעמים אסוציאטיבית (בדרך כלל דיסטריבוטיבית, ולעתים רחוקות קומוטטיבית).
''כשהחוק הוא האויב'' 327497
http://news.nana.co.il/Article/?ArticleID=201626&... יוסי גורביץ, פעם כותב בכיר באייל:
"הסיבה שלינצ'ים אינם מאורע שכיח בחברה היהודית, או בכל החברות המתוקנות פחות או יותר, היא הידיעה שאין עוד טעם בנקמה פרטית; שהנקמה הופקעה מידי הפרט, והועברה לידי רשויות המדינה, הנוהגות ביעילות ובמידה כללית של צדק.

תושבי המדינה הערבים חולקים, בצדק, על התפיסה. הם יודעים שהמדינה – הדמוקרטית ליהודיה ויהודית לערביה – לא תעשה עמם צדק. הם יודעים שככל הנוגע להם, בתי המשפט מפנים עין עצומה. הם יודעים, מנסיון רב שנים, שמי שיהרוג בהם יצא לחופשי תוך זמן קצר, שדמם נחשב בעיני רשויות החוק זול. מכאן הנטיה המיידית למשפט המון: בדרכו האכזרית, הלינץ' בנתן-זאדה היה צודק יותר מאשר מאסרו ושחרורו אחרי פחות מעשור.

מי שבא לגנות את הלינץ' בשם החוק – ובהחלט ראוי לעשות כן; אין מקום לצדק פרטי בחברה מודרנית – צריך לבוא אל מבצעיו בידיים נקיות. אם רוצה המדינה לדרוש מאזרחיה הערבים את קיום החוק, עליה לקיים אותו בעצמה. לחוזה החברתי יש שני צדדים; וחובת ההוכחה היא על המפר הסדרתי של החוזה."
''כשהחוק הוא האויב'' 327500
ואנחנו, תמימים שכמותנו, סברנו אחרי הדיונים הרבים באייל בנוגע לעונש המוות, שמטרת מערכת הענישה כלל אינה "נקמה".

אגב, טוב לשמוע ממר גורביץ' שהוא סבור שהעונש הראוי לזאדה היה הוצאה להורג (שהרי "הוצאתו להורג" בידי ההמון הזועם הייתה "צודקת יותר" מהעונש שהמדינה הייתה נותנת לו). האם מר גורביץ' סבור שיש להוציא להורג גם את המחבלים עם "דם על הידיים" שנמצאים כרגע בבתי הכלא ועלולים להשתחרר בתוך פחות מעשר שנים במסגרת עסקה זו או אחרת?
אלי''ג אבל 327505
"אני מאמין בעונש מוות על מעשי רצח מתוכננים" תגובה 4474

"משעזבו הבריטים ... הם שחררו את כל האסירים, .... פלסטינאים שרצחו חיילים ישראלים - אזרחים ישראלים שאינם מתנחלים הם סיפור אחר - צריכים אף הם לזכות למעמד זה"
תגובה 3222

וכמובן "דם הבוחר להתיישב, ככובש, במקום מסוים, כאשר רוב מוחלט של תושביו מתנגדים לכך; כאשר ההתיישבות הזו מוגדרת על פי החוק הבינלאומי כפשע מלחמה; כאשר ישיבתו במקום גוררת סכסוכים אינספור ומקרי מוות רבים; כאשר ישיבתו במקום גוררת מעשי עוול יומיומיים כלפי רוב מוחלט של האוכלוסיה, מעשים שהיו נמנעים אילו בחר לשבת במקומו - אדם כזה הוא מחרחר מלחמה. מבחינתי, דמו מותר." תגובה 3249
אלי''ג אבל 327513
אה. אם כך, אולי עדיף שלא להמשיך את הדיון.
''כשהחוק הוא האויב'' 327516
מישהו רוצה להמר כמה שנים ישב בכלא אשר וייסגן? לכמה הקלות בתנאי מאסרו הוא יזכה?
''כשהחוק הוא האויב'' 391032
והנה עצרו שבעה חשודים במעשה הלינץ' במחבל נתן-זאדה. וטוב שכך. מישהו יודע מה מצבו של המחבל (לכאורה?) וייסגן?
''כשהחוק הוא האויב'' 391113
משפטו של אשר ויזגן (כך בכתב האישום) מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני השופטים משה רביד, אורית אפעל-גבאי ואהרון פרקש.
ב-‏18 לחודש זה יושמעו הסיכומים במשפטו (נדחה מה-‏16 לחודש זה).
הדיון האחרון היה דיון הוכחות שנערך ב-‏15.05.06. בסה"כ נערכו במשפט זה 4 דיוני הוכחות.

לפרטים נוספים חפש באתר בתי המשפט את התיק פח-‏861/05.
''כשהחוק הוא האויב'' 402896
תגובה 391113
תודה על שסיפקת את המידע החשוב. אבל גם באתר של בתי המשפט
אין מידע עדכני יותר מאז מאי. האם ידוע לך מה קרה לוייסגן מאז?
''כשהחוק הוא האויב'' 402903
לפי http://info1.court.gov.il/InfoCenter.nsf/TempDocs/84...
הושמעו סיכומים בתאריכים 18.6, 9.7, ו17.7. מועד נוסף לשמיעת סיכומים היה ב19.7, אבל נדחה או בוטל (אולי בעקבות סיום הסיכומים ואולי בשל בקשת אחד הצדדים). לא נקבע בינתיים מועד חדש לסיכומים או למתן פסק דין.
''כשהחוק הוא האויב'' 408507
אשר ויזגן הורשע ברצח של ארבעה פלשתינאים:
''כשהחוק הוא האויב'' 408606
מקריאת פסק הדין עולים כמה דברים מעניינים:
הנאשם לא טען לחוסר שפיות, למרות שלדברי בא כוחו "היה נתון בלחץ של מחשבות וקולות פנימיים שחזרו וקראו לו שלא לחשוב רק על עצמו ועל משפחתו, אלא על העם כולו ולעשות מעשה של הקרבה עצמית כדי למנוע את האסון לכלל עם ישראל".
לעומת זאת הנאשם טען להגנת הצורך הקבועה בסעיף 34יא לחוק העונשין, וכי המעשה נעשה על-מנת למנוע אסון: "כדי למנוע באופן זה גזירות ואסונות קשים אשר יוטלו על עם ישראל מידי שמיים כתוצאה ממימוש תוכנית ההתנתקות. ביתר פרוט טען הנאשם, כי תוכנית ההתנתקות, שמשמעותה, לפי טעמו, מסירת חלקי ארץ לנוכרים תוך גירוש יהודים מארצם, היוותה הרמת יד על שמיים וגרמה לחרון אף קשה. תוצאתו הוודאית של חרון אף זה היא המטת אסונות קשים על עם ישראל מידי אלוהים."
''כשהחוק הוא האויב'' 408714
מה כבר מעניין פה? כל פנאט דתי שרוצח בשם הדת אומר את אותו הדבר. זאת זוועה דתית משעממת, אבל חנה ארנדט כתבה את זה יותר טוב ממני
''כשהחוק הוא האויב'' 408780
אני לא זוכר שיגאל עמיר טען שאם רבין ימשיך בתהליך אוסלו אז אלוהים יכנס בנו.
''כשהחוק הוא האויב'' 408816
זה הכל אותו דבר ואם אתה רוצה למצא הבדלים מתמטיים וסמנטיים בין הרוצחים הפנטיים מהדתות השונות, תבורך
''כשהחוק הוא האויב'' 412374
אשר ויזגן נידון לארבעה מאסרי עולם ועוד 12 שנות מאסר.
''כשהחוק הוא האויב'' 425786
בסה"כ במעצר ובמאסר, מיום הפיגוע, כ-‏16 חודשים. וייסגן התאבד היום בתאו בכלא.
''כשהחוק הוא האויב'' 425793
אכן כן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3343315,00.h...

שב"ס מוסר שהוא השתמש בתפילין כדי להתאבד. אני תוהה האם זה אומר שמעתה והלאה אסירים לא יוכלו לקבל תפילין לשימוש קבוע (מחשש שיעשו את אותו הדבר) אלא רק לפי הצורך ובפיקוח סוהר.
''כשהחוק הוא האויב'' 425828
או שלהיפך, השב''ס יספק תפילין גם לגויים.
''כשהחוק הוא האויב'' 327562
תוכל להתאמץ קצת יותר בשרטוט הגבולות של הכלל החדש הזה? למשל, אם מדובר באב שאנסו את בתו - האם הוא צריך להשלים עם פסק דין של שנתיים בכלא, או שעדיף כבר לינץ'? ופורץ שהפך לשכן את כל הבית ויקבל ששה חודשים על תנאי?
''כשהחוק הוא האויב'' 327573
מישהו התיימר לקרוא לזה כלל?

הייתי מעדיף שהלינץ' לא היה נעשה במחבל, אבל אני לא יכול להכחיש שלדעתי נעשה כאן, ולו בצורתו הבסיסית-פרימטיבית, צדק. כי אם זאדה היה נשפט, מי היה ערב לנו שהוא לא היה מקבל עבודות שירות (כמו פנחס וולרשטיין, לדוג') או שהנשיא היה חונן אותו שלוש פעמים (בעקבות לחץ בלתי נפסק) של המתנחלים ותומכיהם (כמו עצורי המחתרת היהודית של שנות ה-‏80).
מוות ומיסים 327632
חצי הזמן טוחנים לנו כמה עונש מוות הוא בעייתי כי (בין השאר) הוא לא הפיך וחצי הזמן מתלוננים על כך שמערכת השיפוט ללא עונש מוות היא בעיתית כי היא הפיכה. העיקר שכולם מרוצים.
''כשהחוק הוא האויב'' 327594
אב שמוצא את בתו חבולה מאונס בדיוק בשעה שהאנס מנסה להימלט מהבית, והוא שולף אקדח והורג אותו - לכמה זמן לדעתך יש לשלוח אותו לכלא?
''כשהחוק הוא האויב'' 327634
נחמד. כמובן שאם המון יהודי היה מבצע לינץ' במחבל ערבי ההשוואה היתה מועלית ע''י הימניים דוקא, והשמאל היה מזדעק וצועק שאסור להכשיר שרצים כאלה.
''כשהחוק הוא האויב'' 327647
אם המון יהודי היה עושה לינץ' במחבל ערבי שזה עתה ביצע פיגוע קטלני - ייתכן מאוד שהשמאל היה מזדעק. לא אני.
''כשהחוק הוא האויב'' 327648
כמובן.
''כשהחוק הוא האויב'' 327658
כיוון שאיננו מכירים זה את זה, אני מקווה שלא כתבת בציניות.
וכנראה יהיו כתבי אישום 481494
ונותר לי רק בצער רב לציין, שבעוד שכתבי האישום הללו הם במקום, הרי שבצירוף העובדה שכנגד רוצחי ערבים (באירועי אוקטובר 2000) התיקים נסגרו הם בעיקר מעידים על כך שהפרקליטות ומערכת אכיפת החוק נגועות בגזענות רבה.
512993
הוגשו כתבי אישום: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3727252,00.h...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים