בפרווה של אילו בעלי-חיים הם השתמשו? 329911
בפרווה של אילו בעלי-חיים הם השתמשו? 329913
לפי הקישור למעריב NRG - ארנבים ושועלים.
בפרווה של אילו בעלי-חיים הם השתמשו? 329944
באמת תהיתי לאן נעלמו מיץ פטל ושועל.
אם כך 330019
אני באמת לא רואה את ההבדל בין זה לבין מכירת ואכילת בשר.
מדובר בחיות שגודלו בחוות לצורך כך בדיוק כמו שמגדלים פרות, כבשים ותרנגולות בשביל חלב ביצים ובשר.

להבדיל למשל לציד של חיות נדירות ובסכנת הכחדה בטבע (נמרים וכו') לצורך הפרווה שלהם - שזה דבר שאני מתנגד לו לחלוטין.
זה באמת לא שונה 330028
אתה צודק:
בדיוק כמו אכילת בשר - גם לבוש מפרווה אינו בסדר.
זה באמת לא שונה 330038
מה זה "בסדר"? אני מוצא שאכילת בשר משרתת את מטרותיי ומעשירה את חיי. עד שירד איזשהו איש מזוקן (או אישה מזוקנת) מהשמיים ויצווה עליי אחרת, או עד שחברי תנועת תנו לחיות לחיות יתחמשו ברובים, אני לא מתכוון להפסיק. או עד שתיתן לי סיבה טובה אחרת. יש לך אחת?
זה באמת לא שונה 330233
יש אפשרות נוספת על השתיים שציינת (איש מזוקן, רובים), והיא חקיקתית. אני מאמין שאם תצווה עליך הכנסת יום אחד להפסיק לאכול בשר (או, לפחות, על המגדלים להפסיק להרוג) אתה גם תפסיק. למיליטנטים מתריסים שכמוך ("...משרתת את מטרותי ומעשירה את חיי" זו דמגוגיה) יש בפי תשובה אחת בלבד, לצערי: מי יתן ויום אחד תתבעס קשות כאשר כללי המשחק ישתנו.
זה באמת לא שונה 330242
1. הממשלה אסרה בחוק על שימוש בחומרים המוגדרים על ידה כ"סמים מסוכנים".
2. למרות שחוק זה עבר הרבה טרם לידתי ולא היתי מורגל באותם "סמים מסוכנים", כאשר גיליתי שחלקם אינו מסוכן כלל, לא מנעתי עצמי מהם.
3. מ1+2 נובע שגם איסור על צריכת בשר, אליו אני מורגל ומכיר היטב את יתרונותיו (ממש טעים), לא יחזיק מעמד.

למי שחושב שהאיסור על צריכת סמים מקטין את הצריכה בפועל, אגיד רק שהמחירים של הסמים בארץ הם נמוכים משמעותית (גם תוך התחשבות בכמות החומר הפעיל) מהמחירים בארצות בהם הם חוקיים, כמו כן ידוע שבזמן האיסור על צריכת אלכוהול בארה"ב עלתה הצריכה פי כמה.
זה באמת לא שונה 330244
אפשר לראות את המחירים כגורם לקניית יותר סמים, אך אפשר גם לראות אותם כסימפטום של פחות ביקוש. האופציה השנייה נראית לי יותר סבירה. לא נראה לי שמיסוי על סמים יקטין את צריכתם באופן משמעותי.

אגב, תוכל לתת דוגמאות למדינות, בהם אותם סמים חוקיים?
זה באמת לא שונה 330262
רשימה קצרה ולא ממצה : הולנד, בלגיה, שוויץ, פורטוגל, קנדה וחלקים מאוסטרליה. כמו כן מספר מדינות בארה"ב מרשות (למעשה משלמות למגדלים) שימוש במריחואנה רפואית בניגוד לחוק הפדרלי ובית המשפט העליון של אלסקה קבע שהאיסור על אחזקת מריחואנה בבית לשימוש אישי נוגד את החוקה.
ראוי לציין שמריחואנה היא לא בהכרח חוקית במדינות המוזכרת, אלא אחזקה של כמות קטנה לצריכה אישית אינה מהווה עבירה פלילית. מעבר לכך מדינות רבות (ובכללן ישראל) מחזיקות במדיניות מוצהרת או לא מוצהרת של אי-תביעה של משתמשים (בארץ היועץ המשפטי הנחה לא להגיש כתבי אישום נגד מבוגרים שנתפסו על אחזקה בפעם הראשונה, מצד שני לא היתי ממליץ לאייל רוזנשטיין לבנות על זה).

שוק הסמים הוא שוק די משוכלל, אם היה פחות ביקוש התוצאה היתה פחות יבוא. צריכת הסמים ברוב מדינות העולם המערבי היא במגמת עליה מזה שנים רבות, מנגד אנו רואים ירידה במחירי הסמים. מתח הרווחים הוא גבוה מספיק בכדי לאפשר מכירה לא ממוסת כמעט בכל מחיר (אתה רואה סיבה מיוחדת למה קילו מריחואנה צריך לעלות פחות מקילו גרעינים בייצור ?).
זה באמת לא שונה 330296
חקיקה של המדינה היא וריאציה של הרובים שהזכרתי. אנשים שבאים וכופים עליי לחדול את צריכת הבשר. האפשרות הזאת לא מדירה שינה מעיניי.

"דמגוגיה"? אני נהנה לאכול בשר. איפה כאן הדמגוגיה? הצגתי את הסיבה שלי לאכילת בשר, וביקשתי סיבות להפסיק - הסיבות בגינן אתה ויאיר מוצאים אכילת בשר כ"לא בסדר". משהו שהוא מעבר לאיזשהו מבנה גנטי או חווית ילדות שגורמים לך להזיל דמעות אל מול חיה מתה, היות ולי אין בעיה כזאת כרגע, וכנראה לעולם לא תהיה לי. אז, יש לך משהו כזה בשבילי?
זה באמת לא שונה 331525
הסיבות להפסיק הן משהו ערטילאי שקטגוריית-הייחוס שלו היא "מוסר", ושבה אני ואתה תופסים אחרת את העולם. לך יש מבנה גנטי או חווית ילדות שגורמים לך להזיל דמעות מול איש מת? אז מה, זו סיבה למנוע רצח? ואם כן, מה ההבדל העקרוני? (ואבהיר את השאלה: לא בין אדם לחיה, אלא בין איסור על דבר כזה או אחר מכיוון שהם גורמים או אינם גורמים למאן דהוא להזיל דמעות).
החברה בוחרת לה את אותם הדברים שבהם היא חופשית, ואת אותם הדברים שהיא אוסרת (בחוק או בנוהג) מכיוון שהם פוגעים באחר על פי אמות המידה שלה. כוונתי היתה, כמובן, שעפ"י אמות מידה מסויימות שיש להן תומכים לא מעטים בציבור (אך עדיין, מיעוט) צריכת בשר היא מן אותם דברים אסורים, ודע כי אותו המיעוט ימשיך וינסה להגדיל את השפעתו על דרכי התנהלותך, בין אם בשכנוע ובין אם בחקיקה ואכיפה.
בינתיים אכול ושתה: אחריך המבול, ולעניות דעתי החילונית, גם לעולם לא תצטרך ליתן את הדין, לבד מאשר בינך לבין עצמך אם וכאשר.
זה באמת לא שונה 332393
"לך יש מבנה גנטי או חווית ילדות שגורמים לך להזיל דמעות מול איש מת? אז מה, זו סיבה למנוע רצח? ואם כן, מה ההבדל העקרוני?"

בשבילי זו תהיה, אבל אני לא אצפה שזו תהיה גם בשבילך, ולכן, בבואי לשכנע אותך שלא לרצוח, לא אשתמש בטיעונים כאלו. מה ההבדל העקרוני אתה שואל? אין.

"החברה בוחרת לה את אותם הדברים שבהם היא חופשית, ואת אותם הדברים שהיא אוסרת (בחוק או בנוהג) מכיוון שהם פוגעים באחר על פי אמות המידה שלה."

שוב אתה לא סותר אותי. אם תצליח לגייס מספיק אנשים שחושבים/מרגישים כמוך בנושא מסוים, תוכל לכפות עליי התנהגות מסויימת. שאלה מעניינת יותר היא, האם תצליח לשכנע אותי להתנהג אחרת? זו השאלה שלי, ותשובה עבורה טרם קיבלתי.

"כוונתי היתה, כמובן, שעפ"י אמות מידה מסויימות שיש להן תומכים לא מעטים בציבור (אך עדיין, מיעוט) צריכת בשר היא מן אותם דברים אסורים, ודע כי אותו המיעוט ימשיך וינסה להגדיל את השפעתו על דרכי התנהלותך, בין אם בשכנוע ובין אם בחקיקה ואכיפה."

מאחר ואני לא מאמין שאראה את היום שבו יהיה להם מספיק כוח להפריע לי לאכול בשר, הדבר היחיד שמפריע לי כאן הוא הרושם שקיבלתי שהרוב המוחץ של הצמחוניים חושבים שיש משהו "לא בסדר" באכילת בשר, ולא פשוט מודעים לכך שהם מחווטים בצורה כזאת שאכילת בשר תעורר אצלהם סלידה, ותהיה אשר תהיה הסיבה (לא הייתי מצפה מהם במקרה הזה להתנהגות שונה).
אם כך 330052
יש הבדל בין הצורך באכילת בשר (שלאנשים מסוימים זה כמעט חיוני) ובין הצורך במעיל פרווה - שאיננו חיוני לאף אחד.
והאופן שבו הורגים חיות למען הפרווה הוא אכזרי במיוחד.
אם כך 330124
זאת אומרת שבגלל שאכילת בשר זה צורך חיוני לאחוז מסויים מהאוכלוסיה זה בסדר שכולם יאכלו בשר(כולל אלו שזה לא חיוני בשבילם)? למה? ואם זה היה חיוני נניח לבן-אדם אחד בעולם? אז זה גם היה בסדר שכולם יאכלו בשר?

לא מקבל את הטיעון הזה (אני בעד אכילת בשרד, אני פשוט לא מקבל את הטיעון הזה כהבדל בין בשר לפרווה).
אם כך 330135
איך הסקת שזה בסדר שכולם יאכלו בשר?
אם כך 330145
אוקיי, אז אני אחדד את הנקודה שלי.

אני לא רואה שום הבדל בין רוב אוכלוסיית אוכלי הבשר(שאני בינהם), שמסוגלים לחיות ללא בשר (אני חושב שההגדרה הזו מקיפה את הרוב המכריע של האנושות), לבין מי שלובש פרווה של ארנבת.

את האנשים ש**חייבים** לאכול בשר מסיבות כאלו ואחרות אתה יכול להשאיר מחוץ לדיון, כי הם לא רלוונטיים ואני לא חושב שיש מחלוקת בענינם.
אם כך 330153
א. לא חידדת שום דבר.
ב. ההבדל איננו בין אוכלוסיית הקרניבורים לאוכלוסיית המתפרוונים, אלא בין רמת העינויים והסבל של החיות המשמשות לאכילה לזו של החיות המשמשות את הפרוונים.
אם כך 330159
ההתרשמות שלי היא ש''רמת העינויים והסבל'' היא דווקא די דומה, אם כי רמת המודעות בציבור כנראה שונה. הרמה אינה זהה, ובוודאי משתנה ממקום למקום, אבל ההבדלים הם שוליים ולא מהותיים. את הסבל הרב ביותר, לדעתי, גורמת תעשיית הביצים ולא הבשר או הפרווה, אם כי ישנן תופעות כגון הובלת בע''ח למרחקים ארוכים או ניסויים מסוימים בבעלי-חיים שעשויים לנצח אפילו את מועצת הלול בתחרות ''מי גורם הכי הרבה סבל לבעלי-חיים''.
אם כך 330160
ברור שאינני מתכוונת לשחיטה כשרה, שהיא איומה במיוחד.
ומה העניין עם תעשיית הביצים?
אם כך 330163
גם אני לא הזכרתי שחיטה כשרה.

תעשיית הביצים היא תעשייה שמתבססת על החזקת בעלי-חיים בתנאי שבי קשים ביותר במשך זמן ממושך מאוד תוך ניצולם היומיומי. היא כוללת פרקטיקות כגון הרג המוני של אפרוחים (כל הזכרים) מדי יום באמצעות השלכתם חיים ל"קבר אחים" בפחי אשפה גדולים, קיטום המקור של התרנגולות (ללא שימוש באמצעי אלחוש) והחזקתן בצפיפות בכלובי מתכת שרצפתן היא רשת אלכסונית ושהאוויר בהם ספוג באדי אמוניה חריפים. כשתפוקת הביצים יורדת משתמשים בתהליך שנקרא "השרה כפויה" הכולל הרעבת התרנגולות כדי לעודד את מנגנון ההטלה שלהן. תרנגולת מטילה מוחזקת בתנאים האלה כשנתיים עד שלוש, בממוצע, כל עוד היא מסוגלת להטיל ביצים, ואז הורגים אותה.

תמונות שצולמו בארץ: http://www.free.org.il/pictures%20egg.htm
אם כך 330167
נראה נורא ואיום.
למה קוטמים להן את המקור? למה הרשת האלכסונית? למה אדי האמוניה?
ו"הרעב לצורך הטלה"? נשמע מאוד מוזר. הייתי חושבת שדווקא תרנגולות שבעות מטילות יותר, לא?
אם כך 330170
קוטמים את המקור כי הצפיפות והתנאים הקשים מכניסים את התרנגולות למצב של טירוף שגורם להן, בין השאר, לנקר זו את זו. רצפת הרשת מאפשרת לפסולת ליפול אל מתחת לכלוב כדי שלא יהיה צורך לנקות אותו. היא בנויה באלכסון כדי שהביצים יחליקו הצידה ויתרכזו במתקן איסוף שנמצא מחוץ לכלוב. האמוניה מיועדת למניעת זיהומים ולשמירה על ההיגיינה. תרנגולות רבות מתעוורות כתוצאה מחשיפה אינטנסיבית לאדים הללו.

באתר אנונימוס יש חלק נרחב המוקדש כולו לתעשיית הביצים: http://www.anonymous.org.il/eggs.htm .
הכתבה הזאת, מתוך האתר, מסבירה איך עובד תהליך ההשרה הכפויה: http://www.anonymous.org.il/b-harava.htm .
אם כך 330175
טוב, עכשיו אני מברכת על זה שאני ממילא לא אוכלת ביצים. זוועה.
אם כך 330208
יש ביצי חופש (ואני מאוד מקווה שלאלון אין לינקים זוועתיים לגביהן).
אם כך 330216
נדמה לי שאת מתכוונת לאסף. יש יותר מדי א. עמית'ים באתר הזה.
אם כך 330253
כן, אוף, זה שוב קורה לי.

_______________
ברקת, כבר רואה איך שני הא. עמית מרביצים לה בהפסקה.
אם כך 330221
כן, אני יודעת, אבל הן לא מאוד נפוצ ות, נכון? ובכל מקרה - כפי שאמרתי - אינני אוכלת ביצים. (מסיבות בריאות).
אם כך 330246
למה הן לא נפוצות?

כנראה אנשים לא מוכנים לשלם יותר תמורת זה שהתרנגולות יסבלו פחות (מן הסתם ביצי חופש יעלו יותר, המגדלים לא מגדלים את התרנגולות בתנאים המתוארים מתוך סאדיזם אלא משיקולים כלכליים), אבל להפגין זה כיף...
אם כך 330282
לא הבנתי את כוונת דבריך.
אם כך 330255
הן מצויות בכל סופר גדול כמעט.
אם כך 330258
הן מצויות גם במכולת הקטנה שליד המעונות שלי, אבל יש להן את המנהג המעצבן של להיות בקופסה שחתומה על ידי מדבקה, כך שלא ניתן לפתוח ולראות אם אתה לא משלם במיטב כספך עבור כמה ביצים שבורות. כמובן שלביצים "לא חופשיות" אפשר להציץ חופשי (ויש המוני ביצים שבורות). עוד מישהו נתקל בתופעה?
שערוריה! 330266
שמת לב שפעם שהביצים מונחות על הקודקוד שלהן? כך הביצה נראית גדולה יותר כשאתה פותח את הקופסה, אך אחוז הביצים השבורות עולה. כמו כן עולה (בקצת) הסיכוי שלא תזהה ביצה שבורה (כי חלקה התחתון הוא זה שישבר).
אם כך 330419
בארבע שנים האחרונות קנינו משהו בסדר גודל של 400 ביצי חופש (כמעט כולן אורגניות - כנראה עוד כמה שקלים יותר מביצי חופש "סתם" - של "משק זר"). אפס שבורות, אחת שהיתה דבוקה לקרטון ולכן נשברה בהוצאה.
אם כך 330463
לרוע המזל, אני לא חושב שביצים שבורות זה מאפיין של המשק או החבילה, אלא של המכולת...
אם כך 330484
אני חושב שאפשר לפתור את הבעיה ע''י ניעור פשוט (של בעל המכולת).
אם כך 330451
מעולם לא נתקלתי בזה.

הסר את המדבקה! זו זכותך לפתוח ולראות!
אם כך 330277
אין בארץ תקן ל''ביצי חופש'' כך שלא ניתן להגיד לגביהן שום דבר שיהיה נכון בוודאות, אבל במקרה הטיפוסי הביצים הללו נלקחות מתרנגולות שמוחזקות בתנאים טובים יותר מכלובי הסוללה (כלובים גדולים יותר, בדרך כלל גישה לחצר, אפשרות לזוז, לפרוש כנפיים, להתפלש בחול וכו'). עם זאת, השלכת הזכרים לפחי אשפה וקיטום המקור של הנקבות הם מעשים שנעשים במדגרות אשר משרתות באותו אופן את כל הלולים בישראל, כך שקניית ''ביצי חופש'' מממנת את המנהגים האלה בדיוק כמו קניית ביצים שנלקחו מתרנגולות בכלובי סוללה.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331629
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331742
יש משהו מוזר כאן. אם התרנגולות חיות בסביבה טובה יחסית ולא בתנאי צפיפות קיצוניים, למה עדיין מתבצע קיטום המקור? הרי סיפרו לנו שהוא נועד למנוע מהתרנגולות לנקר (את עצמן? תרנגולות אחרות) ושהן עושות את זה בגלל תנאי הצפיפות הקיצוניים.

הדיבור על "זן מעוות גנטית" נשמע מטריד. כיצד עיוותו גנטית את התרנגולות הללו? איך הצליחו ליצור תרנגולות שמטילות ביצים שגדולות מצינור ההטלה שלהן?

טענת המחץ היא ללא ספק שיש פסול בסיסי בכך שמונעים מהתרנגולות לממש את האינסטינקט שלהן לדגור על ביציהן - טיעון שמבטל לחלוטין את זכות קיומה של תעשיית הביצים, ולא משנה באילו תנאי לוקסוס יחיו התרנגולות ועד כמה נהיה נחמדים לזכרים. קצת (רק קצת) מזכיר לי טיעון שנאמר בדיון על חתולי רחוב כאן באייל כי אין לסרס חתולות רחוב כדי לא למנוע מהן את חווית האימהות.
סליחה על הקטנוניות. 331751
לעקר, לא לסרס. לחתולות רחוב, בניגוד לתרנגולות, אין ביצים.
סליחה על הקטנוניות. 331771
אופס. צודק. חוסר תשומת לב.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331759
לעניין ביצי ה"חופש", כמו שכבר כתבתי בתגובה 330277 קיטום המקור מתבצע במדגרה ולא בלול המטילות. עובדי המדגרות בדרך כלל לא יודעים אם התרנגולת שזה עתה נולדה מיועדת להישלח ללול סוללה או ללול מסוג אחר, אז כדי לפשט את העניינים קוטמים לכולן את המקור וזהו. במדגרות מתבצעת גם הסלקציה שהוזכרה קודם: את הנקבות שולחים למאסר עולם בלול ואת הזכרים משליכים לפח.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331762
בקיצור, מה שאתה אומר זה שאין בישראל דרך להשיג ביצים שלא נהרו בעוול?
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331770
באותה מידה אין בישראל סטייק שאין לו דם על הידיים.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331800
דעתי היא שתעשיית הביצים היא רעה מיסודה משום שהיא מבוססת מן היסוד על פגיעה בבעלי-חיים. כמו לכל תעשייה פוגענית, גם לתעשייה הזאת יש צדדים אפלים יותר ואפלים פחות, אבל העוול טמון לדעתי לא בסימפטומים כגון קיטום המקור והשלכת אפרוחים לפח האשפה אלא בעצם קיום תעשייה שאינה יכולה להתקיים ללא ניצול שיטתי של בעלי-חיים.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331801
תקן אותי אם אני טועה, אבל האין כל תעשייה שמבוססת על שימוש במוצרים מן החי, ולא משנה כמה טוב מתייחסים לאותו חי, פסולה מיסודה בגלל טיעון זה?
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331772
האמת, על פי הצורה שבה מוצגים חיי התרנגולות, לא כל כך ברור לי שמה שמתבצע לזכרים חמור כל כך, אם האלטרנטיבה הייתה לשלוח גם אותם לחיות חיים דומים. מה באמת היה קורה אם היו מנסים לגדל את כל הזכרים?

האם לדעתך הפשע הגדול שמתבצע כלפי בעלי החיים הוא השארתם בחיים, או המתתם?
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331784
מעניין אם תרנגולים זכרים, שארית הפליטה, היו יכולים להפוך לחיית מחמד מקובלת (בעיר).

מצד שני, קריאות הקוקוריקו השכם בבוקר והסיכון להשתתפות בקרבות תרנגולים היו מנבאים להם תוחלת חיים לא ארוכה בהרבה יותר מאשר כיום.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331971
כמות התרנגולים המדוברת תמלא במהרה את כל הביקוש.

ואם תנסי לשחרר אותם לחיים בטבע תקבלי מצב שהוא יותר.

בכל מקרה, מהן האלטרנטיבות? אצות? סויה? חיטה?

ר' האזהרות האחרונות של משרד הבריאות לגבי צריכת סויה מוגזמת.
אם כך 330171
קוטמים להן את המקור כדי שלא ינקרו אחת את השניה. אדי האמוניה באים מההפרשות שלהם. ההרעבה לצורך הטלה נקראת הנשרה.
זו שיטה לנצל עוד מספר חדשי הטלה- אמנם מופחתת אך תוך חסכון בקניית מטילות חדשות שעולות הרבה כסף.
לגבי הרשת האלכסונית אינני יודע. פעם עבדתי בלול של מטילות כבדות- ביצי רביה, ושם התרנגולות מסתובבות חופשי.
אם כך 330449
קיטרוג על שחיטה כשרה מצד אוכלי בשר הוא שיא הצביעות.
בעלי החיים עוברים אושוויץ יום יום, כל החיים, מרגע לידתם ועד מותם, ואתם מתקטננים לי אם לוקח לחיה 60 שניות יותר או פחות עד שהיא מתה מוות מוחלט.
לא השחיטה היא הבעייתית, כל דרך הגידול היא הבעיה!
ומה מרגישה החסה? 330474
בטבע הן היו חופשיות וחיו עם מינים רבים. כיום החקלאים מצצופפים אותן בדוחק נוראי. ועוד לפני הבשלתן המלאה הן נקטפות. בדמי ימיהן!

(וזה עוד מבלי להזדקק לדמגוגיה גודווינית)
ומה מרגישה החסה? 330489
אם אתה לא רואה הבדל בין חי לבין צומח, אז אנחנו באמת בבעיה.
ומה מרגישה החסה? 330565
"There's nothing either good or bad but thinking makes it so"
ומה מרגישה החסה? 330634
איזו בעיה בדיוק?
ומה מרגישה החסה? 330864
כי השוואות כאלה פועלות גם לכיוון הפוך.
ומה מרגישה החסה? 331223
עדיין לא רואה בעיה.
ומה מרגישה החסה? 335770
תיקון: בטבע הן לא היו קיימות.

התרנגולות שאנחנו מגדלים היום כל-כך שונות מאבות הבר שלהן, כל-כך מנוונות מבחינת אינטיליגנציה, מהירות, אינסטיקנטים וכל מה שצריך כדי לשרוד יחסית לעופות שחיים בטבע.

אין להן שום יכולת קיום מחוץ למכלאות של בני האדם.
ומה מרגישה החסה? 335782
קודם כל, כפי שניתן ללמוד מהכותרת, ההערה שאליה הגבת עסקה בחסה, ולא בתרנגולות.

אבל בכל זאת: התרנגולות, אני מבין, התנוונו *בגלל* שבני אדם כלאו אותם. אם לא היו כולאים אותם מלכתחילה, הן כן היו חיות ומאושרות, וגם הרבה יותר מתאימות לסביבה הטבעית, לא?
אם כך 330504
הגודוויניות אכן מגעילה, בעיקר בשל העובדה שרוב בעלי החיים המיועדים למאכל אדם חיים בתנאים טובים. רוב הבקר לבשר (לא עגלי חלב) חי בשטחים פתוחים ותרנגולות ''כבדות'' (לא להטלה) חיות בד''כ בלולים מרווחים עם תזונה עשירה בחלבון ודלה בשומן ומיזוג אוויר.
אם כך 330591
איך אתה כותב באדישות את המילים "בעלי החיים המיועדים למאכל אדם" והלב שלך לא מחסיר פעימה.אם הם מיועדים לזה, למה אתה מיועד? כמו כן לא אתווכח איתך אם בעלי החיים במשק מוחזקים בתנאים טובים או בתנאים לא טובים, אבל אפרופו גודוויניות מגעילה, שווה להזכיר שתנאי האסירים בברגן-בלזן ובדכאו היו טובים יותר מהתנאים בכל דיר חזירים, לול או רפת, ולמרות שהדיירים היו מיועדים להשמדה בין כה וכה, עדיין מה שנעשה שם מדיר שינה מעיני עד היום.
אם כך 330607
למה אני צריך להחסיר פעימה מכך שמגדלים בעלי חיים למאכל אדם? מה כל כך מחריד בזה? האדם עוסק בכך כבר כמה אלפי שנים, אני גדלתי מגיל אפס במציאות שבה ראיתי פנים אל פנים בעלי חיים שמיועדים למאכל אדם וזה נתפס כנורמלי בעיני רוב רובה של האנושות, אז למה אני צריך להתרגש מזה?
למה אני מיועד? אני לא חושב שיש לי יעוד ספציפי או שמישהו מיחס לי יעוד כזה. אם יש למישהו מידע שונה, נא לשתף אותי במידע זה.
יש לי תחושה, שלא היית לא בדכאו, לא בברגן בלזן, לא בלול ולא ברפת (בדיר חזירים גם אני לא הייתי). אני הייתי גם בלול, גם ברפת וגם בשטחי המרעה בו רועות פרות שגם יומן יגיע לעלות על הצלחת. אם אלו היו התנאים בברגן-בלזן או בדכאו אז צריך להתחיל להקשיב למכחישי השואה. אולי הם צודקים בכמה פרטים.
אם כך 330609
השוואה בין בעלי חיים לבני אדם אינה ראויה, מי שמחזיק בדעה החריגה הזו לא צריך להתפלא כאשר אחרים אינם נוהגים כמוהו. אני לא מניח שהלב שלך מחמיץ פעימות כאשר אתה מועך ג'וק (ולו בטעות), נסה להבין שעבור רוב בני האדם, תרנגולות זוכות לאותו מעמד.
אם כך 330659
המינים הללו קיימים ונפוצים כיום בגלל הסתגלותם לחיים עם האדם. העכבר והעורב הסתגלו לחיים בשולי החברה האנושית. הכבש, הפרה, החזיר, החסה, הצנון והכרובית סוגלו לכך ע''י האדם.

כמובן שאם הקמפיינים הנלוזים שלכם יתפסו תאוצה חו''ח עלולה עוד להפגע תפוצתם של המינים הללו.
אם כך 330599
הייתי אומר שאתה מגזים במקצת. זה נכון שהן לא סגורות בכלובים אך מיזוג האויר מתבטא במאווררים ובמתזים בזמן חמסין קשה. הן חיות די בצפיפיות. פעם העיר לי מישהו, כשעבדתי בלול, שתרנגולת היא חיה מטומטמת. עניתי לו שאם יכניס לאולם בגודל הלול 5000 אנשים, גם הם יהיו מטומטמים. זה אינו אומר כמובן שאם נשכן תרנגולת בדירה היא תהיה חכמה והדברים נאמרו כבדיחה כמובן.
אם כך 330605
אני לא יודע באילו לולים אתה עבדת, בלולים בהם אני עבדתי היה מיזוג אוויר, ויותר מכך, במקרה של הפסקת חשמל, ללולים היתה עדיפות על פני בתי התושבים באספקת חשמל.
ודרך אגב, גידלתי תרנגולות בפינת החי של הקיבוץ, שם הן היו חופשיות לנפשן וקיבלו אספקת אוכל לא מוגבלת. הן היו די מטומטמות.
אם כך 330610
ממה הסקת שהן היו מטומטמות? הן אמרו שטויות? הן נעזרו במתקשרים? הן קראו את ההורוסקופ? מה אתה כבר יכול לתפול עליהן?
אם כך 330645
הן כתבו תגובות בעילום שם באייל הקורא.
אם כך 330652
טוב, יש אפילו אנשים שדי מטומטמים לשם כך...
אם כך 330617
ניהלתי לול רביה. ציינתי שהן די מטומטמות באופן כללי, אבל כשהייתי בתוך הלול חשבתי הרבה פעמים שאם היו מצופפים 5000 אנשים במבנה כזה, גם הם היו הופכים לטומטמים. אולי מספיק 4000 בגלל הגודל.
אם כך 330646
מצד שני, אני למדתי בתנאי צפיפות לא פשוטים וזה לא עשה אותנו (לפחות חלק מאיתנו) מטומטמים.
אם כך 330671
לא למדת בתנאי צפיפות של לול תרנגולות.
אם כך 330674
אני בכלל לא בטוח בזה. לולי התרנגולות בהם עבדתי לא היו צפופים במיוחד. בחישוב של מ''ר לנפש סביר שהלול צפוף יותר, אבל תרנגולת לא תופסת כל כך הרבה מקום כמו בן אדם.
אם כך 330684
5 תרנגולות למטר מרובע.
אם כך 330688
לא נשמע לי בכלל הגיוני, לאור הנסיון שלי.
אם כך 330690
זה המספר שמכניסים; לא המספר שמסיימים.
אם כך 330932
מעניין כמה סיימו בשנתון של איזי.
אם כך 330872
אני עבדתי בחברה שנתנה יעוץ לחקלאים, ויצא לי להקליד מסמכי הבראה ללולים.
"הכנסת 5 תרנגולות בכלוב במקום 4 תביא לחסכון של 1.5 אג' לראש".
אם כך 330962
עבדתי בלול לפני 15 שנה, אבל הנתון הזה עוד זכור לי.
הנה, בשבילך 339899
טרי מהיום.
הנה, בשבילך 342403
אני לא חושב שהתווכחתי על התנאים המזעזעים שבלולי ההטלה.
אם כך 330207
לא ראיתי שום הוכחה להבדל ברמת העינויים והסבל.

אני חושב שהסיבה היחידה שמתנגדי הפרווה מפיגנים דווקא נגד פרוות ולא בשר היא שהם יודעים שהקרב נגד בשר אבוד מראש ושלרוב המכריע של הציבור לא ממש אכפת אם ימכרו פרוות או לא ואיפה.
אם כך 330281
לשאול למה מתנגדי הפרווה מפגינים דווקא נגד פרווה זה בערך כמו לשאול למה "האגודה לריפוי מחלת פרקינסון" (נניח שיש כזו) מתעסקת דווקא במחלת פרקינסון. מה, אין מחלות אחרות בעולם? הפחדנים כנראה הבינו שהקרב נגד מחלת הסרטן אבוד מראש, אז הם הלכו על משהו פופוליסטי יותר. והאגודה למלחמה בסרטן? סתם חבורה של תבוסתנים. אם באמת אכפת להם מבני-אדם, שילכו לרפא את מיליוני חולי האיידס באפריקה ויפסיקו להציק למעשנים. אפשר להמשיך ככה עוד ועוד כשבינתיים אנשים בכל העולם ממשיכים לסבול מפרקינסון ולמות מסרטן ומאיידס.

האמת היא שכמו שיש אנשים שמפגינים נגד תעשיית הפרוות, יש גם אנשים שמפגינים נגד תעשיית הבשר ובעד צמחונות, יש כאלה שמפגינים נגד תעשיית הויוויסקציה, יש הפגנות נגד מופעים וקרקסים המתעללים בעלי-חיים, ועוד ועוד. יש אנשים וגורמים שפועלים למען זכויות בע"ח או לשיפור תנאיהם באופן כללי ורחב, יש כאלה שמרכזים את כל האנרגיה שלהם בפעילות ממוקדת נגד תעשייה או תופעה פוגענית ספציפית, ויש את אלה שלא אכפת להם מכלום והם חוזרים כל יום הביתה, רואים טלוויזיה (או מעבירים קצת זמן באינטרנט) והולכים לישון. מה שכן, בתור פעיל שעוסק ביותר מתחום אחד, אני יכול להעיד שאלה שמפגינים נגדם נוהגים לשאול לעתים קרובות למה מפגינים רק נגדם ולא עושים כלום לכל האחרים, ואלה שלא אכפת להם משום דבר טובים מאוד במציאת פגמים בסדרי העדיפויות של כל האחרים. זו כנראה דרכו של עולם ואין מה לעשות.
יחי ההבדל הקטן 330291
בעיה שלי היא עם אותם אנשים שמצד אחד אוכלים בשר ומצד שני מתנגדים לפרוות...
יחי ההבדל הקטן 330315
מותר לי לשאול האם אתה צמחוני?
יחי ההבדל הקטן 330353
לא, אבל אני גם לא מתנגד לפרווה...
אם כך 330154
מיהם האנשים ש**חייבים** לאכול בשר?
אם כך 330176
אנשים שסובלים מחיבה לבשר ולנשק חם, כמוני.
ההבדל הדק 330085
ההבדל הוא כפי שאמרו לך מידת האכזריות.
במקרה של ההתייחסות המוסרית לפרוות, להבדיל מאכילת בשר, יש תהליך פשוט ולא ארוך במיוחד, שלוקח אדם כמוך, שאין לו בעיה מוסרית ולו הקלה ביותר עם בגדי פרווה, והופך אותו למתנגד נחרץ לשימוש בפרוות. ההמרה הכמו-דתית הזו עובדת בהצלחה יתרה על לפחות 95% מהאנשים. אם אתה לא מאמין, תנסה בעצמך ונראה האם אתה ב-‏95% הללו.
כפי שהאייל האלמוני שמעלי ציין, האופן שבו מייצרים את הפרוות אכזרי במיוחד. רוב האנשים, כאשר הם מקבלים את כל המידע, לא יקנו יותר פרוות לעולם, וחלקם אפילו יהפכו להיות סוכני-מם של ההתנגדות לתעשיית הפרוות. בקיצור, ההתנגדות לשימוש בפרוות היא מם ויראלי במיוחד.

אם אתה עדיין לא מאמין, עיין בקישור שצב המעבדה הביא — http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure
ההבדל הדק 330125
אז הבאת סרט שבוא רואים מישהו מתעלל באכזריות בבעלי חיים, שנראה כאילו צולם באיזה שוק במדינת עולם שלישי.

1.אני בכלל לא בטוח שהמצב של החיות שנמכרות לבשר באותו שוק טוב יותר.

2.אני עוד פחות בטוח עד כמה זה מייצג את כלל תעשיית הפרוות העולמית, בהתחשב בכך שאני מניח שההתעללות עצמה לא משביחה את הפרווה בצורה כלשהי.

3.סביר בעיני שבחוות גידול יעילות יותר במערב, החיות נשחטות בדיוק כמו החיות שמיועדות לאכילה, רק שלאחר מכן במקום לאכול אותן, מפשיטים אותן מהפרווה, ואני לא רואה סיבה להניח אחרת.
Oh, Bless ignorance...‎ 330149
הסרט צולם הסין. הסרט מייצג את הנעשה בחוות הגידול בסין. סין שולטת על כ-‏70% משוק הפרוות העולמי. קסטרו קונה את הפרוות בסין. אתה יכול להניח בוודאות די גבוהה שהפרווה שתקנה בקסטרו (עד גמר המלאי) הופקה בשיטות דומות.
ה"בעיה" של תעשיית הפרוות היא איך להרוג את החיות בלי לגרום נזק לעטיפה. לכו שחיטה מסורתית לא באה בחשבון כי זה מחורר את המוצר. וללקוחות קסטרו מגיע הטוב ביותר. למה בכלל להתאמץ להרוג את החיות אם זה שלב אופציונאלי בלבד בתהליך הייצור?
Oh, Bless ignorance...‎ 330178
אם הקמפיין היה בדרישה ליבא פרוות לארץ אך ורק ממדינות המקפידות על חוק צער בעלי חיים, אז היתי תומך בו. קיימות הרבה שיטות להרוג בלי ''לפגוע בעטיפה'', לדוגמה זריקות הרדמה כפי שניתנות לחתולים וכלבים.
בכלל הגישה של תקיפת רשת ספציפית לא תוכיח עצמה כיעילה, משום שהיא לא פוגעת משמעותית בביקוש (רוב האוכלוסיה לא ניחנה במודעות לנושא, בטח שלא לאורך זמן) ותמיד תקום רשת מתחרה שתשמח לספק את הסחורה. לעומת זאת דרישה בחוק ליבוא מסודר רק מארצות שמחוייבות לזכויות בעלי החיים תטיב גם עם בעלי החנויות (מחירים גבוהים יותר ולכן שולי רווח גדולים יותר, למרות עליה שולית יחסית בעלות הייצור, במיוחד במוצרים יקרים).
Oh, Blessed ignorance...‎ 330181
זריקות הרדמה גורמות לחור, קטן אולי, בעטיפה. אבל לחורים קטנים יש את התכונה המופלאה לגדול ולהפוך לחורים גדולים. לפחות במכנסיים שלי שלפני מספר שבועות נזרקו עקב האנטרופיה הגדלה של החורים.
לעצם העניין, זה דומה לדיון הסזיפי על שוק חופשי בתיאוריה ובמעשה. בתיאוריה יש שיטות "הומניות" לרוב. במציאות המצב שונה. שונה בהרבה (וראה את המציאות האמיתית בסרט).

ולעניין מודעות האוכלוסיה, לדעתי אתה טועה. לפחות 30% מהאוכלוסיה הרלוונטית [*], לא יקנו ברשת המוכרת מוצרי פרווה לאחר קמפיין אנטי-פרוות מוצלח. אל תשכח שכבר היינו בסרט דומה בשנות השמונים, ובעקבות קמפיין דומה בגדי פרוות הפכו להיות מוקצים מחמת מיאוס. עברו מאז 20 שנה, אבל אין שום סיבה שההיסטוריה לא תחזור. זאת לא פגיעה זניחה בביקוש. אם זו היתה פגיעה זניחה, קסטרו לא היתה מתקפלת כל-כך מהר.


[*] אחוז הצמחונים בארץ הוא בין 5% ל-‏10%. הצמחונים לא המתנגדים היחידים, ויש הרבה אוכלי בשר שמתנגדים לשימוש בפרוות (במדגם לא מייצג של כמה ידידות לא-צמחוניות לא נמצאה אחת שלא מתנגדת לשימוש בפרוות). מעבר לכך, המודעות לסבל בע"ח גדולה יותר בשכבות מבוססות ואצל המגדר הנשי. כלומר קהל היעד של רשתות האופנה.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330186
אם עברו מאז 20 שנה, השאלה מה קרה בזמן הזה? אנשים חזרו לצרוך פרוות?
Oh, Blessed ignorance...‎ 330222
"מובילי דעת קהל" (=מעצבים, בעלי אינטרסים בתעשיית האופנה וקסטרו?) חושבים שהגיע הזמן שזה יהיה שוב "קול" ללבוש פרווה. תעשיית הפרוות מתאוששת לאט לאט מאז הנפילה הגדולה, ומקווה ש-‏20 שנה זה פרק זמן מספק לשנות מגמות בדעת-הקהל.
אין כאן איזה איילה אופנתית בקהל שתבאר לנו את מהלכי עולם האופנה?
Oh, Blessed ignorance...‎ 330230
האמת, קשה לי להאמין שישראל הייתה אי פעם שוק רציני לפרוות. זה בכל זאת לא מזג האוויר המתאים.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330200
אם לא הבנת, אני מאשים אתכם הפעילים (כמה קל לאגוד אוסף לא מוגדר של אנשים ולתת להם דעה אחת) במצב הקיים. זריקות אפשר לתת במקומות שבהם מתבצעים החיתוכים (הרי צריך לחתוך את הפרווה מתישהו), אבל נסיונות להימנע מפתרונות מעשיים והמחשבה שניתן להעלים את צריכת הפרווה (נסיון שנמשך בלי הצלחה כבר עשרים שנה לפחות) מונעים כפיה של פתרונות שיקלו על סבל בעלי החיים (זו לפחות אחת המטרות, לא ?), פתרונות שיכולים להיות ממוסדים ברמה לאומית ולכן להיות תקפים לגבי כל היבוא לארץ, תוך השפעה גם על השווקים בחו"ל (הסינים יסכימו להרוג אותם בעדינות אם זו הדרך היחידה למכור לישראל).

ברמה המעשית אם הקמפיין שלכם יהיה יעיל מספיק, יקומו חנויות שמתמחות בפרווה (שכן היא לא תימכר ברשתות הרגילות), הציבור ימשיך לקבל את מבוקשו.

אחוז הצמחוניים בארץ לא מתקרב לחמישה אחוז, אם לא הצלחת למצא ידידה שתגיד לך שהיא לובשת פרווה, זה בגלל שא. בארץ לא לובשים פרוות (אלא אם כן אתה חרדי בשבת) ב. לחץ חברתי (נסה לבדוק כמה מהן לובשות נעלי עור).

מנקודת מבטי הקפיטליסטית, זה הוא הפתרון הטוב ביותר האפשרי כרגע לבעלי החיים, אבל הרבה יותר הרואי להילחם בטחנות רוח.
ההבדל בין עור לפרווה 330211
העור מופק מפרות שנשחטות לצרכי מאכל, הן יישחטו גם אם תקנה מוצרי עור וגם אם לא...(כמובן שיש יוצאי דופן כמו נעליים מעור של תנין וכו').
ההבדל בין עור לפרווה 330228
מכאן נובע שהדבר היחיד שקסטרו צריכה לעשות זה למצא כמה סינים שיסכימו לאכול את השועלים והשפנים (בשר תנינים משמש גם למאכל, מנסיון הוא לא רע בכלל).
  ההבדל בין עור לפרווה • האייל הצעיר
  ההבדל בין עור לפרווה • קהלת
  ההבדל בין עור לפרווה • האייל הצעיר
  Oh, Blessed ignorance...‎ • דרור
  Oh, Blessed ignorance...‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  Oh, Blessed ignorance...‎ • האייל הצעיר
  Oh, Blessed ignorance...‎ • קהלת
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל המשתפן
  צמחונות צהל"ית‎ • ברקת
  צמחונות צהל"ית‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  צמחונות צהל"ית‎ • ראובן
  צמחונות צהל"ית‎ • ברקת
  צמחונות צהל"ית‎ • ל.ב.פ., תל אביב
  צמחונות צהל"ית‎ • ל.ב.פ., תל אביב
  צמחונות צהל"ית‎ • ברקת
  אין לאן לברוח • חשמנית על מונית
  אפרופו רגולציה • ברקת
  אפרופו רגולציה • חשמנית על מונית
  אפרופו רגולציה • האייל האלמוני
  אפרופו רגולציה • ברקת
  אפרופו רגולציה • תם
  אפרופו רגולציה • ברקת
  אין לאן לברוח • האייל האלמוני
  אין לאן לברוח • חשמנית על מונית
  דרוש לנדוור דחוף • האייל האלמוני
  דרוש לנדוור דחוף • שוטה הכפר הגלובלי
  דרוש לנדוור דחוף • ברקת
  דרוש לנדוור דחוף • דורפל
  דרוש לנדוור דחוף • האייל האלמוני
  דרוש לנדוור דחוף • נועה ו
  דרוש לנדוור דחוף • האייל האלמוני
  דרוש לנדוור דחוף • שולם
  דרוש לנדוור דחוף • האייל האלמוני
  דרוש לנדוור דחוף • נועה ו
  ?? • האייל האלמוני
  דרוש לנדוור דחוף • האייל האלמוני
  דרוש לנדוור דחוף • איציק ש.
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל האלמוני
  צמחונות צהל"ית‎ • ל.ב.פ., תל אביב
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל האלמוני
  צמחונות צהל"ית‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  גלאט כושר • חשמנית על מונית
  גלאט כושר • ל.ב.פ., תל אביב
  גלאט כושר • ברקת
  צמחונות צהל"ית‎ • טולו
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל האלמוני
  צמחונות צהל"ית‎ • טולו
  הרמוניה סינית‎ • חשמנית על מונית
  Time flies like an arrow • ראובן
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל האלמוני
  צמחונות צהל"ית‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל האלמוני
  צמחונות צהל"ית‎ • נועה ו
  צמחונות צהל"ית‎ • ברקת
  צמחונות צהל"ית‎ • טל כהן
  צמחונות צהל"ית‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  צמחונות צהל"ית‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  צמחונות צהל"ית‎ • ברקת
  צמחונות צהל"ית‎ • ל.ב.פ., תל אביב
  צמחונות צהל"ית‎ • ראובן
  צמחונות צהל"ית‎ • איציק ש.
  צמחונות צהל"ית‎ • האייל האלמוני
  צמחונות צהל"ית‎ • איציק ש.
  צמחונות צהל"ית‎ • נועה ו
  מי מחליט מה טעים? • ברקת
  מי מחליט מה טעים? • איציק ש.
  מי מחליט מה טעים? • ברקת
  מי מחליט מה טעים? • איציק ש.
  מי מחליט מה טעים? • יהונתן אורן
  מי מחליט מה טעים? • האייל האלמוני
  מי מחליט מה טעים? • שוטה הכפר הגלובלי
  מי מחליט מה טעים? • ברקת
  מי מחליט מה טעים? • שוטה הכפר הגלובלי
  מי מחליט מה טעים? • יהונתן אורן
  מי מחליט מה טעים? • ברקת
  מי מחליט מה טעים? • יהונתן אורן
  מי מחליט מה טעים? • ברקת
  מי מחליט מה טעים? • יהונתן אורן
  מי מחליט מה טעים? • ירדן ניר-בוכבינדר
  עלה קרח • שוטה הכפר הגלובלי
  עלה קרח • ברקת
  עלה קרח • שוטה הכפר הגלובלי
  עלה קרח • ברקת
  מי מחליט מה טעים? • ברקת
  Oh, Blessed ignorance...‎ • קהלת
  נתונים מספריים‎ • דרור
  עוד סיבה שהתתנגדות לפרוות גדולה יותר מלבשר • האייל האלמוני
  Oh, Blessed ignorance...‎ • איציק ש.
  Oh, Blessed ignorance...‎ • שוקי שמאל
  Oh, Blessed ignorance...‎ • האייל האלמוני
  Oh, Blessed ignorance...‎ • האייל האלמוני
  Oh, Blessed ignorance...‎ • שוקי שמאל
  Oh, Blessed ignorance...‎ • עומר
  Oh, Blessed ignorance...‎ • שוקי שמאל
  Oh, Blessed ignorance...‎ • איציק ש.
  Oh, Blessed ignorance...‎ • ברקת
  Oh, Blessed ignorance...‎ • כליל החורש נאורי
  Oh, Blessed ignorance...‎ • האייל האלמוני
  Oh, Blessed ignorance...‎ • כליל החורש נאורי
  Oh, Blessed ignorance...‎ • האייל האלמוני
  Oh, Blessed ignorance...‎ • כליל החורש נאורי
  מה זה קינואה?‎ • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  תודה • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • שוקי שמאל
  מה זה קינואה?‎ • איציק ש.
  מה זה קינואה?‎ • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  מה זה קינואה?‎ • easy
  מה זה קינואה?‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה זה קינואה?‎ • easy
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • easy
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • סמיילי
  מה זה קינואה?‎ • ערן בילינסקי
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • סמיילי
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה זה קינואה?‎ • אביבה
  מה זה קינואה?‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה זה קינואה?‎ • סמיילי
  מה זה קינואה?‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה זה קינואה?‎ • ברקת חוזרת לעצמה
  מה זה קינואה?‎ • גדי אלכסנדרוביץ'
  פסססט, פסססט, פסטה • שוטה הכפר הגלובלי
  ידע הוא כוח • ראובן
  צדק הוא יופי • ראובן
  צדק הוא יופי • שוטה הכפר הגלובלי
  צדק הוא יופי • ראובן
  צדק הוא יופי • שוטה הכפר הגלובלי
  צדק הוא יופי • ראובן
  צדק הוא יופי • שוטה הכפר הגלובלי
  עבדו עלי? • סמיילי
  עבדו עלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  עבדו עלי? • האייל האלמוני
  עבדו עלי? • סמיילי
  עבדו עלי? • נועה ו
  עבדו עלי? • דורון הגלילי
  עבדו עלי? • ראובן
  My friend has two balls • האייל האלמוני
  עבדו עלי? • אסתי
  עבדו עלי? • ראובן
  עבדו עלי? • סמיילי
  עבדו עלי? • חשמנית על מונית
  מרק אבן • ראובן
  מרק אבן • גדי אלכסנדרוביץ'
  Share and Enjoy • ראובן
  מרק אבן • נועה ו
  מרק אבן • חשמנית על מונית
  אזהרה: טוסט גבנ"צ עלול לגרום לאימפוטנציה • ראובן
  לחם צר ומים לחץ • שוטה הכפר הגלובלי
  לחם צר ומים לחץ • ראובן
  עבדו עלי? • נועה ו
  עבדו עלי? • ראובן
  עבדו עלי? • נועה ו
  עבדו עלי? • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • רנדי ניומן הגלילי
  מה זה קינואה?‎ • דורון הגלילי
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • ברקת
  מה זה קינואה?‎ • easy
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • easy
  מה זה קינואה?‎ • שוקי שמאל
  מה זה קינואה?‎ • נועה ו
  מה זה קינואה?‎ • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • שוקי שמאל
  מה זה קינואה?‎ • איציק ש.
  מה זה קינואה?‎ • האייל הצעיר
  מה זה קינואה?‎ • easy
  מה זה קינואה?‎ • דורון הגלילי
  מה זה קינואה?‎ • ידידיה
  מה זה קינואה?‎ • ידידיה
  מה זה קינואה?‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  מה קרה לברקת?‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  מה קרה לברקת?‎ • ברקת חוזרת לעצמה
  מה קרה לברקת?‎ • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • אסתי
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • האייל האלמוני
  מה זה קינואה?‎ • ירדן ניר-בוכבינדר
  מה זה קינואה?‎ • האייל האלמוני
  והרי החדשות: • שוטה הכפר הגלובלי
  והרי החדשות: • נועה ו
  והרי החדשות: • דרור
  והרי החדשות: • האייל האלמוני
  מה זה טֶפָּרי?‎ • רון בן-יעקב
  Oh, Blessed ignorance...‎ • דרור
  Oh, Blessed ignorance...‎ • כליל החורש נאורי
  Oh, Blessed ignorance...‎ • ברקת
  Oh, Blessed ignorance...‎ • איציק ש.
  Oh, Blessed ignorance...‎ • רון בן-יעקב
  Oh, Blessed ignorance...‎ • כליל החורש נאורי
  Oh, Blessed ignorance...‎ • ברקת
  Oh, Blessed ignorance...‎ • כליל החורש נאורי
  Oh, Blessed ignorance...‎ • ברקת
  Oh, Blessed ignorance...‎ • קהלת
  Oh, Blessed ignorance...‎ • ראובן
  Oh, Blessed ignorance...‎ • שוטה הכפר הגלובלי
  Oh, Blessed ignorance...‎ • דורפל
  Oh, Blessed ignorance...‎ • רון בן-יעקב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים