פירות העץ המורעל 329917
אז מה היה לנו כאן?
הכתבים הפרו את הפקודה שאומרת "אסור לצלם קברים" . לא ניתנה שום פקודה האוסרת *פירסום* של תמונות כאלה, ולכן קצין חינוך ראשי לא מודח.
כשר, אבל מסריח.
פירות העץ המורעל 329940
זה לא נשמע כל כך כשר אפילו. זו הצורה *הכי* בוטה של האשמת הש"ג.
פירות העץ המורעל 329942
זה הקטע המסריח. נניח ש''במחנה'' היו מפרסמים תמונות שהושגו ממקור אחר (נניח, מגוגל). זה היה בסדר. יתרה מזאת, לו העיתונאים היו ''משיגים'' את התמונות, מבלי לצלם בעצמם, זה עדיין היה נחשב בסדר ( הכל על פי הפרשנות המוגבלת שלי לאירועים) ואולי הם היו מקבלים צל''ש.
פירות העץ המורעל מוסרית 330003
אם אני מבין נכון את התרחיש, הרי שראש אכ"א לא העניש את מפירי "חוק אי-פרסום", אלא בחר להעניש את החיילים בשירות (ובשם) המדינה שפלשו לצנעת הפרט האינטימית של חללי ישראל בעצם כך שצילמו אותם בבושתם. ובדיוק על כך מגיעה לחיילים-הצלמים-הכתבים עונש ההדחה מתפקידם הרגיש כפי שקיבלו. וכך לע"ד מן הראוי שיעשה ולו "למען יראו ויראו" הצה"לי המוכר והנדוש. עיתונאים החושפים מידע לציבור הרחב והנמצאים תדיר בתוון שבין הפרט לכלל, נדרשים להיות רגישים לאותם "אמות המידה המוסריות-הערכיות-האנושיות הבסיסיות" שבין "זכות הציבור לדעת" לבין "צנעת הפרט".

ואילו על עצם דבר פרסום התמונות הפולשניות לציבור בעיתונות (הצה"לית), טרם ניתנה החלטת הגורמים הממונים (ממתיישבי הקריה הממוזגת)... ומן הראוי שיודחו מתפקידם הרגיש הקצינים הבכירים לירידה בדרגות הקצונה.

לטיפולו של הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט*

ועוד נקודה, לדעתי יש קשר לתרחיש הטרי "ברנבוים-כתבת צה"ל". ראו:

* שהוא עו"ד חרדי! ועוד אתם מלינים על היעדר חרדים בצבא, שלא לדבר על עמדות מפתח בכירות ולאו דווקא רבניות:

פירות העץ המורעל מוסרית 330005
תיקון טעות: "...והנמצאים תדיר *בתווך* שבין הפרט לכלל, נדרשים להיות רגישים *לכל אותן* "אמות המידה המוסריות..."
פירות העץ המורעל 330006
לקצינים שאישר את ההדפסה יש *קצת* יותר סמכות בהפעלת שיקול דעת, מן הסתם שהדחתם היא אירוע חמור בהרבה מהדחת החיילים (אינני יודע אם קצין חינוך ראשי בכלל כפוף לראש אכ"א).
בתור צופים מן הצד אין לנו מושג מה ההשלכות של הפרשה על הקצינים והדחתם תהיה חסרת פרופורציה למעשה (אישור כתבה אחת מתוך רבות), לעומת זאת התעלמות מהפקודה שניתנה בשתי הזדמנויות שונות מהוות בהחלט סיבה להדחת חייל, במיוחד אם יש נסיבות תורמות (כמו בעיות קודמות).

בתור צופים מהצד אני לא מאמין שיש לנו הזכות להעביר ביקורת, במיוחד לאור העדר אינפורמציה בנושא.
פירות העץ המורעל 330416
גם אם לא מדיחים את הקצינים הבכירים, יש אפשרויות בין זה לבין כלום: למשל, לרשום הערה בתיקם האישי.
פירות העץ המורעל 330421
תמיד איימו בבית הספר שהערה בתיק האישי תשפיע על שיבוצנו בצה"ל. מה תגרום הערה בתיק האישי של מי שכבר נושא בתפקיד בכיר צה"ל?

(כן, אני יודע, זה ישפיע על קידומם, ויאפשר להגיש בג"צים לרוב)
פירות העץ המורעל 330422
איזו השפעה על הקידום ואיזה ציפורים. כידוע, קצינים בצה''ל מקודמים על פי כל מיני קריטריונים, שהערות בתיק האישי אינן נמנות עליהם.
פירות העץ המורעל 330424
''כידוע'' איילים אלמונים משתתפים בכל ישיבות המטה הבכיר ומכאן הידע המעמיק (יש הערות שהן כיסוי תחת ברור, יש הערות שפרושן סוף קרירה).
פירות העץ המורעל 330457
זה מסביר למה לא התקבלתי לקורס טייס. חבל שאותנו לא הזהירו על ההשלכות של תכולת התיק האישי.
פירות העץ המורעל 330458
ממה שאני זוכר, אתה גבוה מכדי להיות טייס (יש מגבלת גובה אא''ט).
פירות העץ המורעל 330459
אתה כנראה לא זוכר טוב (או את הגובה או את המגבלה). בכל מקרה, אם להאשים תכונה פיזית בכשלון, הייתי הולך על הראיה.
פירות העץ המורעל 331545
הערה בתיק האישי של מי שכבר נושא בתפקיד בכיר בצה"ל תשפיע על שיבוצו בבית הספר, כמובן!
פירות העץ המורעל 330426
והחלטת שזה לא קרה/יקרה על סמך ?
פירות העץ המורעל 330698
אני מנחש שאילו זה היה קורה, או אילו לפחות היה מתחיל הליך שיפוטי שעדיין לא הסתיים בעת פרסום הידיעה, זה היה מדווח באותה ידיעה על הדחת הסדירניקים. זה ממש מתבקש; אם זה באמת קרה ולא דווח, הייתי חושב שמנסח הידיעה מנסה בכוונה להוציא את המערכת עם ריח רע.
פירות העץ המורעל 330751
הדברים האלו לוקחים זמן, מה גם שפרטים כאלו על קצינים בכירים לא נוטים להתפרסם (רק אם הם הרגו מישהו ויש צורך בנזיפה פומבית).
פירות העץ המורעל 330895
סליחה, הם הרי לא הרגו כאן, בסיפור הזה, אף אחד...

שומו שמים! מה כבר קרה, הם הרי בסה"כ ביזו את כבוד המת, בעצם של עשרות מתים, חלקם חללי צה"ל.
פירות העץ המורעל 330928
אני לא מזלזל בחומרת המעשה, רק אומר ש''כביסה מלוכלכת'' יוצאת החוצה רק כשיש דרישה ציבורית שמישהו ישלם (וגם אז לא תמיד, כפי שהוכיחה מח''ש). דרישה ציבורית לא יכולה לקום כי אותו ציבור קנה עיתונים שפירסמו את אותן תמונות ממש בלי להזדעזע.
אני לא חושב שעניינים פנימיים של צהל צריכים לצאת לתקשורת יותר מענייניה הפנימיים של חברה זו או אחרת, לאדם יש זכות לפרטיות וזה ממש לא מעניינך במי נזפו (אם כי נראה שזכות זו אינה מקודשת כשהדבר נוגע לחיילים פשוטים).
פירות העץ המורעל 331187
הדרישה הציבורית המתבקשת שמישהו ישלם את מחיר ''מצעד האיוולת'' הזאת אינה בנמצא בסיפור זה, מאחר וציבור קוראי ''במחנה'' אינו עולה על מספר מזערי של קצינים (על עצמם כאשר מתפרסם משהו) וקומץ עיתונאים מתפרנסי הבאת חדשות לעיתונם, ואולי עוד כמה טירונים המקבלים עיתון לאוהל...

לאדם בהחלט ישנה זכות לפרטיות, אולם אדם המשמש בתפקיד ציבורי, שחטא ופשע, מן הראוי שיתן על כך את הדין במלוא חומרת הדין המגיעה על המעשה. אין זהו עניין פרטי (חדירה לרשות הפרט), כי אם עניין ציבורי (השפעה על דעת הקהל של רשות הכלל, גם אם הקהל מזערי, המדובר בעיתון הרשמי של צה''ל).
פירות העץ המורעל 331193
כשאני הייתי בצבא (לא רק בטירונות) נמניתי על קוראי ''במחנה'' ואני לא חשוד בקציניות, וכך גם רבים מאלו ששירתו איתי. אף פעם אל תזלזל בכוחו של השעמום הצבאי.
פירות העץ המורעל 331196
אוקיי, ומהי בדיוק אותה "הדרישה הציבורית" המתבקשת במקרה דנן, כאשר מדובר בחיילים לא-קצינים במסגרת הכפופה לפיקוד הגבוה מהם ואהלה? כמה פעמים כחיילים ויתרנו על תלונות למפקדים או על המפקדים השונים, אל אף שהיו בעינינו מוצדקות בהחלט?
פירות העץ המורעל 331237
אני לא כל כך בטוח שהבנתי את הדיאלוג בינך ובין קהלת.
כנ''ל 331308
פירות העץ המורעל 331215
גם אני. וגם לפני שהתגייסתי נהגתי לקרוא את ''במחנה'' שאבי קיבל כל שבוע (אא''ט).
פירות העץ המורעל 331218
אב'ש'ך היה בצבא קבע?
פירות העץ המורעל 338298
בעיות קודמות?
יש מצב שאתה יודע משהו שאחרים לא יודעים?
אולי תעשיר את כולנו במידע הבלעדי הזה שיש לך?
ברור שיש לנו זכות להעביר ביקורת כצופים מהצד כי אנחנו היחידים שלא משוחדים. זה כל הקטע של תקשורת וביקורת ציבורית.
כפי שיש לך זכות להעביר ביקורת על החלטות ממשלה, על אף שאינך חבר ממשלה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים