בעיה מערכתית 332981
ממש כמו החולים גם הפסיכיאטרים נופלים בין הכיסאות,
הבעיה היא מערכתית, ללא קשר שכמו בכל תחום בחיים או בכל פלג בחברה יש את האנשים היותר טובים הפחות טובים וגם את הרעים, כך גם המערכת הפסיכיאטרית, בעייתה המרכזית של מערכת זאת (שדורשת טיפול ורפורמה מיידית תוך מחשבה תחילה), היא מערכת יחסי האמון בין המטופל לאנשים המטפלים בו, לאור כל המלחמות מסביב הפחד המוצדק של האדם מהמערכת וטעויות שתמיד חוזרות על עצמן מכל הצדדים הן שמובילות לטרגדיות חוזרות ונשנות.

מדע הפסיכיאטריה החל דרכו בדרכיי טיפול לא אנושיות ובניסויים בבני אדם, וכך ממשיך דרכו תוך כדי שיפור והתקדמות לעבר נאורות בדרך הטיפול וטיפולים חדשניים ומתקדמים יותר שבאמת עוזרים.

אחת הבעיות המרכזיות של המערכת הינה ה"תיוג" או במילים אחרות הסטיגמה שתינתן למטופל על ידי המערכת לגבי מחלתו, לעיתים גם עקב אבחנה שאינה נכונה.

דרכה של מחלת הנפש במוח מקבילה לדרכה בחיים האמיתיים,
רפורמה אמיתית במערכת זאת תשמור על פרטיותו של החולה ביתר שאת,
לא תסתמך אך ורק בטיפול תרופתי ובהגדרות כגון : החולה חייב כדורים עד סוף חייו ויש לו מחלה סופנית , אלא תיתן לו דלת יציאה מהמצב שתמיד תהיה שם עד סוף ימיו וטיפול ויחס אחראי אוהד וכמו כן יכולת של המערכת להודות בטעויותיה ולתקנן.

דעתי האישית היא שניתן לשקם אנשים ממצבם ע"י טיפול עדין בכדורים וטיפול סוצייאלי נכון (לא כמו תוכנית וויסקונסין ודומותיה) וע"י טיפול פסיכולוגי אגרסיבי שמטפל בכל הבעיות ואין צורך בהשענות אך ורק על הכדורים.

אם תקחו בן אדם שפוי ותאשפזו אותו לטיפול במערכת זאת בכפייה תראו שהיציאה מכך לא תהיה קלה כלל! אם אפשרית בכלל.. מקרים רבים ידברו.

עם זאת, בסופו של דבר אחד הדברים המשמעותיים ביותר היא קבלת החברה את הבן אדם הפגוע והעזרה שהיא נותנת לו לעמוד על הרגליים ולהפוך לשווה בין שווים ואולי יום אחד גם למלח הארץ!

מקווה שמה שכתבתי יעזור

האייל המאושפז , שממש בשעה זאת מנשק את אוולין המשוגעת :-)
בעיה מערכתית 333002
סטטיסטיקה שראיתי לפני שבועות ספורים (אך לא ידעתי שיבוא בעקבותיה דיון ולכן לא טרחתי לזכור איפה) היא שכ98% מהמאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים בארץ משתחררים בתוך שבוע (לא מדובר באישפוזים בכפיה).
נכון שעבור אילו שהתאשפזו עם אבחנות קשות תהיה נטיה של המערכת למצא בעיות איפה שלאדם רגיל זה היה נחשב לנורמלי (היה מחקר כזה בארה"ב שם הכניסו רופאים בתור מטופלים לבתי החולים), אבל הנטיה בארץ היא להעביר למסגרות פתוחות ולשחרר.
בעיה מערכתית 333092
נראה לי שיש נתון חשוב שנוטים להתעלם ממנו: הפסיכיאטרים לא מחפשים את המטופלים - המטופלים הם אלה שפונים אליהם. יותר מזה, המערכת נוטה לשחרר יותר מאשר המטופלים רוצים להשתחרר (במרבית המקרים) והויכוח בחדר מיון הוא בדרך כלל של מטופלים שרוצים אשפוז ורופאים שלא רוצים לאשפז.
(יש, אגב, אפילו שחרור כפוי).
בעיה מערכתית 333123
נראה לך שהמצב שאת מתארת הוא המצב כבר זמן רב, או שזה חדש?
בעיה מערכתית 333207
לא בדיוק הבנתי.

> „רפורמה אמיתית במערכת זאת תשמור על פרטיותו של החולה ביתר שאת, לא תסתמך אך ורק בטיפול תרופתי ובהגדרות כגון : החולה חייב כדורים עד סוף חייו ויש לו מחלה סופנית , אלא תיתן לו דלת יציאה מהמצב שתמיד תהיה שם עד סוף ימיו וטיפול ויחס אחראי אוהד וכמו כן יכולת של המערכת להודות בטעויותיה ולתקנן.”

מה בדיוק אתה מציע? להפסיק מדי פעם את הטיפול ולראות מה קורה? להימנע מטיפול?

האם זה רק בפסיכיאטריה, או שגם אם אני מאבחן במטופל אי ספיקת לב עלי להפסיק את הטיפול מדי פעם ולראות אם הוא מתקשה לנשום?
בעיה מערכתית 333254
''חופשה מתרופות'' לחולים פסיכיאטרים הוא נוהג רווח. ההבנה במינון של תרופות פסיכיאטריות היא פחותה בהרבה מההבנה במינון של תרופות לאי ספיקת לב. אם היית מחליף ''אי ספיקת לב'' ב''פסוריאסיס'' היית מגלה שרופאי עור נוהגים בדיוק כך.
בעיה מערכתית 335512
אהבתי את ההערה על תוכנית וויסקונסין ...
בעיה מערכתית 337612
>> מדע הפסיכיאטריה החל דרכו בדרכיי טיפול לא אנושיות ובניסויים בבני אדם, וכך ממשיך דרכו תוך כדי שיפור והתקדמות לעבר נאורות בדרך הטיפול וטיפולים חדשניים ומתקדמים יותר שבאמת עוזרים.

פסיכיאטריה איננה מדע.
בעיה מערכתית 337662
מה בדיוק הופך את הפסיכיאטריה ל"לא מדע"?
בעיה מערכתית 337800
פסיכיאטריה היא אפליקציה תרפויטית של ''מדע'' הפסיכולוגיה. השאלה המעניינת היא האם פסיכולוגיה היא מדע, וכאן אין תמימות דעים. שאלת האינטרוספקציה כאובזרבציה אמפירית היא שאלה מעניינת. כמו כן לא חסרות תיאוריות פסיכולוגיות שאי מדעיותן ידועה לשמצה (של פרויד למשל). לצורך העניין, אם מדעיות היא משהו שניתן לכמת, אז פסיכולוגיה נמצאית אי שם בין אסטרונומיה ואסטרולוגיה.
בעיה מערכתית 337808
''אם מדעיות היא משהו שניתן לכמת''
זו לא הגדרה טובה למדעיות. אם תרצה, יותר טוב ''משהו שניתן לאמת''.
בעיה מערכתית 337811
>> "אם מדעיות היא משהו שניתן לכמת"
זו לא הגדרה טובה למדעיות. אם תרצה, יותר טוב "משהו שניתן לאמת".

זה לא היה ניסיון להגדרה בכלל. אולי המבנה של המשפט הטעה אותך. לא התכוונתי להציע הגדרה למדעיות בצורה של "מה שניתן לכמת", אלא טענתי שלו ניתן לתת "ציון" כמותי למידת המדעיות של דיציפלינה זו או אחרת, אזי פסיכולוגיה אינה בקצה העליון של הסקאלה.

ההגדרה שהצעת, אגב, מאוד לא מוצלחת. זכור את פופר.
בעיה מערכתית 337813
אולי ההגדרה לא מוצלחת, אבל זה היה יופי של חרוז.
סלח לי על הבורות - פופר?
בעיה מערכתית 337815
פופר היה פילוסוף של המדע שאחת מהטענות המוקדמות שלו הייתה שקריטריון למדעיות הוא יכולת הפרכה ולא יכולת אישוש. אם פילוסופיה של המדע זה משהו שמעניין אותך אז פופר הוא חובה (אבל גם תענוג).
בעיה מערכתית 337810
האובזרבציה שלפיה פסיכיאטריה היא אינסטנציה פרטיקולרית של הפסיכולוגיה רחוקה מלהיות נכונה.
בעיה מערכתית 337814
זו לא אובזרבציה אלא הגדרה. פסיכיאטריה היא ענף של רפואה. רפואה היא אפליקציה של מדעי האדם כשם שפסיכיאטריה היא אפליקציה של פסיכולוגיה.

בעיה מערכתית 337845
לא, פסיכולוגיה קלינית היא אפליקציה (אחת מתוך כמה) של פסיכולוגיה.
רפואה משתמשת בידע שנצבר על הביולוגיה של האדם (''מדעי האדם'', כלשונך). פסיכיאטריה לא משתמשת בידע שנצבר בפסיכולוגיה. היא תחום ידע אחר לגמרי.
פסיכיאטריה מתבססת על ידע שנצבר בפסיכיאטריה (באופן מדעי לגמרי).
בעיה מערכתית 337952
במסגרת המסלול לתואר ראשון במדעי האדם צריך להגיש פרויקט? הוא בזוגות? כמה חודשים נותנים לעבוד עליו?
בעיה מערכתית 338321
עקרונית כן, אלא אם אתה בוחר במסלול משולב עם מתמטיקה מונדית.
בעיה מערכתית 338337
אני אחזור לבדיחה הזאת אחרי שאסיים את התואר.
בעיה מערכתית 338366
לא, אין טעם לחזור אליה.
בעיה מערכתית 337847
במילים אחרות, אתה יוצר מעין רדוקציה של הפסיכיאטריה לפסיכולוגיה, וטוען שמאחר שהפסיכולוגיה היא לא מדע, גם הפסיכיאטריה היא לא.

מצטער, אבל הרדוקציה הזאת לא עובדת. פסיכיאטריה עונה על כל הגדרה סבירה למדע ששמעתי אי-פעם (וגם על כמה הגדרות לא סבירות) ולכן היא מדע לכל דבר, בלי קשר לפסיכולוגיה.

ראה גם את תגובה 337845.

--- אוף טופיק ---

ספר הלימוד שלי בפסיכולוגיה באמת מתחיל בפרק שעוסק בשאלה "האם פסיכולוגיה היא מדע?". לצורך כך הוא מביא ארבעה קריטריונים למדע: אובייקטיביות, אמפיריות, פומביות הנתונים וכימות (ביטוי הנתונים במספרים).

אותי זה הטריד שמתמטיקה עונה רק על 2.5 מבין הקריטריונים. ה-‏0.5 הוא כמובן מסעיף הכימות. אמנם בעיות מנייה הם חלק יחסית זניח מהמתמטיקה, אבל תגובה 328565.
בעיה מערכתית 337893
מה עניין הפומביות להגדרה?

אינני יודע אם מתמטיקה היא מדע (אני סבור שלא), אבל נדמה לי שהיא לא היתה פחות מדע כשהפיתגוראים שמרו בסוד את הישגיהם.

נדמה לי שהבליסטיקה של טילים היתה לא פומבית במהלך מלחמת העולם השניה. האם זה הופך אודה ללא מדעית?

דוגמא נוספת היא הצפנה ופיצוח צפנים במהלך מלחמת העולם השניה שודאי שהיו חשאיים. הם היו גם מדעיים.
בעיה מערכתית 337894
אני לא חובב גדול של ההגדרה הזאת, ואין לי רצון להגן עליה, אבל בכל זאת אני אפרט על הכוונה בסעיף הזה לפי מיטב הבנתי.

הפומביות היא לא של הגילויים והתוצאות, אלא של הנתונים. הנתונים שעל-פיהם התבססו הגילויים של הפיתגוראים, אנשי הבליסטיקה ואנשי ההצפנה הם נתונים שכל אחד יכול לגלות (בהנחה שיש לו אפשרות, נניח, לשגר טיל ולבדוק את המסלול שלו).

הסיבה שהכניסו את הפומביות היא *דווקא* בהקשר הפסיכולוגי. הכותבים רצו להפריד בין הטענה ה"פומבית" "השולחן שוקל 50 ק"ג", לבין הטענה ה"לא-פומבית" "הילד בוכה כי כואבת לו הבטן".
בעיה מערכתית 338189
שלא ניסו את זה קודם על כלבים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים