אני לא מבין 334385
לפי http://www.nrg.co.il/online/1/ART/991/707.html
"אך לא כולם מפסידים בסיפור הזה. לארצות אופ"ק, המייצאות 28 מליון חביות נפט ליום, יש כמה סיבות טובות לחייך. עליית מחירי הנפט במקביל לעליית הביקוש (הנגרמת כתוצאה מחבלות מתמשכות בפסי ההספקה) גורמת למחזורי מכירות חסרי תקדים בקרב ספקי הנפט בערב הסעודית, עיראק, איראן, כיווית, איחוד הנסיכויות הערביות ולוב.

לערב הסעודית, המפיקה 8.3 מליון חביות ביום, כל עלייה של דולר במחירי הנפט משמעותה רווח של 250 מליון דולר בחודש...."

אם מחיר הנפט עלה בגלל שעלות יצור הנפט עלתה אז איך זה שיצרני הנפט מרוויחים (הרי הרווח שלהם היה צריך להשאר, פחות או יותר קבוע). אם מחיר הנפט עלה בגלל שעלות השיווק או ההובלה עלו, אז איך היצרנים מרוויחים מזה? אם מחיר הנפט עלה בגלל שיצרני הנפט הם מונופול, אז מה מונע מהם להעלות את הנפט גם בלי מלחמה בעיראק או סופות הוריקאן. לכאורה, היצרנים אמורים להרוויח רק אם הביקוש עולה, או עם עלויות הייצור יורדות. אם העליה היא בעקבות ירידה בעלויות הייצור, אז מחיר הבפט לצרכן אמור להשאר קבוע או לרדת. לכן, נראה כאילו העליה היא רק בגלל עליה בביקוש. אם כך, מה הסיבות לעליה כל כך דרסטית בביקוש לנפט?
אני לא מבין 334431
וכדי לחדד: אומרים לנו שנזקי קטריטה ופגיעתן בבתי הזיקוק שבמפרץ מקסיקו, הם שהביאו לזינוק במחירי הנפט.
הייתי מבין לו רק מחירי התזקיקים (בנזין למכוניות, מזוט לתעשיה, סולר וכו') היו עולים עקב הפגיעה בכושר הזיקוק. אבל איך זה גורר עליה במחירי חביות הנפט הגולמי שהיו דווקא אמורים לרדת (עקב ירידת כושר הזיקוק ומגבלות אחסון) או למצער להשאר יציבים? לאלוהים‏1 פתרונים.

___
1 אולי זה מסביר את הקשר ההדוק בינו לבין ג'ורג' דאבליו.
אני לא מבין 334442
ספקולציות מוגברות של אנשים שלא חשבו על זה עד הסוף?
אני לא מבין 334472
בשוק שמגלגל מליארדי דולרים מדי שעה, לא הייתי בונה על ''לא חשבו עד הסוף''.
אגב אני לא חושב שזה נכון 335163
זכור לי מרצה שלי למימון שדיבר שגם הוא למרות ידיעותיו הרבות על שוק המניות כשהיה צריך להחליט החלטה גדולה וחשובה לגבי חברה שניהל, הסכל בחשש וניעזר בכלים לא רציונליים*
באופן כללי שוק המניות כך אומרים לנו וכך מעידים גם חברים שלי שעוסקים בתחום באופן פעיל למרות כל הניתוחים ולמרות כל הכסף עדיין מתנהג בצורה לא רציונלית**.

*(גרפים של ביצועי המניות בעבר)

**נהוג להגדיר התנהגות רציונלית במימון כאחת שמעדיפה יותר כסף על פחות אבל התועלת השולית מכסף יורדת.
אגב אני לא חושב שזה נכון 335239
אם הבנתי נכון, אתה מערב כמה נושאים. אם העליות האחרונות נגרמו על-ידי ספקולציות, אז בהכרח מדובר בסדרי גודל כאלה שבהם אנשים לא נעזרים בקוראים בקפה או בגרפולוגים, ולא עושים טעויות מסוג "לא חשבו עד הסוף"‏1. תמיד יכולות כמובן להיות הערכות שגויות של העתיד או חוסר ידיעה של מלוא הנתונים.

מקובל להניח שמחיר המניות בכל זמן משקף את השערוך ה'רציונלי' של המצב (כולל למשל הערכות לגבי פיחות עתידי, הערכות לגבי הגורמים שיכולים להקטין את הסיכוי לפיחות וכן הלאה), ושינויי המחירים (בקנה מידה גדול) נגרמים על-ידי שינוי במציאות (כולל ההערכות על העתיד). זה בעיני מנגנון רציונלי.
בנוסף לזה ברור שיש גם גורמים אקראיים-לכאורה בעלי השפעה לא מבוטלת.

לא נראה לי שהתועלת השולית הפוחתת רלוונטית כאן.

1 תרגיל: בלבניזם, השווה והדגם.
אגב אני לא חושב שזה נכון 335579
אני הייתי נזהר מלקבוע ש"השוק אינו מתנהג באופן רציונלי". הייתי אומר: "אינני מצליח לגלות את הרציונל של השוק".
הדרך הטובה והפשוטה ביותר היא להתחיל לבדוק מי הרוויח ומי הפסיד. אחר כך לנסות ולהבין את הרציונל של המרוויחים. אלא אם אתה חושב ששוק המניות דומה ללוטו.
חקירת הפקעות מחירים 334509
הרשות הפדרלית למסחר חוקרת את אקסון-מוביל בחשד שהיא ניצלה את הסופות להפקעת מחירים. וועדת הקונגרס לאנרגיה ומסחר עומדת לפתוח בחקירה גם כן.
חברי סנט קוראים למימשל לדרוש שחברות הנפט יחזירו מחצית מ80$ מילארד של "רווחים מופרזים" ושהכסף יופנה לשיקום האזורים שנפגעו מהסופות.
מה עם החצי השני? 334529
סידור טוב (לחברות הנפט). אם יש דבר כזה "רווחים מופרזים"‏1, ואם חברות הנפט אכן צברו כאלה (בסך 80$ מילארד), ואם כבר תובעים מהם להחזיר, אז למה רק חצי?

___
1 ואני לא מעוניין להכנס כעת לדיון הזה.
אני לא מבין 334541
לפי ראיון רדיו ששמעתי עם יעקב שיינין, כל שנה יש במפרץ מקסיקו סופות שפוגעות בבתי הזיקוק ובתעשיית הנפט במידה דומה לשנה (ההבדל בין השנה לשנה שעברה הוא הפגיעה בניו אורלינס, לא בתשתיות הנפט).
אני לא מבין 334438
בדיון לפני הרבה זמן יצא כבר להזכיר שבתחום הנפט, כמו בהרבה עסקים אחרים, התמחור הוא על פי מה שקרוי markup, אחוז רווח. אם יצרן או יבואן מחשב עלויות ומוסיף על זה x אחוזים, אז בהנחה שהביקוש וההיצע נשארים קבועים, עלויות גבוהות משמעותן רווחים גבוהים יותר. הרווח לא יכול להישאר "פחות או יותר קבוע". תאגידי ענק שקשורים לשווקי ההון לא יכולים לפעול כמו חנווני (וגם לגביו אני לא בטוח) על רווח קבוע כאשר הריבית על ההלוואות שהם לוקחים מחושבת באחוזים והתשואה על ההון (הסחיר בבורסה) שלהם נמדדת אל מול התשואה של תאגידים אחרים, בנקים ובתי השקעות.
אני לא מבין 334543
ומה מונע מיצרן אחר לנצל את ההזדמנות ולמכור ברווח נמוך יותר פר חבית (מה שיגדיל את סך הרווח שלו)?
אני לא מבין 334558
כשאתה מוכר את כל התפוקה שלך, לא משתלם להוריד מחיר ''כדי למכור יותר'' --- לא תוכל למכור יותר גם אם תרצה...
אני לא מבין 334563
ומה מונע ממך להגדיל את התפוקה?
אני לא מבין 334568
ממני? העדר בארות נפט. מבעלי הבארות? הגדולים לא "ישברו את השוק", כי זה לא ישתלם להם; הקטנים, עד כמה שאני מבין (ואני רחוק מלהיות מומחה), מפיקים בקצב המקסימלי האפשרי עם הציוד שלהם. אולי שדרוג הציוד אפשרי – אינני בטוח, אבל זו השקעה לא קטנה, ובינתיים הם מרוויחים יופי עם הציוד הקיים.
אני לא מבין 334572
טוב, לא ממך, פשוט אין לי ממש דרך לדבר עם בעל באר...

מוזר לי שבשוק עם כל כך הרבה מתחרים כל השחקנים הגדולים בוחרים באפשרות שלא להרוויח יותר כסף. מה שאתה מתאר מריח ממעורבות ממשלתית מתיאום מחירים או ממונופול.
אני לא מבין 334588
המלה המתאימה היא ''קרטל'', כמדומני.
אני לא מבין 335590
נדמה לי שהוזכר באייל שבסוף שנות ה-‏90 היה מחיר חבית נפט קצת יותר מ-‏10 דולר. נדמה לי שצריך לחפש את אלו שיזמו את השינויים שגרמו לריצה במחירי הנפט.
ניפגש כאן בעוד שנה או שנתיים. אנחנו עוד נראה 15$ לחבית.
גם בשנת 74 אם מישהו היה אומר שחבית תרד ל10$ היו מתייחסים אליו כאל משיגנה. האם "מומחי הנפט" אז חזו את הירידה ל-‏10$ לחבית?
אגב, מישהו יודע ממה מתפרנסת החווה של ג'ורג' בוש?
אני לא מבין 335623
זה נראה לי מאד פשטני. איך עליית מחירי הנפט גרמו לעלייה ברווחים מיצור נפט? ואיך בוש קשור לכל זה?
אני לא מבין 335627
בינתיים אני יודע שזו עובדה; בכל פעם שהיו עליות במחירי הנפט הגולמי, עלו רווחי חברות הנפט. מדוע? אינני יודע כרגע- אני צריך לחפש ולקרוא.

בוש החל להכין את הפלישה לעיראק מיד עם עלייתו לשלטון. לא היה לזה שום קשר לפיגוע התאומים חוץ מניצול האוירה. היום כבר כמעט כולם מסכימים שהנפט היה סיבה עיקרית. האם מחירי הנפט טיפסו מניגוד למטרת המלחמה ובניגוד למדיניותו של בוש, או ש"לזה התכוון המשורר בוש"- שיהיה שוק בלתי יציב עם מחירים עולים. נראית לי גישה תמימה לחשוב שהממשל האמריקאי מסתכל על המחירים העולים בהפתעה ובחוסר אונים. הוא רוצה שהם ירדו אך איננו יכול לעשות שום דבר. "הוא רוצה אבל זה לא יוצא". אני לא קונה את הדבר הזה.
אני לא מבין 335643
כשתדע תספר לנו, עד אז, אני אשאר סקרן.

עדיין לא ברור לי מה הקשר בין המלחמה בעיראק לעליית מחירי הנפט ולעליית הרווחים מיצור נפט.

המחשבה שהממשל האמריקאי (ועוד תחת שליטה רפובליקאית) מסתכל על המחירים של מוצרים כלשהם ו''עושה'' משהו בשביל שהם ישתנו נראית לי קונספירטיבית מידי, בלי ביסוס אני לא יכול לקנות את זה.
אני לא מבין 335695
לראות את הכל כפונקציה של מחירים זה שטחי מדי. עליית מחירי הנפט מסדרת מחדש את כל חלוקת העושר בין הקבוצות השונות של ההון הדומיננטי; הכסף הרב שמשלמות מדינות הנפט נכנס לבנקים האמריקאים או אחרים. תעשיות שונות מעוניינות שהכסף הזה יצא ישר אליהן. בשנות ה-‏70 היתה עליה בחלקן של תעשיות הנפט והנשק מכלל ההון הדומיננטי- התאגידים הגדולים. אני מניח שגם היום זה קורה. ביכלר וניצן הביאו באפילוג שכתבו לספרם, כל מיני גרפים והתייחסויות כלכליות. הכי טוב לקרוא את כל הספר אבל אפשר לקרוא גם את האפילוג המפורט שנכתב אחרי הפלישה לעיראק;( הספר נכתב לפניה).
הם מתייחסים בדיוק לשאלה שהעלית. שני החברה האלה מאד מוכשרים ומאד לא מקובלים. אני זוכר את התגובות לשני המאמרים שהם כתבו ב"האייל"-היות שנכנסתי לאייל רק לפני כחדשיים, לא השתתפתי בחגיגה איתם. מה שראיתי הוא שרוב הכעסים עליהם היו נפשיים ולא אינטלקטואליים. אנשים לא יכלו לקבל שמתקיפים להם את השיטה איתה נולדו, צמחו ובה האמינו. פתאום באים שניים ומציגים
שגיבורי התרבות שלהם (המיליונרים) הם בעצם די חמסנים.
אני לא מבין 335700
למה? למה "עליית מחירי הנפט מסדרת מחדש את כל חלוקת העושר בין הקבוצות השונות של ההון הדומיננטי"? הכסף של כל תעשייה רווחית (או לא) נכנס לבנקים, מה מיוחד בנפט?

למיטב הבנתי, העליה בשנות השבעים נבעה מעליה בביקוש.

אני לא חושב שיש אדם אחד שרואה במליונרים "גיבורי תרבות" (למרות שיש גיבורי תרבות שהם גם מליונרים).
אני לא מבין 335704
קח את עיתוני סוף השבוע ותראה על גיבורי התרבות.
עלית מחירי הנפט מייקרת מוצרים ויכולה ליצור מיתון מסויים.
המיוחד בנפט הם הממדים. בשנות ה-‏70 אפילו הומצא מושג-פטרודולרים. אתה יכול למצוא הכל באינטרנט.
מליארדי דולרים ששכבו בחשבונות הבנקים של מפיקי הנפט ותאגידי המערב נלחמו עליהם. תעשיית הנשק מכרה למדינות נפט במיליארדים.
אם אתה שם לב, לעליית מחירי הנפט יש אופי מצמצם לגבי הכלכלות חוץ מאשר למגזרים מסויימים, שהאחוז שלהם מכלל הפעילות הכלכלית עולה. זה מה שביכלר וניצן קוראים הצבר דיפרנציאלי.
אני לא מבין 335721
נגיד, מתוך http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/LiArtPE.jhtml?... מי הוא גיבור תרבות ומי הוא מליונר?

עליית מחירי החיטה מייקרת מוצרים ויכולה ליצור מיתון מסויים, אז מה?

כן, אני יודע שהיתה עליה גדולה במחירי הנפט וברווחים מנפט בשנות השבעים, רק שעד כמה שידוע לי זה היה כתוצאה מגדילה בביקוש, ואם לא, אז עדיין נשאלת השאלה "איך" (שהיא אותה שאלה ששאתי בהתחלה).

לעליית מחירים בכל תחום יש אופי מצמצם לגבי הכלכלות, ולעלייה ברווחים יש אופי מרחיב לגבי הכלכלות, גם כאן אין שום דבר חדש.
אני לא מבין 335733
בשנות ה-‏70 לא היה שום גידול בביקוש. כל מה שקרה היווה מדיניות יזומה של שינוי בהתנהלות שוק הנפט.
אני לא מבין 335737
כל הנתון של גידול בביקושים הוא נתון בעייתי. מדינות רצו לאגור נפט ולכן היה גידול בביקושים, אבל הגידול הזה היה מלאכותי; לא שהיו זקוקים פתאום ליותר נפט. שווקים אינם תמיד ביטוי לצורך פיסי אמיתי.
אני לא מבין 334634
לגבי המדינות החברות באופ"ק, האירגון מחליט (על סמך נתונים שקריים ‏1 שהן מספקות לו) כמה מותר לכל אחד להפיק ובאיזה מחיר זה ימכר. המטרה היא כמובן למקסם את הרווח לטווח ארוך, מה שדורש את המחיר הגבוה ביותר שעדיין מונע מעבר (ולו הדרגתי) לאנרגיות חלופיות. השאר פחות או יותר מיישרים קו משיקולים כלכליים דומים.

[1 - הכמות המותרת להפקה היא פונקציה של עתודת הנפט, שזה סוג של לוטו לגאולוגים, אף אחד לא באמת יודע כמה נפט יש, אז פשוט ממציאים מספר שנראה גבוה מספיק. ככה לדוגמה כווית הצליחה לשמור על אותה עתודת נפט בעשור האחרון, למרות השאיבה המסיבית ומעט מאוד גילויים חדשים.
אני לא מבין 334654
התשובה היא אכן עליה בביקוש שבאה בעיקר מסין

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים