מצעדם של ''עוד מליון'' גברים 337832
לואיס פאראקאן, מנהיג "האומה המוסלמית" אומר שאמריקה עדיין נגועה בגזענות עמוקה שגורמת לאפליה קשה של "השחורים, החומים, העניים וקשיי היכולת." זאת בעוד הממשל מוציא 300$ מליארד על מלחמה שיסודה בשקר שהביאה למותם של יותר מ2000 צעירים אנריקאים ולפציעתם של עשרות אלפים נוספים, בעוד חברות שמקורבות לממשל זוכות בחוזים שמנים ללא ביקורת. 45 מליון אמריקאים חיים ללא ביטוח בריאות, 15 מליון ילדים חיים מתחת לקו העוני ומליונים ילדים אחרים סובלים מחינוך לקוי במערכת שהנשיא בוש מתכוון "לא לזנוח אף ילד."

במלאת 10 שנים ל"מצעד מליון הגברים" בוושינגטון (עפ"י הערכות נדיבות היו שם כ800 אלף איש), פאראקאן רוצה להביא מליון איש נוספים לוושינגטון בסוף השבוע הקרוב, לארוע שהליגה נגד השמצה קראה לו "ארוע שולי," ובכך העלתה על עצמה את חמתם של המארגנים השחורים.

התנועה של פאראקאן צריכה גם להתמודד עם העובדה שהיא עצמה נגועה קשות באפלייה בוטה וחוסר סובלנות נגד הומוסקסואלים, הקשר היהודי Jewish Cabal, שמאלנים וליברלים ועוד.

הוושינגטון פוסט על הנושא:
גיזענות מקרבנת 342109
איני מכיר די את הנ"ל, אך יתכן שהוא מממש את גישת "הגיזענות המקרבנת" (כלומר, הפוגעת בעיקר בגזען) שהמסלול שלה הוא:
נחיתות סוציואקונומית =>
תאוריית קורבן ומקרבן =>
גיזענות כלפי מעלה באמצעות תאוריית עליונות המסבירה גם מדוע אין עליונות זו באה לידי ביטוי בהווה =>
דחיית תרבותם "הנחותה" של המצליחים, כולל מרכיבי ההצלחה שבה =>
קיבוע ואף דירדור המיקום הסוציואקונומי, בעידודם של פעילים מבני הקבוצה המצליחה.

הזכרתי הצלחה, אז התבנית הזו היא להיט עולמי.
גיזענות מקרבנת 342184
התיאוריה הזאת לא מוכרת לי. איך "תיאוריית העליונות" מסבירה מדוע אותה עליונות אינה באה לביטוי בהווה?
גיזענות מקרבנת 342267
זה פשוט: בגלל היהודים ששולטים בהון העולמי.
גיזענות מקרבנת 342398
עד שהיא נכתבה היום בבוקר, היא אכן לא היתה מוכרת (:
אם כי היא כבר נאמר בדרך זו או אחרת בתגובות קודמות שלי.

לגבי שאלתך: כל קבוצה הנמצאת בנחיתות סוציואקונומית ממציאה לעצמה סיפור קונספירציה אחר. אין לי כרגע כח להכנס לדוגמאות, אך אתה מוזמן להכנס לסניף ש"ס/הקשת המזרחית הקרוב ולשאול אותם. אם אתה בארה"ב נסה אצל "אומת האיסלאם" או ליברל מקומי, אם אתה בגרמניה נסה אצל קבוצה ניאונאצית מקומית, אם אתה במדינה ערבית, שאל כל אחד, אם אתה באפריקה שאל את הפוליטיקאים.
גיזענות מקרבנת 342406
סיפור קונספירציה אני אולי אגלה, סיפור של עליונות - אני בספק.
גיזענות מקרבנת 342419
נו באמת, לא שמעת על יהדות ספרד המפוארת?
ועל התרבות השחורה שנגנבה ע"י היוונים ומשם למערב, תוך השמדת יוצריה ודיכוי צאצאיהם? ועל העבר הגרמני רב ההוד שדורדר ע"י היהודים? על האימפריה הערבית המפוארת שכבודה השתרע מספרד ועד צפון אפריקה...
וכן הלאה (חלק מן הדברים כמובן נכון וחלק לא).
גיזענות מקרבנת 342426
לא שמעתי על התרבות השחורה שגנבו היוונים, ולא נראה לי שהגרמנים נתפסו אי פעם כקרבנות מדודרים, אלא בעיניי עצמם בלבד. ואין ספק שיהדות ספרד הייתה מפוארת וכך גם לגבי האימפריה הערבית הגדולה. אף אחד מאלה לא נראה לי מתאים במיוחד לסכמה שלך.
גיזענות מקרבנת 342451
אוקיי, הבנתי. כיועץ הכיסוחים שלך הייתי ממליץ דווקא על היאחזות במשפט ''מספרד ועד צפון אפריקה'' (מה שניתן לטעון שמצביע לא רק על היעדר ידע היסטורי אלא גם על חוסר התמצאות גיאוגרפית פשוטה).
גיזענות מקרבנת 342513
''התרבות השחורה שגנבו היוונים'' - זה במשפט אחד הנראטיב המכונן של תנועת המוסלמים השחורים בארה''ב.
גיזענות מקרבנת 342516
אתה מוכן להרחיב?
גיזענות מקרבנת 342524
אני לא זוכר פרטים, אבל באופן כללי התרבות האנושית הומצאה ע''י הפרעונים שהיו שחורים. כוהן יווני (ממנון או משהו כזה) שלמד את כל סודות התרבות בקרב כוהני אמון, בגד והעביר את כל הסודות ליוונים שהם אבות התרבות האירופאית.
לסיפור יש עוד הסתעפויות, עם ישראל שיצא ממצריים היה שחור אלא שסוחרים פיניקיים שהיו מעורבי גזע העבירו את סודות האמונה ליוונים. מוחמד היה שחור אבל החליפים קרוביה של אשתו השנייה היו לבנים וכן הלאה. לא בטוח שכל זה מדוייק, אבל זה בערך הכיוון.
גיזענות מקרבנת 342541
''הלוא כבני כושים אתם לי בני ישראל...'' (עמוס ט' ז').
גיזענות מקרבנת 342546
"ותדבר מרים ואהרן במשה על-אודות האשה הכֻּשִׁית אשר לקח" (במדבר יב, א).
גיזענות מקרבנת 342551
ומה עם ארבע הכושיות של פסח?
גיזענות מקרבנת 342647
לדעתי שרבבת לכאן את הקשת המזרחית בטעות. כל אחד ואחד מפעיליה אשר פגשתי או שמעתי או קראתי, היה משכיל ואינטיליגנטי. האידאולוגיה שלהם אמנם בכיינית ומתקרבנת, והם יאשימו את האשכנזים בכל רע, אבל לרמוז שהם מדכאים חינוך ויזמה אישית יהיה חטא לאמת.
גיזענות מקרבנת 342688
הקשת המזרחית (אם אני עדיין מעודכן) מפמפמת ללא הפסקה תאור של התרבות הישראלית כ''אשכנזית'' ומדכאת (במקום כעברית ופתוחה). כאשר אתה מוסיף לזאת את תליית עיקר האשם במצבם הסוציואקונומי (הממוצע) של יוצאי המזרח בתרבות זו וביוצריה, תקבל חינוך להתבדלות ודחייה - הישר לזרועותיה של ש''ס, המציעה גם אלטרנטיבה מקיפה. אשמח לדעת שלקבוצה זו יש גם פעילויות חיוביות שאולי מאזנות חלק מנזק זה.
גיזענות מקרבנת 342703
לפחות במקרה אחד, בית המשפט חשב שהם הגישו תביעה צודקת.
גיזענות מקרבנת 342724
אכן (דיון 1137).
גיזענות מקרבנת 342689
האידיאולוגיה של הקשת המזרחית הרבה יותר מתריסה ומאתגרת מאשר מתבכיינת.
גיזענות מקרבנת 342673
נסחפת קצת. אמנם המיזוגים מאד פופולאריים, אך המיזוג בין ש''ס לבין הקשת הדמוקרטית המזרחית עדיין רחוק. אגב, גם בסיפורי הקונספירציה יש לפעמים חלקים אמיתיים. בכל אופן אתה עורך דין טוב של השלטון באשר הוא.
גיזענות מקרבנת 342687
לא להגזים. אפופידס הוא עורך דין טוב של השלטון באשר הוא אמריקאי או תומך-אמריקאים.
גיזענות מקרבנת 342385
בעיניי, התיאור שלך של "הגזענות המקרבנת" הוא יפה ומדוייק. רק שחסר שלב בין "נחיתות סוציואקונומית" לבין "תיאוריית קורבן ומקרבן", והוא "תחושת נחיתות והשפלה של הזהות הקיבוצית".
כשפוגעים לאנשים בזהות, ומתייחסים אליהם כנחותים ובעייתיים במקום לנסות להבין כיצד הם חווים את תרבותם מבפנים (ובוא נגיד את האמת, בד"כ מתלווה לכך גם ניצול כלכלי), מעוררים התמרמרות, התנגדות וניסיונות ליצור זהות חלופית לזהות המשפילה.

אני משער שתראה בזאת עוד וריאציה של "תיאוריית קורבן ומקרבן", אבל זאת טעות: למשחק הזה יש שני צדדים ודפוס היסטורי קבוע.
גיזענות מקרבנת 342390
אכן ישנם מקרים כאלו. כזכור לך, אני רואה את הבעייה העיקרים כיום בישראל, בעולם הערבי ובקרב השחורים בארה"ב (ועוד כמה...) באפשרות השנייה: כאשר תרבות המוצא של קבוצה היא שהביאה לנחיתותה ובניגוד, נניח ליוצאי סין, יפאן, קוריאה, מזרח אירופה ועוד כמה, במקום לאמץ את הפרוספרוגנים (גורמי השגשוג), הם מתנכרים להם באופן אותו מתארת התבנית הנ"ל. אך בזה אנו כנראה חלוקים.
גיזענות מקרבנת 342405
(אנחנו לא חלוקים על תפקיד תרבות המוצא בנחיתות הסוציואקונומית של קבוצות מסוימות. אני רק מציע הסבר לאימוצה של תיאוריית ה''קורבן-מקרבן'' כריאקציה לנחיתות הזאת וליחס הסביבה לקבוצה).
שוק הזהויות 342408
חצי אופס! תגובתי היא אם כן שכיום איני מייחס לנושא הזהות (כמו גם ליחס החברה באופן כללי) חלק משמעותי בנחיתותן הסוציואקונומית של קבוצות אתניות במערב, למרות שאינטלקטואלים "חברתיים" מאוד אוהבים לדון בו.
גיזענות מקרבנת 342485
בהרבה מקרים, דחיית התרבות של המצליחים על מרכיבי ההצלחה שלה, באה לאחר כשלון להשתלב בה. במיוחד לאחר נסיונות לחקות דווקא את האלמנטים שאינם במרכיבי ההצלחה (ועל כן הם הכי קלים לחיכוי) מסתיימים בכשלון צורב.
גיזענות מקרבנת 342491
אכן כך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים