חיפה 344693
רק עמיר פרץ!
מפלגת העבודה לא זקוקה לזקנים שנמאסו על כולם
ולא יודעים מחיר כיכר לחם מהו!!!
רק עמיר פרץ הלוחם מהעם נגד הליכוד ותקוותנו היחידה ואולי האחרונה!!!
חיפה 344718
אתה באמת חושב שעמיר פרץ יודע יותר טוב מפרס מה מחיר כיכר לחם? אתה חושב שראשי הועדים הגדולים יודעים מהו מחיר כיכר לחם? לחם ארז, אולי.

עמיר פרץ מדד כבר את כוחו בציבור, והוא הגיע לכדי שניים-שלושה מנדטים. נצחון של עמיר פרץ בפריימריז היום ידחה בעוד ארבע שנים כל סיכוי להתאוששות כלשהי של מפלגת העבודה, אם עוד יש כזה.

הוי, מי יתן לי מפלגה ליברלית נורמלית להצביע לה בבחירות הבאות...
חיפה 344726
כמי שאינו חבר במפלגת העבודה (הספיקה לי פעם אחת התפקדות למפלגה זאת ע''מ לנסות להציב בראשה אדם כרוחי), וכנראה גם לא יצביע עבורה (פעם אחת היתה גם היא יותר מדי), וכמי שכבר מזמן איננו חבר הסתדרות, אינו מחזיק חשבון בבנק הפועלים, לא עובד בחברת החשמל (או בשום מקום עבודה אשר בו אחד הועדים הגדולים, או ועד עובדים בכלל), ולא חוסך לפנסיה שלו במבטחים, אני חושב שאי בחירתו של פרץ היום, והעדפתו של שמעון פרס על פניו, כמו גם העדפתו של יוסי ביילין על פני רן כהן במרץ, היא הבחירה הפחות טובה לאזרחי ישראל.
מבלי להכנס לפתרונות המוצעים ע''י פרץ, הבעיות אותן הוא מעלה לראש סדר היום הציבורי שונות מהבעיות אותן מעלה פרס. פרץ מציע לעם היושב בציון סדר יום אזרחי חברתי, בשונה מסדר היום המדיני בטחוני המוכר לנו. לטעמי, הגיע לכך הזמן.
חיפה 344728
גם אני תמכתי מרן כהן לראשות מרץ, מאותן סיבות בדיוק. הבעיה היא שמפלגת העבודה אמורה להיות מפלגת האלטרנטיבה לשלטון הנוכחי, וככזאת, מן הראוי שדעותיו של העומד בראשה תהיינה פחות איזוטריות וחסרות שחר. סדר יום אזרחי זה יופי, אבל, כאמור, אני עוד מחפש את המפלגה הליברלית שתתמודד על משבצת המפלגה הגדולה.
חיפה 344730
אגב, פיקנטריה היסטורית: מרץ, לפני שנוספה לה ה"מ" של מפם, היתה רץ. עד אשר הצטרפו אליה רן כהן ופליטי שלי, היא היתה מפלגה אזרחית ליברלית. ככזאת, היא אמנם אחזה בקוים מדיניים יוניים, אבל בעיקר חרטה על דיגלה את זכויות הפרט (והיא אכן נקראה התנועה לזכויות האזרח). כבר בשנות ה70 כיהנה מטעמה חברת כנסת לסבית מוצהרת. את הצביון ה"שמאלני" היא קיבלה רק עם שני הצרופים האלו (למעשה שלושת): הצטרפות רן כהן והפלג שלו ממה שהיה שלי, האיחוד עם מפם ושינוי והקמת מרץ, ורכישת שחקן החיזוק יוסי שריד.
חיפה 344735
רץ ושינוי דווקא היו באותו כיוון, והאיחוד ביניהן היה מתבקש למדי. אני עדיין לא כל כך מבין איך מפ"ם נכנסה לעניין, חוץ מזה שהיא הייתה היחידה עם יותר ממנדט וחצי.

בזמנו, קיוויתי שהפרישה של שינוי ממרץ תוביל לאותה מפלגה ליברלית ששינוי הייתה פעם. לצערי, מה שהנחתי שהוא לא יותר משיטה לגריפת קולות - ההתמקדות בנושא החרדי - הפך באמת לחזות הכל של המפלגה.

אבל שולמית אלוני הייתה שמאלנית למדי מאז ומעולם, לא?
חיפה 344739
אכן, רץ ושינוי היו באותו כיוון (למעשה, חשבתי להצביע על דמיון לשינוי בתגובה 344730, אבל ויתרתי), אלא שהאיחוד עם שינוי ומפם (הקמת מרץ) בא אחרי ההצטרפות של רן כהן וחבריו לרץ, מה שנתן לה גוון יותר אדום‏1.

שולמית אלוני אולי הייתה שמאלנית למדי מאז ומעולם‏2, אבל ברץ של לפני הצטרפות רן כהן וחבריו הדגל המדיני-בטחוני לא הונף בראש התורן.

___
1 גם "שמאלני" במישור המדיני-בטחוני וגם "סוציאליסטי" ר"ל.
2 אני לא יודע מה היו דעותיה בגן הילדים.
חיפה 344746
לא יודע אם מדיני בטחוני, אבל בוודאי היו התייחסויות לזכויות אדם בשטחים, כחלק מהיותה מפלגת זכויות האדם, הלא כן? ומכאן הדרך לעמדות יוניות היא קצרה.
חיפה 344750
פעם גם אני חשבתי כמוך. העובדות לימדו אותי שגם אם הדרך קצרה, לא כולם הולכים בה. הדוגמא הבולטת ביותר היא בגין, האב והבן‏1, שניהם אנשים שבהחלט הפגינו רגישות כל שהיא (מעל הממוצע המקובל בפוליטיקה הישראלית) לזכויות אדם, ולמרות זאת לא הלכו בדרך האמורה. גם ידידו של בגין ג'וניור, דן מרידור, לא הלך בדרך זאת עד תומה (אם כי, כפי ששמעתי אותו לאחרונה, הוא אכן פסע בה מספר צעדים).

__
1 הכנס כאן בדיחה על רוח הקודש.
חיפה 344755
השאלה היא איפה זכויות האדם ממוקמות ביחס לזכויות הלאום. אצל הבגינים - זכויות האדם היו במקום השני. אצל שולמית אלוני, לכאורה, במקום הראשון. זה ההבדל בין ליברל אמיתי לבין לאומן‏1 נאור.

1 לא במשמעות השלילית
חיפה 344987
מרשה פרידמן לא היתה לסבית מוצהרת בזמן שהיתה חברת כנסת. היא יצאה מהארון רק בשנת 2002.
חיפה 345007
מרשה פרידמן (מעניין איך היא נבחרה בכלל, בשנות השבעים. בטח ההורים של מצביעי עלה ירוק).
חיפה 344731
הליכוד.

אגב, למה דעותיו של מר פרץ הן איזוטריות וחסרות שחר?
חיפה 344736
הליכוד הוא ליברלי כמו שאני קומוניסט.

כי דרישות כמו שכר מינימום של 1000 דולר הן בסדר עבור מפלגה פופוליסטית כמו עם אחד, שממילא אף אחד לא מצפה שתשיג משהו גם אם תצליח להכנס לממשלה. אם זה יהיה המצע של המפלגה שמתמודדת על ראשות הממשלה, זה איזוטרי וחסר שחר.
אֶזוטרי 347507
(היו שלום וסליחה על הניג'וס)
חיפה 345008
כמאוכזב שינוי, ובהנחה שאתה לא לבד, יש לך הערכה כמה מנדטים הם יקבלו בבחירות הבאות?
חיפה 345011
10-12, וגם זה רק בגלל שאין ממש אלטרנטיבה סבירה.
חיפה 345066
ועכשיו, משפרץ נבחר לראש העבודה והאלטרנטיבה הזו קרסה בעיניי אלו שהיו מצביעים לפרס?
חיפה 345067
כן, גם אני תהיתי. אין לי מושג. כרגע אני אפילו לא יודע למי אני מתכוון להצביע בבחירות הבאות. בהחלט יתכן שאני אחזור, בניגוד לרצוני, לשינוי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים