פחד ותיעוב ב"The Sims" 347092
המאמר היה מעניין, אבל לא כל כך הבנתי מה אתה מנסה לומר בשורה התחתונה שלו. קפצת ברגע האחרון פתאום לטיעון לפיו משחקי המחשב לא מיועדים לילדים דווקא, אבל לא ברור למה זה טיעון המחץ. אותם אנשים שינפנפו את הטיעון הזה בבוז יצאו גם נגד סרטי אימה משפריצי דם לילדים. בשני המקרים (כמה מפתיע), ילדים יהיו קהל ייעד אדיר של המשחק/סרט.

בכלל, למה משחקים משפריצי דם לא מיועדים לילדים? ההשפרצות (דום) התחילו כשהייתי בן 11 ודווקא עטתי אליהן כמוצא שלל רב. למה אתה אומר שזה לא מיועד לי? לדעתך GTA לא מיועד לילדים? הוא מיועד לגיימרים באופן כללי, וילדים הם תת קבוצה לא טריוויאלית של הגיימרים.

אגב, מה משמעותו הרחבה של הביטוי "אפשרות כלשהי להרוג, לפצוע, לקטוע איברים או לתקוף מינית בן־אדם"? האם The Sims נחשב משחק שיש בו אפשרות כזו כי אפשר להורות לסים שלך לנשק בחורה לא מעוניינת? האם Civilization הסטרילי נחשב כזה כי ברור שבמהלך המלחמות שאתה מנהל מתים בני אדם? האם הלמינגים שב-Lemmings נחשבים אנושיים מספיק כדי שהעובדה שאתה מפוצץ אותם תיחשב?

(אגב, אולי כדאי לקשר למאמרים על כשלים סטטיסטיים. יש לי חשד שאם יעשו סקר, יגלו שיותר מאשר משחקי מחשב מעודדים אנשים לטבוח נוסעים באוטובוס, הם מעודדים אותם ללמוד מדעי המחשב).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347095
השורה התחתונה שלי, אם לומר את האמת, נמצאת איפשהו למעלה, בהשוואה (הקצת לעוסה, יש להודות) בין היחס לו זכה הרוק'נ'רול לפני מספר עשרות שנים, והיחס להם זוכים משחקי מחשב היום. עוד שורה תחתונה נמצאת בטענה (המובלעת) שהורים צריכים לשמש כהורים לילדיהם, ולפקח על מוצרי התרבות שהם צורכים - אם הורה לא רוצה שילדו ישחק במשחקים אלימים, הוא צריך לבדוק מה מותקן לו במחשב, לא לצאת מיד בקריאה לאיסור על מכירת משחקי מחשב אלימים. הייתי ממליץ גם, כמובן, לחשוב אם באמת יש נזק בשימוש במשחק, אבל זה כבר יותר מדי לצפות מהרבה מאוד מההורים.

משחקים אלימים יתר על המידה אינם מיועדים לילדים, בדיוק כמו שסרטי אימה (או, לחלופין, סרטים פורנוגרפיים) אינם מיועדים לילדים. זה שילדים אוהבים לצרוך אותם בכל זאת (בעיקר משום ש, נו, זה אסור) לא משנה את העובדה שההורים צריכים להפעיל שיקול דעת ולהחליט מה מותר לילד שלהם ומה אסור. איך אומר אמינם? "אני לא הייתי נותן לילדה שלי לשמוע את המוזיקה שלי". יש גיל לכל דבר.

הרבה משחקים מיועדים לגיימרים, אבל גיימרים נחלקים לקבוצות, בין השאר לפי גיל. גם סרטים מיועדים לצופי סרטים, אבל יש סרטים שלא מיועדים לילדים, למרות שהם קבוצה לא טריוויאלית של צופי הסרטים (וכמובן, יש סרטים ומשחקי מחשב שמיועדים לילדים יותר מאשר למבוגרים).

ובאשר לניסוח העמום של החוק - אין לי מושג למה הם התכוונו שם. תשאל את ארנולד.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347098
לא כל ההורים שולטים במחשבים (וגם הורים שמבינים במחשבים כנראה מבינים מספיק כדי להבין שהילד שלהם מבין יותר מהם) ואני לא חושב שהם יכולים לשלוט כמו שצריך על מה שהילד עושה שם אלא אם יציבו מצלמה מול המסך ויעקבו אחריה 24 שעות ביממה. לכן ההורים מנסים להפעיל את השליטה שלהם על המקום שעליו הם חושבים שהם כן יכולים להשפיע - המקור. כמובן שזו תקיעת אצבעות בסכר, אבל דווקא בגלל זה לא כל כך ברור לי ממה אתה חושש. כולנו יודעים שלכל זומבי יש פאצ' שהופך אותו לבן אדם אדום דם.

דווקא האמירה שלך של "יש גיל לכל דבר" נשמעת לי שמרנית בדיוק כמו העמדות של כל אחד מההורים שנגדם אתה יוצא. אתה בעצם מסכים איתם על העיקרון (משחקי מחשב אלימים לילדים זה רע) אבל מתווכח על המחיר (איך נמנע את משחקי המחשב מהילדים). האם אתה חושב שילד שמשחק ב-GTA יגדל להיות נתן זאדה ואילו אם היה משחק ב-The Sims היה גדל להיות נתן דטנר או נתן יונתן?

וברור שיש סרטים שלא מיועדים לילדים. "החותם השביעי", למשל. אלא שהפרדה מטעמי אלימות נראית לי בעייתית משהו. מה, בתור ילד לא התלהבת לראות את Prince (הנסיך הפרסי, לא הזמר) נחתך לשניים בגיליוטינה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347100
נתחיל בכך שלפחות על המשחקים שהילד *קונה* יש להורים יותר שליטה, ואילו אלו שהוא מוריד בצורה בלתי חוקית מהאינטרנט הם הבעייתיים יותר מבחינת הפיקוח (ולכן המחאה דווקא נגד המשווקים היא אווילית במיוחד).
שנית, הדרישה שלהם היא מגוחכת משום שהיא תובעת לבטל לחלוטין תחום תרבותי מסויים משום שהם לא רוצים שהילדים *שלהם* יצרכו אותו. זה בערך כמו לדרוש מכל ספריות הוידאו לסלק את מדור סרטי האימה כי אתה לא רוצה שהילדים שלך יראו סרטים כאלו.

העמדות שלי אינן בלתי שמרניות (אני פשוט משחק במשחקי מחשב בעצמי, ולכן אני מודע לכך שאין בהם כל נזק), ואני בהחלט חושב שצריך לשים לילדים גבולות (איפה ומתי זה כבר נתון לדיון). אני אישית לא חושב שמשחקי מחשב אלימים זה רע לילדים, אבל אני מכיר בעקרון שיש להורים זכות לשלוט על מה נכנס לראש של הילדים שלהם. עם זאת, הזכות הזאת היא גם סוג של חובה - כדי לשלוט על מה נכנס לילד לראש, אתה אחראי לפקח עליו, ואי אפשר לדרוש מאחרים לפקח עליו מעבר למינימום סביר. למשל, אני אקבל דרישה לאסור על התקנת משחקי מחשב אלימים במחשבים בבתי ספר.

מה התלהבתי לראות בתור ילד אינו רלוונטי לעניין. בתור ילד בן 13 נורא התלהבתי מסרטי פורנו, זה לא אומר שזה ראוי וטוב שילדים בני 13 יצרכו סרטי פורנו בלי הגבלה. מה שאנחנו (בתור אנשים מבוגרים ובעתיד או בהווה הורים לילדים) צריכים לשאול את עצמנו זה אם יש בכך נזק או לא, ולפי זה להחליט. אני, אישית, חושב שאין כל נזק בצפייה בנסיך הפרסי נוחת בכבדות על סכינים שקפצו מהקרקע. אני יכול לקבל זאת שאחרים לא מסכימים איתי, ואני מקבל זאת שזו זכותם להגביל את צריכת התרבות של הילדים שלהם לפי ראות עיניהם.

כוונתי בכך שהמשחקים "לא מיועדים לילדים", לא הייתה שהמשחקים הללו צריכים להיות אסורים על ילדים, אלא שקהל היעד שלהם אינו בהכרח (או ברובו) ילדים, ולפיכך ההנחה כאילו צריך לאסור עליהם כי הם רעים לקהל היעד הבלעדי שלהם, שהוא ילדים - היא שגויה עוד לפני שהחלטנו אם זה באמת רע או לא לילדים. ילדים אינם קהל היעד (הבלעדי או העיקרי) של המשחקים הללו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347104
תודה על ההבהרות (ועל המאמר).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347101
רגע, אני לא מבין. זה שהתלהבת ממשחק בתור ילד זה אומר שזה משחק ראוי לילדים? אין קשר, כמו שפורטיס אומר.

ולמה ההפרדה מטעמי אלימות היא בעייתית? ברור שזה לא מדע מדוייק, אבל ההפרדה כזו (מטעמי אלימות וסקס) קיימת בסרטים ושם ההפרדה מקובלת עליך (לפחות ממה שהבנתי.. תקן אותי אם אני טועה). אז למה אתה חושב שההפרדה כזו היא בעייתית במשחקי מחשב?

לטעמי, גם אם משחקים אלימים *מונעים* אלימות של ילדים ונוער, אפשר וראוי להגדיר סולם של מה מוסרי ובאיזה גיל.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347103
תלוי מה כוונתך ב"מיועד". אני רואה שלוש אפשרויות:
1) (זו המשמעות שעליה אני מדבר): אם משהו X לא מיועד למישהו Y, ככל הנראה Y לא ייהנה מ-X. ברור שזה לא נכון בהקשר הנוכחי של הדיון.
2) אם X לא מיועד ל-Y, פירוש הדבר ש-Y יינזק בצורה כלשהי משימוש ב-X (למשל, חולה שלוקח תרופה שלא מיועדת לו). זו לרוב הטענה שבבסיס הטיעונים שנגד משחקי המחשב, אבל חשבתי שדובי לא קונה אותה. אולי טעיתי.
3) אם X לא מיועד ל-Y, זה אומר שלא *מצפים* מ-X להשתמש ב-Y (למשל, המשווקים אומרים "אנחנו מייעדים את המשחק לשכבת הגיל של 13-18 ששטופים בהורמונים ולכן יקנו משחק אקשן דפוק רק כי הדמות הראשית כוסית). ברור שזה לא נכון בהקשר הנוכחי של הדיון.

ההפרדה בסרטים בוודאי *אינה* מקובלת עלי, ולא רק עלי - אני לא זוכר שבשכבת הגיל שלי היה מישהו שהתרשם אי פעם מזה שסרט "מיועד לצופים מעבר לגיל כך וכך". אם כבר ההפך - אם הסרט היה "מעל" שכבת הגיל שלהם, הם רצו לראות אותו יותר.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347106
בוא נסתכל על זה ככה. יש לא מעט הורים שמעוניינים לשלוט ברמת האלימות שילדיהם נחשפים אליה. אתה יכול להזדהות או לא, אבל זאת זכותם.

אם תעשיית המשחקים תתן להם כלי של "דירוג סקס ואלימות", בדומה לסרטים, כולם ייצאו נשכרים. זה יבטל את המגמה של פסילת משחקי מחשב אלימים באופן גורף. להורים תהיה איזשהי יכולת (מוגבלת מאד) להגן על התום של ילדיהם. ולתעשייה יהיה כסתוח מושלם בפני תביעות מטופשות כמו שיש כיום. אם כמה ילדים יעלבו מזה שכתוב על העטיפה של המשחק 18+, וישיגו אותו דווקא, זה באמת הרע במיעוטו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347102
אגב, אם ממש ישעמם לך ותלך לקרוא את העבודה שלי שמקושרת מהמאמר, תראה שלדעתי יש קצת יותר "עומק" לסיווג של אלימות במשחקים. אין דין אלימות "מוסרית" כדין אלימות "בלתי-מוסרית". אין דין משחק שהסיפור שלו מתאר חייל קומנדו שנלחם בטרוריסטים כדין משחק שהסיפור שלו הוא חבר כנופיה שרוצח אנשים תמימים כדי להרוויח כסף‏1. עם זאת, אני חושב שהנושא הזה קצת פחות רלוונטי לישראל, משום שהילדים פה הרבה פעמים מתעלמים מהסיפור בין כה וכה (בין השאר בשל מגבלות שפה) ופשוט יורים בכל מה שזז.

1 בהקשר הזה, אגב, דווקא הסימס בעייתי - שם להיות פורץ זו עבודה ככל העבודות. מזל שהוא הוסיפו מקצוע של מתנקש מקצועי.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347126
בא'נה מה זה הרווחים האלה?
היה מינימום על מס' העמודים?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347129
אני מנחש שמדובר ב-Double spacing, שמטרתו לאפשר למי שבודק את העבודה לסמן הערות ביתר נוחות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347154
זה יותר מעצבן בקריאה על המסך, אבל נוח לאין ערוך בקריאה מדף. חוץ מזה, רווחים כפולים הם דרישה של האוניברסיטה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347745
Common sense and changing behavior pattern of a child can tell his parents if their child is influended by a violent game. אבל זה שהוא יהפוך לפורע עול זה קצת מוגזם. ‏
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348343
הפרדה מטעמי אלימות דווקא נראית לי מאד מתבקשת. אתה בטח מסכים איתי שהאלימות בישראל עלתה מאד בעשור האחרון (אני כמובן לא מחשיב מלחמות, אלא רק אלימות של אזרחים), גם כמותית וגם "איכותית". נשאלת השאלה למה. שמעתי הרבה אנשים שטוענים שזה קשור לכיבוש ולמצב הביטחוני, אבל זה נראה לי מופרך, כי המצב הזה קיים הרבה מאד זמן. ניסיתי לחשוב מה הסיבה האמיתית, והדבר היחיד שנראה לי הגיוני הוא התפשטות הסרטים ומשחקי המחשב האלימים בישראל בשנות התשעים. אם יש לך הסבר אחר, אני אשמח לקרוא, לי נראה די ברור שזו הסיבה.

די ברור שההשפעה של הגורמים האלה היא חזקה יותר בגיל צעיר, הן רגשית והן ערכית. לא נראה לך הגיוני, במציאות הזאת, להגביל את גיל הצפייה/המשחק, ולו כדי להגדיל את הביטחון האישי שלי כאזרח שרוצה לחיות בחברה פחות אלימה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348349
אני לא בטח מסכים איתך שהאלימות בישראל עלתה מאוד בעשור האחרון. כל מה שאני יודע הוא שהפרסומים על אלימות בישראל בשנים האחרונות רבים יותר מאשר פעם. אין לי מושג מה זה אומר, כי לא חקרתי את הנושא לעומק.

לי נשמע מופרך דווקא שהסיבות לאלימות הם התפשטות משחקי המחשב והסרטים האלימים, ודווקא המצב הבטחוני נראה לי כמו סיבה טובה (כי רק בעשר השנים האחרונות החלו פיגועי ההתאבדות, ובפרט בחמש השנים האחרונות).

הנה שאלה מעניינת: חוץ מנתן זאדה שעליו דובר במאמר, כמה מהאנשים האלימים שיחקו במשחקי מחשב אלימים? אני חושב שאם נבדוק את זה, נגלה שהמספר לא גדול כל כך. אני יכול להגיד שמההיכרות האישית שלי, רוב האנשים האלימים שפגשתי (למזלי, לא כל כך הרבה וגם לא כל כך אלימים) לא שיחקו בכלל במחשב. לכן השאלה הזו מסקרנת וראוייה למחקר רציני.

אגב, גם לא כל כך ברור שההשפעה של הגורמים האלה היא חזקה יותר בגיל צעיר. נראה לי שטווח הגילאים הבעייתי ביותר מבחינת משחקי מחשב הוא 16-20, אבל זה סתם רושם שטחי ולא מבוסס.

לי באופן אישי יש טיק בעין כל פעם שמישהו מדבר איתי על להטיל הגבלות על החברה כדי "להגדיל את הביטחון האישי". אני לא אומר שאסור, אני פשוט אומר שכמו לסיים סיפור בהתאבדות של הגיבור, מותר לעשות את זה אבל כדאי שתהיה לך סיבה טובה מאוד.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348408
אפשרויות אחרות לסיבות לעליה באלימות – זוהי רשימה מהשרוול, אין לי מושג איזו מהאפשרויות באמת התקיימה בעשור האחרון, ואיזו השפיעה על רמת האלימות:

א. צמצום יחסי בכוח המשטרה (מספר השוטרים לאזרח).
ב. הדרדרות מערכת החינוך.
ג. האיסור על ענישה גופנית בידי הורים ו/או במערכת החינוך.
ד. עליה במחירי הסמים הקשים.
ה. עיסוק המשטרה בנושאי ביטחון ואבטחה על-חשבון מלחמתה באלימות.
ו. ירידה במספר המתנדבים למשמר האזרחי.
ז. טלוויזיה רב-ערוצית, ובעיקר "ערוצי ילדים" המאפשרים להורים להתנער מכל צורך להשגיח על ילדיהם.
ח. האיסור על סינון בכניסה למועדונים.

... ואפשר לחשוב על עשרות סיבות אחרות. התפשטות הסרטים והמשחקים האלימים באמת נראית לך כסיבה ההגיונית *היחידה*?

(אין ברשימה זו כדי להעיד כי לדעתי מי מהפריטים ברשימה הוא דבר שלילי או חיובי, או כי מי מהפריטים ברשימה השפיע על רמת האלימות בארץ.)
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348454
"עליה במחירי הסמים הקשים." ? מגמה עולמית ידועה היא ירידה ארוכת טווח במחירי הסמים, יש סימוכין ?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348465
כפי שכתבתי, ''אין לי מושג איזו מהאפשרויות באמת התקיימה בעשור האחרון''. גם ירידה במחירי הסמים יכולה להיות גורם לעליה באלימות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348473
ט. עלייה במימדי העוני ובפערים החברתיים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348487
ט. עלייה ברמת החיים וביכולת של העניים להתלונן על עוניים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348568
אתה כופר בכך שהפערים החברתיים גדלו, או רק בהשפעה של זה על ממדי הפשיעה האלימה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348578
איני יודע פערים חברתיים מה הם.

1) הפערים הכלכליים גדלים מעצם מהות הצמיחה, אם מודדים פערים בערכים נומינליים.
אם נסתכל אחרת נמצא שהפערים קטנו.
גם העניים טסים לחו"ל (אמנם לאחר שהשקיעו רבות בחסכון ולא כקפיצת סוף שבוע)
גם העניים אוכלים בשר ודגים וכל מטעמים.
גם לעניים יש מכונת כביסה, טלוויזיה ווידאו.
גם לעניים יש פלאפון.
גם ילדי העניים הולכים לחוגים.
גם לעניים יש מכוניות.
גם לעניים יש ארון מלא בגדים (נכון, מיד שנייה, אבל יש).
אז נכון, העובדה ש"הם" יכולים לקנות סיגרים וסושי ולא חושבים פעמיים לפני קניית רהיט או בגד או טיסה לחו"ל מעוררת קנאה.

2) אני בהחלט כופר בהשפעה של הגידול בפערים על האלימות. איני רואה שום קשר. אני די בטוח שייצוגם של בני העניים באלימות איננה חורגת מהמצופה על פי חלקם באוכלוסייה ובהתאם לחינוך שקבלו.

3) אבל כל מה שטענתי זה שעניים מרודים עסוקים מדי במחיה מכדי להתמרד, ואינם מודעים לעוול שנגרם להם. עני שמעולם לא יצא מחדרה כי אין לו כסף לאוטובוס לא נוהג באלימות כדי להשיג כסף לטיסה לאלסקה כי זה לא במודעות שלו. רק עני שכבר היה בחו"ל, נהנה מביקור במועדון, לבש בגדי זוהר לפחות פעם וכו' יכול לייצר אגרסיות בגלל עוניו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348584
1. אני שואל על פער ואתה עונה לי בעושר מוחלט. כנראה באמת אינך יודע מהו פער (רמז: זה קשור להתפלגות ההכנסות). אולי הייתי צריך לתקן את המונח ל"פערים כלכליים" ולא חברתיים.
2. אוקיי. שאלה לסוציולוגים/קרימינולוגים/כל מי שיודע: האם ידוע על קורלציה בעולם בין הפערים הכלכליים לבין רמת האלימות? שאלת המשך: האם יש קורלציה בין מדד השחיתות לרמת האלימות?
3. גם עני שמעולם לא יצא מחדרה קורא עיתונים מדי פעם, שכן הדגים שקנה עטופים בהם. אמנם בתור עני מדופלם הוא מחפש בעיקר את מדור הספורט, אבל אני בטוח שכאשר עיניו נתקלות בכותרת "שכרו של גזבר העיריה הוא 100,000 ש"ח לחודש" עוברות במוחו אי אילו מחשבות בנוסח "מה יש לי לאבד מלבד את הכבלים שלי".
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348585
סיפרו לי פעם שכאשר הג'יני עובר רף מסויים הסיכוי להפיכה עולה פלאים. בהזדמנות אנסה לאתר את מקור השמועה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348588
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348590
תודה, אבל לא באמת קראת את הלינקים האלה, נכון?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348591
ספרתי מילים וקישורים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348594
טוב, נחכה לראות, אולי למי מהקוראים יש מנוי לג'ורנל של אונ. שיקגו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348607
כמדומני ש 1 ו 3 מתייחסים לאותו מאמר. ואולי גם 5. הצלחתי להוריד מאמר אחד ואקרא אותו אח"כ. התקצירים אמנם מאוד החלטיים, אבל ללא המאמרים איני יכול לחוות דעה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348611
אשמח לשמוע מה כתוב שם.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348602
1) עניתי לך לשאלתך באופן ברור ביותר. הפערים גדלו והם יגדלו עוד ועוד ככל שרמת החיים תעלה. אין שום אפשרות אחרת.

3) גם פקידה בבנק למסחר או בכל בנק אחר שרואה מולה כל יום המון כסף חושבת לעצמה מה יש לה להפסיד חוץ מהכבלים שלה. אז יש מה להפסיד, למשל אפשר לשבת בכלא. עם זאת, רוב האנשים הם הגונים מספיק כדי להבין שהתקדמות צריכה להעשות דרך עבודה ויוזמה ולא דרך שוד.

לגבי מנכ"ל העירייה, האם רק במקרה אתה מביא דוגמא שהיא תוצר מובהק של הבירוקרטיה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348610
אני שואל על עובדות ואתה עונה לי באידיאולוגיה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348615
אלו עובדות יש לי שאין לך?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348623
האם לא נשמע לך סביר שיש קשר בין החינוך שקבלו אנשים לבין המעמד הסוציו-אקונומי שלהם, למשל?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348653
בוודאי שיש קשר.

אבל מה זה קשור? החינוך דפוק לא בגלל שחסר כסף אלא בגלל שהכסף לא מנותב נכון. העלייה ברמת החיים מאפשרת לאלו המעוניינים בכך להשקיע יותר בחינוך. בחירתם שלא להשקיע בחינוך אלא בדברים אחרים אינה נובעת מעוני אלא מדברים אחרים ולא תשתנה אם המדינה תצמצם את הפערים (כלומר תדאג לכך שכולנו נהיה יותר עניים).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 353778
מעולם לא נתקלת בכרזות "אמא, הבטחת לנו עוף לשבת!" של עמותת חסדי נעמי?
על עוני 353817
ומה אומרות הכרזות הללו? שיש מי שמחלק אוכל לעניים. פעם היתה מישהו שעלתה לרדיו וסיפרה איך שבוע קודם היא עלתה לשידור וסיפרה שאין לה אוכל בבית ותוך שעות התחילו להגיע הובלות של כמויות מזון שהיא כבר פתחה ארגון חסד בבית.

יש אנשים שיש להם פחות, ויש גם עניים ממש. בשביל זה יש אנשים טובים שעוזרים להם. אבל לאחר העזרה, לאנשים הללו יש היום הרבה יותר משהיה להם פעם וזה רק בזכות הצמיחה שמביאה איתה את הגידול בפערים.
על עוני 353867
כמה זה נחמד שאפשר לחרוץ דינם של אלפי אנשים ולהחליט שהם ברובם הגדול סתם קנאים שרוצים סיגרים וסושי - והכל לפי מישהי שסיפרה פעם משהו ברדיו. איזה מחקר פסיכו-סוציולוגי מקיף ומעמיק! איזו מתודולוגיה קפדנית! כה לחי! יישר כוח!
על עוני 353926
גם לרצות בגד חדש זה לא נעים וגם לרצות שיהיו משחקים בבית או ללכת לחוג זה עוני ואולי אפילו מנוול. השאלה איננה אם יש עוני - תמיד היה ותמיד יהיה. השאלה היא האם הצמיחה והרחבת הפערים מיטיבה עם העניים או מרעה את מצבם.
מתגובתך אני מבין שאת מסכימה איתי שהקנאה החדשה באוכלי סושי איננה מהותית לעניים ועל כן היא איננה מרעה את מצבם.

לעומת זאת, העובדה שיש גמ''חים שמתפקעים מבגדים למסירה וכל עני יכול למלא ארון בבגדים ואפילו יכול לקנות בגדים חדשים מסין מיטיבה את מצבם. העובדה שיש עשרות אגודות מזון מיטיבה את מצבם. וכו'. כל הדברים הללו נובעים מהצמיחה ומהרחבת הפערים.
עד שאתה מדבר על העוני אמור לנו מיהו עני 358282
סוגיית העוני הפכה למרכזית וחשובה בחברה הישראלית ובקמפיין הבחירות הנוכחי. אך בטרם מפריחים סיסמאות בחירות על הדרך לפתרון מצוקת העוני, חשוב להבין: מהו עוני וכיצד יש למדוד אותו?

עד שאתה מדבר על העוני אמור לנו מיהו עני 359408
חלקו השני של המאמר, בוחן את המצע החברתי של המפלגות השונות המתמודדות בבחירות 2006, על התייחסותן ועל תוכניות לפעולה שלהם למיגור העוני בישראל:

על עוני 353896
אימי מנהלת את אחד המוסדות מספקי האוכל, ומדובר בעוני *מנוול* גם אם תמצא מיקרוגל שמישהו אחר החשיב זבל בחלק מהבתים.
ואם קשה לך לראות את זה מתחת הפנס תפנה מבטך למקומות כמו רהט.
מדובר בכמות היאוש.
על עוני 353928
כמו שאמרתי, היום לעני יכול להיות מקרוגל בזכות הפערים. כלומר, מצבם של העניים הוטב בגלל הצמיחה. מה היה עוזר לעניים אם למעמד הביניים לא היה כסף למקרוגל?
על עוני 353964
אה, לא.
לעני יכול להיות היום מקרוגל כי:
1. מקרוגל עולה 200 שקל.
2. העני הוא עני חדש יחסית, ולפני כמה שנים הוא לא היה עני בכלל, ומאז נשארו לו כל מיני דברים כמו ספות יפות בסלון וטלויזיה גדולה, ודי.וי.די, והרבה בגדים בארון לעצמו ולאשתו, כי מה לעשות, הם כבר לא גדלים, וגם מקרוגל. והפרופיל שלו בעיני מה שמצטייר בסביבה, הוא לא עני כלל. הרי יש לו את כל הנ"ל.
אבל הואיל והוא עני חדש, כסף לטיול שנתי לילדים אין לו, כמו גם לקנות להם ספרים כל שנה כי של שנה מוציאים מהדורות חדשות ואי אפשר להעביר מילד לילד ורוב בתי הספר לא עברו להשאלת ספרי לימוד, וגם עם בגדים לילדים יש להם בעיה.
על עוני 354093
האם מצבו היה יותר טוב אם לא היתה צמיחה ולא היו מתרחבים הפערים?
על עוני 354241
תלוי למה אתה קורא ''מצבו''. לאנשים יש תכונה מעצבנת להשוות את מצבם לזה של הסובבים אותם, ורמת שביעות הרצון שלהם מושפעת במידה גדולה מההשוואה הזאת. אתה יכול לא לאהוב את זה, אבל כנראה זה טבע האדם.
על עוני 354268
סביר להניח שלא.
שים לב שההודעה של נועה מדברת על סוג אחר של עניים. אנשים שלפני כמה שנים עוד הספיקו לקנות בגדים יפים, מוצרי חשמל ושאר ''מותרות'' ושהיום אינם מסוגלים. אין לי מידע מבוסס על מספרם האמיתי של אנשים כאלה, אבל ללא ספק שומעים עליהם הרבה מאוד בזמן האחרון. בימים שלפני הצמיחה והרחבת הפערים היה למי שהצליח מסיבות כאלה וחחרות להשתלב במעמד הביניים ביטחון שרק נסיבות קיצוניות יגרמו לו להידחק לעוני. אז כן, אנשים שלפני כמה שנים היו בצד המרוויח של הגדלת הפערים מוצאים את עצמם פתאום עם משכנתא שנראתה כמו הוצאה שקל לעמוד בה וילדים שלומדים עם חברים שרגילים לקבל כל מה שהם רוצים. אולי בלי הרחבת הפערים והצמיחה הם היו מרשים לעצמם דירה קטנה יותר במקום מעט זול יותר, אבל היום הם היו מצליחים לשמור על רמת החיים המקורית שלהם ואולי אף להעלות אותה בהדרגה. ולפני שתצא בהאשמות על הבחירות השגויות שלהם ועל כך שהאשמה בעצם נעוצה בהם - מי שצריך לקחת בחשבון ירידה פתאומית וחדה בהכנסה שלו לא יוכל לקחת משכנתא משום סוג. הגדלת הפערים והצמיחה, מתבטאת גם, עבור הרבה אנשים באובדן מוחלט של היציבות, שהיא תנאי מוקדם לכל תכנון הגיוני קדימה.
על עוני 354422
על כל אחד שירד יש אחד שעלה. אחרת הממוצע היה יורד.

מה שהיה קודם זה שאדם התיישב לו על ג'וב טוב, לא עשה כלום וחי לו חיים יציבים ללא דאגות. רק שהאנשים בחוץ רצו גם הם להכנס לחיים היציבים ולא היה מקום.

כדי להשיג יציבות אפשר להפעיל ביטוח. לא צריך דווקא לשדוד.
על עוני 354429
על כל אחד שעלה הרבה יש הרבה שירדו מעט. כך נשמר הממוצע.
על כל כמה שעלו מעט יש אחד שירד הרבה. כך נשמר הממוצע.
על עוני 354431
אנחנו מדברים על עשירונים. לכל עשירון יש ממוצע נפרד.
על עוני 354432
מה זה קשור?
על עוני 354433
תשאלי מתמטיקאי
על עוני 354434
זה טכניקה ידועה שלך. לזרוק דברים לאויר ואחר כך לבקש שאחרים יבדקו. בתבת שהממוצע נשמר בגלל שאחד עולה וחד יורד. זה טענה שיקרית כמו שהראתי. עכשיו תחזור להתחלה ותשנה את הטענות שלך
על עוני 354435
אני מניח שקוראי האייל מבינים במתמטיקה ועל כן אין לי צורך להראות שדברייך מוטעים.
על עוני 354436
גם זה טכניקה ידועה
על עוני 354437
שוב הרטוריקה הזו שמנופפת בסיפורים על הממסד המפא"יניקי ועל כל מיני כאלה שתפסו ג'וב טוב. מה הקשר למה שאמרתי ואיך הצליח שוד להשתרבב לעניין?
קח לדוגמה (מקרה אמיתי) זוג צעיר, יצא מהאוניברסיטה עם תארים מדעיים והשתלב בתחום ההייטק, יום אחד מתבשרת האישה שהחברה בה היא עובדת נמכרת בסכום חסר תקדים לחברה אמריקאית. חישוב זהיר מגלה שהיא הפכה למיליונרית והשניים ממהרים לקנות דירה חדשה בפרבר צפוני של תל-אביב. כיוון שהכסף לא נזיל הם לוקחים משכנתא לעשר שנים אותה הם לא מתקשים להחזיר מהמשכורות שלהם. לא עוברות שנתיים והאופציות נשחקות עד דק, חלק ניכר מעובדי החברה בארץ מפוטרים, אבל המשכנתא נשארת.
איך כל זה קשור לסיפורי האימים על עובדי חברת חשמל או הנמלים? נבצר מבינתי.
אז המקרה שהצגתי היה קיצוני למדי. ואגב, כיוון שלזוג המדובר לא היו ילדים באותה עת הם מיהרו למכור את הדירה וחזרו לנדוד בין דירות שכורות. אותו מקרה, אם היה פוקד זוג עם ילדים היה מדרדר אותם באופן מיידי כמעט לאותו סוג של "עוני חדש".
ניסוי מחשבתי: מה תעדיף, הכנסה חודשית מובטחת של (הכנס כאן סכום שנראה לך סביר), או הכנסה חודשית גבוהה ב-‏50% עם סיכוי של 5% מידי חודש לאבד את מקור ההכנסה ולחכות בין חצי שנה לשנה עד שתוכל למצוא מקור הכנסה חילופי.

ברור שההכנסה הממוצעת במקרה השני גבוהה יותר. אין ספק שתחת חוקים פשוטים וברורים כל כך אפשר גם לבנות תכנית פעולה שתיתן לך הכנסה חודשית סבירה וחיסכון לתקופות המצוקה. רק שבמציאות הכללים לא כל כך ברורים, בני-אדם נוטים לחיות בהתאם לרמת ההכנסה הנוכחית שלהם וחוסכים בעיקר עבור הדור הבא, ובכל מקרה נדמה לי הלחץ שיוצרת ההצעה השנייה ממש לא שווה את העלייה בממוצע.
על עוני 354440
(דווקא לא ברור).
על עוני 354442
טוב צודק, לא לגמרי ברור, אבל אם נניח שמשך ההמתנה למציאת מקור הכנסה חדש מתפלג באופן אחיד בין חצי שנה לשנה נקבל תוחלת של עשרים חודשי עבודה ותשעה חודשי המתנה עם שכר של שלושים חודשי עבודה (כנראה שהגזמתי קצת עם הברור הזה). לצורך העניין אפשר להחליף את 50% ב-‏60% או אפילו 70%.
על עוני 354565
אולי לא הייתי ברור.

העקרון של סיכונים וסיכויים הוא מה שמניע את הכלכלה וגרם לאנשים לעבוד, ליזום ולייצר. טול אותו, ותקבל משק במיתון. את הקביעות ניתן לתת רק אם רוצים רמת חיים נמוכה או שמוצאים פראיירים שישלמו. בישראל היו לנו את שני הדברים.

גם המוני אנשים שעובדים ביעילות מאוד נמוכה וגם קצבאות מהאמריקאים ופראיירים שעובדים כדי לממן מיסים מטורפים לאחרים.

כך שכשהזכרתי את המונופולים לא התכוונתי שאין אנשים כמו שתארת שפתאום נופלים, אלא שאם אנו רוצים למנוע נפילות כאלו עלינו לקבל משק ממותן ומושחת.

תארת מקרה של זוג שעשה טעות כלכלית חמורה. מעשים כאלו קורים הרבה. אנשים צריכים להזהר יותר. מה אתה מציע לעשות? למנוע מאנשים לקחת משכנתאות גבוהות? להכריח אנשים לחסוך חלק מהמשכורת שלהם?
על עוני 354750
נניח שהעקרון של סיכויים וסיכונים הוא אכן מה שמניע את הכלכלה, איך זה בדיוק רלוונטי לשכיר ממוצע בכל עבודה שהיא, הוא לא אמור לקחת סיכונים וליזום צעדים כלכליים, אבל נכון להיום הוא חי בהרגשה של סכנה תמידית למשכורת שלו (גבוהה, נמוכה או ממוצעת ככל שתהיה). הסיכון הזה הוא לא זה שמניע את הכלכלה.
נדמה לי שההצעה לא לקחת משכנתא גבוהה אמורה לבוא דווקא מכיוונך ולא מכיווני, משכנתא נלקחת תמיד מתוך ביטחון ביכולת להחזיר אותה. לשיטתך אין, ואסור שיהיה ביטחון כזה לזוג ממוצע (כי הרי הסיכון הוא שמניע את הכלכלה והיציבות משתקת אותה)
על עוני 354756
1) אתה מכיר שכירים שיש להם קביעות? תשווה את התנהגותם להתנהגות של אלו שניתן לפטר. תמצא הבדל קטן בהשקעה שלהם וביעילות שלהם.
2) המעביד אשר תקוע עם עובדים אינו יכול לשנות את החברה שלו ואינו יכול להתאים למציאות משתנה. החברה שלו תתקדם לאט מדי ומאוחר מדי.

קניית דירה עוד לפני שיש ילדים היא מעשה די מטופש במדינת ישראל, למעט במקרים חריגים. הדבר נכון עוד יותר כאשר יש צורך במשכנתא גבוהה שיכולה למוטט זוג שלא עובד.
על עוני 354757
עלי להבהיר. אני מתנגד נחרצות לכפייה. כך שגם אם אני חושב שלקיחת משכנתא גבוהה הינו מעשה מטופש ברוב גדול של המקרים (וכך אני חושב) אני לא מתכוון לכפות על אף אחד להקשיב לעצות שלי.
על עוני 354622
החבר'ה שתיארת חיו מעבר לאמצעיהם. אם היו להם ילדים והתרגיל הזה היה מפיל אותם למצב הסביר הזה שבישראל מעיזים לקרוא לו ''עוני'', הם לא היו מקבלים ממני יותר סימפתיה מזוג שהפסיד את כספו בקזינו.
על עוני 354746
לא מסכים. הזוג הספציפי הזה אמנם חי גם באשליה קצרה שכסף לא יחסר לו לכל החיים אבל לקח משכנתא שהייתה סבירה לחלוטין בהתחשב במשכורות של שני בני הזוג באותה תקופה. שנתיים אחר כך זו הייתה הוצאה שלא היה להם שום סיכוי לעמוד בה.
לשיטתך, כל מי שלוקח משכנתא חי מעבר לאמצעיו.
על עוני 354912
בעולמי שינויים כאלו הם שגרתיים - מקומות עבודה נסגרים, אנשים מפוטרים, והרבה יותר פעמים, ניירות מאבדים את ערכם. במיוחד אופציות. מי שבונה על הדברים הנ''ל לוקח סיכון, ואל לו להשלות את עצמו, או יותר גרוע, להשלות אחרים - זהו הימור.
על עוני 353916
אה איזה פערים נפלאים...
על עוני 353930
אני שמח שהגענו להסכמה. אם חלילה תקום הנהגה שתפעל לצמצום פערים (ולא תקום) הרי שלכולם יהיה רע יותר ובראש ובראשונה לעניים.
על עוני 353934
הבה נשים לב לדיווח על הדו"ח של מרכז אדוה.

נטען שם שרק הכנסתם של שני העשירונים העליונים עלתה מאז 1990. אולם, ההשוואה שלהם בנויה על טבלה יחסית ולא על נתונים אבסולוטיים. האמת היא שהצמיחה היטיבה עם כולם צריך רק להסתכל ימינה ושמאלה כדי לראות זאת.
אבל בשביל מה לאמר את האמת אם אפשר לעורר שנאה וקנאה?
על עוני 354105
הכותרת שלהם אכן מגוחכת. אבל הטבלה מראה שהכנסת העשירון העליון עלתה ב- 3.4% מתוך כלל ההכנסות - מ- 24.4% ל- 27.8%. זו עליה של 14% במשך עשר שנים, *בניכוי העליה של השכר הממוצע*.
באותו זמן, ההכנסה בשני העשירונים הנמוכים ירדה ב- 15% (שוב, בניכוי העליה של השכר הממוצע).

בשנים 1992-2003 התל"ג לנפש עלה ב- 15%. אני מניח שאם מוסיפים את 1990-1 ואת השנתיים האחרונות, המספר הזה לא משתנה בהרבה.

התוצאה היא שמדינת העשירונים הנמוכים חיו בחמש-עשרה השנים האחרונות במדינה שלא צמחה כמעט בכלל, בעוד שהעשירון העליון זכה במדינה שצמחה ב- 30%.

מה שלא הבאתי בחשבון זה האביב. מה, העניים לא נהנים שיש פריחה לפני פסח והשדות מתמלאים ירוק-צהוב-אדום? לפחות הצמיחה הזו מיטיבה עם כולם.
על עוני 354134
מאיפה הנתונים הללו על הגידול בתל"ג?

מפה אני רואה שמ 1990 ל 2004 צמח התמ"ג לנפש במחירי 2000 ב 20%. כך שהעשירונים התחתונים לא ירדו, למרות הקיצוצים. שים לב שכבר העשירון הרביעי, זה שיש לו הכנסה של 8000 ש"ח לחודש בממוצע (שני בני זוג עובדים בשכר נמוך, בן זוג אחד עובד בשכר ממוצע) צמח ב 10%.

אולם הטבלה הזאת היא מוזרה ביותר כי היא מציגה הכנסות ברוטו ולא נטו.

כאן תוכל לראות נתוני נטו של 2003:

חוץ מזה, רוב ההטבות של העשירונים התחתונים מהצמיחה אינם נרשמים בסטטיסטיקה כי הם מגיעים בתרומות או בשחור.
על עוני 354186
תודה על הנתונים המעודכנים.

"התוצאה היא שמדינת העשירונים הנמוכים חיו בחמש-עשרה השנים האחרונות במדינה שצמחה ב- 5%, בעוד שהעשירון העליון זכה במדינה שצמחה ב- 35%".

האם לדעתך היתה בשנים האלה מגיפה של עצלנות ונצלנות בקרב השכבות הנמוכות, והיא גרמה להבדלים העצומים האלה?
על עוני 354424
ברור שהעשירונים הנמוכים זכו לצמיחה נמוכה יותר. מה ציפית? העשירון הראשון מורכב מאלו שלא עובדים. אם הם יצמחו כמו אלו שיוזמים ועובדים קשה אז אלו שעובדים יהגרו לארה"ב.

אבל נתוני הצמיחה מוטים. התרומות שהם מקבלים צמחו, ביטוח הבריאות שלהם צמח, הכבישים שלהם צמחו ועוד הרבה דברים שמגיעים מהמדינה צמחו.

חשוב גם לזכור שאנו בשלב של תיקון על מנת לאפשר את הצמיחה, ושלב זה עוד לא נגמר (אני מקווה). העשירונים הנמוכים יצטרכו להמשיך ולצמוח בקצב נמוך עד שנגיע לרמת מיסוי סביר.
על עוני 354470
מאין אתה שואב את כל הדברים האלו? 5% צמיחה הוא ממוצע. אל תיקח את המובטלים; קח אנשים עובדים מכל אחד מהעשירונים ותשווה אותם. תעשה פעולה שמישהו כבר עשה בארץ; תבנה סל מחיה ותראה כמה זמן אותו איש היה צריך לעבוד כדי לקנות אותו- או אותה משפחה. תתחיל עם דירה למרות הירידה המסויימת במחירים.
גם אם יש צמיחה ב-‏5% בהכנסה של העשירונים התחתונים, יש עליה גדולה יותר בהוצאות. תשלומים לבריאות, ירידת עזרת המדינה ברכישת דירות וכד, בקיצור, הפרטות למיניהן של שרותים ציבוריים.
על עוני 354568
ההצמדה ליוקר המחיה נעשתה כבר בנתונים. מדובר במחירי שנת 2000.

לא הזכרתי שיש עניין נוסף:

העשירונים התחתונים מתרבים יותר מהר מהעשירונים העליונים. לכן, היה צריך להיות ירידה במצבם של העשירונים הבינוניים. זה לא קורה כי יש צמיחה בעשירונים התחתונים שמבטלת את הירידה. את הצמיחה הזאת לא ספרנו.
על עוני 354129
מה אתה רואה מימינך ומה משמאלך? אילי גם סבירסקי יצא החוצה והסתכל שמאלה וימינה? אולי הוא גם נסע לשכונה אחרת כדי להסתכל שמאלה וימינה?
על עוני 354136
מכיון שהאדם לא אמין עלי, לא משנה מה הוא רואה מימינו ומשמאלו. מה אתה רואה מימינך ומשמאלך? אולי תספר לנו כיצד נראו העניים ב 1990 וכיצד הם נראים היום?
על עוני 354199
ב-‏1995 עדיין לא חיטטו בפחים כמו היום.
על עוני 354278
גם פחות זכור לי (באיזור חיפה והקריות לפחות) מקרים בהם אנשים מתישבים על קרטונים על מדרכות מזוהמות, ישנים על ספספלים, מנהלים חיים מתחת לגשרים ו/או מקבצים נדבות. אבל אולי בכלל מדובר בעליית ערך היזמות האישית וצריך רק לברך על כך.
על עוני 354289
לי (תל אביב ב-‏95) דווקא כן זכור.
על עוני 354900
גם לי זכורים מראות כאלה מת"א (התחנה המרכזית הישנה וכו'), אבל דברתי על זכרונותי מאזור חיפה (בו אני חי מזה 28 שנים). אם זכרוני אינו מטעני (ואני מניח שהוא לא - היום אני דווקא יותר קהה חושים לדברים כאלה מאשר הייתי בגילים צעירים יותר) אז המראות האלה יותר נפוצים באיזור חיפה מבעבר.
על עוני 354295
האם ייתכן ששינוי הנוף העירוני קשור לגל העליה מרוסיה בתחילת שנות התשעים? שמא הגיעו כל מיני חלכאים ואלכוהוליסטים‏1 שמעדיפים את החורף החיפני על זה בסיביר?
______________
1- לא רק כאלה, כמובן. הגיעו המון חבר'ה טובים.
על עוני 354311
הבעיה האמיתית היא שמאז שנות ה-‏90 פשוט בנו יותר מדי גשרים בישראל.
על עוני 354335
חשבתי שהבעיה היא שישראל שרפה יותר מדי גשרים...
על עוני 354425
מדובר על התפשטות האלכוהליזים. אין לזה קשר לפערים.
על עוני 354426
אני רואה ששכ''ג הקדימני. סליחה.
על עוני 354901
אם אתה אומר, זה בטוח נכון. העיניים שלי מספרות לי דברים אחרים, אבל מזמן לא ביקרתי אופטיקאי.
על עוני 355069
אני מדבר, בין השאר, על סמך עדות של עובדת סוציאלית בת''א האחראית על הנושא. היא התחננה שלא יתנו להם כסף בפינות הרחוב כי אח''כ הם משתכרים ואי אפשר לעזור להם.
על עוני 355087
בפני מי היא התחננה? האם התחנונים הם העדות? האם ניתן להסיק מסקנה אופרטיבית מן המילים "כי אח"כ הם משתכרים ואי אפשר לעזור להם"?

האם מכל מה שקראת ולמדת בנושאי עוני, אבטלה, עליה מחבר המדינות, תעסוקה, ריבוד חברתי, כלכלה, סוציולוגיה וכו' (בהנחה שאכן קראת ולמדת, שאם לא כן לא היית מרבה כל כך להרצות כאן את דעותיך בנושאים אלה) - הסקת שניתן לתאר תופעות חברתיות במלואן, להבין אותן לעומקן ואף להתוות להן פתרונות עתידיים - בהסתמך על משהו שמישהי אמרה ברדיו על "הובלות עם כמויות של מזון", על משהו ש(כנראה ידוע לך) בעניין "גמ"חים שמתפוצצים מבגדים", ועל עו"ס שהתחננה ש"לא יתנו להם כסף בפינות הרחוב..."?

האם באמת המישהי עם המשהו, הבגדים המתפוצצים והעו"ס המתחננת - הם-הם גוף הידע המצטבר, לדעתך, בנושאים הנדונים בדיון זה?

ההבדל בין אביב לבינך הוא שאביב מספר על התרשמות ואילו אתה חורץ משפט.
על עוני 355089
מנהגי השתיה לא בהכרח קשורים לעוני. צריכת האלכוהול עולה כל הזמן במדינת ישראל והעליה מחבר המדינות ודאי נתנה דחיפה רצינית לסטטיסטיקה הזאת. צריכת האלכוהול -לא יין- עלתה בכל רבדי החברה.מהעשירון התחתון ועד העליון. כשהייתי צעיר לא היו פאבים בישראל.
על עוני 355092
כל זה נכון. תגובתי התייחסה לתגובה 354900 ותגובה 355069, ובעיקר לנימות (המנוגדות) העולות מהן.

אגב, הנחתי האישית הבלתי מגובה בלינקים (ספק אם ישנם) היא כי האלכוהוליזם פשה יותר אצל עולי בריה"מ לשעבר שלא נקלטו במקצועם בארץ, מאשר אצל אלה שכן נקלטו או שמצאו תעסוקה חלופית מסודרת. כלומר, הנחה נלווית הכרחית: האלכוהוליזם (כאשר מדובר לא בצריכת אלכוהול ברמה נשלטת, כחלק מארוחת הערב - אלא באלכוהוליזם כתופעה פתולוגית, כמובן) לא הגיע עם כולם ממקומות מוצאם אלא התפתח אצל חלקם עקב הנסיבות.
על עוני 355094
באופן בולט לעין ניתן לראות שבמדינות ארופאיות (ובריה''מ לשעבר ביניהם) צריכת האלכוהול גבוהה יותר מאשר בחברה הישראלית. אפילו שהצריכה הישראלית עלתה בשני העשורים האחרונים. לשתיית יתר יש חלק ניכר יותר בתרבות הפנאי באזורים קרים אלו.

אז נכון שאלכוהוליזם יכול להתגבר באופן מדיד ליאוש. אבל אני מאמינה שיש לזה פאן תרבותי. כלומר מישהו הביא את זה מהבית (כמו שמישהו הביא מהבית את הנטיה ללכת יותר לקונצרטים של מוסיקה קלאסית.)
על עוני 355102
נכון, אז? (שוב - דיברתי לא על צריכת אלכוהול כחלק מן ההרגלים התרבותיים אלא על אלכוהוליזם המנטרל את הפונקציונליות הכללית - עבודה, השתכרות, כתובת קבועה, משפחה וכו'. זה לא שייך לנושא התרבותי. אז בתרבויות האזור לועסים גאת או, להבדיל, מסניפים יותר, ו"שם" שותים יותר)

אגב, את בוודאי מתכוונת ל*פן* תרבותי - *פן*. "פאן", לעומת זאת, הוא הבחור השובב ההוא בעל זנב התיש המסתובב ביערות אירופה, מחלל לו בחליל ומטריד מינית נימפות חפות מפשע :-] (אם כי, למען האמת, גם את שמו מותר לכתוב בלי האל"ף, אך מקובל - עם).
על עוני 355104
טוב, את באמת לא היא.:)
על עוני 355107
וכשאני דיברתי על שתיית יתר, התכוונתי לזו שגורמת לאנשים לשבת שיכורים מתחת לגשרים, או להכנס לקרבות רחוב וכיו"ב.
בישראל תמיד היו אלכוהוליסטים (מכאן "אלכוהוליסטים אנונימיים" הישראלי) זה נהייה יותר בולט לעין אחרי העליה ממדינות בריה"מ לשעבר.

אם מסכימים שלאלכוהוליזם יש גם מאיץ תרבותי, וגם אם לא, אז מותר להאמין גם שכמה אלכוהוליסטים היו כאלה גם לפני קשיי ההסתגלות למדינה.

(אני אגב לא מכירה הרבה מובטלים מיואשים במזרח אגן הים התיכון שלועסים גאת על מנת לשכח את כאביהם.)

*פן*, בלי אל"ף, רשמתי לפני, תודה.
על עוני 355112
אמרת באיזה מקום שהחלטת שלא תתקני אף פעם את העברית של אף אחד. מה קרה?
על עוני 355114
פאן איננו בעברית לכן זה לא תיקון עברית.
על עוני 355310
גם את אוהבת נימפות, לא? תגובה 271414
יופיו של החטא 355430
טוב, טוב, קלטתי, מזהים אותי. יופי.

לענייני נימפות, לא כל הנראה לעין... והנימפה ההיא שהותירה צלקת עמוקה בליבי :-] , מיטל יסעור, בסופו של דבר - אולי אינה נימפה כלל.

הנה, כאן, למשל, היתה נימפה הראויה לתפקידה, יפה ונחשקת -

אך אויה, הלבישוה ואיפרוה באופן שנראתה כזקנה מופלגת בת שבע עשרה ואולי אפילו שמונה עשרה, ר"ל.

וכאן, שנים ארוכות אחרי כן, עוד נימפה -

והפעם היתה זו בחורה גדולה וחסונת כתפיים שלרגעים נראתה פחות כנימפה ויותר כנהג משאית עצבני שתיכף ישבר את מפרקתו הענוגה של ג'רמי איירונס המחורמן-מבוהל (היה קשה לדעת מה יותר).

לו הדבר בידי (למרבה הצער, C/TS ביטלו ברגע האחרון את אישור התקציב שהוקצה לי :-] . קיצוצים...), זוהי הנימפה הנבחרת:

היא יצוקה סיליקון. לא, לא רק החלקים הסיליקוניים המסורתיים:

כל-כולה, יישותה, ליבה, נשמתה, רוח וגוף, כף רגל אלי ראש - סיליקון, החומר ממנו נטווים חלומות.

ואני, ליבי, לב בשר ודם שככל אחיו הוא בוודאי קצר מועד, מתבלה ומתכלה - נתון לה.

ואני בטוחה שנבוקוב ז"ל, לו עוד היה בסביבה, לא רק שהיה מאשר אלא היה גם נותן את ברכתו :-] .

------

היתה זו אתנחתא קלה מבריאותו של ראש הממשלה.
יופיו של החטא 355498
סליחה על הבורות, לא אומרים נימפט?
You name it, we've got it 355935
במיתולוגיה הרומית זה Nympha, וביוונית מילה שההגייה הכי קרובה שלה היא Nymphay, נימפיי, והמילה הזאת בכעין תעתיק עברי, נימפיי, מופיעה תוך איזכור המקור היווני גם בספרות המדרשים שלנו (היה הרבה צירה אצל היוונים המשונים האלה. אנטיגונה היא אנטיגוניי, אתנה היא, שוד ושבר לחיך - אתייניי, וכולי וכולייייי :-]).

באנגלית קיימים שני מונחים, nymph ו-nymphet. נראה לי שלפני זמנו של נבוקוב ובמידה מסויימת גם אחריו, המונח הראשון היה היותר מקובל. במילון אוקספורד האנגלי-אנגלי-עברי במהדורת 1993, למשל, מופיע רק nymph. באנגלית יש, אגב, גם nympha, אך במובן שונה - אנטומי-נשי.

נבוקוב השתמש ב-nymphet. אינני יודעת אם זה ממש בהשפעתו הישירה, אך כיום מקובל להשתמש ב-nymph בהקשרים מיתולוגיים, וב-nymphet - בהקשר של יחסי קטינה-מבוגר.

בתרגומים עבריים היה מקובל - נימפה, ברבים - נימפות, וכך זה מופיע גם אצל אבן-שושן.

בתרגום הישן ללוליטה, ב-‏1959, השתמש יוסף ורהפטיג במילה - "נימפונת" (אולי גם הגה אותה לצורך העניין), וברבים - נימפונות. בתרגום החדש של דבורה שטיינהרט מ-‏1986 - נימפית, ובלשון רבים - נימפיות (נימפיות, זהו גם שמה של משפחת פרפרים, ונימפית - שם סוג אחד מתוכה).

בתגובה 355102 כתבתי "נימפות", ריבוי - "נימפה", משום שבאמת התכוונתי למונח המיתולוגי ולא לזה הנאבוקובי. בעקבותיי, כנראה, השתמש בצורה הזאת זה מתגובה 355310, ובעקבותיו הלכתי אני בתגובה 355430. זהו.

(ובעצם סליחה על כל בלבול המוח, אתה בטח לא ציפית לתגובה כזאת ארוכה)
  You name it, we've got it • האייל האלמוני
  You name it, we've got it • האייל האלמוני
  My name is Asher Lev • ראובן
  The Reluctant Nymphet • רון בן-יעקב
  The Reluctant Nymphet • ראובן
  The Reluctant Nymphet • הנמלה העמלה
  יופיו של החטא • ירדן ניר-בוכבינדר
  כמים הפאנים לפאנים • האייל האלמוני
  (חרמפאפפפ) • האייל האלמוני
  (חרמפאפפפ) • מדריך שימוש
  (חרמפאפפפ) • האייל האלמוני
  פן • שוטה הכפר הגלובלי
  חרמפפפפ בריבוע • שוטה הכפר הגלובלי
  על עוני • יעקב
  על עוני • היא
  על עוני • יעקב
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • יעקב
  על עוני • היא
  על עוני • יעקב
  על עוני • היא
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • שוטה הכפר הגלובלי
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  דירה לגור בה • האייל האלמוני
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • יעקב
  על עוני • יהונתן אורן
  על עוני • יעקב
  על עוני • יהונתן אורן
  על עוני • יעקב
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  על מצב התבונה • חשמנית דאגנית על מונית
  על מצב התבונה • איציק ש.
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • יעקב
  על עוני • היא
  על עוני • ערן בילינסקי
  על עוני • האייל האלמוני
  ללא כותרת • ערן בילינסקי
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  על עוני • נועה ו
  על עוני • הקשה המקשה (בבושת פנים)
  ארך אפיים ורחב שת • ראובן
  ארך אפיים ורחב שת • ראובן
  ארך אפיים ורחב שת • הקשה המקשה
  ארך אפיים ורחב שת • ראובן
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • יעקב
  על עוני • ראובן
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • יעקב
  על עוני • האייל האלמוני
  על עוני • יעקב
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  על עוני • כבשה
  על עוני • יעקב
  על עוני • איציק ש.
  על עוני • יעקב
  על עוני • כרמית
  על עוני • אחד כזה מין טושטוש
  על עוני • בשם יעקב ובשם א-לוהים!
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל הצעיר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ערן בילינסקי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אורי גוראל-גורביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ערן בילינסקי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אביב י.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • נועה ו
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • קהלת
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • היא
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ירדן ניר-בוכבינדר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אביב י.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ערן בילינסקי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אביב י.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורון הגלילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורון הגלילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורון הגלילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אריאל ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה, אין על זה ערך בויקופדיה? • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • עמרי גולדשטיין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  מלגו ומלבר • ראובן
  מלגו ומלבר • טלי וישנה
  מלגו ומלבר • ראובן
  מלגו ומלבר • ל.ב.פ., תל אביב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • התאחדות מגדלי הבשר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • כליל החורש נאורי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • כליל החורש נאורי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • כליל החורש נאורי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ירדן ניר-בוכבינדר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • כבשה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • כבשה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • נועה ו
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דרור
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  I'm Loathing It • ראובן
  I'm Loathing It • האייל האלמוני
  I'm Loathing It • גילי
  East Germany Rocks • האייל האלמוני
  Liverpool Rocks • ראובן
  ''על בטוח'' שולת • ירדן ניר-בוכבינדר
  Liverpool Rocks • ירדן ניר-בוכבינדר
  Liverpool Rocks • האייל האלמוני
  Liverpool Rocks • ירדן ניר-בוכבינדר
  Liverpool Rocks • האייל האלמוני
  Liverpool Rocks • דורון הגלילי
  Liverpool Rocks • ירדן ניר-בוכבינדר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • כבשה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • ירדן ניר-בוכבינדר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • עוזי ו.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורון הגלילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • יהונתן אורן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טלי וישנה
  nature in a box • ראובן
  nature in a box • אחד אחר
  nature in a box • ראובן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • איציק ש.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • איציק ש.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • יעקב
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • אורי גוראל גורביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • האייל האלמוני
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • אורי גוראל-גורביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • האייל האלמוני
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • אורי גוראל-גורביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • האייל האלמוני
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • אורי גוראל-גורביץ'
  הכל נשאר • האייל האלמוני
  הכל נשאר • אורי גוראל-גורביץ'
  הכל נשאר • עוזי ו.
  הכל נשאר • אורי גוראל גורביץ'
  הכל נשאר • עוזי ו.
  הכל נשאר • אורי גוראל-גורביץ'
  הכל נשאר • אלון עמית
  הכל נשאר • אורי גוראל גורביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • האייל האלמוני
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • האייל האלמוני
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • גדי אלכסנדרוביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • אורי גוראל גורביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • אורי גוראל גורביץ'
  איך אתה מצליח לשמור על קשר עם עוזר המחקר שלך? • יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • איציק ש.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • איציק ש.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • איציק ש.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • הנמלה העמלה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • הנמלה העמלה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • easy
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • צפריר כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורון הגלילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • סמיילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  איזו קבוצה? • עופר
  איזו קבוצה? • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • עמרי גולדשטיין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אביב י.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • סמיילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • סמיילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אח של אייל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורון הגלילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  Red Squeeze Button • ערן בילינסקי
  Red Squeeze Button • האייל האלמוני
  Red Squeeze Button • האייל האלמוני
  Red Squeeze Button • האייל האלמוני
  Red Squeeze Button • איציק ש.
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • עמרי גולדשטיין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • הנמלה העמלה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוטה הכפר הגלובלי
  השערה משלימה • רון בן-יעקב
  השערה משלימה • שוטה הכפר הגלובלי
  סינדרום הצפרדע • רון בן-יעקב
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • ראובן
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • רון בן-יעקב
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • ראובן
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • ראובן
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • ערן בילינסקי
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • ראובן
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • שוטה הכפר הגלובלי
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • האייל האלמוני
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • האייל הצעיר
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • דורון הגלילי
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • האייל הצעיר
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • האייל האלמוני
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • קהלת
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • לא חרדי ולא עורך-דין
  מי הזיז את הצפרדע שלי? • סמיילי
  סינדרום התרנגולת • טלי וישנה
  טלוויזיה בבוטאן • האייל האלמוני
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • טלי וישנה
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • טלי וישנה
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • גדי אלכסנדרוביץ'
  סינדרום התרנגולת • דובי קננגיסר
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • דובי קננגיסר
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • דובי קננגיסר
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • דובי קננגיסר
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • רון בן-יעקב
  סינדרום התרנגולת • גדי אלכסנדרוביץ'
  סינדרום התרנגולת • האייל האלמוני
  סינדרום הצפרדע • גילי
  סינדרום הצפרדע • רון בן-יעקב
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • הנמלה העמלה
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • קהלת
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני 3
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גילי
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל היפאני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • שוקי שמאל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אורי גוראל-גורביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אביב י.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • טל כהן
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • גדי אלכסנדרוביץ'
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • אביב י.
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל היפאני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • לא חרדי ולא עורך-דין
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דובי קננגיסר
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • דורפל
  פחד ותיעוב ב"The Sims" • האייל האלמוני
  סתם הערה טכנית. • כליל החורש נאורי
  סתם הערה טכנית. • דובי קננגיסר
  סתם הערה טכנית. • שוטה הכפר הגלובלי
  בנוגע לThe Sims • סימה!
  בנוגע לThe Sims • דורפל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים