שרון כמו שרון 347782
צעדו של שרון, הקמת מפלגת ''האחריות הלאומית'', מתאים לדרכו הפולטית כשתי טיפות מים, מאז שהזמין את שריד להצטרף ל''שלום ציון''. חוסר עמוד שדרה אידיאולוגי ועשיית מהלכים שתכליתם היחידה קידום מעמדו האישי.
אבל נראה לי שגורלה של ''האחריות הלאומית'' לא יהיה שונה הרבה מגורלה של ''שלום ציון''. הכושי עשה את שלו, והכושי ילך.
אני לא מבין אותו 347788
אז למה לדעתך הוא עשה את זה? מה הפריע לו להמשיך להיות ראש ממשלה שמדבר על "ויתורים כואבים" ועל "מפת הדרכים" ובעצם לא עושה כלום? הרי היתה לו קואליציה יציבה מפה ועד הודעה חדשה. ומה מפריע לו עכשיו לזגזג שוב ימינה להכריז משהו כמו "לא תהיה עוד התנתקות" או "עשינו מספיק ויתורים", להבחר בליכוד, ואז לראשות ממשלה? מה גורם לו לתת את רשות הממשלה לנתניהו בכל כך קלות?
אני לא מבין אותו 347821
אחרי בחירת פרץ, התקרבות הבחירות אינה תלויה בהחלטתו, והוא העריך ששוב לא ייבחר לראשות הליכוד, ובכך ייסים את דרכו הפוליטית. אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן.
להערכתי הוא סיים את דרכו בכל מקרה.
אני לא מבין אותו 347825
אז למה לקרב את הקץ? למה לא לנסות להחזיק עוד קצת? למה לא לנסות לנצח בליכוד?
אני לא מבין אותו 347948
ראש ממשלתנו מעריך שהסיכוי היותר גדול לשרידותו הוא דווקא ביציאה מהליכוד (1). אני מתפלא שיש לך ספק בזה. אתה באמת חושב שהוא פרש מהליכוד בגלל שהוא רוצה לעשות דברים טובים ומועילים ? ממש הגזמת.

(1) ההערכה האישית שלי שאכן הוא צודק והסיכוי לשרידות פוליטית של שרון מחוץ לליכוד גדול יותר, אבל אני גם חושב שהוא קטן מאד בשני המקרים.
אני לא מבין אותו 347954
לא. אני לא באמת חושב שהוא פרש מהליכוד בגלל שהוא רוצה לעשות דברים טובים ומועילים למדינה או לאזרחיה.

וכן. אני באמת לא מבין למה הוא פרש (או, בכלל, למה הוא הלך להתנתקות).
אני לא מבין אותו 347960
שאלת סיבת הליכתו של שרון להתנתקות, היא באמת שאלה, ובאמת ברור שהיה יכול לשרוד פוליטית בליכוד ללא התנתקות.
לדעתי, הסיבה היא ככל הנראה אחרת, אבל בכל זאת קשורה לא בטובת הכלל אלא בטובת הפרט, כשהפרט הוא שרון כמובן.
זה מכבר אפשר היה לחוש בשאיפתו העזה של שרון ללגיטימציה מהשמאל שהגדירו כאישיות שלילית, שבמדינתנו הוא הפוסק ונותן ציוני האישיות העליון. הרי לשם כך הלך וניהל משפטי דיבה ארוכים ומתישים. וכשלא הצליח היה זקוק למהלך יותר דרסטי, ולכן הלך להתנתקות. אני חושב, גם, שמבחינת המטרה הזאת הוא הצליח. בפוליטיקה, הם כמובן לא רוצים בו, אבל אם חיים רמון מצטרף למפלגתו, ברור שמוקצה כפי שהיה בעיניהם קודם הוא כבר לא.
אני לא מבין אותו 347972
זה נותן גם הסבר לפרישה מהליכוד.
אני לא מבין אותו 347977
איני סבור כך.
להערכתי את ה''מכה'' מבחינת דמותו בעיני השמאל הוא כבר עשה מעל ומעבר, ולא נראה לי שיש באמתחתו שפנים נוספים.
אבל זה הותיר אותו בבעייה בתוך הליכוד, ופרישתו היא ניסיון להיחלץ ולשרוד בכל זאת בזירה הפוליטית.
שרון כמו שרון 347790
אני לא מבין אותך. הרי זה הרגע לו כולם ציפו, הרגע שנראה באמת כמה ממצביעי הליכוד באמת תומכים בדרך המדינית החדשה שהתווה שרון.
שרון כמו שרון 347822
אז איפה הסתירה ?
שרון כמו שרון 348023
אז אתה אמור לשמוח. במקום זאת אתה ממשיך לרדת על שרון, כאילו זה איזה רפלקס.
שרון כמו שרון 348091
אולי אני קצת שמח קצת בגלל הסיבה שהעלית. אבל השמחה שלי בטלה בששים לנוכח העצב הגדול עקב תהליך ההתנתקות שהושלם.
וניסיון להעריך את מניעיו של שרון בעשיית מהלכיו, וביקורת עליו אינה פסולה בין אם אני שמח או עצוב.
שרון כמו שרון 348095
עצב שלך-שמחה שלי.
שרון כמו שרון 347826
אבל, אבל, אבל...
בליכוד בכל זאת נשארים לא מעט משרי ההתנתקות (מופז?, ליבנת, נתניהו, הנגבי...).
שרון כמו שרון 347949
כשמופז הכריז באופן חד משמעי שהוא נשאר בליכוד הוכיתי בתדהמה. אבל עכשיו הוא כבר במתלבטים. . .
חוקי הפיסיקה לא השתנו . . .
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353059
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353091
מופז באמת מוקיון ומתאים לקירקס הפוליטי בישראל.

אבל מה שמסקרן אותי, בעקבות ה''מפץ'' והריקושטים הנילווים, זה מה עובר בראש של החברה שרצו לשלוח את שרון חזרה לחוה, כעונש על ההתנתקות.

שמחה לאיד זה רגש שאין להתגאות בו.
ואני מודה שאני מתבייש.
אבל אחרי הכוחנות וההתנשאות של ההם, אני לא מצליח להתאפק.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353097
אתה מקדים את המאוחר.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353120
אולי. אבל אני סקרן לדעת מה עובר להם בראש *עכשיו*.

ואני שמח *עכשיו*.

אגב, יש עוד מישהו שסבור שלא הייתה תמיכה של רוב העם בצעדים של שרון?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353130
אני חושב ש*בזמן הבחירות* לא היתה תמיכה של רוב העם בצעדים כמו אלה ששרון עשה לאחר הבחירות.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353145
אני לא בטוח שאתה צודק אבל בטוח שזה לא רלבנטי. אנחנו לא בחרנו רובוט עם תוכנית צרובה שהוא חייב לבצע. אנחנו בחרנו מערכת ממשל שתמשול בנו עד הבחירות הבאות. המערכת הזו - שרון, באישור הממשלה, באישור הכנסת, באישור בתי המשפט - משלה והחליטה עבורינו מה צריך לעשות. לפי דעתי/הבנתי במערכת כזו זה כמעט בלתי אפשרי שיעשה משהו רציני בניגוד לרצון רוב העם. אבל אם למישהו היו ספקות, באו הסקרים האחרונים ופסקו:

אם הבחירות היו מתקיימות *עכשיו* אז שני שליש מחברי הכנסת היו תומכים בהתנתקות.

The Defense Rests .
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353155
כן ולא.

פורמלית אתה צודק לגמרי.

מבחינה אתית, שרון בכל זאת עשה כאן מעשה שהוא קצת יותר מזה, הוא בחר למלא מדיניות אליה הוא התנגד באופן נחרץ במהלך הבחירות, מבלי שהשתנה שום דבר במציאות עצמה שיצדיק את זה, ומבלי שהוא עצמו התמודד ציבורית עם הסתירה הזאת.

וכאן מגיעים ל"אשם" האמיתי, לא שרון נתן לעצמו את המנדט, אנחנו (לא אני, כמובן) נתנו לו. למרות שידענו על מי מדובר. מה שמדהים אותי שעכשיו, אחרי שהוא שיקר (שוב) בכזאת גסות ובוטות למצביעיו, הוא מוביל בסקרים. אותך זה אולי משמח, אותי זה מעציב. אתה אומר שלפי הסקרים שני שליש מהציבור תומך בהתנתקות, ואני מבין שלמעשה שליש מהציבור תומך בהעברת זכות הבחירה ממנו לשרון. זה עצוב פעמיים, פעם אחת בגלל שאנשים בוחרים לתת למישהו אחר לחשוב במקומם, ופעם שניה שהמישהו הזה הוא שרון.

בבחירות ב-‏2001, שאלו את ביילין למה ברק אחרי היציאה מלבנון (שנתמכה, כנראה, על ידי רוב הציבור) מפסיד לשרון בסקרים. ביילין ענה שזה בגלל שהנסיגה מלבנון כבר היתה, והציבור בוחר בשביל מה שהוא רוצה שיהיה. גם ההתנתקות כבר היתה, ואין לי שמץ של מושג מה הציבור רוצה שהוא בוחר בשרון.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353169
הציבור מצביע לשרון מאותה סיבה שילדים אוהבים ביצת קינדר: בשביל ההפתעה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353170
האמת, שמצד שני, יש משהו מבדר בלראות את שרון משחק במגרש הפוליטי. כמו לראות פיל נוסע על חד אופן ומקפיץ שלוש כדורים על החדק. אתה כל הזמן בטוח שהנה הוא הולך ליפול, או לפחות לאבד איזה כדור, וכל פעם הוא ממשיך לסוע כאילו כלום. מהבחינה הזאת, אני באמת אצטער אם הוא יעזור וישאיר אותנו עם נתניהו ופרץ.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353176
1. גם אני לא הצבעתי לשרון ואני מתאפק בכל כוחי לא להצביע בשבילו עכשיו.

2. אני לא חושב ששרון תיכנן "לעבוד" על מצביעיו. והוא לא אמר שבשום מקרה הוא לא יתנתק (התחייבות חד משמעית כזו אתה יכול לקבל רק ממי שלא מתכוון להיבחר לראשות הממשלה). הוא מיצב את עצמו ימינה ממצנע וזה היה נכון.

3. אני מאמין שהוא השתכנע, בגלל ארועים ולחצים דיפלומטיים שלטובת מדינת ישראל צריך לבצע את ההתנתקות. אבל מי אני? אם לא היה רוב של נציגי העם (הכנסת) שתומכים בו, הוא לא היה מסוגל לבצע את התוכנית.

4. לדעתי אנחנו ממנים ממשלה וכנסת (בהשגחת בית משפט) *בדיוק* בשביל שיחשבו בשבילינו. זה לא יון העתיקה ולא ועד הבית. זו דמוקרטיה ייצוגית. אם נציג אחד משתגע או מרמה יש 119 אחרים שמאזנים אותו, אבל אנחנו (האזרחים) יכולים רק לצעוק ולהעניש בבחירות הבאות.

5. אם רוצים למנוע מראשי ממשלות להחזיר שטחים, הכנסת יכולה לספח אותם, אם יש לזה רוב.

6. לגבי מה שהציבור רוצה, אני חושב שאחרי 38 שנה שמיעוט קטן וקולני עושה פורפרה מהמדינה, הציבור רוצה מישהו שלא מפחד מהמיעוט הזה.
תראה למד מכל זה שאול גלדשטיין מיש"ע:
"אחרי ההתנתקות, אומר גולדשטיין, "חלק גדול מהציבור שלנו הבין פתאום שהדגל שהנפנו כל השנים לא התחבר לאף אחד. היינו חלוצים לפני אין-מחנה. רצנו לבד, הסתערנו קדימה, הסתכלנו אחורה וראינו שהגייסות לא קיימים. לכן הצעתי לחברי ביש"ע, אחרי ההפסד של חבל עזה, להודיע שאין יותר מועצת יש"ע"

אם מגיע לשרון קרדיט, זה לא בגלל שהוא פינה את עזה או שמר על גוש עציון. זה בגלל שהוא הצליח לעצור כנופייה ששלטה במדינה הזו - מעל לממשלות - כמעט 40 שנה.
בהגזמה קלה אפשר להגיד שהוא המכבי ששיחרר את ארץ ישראל.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353184
2. אמירות כמו "דין נצרים כדין תל אביב" ו"לא יהיה פנוי ישובים נוסף" הן מספיק חד משמעיות.

3. נכון. מי שבחר בכנסת כזו (ואנחנו בחרנו בכנסת כזו) לא יכול לבוא בטענות לאחרים. הציבור (הימני) מטומטם, והציבור (הימני) שילם.

4. כן ולא. הנציגים שלנו אמורים להציג בפנינו את השקפת עולמם, ויכולת הביצוע שלהם, ואנחנו אמורים לשפוט מי מהם יבצע בצורה הטובה ביותר את השקפת עולמנו. בשביל זה אנחנו כן אמורים לחשוב. ואפילו את המעט הזה לא כולנו עושים.

6. אני מקוה שאתה צודק, ושלא תסביר לי בעוד ארבע שנים איך מגיע קרדיט לשרון על זה שהוא הצליח לעצור את כנופיית שלום עכשיו, את כנופיית שלטון החוק, או את כנופיית זכויות האדם. כל הכבוד לשרון על זה שהוא הצליח לעצור אותם, חבל שהוא לא אמר שהוא הולך לעשות את זה מראש, ושהוא לא עצר לבדוק אם זה באמת רצון העם.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353315
2. אפשר להתווכח על זה. העובדה היא שבערך 50% מהליכוד עצמו הלך איתו ולא חשב שזו תרמית. אני מתפלא שאין איזה תיאוריית קונספירציה, על שרון-ליבני-אולמרט-מופז-שלום שעשו יד אחת לרמות את הציבור. אין לי אלא לחזור: עם כל הכבוד לבולדוזר, הוא לא היה יכול לעשות את זה לבד. והעובדה שהיו איתו מספיק אנשים (מנבחרי העם) נותנת לגיטימציה למעשיו.

3. נו, אז עכשיו הציבור מאשרר את בחירתו ונותן יותר כוח לשרון. אז או שהציבור ממש אידיוט או שהוא קיבל מה שהוא ביקש. אני, כברירת מחדל, מעדיף את האפשרות השניה.

4.א. בתיאורטי: לדעתי האזרחים יכולים לחשוב לקראת הבחירות. אחרי זה, הם צריכים לחכות או מקסימום למחות.
4.ב. במעשי: נו, יותר ממחצית מצביעי הליכוד עברו לקדימה. איזה אישור יותר ברור אפשר לקבל לזה שהוא עשה מה שהם חשבו לנכון?

6.גם אני מקווה שהוא "יעצור באדום" וזוכר שיש לו נטיות דיקטטוריות. אני בכלל לא מגן על האיש עצמוו אבל חושב שמה שהוא עשה בשנתיים האחרונות היה חוקי, לגיטימי, וטוב ליהודים.
בגלל נטיות הבולדוזר אני לא רוצה להצביע בשבילו. אבל מודה שאם כל החלופות מסתכמות בנתניהו ופרץ, יש לי בעיה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353333
4) נחכה ונראה

6) נחכה ונראה.
היה תהיה 353561
זה נשמע כמו ''היה לא תהיה''.

שרון ככל הנראה יהיה ראש הממשלה הבא. אפשר להתפלל. אפשר להתכחש. אפשר לעשות פולסה דנורא ואפשר לחכות בתקווה. לפעמים זה עוזר. אבל בפעם האחרונה היה הייתה. אז אי אפשר לסמוך על זה.
היה תהיה 353583
אתה מתבסס על סקרים. אני מתבסס על 50 שנות הסטוריה פוליטית בישראל, כולל סיפורי הסקרים ושברם.

פשוט נחיה ונראה.
היה תהיה 353617
אחי, אני מתענג על הרגע.
אילו הבחירות היו נערכות *היום* הוא היה מקבל 41 מנדטים ויושב בראש הממשלה.

לגבי העתיד, זו מדינת ישראל. המשיח יכול לבוא מחר. אנחנו תמיד מחכים.
היה תהיה 353643
אבל הבחירות לא מתקיימות היום ואנו לא חיים בימות המשיח.

מכיוון שבסופו של דבר אנו נחזור לרצועת עזה ולכל שטחי יש"ע הרי שאני איני מודאג. רק חבל לי על כל הדם שיישפך, על הקריסה הכלכלית ועל השחיתות הפושה.

ושאלה אישית:

אתה מכיר מסביבך אנשים שהצביעו בעבר לימין ועכשיו הולכים להצביע "קדימה" או מפלגת העבודה? אני מבין שיש כאלה, אבל כמה?
אשרי המאמין 353668
אני מאמין שעוד נחזור גם לבגדד ושהמשיח בוא יבוא ולכן הרי שאינני מודאג.

ואשר לשאלה האישית:
חס וחלילה. אני לא מכיר אף אחד שהצביע בעבר לימין. הרי כתוב "במושב ליצים לא תשב".
אשרי המאמין 353700
אם כן, ידידי היקר, מה גורם לך לחשוב ש 51 מנדטים של הימין (7 איחוד לאומי, 6 מפד"ל, 38 ליכוד) הולכים להתנדף ולרדת ל 31 (9 איחוד לאומי + מפד"ל, 6 ישראל ביתינו, 16 ליכוד).
מה גורם לכך ש 20 מנדטים הולכים להעלם מהימין ולעבור למפלגה המושחתת, השמאלנית, האופרטוניסטית וחסרת כל מצע של האדונים שרון, אולמרט, מופז וצחי הנגבי?
האם באמת נראה לך שביצוע ההתנתקות היתה כה מוצלחת ש 20% מהציבור היהודי החליט לעבור משמאל לימין?
אני מבין שמותר לך להריח ריח פסגות ולשגות באשליות, אבל האם ההתפכחות ב 29 במרץ לא תהיה מכה קשה מדי? האם לא עדיף לחיות עם תקוות סבירות והגיוניות? אני חושב שתקווה שהימין + חרדים לא ישיגו 61 מנדטים היא סבירה. תסתפק בה ואל תשעה לדברי הבל.
אשרי המאמין 353704
אינני מבין אותך יעקב, לעומת הסקרים השיטחיים אתה מופיע באופן מאד מכובד ומדעי ומביא את הידע רב השנים שלך. הידע רב השנים יכול להביא למסקנה אחת. שאי אפשר לחזות היום שום דבר.
אשרי המאמין 353707
הידע רב השנים מעיד שהשמאל + דתיים מעולם לא ירד מ 54 מנדטים, מאז 1977 ואולי עוד קודם לכן. אני אופתע מאוד מאוד אם זה ישתנה היום ללא שום סיבה נראית לעין.
אשרי המאמין 353719
בשנת 77 שמעתי הרצאה של שבח וייס (לפני הבחירות) שהסתמך על נסיון של 28 שנים. אין לי שום רצון לשחזר בשבילך את מה שהוא אמר. הוא היה פרופסור למדע המדינה ואף חקר מערכות בחירות.
אשרי המאמין 353749
תשחזר, חופשי. ההבדל בין 73 ל 77 לא היה כה גדול (הליכוד עלה בארבעה מנדטים). מה שקרה היה שד"ש לקחה לעבודה 15 מנדטים ולכן הדתיים העדיפו ללכת עם בגין. באותה מידה יכלו המערך, ד"ש והמפד"ל ליצור קואליציה.
אשרי המאמין 353758
ד"ש מיתנה את תבוסת מפלגת העבודה. אם ד"ש לא היתה קמה, אני מניח שלפחות חצי מבוחריה היו בוחרים ליכוד, כלומר עוד 7 מנדטים.
אשרי המאמין 353818
או שכן או שלא. אני חושב שלא. ד"ש נתנה אפשרות להעניש את המערך בלי לבגוד. כך היה גם עם מפלגת המרכז ואולי גם עם שינוי וקדימה. אבל בפרופורציות. שני שלישים מהמצביעים זה מופרך. אני מתחיל לחשוד שהסקרים פשוט מפוברקים. הרי התקשורת מגוייסת למען שרון מה אכפת להם לפברק סקרים? ‏1

1 האמת היא שזה לא נשמע לי סביר. אני רק לא מוצא הסבר אחר.
אשרי המאמין 375273
(המשך הסבב)
שמאל+דתיים: אם ניקח מהעבודה שמאלה, אז זה יוצא 53 מנדטים (עבודה, מרצ, חד"ש, רע"ם-תע"ל, בל"ד). יש להחליט האם להוסיף את קדימה/גימלאים.
אשרי המאמין 375315
בשביל יעקב קדימה זה ימין קיצוני.
אשרי המאמין 375317
??
אשרי המאמין 375319
סליחה, פליטת מחשב פרוידיאנית. שמאל קיצוני, כמובן.
אשרי המאמין 375321
אני לא חושב ששוקי קיצוני במיוחד.
אשרי המאמין 353940
רעי,
עליך להיזהר. אתה עובר על איסור חישובי הקיצין.

אני לא מנסה לחשב או להעריך את תוצאות הבחירות. כמו שאמר הרמב"ם "עליך לדעת שהקץ על דרך האמת לא יתכן לשום אדם לדעת אותו לעולם". מה שאני חוגג זה את העובדה שהתמיכה בשרון *ברגע זה* - רגע אחרי ההתנתקות - מרקיעה שחקים. וזה למגינת ליבם של המורדים ומועצת יש"ע שחשבו שהם ישלחו אותו לגדל כבשים בחוה כעונש ולמען יראו ויראו.
אתה יכול לראות בשמחתי מעין "מסיבת הודיה" שמזימתם לא צלחה. למרות שאין ביטחון ששרון יהיה ראש ממשלה פופולרי לעד.
אשרי המאמין 353941
תחגוג. תחגוג. קרא את ישעיהו כב על החוגגים על הטיטאניק.
אשרי המאמין 354054
ישעיהו כב? (נבואה בלי ספינה, בלי אוקיינוס, רק עם חגיגות על הגגות) אני גיליתי נבואה הרבה יותר מזעזעת: אפופידס שלנו ידע כבר בפברואר 2003 שנעמי שמר תתוודה לפני מותה שירושלים של זהב הוא שיר באסקי (הוא קצת טישטש את זה בדיבורים על "משהו טאמילי", רק כדי לא להמם את העם יותר מדי - אבל הוא ידע! אי אפשר להכחיש את העובדה המדהימה הזאת!). תגובה 131032.
אשרי המאמין 354087
הוא אמר שזה באסקי וזה היה ידוע. הוא לא אמר שהיא תתודה.
אשרי המאמין 354088
נבואה לא מיועדת לחיזוי העתיד אלא להפיק לקחים מוסריים.
אשרי המאמין 375272
(המשך הסבב)
51 מנדטים של הימין (איחוד-מפד"ל, ליכוד) הפכו ל-‏32 (איחוד-מפד"ל, ליכוד, ישראל ביתנו).

ימין+חרדים: 51 מנדטים
אשרי המאמין 375420
הופתעתי.
היה תהיה 353765
אם הבחירות היו נערכות *היום*, אז לליכוד היה ראש מפלגה לפני שלושה חודשים, והיינו אחרי מערכת בחירות ארוכה. מן הסתם גם הסקרים היו נראים אחרת.
היה תהיה 354995
יוצא מזה, ש"אילו הבחירות היו נערכות היום", בשימוש המקובל, הוא ניסוי מחשבה שאינו מוגדר היטב: תגובה 68044. אבל זה קצת קטנוני: ברור שזה פשוט ניסוח מושך-אוזן, גם אם לא מדויק, לסכום תשובות האנשים לשאלה "באיזו מפלגה אתה תומך עכשיו", או לחילופין "לאיזו מפלגה אתה חושב עכשיו שתצביע בבחירות".

במאמר מוסגר, ההבדל בין שתי השאלות האחרונות מעניין; אצל אנשים רבים אתה יכול לשמוע ביום הבחירות או אחריו שהם בעצם היו מעדיפים להצביע X, אבל בגלל Y הם הצביעו/יצביעו בסוף Z (*). השאלה הראשונה מהשתיים מטה לכיוון X. אפילו אם הסוקרים שואלים את הנסקרים את השאלה השנייה, אני משער שיש הטייה לכיוון X.

(*) מבחר ערכים להציב ב-Y: חשש ש-Z לא תעבור את אחוז החסימה, X היא הבית, הלב אמר ככה והשכל ככה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353513
2. כששמעתי על רשימת הליכוד (אחרי הפריימריז) הייתי בטוח שמספר המנדטים שלהם ירד לחצי, חשבתי לעצמי שעם ישראל לא אדיוט מספיק בשביל להצביע לרשימה שכוללת את אפללו, בן לולו, גמליאל, גבריאלי, אברהם, בלומנטל, אברהם, גורולובסקי וכחלון. טעיתי. וכשיש נבחרי עם כאלה, אפשר להעביר כל דבר שרוצים. עובדה.

3. א. נתתי לך למעלה את הסיפור של ביילין, ההצבעה הנוכחית לא מראה מה הציבור חושב על מעשי העבר.
ב. אם לאחר ששרון הצהיר שהוא לא יפנה ישובים, הוא פינה, מה הוא יעשה אחרי שהוא מצהיר שהוא יפנה ישובים? אין לי שמץ של מושג, וגם לציבור אין.
ג. לכן, האפשרות השניה, ככל שגם אני הייתי רוצה לקנות אותה, פשוט לא סבירה.

4. אם הציבור רוצה נסיגה נוספת, הוא צריך להצביע למפלגות שמצהירות שהן תומכות בכך, ושיש להם היסטוריה אמינה, מר"צ, עבודה, שינוי...

6. לך יש בעיה? אתה הרי הלחם והחמאה של שינוי, לא?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353547
2+3. יש כאן יותר מדי נקודות שאפשר לדון בהם לעד. על חלקן אני מסכים איתך ועל חלק אחר לא. בשורה התחתונה, תגיד:

---- אתה חושב שרוב הציבור *עכשיו* לא מרוצה ממה ששרון עשה?

4. כאן בדיוק בא הטיעון של חיים רמון שהמפה הפוליטית לא מייצגת את הציבור. מרבית האנשים הם "מרכז" שרוצה הנהגה פרקטית. לא כזו שתמשיך לפתח התיישבות בשטחים כדי שלא יהיה אפשר להגיע להסדר לעולם, ולא כזו שמוכנה להוריד את המכנסיים מראש, לפני שהיא יודעת עם מי היא נכנסת למיטה. הנהגה "מרכזית" כזו לא יכולה לשרטט מפה או להציב לוח זמנים מראש. הם יכולים רק להכריז: אנחנו רוצים להגיע לגבולות קבע, אנחנו רוצים להנמיך את הטרור ולנסות להגיע להסכם. אבל לא הכול תלוי בנו. אנחנו מבקשים את אמון הציבור ל-‏4 שנים כדי שנוכל להגיב לאירועים. אנחנו יודעים שמרבית השטחים לא ישארו בידינו ואנחנו רוצים להשתמש בהם לצורך משא ומתן, בהתאם להתנהגות של הצד השני. אולי נוריד עוד ישוב, באופן חד צדדי ואולי לא. זה טקטיקה שאותה נקבע תוך כדי משחק.

אם אתה רוצה להצביע על מצע שאומר: ב-‏26 במרץ ניסוג מהתנחלות א' וב-‏7 לאפריל מהתנחלות ב', אתה לא בוחר ממשלה. במקרה זה, אתה הממשלה ואתה בוחר פקידי ביצוע. אפשר לדון בשיטה הזו אבל זו לא השיטה הקיימת.

6. שינוי who? יש מישהו שרוצה את טומי לפיד כראש ממשלה? (אני גם הלחם והחמאה של עלה ירוק). אני מסכים עם מה שהם אומרים אבל הם אומרים מעט מאוד ועושים עוד פחות. כן, יש לי בעיה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353549
2+3. כן. חושב שרוב הציבור *עכשיו* מרוצה ממה ששרון עשה. (ז"א, לא, אבל אני לא אוהב שלילה כפולה). מצד שני, אני חושב שיום לפני ששרון הכריז שהוא בעד יציאה מעזה, רוב הציבור התנגד ליציאה מעזה. למרות שגם אני מרוצה (בגדול) מהנסיגה מעזה, אני לא חושב שהמטרה יכולה לקדש את האמצעים. נבחרת על סמך הצהרות מסויימות, הגעת למסקנה שהן שגויות, לך לבוחר לקבל מנדט מחדש.

4. נכון. אבל מצד שני, אתה חייב לדעת מהם העקרונות של הנבחרים שלך‏1. אם הם מתנגדים לנסיגה מהתנחלות א' או לא. אתה יודע מה, פחות מזה. לא מעניין אותי מאיפה הם כן מוכנים לסגת ומאיפה לא, אני רוצה לדעת מה הנימוקים שלהם לסגת או לא לסגת. יש הבדל בין מי שלא רוצה לסגת בגלל שזו ארץ אבותינו שניתנה לנו על ידי אלוהים, לבין מי שלא רוצה לסגת בגלל שזה יעלה הרבה כסף. יש הבדל בין מי שרוצה לסגת בגלל שזה שייך לערבים, לבין מי שרוצה לסגת בגלל שזה מה שהאו"ם אמר. תנו לי נימוקים, תסבירו לי למה אתם תומכים או מתנגדים למשהו, ואני אוכל לקבל החלטה אם אני רוצה שנימוקים כאלה יובילו את המדינה.

6. אתה לא חייב לבחור בראש ממשלה, גם חבר בקואליציה, או באופוזיציה זה משהו. (האמת, אין לי פרון לבעיה שלך)

1 לכאורה, זה חיסרון של דמוקרטיה שמתמודדת מול דיקטטורה, אסאד לא צריך לתת דין וחשבון לאזרחיו. למעשה, לדעתי, זה יתרון.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353560
2+3. אנחנו מאוד קרובים. אתה רק דורש מרה"מ לקבל אישור מהציבור כולו, כל פעם שהוא משנה או מעדכן את דעתו. אני חושב שבמשטר ייצוגי, מספיק לו לקבל את אישור הכנסת (שהיא והוא קשובים להלכי הרוח בציבור). כנראה שעל ההבדל הדק הזה לא נצליח להתגבר.

4. גם אם הפער הקטן כאן נצטרך להשלים. הנימוקים שלהם הם פרקטיים, בערך כך: מכל מני סיבות יהיו פה שתי מדינות לשני עמים. זה כבר נתון. עכשיו השאלה היא מה הדרך הזולה ביותר (בחיי אדם וכסף) להגיע לשם. וזה טקיטיקה.
אם אתה חושב ש"שתי מדינות ..." זה לא נתון - תצביע ימינה מהליכוד, מאיזה שיקולים שבא לך. אם אתה חושב שתהיה כאן מדינה אחת לשני עמים (כל אזרחיה + זכות השיבה) - תצביע לרשימות הערביות.
על כל השאר נמשיך לפטפט באייל אבל זה לא ישפיע על הממשלה.

6. אמרתי לך שאני בצרות.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353568
2+3. זה לא מדוייק. אני לא דורש מרה"מ לקבל אישור מהציבור כולו, כל פעם שהוא משנה או מעדכן את דעתו, אלא רק כשהוא משנה את דעתו בעניין עקרוני שהיה במהותה של מערכת הבחירות. גם הדרישה הזאת היא לא דרישה פורמלית, אני לא חושב שצריך לשנות את החוק, אלא דרישה אתית, אני חושב שראש הממשלה צריך לעשות את זה בגלל ש"ככה צריך לעשות" (בדיוק כמו שאני חושב ששר שאין לו אמון בממשלה או בראשה צריך להתפטר, ועוד הרבה דברים שאף אחד במדינה שלנו לא עושה).

4. אני רוצה לשמוע אותם מנמקים. בשמם, לא בשם מקורבים יועצים ובלוני ניסוי.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353616
2+3. כאמור, לדעתי, בקונטקסט הפוליטי בישראל, לא היה שינוי מהותי בעמדתו. הוא לא הפך לשמאלני אלא הגיב לארועים. למי שהיה ברור, לפני הבחירות, שעזה היא לא שלנו מאז ולתמיד, היה גם ברור שדין נצרים זה רק עניין של זמן ותיזמון. וזמן ותיזמון זה לא עניין עקרוני. ולכן אני חושב שגם מבחינה אתית הוא נהג כהלכה. אבל אני מקבל את העובדה שיש גם דעות אחרות.
בדיוק בשביל זה יש חוק. כשיש חילוקי דעות אתיים, החוק קובע.

4. אני רוצה וילה וולוו. ואני מאחל לך שתקבל כל מה שאתה רוצה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353620
4. וילה ווולוו, אהה... טוב, זה עולה לי בהרבה זעה אבל... שיהיה... אני מאחל לך שתקבל את מה שאתה רוצה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353829
ל-‏4 שלך - אני לא בטוח ששרון מסכים איתך. קח את המפה של תוכנית הקנטונים הישנה של שרון (לא מצאתי עותק מקוון, מצטער), תצייר עליה את ההתנתקות בעזה ובצפון השומרון ואת הבניה בE1, ותראה שהמטרה היא לאו דווקא שתי מדינות.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354041
לא זכרוים לי פרטי תוכניתו "ההיא" של שרון. עכשיו הוא מדבר על מפת הדרכים. וגם זה לא עוזר למי שרוצה לדעת מה הוא בדיוק יעשה ובדיוק באיזה יום.
לא ברור לי, אתה טוען ששרון לא השלים עם הפתרון העקרוני של שתי מדינות? שהוא לא מבין את הבעיה הדמוגרפית?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354051
תוכנית הקנטונים מדברת, בגדול, על חלוקת רוב האוכלוסיה הפלסטינית לארבעה קנטונים: עזה, דרום, מרכז וצפון הגדה. ההפרדה בין הקנטון המרכזי לדרומי היא באיזור מעלה אדומים ובין המרכזי לצפוני באיזור אריאל. (עכשיו תבדוק אישורי בנייה בהתנחלויות ואת תוואי הגדר ולא תופתע)

מדובר על אוטונומיה חלקית מאוד. הסיכויים להגיע לאיזשהו הסדר לגבי תוכנית כזו, תוך דרישה מהפלסטינים לוותר מראש על כ-‏20% מהשטח הם אפסיים. (ועוד לא דיברנו על ירושלים וזכות השיבה).

האם זה שתי מדינות לשני עמים? תחליט אתה.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354079
רגע, רגע. אתה אולי מושפע מהפרופגנדה של מורדי הליכוד שמאשימה את שרון בשמאלנות. זה לא מה שאני טוען. אני לא חושב שהוא שמאלני, אוהב ערבים שרוצה לתת לפליסטינים מדינה שאפשר לחיות בה. זה לא הגיוני, בעיני, להאשים את שרון באנושיות כזו שהוא פתאום *רוצה* מדינה פלסטינית. לדעתי הוא מאוד לא רוצה. ולא ממש איכפת לו כמה הם סובלים או כמה אנחנו לא מוסריים.

אבל הוא מבין מה שכל ילד (אפילו ביבי) מבין: שאם אי פעם תיסגר עיסקה עם הפלסטינים היא תהיה דומה מאוד למתווה קלינטון-ברק. עוד שכונה לפה או לשם, עוד דונם לפה או לשם, אבל הפתרון העקרוני - של שתי מדינות - כבר נתון וכנראה אין בלתו.

--- מה שנשאר זה אם, איך ובאיזה מחיר דמים נגיע לשם.

מצד שני, מה שיעקוב, דב ואולי אפילו סמיילי לא מבינים, זה ששרון אף פעם לא חשב שהאדמה קדושה ושאפשר רק להקריב חיים למענה. הוא רואה באדמה נכס - אפילו נכס חשוב. אבל לא משהו שמתים בשבילו אלא משהו שחיים באמצעותו. מבחינה זו הוא תמיד היה שמאלני.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354081
אז זהו, שאני חולק על דעתך. אני לא חושב שמתווה ברק קלינטון הוא תוצאה הכרחית, אבל זה לא ממש חשוב. מה שכן חשוב הוא ש*שרון* לא חושב שהמתווה הנ"ל הוא תוצאה הכרחית. אחרת, איך אתה מסביר את הבניה בE1? זה ממש לא מסתדר עם המתווה....
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354085
אולי הוא לא מחוסן מטעויות. אולי הוא חושב שעם E1 הוא יקבל עוד דונם לפה במקום לשם. אולי הוא אישר את זה בגלל לחצי המורדים ואחרי הבחירות הוא ישנה כיוון. אני באמת רציתי שהוא יסביר וינמק בפני כל צעד שהוא עושה, אבל הוא מסרב ואני לא מבין את הכל.

אבל אולי תגלה לנו אילו חלופות עולות בדעתך במקום מתווה קלינטון ולאיזו מהם אתה חושב ששרון נוטה?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354153
לא הבנת אותי. לא טענתי שאני מתנגד למתווה קלינטון - אם אני מתנגד לו, זה מהצד השני - אלא שגורמים מעוניינים, בקונסטלציה מסויימת, יכולים למנוע את היווצרותו.

ההבדל בינינו הוא פשוט שאני לוקח (חלק) ממה ששרון אומר ברצינות. הוא באמת חושב שיהיה פה רק הסדר ביניים בעתיד הקרוב, ולא הסדר קבע. הסדר הביניים הזה יכלול 4 מובלעות פלסטיניות, שכשיורים קסאמים מאחת מהן - צה"ל מגיב בארטילריה.
סוף הסכסוך? כשהפלסטינים יהיו פינלנדים.

למותר לציין שאני חושב שה'פתרון' הזה הוא קטסטרופה. אני פשוט מציג איך אני רואה את המטרות של שרון.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354164
יורים תותחים על שדות פתוחים. בשלב הבא יפילו פצצות טונה על שדות פתוחים ואחר כך יפילו פצצות אטום בים.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 355021
יש לך אולי הסבר יהודי טוב מדוע תותחים היורים לתוך בתי אזרחים, גברים נשים וטף כולל הסבתא של לפיד, הם בגדר משאת נפש כל כך בוערת אצלך?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 355077
אם יש דב, יופע מיד.

לפני הבריחה המבוהלת מרצועת עזה, שקרו לנו שאם חס וחלילה ... אז הם ידעו מה לעשות. התותחים הללו הינם הצגה, כמו שהיו בענבי זעם ודין וחשבון. ההצגה הזאת הינה שימוש פוליטי בצה"ל ובזבוז של כספים שיכלו לעזור לעניים ‏1.התותחים הללו לא עושים רושם על אף ערבי.

כך שבתגובתי הקודמת לא טענתי שיש להפציץ את עזה או שלא צריך להפציץ את עזה. כל שטענתי הוא שלא צריך לבזבז תחמושת ‏2.

1 דמגוגיה בגרוש. האמת היא שיכלו להוריד מיסים.

2 מה רפול היה אומר על זה? כמה שהיום חסר לנו דור הנפילים.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 355084
בקיצור אתה מתגעגע לזמנים בהם הנואפים אוכלי החזירים והשפנים יחד עם צאצאי הסובוטניקים ירו בתותחים לתוך בתיהם של ערבים, כדי שצאן הקודש, בני ביתו ומקורביו של יעקב יוכלו בנחת רוח בעל-בתית לזמר זמירות של שבת כשהם ענודים אבנטי משי וריח הקישקא עולה מסיר הטשולנט המהביל.
אני מתוודה שתגובתי זו החליפה תגובה אלימה עוד יותר. יתכן שאין זה הוגן להיטפל למי שמתווכח עמך וכל דעה ניתן להגחיך ולבטל, אבל המידה שבה הגנים הקוזקיים בעם היהודי מצליחים לכסות והשתלט על הגנים של שפינוזה, איינשטיין, ר' ל''י מברדיצ'ב וי''ח ברנר לפעמים מוציאה מן הכלים.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 355086
הפעם הגזמת; אולי ריח החמין והקוסקוס?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 355108
אפשר להציע לך לקחת חופש מהעבודה, מהאייל ושאר לחצי החיים ולהרגע? או שזה נחשב אד הומינום פסול שימחק על ידי המערכת? יש משהו שכתבתי שהביא אותך לכתוב את התגובה המוזרה הזאת או שעצם ראיית השם שלי גורמת לך לאבד את הצפון?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354226
נדמה לי שהבנתי אותך ואולי לא הסברי את עצמי כהלכה.
לטענתי, שרון ואני (ואולי גם אתה) מסכימים שלא יהיה סוף לסיכסוך אלא במתווה קליטון. אפילו ביבי מבין את זה. אבל זה לא אומר שהצדדים בשלים לסיים את הסיכסוך.

גם לאור מה שהתפרסם אתמול ב-Newsweek, אני בטוח שאם הייתה נכונות בצד השני לסיים את הסיכסוך, שרון, כמו ברק, היה מוכן לחלק את ירושלים ולסגור עניין. ואני משוכנע שגם סילבן וביבי היו מחלקים את ירושליים בתנאים אלו וסוגרים עניין.

הצרה היא שבשלב זה אף אחד (כמעט) לא חושב שיש נכונות כזו מצד שני העמים. מרבית הישראלים עדיין מתעלפים כשהם שומעים "חלוקת ירושליים" ורוב הפלסטינים מתעצבנים כשהם שומעים "ויתור על זכות השיבה".

כלומר, כולם (להוציא פנטים בשני הצדדים) רואים את הפיתרון היחיד האפשרי אבל יודעים (כאן, בניוד לברק) שיש תהליכים שחייבים לעבור לפני שנגיע אליו. התהליכים הם:

1. הפלסטינים צריכים לגבש קולקטיב שאיתו אפשר לסגור עיסקה. כרגע יש רק פלגים פלסטינים. ועד שהם יתאחדו לעם אחד וריבון אחד אין עם מי לסגור עיסקה ואי אפשר לסיים את הסיכסוך.

2. הישראלים צריכים להפנים שחלוקת ירושלים זה לא מילה גסה. אפשר וכדאי לחיות עם זה. ובאופן יותר כללי צריך להשלים את ההפנמה של חילון האדמה. כשלא תהיה אדמה קדושה, אפשר יהיה לדבר במקום לירות.

3. הפלסטינים צריכים (וזה קשה) להתרגל לרעיון שהם לא יחזרו לבתיהם ביפו. נעשה להם עוול שאין דרך להופכו והדרך היחידה לכפר עליו היא בבניה של בית אחר בפלסטין החדשה.

עד ששלושת התהליכים האלו יושלמו אי אפשר לממש את הפתרון שכולם מבינים שאין בלתו. ככתוב "כי מנגד תראה את הארץ ואליה לא תבוא".
עד אז זה רק תקטיקה ואני מבין שאתה לא מצדד בתקטיקה של שרון. מה, עקרונית, אתה מציע כאלטרנטיבה?
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354261
שכחת נקודה חשובה מאוד. ההתנחלויות. יש פער אדיר בין התפיסה הישראלית לפלסטינית בשאלה מה לעשות איתם.

זו לדעתי הנקודה הקריטית, בניגוד לירושלים וזכות השיבה. מחד, בלי פינוי של ההתנחלויות, כולל הרוב המכריע של מה שנהוג לכנות בימינו 'גושי התנחלויות', לא תוכל לקום מדינה פלסטינית עם רציפות טריטוריאלית (הבעיה העיקרית היא מעלה אדומים, וגם המיקום של אריאל יוצר בעייתיות).
מאידך, קשה, לי לפחות, לראות את הממשלה הישראלית שמפנה את כל מאות האלפים האלה - והיד עוד נטוייה.

לדעתי אנחנו הולכים ומתקרבים לכיוון שבו האופציה היחידה (בהתחשב בלחצים בינ''ל) תהיה מדינה דו-לאומית (או מדינת כל אזרחיה, אבל ההבדל הזה הוא לא קריטי כרגע). לצערי הרב, עד שנוכל להגיע לשם יש קילומטראז' ארוך מאוד, ובדרך גם הרבה מאוד הרוגים ישראלים ופלסטינים.

או בקיצור - אני מקווה שאתה צודק, ואכן נגיע לשתי מדינות לשני עמים. לדעתי (ולצערי) את ההזדמנות הזו כבר פיספסנו.
זאב עם כבש 354294
אני אופטימיסט.

ההתנחלויות זו בעיה קריטית כי מיעוט גדול בישראל טרח במשך שנים לטפח אותה "לשם שמים". מה ששרון הראה בעזה הוא שאפשר להזיז התנחלויות. זו פריצת דרך כי עכשיו כל נער (גם נער גבעות) מבין שבתאונה הזאת, אלוהים לא מעורב. אלו רק משחקי כוח בין בני אדם. והמפה הפוליטית החדשה מציגה רוב ברור למפלגות פרגמטיות עם שוליים (עדיין רחבים, למרבה הצער) של קיצוניות קדושה. לכן, כשהתהליך יבשיל, רוב ההתנחלויות יפונו והגושים הגדולים יישארו – מי בריבונות ישראלית ומי בריבונות פלסטינית.

מצד שני, מה ההתעקשות על רצף טריטוריאלי במצב של שלום. הרי עזה וג'נין לא רצופות ממילא. וכמה רצף טריטוריאלי יש לישראל כשאום-אל-פחם תקועה לה בגרון. תושבי אאפ"ם חיו באושר ועושר במשך 50 שנה בריבונות ישראלית. אז אני חושב שתושבי אריאל או מעלה אדומים יכולים לחיות - *במצב של שלום אירופאי * - תחת ריבונות פורמאלית פלסטינית. זה לא יהיה הצעד הראשון.

בקיצור: אם לא יהיה שלום, ההפרדה המוחלטת לא תתממש ואם יהיה שלום ההפרדה המוחלטת לא ממש חשובה (ובלבד שלכל צד יש שטח מסוים ריבוני בלעדי, כדי לעמוד בכללים של "הגדרה עצמית").

לגבי מדינת כל אזרחיה, לדעתי זה תהליך פנים ישראלי שקורה במקביל לכל הסיפור הנ"ל. אבל הוא נראה גם לי, כרגע, עוד יותר רחוק.
זאב עם כבש 354313
קשה להאמין שהפלסטינאים יסכימו לקבל שטח עם ההתנחלויות שעליו. טענתם היא שזה שטח שנגזל מהם, וחלק מהשבת תהליך הגזלה הוא, מלבד סיום הכיבוש, גם החזרת השטח מההיבט הקנייני.

ויש עוד שלבים בין שלום אירופאי לבין המצב הנוכחי, שלבים שאולי ישמשו כשלבי ביניים לקראת שלום אירופאי.

ולגבי מדינה דו לאומית - אצל הפלסטינים זה כבר מיעוט לא מבוטל שאומר 'מדינה נורמלית לא נקבל - תנו לנו שוויון זכויות וזכות הצבעה בישראל'.
זאב עם כבש 354414
== >"גם החזרת השטח מההיבט הקנייני"
אהה, ההיבט הקנייני. זה המגרש הביתי שלי. אם מצליחים להוציא מהעניין את קדושת האדמה ואת הזיקפה הלאומית של שני הצדדים, מה נשאר? קניין. ואין קניין שאי אפשר לקנות בכסף. ובשביל כסף עמים לא נלחמים.
לכן, לדעתי, כשנישאר עם הבעיה של פיצוי על קניין, הכול יהיה פתור. רק שנגיע לשם כבר.

== > "ויש עוד שלבים..."
כן. אני לא חושב שהחלפת השטחים תעשה תוך יום. זה יכול לקחת שנים ולהתקדם בשלבים. אבל הפתרון של שלום אירופי תמורת מדינה שלמה וריבונית עם מעברים וכו', הוא התחנה הסופית. אם זה מוסכם על שתי ההנהגות והן מצליחות לחלחל את זה לעמים... "אין זו אגדה".

=== > הפלסטינים רוצים מדינה דו לאומית
אבל זו דרישה גדולה יותר מזכות השיבה. ולכן, לפני שיהיה פה פינדלנד, זה לא בא בחשבון מבחינת 99% מהישראלים. אם זה יכפה עלינו תהיה פה שפיכות דמים אין סופית.
זאב עם כבש 354471
== > "ויש עוד שלבים..."
הבעיה פה היא הביצה והתרנגולת. קשה לשפר יחסים בלי לסיים את הכיבוש, קשה לסיים את הכיבוש בלי לפנות התנחלויות, קשה לפנות התנחלויות נקודה.

=== > הפלסטינים רוצים מדינה דו לאומית
מסכים, וזה מה שהופך אותי לסקפטי.
זאב עם כבש 354484
אי אפשר שלא להבין את הסקפטיות שלך כי הבעיות שאתה מצביע עליהן קיימות. גם אני לא אומר שהפיתרון בכיס שלנו.

מצד שני, אני אומנם חילוני אבל אדם מאמין. וכתוב: "ראה נתתי לפניך היום את החיים ואת הטוב ואת המות ואת הרע...החיים והמות נתתי לפניך הברכה והקללה, ובחרת בחיים" (דברים ל').

אני בוחר בחיים. ו*מאמין* שאם ההנהגות, משני הצדדים, יפעלו בכיוון של בחירה בחיים (של אנשים!), אז יותר אנשים יחיו. זה פשוט.

ולבסוף, אם נשמע מדברי שיש לי משהו חיובי להגיד על שרון, זה רק העובדה שבשנתיים האחרונות נראה שהוא בחר בחיים.
זאב עם כבש 354490
שידרתי קצת יתר סקפטיות... אני לא חושב שאי אפשר להגיע לפתרון, ושצריך להאבק עליו כמה שיותר. אני פשוט חושב שהאפשרות שעד שנגיע לפתרון הזה יהיו עוד הרבה שנים רעות היא מאוד ריאלית.
זאב עם כבש 354708
על זה אפשר להסכים. אני רק הייתי מנסח את ההודעה לעיתונות כך:

אנחנו חושבים שהאפשרות שעד שנגיע לפתרון הזה יהיו עוד כמה שנים קשות היא מאוד ריאלית.

סתם, עניין של סיגנון.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354403
מה שאתה אומר ששני הצדדים עדיין פאנטיים מדי מכדי להגיע להסכם.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354417
אני אומר שבערך 20-30% בכל צד הם פנאטים שלא מעניין אותם כמה ימותו או יחיו כדי לרצות את אללה (או השם) וכדי לשמור על הכבוד הלאומי. אם, בשני הצדדים, 70-80% לא יצליחו לגבור על 20-30%, אנשים ימשיכו למות פה עד שיגמרו כל הכדורים... או כל האנשים.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354459
אני מדבר על הרוב לא על ה-‏20% .הרוב עדיין פאנאטי מדי מכדי לרצות לכפות על המיעוט הסדר.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354487
אני לא חושב שהרוב פנאטי. הרוב קצת אדיש וקצת עייף. והרבה "מחונך" ומעוצב על ידי הנהגות. אני חושב שאם היו מעיפים מפה את ה20% הפנאטים שלנו ו20% פנאטים שלהם, אז הכל היה בא על מקומו בשלום.

אבל כדי שהרוב (האדיש, הדומם, המחונך) יתגבר על המיעוט הזועם, הרוב צריך אנרגיה. וזה, לצערי, תהליך שלוקח זמן.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 354090
הסיכויים להגיע להסדר עם הפלשתינאים ללא חיסול עוצמתם הצבאית במלחמה נחושה ומוחצת הם אפס. ממילא לא משנה אלו תנאים תוסיף. תוכל גם לאמר ש:

הסיכויים להגיע להסדר עם הפלשתינאים בלי להקים 20 מסגדים ברמת גן הם אפסיים

או

הסיכויים להגיע להסדר עם הפלשתינאים בלי שלאיחוד הלאומי יהיו בכנסת בין 17-22 מנדטים הם אפסיים.

או

הסיכויים להגיע להסדר עם הפלשתינאים בלי להשאיר את אריאל בריבונות ישראלית הם אפסיים.

או

הסיכויים להגיע להסדר עם הפלשתינאים בלי שבית חולים בילינסון יקרא על שם עראפאת הם אפסיים.

כולם נכונים באותה מידה ושקולים לאמירה שלך.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353489
for about 10 years, people that were in favor of some compromise and realized that eventually we will have to give up at least some of the territories, still voted likud.

It was the likud's choice to either do what these voters want (which to slowly progress toward some compromise) or lose their votes. By choosing Sharon as their leader after he's already indicated his movement to the left, the likud initially made the first choice. Now they are making the second one.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353507
למה הם המשיכו להצביע ליכוד?

כששרון נבחר לראשונה, הוא נבחר על פני אולמרט, ונחשב למייצג של הצד הימני בתוך הליכוד. בפעם השניה, שרון אמנם הבהיר שהוא תומך בהקמת מדינה פלשתינאית (ולא הוסיף, כהרגלו, בירדן) אבל הבהיר שהוא גם לא יפנה ישובים.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353534
כי הם האמינו שרק הליכוד יכול. מסתבר שהם צדקו.
מופז הגיע לנקודת שווי המשקל 353536
אך בדיוק מתברר שהם צדקו (תתיחס, בבקשה, למילה הראשונה בשילוש "רק הליכוד יכול")?
שרון כמו שרון 347953
אגב, כשאתה אומר זאת, אני חושב שהיה באמת מאד נחמד לו שרון היה פורש לפני ההתנתקות ומעמיד את מפלגתו החדשה לבחירות.
אם יפסיד עכשיו, גוש קטיף בכל זאת לא יוחזר ולזה ש''נראה'' לא תהיה כל משמעות.
שרון כמו שרון 347971
אם פינוי גוש קטיף היתה הסוגיה היחידה של מדינת ישראל, היו לשרון פחות התלבטויות אם לפרוש ולהקים מפלגה לשימוש חד פעמי.
אינני חושב ששרון מקים מפלגה כדי לשרוד. לאדם בגילו יש זמן מוגבל; רק בשביל לשרוד ולהעביר את הזמן נראית סיבה לא מתאימה.
שרון רוצה לסיים את הקריירה הפוליטית שלו במהלך של צמצום האימפריה הישראלית לגושי ההתישבות-אם יתאפשר. אם לא-אז פחות מזה.
שרון כמו שרון 347975
אם הוא כל כך "מת" על מדיניות העבודה, למה התנגד לה בעבר ? זה פשוט לא סביר. התיאוריה שלי על נסיון לשרוד פוליטית הרבה יותר סבירה.
שרון כמו שרון 347990
היה לו ברור מה תהיה התגובה בליכוד. לשרון היה ברור בשנים האחרונות שאין לנו מה לחפש ברצועת עזה. היא מה שקרוי -מרכז עלות.
שרון כמו שרון 347997
השמאל תמיד התנגד לשהייתנו בחלקי ארץ ישראל שנכבשו ב 67 והוא גם ידע להסביר את התנגדותו בנימוקים מנימוקים שונים כפי שאתה עשית.
שרון מעולם לא הסביר את עמדתו החדשה. פעם הוא היה בעד, ואז הוא דווקא כן הסביר, ופתאום הוא נגד ללא מילת הסבר, וגם ללא מילת הסבר מדוע שינה את דעתו.
לכן, שוב, אין זה סביר שהוא נוהג היום כפי שהוא נוהג כיוון ש"הבין" וגומר. . .
שרון כמו שרון 348024
"גם ללא מילת הסבר מדוע שינה את דעתו"

אני חושב שהשם של המפלגה החדשה די מסביר את זה: "אחריות לאומית"

יש הבדל בין להיות באופוזיציה, או בצבא, או במפלגת השלטון בתפקיד כל שהוא - לבין להיות ראש הממשלה ולהיות אחראי למדינה - לדעתי זה מה שהביא את שרון "להפוך" את עורו - וזה מה שהניע את רבין לאוסלו, ואת שמיר למדריד, ואת נתניהו לצאת משכם, וכו' וכו' וכו' - קל לדבר כאשר אין לך אחריות כוללת על ביצוע מה שאתה אומר - זה קצת אחרת שאתה מבין את ההשלכות של ההחלטות שלך כראש ממשלה - ואתה מקבל את כל הנתונים לגבי משמעות כל צעד שאתה תעשה או לא תעשה. ואתה תהיה *אחראי* להם בראיה היסטורית.

כנראה שיציאה מעזה (כמו שרב האזרחים במדינה יודעים) היה צעד הכרחי, ויציאה מרב השטחים בעתיד - כנ"ל.
שרון כמו שרון 348034
נו באמת, שנתיים תמימות הוא לא סיפק הסבר ופתאום ''השם החדש של המפלגה שלו מסביר הכל''....
אם כבר רוצים להסביר את הסיבות להתנתקות, השם ''אחריות פלילית'' מתאים יותר...
  שרון כמו שרון • איציק ש.
  שרון כמו שרון • idan
  שרון כמו שרון • איציק ש.
  שרון כמו שרון • idan
  שרון כמו שרון • הירנוט
  שרון כמו שרון • איציק ש.
  שרון כמו שרון • איציק ש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים