התעללות 35169
כל מגע עם בע"ח הוא בעצם התעללות. כריתת יערות, כליאתם בכלובים, קשירתם ברצועה לשם שעשוע, וכמובן קרקסים, מחקרים ותעשיית הבשר.
עקרונית, אני חושב שאין פסול מוסרי בהתעללות שכזו, אבל אני חושב שמדובר בגועל נפש. כמו שלפי המוסר של הרבה אנשים, מותר להכות חזרה ילד קטן, אף על פי שהדבר יחשב לאלים ומיותר.
אם ניתן לוותר על התעללות שכזו, בין אם שחיטה, כליאה או ניסויים, אני חושב שיש לעשות את המאמצים. אוכל למשל, צריך להיות משביע, ולאו דווקא טעים, ואם את הכסף שינותב לקניית סטייקים יוציאו על B12, אני לא מבין מה רע כ"כ. גם בניסויים למטרות קוסמטיקה או יהירות מדעית כמו כמה נויטרונים עוברים במוחו של יונק בגיל חצי שנה, אני חושב שאין טעם. ואם כדי לספק את הגנדרנות האנושית צריך לקחת חיים ולתפור מהם נעליים, אני מוותר.
לאחרונה שמעתי שכמה ארגונים, בהם הארגון לחקר הסרטן בארה"ב, נטשו את שיטת הניסויים בבע"ח למטרות רפואיות, ועברו לעבוד על תרביות תאים אנושיים (למשל, שליות), שמעבר להיות הדבר אדיב יותר ובעל הערכה לחיים באשר הם חיים, הדבר גם יעיל יותר (שכן תרופות שונות שעוברות בהצלחה ניסויים על בע"ח, מתגלות כלא יעילות ולעיתים אף כהרסניות על בני האדם, ע"ע התלמוניד).
אם כבר, הייתי רוצה לשאול את הצמחונים באשר הם. אם תהליך השחיטה כה מפריע לכם, ולאו דווקא רק השחיטה עצמה, מדוע תהליך גידול הביצים או לקיחת החלב עדיף?
צמחונות 35185
צמחונות יכולה לבוא כתוצאה של פילוסופיות שונות, ואפילו אין פרקטיקה אחת של צמחונות: חלק לא אוכלים בשר ולא ביצים, חלק נמנעים גם מחלב, ועוד.

עמדתי האישית היא שיש להבטיח תנאי מחייה נאותים לבעלי החיים המשרתים את בני האדם בחייהם, אבל אני לא שולל שימוש כזה בבעלי חיים.

לשאלת הביצים, אני משתמש רק בביצים שהוטלו על ידי תרנגולות שהונח להן לשוטט חופשיות (יחסית), ולא נכלאו בצפיפות מחניקה בלולים מסחריים.
צמחונות 35192
וראה גם "כן לציפור": דיון 77

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים