אם כבר סקר כזה, 356070
שעניינו המפגש/ההיכרות של הרוב החברתי עם המיעוט החברתי בישראל – אז יורשה לי נא להציע סקר דומה ביחס לחרדים.
אם כבר סקר כזה, 356072
אני בעד. אפשר להכניס אותך בתור מכר?
אם כבר סקר כזה, 356075
למה, אנחנו מכירים מאיזושהי צומת? סתתאם בצחוק (-:

הייתי אומר שיותר משאני חרדי או מזוהה על ידי מכרי החרדים כחרדי, אני *מגן על* "החרדים כמיעוט נרדף במדינת ישראל".
אם כבר סקר כזה, 356077
הנה בעיה. ערבי הוא מוצא אתני ואין עליו ויכוח, אבל איך יודעים אם מישהו הוא חרדי או לא? בשבוע שעבר ב"מקור ראשון", זאב גלילי הטיל ספק בהיותה של צביה גרינפילד חרדית.

אם כבר סקר כזה, 356081
קראתי את גלילי השבת (אני מנוי על העיתון ולא ניתן לדלג על המדור של מר גלילי) אודות אי-חרידיותה של צביה גרינפילד המרצניקית.

מה עשוי להפוך אותה לחרדית? נו, זה הלא ברור מאליו:

חרדי זה כל מי שהוא חי כחרדי. כלומר, שומר תורה ומצוות קלה כחמורה מתוך חרדתו לבורא העולם. ושמירת המצוות שלו מחייבתו על השקפת עולם חרדית: אנטי-ציונית, אנטי-נוכרית (תרבותית, לא אתנית), ובעיקר יהודית אוטנטית ושורשית, בעלת רציפות היסטורית בלתי-פוסקת מסיני ועד ביאת גואל צדק בקרוב בימינו, המסתמכת על מקורות – הלכתיים, מדרשיים ומוסריים – יהודיים. חרדי הוא גם כל מי שתומך – פיזית, כלכלית, נפשית ומוראלית – במוסדות עולם התורה. לחרדי ייחשב גם מי שכופף עצמו ל*דעת תורה* של גדולי חכמי התורה שבכל עת ועת. מיותר לציין כי גרינפילד היא ממש כזאת בחלום הכי וורוד שאולי היה לה פעם.
אם כבר סקר כזה, 356086
אם רוצים, יכולים הכל...
אם כבר סקר כזה, 356089
נועה, לא הבנתי. את מה בעיניך אני לא יכול במקום לא רוצה?
אם כבר סקר כזה, 356130
''ולא ניתן לדלג על המדור של מר גלילי''.

אם רוצים, יקירי, אפשר.
(הומור, אורי. הומור).
אם כבר סקר כזה, 356184
הכוונה בכלל היתה שלא ניתן לדלג על הטור בשל תכניו המעניינים ולא בשל מגבלה פיזית-רצונית.
אם כבר סקר כזה, 356205
מזל שהסברת.
יאללה, אפשר לפתוח פה בפיראטי- 356074
איתי באוניברסיטה לומדים גם וגם. במפתיע, עם הסטונדטים הערבים כמעט ולא יוצר לי לתקשר, גם לא ברמה מינימלית.* עם הסטודנטים החרדים שלומדים איתי, לעומת זאת, מערכת הקשרים לא שונה בשום פרמטר שהוא מהיחסים שלי עם סטודנטים חילונים.** (למרות שיש כאן משהו מעט בעייתי. בעוד שהסטודנטים הערבים הם ערבים, אני לא לגמרי מסוגלת לסווג את כל הסטודנטים המאמינים שלומדים איתי על סקאלת הדתיים-חרדים-וואטבר.)

*ולא, "אהלן" כשעוברים במסדרון זה לא נחשב, במיוחד כשגם זה קורה רק עם שניים שלושה מהם.
**כלומר, כל דבר בין התעלמות מוחלטת לשיחות נפש בטלפון.

________
העלמה עפרונית, מותשת מכלום.
יאללה, אפשר לפתוח פה בפיראטי- 356076
יופי לך. אולי תמשיכי עוד צעד אחד קדימה ותאמרי לנו מה זה אומר לדעתך על הסטודנטים החרדים (על החילונים ממילא יודעים שהם הנאורים שעלי אדמות).
356079
אין לי מושג מה זה אומר על הסטודנטים החרדים, ומה הקשר לנאורות החילונים. עוד פחות מזה ברור לי לאיזה חלק מהתגובה שלי אתה מגיב, ולאיזה סוג של תשובה אתה מצפה.

(מצד שני, יש לי תחושה שה''יופי לך'' לא באמת היה פירגון טהור לכך שיש לי יותר משלושה חברים באוניברסיטה, מה שמעלה את השאלה מה שוב עשיתי לא בסדר, בהתחשב בעובדה ששאלת שאלה ועניתי עליה בכנות מלאה.)
באמת יפה 356083
נו, באמת. אני שוב נופל לפח הביטוי העצמי הזה? אוף, העברית הזאת שלי, לא שפת אם, מה נעשה?!

העלמה, אני חושב שהתגובה שלך יפה בעיני עד מאוד, ואני שמח על כל חבר/ה נוספ/ת שיש לכל אחד ואחת מאיתנו. יהיה זה חילוני, דתי או חרדי או ערבי.

פשוט עניין אותי לדעת מה זה אומר לדעתך על החברים החרדים שלך, המצב היפה שאת מתארת יפה. מאחר ובדרך כלל, החרדים מיוצגים ומאופיינים כלא ממש סימפטים לסביבתם: זורקי חיתולים מלוכלכים על שוטרי מדינת ישראל! (למשל, בתשקורת). זכותך המלאה שלא להתייחס לכך.
יופי טופי אחלה בחלה 356087
מה זה אומר לדעתי על החברים החרדים שלי? שהם חברים שלי, ובמקרה לא חושבים כמוני ולא מאמינים בדברים בהם אני מאמינה, ולהפך. מצד שני זה נכון גם לגבי חבריי נטולי הכיפה או השטריימל.
לא יודעת מי מאפיין ומייצג את החרדים כלא סימפטים לסביבתם, ולא מכירה את "התשקורת" הזו שאתה מדבר אליה. אז ברשותך, אני בוחרת שלא להתייחס להאשמות אמורפיות.
עם זאת (ואת זה אני מבססת גם על דברים ששמעתי מחלקם), אני מניחה שמלכתחילה חרדים שבוחרים ללמוד באוניברסיטה חילונית ולא, נניח, בבר אילן, להמשיך בישיבה או לפנות למוסד דתי כלשהו, מעוניינים ללמוד בסביבה הטרוגנית, מה ש,לפחות בדרך כלל, מעיד דבר או שניים על האדם ומידת הפתיחות שלו.
יופי טופי אחלה בחלה 356090
אני בספק אם מדובר בחרדים. את בטוחה שהם חרדים עם כיפה שחורה?
יופי טופי אחלה בחלה 356092
לא, הם חרדים עם כיפה סרוגה (בצבע שחור)...

<ניחוש: היא בטח לומדת בעברית או בתל-אביב>.
356093
כמו שציינתי, יש מכל הגוונים. החל מחובשי כיפה-שומרי נגיעה, וכלה בחובשי כיפה שחורה ושניים (לפחות) לובשי שחור-לבן, עם כובע, פאות וזקן, לגביהם אני משוכנעת לחלוטין שגם אתה היית מאשר שהם חרדים לכל דבר ועניין.
לגבי הסטודנטיות, כמו שאתה מבין קצת יותר קשה לי לזהות שם את הניואנסים, ואני לא באמת שמה לב לדקויות של "עד כמה ארוכה ואטומה החצאית" (כולן ארוכות ואטומות לטעמי) ו"עד לאן ביחס למרפק נגמר השרוול" (בעיקר כי עכשיו חורף). הסטודנטיות-הדתיות-הנשואות חובשות כיסוי ראש. מספיק דתיות לצורך השאלה שלך?
חרדים 356146
תודה על התשובה, וסליחה שהיה נשמע נימת ביקורת בשאלתי. אין ספק שמי שהולך עם כובע (של חרדים) הוא חרדי. זקן ופאות אינם הכרח.
יש גם חרדים בלי כובע, ואז יותר קשה לזהות אותם. אם הם מתחברים לבנות (מעבר לשלום שלום במסדרון שזה - אני מניח - לגיטימי) הרי שהם כבר לא חרדים סטנדרטיים. זה שהם לומדים באוניברסיטה כבר עושה אותם ללא סטנדרטיים אבל עדיין סביר.

האם הם חוצניקים? כי זה מאוד מסביר. אגב, חוצניק יכול ללכת עם חליפה וכובע ולא להיות באמת חרדי במושגים שלנו.
חרדים 356150
למה בעצם לימודים באוניברסיטה הופכים את החרדים לבלתי סטנדרטיים? האם הקהילה החרדית כל כך אחידה שתחומי העניין האקדמיים של כל החרדים הם כאלו שבגללם הם כמעט ואינם לומדים באוניברסיטה? נשמע לי מופרך.
חרדים 356157
ראשית, חרדים ישראלים לא עושים בגרות ולא לומדים לימודים גבוהים. אם רוצים ללמוד לומדים תורה. אלו שעובדים עוסקים במסחר ובמקצועות הנושקים ללימוד תורה.

שנית, המיעוט שכן לומד, לא לומד במוסד מעורב בו לומדים יחד בנים ובנות. יש להם תוכניות מיוחדות כמו הקמפוס של המכללה בקרית אונו.
חרדים 356226
זה די מאכזב. אין פלא שהחרדים נבדלים משאר החברה כשגם בתחנה החשובה הזו הם מסרבים לקחת חלק. עוד יותר מאכזבת האמירה ש"אם רוצים ללמוד לומדים תורה", ואפילו מפחידה. מה, חרדי לא יכול להתעניין במתמטיקה? האם לא ייתכן שיש חרדים שהרבה יותר טובים במתמטיקה מאשר בתלמוד תורה? ואם כן, מה קורה להם? האם גאוס הבא הולך לאיבוד והופך לתלמיד תורה בינוני?

עוד מסקרן אותי מה בדיוק הבעיה בלימודים משותפים עם בנות, בפרט כשמדובר כבר לא על זאטוטים שלומדים, אלא על גברים בוגרים שקרוב לודאי כבר נשואים. האם גם בעבודה הם לא יעבדו עם נשים?
חרדים 356233
לגבי החלק הראשון אנו מסכימים. מדובר על עקמימות שנוצרה כאן בארץ מסיבות היסטוריות ועד היום לא מצליחים להשתחרר ממנו.

די מדהים שאתה לא מודע לזה. האם לא שמת לב שאין מימינך ומשמאלך חרדים בטכניון?

לאחרונה יש שיפור ויש יותר פתיחות ללימודים, למשל בקריה האקדמית בקרית אונו.

מה הבעייה בלימודים משותפים עם בנות?
היצר הרע שגורם לאנשים ליצור קשרים שמתגלגלים. גם נשואים לא חסינים מהבעייה הזאת.

יש כללים שפעם ראיתי לגבי התנהגות במקום עבודה. על מה מותר לדבר ועל מה אסור. מה מותר לעשות ביחד ומה אסור. גם אם הכללים הללו קצת מחמירים (כללים חרדיים) אני חושב שהם נדרשים. יש זוגות שנפרדו בגלל קשרים שנוצרו במקום עבודה.
אי לכך, הייתי מצפה שחרדים שכן לומדים באוניברסיטה יקפידו לפחות לא לשוחח שיחה בטלה עם נשים.

יכולות להיות לכלל זה חמישה יוצאי דופן:
1) אנשים הרואים עצמם כחרדים אך נדחים על ידי הקהילה החרדית.
2) חלוד"ה = חרדים לא דתיים, כלומר הם לא דתיים אך סוציולוגית הם חרדים
3) חוצניקים = הם סוג אחר של חרדים. בכלל, אצלהם אין את הדיכוטומיות הברורות כמו אצלינו. אחת המניעות מלעלות לארץ היא הצורך לתפוס צד בין חרדים לציוניים, דבר שהחוצניקים לא רוצים.
4) מישהו שהוא באמת חריג, וכמו בכל חברה יש גם כאלו.
5) משהו שאני לא יודע.
חרדים 356260
בוודאי שאני מודע לזה שאין סטודנטים *שמתלבשים כחרדים* בטכניון. זה לא אומר שאני מודע לסיבות לכך.

בקשר ל"יצר הרע" - לא יודע. אף אחד לא חסין, אבל אני גם לא חסין מפני משאיות דוהרות ובכל זאת חוצה את הכביש פה ושם. לדעתי האישית זה גובל במחריד, להמנע מקשר עם חצי מאוכלוסיית העולם רק בגלל הסכנה שתנהל עם חלקה רומן (הצילו!) שלא לדבר על כך שבגלל אותה סכנה אתה גם מונע מעצמך ללמוד כמעט בכל מקום אפשרי.

ככלל, נראה לי די פתטי שאנשים נמנעים אפילו מ"שיחה בטלה" (כינוי גנאי מוזר למדי לשיחה רגילה) רק בשל החשש ש"דברים יתגלגלו". יש באמת אנשים שמנהלים את חייהם על פי הפחד מפני אי שליטה ביצרם? עד כדי כך הם חלשים? שוב, מדובר באנשים שכבר אמורים להיות נשואים, לא בבתולים שטופי הורמונים ולחץ חברתי.
חרדים 356262
"יש באמת אנשים שמנהלים את חייהם על פי הפחד מפני אי שליטה ביצרם?"
כן, יש. וודאי שזה פתטי. אז מה, אין אנשים פתטיים? אתה יודע שאם גבר חרדי ואשה חרדית שאינם קשורים זה לזו עולים יחד לבדם במעלית, עליהם לדאוג שהיא תעצור בכל קומה - מחשש ייחוד? אתה יודע שמבית"ר עלית סולק זוג משום שתפסו את הגבר על חם קורא מוסף ספורט בעיתון, והאישה - רחמנא ליצלן - עישנה סיגריה?
חרדים 356278
אני לא חושב שהאנשים פתטיים. אני חושב שזה אורח החיים ותפיסת העולם שפתטיים.
חרדים 356283
מה, מישהו יכול לחיות באופן פתטי ולנהוג על פי תפיסת עולם פתטית, ועדיין לא להיות פתטי?
חרדים 356286
כן, למרות שנראה לי שאנחנו מתווכחים כאן על ניואנסים.
חרדים 356267
השאלה היא איזה סוג של קשרים אמור אדם נשוי לנהל עם נשים אחרות.
האם ללכת לריקודים סלוניים עם נשים אחרות זה בסדר?
האם סתם ללכת לבית קפה לשיחה אישית זה בסדר?

אדם לא יכול ליצור קשר עם כל האנושות. אין שום תועלת בכך שאדם נשוי ייצור קשר הדוק עם נשים אחרות. זה בוודאי מזיק לקשר שלו עם אשתו גם אם זה לא מתגלגל לשום מקום.
במקום עבודה, אדם צריך להיות בקשר עם נשים שעובדות איתו אבל אין שום צורך לנהל שיחה חברית. מה תועלת יש בכך?
חרדים 356269
ומה תועלת יש בכך שאתה מנהל כאן שיחות עם נשים, בין השאר?
חרדים 356297
שיחות אישיות של קרבה? אני מקווה מאוד שלא.
חרדים 356305
ודאי שלא שיחות אישיות של קרבה. אבל סוג השיחות שמנהלים בעבודה עם אנשים שאינם קרובים ממש אמור להיות כמו השיחות כאן, כך נראה לי.
חרדים 356306
כאן, אדם יכול להרשות לעצמו לדבר בשיחות חולין כי גם אם יש מאחורי הדברים של הצד השני מישהי, לא נוצרת קרבה. אין הכרות. אין מפגשים. אין לי מושג עם מי אני מדבר.

במקום עבודה, שיחה בין עובד לעובדת היא קצת יותר בעייתית וראוי למעט.
חרדים 356307
בזה אתה צודק. אבל האם עמיתותיך לעבודה אינן נעלבות מזה? או שגם הן דתיות?
חרדים 356310
יש להן אחת את השנייה. לא נראה לי שהן צריכות אותי.
חרדים 356272
"האם ללכת לריקודים סלוניים עם נשים אחרות זה בסדר?"

כן.

"האם סתם ללכת לבית קפה לשיחה אישית זה בסדר?"

בוודאי.

"אין שום תועלת בכך שאדם נשוי ייצור קשר הדוק עם נשים אחרות"

יש. יש לפחות כמו שיש תועלת ביצירת קשר הדוק עם בני אדם באופן כללי (אבל מותר לך לכפור גם בעמדה הזו).

"במקום עבודה, אדם צריך להיות בקשר עם נשים שעובדות איתו אבל אין שום צורך לנהל שיחה חברית. מה תועלת יש בכך?"

התועלת בכך (בחברה החילונית) היא ההכרה שעם כל הכבוד לחלק של משיכה מינית, אהבה, זוגיות, פריה ורביה, בסופו של דבר כולנו בני אדם (אפילו נשים!) ואין סיבה לבטל קשר פוטנציאלי (בכל הרמות - מהכרות שטחית ועד חברות אמת) עם בני אדם, רק בגלל מה שאפשר למצוא להם בתוך המכנסיים.
חרדים 356275
אפילו נשים? נראה לי שהגזמת.
חרדים 356280
המממפף.
חרדים 356299
אענה פה פעם אחת לכולם.

קשר זוגי הוא דבר נפלא וחזק מאוד, אולם הוא גם צריך להתגבר על המון קשיים הנובעים מכך ששני אנשים שונים, בעלי הסתכלות שונה על העולם, נאלצים לחיות בכפיפה אחת ולנהל את חייהם במשותף.

1) קשרים בחוץ וקשרים מהעבר משמשים לרוב בני האדם קנה מידה למדוד את נשותיהם בימים קשים. ככל שיש יותר קשרים כאלו יש יותר סיכוי שהאשה תמצא לא ראויה אל מול המתחרות.

2) אדם שמשקיע בקשרים בחוץ יש לו פחות זמן, כוח וצורך להשקיע בקשר בבית.

3) רוב בני הזוג מרגישים נבגדים כאשר בן הזוג יוצא עם מישהו/מישהי אחרת. כמה שהם יגידו - "אין בעייה" לרבים מאוד יש בעייה וקנאה גדולה.

המחיר של הקשרים הללו ידוע לכולנו והוא שיעור גירושין של רבע, עולה לשליש ובעולם המערבי - חצי ומתקדם לאין נישואין ואין משפחות.
יכול אדם לטעון שאין הוא רואה צורך במשפחה ובנישואין. יכול אדם לטעון שהחופש ללכת לרקוד עם נשים זרות היא יותר חשובה מהמשפחה. אבל החברה החילונית (בהכללה) טוענת טענה צבועה - יש לאפשר קשרים חיצוניים ברמה מזיקה ולטעון שאין להם קשר לערעור יסודות המשפחה.

אז אם אין ברירה וצריך ללכת לעבודה, לך. לא ננעל בן אדם בבית. אבל האם יש הכרח ללכת לבית קפה עם אשה זרה? מה הפיקוח נפש ‏1 בכך.

אחד הדברים שהכי מרגיזים את החילוני (והיום גם את רבים מהדתיים) היא הטענה שלחטאים יש מחיר. אכן כן. לחטאים יש מחיר ‏2.

1 חילונים מה זה אוהבים פיקוח נפש.

2 אני יודע שאני מרגיז כאן רבים, אבל אולי דברים היוצאים מהלב ייכנסו ללב.
חרדים 356308
אותי, לפחות, אתה לא מרגיז. גם לטעמי לחטאים יש מחיר.
פתוחים 356317
''המחיר של הקשרים הללו ידוע לכולנו והוא שיעור גירושין של רבע, עולה לשליש ובעולם המערבי''

ואולי בעצם הגירושין אינם מחיר המתירנות אלא התועלת שבאה עם הפתיחות והכרת החופש שהתרבות המערבית-ליברלית הביאה.
פחותים 356341
לראות תועלת בפירוק ופורקן זה כמו לראות את היטלר ומסייעיו כגיבורים.
פחותים 356342
בדיוק אותו הדבר. איזו השוואה נבונה!
פחותים 356343
נכון, השוואה, על כורחך. הרי זה מה שהיטלר ומסייעיו עשו בשם הקידמה ונאורות האדם.
פחותים 356352
"השוואה על כורחך"? אתה יוצא אדיוט, לא אני. תהנה.
פחותים 356365
לפני שאתה חוגג, קח בחשבון שלנו די קשה להבחין ביניכם.
פתוחים 356349
אני מסכים איתך. אם אנו מסכימים ששיעור הגירושין הינו תוצאה של המתירנות, אחר כך נוכל לדבר על השאלה האם גירושין זה טוב או רע.

לפחות לילדים, גירושין זה רע. רע מאוד. אבל אולי לא צריך ילדים?
פתוחים 356361
הצגה בעייתית; אם התרחשו גירושין, פירוש הדבר שהמצב במשפחה לא משהו. אולי פירוש הדבר שגם ללא גירושין, רע מאוד לילדים, ואולי אפילו רע יותר?
פתוחים 356380
רגע. מדובר על גירושין שהן תוצאה של פזילה החוצה. אתה עכשיו כופר בזה שהפזילה החוצה מערערת את המשפחה וטוען שהיא מערערת רק כשממילא הכל היה מעורער.

לא זה המצב. ברור שלרוב האדם פוזל החוצה אחרי מריבה. אבל מריבות ניתן לתקן. אם ניתן לפזול החוצה במקום לתקן, ההרס בדרך.
פתוחים 356382
בוא נגיד את זה ככה: ברור שאם המצב מעורער, אתה יותר פגיע ל"פזילות" מאשר אם לא. גם לא ברור עד כמה דווקא הפזילה היא מה שמערער, ולא רק החותם הסופי.

אני חושב שאנחנו צריכים יועץ נישואים או מישהו דומה שיש לו נסיון בעסק ויגיד את הרושם שלו.
פתוחים 356400
את זה אנו יודעים. השאלה היא לגבי מצבים שניתן לתקן והתיקון נמנע בגלל האופציות בחוץ, ההשוואות לחוץ וכו'.
פתוחים 356410
סביר להניח שבמצב מעורער (של העיניים, כמובן) הפזילה מתרחבת. העניין הוא שיש אנשים - רבים מאוד, למען האמת - שאהבתם להתאהבות/הידלקות/חידושים/כיבושים וכיו"ב עלולה להתחרות באהבתם לבני/בנות זוגם גם במצב טוב. וקשה להם להתגבר עליה גם כשהם יודעים שזה עלול להרוס להם את חיי הבית.
פתוחים 356417
אני מסכים שדון ז'ואנים שלא מסוגלים להשתלט על עצמם, עדיף שימנעו כליל מיצירת קשר עם נשים שמושכות אותם. השאלה היא האם כולנו דון ז'ואנים.
פתוחים 356422
ודאי שלא כולם דון ז'ואנים (תודה לאל) ואפילו לא כולן דון ז'ואניות... מאידך גיסא, ככל שהחברה שאתה חי בה שמרנית יותר, כך יש יותר דברים שמפנים אותך למחשבה על מין: פשוט מעצם העובדה שכל כך הרבה דברים הם אסורים או בחזקת חטא מפני שהם עלולים להוביל אליו.
פתוחים 356432
זה בדיוק מה שמנחה אותי כשאני יוצא *נגד* האיסורים החברתיים הללו.
פתוחים 356433
נכון מאוד.
פתוחים 356640
האדם הנשוי הנורמלי יכוון את ענייניו וצרכיו פנימה אל אשתו. איני מבין מה יועיל זה שמותר לו לרקוד עם אשה אחרת.
פתוחים 356645
ראשית, ההגדרה שלך ל''נורמלי'' טעונה הבהרה.
שנית, המועיל בזה הוא בכך שהעול שמטילים עליו האיסורים יורד, ויחד איתו יודת גם התחושה שכל אדם מהמין האחר אמור להיות מקור משיכה מפתה במיוחד.
פתוחים 356669
כל אדם מהמין האחר אמור להיות מקור משיכה מפתה במיוחד? אני לא חושב שיש מישהו שחושב כך, אפילו לא על חצי. אדם שנשוי באושר לא מעניינות אותו נשים אחרות.
פתוחים 356674
אדם דתי, נשוי או לא, באושר או לא, מוקף בכל כך הרבה איסורים בנוגע לנשים שלרוב הוא לא ממש מסוגל לא לחשוב עליהן כעל מושא תשוקה. האיסורים עצמם אומרים לו זאת. הייתה תקופה שבה גרתי סמוך מאוד לשכונה חרדית, ושמעתי זאת מלא מעט גברים מתוכה.
פתוחים 356684
שמעת מהנשואים שבהם?
פתוחים 356698
גם מהם.
פתוחים 356712
יכול להיות שהמצב אצל החרדים קיצוני מידי. צריך לבדוק. עדיין צריך להסתכל על התמונה הכוללת והבעייתיות בקשרים עם נשים.
פתוחים 356713
ואם אישתו ממש לא אוהבת לרקוד והוא הריקוד בוער בעצמותיו? לוותר על אישתו ו/או על הריקוד, נשמעת לי כמו בחירה עצובה ולא הכרחית. אפשר לחיות ב(יותר) אושר בלעדיה.

אי ההסכמה בינינו מתחילה ומסתיימת במילה המודגשת הבאה (ואין צורך להוסיף):
"קשר זוגי הוא דבר נפלא וחזק מאוד, אולם הוא גם צריך להתגבר על המון קשיים הנובעים מכך ששני אנשים שונים, בעלי הסתכלות שונה על העולם, *נאלצים* לחיות בכפיפה אחת ולנהל את חייהם במשותף".
פתוחים 356557
אם המצב טוב ואינו "מעורער", מדוע שריבים וידידויות עם בחורות אחרות יהרסו את הנישואים?
פתוחים 356641
כי גם במצב מצויין בני זוג לעיתים רבים ביניהם או סתם כועסים.
ידידיות עם בחורות אחרות במקרה זה עלולים לגרום לאחד או יותר מ:
1) קנאה מצד האשה
2) השוואה לא מחמיאה לאשתו, בין האשה לידידות
3) השקעה בידידות במקום בנסיון לקדם את הקשר עם האשה

עובדה היא, ואני מניח שאתה יודע אותה, שרוב מוחלט של הנישואין מתחילים במצב טוב, ורוב גדול של אלו המסתיימים בגירושין (שהם מעל רבע) מסתיימים במצב גרוע.
מה לשיטתכם גורם למעבר ממצב טוב למצב גרוע? האם ייתכן שחלק מהסיבות המנויות לעיל קשורות לעניין?
פתוחים 356652
אם גשר המכבייה מתמוטט, האם צריך להאשים את המשלחת האוסטרלית על שהלכה בקצב אחיד?
פתוחים 356671
אם מאה גשרים היו מתמוטטים, וכל פעם זה היה דווקא על האוסטרלים עם ההליכה האחידה שלהם הייתי מתחיל לחשוד במשהו.
פתוחים 356680
גשר שבנו אותו כמו שצריך לא יתמוטט, ולא משנה איך האוסטרלים הולכים עליו.
פתוחים 356685
והנמשל?
פתוחים 356688
שידידות עם בחורות אחרות, למרות שהיא יכולה להזיק מאוד לנישואים, לרוב תפגע בהם רק אם היסודות היו רעועים מלכתחילה.
פתוחים 356695
25% גירושין והמספרים בעלייה. אתה מתמטיקאי.
פתוחים 356699
מתמטיקאי? נראה לי שהתבלבלת עם מישהו שכבר סיים תואר. בכל מקרה, שנפנה לדיון 2009? לא ברור איך ממה שאמרת אפשר ללמוד משהו על היסודות או על אופן הצעדה של נבחרת אוסטרליה.
פתוחים 356414
מזוית הראיה הפתוחה שהצעתי, שיעור הגרושין איננו תוצאה של המתירנות אלא המתירנות מאפשרת גירושין. הראיה החרדית היא סגורה וקשיחה שלא מאפשרת לאדם לממש את השינויים וההתפתחויות האישיות והחברתיות שלו (כמובן, תוך כדי זה שהיא/הוא לוקחים בחשבון את האפקט על בן/בת הזוג, הילדים וכו').
פתוחים 356537
נדמה לי שגם עובדתית הקשר בין מתירנות לשיעור הגירושין, הוא לכל הפחות נתון לויכוח.
אישית אני חושב שלא מדובר בסיבה ותוצאה, אלא בשתי תוצאות של סיבה אחרת. עלייה ברמת החיים היא ה''מעודדת'' גם מתירנות וגם גירושין. לגבי חברה עם ממוצע ילדים העולה על שש וממוצע הכנסות נמוך הן מן המממוצע והן מקו העוני (לא במובן הסטטיסטי), לא נראה לי ששיעור הגירושין בחברה החרדית עומד לזכותה.
מלבד הקורלציה הזאת, התופעות הן לאו דוקא קשורות. ההקפדה הדתית על הפרדה בין המינים נובעת מאיסור הייחוד המופנה כנגד המתירנות ולא קשור בהכרח בעניין שלימות המשפחה. (בד''כ קפידת האיסור לא כל כך מתחשבת בגיל, קרבת משפחה ומעמד).
ליעקב אולי אין בעיה עם פגישה אחד על אחד עם ממונה בן המין השני לצורך נניח דיווח אישי שנתי וכדו', אבל מעניין כיצד חרדים מתמודדים עם מצבים כאלו. נראה לי שחרדי קפדן אינו יכול לעבוד במקום עבודה בו יש נשים מנהלות.
פתוחים 356539
הסרט מדורת השבט מדגים, אולי בצורה פשטנית מעט, תוצאות של איסורים, הקפדות ובידוד חברתי שנובעת (לא ישירות או בלעדית) מההפרדה הדתית, או מאוסף האיסורים ה''מיניים'' השונים.

אני מכיר חרדים (''חרדים חרדים'') שיש להם מנהלות (מכל גוון שתרצה), או שהם מנהלים של נשים, או שהם עובדים מול קהל לקוחות מגוון. אותו הדבר גם לגבי חרדיות (''חרדיות חרדיות'').
פתוחים 356546
לצערי אני נאלץ לחלוק עליך. דתיות אינה דיסקרטית (חילוני/מסורתי/דתי/חרדי) אלא מתקיימת על רצף כלשהו ואנשים שונים בוחרים לעצמם מורי הלכה שונים ע"פ אורח החיים הרצוי להם.
בני משפחתי החרדיים (שאינם קנאים דתיים) ברובם יראו בישיבה פרטית עם בן המין השני עבירה חמורה על איסור הייחוד ולא חשוב מה הנסיבות. חרדים פחות חרדים, אולי יתפשרו על ישיבה בחדר עם דלת פתוחה.
השערתי היא שהחרדים-חרדים שאתה מזכיר הם מראש בבחינת עופות משונים גם בחברה שלהם (חוזרים בתשובה, "מתחזקים", גאונים וסתם תמהוניים למיניהם). כל חרדי/ת העובד נניח בהייטק תמיד יצטרך לענות על השאלה "אם אתה כזה חכם, מדוע אתה מבטל זמנך (ביטול תורה)?".
פתוחים 356551
מצד אחד, הדתיות אינה דיסקרטית אלא היא רצף. מצד שני, או שחרדי הוא מתנגד לעירוב או שהוא ''עוף מוזר'', ואו שחרדי הוא תלמיד חכם בתורה או שהוא ''מבטל את זמנו''. לי זה נשמע דיסקרטי.
פתוחים 356556
טוב, יש בדבריך משהו, אבל יש לי כמה תשובות:
א. רוב האנשים שחילוניים מגדירים כחרדים הם בעצם חרד"לים.
ב. "עוף מוזר" לא תמיד צריך להתפס כגינוי גנאי או ביזוי. כותבים קבועים באייל צריכים להיות מודעים לכך. אולי הייתי מיטיב לעשות אם הייתי כותב "חריג".
ג. אני מכיר אנשים שהזמן היחידי ביומם בו אינם עושים דבר הוא הזמן בו הם "לומדים" תורה (חלקם פשוט מנמנמים והמהדרים אף עוצמים עיניהם), ובכל זאת המושג ביטול תורה מתקיים.
פתוחים 356561
אני לא מבין כיצד ועל סמך מה אתה חולק עלי, קובע קביעות משונות ושם בפי דברים שלא אמרתי. האם אתה חושב שהעדות שלי איננה אמינה? אני חושב שיש מידה לא מעטה של יומרה בקביעה שלך שהדוגמאות שאני מכיר הם של "עופות משונים...חוזרים בתשובה, "מתחזקים", גאונים וסתם תמהוניים למיניהם."
פתוחים 356572
אני לא מבין איך הצלחתי להכעיס אותך כל כך ובכל אופן בודאי לא כיוונתי לכך.
האם אתה בטוח שאתה עד כדי כך מתמצא בנבכי החלוקות והכיתות של הציבור הדתי? אפילו הציבור הדתי בעצמו מתקשה בכך. לדוגמה, האם הש"סניקים הם חרדים, חרד"לים, דתיים, מסורתיים או אפילו גרוע מזה?
פתוחים 356573
אני לא מתעסק בטקסונומיה דוגמטית עקרה (בהקשר הנידון).
פתוחים 356578
טוב, לכך אני יכול להסכים.
מזמן רציתי לפנות אליך בשאלה בעניין אחר (אהבתך הגדולה לואגנר), אך אדחה זאת לעיתוי אחר ומוצלח יותר.
שוב, אני רוצה להתנצל אם ''הצלחתי'' (בלא כוונה כמובן) אפילו במעט לקלקל את עונג השבת שלך.
פתוחים 356591
אבל *זה* הוא עונג השבת שלי (לפעמים). אל נא תלקה בגללי בתסביך-חרטה של בעל-כוונות-טובות.
פתוחים 356565
הסרט מדורת השבט מתעסק החברה הדתית, לא החרדית, ועוד בתקופה בה החברה הדתית היתה פחות מקפידה וסגורה מאשר היום.
פתוחים 356642
כלומר אינך רואה רע בגירושין.

גירושין היה ביהדות תמיד. לא המתירנות הביאה אותה.
פתוחים 356710
השאלה כמה באמת היו מתגרשים.
ומתגרשים כי לא מסתדרים. לא כי כבר עברו 10 שנים והאשה עוד לא הנפיקה ילד.
פתוחים 356714
מן הסתם אפשר לבדוק פנקסי קהילות ולהעריך אחוזים. יש למישהו מידע?

אל תשכחי את חולי הנפש, זה הרבה יותר שכיח מגירושין בגלל עקרות.
פתוחים 356480
רע כמו כשאבא ואמא צופים לפעמים בטלוויזיה, במקום להשקיע את כל זמנם ומרצם בשיפור חייהם של הילדים.
פתוחים 356644
רע כמו פרעות ת''ח ות''ט של חמלניצקי
פתוחים 356726
לא ברורה לי כוונתך. אני התכוונתי שגירושים הם אולי לא אופטימליים מבחינת הילדים, אבל שמבחינת כולנו יש נקודה שבה השיפור ברווחתם של הילדים לא מצדיק כבר את ההקרבה שהוא דורש. לדעתי, לא להתגרש (רק) בגלל הילדים זה הרבה מעבר לנקודה הזאת.
פתוחים 356783
לפעמים כן ולפעמים לא.

אבל אם תעיין בנושא הדיון מדובר על כך שפזילה החוצה מערערת את הנישואין. כך שהערתך אינה רלוונטית לדיון.
פתוחים 357028
הכלל המגביל‏1 יחסים עם נשים, הוא בעיניי זוועה מוסרית. בקהילות שמחזיקות באותו כלל‏1, יוצא שנשים כמעט ולא יכולות לעבוד, ללמוד, או להשתתף בחיי קהילה נורמליים‏2. יש פה פגיעה מאוד יסודית בחירותן האישית (כן, כן). צר לי מאוד על כך שאתה מבטל זאת כלאחר יד ("אין שום תועלת בכך" וכו').
אני לא רואה את הרבותא הגדולה בכלל שכזה, רק כדי שניתן יהיה להכריז מעל דוכן הכנסת "השנה שיעור הגירושין ירד ב-‏20% ‏3". כפי שפעם מישהוא כתב למישהוא אחר באתר הזה, זה כמו "להגדיר כלל"‏1 שנשים לא צריכות ללכת ברחוב, כדי למנוע מקרי אונס.

ובנימה אופטימית יותר, חג שמח!

----------
1 בלי שאף אחד מכריח אף אחד, כמובן.
2 אוקיי, אז יש פה קפיצה מחשבתית מסויימת. אבל בהשוואה, הטיעון "מתירנות גורר גירושים שזה בהכרח רע ולכן מתירנות רע" זה כמו חציית אוקינוס.
3 ותפוקת הברזל עלתה ב-‏15%, אבל זה כבר מסיפור אחר.
פתוחים 357035
בעניין מקרי האונס, לצערנו יש לא מעט עורכי דין שמשתמשים בטיעונים דומים להגנה על לקוחותיהם. (טוב, עובדה שהיא הסכימה לעלות אליו הבייתה''...)
פתוחים 357049
האם העובדה הזו, לדעתך, לא משנה את הסיכוי שיחסי המין היו בהסכמה (מנקודת המבט שלנו, שלא היינו שם)?
פתוחים 357061
זה נכון שהשופטים גם הם לא היו שם, אבל דווקא משום כך הם צריכים לקחת בחשבון שבחורה יכולה להסכים להיכנס לביתו של בחור גם ללא כוונה לקיים איתו יחסים.
פתוחים 357076
בוודאי שזה אפשרי. אבל זה לא מה ששאלתי. האם העובדה שהבחורה עלתה איתו לדירה מגדילה לדעתך את הסיכויים שהיו שם יחסי מין בהסכמה? ("מגדילה את הסיכויים" לא אומר שעכשיו זו ודאות).
ואם העובדה הזו מגדילה את הסיכויים, האם היא רלוונטית במשפט?
פתוחים 357088
העובדה בפני עצמה? ודאי שלא. אוי לנו אם כל בחורה היתה צריכה לחשוד בכל בחור שמזמין אותה לקפה, נניח, שהזמנתו איננה תמימה. או אם הוא מזמין אותה להראות לה משהו, לתת לה משהו, לקבפוץ לרגע כדי לקחת משם דברים...
זה סיפור אחר, כמובן, אם הוא מזמין אותה תוך כדי מזמוט. או תוך כדי סיפור על מיטת המים הנפלאה שלו או בסגנון של "רלייך או אליי?"...
פתוחים 357144
כלומר, לו את עדה לשני מקרים, באחד הבחורה עולה ברצון לביתו של הבחור, ובשני היא עולה בכפיה, ובשניהם מדווח שארע אונס - אין לך שום דרך לשפר את ההערכה לגבי השאלה איפה היה אונס ואיפה לא, מלבד הטלת מטבע?
פתוחים 357245
אם אני עדה לשני מקרים, שבאחד מהם הבחורה נשארת בנון-שלנטיות במקומה כשהבחור תופס את הכיסא לידה באוניברסיטה, ובאחר היא נסה משם בזעקות שבר, סביר שאניח שבמקרה השני האונס כבר התרחש.
  פתוחים • נועה ו
  פתוחים • אייל מולד(ר)
  פתוחים • האייל האלמוני
  פתוחים • נועה ו
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • דרומי
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • גדי אלכסנדרוביץ'
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • גדי אלכסנדרוביץ'
  פתוחים • האייל האלמוני
  פתוחים • גדי אלכסנדרוביץ'
  פתוחים • האייל האלמוני
  פתוחים • גדי אלכסנדרוביץ'
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • ערן בילינסקי
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • ערן בילינסקי
  פתוחים • גדי אלכסנדרוביץ'
  פתוחים • אביב י.
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • אביב י.
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • אביב י.
  פתוחים • שוקי שמאל
  פתוחים • אייל מולד(ר)
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • אייל מולד(ר)
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • אייל מולד(ר)
  פתוחים • ירדן ניר-בוכבינדר
  פתוחים • שוטה הכפר הגלובלי
  פתוחים • דורפל
  פתוחים • האייל האלמוני
  זה לא מה שאת חושבת! • דורפל
  זה לא מה שאת חושבת! • האייל האלמוני
  פתוחים • אורי כדורי
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • האייל האלמוני
  פתוחים • יעקב
  פתוחים • האייל האלמוני
  פתוחים • אורי כדורי
  לחטאים יש מחיר • האייל האלמוני
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • האייל האלמוני
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • האייל האלמוני
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • גדי אלכסנדרוביץ'
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • גדי אלכסנדרוביץ'
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • גדי אלכסנדרוביץ'
  לחטאים יש מחיר • סמיילי
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • סמיילי
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • סמיילי
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • סמיילי
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • נועה ו
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • נועה ו
  לחטאים יש מחיר • idan
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • סמיילי
  לחטאים יש מחיר • האייל האלמוני
  לחטאים יש מחיר • סמיילי
  לחטאים יש מחיר • הרבנית בת-טרדיונה
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • שוטה הכפר הגלובלי
  לחטאים יש מחיר • בת קול
  לחטאים יש מחיר • נועה ו
  לחטאים יש מחיר • האייל האלמוני
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • גדי אלכסנדרוביץ'
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • גדי אלכסנדרוביץ'
  לחטאים יש מחיר • נועה ו
  לחטאים יש מחיר • גדי אלכסנדרוביץ'
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  לחטאים יש מחיר • שוטה הכפר הגלובלי
  לחטאים יש מחיר • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אביב י.
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אביב י.
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אביב י.
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אביב י.
  לא יודעת, • העלמה עפרונית
  לא יודעת, • אביב י.
  לא יודעת, • דורפל
  לא יודעת, • יעקב
  לא יודעת, • idan
  לא יודעת, • נועה ו
  לא יודעת, • יעקב
  לא יודעת, • נועה ו
  לא יודעת, • אביב י.
  לא יודעת, • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  מה רע בבואי כלה? • יעקב
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  זה לא כמו לשיר את • יעקב
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  לא יודע • יעקב
  לא יודע • שוטה הכפר הגלובלי
  לא יודע • יעקב
  ללא כותרת • סמיילי
  הפרת זכויות יוצרים • המערכת
  הפרת זכויות יוצרים • ערן בילינסקי
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אביב י.
  חרדים • יהונתן אורן
  חרדים • אביב י.
  חרדים • יהונתן אורן
  חרדים • אביב י.
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יהונתן אורן
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • איילה
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • אביב י.
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אביב י.
  חרדים • סמיילי
  חרדים • אביב י.
  חרדים • סמיילי
  חרדים • אביב י.
  חרדים • סמיילי
  חרדים • אלמוניני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • גילי
  חרדים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חרדים • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אביב י.
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אביב י.
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אביב י.
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אביב י.
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האנומלי
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  להשקיע אחד בשני ולתת לפני שמקבלים • הציניקן
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • הקשה המקשה
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • איטו
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • איציק ש.
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • יעקב
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • איציק ש.
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • דורפל
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • גדי אלכסנדרוביץ'
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אורי פז
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אורי פז
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • חשמנית על מונית
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • חשמנית על מונית
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • אורי פז
  כתונת פזים • שוטה הכפר הגלובלי
  עצה: • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ברקת
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • האייל האלמוני
  הטלה-נובלה: Israeli beauty • ירדן ניר-בוכבינדר
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • נועה ו
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • נועה ו
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • נועה ו
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • נועה ו
  חרדים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • ירדן ניר-בוכבינדר
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • שוטה הכפר הגלובלי
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • נועה ו
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • לא יודע
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • idan
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • שירות תיקונים זמני על מונית
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • טלקינזיס על מונית
  חרדים • אומנת מודאגת
  חרדים • ספורט אתגרי על מונית
  חרדים • רס''ר הכפר הגלובלי
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • כרם שעשועים עייף ומאושר על מונית
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • כרם שעשועים עייף ומאושר על מונית
  חרדים • דורפל
  חרדים • שוטה הכפר הגלובלי
  חרדים • רון בן-יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • הנמלה העמלה
  חרדים • אורי פז
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • אורי פז
  חרדים • נועה ו
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • נועה ו
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • שוטה הכפר הגלובלי
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • איילה
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • אביב י.
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • יעקב
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • גדי אלכסנדרוביץ'
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • אביב י.
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • גדי אלכסנדרוביץ'
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • אביב י.
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • גדי אלכסנדרוביץ'
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • שוטה הכפר הגלובלי
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • idan
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • האייל האלמוני
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • גדי אלכסנדרוביץ'
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • idan
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • האייל האלמוני
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • idan
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • האייל האלמוני
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • idan
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • האייל האלמוני
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • נועה ו
  גם לקונצנזוס יש כוח כפיה • האייל האלמוני
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • דורפל
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • יעקב
  חרדים • אלמוניני
  חרדים • דורפל
  זה מוכר בשם מלכודת האיילינ האלמונינ • נינה אלמונינה
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גילי
  בולמוס • רון בן-יעקב
  מה שהוא אמר • גדי אלכסנדרוביץ'
  בולמוס • האייל האלמוני
  בולמוס • רון בן-יעקב
  בולמוס • האייל האלמוני
  בולמוס • שולם
  שפתיים פנימיות, שפתיים חיצוניות • רון בן-יעקב
  שפתיים פנימיות, שפתיים חיצוניות • האייל האלמוני
  שפתיים יישק • שוטה הכפר הגלובלי
  שפתיים יישק • האייל האלמוני
  שפתיים יישק • שוטה הכפר הגלובלי
  אנורקסיה וגנטיקה • רון בן-יעקב
  אנורקסיה וגנטיקה • האייל האלמוני
  בולמוס • יעקב
  בולמוס • האייל האלמוני
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • ירדן ניר-בוכבינדר
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • גדי אלכסנדרוביץ'
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • רון בן-יעקב
  בולמוס רטרו-דרוויניסטי • האייל האלמוני
  חרדים • idan
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • שוטה הכפר הגלובלי
  חרדים • כליל החורש נאורי
  חרדים • יעקב
  חרדים • idan
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • האייל האלמוני
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • יעקב
  חרדים • גדי אלכסנדרוביץ'
  חרדים • מורה תורנית
  חרדים • שוטה הכפר הגלובלי מצביע יפה
  חרדים • מורה תורנית כועסת מאוד
  חרדים • נועה ו
  חרדים • יעקב
  חרדים • נועה ו
  חרדים • יעקב
  חרדים • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דרור קסטל
  חרדים קוראים יותר • האייל האלמוני
  חרדים בספריות • יעקב
  חרדים בספריות • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דובי קננגיסר
  וואלה? • האייל האלמוני
  וואלה? • ל.ב.פ., תל אביב
  יופי טופי אחלה בחלה • אורי פז
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  יחסי גומלין • אורי פז
  יש לי שאלה • האייל האלמוני
  יש לי שאלה • ל.ב.פ., תל אביב
  יש לי שאלה • האייל האלמוני
  יש לי שאלה • ל.ב.פ., תל אביב
  יש לי שאלה • נועה ו
  יש לי שאלה • כליל החורש נאורי
  יש לי שאלה • ל.ב.פ., תל אביב
  יש לי שאלה • כליל החורש נאורי
  יש לי שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  יש לי שאלה • אייל רון
  יש לי שאלה • האייל האלמוני
  יש לי שאלה • האייל האלמוני
  יש לי שאלה • האייל האלמוני
  יש לי שאלה • האייל האלמוני
  או בשכונתיים • אבשלום
  יש לי שאלה • גדי אלכסנדרוביץ'
  יופי טופי אחלה בחלה • ידידיה
  באמת יפה? • אורי כדורי
  באמת יפה? • אורי פז
  יאללה, אפשר לפתוח פה בפיראטי- • האייל האלמוני
  יאללה, אפשר לפתוח פה בפיראטי- • גדי אלכסנדרוביץ'
  אם כבר סקר כזה, • אביב י.
  אם כבר סקר כזה, • אורי פז
  אם כבר סקר כזה, • רון בן-יעקב
  אם כבר סקר כזה, • הקשישה הפתאומית
  אם כבר סקר כזה, • רון בן-יעקב
  אם כבר סקר כזה, • יעקב
  אם כבר סקר כזה, • רון בן-יעקב
  אם כבר סקר כזה, • יעקב
  אם כבר סקר כזה, • האייל האלמוני
  אם כבר סקר כזה, • אביב י.
  אם כבר סקר כזה, • רון בן-יעקב
  I'm game • כליל החורש נאורי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים