למדינות אבד המונופול על הכוח 36556
שלום רון,

ראשית, ברכותי על המאמר.

ניתן לייחס את הפיגוע במגדלי התאומים לפנאטיות של האיסלאם (סיבה תרבותית),
ל"ביצות העוני" הגדולות ברחבי העולם השלישי (סיבה חברתית שאתה מדגיש), לדיכוי הפלסטינים בידי ישראל בת חסותה של ארה"ב (פוליטית-מדינית) וכו'.

ברצוני להזכיר כאן גורם נוסף - הגורם הטכנולוגי. אף כי את הפיגוע ביצעו מחבלים מתאבדים בסופו של דבר מה שהם עשו הם הפעילו את הטכנולוגיה המודרנית כבומרנג כלפי הציווליזציה שיצרה אותה. מה שבעצם הוכיח הפיגוע הזה הוא שבידי "יחידים בעלי עוצמה" (ביטוי שטבע תומס פרידמן) כוח הרס כמו בידי מדינות לאום ומעצמות.

כלומר, ההתפתחות הטכנולוגית המואצת הביאה למצב בו *מדינות הלאום איבדו את המונופול שלהם על "הכוח"*. בן לאדן, הוא רק סמל ל"יחיד בעל עוצמה", כמעט מזל שהוא ישנו, כי את הפיגוע הזה יכולה היתה לבצע רוח רפאים עוד ערטילאית ממנו. גם אחרי שהוא יחוסל לא תשוקם המשוואה הישנה - מדינות הלאום איבדו את המונופול על הכוח לנצח. יחידים בעלי עוצמה אחרים יבואו תחת בן לאדן, כפי שציינת במאמרך, ואין זה משנה אם הם יהיו יפנים או נוצרים אפוקליפטיים.

מטפס הרים אחד (הילארי?) נשאל פעם מה פשר היצר לטפס על האברסט והוא ענה: "מפני שהוא ישנו". ובאותו אופן, בעולם הטכנולוגי המודרני, עצם האפשרות של הימצאות טכנולוגיית הרס פנטסטית בידי אנשים בודדים מולידה אנשים כאלה. עם או בלי איצטלות אידיאולוגיות, עם או בלי סיבות נעלות, דתיות או אחרות, יכול לקום פלוני ולהחליט לנצל את אפשרויות ההרס המודרניות פשוט מפני שהן ישנן, ומשום שמבין מיליארדים אנשים בעולם ימצאו תמיד מי שירצו להפעיל כוח כזה.

המסקנה העולה מדברי היא עגומה. גם אם תייבש את כל "ביצות העוני" שבעולם לא תחלוף הסכנה - הסכנה האמיתית טמונה בנפשותיהם של ההיטלרים והסטאלינים שטכנולוגיה פוסט-מודרנית אימתנית עומדת לרשותם.
למדינות אבד המונופול על הכוח 36577
ואם בנשקים טכנולוגיים הרסניים בידי יחידים עסקינן, אז הנה לכם תולעי אינטרנט תיאורטיות:
Warhol Worm - תדביק את כל שרתי האינטרנט עם חולשות ספציפיות ב-‏15 דקות:
Flash Worm - תדביק את כל שרתי האינטרנט עם חולשות ספציפיות ב-‏30 שניות:
החישובים הנ"ל כוללים מטען, מעבר למנגנון שכפול, דבר שמאפשר, למשל, יצירת עומס עצום על האינטרנט כולו, או פגיעה באתרים ספציפיים. ההבדל ביניהן הוא זמן ההכנה לפני התחלת פעולת ההדבקה.
מפני שהוא ישנו 38398
את המלים הללו אמר ג'ורג' מאלורי, שנעלם בעת שטיפס על האוורסט בשנת 1924. הוא נחשב לאבי מטפסי האוורסט.
מנהיגות אמריקאית 61951
שמעון,

במאמר מסוף השבוע בניו יורק טיימס, טום פרידמן טוען שעל ארה"ב להראות אחריות עולמית בדומה למעמד שהיה לה אחרי מלחמת העולם השניה. הוא אומר שאמריקה אחראית להנהיג את העולם ולהשתתף בעולם תחת המוטו של "פתיחות והארה ממניעים עצמיים". זאת אומרת, מצד אחד אין תחליף לפוטנציאל האמריקאי, אבל התנשאות והתבדלות אמריקאית תהייה בעוכרי העולם, ובעוכרי ארה"ב עצמה.
אתה הבאת לינק למאמר קודם שלו, בו הוא כתב שארה"ב צריכה לקחת מנהיגות עולמית לשיקומה של אפגניסטאן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים