גזירה שווה?! 368145
היום התפרסם בבריטניה מקרה כמעט זהה - חיילים בריטים תפסו נערים עיראקיים שזרקו עליהם קודם אבנים, גררו אותם למקום מבודד והפליאו בהם את מכותיהם - בבעיטות ובמכות אלה.
הדמיון בין המקרים מדהים (מלבד העובדה שבמקרה של הבריטים זו יוזמה מקומית ולא הוראה מגבוה).
כל בריטניה מזועזעת, ראה"מ הכריז כבר שהדין ימוצה עם האשמים.
מעניין מה אומרים מכחישי הפוגרום (או מצדיקיו) באתר הזה על החיילים הבריטים. האם גם אותם תצדיקו? או שמא מה שמותר לעשות ליהודים אסור לערבים?
גזירה שווה?! 368148
לי נראה שיש הבדל קל בין המקרים. האם הנערים העירקיים היו במקום מלכתחילה כמפרי חוק? האם החיילים הבריטיים אכפו שם את החוק מטעם ממשלת עיראק? והאם השוטרים הישראלים גררו את המפגינים בעמונה למקום מבודד?
גזירה שווה?! 368150
זריקת אבנים אינה הפרת חוק?
ובעמונה הקוזזאקים לא היו צריכים לגרור את הנערים למקום מבודד, הם כבר היו במקום (שהם חשבו שהוא) מבודד (בתוך הבתים)
גזירה שווה?! 368152
א. שאלתי אם נוכחותם של הנערים במקום היוותה הפרת חוק, כמו נוכחותם של המתנחלים בעמונה, לאחר שנתבקשו לעזוב.

ב. לפי מה ששמעתי עכשיו ברדיו, הנערים העיראקיים גם לא זרקו אבנים. הם סתם היו עיראקיים.
גזירה שווה?! 368165
א. זו בדיוק הבעיה - בעיני הגזענים, נוכחותם של יהודים בשטחי יהודה ושומרון היא בלתי חוקית מראש (כמו למשל יהודים מחוץ לתחום המושב ברוסיה הצארית) ולכן דמם מותר.

ב. 1. העיראקים כן זרקו אבנים, לפחות לפי הCNN http://www.cnn.com/2006/WORLD/meast/02/12/iraq.beati...
"...youths throwing stones at the soldiers"

2. דווקא הנערים שישבו בתוך המבנה בעמונה לא זרקו אבנים, הם סתם היו יהודים.
גזירה שווה?! 368188
א. זה לא בעיני הגזענים. זה בעיני *השופטים*. השוטרים לא מכים מתנחלים דרך קבע.

ב. הנערים שישבו במבנה בעמונה לא "סתם היו יהודים". הם הפרו חוק בעצם נוכחותם שם ובסירובם לצאת משם ללא פינוי בכוח.
הפוגרום בעמונה 368199
העונש הקבוע בחוק על אי ציות אזרחי הוא מכות רצח?
הפוגרום בעמונה 368201
בוא נדייק, השוטרים לא מענישים ( לפחות לא דה-יורה). שיטת ה*אכיפה* במקרים מסויימים של אי ציות אזרחי *אלים* כולל גם מכות רצח. יכול להיות שצריך לעבור מקרה מקרה, ולבדוק מתי המכות הללו לא היו מוצדקות ומתי הם היו חלק מהתהליך, אבל הטיעון שב*עיקרון* שוטר לא יכול להרים יד על עבריין המתנגד לאכיפת החוק לא מקובל עלי.
הפוגרום בעמונה 368284
והעונש בחוק האלוהי של מפני מבנים ריקים בהתנחלויות בלתי חוקיות הוא זריקת לבנים שיכולות גם להרוג? להזכיר לך מה עשה פנחס ולרשטיין לנער ערבי שזרק עליו? ירה בגבו.
גזירה שווה?! 368212
יש כל כך הרבה צביעות בטענות שלך. בגוש קטיף, שם רוכז כוח גדול במיוחד במטרה למנוע אלימות, בכל זאת ננקטה אלימות כלפי השוטרים (למשל בבית הכנסת בכפר דרום), והשוטרים גילו איפוק מדהים, שאינני יודע כיצד ניתן היה להשיג אלמלא האימונים שעברו. האם אתה היית יכול לפזר הפגנה גדולה של שמאלנים (למשל, בעד זכותם של ערבים לטעת עצים בשטח שלדעתך שייך ליהודים) באותה מידה של אי-אלימות ותוך הדברות מתמדת?

המסקנה של הנוער מאותו עימות היתה פשוטה: האלימות משתלמת. מה גם שלא היתה שום הוקעה של נערים שנקטו אלימות מופרזת. גם בין נערי המתנחלים יש עשבים שוטים, חולי נפש וסדיסטים - כמו בכל אוכלוסיה. מדובר באחוז קטן, אבל איפה ההוקעה שלהם ע"י מחנכיהם? למה רק המשטרה צריכה לפשפש בציציותיה?

אחרי הכל, אם נלך בכיוון שאתה מציע, קל מאד לאבד את הנחישות, לזכור רק את הרגישות, ולהפוך את המשטרה לחבורה של יללנים אמפתיים. אחר כך, כשיתרבו מעשי השוד והרצח, ייזכר מישהו לשאול מה קרה להרתעה כלפי עבריינים.

אם הטענה היא שיש אכיפה לא שוויונית של החוק, ממניעים פוליטיים - לכו להפגין מול בית רוה"מ, מול הכנסת. מי שטוען שאפשר להחליש את היס"מ בלי להגביר את הפשיעה - מספר לעצמו בדיות.
גזירה שווה?! 368221
א. ראיתי שוב את התגובה שלי, והיא יצאה מתלהמת הרבה יותר ממה שהתכוונתי. מה שבאמת רציתי לומר הוא שהמתנחלים צריכים לאפשר למשטרה למלא את תפקידה, ולא להתגרות בשוטרים בכוונה.

ב. אני לא יודע מה אולמרט רוצה, אבל ברור לי שרוב השוטרים היו מעדיפים לא להיות שם, שרובם התגייסו למשטרה כדי להרוויח את לחמם וכדי ללחום בפשע, ושאיש מהם לא חשב שדעותיו הפוליטיות רלבנטיות לתפקודו כשוטר. הם פיזרו את ההפגנה כפי שלימדו אותם (גם נגד סטודנטים שחסמו כבישים הופעלו בזמנו אמצעים דומים), ולא נקטו באיפוק כפי שעשו בגוש קטיף.
גזירה שווה?! 368229
ב. זה שקר מוחלט. יש לי נסיון אישי לא קצר עם הפגנות סטודנטים, בשני סיבובים. מעולם לא התנפלו עלינו, לא הרביצו לנו ולא דרסו אותנו עם סוסים. (ודווקא בסיבוב הראשון הפעלנו לא מעט אלימות, בראיה לאחור. למען האמת אפילו סיכנו חיים).
גזירה שווה?! 368252
גזירה שווה?! 368257
איזה שטויות. היו אלות?! היו סוסים?!
(דרך אגב, הטענה כאילו "אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה היא ימנית" אומרת הכל על האוביקטיביות של הכתב, במיוחד למי שקצת מכיר את האוניברסיטה הזו.)
גזירה שווה?! 368457
היו מכות. כמו בהפגנות רבות.
גזירה שווה?! 368255
גזירה שווה?! 368259
כמה ציטוטים מהלינק שהבאת:
"העצורים שייכים לקבוצה אשר לא קיבלה רשיון להפגין, וחבריה תקפו במקלות את השוטרים שנכחו במקום" (ואפילו אז לא היה שימוש באלות מצד המשטרה, אבל כמובן שלא מדובר ב"אוסט יודן")
"מפכ"ל המשטרה דאז, רב ניצב יהודה וילק, טען כי גם אם מדובר בפרובוקציה וגם אם טמנו לשוטרים מלכודת, אין הצדקה להתנהגות השוטרים והאירוע גרם למשטרה נזק אדיר." (כאשר המותקפת אינה "אוסט יודן", המערכת לא מחפה על השוטרים הסורחים, מה שמוכיח שוב שבפוגרום עמונה היתה הכוונה מלמעלה)
גזירה שווה?! 368270
אם האשמים נמצאים למעלה, מדוע אתה בא בטענות לשוטרים בשטח? הרי גם במהומות 2000 במגזר הערבי היתה הוראה מלמעלה לנהוג בקשיחות והשוטרים ביצעו אותה.

בקיצור, אתה לא כופר בחובתם של השוטרים לבצע הוראות, אלא טוען שמי שנתן את ההוראה פעל משיקולים פסולים. לך תפגין מול ביתו או מול לשכתו ועזוב את המשטרה בשקט.
גזירה שווה?! 368393
א. אני אכן מאשים את אולמרט. כבר כתבתי כמה פעמים שהפוגרום היה מוכוון מלמעלה.
ב. מבלי לפגום כהוא זה באשמת הדרג המדיני, התירוץ של "רק מילאתי פקודות" מזמן לא תופס.
ג. במהומות אוקטובר הטענה העיקרית כלפי הדרג המדיני לא היתה שהוא הורה לנהוג בקשיחות, אלא שהוא לא חזה את ההתפרעויות, לא סיפק לשוטרים אמצעי מיגון ופיזור מהומות מצד אחד, וגם לא תיגבר כוחות מצד שני, כך שמעט מאוד שוטרים נאלצו לעמוד מול המון זועם ולהגן על חייהם באמצעי היחיד שהיה להם - אש חיה.
כך למשל כתבה ועדת בן אור על ברק:
"בהיותו ראש ממשלת ישראל, לא היה ער במידה הנדרשת לתהליכים המתרחשים בחברה הערבית בישראל, אשר יצרו בתקופת כהונתו חשש ממשי לפריצת מהומות בקנה מידה נרחב. מחדל זה התבטא בין היתר בכך שלא שעה לפניות והמלצות לקיים דיון כלל מערכתי בנושא, ובפועל לא קיים דיון כזה. כתוצאה מכך, גם לא נתן דעתו בצורה מספקת לצורך בהערכות הולמת של משטרת ישראל להתפרצות מהומות כאמור. בכך נמנע מלתת את דעתו במידה הנדרשת לנושא שהוא בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל, ולשלום אזרחיה"
ועל בן עמי
"בהיותו השר לביטחון פנים, בתקופה שלפני אירועי אוקטובר 2000, לא פעל במידה מספקת על מנת להבטיח שהמשטרה תהיה מוכנה למהומות בקנה מידה נרחב במגזר הערבי, אף שהיה ער לתהליכים שהתפתחו באותה תקופה במגזר הערבי, ואשר הגבירו את הסיכון לפריצתן של מהומות כאלה. במסגרת זו, לא גילה מעורבות מספקת בהכנות שביצעה המשטרה לאירועים מסוג זה, לא נקט ביזמה מספקת על מנת לקבל מידע על ההכנות שביצעה המשטרה לאירועים מסוג זה, ולא גילה עירנות מספקת לצורך בהכשרה מתאימה של כוחות המשטרה להתמודדות עם אירועים מסוג זה."
גזירה שווה?! 368430
אני עושה אנלוגיה בין אירועי עמונה למהומות אוקטובר לגבי חובת הציות של השוטרים בשטח לפקודות, ואתה מעוניין להשוות בין שני האירועים מבחינת תפקוד (או תפקיד) הדרג המדיני. אם כן, יש לנו שני קווי דיון מקבילים ואני אתייחס לשניהם.

א. כשמאלני (יותר ממך), אין לי ספק שצלפים שקיבלו פקודה לירות על מתפרעים באירועי אוקטובר היו צריכים (מוסרית) לסרב פקודה, מפני שמדובר באזרחי המדינה והמשטרה היתה יכולה לסגת מזירת האירוע במקום להתעקש על עימות עם המפגינים. באופן יותר מפורט, אני חושב שצריך להפריד בין שתי בעיות:

1. אלימות המשטרה, שפעם היתה מופנית כנגד ערבים ועובדים זרים בלבד, ולפתע הסתבר שהיא חרב פיפיות (כפי שטען כבר פרופ' ליבוביץ' בזמנו, כשהתריע על התדרדרות הנורמות המוסריות בעקבות שליטה מתמשכת על אוכלוסייה זרה).

2. החובה לסרב פקודה במצבים מסוימים, שהיא בעייתית בחברה מפוצלת כמו החברה הישראלית, שבה הכוח נתפס יותר ויותר (לצערי) ככלי ליישוב סכסוכים (בין היהודים לבין הערבים, בין הממשלה למתנחלים). למדינה יש מנגנונים להפעלת כוח (כוחות הביטחון) שכל צד רוצה לגייס לצרכיו. הימין המדיני: כנגד הערבים, כולל ערביי ישראל שהם אזרחים. השמאל המדיני: כנגד המתנחלים המשיחיים שאינם מקבלים על עצמם את שלטון הרוב. הבעיה היא שלא מדובר בקבוצות שוליים, שאיתן המשטרה ערוכה להתמודד (ראה, למשל, פרשת עוזי משולם וחסידיו), אלא, לגבי המתנחלים המשיחיים, בקבוצה גדולה של אנשים שמפרשת את חוקי התורה כציווי קטגורי שאין אחריו הרהור, כלומר: יישוב הארץ מייד ובכל האמצעים, ללא שום נכונות להתפשר או להמתין, מתוך שילוב (משונה, לטעמי), של התעלות דתית ותחושת דחיפות (מדוע דחוף כל כך להביא את הגאולה?). לגבי הג'יהאדיסטים המוסלמים מדובר על אותה תחושת דחיפות בדיוק, אך בכיוון ההפוך.

במצב כזה, תמיד יהיה מי שיטען שכוחות הבטחון מועלים בתפקידם ושחובתם, לכאורה, לסרב לפקודות שניתנות להם מפני שחרבם מופנית כלפי פנים (מול אזרחים) במקום כלפי חוץ (מול צבאות זרים), או מול מטרות שיש לגביהן קונסנזוס (הפשע המאורגן, למשל).

מגמת ההקצנה הדתית (אצל יהודים, ערבים ונוצרים) שאין לי מושג מדוע היא מתרחשת דווקא עכשיו, בוודאי אינה מקלה על המצב הזה. מבחינתי כחילוני, אין הבדל גדול כל כך בין "אל אקצא בסכנה" לבין "ארץ ישראל בסכנה" - בשני המקרים מי שפונה כך אל הציבור שלו מעמיד את האובייקטים הדוממים (בניין, חול), מעל חיי אדם. אני לא רוצה לחזור אחורה, למסעי הצלב ומלחמות הדת של העבר. אני רוצה להמשיך ללכת בנתיב ההומניזם שהתווה הרנסנס, ובדרכם של העקרונות הפוליטיים של המהפכה הצרפתית והחוקה האמריקאית, שניתקו את הדת מהמדינה.

אם לא ישתנה המצב הזה, תמצא את עצמה הדמוקרטיה הישראלית במלחמה עם הדת (בקרב המתנחלים וערביי ישראל כאחד), מפני שזה הגורם המרכזי שאינו מכיר בשלטון החוק ושומע למקורות סמכות אחרים. מה שחסר היום יותר מכל בציבוריות הישראלית, הוא הידברות בין דתית בין רבני המתנחלים לשייחים של התנועה האיסלאמית, כפי שמציע הרב פרומן. אם זה לא יקרה, הרוב החילוני בארץ לא יסכים, להערכתי, שארצו תהפוך לזירת קרבות בין שתי דתות. הוא לא ייתן שיחריבו לו את הדמוקרטיה.

ההתנהגות האלימה של המשטרה היא תמונת ראי של היעדר הקונסנזוס בציבור הישראלי.

כשיש קונסנזוס, רוב הציבור מקבל את מרות השלטון ומציית מרצונו להוראות החוק, והמשטרה משתמשת בכוח נגד בודדים שאינם מקיימים את החוק. בהיעדר קונסנזוס, המשטרה נאלצת להתמודד עם קבוצות גדולות ומאורגנות של סרבני חוק, מה שמחייב אותה להכנס למדרון החלקלק של האלימות. זה מה שקורה, למשל, בשכונות השחורים העניות בארה"ב.

בקיצור, מי שרוצה משטרה פחות אלימה צריך לפעול לחיזוק הקונסנזוס.

ב. לגבי תפקידו של הדרג המדיני בשני האירועים, אין לי עניין להתנצח איתך. מבחינת השוטרים בשטח, אני לא חושב שאכפת להם אם מי שנתן את ההוראה להיות אלימים הוא מפקד המרחב או ראש הממשלה.
תגובה קצרה 368472
א. הבדל משמעותי אחד הוא שבעמונה העימות היה מוגבל לישוב בודד, ונסיגה של השוטרים מהישוב (יישוב? בקושי חצי גבעה), או אפילו הפסקת פעולות ההריסה היתה מסיימת אותו מיידית (כפי שאף קרה באותו בוקר בעקבות צו המניעה). באירועי אוקטובר המשטרה מראש נערכה מחוץ ליישובים הערביים, אך ההתפרעויות גלשו מעבר ליישובים אל הצירים הראשיים, כך שנסיגה של המשטרה לא היתה מסיימת אותן אלא להיפך - נותנת למתפרעים אפשרות לפגוע (פיזית) באזרחים.
ב. מאם אולמרט היה רוצה לחזק את הקונצזוס, הוא היה נענה להצעת הפשרה של מועצת יש"ע. הוא חיפש עימות.
ג. ברור שלא אולמרט עמד ותדרך את היס"מניקים לפני הפעולה. יש כאן עניין של הירארכיה פיקודית - אולמרט "משוחח" עם עזרא, ש"מנחה" את קראדי וכו'. בכל מקרה, "רוח המפקד" שורה על הפוגרום.
תגובה קצרה 368478
ב. אם מועצת יש''ע הייתה רוצה לחזק את הקונצנזוס, היא הייתה ממלאת בעצמה אחר פסיקת בג''צ. היא חיפשה עימות.
תגובה קצרה 368480
מי שמחפש עימות לא מציע הצעות פשרה.
תגובה קצרה 368486
מי שלא מחפש עימות לא מציע הצעות פשרה שריח מטרתן האמתית - דחיית רצונו של הצד השני עד אחרית הימים - נודף למרחוק.
לו הפלסטינים היו מציעים פשרה שבה הם מקבלים את כל השטח שבין הים לירדן, ונותנים לנו לנהל חיים עצמאיים בגוש דן ובחלקים מסוימים מהשפלה, האם היית רואה בזה ניסיון למנוע עימות?
תגובה קצרה 368499
להזכירך, היה הסכם שנועד "למנוע אלימות", קראו לו "אוסלו" ובפועל הערבים השתמשו בו כבסוס טרויאני (http://www.yesha.org.il/article-670972.html&pr=c...), וסופו שהוא רק הגביר את האלימות. לו היה לי אמון בערביי א"י, הייתי מוכן להגיע איתם לפשרה כזו או אחרת, אך לצערי הם הוכיחו, חזור והוכח, שאין לתת בהם אמון כלל וכלל.
תגובה קצרה 368503
והאם המתנחלים הוכיחו במשהו שיש לתת בהם אמון?
תגובה קצרה 368515
כמה מחבלים מתאבדים יצאו מישובי היהודים ביו"ש?
תגובה קצרה 368520
שניים
תגובה קצרה 368533
מי?
תגובה קצרה 368537
גולדשטיין וזאדה.
תגובה קצרה 368542
א. הם לא היו מחבלים מתאבדים.
ב.במקרה של זאדה, אתה מתכוון להתנחלות המשיחית קיצונית ראשון לציון?
תגובה קצרה 368556
אנחנו מדברים על ארץ המוצא של המחבלים או על מקום המגורים? עכש"י זאדה עזב את בית הוריו ברשל"צ וגר לא מעט זמן בהתנחלות.
תגובה קצרה 368558
אם מדברים על ארץ מוצא, אז אתה בודאי מתכוון להתנחלות הידועה ברוקלין, שנמצאת בגדה המערבית של האוקיינוס האטלנטי.
ולגבי זאדה, "שכונת נווה אליהו, שם עברו על עדן נתן זאדה 19 שנות חייו" ‏1 נמצאת בראשל"צ.
----
תגובה קצרה 368560
''הוריו הבחינו שהוא הולך בדרך מסוכנת, ועשו הכל כדי לחלצו מההתנחלות תפוח.''
תגובה קצרה 368562
לא מבין מה הם לא היו, לשיטתך..

מחבלים? או מתאבדים?
תגובה קצרה 368569
מחבלים מתאבדים.
ואם זה לא ברור לך, suicide bombers.
שניהם היו רוצחים המוניים, מונעים משנאה וכנראה לא שפויים, שפעלו על דעת עצמם תוך ניצול נשק שניתן להם למטרות אחרות. הם לא היו תוצר של מערכת משומנת המגייסת נערים במסגדים, שוטפת את מוחם, מציידת אותם בחגורות נפץ ושולחת אותם להתפוצץ באוטובוס מלא אזרחים.
תגובה קצרה 368524
לא מתאבדים, אבל מחבלים http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%97%D7%A...
תגובה קצרה 368527
אם זה המדד שלך למתן אמון, נראה לי שמבחינתך יש לזכות את עמרי שרון, צחי הנגבי, בן עזרי וכיו''ב מכל אשמה.
תגובה קצרה 368778
זה נחמד לקרוא תגובה קצרה שלא מתייחסת לרוב מה שנכתב.

אני חוזר שוב:
יש שני אספקטים שאליהם התייחסתי:
א. לו הייתי שוטר באירועי עמונה, מה היה עלי לעשות
ב. לו הייתי ראש הממשלה טרם אירועי עמונה, אלו הוראות היה עלי לתת

א1. אלימות המשטרה קשורה, לדעתי, לחוסר הקונסנזוס בחברה הישראלית (ראה למעלה). ככל שיפחת הקונסנזוס, תגבר האלימות. הדת (יהדות משיחית ואיסלאם פונדמנטליסטי) היא המקור המרכזי הקורא תיגר על הקונסנזוס הדמוקרטי (ועל הכנסת, הממשלה ובתי המשפט).
א2. שוטרים צריכים לציית לפקודות שהם מקבלים. אם אינך מסכים - אולי תתן דוגמה לפסקה שהיית מנסח עבור ה-"קוד האתי לשוטר", שבה יוסבר לשוטר מתי עליו לסרב פקודה.

ב. לגבי שיקולי הממשלה באירועי עמונה ובאוקטובר 2000, הייתי מנסה להפריד בין שני אלמנטים:
1. היעדים - מה רצתה הממשלה להשיג
2. האמצעים - כיצד בחרה לעשות זאת

אחרי אירועי אוקטובר 2000, ועדת אור התייחסה בעיקר לאמצעים שננקטו ופחות למטרה (השבת הסדר הציבורי על כנו), אבל דיברה גם רבות על חיזוק הקונסנזוס, דרך הפחתת תחושות הקיפוח של הערבים אזרחי ישראל.

בהקשר של עמונה, לא הבנתי על מה בדיוק אתה חולק: על היעדים שהציבה לעצמה הממשלה, או על הדרך שנקטה בה להשגתם?
במילים אחרות: האם היעדים עצמם לא היו לגיטימיים? והאם ניתן היה להשיג את אותם יעדים באופן מוצלח יותר על ידי מתן הוראות אחרות לכוחות בשטח?
תגובה קצרה 368811
א. לו אני ראש ממשלה, הייתי עושה הכל כדי להרגיע את הרוחות לפני העימות, כולל הגעה לפשרה במקרה הצורך. בפועל אולמרט עשה ההיפך, ודחה כל אפשרות לפשרה, מתוך מחשבה שעימות יגביר את תמיכת הציבור בו. בפועל אירועי עמונה הורידו את תמיכת הציבור בו, ולכן הוא כבר הכריז שלא יהיו פינויים של מאחזים בלתי מוכרים עד הבחירות

א.2. פיצוח ראשי נערים (שאינם מסכנים את השוטר או אזרחים אחרים) הינו "פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה" כהגדרת בית המשפט, ולכן לפקודה זו חייבים לסרב. הקוד האתי של השוטרים לא צריך להיות שונה בהרבה, בנושאים אלו, מאשר של הצבא.

ב. אם היעד שאותו רצתה להשיג הממשלה הוא פינוי מבני הקבע מהמקום, הרי שהצעת הפשרה של הבעלים (פינוי עצמאי של המבנים) היתה אמורה לספק את אולמרט - הוא משיג את היעד שלו מבלי להפעיל שוטר אחד, ומבלי לשפוך דם.
במקרה הספציפי של עמונה הדרך היא היעד - אולמרט פשוט רצה לראות דם, כששאלת החוקיות של המבנים משנית.
תגובה קצרה 368819
למה הניסוח החלבי הזה, "פיצוח ראשי נערים"? אמור "ריסוק גולגלות ורצח המוני" ויצאת צודק בויכוח.
תגובה קצרה 368823
מה, עם "ריסוק גולגלות ורצח המוני" אתה רוצה לצאת צודק בויכוח ?!
ומה אם תקבל "ריטוש איברים, וטבח מאסיבי"?
תגובה קצרה 368840
באמת תהיתי על היופמיזמים של איידן. חשבתי שעדיף לדייק יותר ולקרוא לילד בשמו.
תגובה קצרה 368820
אני מנסה לשווא להתדיין איתך, ולא מקבל כמעט שום התייחסות. הדיון איתך מזכיר לי את ביבי, שכאשר שואלים אותו על נושא א' הוא עונה: לו היית שואל אותי על ב', הייתי אומר לך ש...

אם כל מה שמעניין אותך הוא הדיון על השאלה אם אולמרט רצה לראות דם או לא, פנה למחלקה הממשלתית בשב"כ ובקש מהם את ההקלטות. באייל הקורא אין קוראי מחשבות (או, לפחות, זו המחשבה האחרונה שהושתלה בראשי) וגם לא אנשים שנכחו בדיוני הפיקוד הבכיר לפני הפינוי ורוצים לחלוק את ידיעותיהם עם הציבור.

חשבתי שאפשר יהיה לברר ביחד גם אספקטים נוספים של מה שקרה בעמונה. זה מעניין אותך?
תגובה קצרה 368825
שאלת "לו הייתי ראש הממשלה טרם אירועי עמונה, אלו הוראות היה עלי לתת" (בהנחה שאתה אותו אלמוני, אני מציע לבחור ניק קבוע), ועניתי לך ישיר וברור. מה אתה רוצה?
תגובה קצרה 368831
ראשית כל, אני מסכים איתך לגבי העדר החמלה וחוסר התוחלת שבכניסה לעימות אלים. אני גם רוצה לדון באספקטים נוספים של אירועי עמונה, פרט לשאלה "מה עבר בראשו של אהוד אולמרט".

למשל:

- האם אירועי עמונה אירעו על רקע של השקפה פוליטית (ימין מול שמאל), או דתית (דתיים מול חילוניים)?

- מה צריך לעשות כדי למנוע התנגשויות אלימות בין המשטרה לאזרחים בעתיד? האם אלימות המשטרה נובעת מפקודות נקודתיות או מסיבות רחבות יותר (אבדן הרתעה, שחיקה מוסרית, אימון לקוי)?

- האם יש קווים אדומים במאבק אידיאולוגי? אם כן, מהם הקריטריונים לקביעתם? אם לא, מהן ההשלכות של מאבק ללא קווים אדומים?
תגובה קצרה 368876
א. ימין-שמאל (איזה אלמנט דתי נכנס כאן?!)
ב. להעניש את האחראים, הן הדרג המדיני (אולמרט, עזרא) והן הדרג הביצועי (קראדי, בוקובזה אך גם "מפצחי הגולגלות" עצמם)
ג. כן. הקריטריון העיקרי הוא סיכון חיים, אך במצבים ספציפיים יכולים להיות קריטריונים נוספים, מחמירים יותר.
תגובה קצרה 368927
א. האלמנט הדתי הוא משולש.
אמפירי: רוב המפגינים בעמונה היו דתיים.
אידיאולוגי: קדושת הארץ היא עקרון דתי, בניגוד לקדושת החיים שהיא עקרון הומניסטי וקדושת המדינה, שהיא עקרון פשיסטי.
פוליטי: הדיבורים על "מדינת יהודה" ועל "התנתקות מהמדינה" נסמכים על התפיסה של חוקי ההלכה כעליונים על חוקי המדינה. בניגוד לדתיים (יהודים ומוסלמים כאחד), לציבור החילוני אין בדמיונו מערכת אלטרנטיבית של חוקים שמתיימרת להקיף את כל תחומי החיים.

ב. נניח שתופעל שוב הנורמה החדשה-ישנה, שלפיה המשטרה אינה מפעילה כוח כלפי המתנחלים. האם זה לא יוביל להקצנה הדרגתית של אמצעי ההתנגדות שלהם, כפי שההתנגדות בעמונה היתה מיליטנטית יותר מאשר בגוש קטיף? האם זה לא ייצור אצל המפגינים תחושה שהחלטות הממשלה אינן חלות עליהם?

ג. קודם כל, טוב שאנחנו מסכימים על הצורך בקווים אדומים, ואני שב ומזכיר שאני מסכים איתך גם לגבי הטעות שבהפעלת אלימות בעמונה. ייתכן שהפתרון הנכון (מבחינת השמאל) הוא לגייס זמנית עוד 5,000 שוטרים והתחיל לבצע באופן שוטף פינויים יחסית לא אלימים, דוגמת זה שבגוש קטיף.

מצד שני, זה מחייב את המתנחלים שלא לייצר אווירה שתתיר את דמם של ראשי השלטון והמשטרה, מפני שאחרת תמיד יימצא המטורף שיתרגם אווירה למעשים. במילים אחרות, סביר להניח שאם מוסדות המדינה ירגישו מאוימים, הם יגיבו באלימות.

עד כמה הקווים האדומים נאכפים בתקיפות בקרב המתנחלים - למשל ביחס לראש הממשלה? האם הוא יכול להסתובב בבטחה ללא שומרי ראש בתוך התנחלויות דוגמת תפוח וקריית ארבע?
תגובה קצרה 369007
א. אמפירית, למי יש סיכוי גדול יותר להיות בעמונה: לדתי שמאלני, או לחילוני ימני?
אידיאולוגית, קדושת החיים היא אלמנט דתי דווקא (יכל המציל וגו')
לחילונים יש מערכת חוקים שעליונים על חוקי המדינה, היא נקראת "מוסר". ההבדל היחיד בינה לבין מערכת החוקים הדתית היא היעדר היררכיה ממסדית, כלומר "מורה הלכה" חילוני (מה שנקרא בחוגים מסויימים "איש רוח") לא הגיע למעמדו מכח ממסד מסויים.
ב. דווקא הפעלת הכח ע"י המשטרה עלולה לגרום להסלמה (ואיזה נדבן אלמוני כבר הציע לממן אלות למפגינים).
ג. אני במקום ראה"מ הייתי יותר נזהר בביקור בישובים כמו הרצליה. בתפוח מקסימום ינקבו לו צמיגים. ואפרופו "להסתובב בבטחה" - http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/044/698.html
תגובה קצרה 369130
הוי תמימות קדושה.
תגובה קצרה 370336
סליחה על ההשתהות.

רק עכשיו אני מבין איזו תהום פעורה בין עולמות המושגים שלנו...

א1. פעם היו בארץ ימין חילוני וימין דתי, שמאל חילוני ושמאל דתי (אני מתכוון לימין ושמאל במובן של היחס לשטחי יש"ע). היו חילוניים שתמכו בסיפוח השטחים, והיו ציונים דתיים שתמכו בהחזרת השטחים. לאורך השנים, המחנה של הימין החילוני הצטמצם, וכך גם קרה לשמאל הדתי. בעמונה היה קל לראות את הרוב המוחלט של חובשי הכיפות הסרוגות מבין המפגינים.
אני תולה את הסיבה לכך בעובדה שקדושת הארץ הפכה לערך מרכזי בציונות הדתית, והפכה פחות חשובה לציונות החילונית - למשל בהשוואה למרכזיותה בחזונו של ז'בוטינסקי.
באופן מעשי, הכוח האלקטורלי של הימין החילוני כמעט ונעלם (אולי למעט מצביעי ליברמן). לכן הציונות הדתית מזוהה בציבור, עכש"מ, עם הימין, והמאבק על השלטון היהודי בכל א"י הופך למאבק יותר דתי ופחות לאומי.

א2. כמעט כל הערכים המוסריים התקיימו או מתקיימים גם בדת, מפני שהדת מלווה את האנושות מאז ומעולם. אבל קדושת החיים (במובן של העמדת שלמות העם מעל שלמות הארץ) היא עקרון שדוגלים בו היום החילונים (ואולי גם החרדים), אבל לא בהכרח הציונות הדתית. הדבקות הדתית ביישוב יו"ש נראית לי כמנותקת משיקולים פרגמטיים, ונוצר הרושם שהיא מונעת מציווי דתי קטגורי שאי אפשר לסגת ממנו, אפילו באופן זמני. אם קדושת הארץ נמצאת במקום הראשון בסולם הערכים, אזי קדושת החיים נדחקת למקום השני. במילים אחרות, גם לו היתה היום אופציה להסכם שלום עם הפלסטינים באופן שהחזרת רוב השטחים היתה מבטיחה אפס נפגעים יהודים בפעולות איבה, הימין הדתי לא היה מסכים להסדר כזה, בגלל קדושת הארץ.

א3. יש הבדל עצום בין אנשי הרוח החילונים לרבנים הדתיים. לכל חילוני יש שאיפות לתקן או להתקין חוק כזה או אחר, אבל אין שיטה משפטית שלמה, קוהרנטית, שמישהו רוצה לכונן במקום המערכת הדמוקרטית. רק לדתיים (ביהדות ובאיסלאם) יש מערכת מושלמת של חוקים (ההלכה והשריעה) המכסים את כל תחומי החיים ושאותה אפשר, עקרונית, להחיל מהיום למחר על כל אזרחי המדינה. מבחינת המשטר הדמוקרטי, הקיום של אלטרנטיבה כל כך מגובשת יהפוך לאיום רציני אם קבוצה גדולה של אזרחים תתחיל לפעול בכיוון הזה.

ב. אני מסכים איתך שהפעלת כוח מוגזם על ידי המשטרה עלולה לגרום להקצנה. אבל לא זה מה שכתבתי. השאלה התאומה היא אם הפעלת פחות מדי כוח על ידי המשטרה לא תגרום גם היא להקצנה - ראה מה שכתבתי למעלה.

ג. הטענה כאילו המתנחלים אינם מאיימים על חייהם של שרי הממשלה היא לא מדויקת, וזו נקודה מרכזית כשרוצים להסכים על קווים אדומים למאבק. בזמן ההתנתקות אני זוכר שאחד מדוברי גוש קטיף אמר במפורש שהוא אינו ממליץ לרוה"מ ולשר הבטחון לבוא לדבר עם המתיישבים שם, מפני שאינו יכול לערוב לשלומם לנוכח הזעם של התיישבים. קציני משטרה מספרים על טלפונים ליליים המכילים איומים על חייהם ועל בני משפחתם, ולא נראה שנעשית פעולה כלשהי של מנהיגי המתנחלים כדי להפסיק את התופעה הזו. אם ראשי השלטון והמשטרה יחושו מאויימים, הם רק יקצינו את תגובותיהם כלפי המתנחלים - בדיוק מפני שהם לא יחושו שיש הסכמה על קווים אדומים. מה שקורה היום אולי מזכיר קצת את אירועי הסזון, אלא שאז הימין הפגין חוסן מוסרי הרבה יותר מרשים ונמנע לחלוטין מלפגוע - או מלאיים שיפגע - ביהודים.
תגובה קצרה 368822
נקודתית לעניין ה-"קוד האתי לשוטר".

נתת דוגמה ספציפית מאירוע ספציפי. האם תוכל לתת ניסוח כללי לקריטריון/ים לסירוב פקודה אצל שוטר?
תגובה קצרה 368824
השלם את החסר:

אולמרט הורה להרוס בתים בעמונה באלימות כדי לזכות בבחירות, ואך ורק מסיבה זו.

שרון הורה על פינוי גוש קטיף כדי להמלט מכתב אישום פלילי, ללא שום סיבה נוספת.

בגין הורה לצה"ל להכנס ללבנון כדי ___________________ וחתם על הסכם השלום עם מצרים כדי להסתיר את ___________________, ובשני המקרים טובת המדינה כלל לא נכנסה למערך שיקוליו.

לוי אשכול הורה לצה"ל לתקוף את צבאות ערב, אך מטרתו האמיתית היתה ___________________

בן גוריון הורה לירות על אלטלנה כי רצה להרוויח מ___________________ והכריז על הקמת המדינה כדי להתחמק מ___________________
תגובה קצרה 368827
בגין הורה לצה"ל להכנס ללבנון כדי ____ליצור סדר חדש במזה"ת ולמחוק את טראומת יום כיפור____ וחתם על הסכם השלום עם מצרים כדי להסתיר את ___שליטתו בשטחים_____,
תגובה קצרה 368848
דבריך מרמזים כי:
התנגדת להתקפה על אלטלנה.
התנגדת להתקפה היזומה של צה"ל במלחמת ששת הימים. התנגדת למלחמה לבנון.
להסכם השלום עם מצרים. האם אני צודק?
תגובה קצרה 368849
יש לך כשרון מדהים באי הבנת הנקרא
תגובה קצרה 368867
למה? אתה הרי מסכים עם תפיסותיו של איידן.
גזירה שווה?! 368285
זרקתם על השוטרים בלוקים וברזלי זווית?
גזירה שווה?! 368312
חסמנו כבישים וניערנו מכוניות של מרצים.
גזירה שווה?! 368315
באמת מאד דומה! אם הייתם זורקים לבנים וברזלי זוית על שוטרים הייתם מסיימים כמו צעירי הגבעות בעמונה.
גזירה שווה?! 368321
ומה הייתה מטרת ההפגנות האלה?
גזירה שווה?! 368322
ע''ע ''שביתת המרצים'' (לא שאני גאה, בראיה לאחור, במעשים הללו)
רצה הגורל, וב''זקנתי'' האקדמית מצאתי עצמי בצד השני של המתרס - כאשר סטודנטים לתואר ראשון מהפקולטות למדעי הדשא מנעו פיזית כניסה לאוניברסיטה.
גזירה שווה?! 368388
שוב השקר הזה על הבלוקים? אתה נוקט בשיטות הגבלסיות של חזרה על שקר עד שהוא יהפוך לאמת. עכשיו התחלת להוסיף גם ברזלי זוית. עוד שבועיים תדבר כבר על מקררים.
קיצור תהליכים 368392
תגיד, גם בתור סטודנט זרקת על השוטרים מקררים?
קיצור תהליכים 368394
תגיד, גם בתור סטודנט נהגת לאנוס ילדים?
קיצור תהליכים 368402
כן. למה?
קיצור תהליכים 368403
נו, אני רואה ש''מעשי אבות סימן לבנים'' תופס גם אצל מוסלמים.
קיצור תהליכים 368405
במקרה שלי רק האמא מוסלמית, כך שצריך לשנות את הביטוי. לצערי המלעונה הורישה את כל המניות בתדיראן דוקא לבן החוקי שלה.
קיצור תהליכים 368411
הכוונה ל"אב הרוחני"
קיצור תהליכים 368419
תגיד, אתה רוצה שישרפו את שגרירות האייל בטהרן?
קיצור תהליכים 368423
זה איום?
קיצור תהליכים 368469
יפה שאתה עושה את האנלוגיה הזו. כבר היה מי שהאשים את השוטרים בניסיונות אונס בעמונה.

ההבל הוא..

שבלוקים, אבנים וברזלי זווית אכן נזרקו בעמונה - ויש לא מעט תיעוד וידאו שמוכיח זאת.
קיצור תהליכים 368474
מלבד אבנים, שאכן נזרקו, ה''בלוקים'' וברזלי הזוית הם המצאה.
דרך אגב, המעבר שעשית, מ''בלוקים וברזלי זוית'' שהוא שקר מוחלט, ל''בלוקים, אבנים וברזלי זוית'', שהוא חצי אמת, היא תרגיל שקוף, המוכיח בעליל שאתה מודע לשקר.
קיצור תהליכים 368490
איתו אני לא מדבר, אבל כחיזוק לטענתך: תגובה 366493
קיצור תהליכים 368496
נו, אז אתה מסכים שנזרקו אבנים, אך לא בלוקים.
(כפי שכתבתי בתגובה 366491, שכל כך הרגיזה אותך)
קיצור תהליכים 368514
עם ההוא אני לא מדבר, אבל אצלי "אבן" היא גוש לא מסותת ו"בלוק" הוא גוש מסותת, כך שלבנת אקרשטיין נחשבת אצלי "בלוק". אבל אני לא מבין את כל הדיון הקטנוני הזה. האם לזרוק אבנים/בלוקים של אקרשטיין על כוחות הביטחון (כמו שראיתי בעיני בסרטונים בטלוויזיה) זה בסדר? כנראה שזו הדרך להסיט את הדיון שלא מוצא חן בעיניך ולמסמס אותו.
קיצור תהליכים 368521
אבן" היא מה שאתה מחזיק (או משליך) ביד אחת. בלוק שוקל פי כמה וכמה, וצריך להחזיקו ב 2 ידיים.

השימוש במלה "בלוקים" ע"י כמה אנשים כאן מטרתו לנפח את האירוע, ועל כך אני מתרעם, כמו שאתה היית מתרעם אם מישהו היה טוען שהשוטרים בעמונה "שיספו ראשים עם חרבות", בלי לפגוע בחומרה של פצפוץ ראשים בעזרת אלות.
קיצור תהליכים 368528
או אם מישהו היה קורא לפינוי עמונה "פוגרום"?
קיצור תהליכים 368530
אקרשטיין זה דבר די כבד. אולי אפשר להניף אותו כמה שניות ביד כדי לזרוק, אבל גם ''בלוק'' אפשר להניף ביד אחת.
קיצור תהליכים 368538
רק בשביל לסבר את העין
זה בלוק
קיצור תהליכים 368539
זה מבחן כזה לגילוי עיוורון צבעים? אני לא רואה שם כלום פרט ללוגו של נענע.
קיצור תהליכים 368547
סליחה, תקלה
קיצור תהליכים 368555
אחלה. ראית כמה חורים יש בזה? מעניין מה יחס המשקלים בין בלוק לבין אקרשטיין.
קיצור תהליכים 368557
רואים שאף פעם לא בנית בית...
קיצור תהליכים 368559
רואים שאף פעם לא הרמת אקרשטיינים כדי לרצף שבילים...
קיצור תהליכים 368565
אז זהו, שכן.
קיצור תהליכים 368699
אותו כנ''ל.
עידן ומלחמת הגבורה בשפה העברית 368552
קיצור תהליכים 368529
זה לא יפה שאתה אומר לעצמך ''כנראה שזו הדרך להסיט את הדיון שלא מוצא חן בעיניך ולמסמס אותו'', ערן. קצת כבוד.
קיצור תהליכים 368493
זה כל מה שיש לך להגיד על האאוטינג שנעשה לי?
גזירה שווה?! 368205
באמת נשמע כמו הבדל קל.
גזירה שווה?! 368206
גם ההבדל בין חיילי כיבוש לבין שוטרי מדינתך שלך?
גזירה שווה?! 368209
תסביר לי למה זה לא הבדל קל.
גזירה שווה?! 368299
אם השאלה היא רצינית, באמת נעתקו מלים מפי. צר לי, אין לי תעודת הוראה.
גזירה שווה?! 368541
אני בסך הכל מנסה להבין מה זה ''קל''. יש אלף ואחד הבדלים שאפשר למצוא בין כל שני מקרים שעוסקים בכל דבר שרק תרצה - השאלה היא למה דווקא ההבדלים הללו רלוונטיים. את זה אפשר לומר גם בלי תעודת הוראה (באופן כללי, דיונים שבהם אחרי שאתה שואל שאלה ''נעתקות המילים'' מפי מי שאתה מדבר איתו הם לא כל כך נחמדים).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים