אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372238
כי מצד אחד, אני לא רוצה להיות מפורסם. אני לא אוהב את הרעיון שכל אדם ברחוב יזהה אותי ושהחיים שלי כאדם יהיו גלויים לעיניים זרות.
אבל מצד שני, כשחושבים על כך, להיות מפורסם ושכל העולם יכיר אותך זו הדרך היחידה שתוכל לחיות מעבר למוות, ולהישאר זכור לנצח. אני אשתדל לא להיכנס לדיונים פילוסופיים מדהימים, אבל האם אדם שמפורסם בזכות אישיותו היוצאת דופן ותכונותיו הנדירות, לא התפרסם והשפיע על כל האנושות ועל ההסטוריה שלה? נפוליון נפטר לפני יותר מ-‏200 שנה, ואנשים עדיין זוכרים ומשבחים/לא משבחים אותו על מעשיו בחייו, ובזכות המעשים שעשה, ובזכות הדמות הנערצת והנדירה שהיה, הוא הצליח לעשות את הבלתי יאמן ולחיות לנצח, גם אם לא בצורה פיסית. וזוהי עוד דוקמא מוקדמת, מה עם הרמב"ם? שלמה המלך? יוליוס קיסר?

אני יודע שבדרך כלשהי כל אדם, בין אם הוא מפורסם או לא, משאיר חותם מסוים שלו לאחר מותו. אבל בדרך כלל האדם האלמוני משפיע רק על קבוצה קטנה של אנשים, ולעומת זאת, אנשים מפורסמים משפיעים בקלות על מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. רק בשביל זה, טוב להיות מפורסם;גם עם דרך החיים שלו לא נראית לי.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372239
הנה שאלה מעניינת: אחרי שאתה מתפגר, מה אכפת לך כמה גלים נוצרים? איך זה משנה לך, כאדם מת? לי נראה שזה מעניין רק אנשים חיים.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372247
אבל כאדם חי, לא מעניין אותך מה ייזכר ממך לאחר מותך?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372250
(גם אני אדם חי, אז אני מרשה לעצמי לענות): לא.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372251
וודי אלן נשאל האם לא היה רוצה לחיות בלב האנשים לנצח, וענה: I'd rather live on in my apartment.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372259
לחמש דקות זה אולי מעניין, אבל אז אני נזכר שאחרי שאני מתפגר זה לא יהיה רלוונטי אליי - אז לא.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372263
מעניין. יכול להיות שזה קשור במידה רבה למה שחווית בחיים עד היום. נראה לי שכשאתה חווה מוות של אדם קרוב, ומקיים כל מיני יחסים עם הזיכרון הפנימי שהוא השאיר בך, אולי זה משנה את הפרספקטיבה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372282
אולי.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373008
אם כך, האם, לדעתך, יהיה לך אכפת מחיי נכדיך ונינך לאחר מותך? ההיגיון אומר שלא, הרי זה כבר לא יהיה רלוונטי אליך.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373018
אין קשר. אכפתיות שכזו (אלטרואיסטית) לא נובעת מהרצון שיהיה *לך* טוב. כמובן שמי שאומר שהוא דואג לעתיד טוב לניניו בשביל עצמו, אני אסתכל עליו קצת מוזר.
אנגרית! 373062
אני אסתכל עליו *באופן* קצת מוזר.
אנגרית! 373066
אי אפשר להשמיט את זה? זה ברור מההקשר.
אנגרית! 373067
אגב, מה האנגרית כאן? איך מתרגמים את מה שאמרתי?
אנגרית! 373071
I'll look at him a bit funny?
אנגרית! 373072
עכשיו *זה* נשמע לי צורם.
אנגרית! 373074
מה לעשות, זו צורה קיימת.
אנגרית! 373070
אי אפשר להשמיט, כי ''מוזר'' היא שם תואר ולא תואר הפועל.
אנגרית! 373073
אז? כמו שאמרתי, זה ברור מההקשר (ולמען האמת, אני לא רואה למה "מוזר" לא יכול להיות גם תואר הפועל). שניקח את זה לדיון 2228?
אנגרית! 373075
"זה ברור מההקשר" - כמו בבדיחה על הסקוטי ששלח מברק וכל פעם הוריד מילה אחת? :-)

אני לא טובה בהגדרות דקדוקיות, אז אוותר על דיון 2228 כרגע.
אנגרית! 373203
מה דעתך על "הוא הולך מוזר"? נשמע לי מאוד טבעי. המשפט של גדי נשמע גם לי קצת מוזר, אבל אני חושב שזה יותר בגלל ש"מוזר" לא באמת מתאר את ההסתכלות של גדי, אלא את האיש. בעצם גדי התכוון "הוא ייראה לי קצת מוזר".
אנגרית! 373209
נראה לי שהכוונה שלי הייתה שניהם גם יחד.
אנגרית! 373304
הכוונה האינטואיטיבית/אסוציאטיבית שלך יפה ונאה, אבל עדיין מדובר בשגיאה לשונית (גם אם היתה כאן שירה צרופה, עדיין מדובר בשגיאה לשונית).
אנגרית! 373308
לא לכולנו אכפת מכל שגיאה לשונית אפשרית, בפרט לא כשברור מה הכוונה שלנו. כאמור, רוצה שנלך לדיון 2228?
אנגרית! 373309
לא. ממתי מעבירים פה אוף-טופיקים לדיון אחר?

לשון היא יותר מאמצעי להעברת כוונות. אבל על כך - בחלום העשירי (הולכת לצחצח).
אנגרית! 373303
לי זה לא נשמע טבעי, אלא פשוט שכיח (ושגוי כאמור).
אני אומרת ''הוא הולך בצורה מוזרה''.
אנגרית! 373305
נראה לי שהדיון הזה כבר מיצה את עצמו עד זרא.
אנגרית! 373508
הפתרון שלי הוא לקרוא לביטוי "מזיר," לדוגמה, "ירדן נתן בכליל מבט מזיר לאחר שקרא את תגובתו ההזויה." המבט מזיר, שכן הוא מעיד על זה שמביטים עליו כי הוא מוזר. המבט עצמו הוא רגיל לחלוטין.

אגב, באנגלית אומרים "a quizzical look."
אנגרית! 373516
זה לא מאוד מתאים: "מזיר" נשמע כמו מבט שהופך את מושאו לזר, מתואר הפועל "הזרה".
אנגרית! 373556
מכיוון ש''הזרה'' הוא עדיין במידה רבה מונח מקצועי מוגבל לחוקרי ספרות, ומכיוון ש''זר'' ו''מוזר'' לא כל כך רחוקים, ומכיוון שהנימוק הדקדוקי של כליל איתן כסלע, אני מאמץ את הצעתו בשתי ידיים.
אנגרית! 373570
טוב. אם כך ההצעה שלי היא "מזרזר"!
אנגרית! 374460
אם הוא רגיל לחלוטין, איך הוא מעיד? ועבור מי? הקורא/מאזין או ירדן (או התגובה, איכשהו)?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372613
גם לי לא ברור מדוע זה צריך לשנות לי כמה גלים ייווצרו אחרי שאמות. בעיניי, וייסלחו לי כל המדענים הריאליים שרוצים להיות מפורסמים, השאיפה הזאת מתבססת על התחלה של חוויה דתית: יש כאן טשטוש של גבולות בין הממשי לטרנסצנדנטלי. אני לא מתכוון למטרה של המשכיות שמשותפת לדת ולפרסום לאחר המוות, אלא לחוויה לפיה "העצמי" אינו מוגבל לחומר שלו, ויכול להתקיים בצורות מנותקות מהחומר במרחב ובזמן.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372642
אני לא חושב שהחוויה הזו היא דתית במיוחד (בשבילי ''דתי'' הוא מושג שכולל תמיד קיום של יישויות עליונות שמנהלות את העולם, ואולי לא לכך כיוונת).
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372700
כתבתי "התחלה של חוויה דתית". בעיניי, המשותף כאן הוא החיבור של האני לטרנסצנדנטלי. אבל אולי הקישור הוא אסוציאטאיבי שלי: אני לא מבין חוויות דתיות כמו שאני לא מבין את הרצון הזה להמשכיות אחרי המוות.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372709
אתה באמת לא מבין למה אנשים רוצים המשכיות לאחר המוות כל כך עד שהם יהיו מוכנים להסתפק בתחליף העלוב הזה לחיי נצח?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372713
אני מבין שאנשים רוצים המשכיות. אני לא מבין באיזה מובן סביר מתקיימת המשכיות כזאת באמצעות פרסום.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372714
קודם אמרת שאתה ''לא מבין את הרצון הזה להמשכיות לאחר המוות''. בקשר לתמיהה שלך לגבי האמצעי להמשכיות - אני מסכים.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372715
סתם ניסוח דפוק שלי. הדגש היה על הרצון *הזה*.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372763
אני רואה את זה אחרת ממך. אין פה חיבור לטרנסדנצילי אלא חיבור למציאות. ההכרה שישנה מציאות מעבר לאני והיא ממשיכה גם כשאתה עוצם עיניים או ישן או מת היא טריוויאלית לרוב בני האדם הבוגרים. גם התרבות שלנו מעריכה לא רק מה שאדם עושה למען עצמו, אלא גם למען סביבתו. ומה זה פרסום, אם לא הוכחה שמה שעשית הוא באמת חשוב?

נראה לי שהסיפור הוותיק הבא שופך אור על הרצון להמשכיות אחרי המוות.
חוני המעגל היה מהלך יום אחד בדרך. ראה אדם נוטע עץ חרוב. שאל אותו חוני: "עץ זה, כעבור כמה שנים ייתן פרי?" ענה לו הנוטע: "לאחר שבעים שנה". אמר לו חוני: "כלום ברור לך שתחיה שבעים שנה ותזכה לאכול מפירותיו?" אמר לו: "אני מצאתי את העולם מלא בחרובים, וכשם שנטעו אבותי לי – כך אטע אני לבָנַי ולבני בָנַי."
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372779
"ומה זה פרסום, אם לא הוכחה שמה שעשית הוא באמת חשוב?" -

מבלי להיכנס כאן לדעתי (הפרובוקטיבית, אולי) על הנושא המרכזי, ברצוני להעיר משהו צדדי: בוא נבדיל בין פרסום, סוגים שונים של פרסום, תהילת עולם ואפילו סוגים שונים של תהילת עולם. האם פרסומם של כוכבי "כוכב נולד" הוא "הוכחה שמה שעשו הוא באמת חשוב", בדומה לתהילת העולם של מוצארט?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372945
''פרסומם של רוב המפורסמים מוכיח רק באיזו קלות נופלים פתאים בפח'' (אוסקר ויילד, המצאתי הרגע).
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372962
''המביא דבר בשם לא-אומרו מביא דיכאון לעולם'' (חזלינו, המצאתי כרגע).
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373029
you should know you are not alone.
http://uncyclopedia.org/wiki/Main_Page
_____
Almonni, can't remember whether he originally got te link from haayal or not.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373010
אני חושב שבעיני הזוכים בכוכב נולד, ואלו שהצביעו עבורם, הם באמת עשו דבר חשוב. וזה מה שמשנה.

מן הסתם, לאחר שנמות, לא יהיה אכפת לנו מכלום. אך השאלה הזו טיפה משחקת במימדי הזמן - אני רוצים הבטחה כלשהי לעתיד, שלא תעזור לנו בשום צורה בעתיד, על מנת שנוכל להיות רגועים יותר בעבר. אנחנו רוצים לדעת שהנכדים של הנכדים שלנו יחיו באושר, כדי שנוכל להיות רגועים עכשיו, למרות שכשיגיע אותו רגע, לא ממש יהיה לנו אכפת.

כך בנוגע לפרסום. יש אנשים שאינם רוצים להיות מפורסמים גם בהווה, לכן עבורם השאלה הזו כלל אינה רלוונטית. מאידך, יש כאלו שפרסום הוא אחת מהשאיפות שלהם, ואני נמנה עימם (מן הסתם, לא פרסום בסגנון של אמריקן איידול, אלא יותר בסגנון ג'ון פון ניומן, נניח). במקרה הזה, הידיעה שאהיה מפורסם לאחר מותי משמחת כמו הידיעה שאני מפורסם כיום.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372785
לדעתי זה הסבר מאולץ. השאיפה של האנשים שאנחנו עוסקים בהם היא ''שיזכרו אותם'' לאורך דורות לאחר מותם, ולא להרים תרומה לאנושות כשהפרסום הוא רק אינדיקציה למידת חשיבותה של התרומה.
כמובן שאני לא מכחיש את העובדה שיש אנשים שתורמים לחברה מטעמים אחרים מפרסום והנצחה של שמם, ואני לא מכחיש את הערך של תרומה כזאת.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372791
לי נראה דווקא שהצורך של אנשים להרגיש נחוצים הוא חזק לא פחות משאיפתם לפרסום. למעשה, זו נראית לי משמעות האמרה "שליחי מצווה אינם ניזוקים": ככל שאדם מרגיש נחוץ יותר, כך כח החיים שלו עולה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372795
אני מתאר לעצמי שזה תלוי בסוג האישיות של האדם. אני מכיר אנשים שבטוחים שהם נולדו לגדולות ושמעוניינים להתפרסם, ובניגוד לכך אנשים שמושג ה''נולדו ל...'' זר להם. אני מכיר אנשים שחייבים להרגיש נחוצים וזה הרבה יותר חשוב להם מהאגו הפרטי והפרסום שלהם, ובניגוד לכך, אנשים שמרגישים מאויימים ע''י הזדקקותם של אחרים אליהם כדבר שמאיים על החופש האישי שלהם. וכולי.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372799
כן, טוב, סביר להניח שכל הדברים האלה הם תלויי אישיות. ויש, כמובן, גם עניין של נסיבות: ישנם לא מעט אנשים המתגייסים לעסוק בתחום מסוים בשל חוויה/טרגדיה אישית, כמו הורים שכולים, למשל, או נכי תאונות דרכים וכיו"ב.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372803
בוא נסביר את זה מכיוון אחר. לכולנו יצא להכיר אנשים פופולריים. האנשים האלו הם אהובים מצד אחד ומעוררי קנאה מצד שני. ככל שהם יותר מפורסמים הקנאה והאהבה הם יותר קיצוניים. והמוות לא משנה את זה: אפשר לקנא באנשים מתים (ולפעמים, המוות רק מחזק את הפרסום שלהם).

בני אדם, לשיטתם, חיים במציאות שהתחילה לפני שהם נולדו ותמשיך אחרי שהם ימותו. המוות הוא לא רלוונטי: להיות מפורסם זה טוב, וכמה שיותר זמן זה יותר טוב.

אבל הרשה לי לשאול אותך שאלה: האם אתה מקבל את התיזה שאנשים מאמינים שלמעשיהם תהיה השפעה על המציאות, אחרי שהם ימותו? ושזה לא אמונה טרנס-דנטלית או דנצטלית אלא דווקא הגיון פשוט המבוסס על הנסיון היומיומי (הכנס כאן דוגמא על חרובים ועל קרל מרקס)?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372815
מה זאת אומרת "אנשים מאמינים שלמעשיהם תהיה השפעה על המציאות, אחרי שהם ימותו"? הם יכולים *לדעת* שתהיה להם השפעה כזאת. רוב הממציאים הגדולים, למשל, יכולים היו לדעת את זה. וכל מיני גורואים. ושליטים. והורים שילדיהם ממשיכים אותם. ו...
אני חושב שזו שאלה קצת מכשילה. 372818
האח מרמז לאפשרות שמה שקרוי ''מציאות'' אינה אלא אשליה שתיכחד עם מותך. אמפירית, לא ניתן לשלול את האפשרות הזו.
אני חושב שזו שאלה קצת מכשילה. 372826
מעניין, תמיד חשבתי שה''היסטוריה'' שקדמה להולדת סבי היא אשליה שהתחילה כשעמד על דעתו...
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372821
בודאי שאני מקבל את התזה שאנשים מאמינים שלמעשיהם תהיה השפעה על המציאות אחרי שהם ימותו. יותר מזה: אני חושב שזה גם רציונאלי מצד אנשים לעסוק בשאלה מה יהיה אחרי שימותו ולכוון את מעשיהם גם לשם. אני עשוי לדאוג לרווחתם ואושרם של האנשים שאני אוהב, מדענים והוגים יכולים לרצות להרים תרומה חשובה לכלל האנושות, לאומנים עשויים לרצות בהמשכיותו של הלאום וכולי.

אבל מה לזה ולפרסום אחרי המוות? כשמדובר על פרסום כל זמן שאדם בחיים, אנחנו יכולים לחשוב על רווחים חברתיים/פסיכולוגיים שהוא מפיק מכך. אבל מה הרווח האפשרי מפרסום אחרי המוות (או מהמשכיות הפרסום אחרי המוות)? הרווח האפשרי היחיד נמצא בפנטזיה של האדם החי, כאילו חלק ממנו "ימשיך לחיות" דרך הפרסום. אבל הפנטזיה הזאת היא בדיוק החוויה של טשטוש בין האני הממשי לבין דימויים לא ממשיים של ה"אני".

לטעמי, נקודה חשובה כאן היא שאני מדבר על ה*חוויה* של היחיד. נכון שהאנושות ניתנת לתיאור בצורות שונות. אבל במישור החוויה, זאת חוויה שמנוגדת לחוויה שהייתי מצפה שיחוו אנשים שמחזיקים בתיאור מדעי-רדוקציונרי של האדם והאנושות.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372834
במישור החוויה, בני אדם מקנאים באנשים מתים, למרות שהם *יודעים* שזה חסר טעם.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372839
נכון. הנקודה היא שבני אדם מתים לא מקנאים באנשים חיים.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372851
אז האנשים מתנהגים בצורה לא רציונלית. הפתעה!
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372855
אני לא כל כך מבין אותך. מלכתחילה אני לא דיברתי על נושא הרציונאליות, אלא על חוויה של טשטוש גבולות האני. אתה טענת כנגדי שאפשר להסביר את ההתנהגות הזאת כרציונאלית. עכשיו אתה טוען שהיא לא רציונאלית. לא הפתעה בשבילך?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372926
לאדם יכולים להיות אינטרסים גם לאחר מותו -- צאצאים, אידאלים שהוא מאמין בהם, פרוייקטים שיישומם ימשך גם לאחר מותו, וכיו''ב. פרסום לאחר המוות יכול לקדם את האנטרסים האלה לא פחות מפרסום בזמן החיים.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372960
לארח מותו אותם אינטרסים כבר אינם שלו, שהרי הוא לא קיים כדי להכיל את האינטרסים הללו. הוא יכול לפעול למענם במהלך חייו, ולנסות לגרום לכך שאחרים יחזיקו באינטרסים דומים, אבל עם מותו האינטרסים שלו נעלמים איתו.
רציונליות זה לא הכל 372979
וכאן אולי ראוי להזכיר את יונג. הדת, או המחשבה הדתית על הטרנסצנדנטי, מעניקה לאדם עוגן שמעבר לממשות המיידית, והיא יכולה לשמש כרקע שכנגדו החיים הנתפסים מקבלים משמעות. צריך משהו מחוץ לאקספלנדה. כל זה, תוך הבנה שהקיים קיים רק במסגרת גבולות הפסיכה. קרי, אין טראנסצנדנט, יש הכרה בו ותחושה בקיומו (של הלא-מודע).

(וסליחה אם בבורותי אני מעוות אותו).
רציונליות זה לא הכל 372983
''קרי, אין טראנסצנדנט, יש הכרה בו ותחושה בקיומו (של הלא-מודע)''.
לא נראה לי שיונג טען שאין טרנסצנדנט. על זה אנחנו פשוט לא יודעים. חוץ מזה, הכל נכון.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373102
לא מסכים. דעותיו של אדם, שאיפותיו, משפחתו, חבריו, והאינטרסים שלו יכולים כולם להתקיים הרבה לאחר מותו. הוא לא יוכל לפעול למענם אישית כי יהיה מת, אבל הוא יכול לתכנן דברים בצורה כזו כך שאחרים יפעלו למען האינטרסים האלו. בכל מובן אפשרי, האדם יאבד משאב חשוב במשחק שלו -- את עצמו -- אבל המשחק עצמו לא השתנה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373195
לא דעותיו, שאיפותיו והאינטרסים שלו הם אלו שקיימים, אלא וריאציות שלהם שנמצאת במוחם/נפשם של אותם אנשים עליהם השפיע בחייו, והן שייכות לחיים, לא למתים. אני טוען שאי אפשר לומר יותר שהם "שלו" כיוון שהוא לא קיים באופן שמאפשר לו להכיל את אותם דעות, שאיפות ואינטרסים ולהשפיע על הצורה שבה יתגלמו לאחר מותו.

יתכן שאנשים מסוימים יטענו שהם מחזיקים בשאיפותיו וערכיו של אדם שהלך לעולמו (פוליטיקאים מתמחים בכך - ראה כל אלו שטוענים שהם "הולכים בדרך רבין" למשל), אבל למת אין שום דרך להשפיע על הכיוונים אליהם יתעלו אלו הטוענים בשמו את ערכיו, שאיפותיו והאינטרסים שהיו לו.

הבחירה להחזיק בשאיפות, בערכים ובאינטרסים הללו היא של אלו שהושפעו מהמנוח (בין אם ישירות ובין אם בעקיפין, למשל כאלו שקראו את כתביו). יש אולי היוצא מן הכלל של שטיפת מוח (שאז אולי אי אפשר לייחס בחירה לעניין), אבל זה לא מפריע לטיעון שלי.

(משפחתו וחבריו מתקיימים כמובן לאחר מותו, עד שהם מתים, אבל זה טריוויאלי)
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373229
א. "לא דעותיו, שאיפותיו והאינטרסים שלו הם אלו שקיימים, *אלא וריאציות שלהם שנמצאת במוחם/נפשם של אותם אנשים עליהם השפיע* בחייו, והן שייכות לחיים, לא למתים".
נכון מאוד, אבל זה נכון גם בחייו. גם אנשים חיים אינם יכולים לרוב " להשפיע על הכיוונים אליהם יתעלו אלו הטוענים" בשמם את ערכיהם, שאיפותיהם והאינטרסים שלהם.

ב. נראה לי שהדיון הזה כולו מערבב בין שני מישורים נפרדים: מישור חייו הפנימיים של האדם, מחשבותיו, שאיפותיו, האנשים המאכלסים אותן וכיו"ב - והמישור בו צופים על חייו "מבחוץ": משם "רואים" את עובדת מותו הבלתי נמנע ואת היעדרו המוחלט לאחר מכן ממפת החיים. במישור הראשון, הפנימי, יכולים להתקיים "אינטרסים" לעתיד הרחוק לא פחות מ"זכרונות" מן העבר הרחוק - זה שהיה לפניו. כי במודע או שלא במודע, רדוקציוניסט פיסיקלי או לא, כל אדם רואה את עצמו במידה מסוימת כחלק מהיסטוריה המקיפה יותר מאשר את תקופת חייו בלבד.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373156
אולי, אבל זאת לא הסיבה שרוב האנשים רוצים להתפרסם. אפשר להניח למקרי הקצה להזדמנויות אחרות.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373243
נטען פה שהסיבה שאנשים רוצים להתפרסם בחייהם יכולה להיות רציונלית, ולאחר מותם לא. זה בברור לא המצב.

לדעתי, פרסום, בקירוב, עוזר לאנשים להגשים את האינטרסים שלהם. הדחף לא דווקא רציונלי, אבל הסיבה שהוא שם היא הרבה פעמים פרודוקטיבית. זה כמו הימנעות מכאב.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373251
אני חושב שלא הבנתי. יש לנו דחף להתפרסם? למה כוונתך?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373253
זה עושה הרגשה פאזית וחמימה. כמו שאוהבים אותך או מעריצים אותך. בטח שמת לב.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373258
לא, לא שמתי לב. הרגשתי כבר חמימות כשגיליתי כשאנשים חושבים עליי טובות. לא הרגשתי חמימות כשגיליתי שהם יודעים מי אני. היו פעמים שזה מאוד הפריע לי.
שים לב גם לסקר שמעלינו - זה לא עניין מובן מאליו.
373277
אולי אפשר לראות את הרצון שיזכרו אותנו גם אחרי שנמות מן סוג של אל-מוות חילוני, מענה חלקי לתחושת האפסות שלנו.

איינשטיין למשל לא היה סתם בן אדם שנולד בשנת X ומת בשנת Y, אלא אחד שהמשיכו ( וימשיכו) לדבר עליו ולהשתמש ברעיונות שלו גם הרבה אחרי שהוא מת.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372852
איך אתה יודע?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372856
אני לא בטוח, אבל שמעתי שהם לוקחים כדורים נגד זה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372864
גם אנשים חיים לוקחים כדורים נגד זה לפעמים. אז מה? לא תמיד זה עוזר.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372955
יש הבדל בין החויה לבין תפיסת העולם. העולם החוויתי שלנו איננו "רציונלי" או "לוגי" במיוחד, בהיותו תוצר של מוח מסובך שרק קצה הקרחון (או קצה הקרחת) שלו הוא הקליפה ה"הגיונית". אלמלא הגדשתי את הסאה עם משחקי מלים מטופשים, הייתי אומר כאן שהעולם החוויתי הוא ברובו העולם החייתי, ומותר האדם מן הבהמה הוא בכך שהוא מודע לענסק הביש הזה.

הנה סקופ: גם "אנשים שמחזיקים בתיאור מדעי-רדוקציונרי של האדם והאנושות" לא חולמים על כבשים אלקטרוניות! כשבועטים בהם הם צועקים, כשמדגדגים אותם הם צוחקים, כשיורים עליהם הם מצטמקים וכשמרעילים אותם הם שובקים.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372963
"אנשים שמחזיקים בתיאור מדעי-רדוקציונרי של האדם והאנושות" אכן שובקים כשמרעילים אותם, אבל אי אפשר להקדים לזה *גם*. האחרים שובקים מזה רק במצוות ההומאופטים, אחרת הם דווקא יכולים להגיב בפריחה עזה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373036
what a lovely speech! almost like the good old days of...u"psss.
seriously, do you think the dilemma Y. O. has posed is as silly as those?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373050
אין לי מושג על מה אתה מדבר.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373155
לא ברור לי כנגד מה כוונה התגובה שלך, כי אני לא טענתי את הטענות שאתה יוצא נגדן.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373163
''אבל במישור החוויה, זאת חוויה שמנוגדת לחוויה שהייתי מצפה שיחוו אנשים שמחזיקים בתיאור מדעי-רדוקציונרי של האדם והאנושות.''
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373165
אל תהיה קטנוני. בכל מקרה, האמירה שלך ש''העולם החוויתי הוא ברובו העולם החייתי'' מעניינת כאן, דווקא בגלל שנראה לי שאנחנו לא יכולים לייחס לבעלי-חיים שאינם האדם חוויה של תחושת המשכיות מופשטת, חיבור עם הטרנסצנדנטלי וכאלה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373173
דווקא ישנה איזו השוואה בין המינים (למקרות שהיא מתחום ההשואה האבולוצינית על מוצא המשותף). חמישה חתכים במימדים כלליים (1) החצנה (של רגשות), (2) מוכנות לשיתוף פעולה, (3) מצפוניות, (4) ארוטיות ו (5) מחשבה פתוחה. איכשהו אפשר אולי לייחס את ארבעת הראשנוים לחיות - כלב נניח מראה רגשות אשם כך שיש לו סוג מסוים של מצפוניות. אבל רק החמישית היא יחודית לאדם, היכולת להיתמודד עם מצבים חדשים ולא צפויים. האם ניתן לקשר את המימד החמישי עם תחושת ההמשכיות המופשטת (כמו למשל אימת המוות ההיא)?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373250
טוב, באופן שנדמה לי שהוא די צפוי אני לא מקבל את החלוקה הזאת. "מצפוניות" אנושית לא דומה לרגשות אשם כלביים ו"ארוטיות" אנושית היא דבר המבוסס על מחשבה ופנטזיה ולא מיניות פשוטה.

החתך החמישי - מחשבה פתוחה - לא שייך לעולם החוויה אלא לעולם הקוגניטיבי. וכאן ציינתי את המעניין והמתמיה בדברי שכ"ג: הוא פוטר את החוויה כשייכת לתחום ה"חייתי" ולא הרציונאלי, ומצד שני באותו תחום "חייתי" מתקיימת החוויה של הקישור לטרנסצנדנטלי, שהיא חוויה שנדמה לי שאינה חייתית בטבעה (ואיננה משותפת לנו ולחיות).
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373254
''לא שייך לעולם החוויה אלא לעולם הקוגניטיבי''.
לדעתי, קשה מאוד להפריד בין שני אלה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373260
זה לא עוזר לנו כל כך. יש לך טיעונים מדוע קשה להפריד בין שני אלה, ומה ההשלכות של הקושי הזה לנושא הנדון?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373266
אני לא בטוחה מהו לדעתך הנושא הנידון, לכן אתקשה לדון בשלכות עליו.
אבל הקושי בהפרדה בין החוויה לקוגניציה הוא בזה שהקוגניציה מתערבת, כך נראה לי, כמעט בכל חוויה בחיינו. קח כאב, למשל: חווית הכאב יכולה להיות שונה מאוד אם אנחנו יודעים שהוא ייגמר בקרוב (למשל, זריקה או בדיקת דם), שהוא יימשך זמן רב (למשל, מחלה אנושה, חלילה) או שמשכו איננו ידוע. היא גם יכולה להשתנות על פי השאלה מה "מטרת" הכאב: למשל - קעקועים, פירסינג, הסרת שערות וכיו"ב עניינים קוסמטיים. סביר להניח שאם בחרנו בהם בעצמנו (אללה ירחמו) אנחנו חווים אותם אחרת לגמרי מאשר בשעה שהם נכפים עלינו.
או למשל החוויה המינית. "אותן פעולות" מיניות, לכאורה, יכולות להביא לחוויות שונות לחלוטין עם פרטנר אהוב/לא אהוב/מושך/לא מושך; אם המין נתפס כ"אסור", כ"מותר" או כ"חובה"; ועוד פרמטרים שונים ומשונים.
וודאי, על אחת כמה וכמה, הקוגניציה מעורבת בכל חוויה שאותה איננו חולקים עם בעלי החיים האחרים.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373269
הגישה שלך נראית לי עוד יותר קיצונית מהגישה שאני הצגתי. את מתארת תלות של החוויה בפרשנותה, ולפיכך נראה לי שיש לך מחלוקת עמוקה עם שכ''ג שטוען ש''יש הבדל בין החויה לבין תפיסת העולם''.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373331
אני לא בטוח שיש לה מחלוקת עמוקה איתי.

בראשית קיימת החוויה. באחרית קיימת התודעה ה"קוגניטיבית", שצריכה, מה לעשות, לקחת בחשבון גם את קיום החוויה. מאחר ולמדנו מזמן שההויה מעצבת את התודעה, מה הקושי בהרחבה שגם התודעה מעצבת את החוויה? צריך רק לזכור שהעיצוב הזה מוגבל.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373356
בעניין זה אכן אין בינינו מחלוקת.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373358
לאו דוקא. תגובה 292138
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373313
אני לא עומד להגן על תוכן החלוקה אלא אולי על עצם החלוקה. כפי שכתבתי, מצפוניות כלבית אולי לא דומה למצפוניות של בני אדם אבל אתה בהחלט יכול לנסות להראות שקיימת מצפוניות כלבית, שמחזקת את הבסיס החייתי של בני אדם. ארוטיות זה לא רק פנטזיות מיניות אלא גם שימוש במיניות שלא רק לצרכי רביה אלא לשם הנאה, תרבות פנאי, קידום וחיזוק יחסים חברתיים, כמו שקופי על ובני אדם (ואולי עוד בע"ח) עושים. או ארוטיות זה צורות שונות של ביטוי מיניות, כמו אגרסיה, חיבה, קינאה וכו'.

קוגנטביות באופן כללי זה חישוביות, ועפ"י החלוקה הנ"ל, הפתיחות חישובית יחודית זה דבר יחודי לבני האדם. השאלה היא אם באמת העולם הקוגנטיבי נפרד מהעולם הרגשי (חוויה זה אולי שילוב של שניהם?). השאלה היא אם אפשר לתאר את המוח כמודל של מחשב, על כל הבעיתיות הכרוכה בזה. האם מודל אקוויפוטנציאלי - מכונה לפתרון חשובי של בעיות כלליות - מתאר באמת את הפעילות הנפשית/מוחית? אחת הדוגמאות של הזוג קוסמיידס הוא "ההתפוצצות הקומבינטורית." אם יש לך 100 אפשרויות של דברים שונים שאתה יכול לעשות בדקה הקרובה - למצמץ בעין, לקרא דף באייל, לפנטז על טיול - תוך כמה דקות תכמוד בפני סידרת עצומה ובלתי אפשרית של התנהגויות ותגובות. צריך מנגנון מנפה שיצמצם את ההיתווספות הקומבינטורית של אפשרויות. האם זה מנגנון קוגנטיבי? סביר יותר שלא.

(אני משאיר לך לקשר בין התגובות :)
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373330
"הזוג קוסמיידס" ?
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373380
צודק טעות מביכה שלי. הכוונה היתה לטוּבִּי וקוסמיידס.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373385
כמה מאכזב. חשבתי שאולי היו שם התפתחויות מהגוון הצהבהב.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373329
אל תהיה מילולי. ברור שאני לא מצפה מתרנגולות להגות בחיים שלאחר המוות.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373357
התרנגולות חיות את ההווה.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373359
וגם זה בקושי.
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 373360
התכוונתי לתרנגולות חופש, כמובן. האחרות לא בדיוק חיות.:)
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372778
השינוי במעמדם של הכמרים והרופאים מראה אולי על השינוי ביחס למוות ולחיים שאחריו. פעם הטיפול בנשמה היה דבר פרטי ומעמד איש הכהונה היה נעלה בקרב הציבור - היתה לו דרישה גבוהה כמי שיכול למצוא פתרון כמעט לכל בעיות החיים האישיות והציבוריות. הרופא, לעומתו היא במעמד זניח כשרק לאצולה היתה גישה אליו. הרפואה דאז אולי לא היצה טובה יותר מרפואה עממית. היום, היחס רופא-מטופל נהפך לפרטי בעוד היחס לאמונה עבר לתחום הציבורי. מעמדו של הרופא עלה ויש לו דרישה גבוהה בקרב כל הציבור. הכומר דאז דאג לנשמה דעכשיו ולנשמה שתבוא. ההתקדמות ברפואה שינתה את התודעה ואנשים התחילו לשים דגש על החיים דכעשיו, ועל איכות ורמת הבריאות האישות (והציבורית).

(זה מה שקורה כשקוראים במייקל וולצר עד מאוחר).
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372786
זה באמת מאוד מעניין. יש איזה תהליך שבו שאלות של ''טיפול בנשמה'' הופכות במישור הפרטי לשאלות ''רפואיות'' ובמישור הציבורי לשאלות ''פוליטיות''. אני לא חושב שהתהליך הזה הוא תוצאה של ההתקדמות ברפואה, אבל זה כבר נושא אחר (אני גם חושב שהגל הזה יעבור, אבל גם זה נושא אחר).
אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. 372823
כמו תמיד, כדי להבין תהליכים, צריך מן הסתם אוסף של הסברים שונים, במיוחד כשמדובר בתהליכים אנושיים. מה עוד שוולצר כמובן השמתש בדוגמא של התקדמות רפואית כגורם בהיפוך מעמדם של הרופאים ואנשי הכהונה, שלא במסגרת דיון ב''פרסום.''
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • ברקת
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • יהונתן אורן
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • דורפל
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • יהונתן אורן
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • דורפל
  I wish I was special, so ****ing • ירדן ניר-בוכבינדר
  I wish I was special, so ****ing • דורפל
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • דורפל
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • דורפל
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • האייל האלמוני
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • דורפל
  זו אשליה • קהלת
  אני חושב שזה שאלה קצת מכשילה. • גילי
  "אפקט הפרפר"? מה? • ברדוויל השוודי
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • איציק ש.
  "אפקט הפרפר"? מה? • קהלת
  "אפקט הפרפר"? מה? • עמרי גולדשטיין
  "אפקט הפרפר"? מה? • ראובן
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • ראובן
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • ראובן
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • איש המרק
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • עמרי גולדשטיין
  "אפקט הפרפר"? מה? • עמרי גולדשטיין
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • עמרי גולדשטיין
  "אפקט הפרפר"? מה? • גדי אלכסנדרוביץ'
  "אפקט הפרפר"? מה? • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים