מקרה משונה 376689
על פניו זה נשמע קצת לא הגיוני, לא?
מצד אחד, אין מספיק ראיות על מנת להעמיד את מצגר לדין, אבל מצד שני, מזוז השתכנע שיש מספיק ראיות כדי לקרוא למצגר להתפטר - ומכאן שהוא חושב שיש דברים בגו.

אני חושבת שזה מצב לא הוגן עבור מצגר. בעצם הקריאה להתפטר, חרץ בעצם מזוז את דינו של הרב והחליט שהוא אשם - לא בעיני השופטים, אך כן בעיני הציבור. אז למעשה, הוא חרץ את דינו באופן ציבורי ללא משפט. לא?
מקרה משונה 376691
עד כמה שהבנתי מדבריו של מזוז, יש בדיני הראיות כדי להטיל ספק בסבירות של הרב להיות מורשע בבית המישפט. לעומת זאת היות שהרב שיקר ונהג מנהג שלא על פי האתיקה של ראש מערכת ציבורית, רצוי שיפרוש. נדמה לי שהמקרה של המפכ''ל לשעבר רפי פלד הוא דומה.
מקרה משונה 376712
עדות שקר (ומן הסתם בחקירה תחת אזהרה) אינה עבירה פלילית?
מקרה משונה 376747
מתוך חוות הדעת אני מבין שלא מדובר בשקרים חד משמעיים.
נראה שהרב גימגם תוך לחץ החקירה תרוצים לא משכנעים על פי מיטב זכרונו, ותוך העלאת חלופות סותרות.
מקרה משונה 376818
היא עברה פלילית. היועץ המישפטי הנוכחי הולך על מאה אחוז הרשעה. דוקא מבחינת מצגר, היה עדיף שיוגש נגדו כתב אישום. בבית המישפט הוא יוכל לחקור עדים ולהתגונן; בכל מצב אחר אין לו את האפשרות להגן על שמו הטוב.
מקרה משונה 376693
אשמתו של הרב מצגד לא הוצגה בשום דרך. ליועץ המשפטי (הפרקליט הראשי של המדינה) אין סמכות לפטר את הרב הראשי או לקבוע את אשמתו. לוועדת המשמעת של הדיינים יש את הסמכות הזו. אולם מן הסתם הרבה מצגר יכול לשטוח שם את טיעוניו לגבי חפותו (אשמתו תצטרך להיות מוכחת שם ולא להפך, מן הסתם).

מהי בדיוק אותה ועדת משמעת?
למה משונה? 376742
יש הבדל (או לפחות, ראוי שיהיה) בין רף ההוכחות הנדרש לשם העמדה לדין פלילי לבין הרף הנדרש מעובדי ציבור. את יודעת, עניינים של מינהל ציבורי תקין ונקי וכאלה.
למה משונה? 376748
יש לי תחושה שהמושג ''רף הראיות'' הוא בעיקר מליצה נבובה. תורת המשפט אינה מדע מדויק, אין אפשרות סטטיסטית לחשב את ההסתברות לאשמה. אין מטריקה לחישוב מרחקים בין רף הראיות ובין כמות ואיכות הראיות הקימות.

היועץ המשפטי חש שאין אפשרות להשיג הרשעה בתיק - וזה הכל.
376751
ברור שאי אפשר למדוד ולומר "חמישה קילו ראיות - יוגש כתב אישום, אבל על ארבע וחצי קילו לא". הרף הוא אמורפי, ועל זה אנחנו מסכימים.
עם זאת, הדרישה לראיות חותכות לשם השגת הרשעה פלילית, ראוי שתהיה גבוהה מהדרישה מנבחרי/עובדי ציבור במישור המינהלי.
376759
דעתי שונה. אני חושב שכדי לפגוע באדם ראוי שיהיו תמיד ראיות חותכות. עם עובדי ציבור או נבחרי ציבור צריך להקפיד גם במעשים שאינם נחשבים פליליים - אבל אני מתנגד להעניש אדם כי ''אולי'' הוא מושחת.
למה משונה? 376801
למה, בעצם? הרי ההגדרה של "מינהל ציבורי תקין ונקי" היא בעיקרה שלא מבוצעות בו עבירות - ולפיכך, הגדרה משפטית.
כלומר, נראה לי שהרף הנדרש מעובדי ציבור הוא הרף הנדרש להעמדה לדין.
376806
לא. ההגדרה של מינהל ציבורי תקין ונקי, לפחות בעיניי, צריך לעמוד בדרישות גבוהות יותר מאשר אלו המוטלות על אדם פרטי.
זו אולי הגדרה משפטית, אבל לא כל הגדרה משפטית היא משפטית-פלילית.
רוצה לומר, אם לאדם פרטי מותר לעשות דברים מסריחים כל הם כשרים, מפעולות המנהל הציבורי (ככזה) אני מצפה גם לריח סביר.
376808
הדבר הראשון העולה בדעתי הוא חובת הגילוח החלה על חיילים, אבל אזרחים רגילים פטורים ממנה.
377003
עד כמה שהצלחתי להבין, במקרה שלנו הבעיה היא שהרב מסר עדות סותרת בקשר לטובות ההנאה שקיבל. על פניו, זה לא ממש נראה כמו דבר "מסריח אבל כשר", אלא יותר כמו "דבר מסריח שאין לגביו מספיק ראיות".
כך שנדמה לי ששתינו מסכימות שנושא בתפקיד ציבורי לא צריך לקבל טובות הנאה, עם או בלי קשר לאזרח הפשוט.

עכשיו, אם אין מספיק ראיות להעמיד את הרב לדין, האם זה הוגן לפי דעתך לקרוא לו להתפטר, בשם "נקיות הכפיים שצריכה להיות לנושא בתפקיד ציבורי"? הרי באופן מעשי, לקרוא לו להתפטר זה כמו להגיד "אני חושב שאתה אשם". אם כבר, עדיף להעמיד אותו לדין, כי לפחות במשפט תינתן לו ההזדמנות להשמיע את טענותיו. מה שקרה בפועל הוא שווה ערך ללינץ' ציבורי.
חיים פולטיים מרושעים, אכזריים ומקוצרים 376949
אני לא יודע אם קראת על טום דיליי, יו"ר סיעת הרוב הרפובליקנית בקונגרס האמריקאי (ששלל כינוייו כולל "הפטיש," ו"ג'קוזי טום"). דיליי המואשם בעבירות חמורות של שוחד בחירות (סיפור ניבזי, אכזרי וארוך בפני עצמו(, התפטר מתפקידו ועכשיו הוא הודיע שהוא פורש מהקונגרס ולא ירוץ בבחירות הקרובות. הכותרת לקוחה משמו של הספר על דיליי. (אה כן, שימי לב לעיצוב החדש של הני"ט).
חיים פולטיים מרושעים, אכזריים ומקוצרים 376981
דיליי התפטר כי הוא הבין שלאור האירועים האחרונים (בין היתר עובד קרוב שקיבל ניקל) אין לו סיכוי לזכות במועמדות הרפבליקנים (בגלל שהוא עתיד להפסיד את המרוץ לבית הלבן).
מצד אחד חבל, מצד שני זה משאיר סיכוי טוב לג'וליאני.
חיים פולטיים מרושעים, אכזריים ומקוצרים 390367
דיליי לא סתם "התפטר," אלא נאלץ להתפטר את הקונגרס בגלל שהוגשו נגדו האשמות על עבירות בקשר לחוק מימון בחירות בטקסס, וגם בגלל חשדות למעורבותו בפרשת השחיתות הגדולה שנחשפה סביב הלוביסט ג'ק אברמוב (שאגב, גילה והמחיש את יהדותו בחבישת כובע חרדי כשהופיע בבית המשפט). עוזרו של דיליי הודה בעברות הנ"ל. היום היה יומו האחרון של דיליי בבית הנבחרים. אין מה לבכות עליו, וכמובן שהנסיון שלך להציג אותו כאיזה אציל נפש מריח קצת ממעמתיות או חוסר ידע, וחבל לבזבז את נסיון הספין הזה על מקרה דיליי.
מקרה משונה 377182
נניח שהיו חוקרים את שר המשפטים באשמה כלשהי, ומגיעים למסקנה שאין די ראיות להעמידו לדין. בחקירה מתגלה שהוא נוהג לבקר בבתי בושת בדרום תל אביב בתדירות שבועית. ביקור אצל זונה אינו נחשב, לפי מיטב ידיעתי, לעבירה פלילית. האם שר המשפטים צריך להתפטר? האם צריך היועץ לדרוש את התפטרותו?
מקרה משונה 377492
נדמה לי שלא.
מקרה משונה 379519
רק אם הוא מנצל את מעמדו לקבלת טובות הנאה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים