חשיפה: העבודה והימין סיכמו טיוטת 377386
הסכם.

בעיתון "מקור ראשון" נחשף , באופן שיפתיע רבים מאיתנו (כולל כותב שורות אלה) שרעיון מימוש ממשלת עבודה-ימין בראשות עמיר פרץ היה קרוב ביותר למימוש, אף על פי הערוץ שהתקיים עם אולמרט.
לולא פרץ קיבל רגליים קרות, יכול היה אף על פי להקים ממשלה בראשותו.

עוד עולה שברמה התיאורטית, לו תיפול ממשלת קדימה מסיבה לא צפויה, יש על מה לדבר בעתיד.

ביום חמישי קיבל יו"ר האיחוד הלאומי, בני אלון, טלפון מרב שסיפר לו כי פרץ מעוניין במהלך. אלון נזהר, משום שחשש כי העבודה מנסים לעשות מניפולציה של יקור סחורה לאולמרט על גב האיחוד. לכן דרש שפרץ עצמו יתקשר. כעבור 10 דקות קיבל טלפון מפרץ עצמו. או אז נפתח מהלך מושלב להקמת קואליציית עבודה-ימין.
אלון פעל מול פרץ ויחימוביץ' , אורלב מול הליכוד, וצבי הנדל סגר ניהל מגעים עם ש"ס.

בסוד העניינים היו כאמור עמיר, שלי , פואד ואיתן כבל.

בטיוטת ההסכם החתומה: האיחוד הלאומי קיבל את מרבית העקרונות החברתיים-כלכליים של העבודה. באשר לתחום המדיני, צויין במסמך כי רוה"מ (פרץ) ינהל מו"מ שיתבסס על מתווה מפת הדרכים, עם 14 הסתייגות והתניות (!) , אך לא עם ארגון טרור שאיננו מכיר במדינת ישראל.
אם יימצא ורק אם ימצא פרטנר ויימצא נוסח להסכם חתום שאין לו רוב בממשלה, העבודה מתחייבת להביא הסכם שכזה למשאל עם.

בלילה קיבל אלון טלפונים מבוהלים מלשכת אולמרט שהיה בפאניקה, הם ניסוו לגשש מה קורה. לפתע ממשלת פרץ הפכה מוחשית.
אבל למחרת החלה התנפפלות תקשורתית מתואמת היטב בין לשכת אולמרט
לכל אמצעי המדיה, מתן וילנאי ופינס ... וההמשך ידוע.

ועדיין בהערה אישית, לא אתפלא אם אף על פי כן ,עמיר פרץ יהיה בטווח של שנה פלוס ראש ממשלה ע"פ אותו נוסחה מסוכמת.
חשיפה: העבודה והימין סיכמו טיוטת 377388
מצוי במקום כלשהו בתחום תורת הקונספירציה והספינים השונים של תורת ההשחרות. ייתכן שמישהו בסביבתו של פרץ בירר את האפשרויות. להתייחס לכל המהלך כמהלך ממשי ורציני, זה כמו להניח ששלושת השמות שהוזכרו- כבל, פרץ ויחימוביץ, הם או תאומיו של שמעון פרס, או אנשים טיפשים. הרי ברור שהם ידעו שהמהלך הזה איננו אפשרי מבחינת מפלגת העבודה והוא בגדר התאבדות פוליטית. היות שהפוליטיקה היא גם תורת ההשחרות, מספיק שמישהו בחוגיו של פרץ דיבר עם בני אלון (שטות פוליטית ענקית) וזה גרר התקשרויות לעיתונאים ובניית בלום שהתפוצץ וליכלך את פרץ.
חשיפה: העבודה והימין סיכמו טיוטת 377395
רק כדי להראות את הרמה הנמוכה של הפוליטיקאים המנהלים אותנו היום ורמת הדמגוגיה הגבוהה עד אוילות, אז בכנס וטראנים של מלחמת העולם השניה בנצרת עלית, ב-‏23 בפברואר, אמר אהוד אולמרט: אני לא מצדיע לצבא האדום; אני מצדיע ליהודים בצבא האדום.
חשיפה: העבודה והימין סיכמו טיוטת 377406
אם יש בסיפור הזה משהו - ואני ממש בספק - הוא מעיד רק על דבר אחד - על זה שפרץ לא מוכן לבגוד בעקרונותיו.

הרי אם זה נכון, איזו סיבה אחרת הייתה לפרץ לא להקים ממשלה, חוץ מזה שההבטחות שלו היו חשובות לו יותר מראשות הממשלה?
377427
לתזכרותכם: עמיר פרץ התקשר בעצמו לבני אלון, שדרש להידבר עימו אישית, בלא מתווכים. בסופו של דבר ומכאן והלאה התגלגלה טיוטת ההסכם.

כולנו לוקחים בחשבון את האפשרות הסבירה שהיה כאן גם מן המקח הפוליטי, בשוק הזה , בכדי להקפיץ את מניית מפלגת העבודה בשוק של אולמרט. אבל עם זאת, לא מן הנמנע שבקונסטלצייה מסויימת בעתיד, הפולטיקה הפרלמנטרית תוכיח שוב את המימרה כי היא עולה על הדימיון.

איזה סיבות לא להקים ממשלה חברתית?

התגייסות של כל התקשורת ואיילי ההון כנגדו, וכלים אחרים, דקירות סכין פנימיות של "חברים" מבית שבמהותם "הינם חברתיים" בערך כמו מרגרט תאצ'ר : פינס, וילנאי, ביילין ושות'.

"בגד בעקרונותיו"?
המצב הוא הפך, מר דרומי.
הבגידה ארוכת השנים של מפלגת העבודה בעקרונותיה קשור במישרין לעובדה שהיא רמסה את האג'נדה החברתית (בניגוד לפסאודו חברתית) מצד אחד והתרחקה מרחק של 180 מעלות מדרך מייסדיה.

עמיר פרץ נבחר לא בגלל מצע שמאל-פנאטי-מדיני , בשביל זה יש את קדימה ומרצ שהתייצבו משמאל אליו, אלא בגלל האג'נדה החברתית שהוא יחד שלי נושאים עימם.הוא יודע את האמת בניגוד לספינים את התקשורתיים: האיחוד-לאומי-מפד"ל היתה המפלגה "החברתית" ביותר בכנסת בנושא תחיקה.

יש יגידו שהפלג המהותי יותר שקשור למ]פלגת העבודה שבראשו עומד: הלובי שלה עומדים עמיר ושלי (כן יודע לכולנו שהיא הצביעה חד"ש , עד כה) -חשוב דרך שמאל מדינית, אין בכלל ספק. אבל אי אפשר לשלול את התחושה שיתכן שהם בעתיד הם בכל זאת יעדיפו לייצר הסכמה לאומית , לטובת אינטרסים כלל-חברתיים-כלכליים ולא בהכרח לטובת אלה של אנשי המעמד גבוה-בינוני-גבוה - שאמנם מקשקשים על" צדק חברתי", ולמעשה תומכים במדיניות ההפרטה בצורה בימין האולטרא- קפיטליסטי בצורה הקיצונית ביותר שלו (מה שלא מפריע להם בצביעות לקלס את נתניהו) .
שיר המעלות 377428
זה שלוש דקות רצופות שאני מנסה להתרחק מרחק של 180 מעלות ולא מצליחה, איך עושים את זה?
377432
חשבתי באמת על הביטוי הזה, והוא לא היה כזה מוצלח.
מצד שני כשאני חושב על שאר החברים במפלגת העבודה, מלבד שלי ועמיר (ועוד כמה בודדים) המוערכים עלי במידה מסויימת, אני אומר לעצמי: ממש לא נורא.

זו מפלגת העבודה בפן המדיני:

העבודה 1984 – 2006
עיון במצעי המפלגות מלמד שהזירה הפוליטית בישראל נעה שמאלה ב-‏20 השנים האחרונות: את מצע "העבודה" מ-‏84' (פרס) ניתן למקם במפה הפוליטית של היום בין מרזל לאלדד, ואילו את מצע העבודה של היום – ניתן למקם ב-‏84' בין דראושה למיערי
377479
לא הגזמת בכלל. מרזל ואלדד לא שונים בהרבה היום ממה שהיו ב84.
ההבדל היחיד הוא אולי במנגינה. אולי תחכים אותי ותאמר לי מה היו דעותיהם של דראושה ומיארי? האם לא נסיגה מחלטת לקווי 67 ?
ראשומון של ממשלה שלא הוקמה 377726
יש לסיפור הזה שני מקורות שונים, סופיה רון-מוריה ממקור ראשון‏1 ויוסי ורטר מהארץ‏2.
כל מקור מעניין בפני עצמו, אבל ההשוואה ביניהם מעניינת עוד יותר, למשל:
א. לפי רון-מוריה ההתחלה היתה "ביום חמישי קיבל בני אלון טלפון מרב שסיפר לו כי פרץ מעוניין במהלך", ולפי ורטר, "ביום שישי שעבר, עד לכניסת השבת, ומיד בצאת השבת הוצפו כמעט כל ח"כי העבודה בפניות מהחרדים ומהימין. נחתום על מפת הדרכים, הבטיח אחד ממקורבי נתניהו ליולי תמיר, נתמוך בפינוי כל המאחזים הבלתי חוקיים, נסכים לשתי מדינות לשני עמים. תמיר קיבלה טלפונים גם מרבני התנחלויות. הרבנים הכי קיצוניים בהתנחלויות הכי קיצוניות; נעשה הכל כדי שאולמרט לא יהיה ראש ממשלה, אמרו לה." מכאן אנו למדים שהמקור של ורטר נמצא בעבודה, וזה של רון-מוריה נמצא באיחוד הלאומי. עוד אפשר להסיק שצד שלישי (כנראה אישיות רבנית) ניסה לשדך את הצדדים, תוך כדאי הבטחות סותרות.
ב. שני הצדדים מסכימים שהיתה הסכמה על פינוי התנחלויות בלתי חוקיות!
ג. לפי רון-מוריה הוסכם על "דחיית מהלכים מדיניים כל עוד אין פרטנר בצד השני, בהנחה שהחמאס אינו פרטנר" אצל ורטר "נסכים לשתי מדינות לשני עמים" ו"נחתום על מפת הדרכים".
ד. לפי רון-מוריה "אם יימצא פרטנר ויימצא נוסח להסכם אך לא תימצא הסכמה לו בתוך הממשלה, יובא ההסכם למשאל עם", לפי ורטר לא היו דברים מעולם.
ה. לפי רון-מוריה "יוסי ביילין זעם והודיע כי יעדיף את אולמרט.", לפי ורטר "אנשי פרץ אומרים, שדווקא הסכמתו העקרונית של ביילין עודדה את פרץ להמשיך במגעים".
ו. לפי רון-מוריה פרץ הפיל את העסק בגלל התקשורת, לפי ורטר הוא הבין שש"ס ויהדות התורה עובדים עליו.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים