נישואין אזרחיים 381158
המאמר מעניין וכאשה מסורתית מבינה את הטרטור וחוסר הנעימות אבל צודק אחד המגיבים שבכל גוף משטרה מס הכנסה ועוד ידועים בטרטור ובחוסר הנעימות אז למה שם אנו לא יוצאים נגד הממסד? אולי בגלל שפה זה קשור בדת?
מאידך אם יהיו נישואים אזרחיים לא תהיה בקרה מי יהודי? אם כהן התחתן עם גרושה? ומה יהיה עם ילדיהם? מה עושים.?לפחות כך אנו שומרים על צביון העם היהודי.
נישואין אזרחיים 381224
משטרה ומס הכנסה הם רע הכרחי. למה אני חייב להתחתן דרך הרבנות? איזו סיבה יש לזה?

מה יקרה אם כהן יתחתן עם גרושה? יש לך שמץ של ספק שאם כהן חילוני ירצה להתחתן עם גרושה, הוא לא יעשה את זה תוך עקיפת הרבנות (נישואי קפריסין)?

אם העם היהודי רוצה לשמור על הצביון שלו, זה עניינו שלו, אני רוצה להתחתן עם בחירת ליבי בלי שיציקו לי. העם היהודי שרד לא רע כמה אלפי שנים בלי רבנות ממוסדת.
נישואין אזרחיים 381241
ואם חלילה תרצה להתחתן עם שתי נשים? מה אז?

או נגיד שאתה אלוף בצה"ל, נפרד מאשתך בלי גט ועובר לגור עם אישה אחרת ויש לך שני ילדים ממנה ומקפיד ללכת לכל הארועים שלהם בגן ובבית הספר. מה אז?
נישואין אזרחיים 381242
מה זה קשור לרבנות?
(או אולי היתה פה אירוניה שהחמצתי?)
נישואין אזרחיים 381243
עצם העובדה שאשה לא יכולה להתגרש בלי הסכמת הבעל היא בעיה שהדת יצרה. לדעתי? צריך לאפשר לאשה להתגרש מ"בעל" שכזה וזהו.
מתי כספי 381250
השאלה איננה הדת שאין לה שום השפעה על חייך אם אתה לא מכיר בחובתך לקיים את המצוות, אלא המדינה. והמדינה אוסרת על אדם לשאת שתי נשים. כשאפליה זו (שהיא המצאה של המדינה ואין לה ולא כלום עם הדת) תבוטל, יהיה אפשר לדבר על הדת.
מתי כספי 381251
לא, הבעיה היא שהמדינה כופה עלי להתחתן ע''פ חוקי הדת. כשתבוטל הכפיה הזאת, נוכל לדבר על איך המדינה כן צריכה להסדיר את חוקי הנישואין האזרחיים.
מתי כספי 381254
קצר ולעניין. שאפו. (היכון לסדרת הפליק-פלאקים המוכרים - לא כופים, אתה יכול לנסוע לקפריסין או לירח או לאן שבא לך, אתה יכול לא להתחתן ואתה יכול כל מיני דברים)
מתי כספי 381255
לא נראה לי. יעקב בטח פשוט יגיד שהמדינה לא צריכה לנהל מעקב אחר רישום נישואין ובזה זה יסתיים (כלומר, אני יכול להגיד - כן, אבל צריך רישום נישואין כדי שבני זוג יוכלו לקבל הטבות מס וכאלה, יעקב יענה לי שמס זה גזל, ובזה יסתיים הדיון).
מתי כספי 381304
אני טוען שהמדינה לא צריכה להתערב בענייני נישואין וגירושין כלל. החלטת המדינה להתערב בנושא נישואין וגירושין היא הכפייה והשאלה מה הוא תוכן הכפייה (דתית, חילונית או השד יודע מה) אינה רלוונטית למי שמתנגד לכפייה.

מי שתומך בכפייה אבל רוצה את הכפייה שלו ולא את של השכן - שיבוסם לו.
מתי כספי 381331
בקיצור, צדקתי.

אני לא חושב שמרשם אוכלוסין (שכולל רישום של נישואין) הוא כפייה. הבעיה היחידה היא שבישראל המדינה החליטה שהיא גם תקבע מה נחשב נישואין ומה לא, בעוד שמדינות אחרות מרשים לזוג הצעיר לבחור בעצמו.
מתי כספי 381335
אם המדינה היתה פשוט מנהלת רישום אז זה לא כפייה, זה סתם מטופש.
אבל אם המדינה גוזלת כסף מאלו שאינם רשומים ומעבירה אותו לאלו שרשומים זו כפייה.

אם המדינה גם מתנה תנאים על הזכות להיות רשום שם, למשל שאסור להיות רשום פעמיים ושאסור לשני אחים או לאב ובתו להיות רשומים כנשואים - זו בהחלט כפייה - ואני חושב שאנחנו מסכימים שזה שלילי.
מתי כספי 381336
אנחנו נכנסים בדיוק לאותו דיון שכתבתי למעלה שנכנס אליו, והוא מיותר וחוזר על עצמו. מספיק יהיה לומר שלא, אנחנו לא מסכימים.
די לכפייה 381441
אתה כתבת: "בעוד שמדינות אחרות מרשים לזוג הצעיר לבחור בעצמו". זה לא נכון. אין מדינה בעולם אשר נותנת לאנשים לבחור עם מי הם רוצים להיות רשומים כנשואים. ההבדל הוא רק בכמות ותוכן המגבלות.
אתה תומך בכפייה שלך - איסור נישואי אח ואחות, אך מתנגד לכפייה של הדתיים - איסור נישואי שתי נשים זו לזו. אני מתנגד לכפייה.
די לכפייה 381443
הכמות היא האיכות או במילים אחרות: אלוהים נמצא בפרטים. לומר שהיות שאוסרים נישואים בין אב לביתו אז אוסרים נישואים- זאת אמירה שאין בה כלום.
יגאל ולריסה 381446
אני לא בטוח שהזוג שלא מרשים לו להתחתן חושב כמוך.
יגאל ולריסה 381455
הוא חושב כמוני כי אני חושב שלא צריכים להיות איסורי נישואים.
אולי בהתנייה אחת שהם יהיו בגירים.
די לכפייה 381448
אין לי בעיה שיתחתנו אח ואחות. יש לי בעיה עם זה שהם יעשו ילדים ביחד. (יש לי גם בעיה עם פוטנציאל הכפיה שבזוג של אב ובתו, בדיוק כשם שיש לי בעיה עם פוטנציאל הכפיה שבמפקד בצבא שמקיים יחסי מין עם פקודה שלו).

תקציר הפרקים הבאים:
- מה זה עניינך אם הם עושים ילדים ביחד?
- כי אז אני אצטרך לממן מכספי המיסים שלי את הטיפול בכל המחלות הגנטיות שיהיו לילדים שלהם.
- אם לא הייתה כפייה, לא היית משלם מיסים כדי לטפל במחלות של אנשים אחרים!
- כן, אבל אני כן רוצה ביטוח רפואי לאנשים שהגיעו למצב שלהם בנסיבות שלא ניתן היה למנוע.
- ואם מישהו זורק את עצמו מצוק בתור ספורט, אז לא צריך לטפל בו?
- צריך, אבל צריך לחייב אותו על הטיפול. אין לי מושג איך לבנות מנגנון שידע להבדיל ביניהם.
- אני יודע! ניתן לכמה חברי מרכז העבודה עבודה בתור שופטים לענייני מחלות הוגנות ומחלות לא הוגנות, נשלם למנגנון מנופח של מאות חברים של ומקורבים אחרים, ובסוף יקבל תשלום מי שיתן שוחד לשופטים החדשים.
- טוב, יעקב. מה שתגיד.
די לכפייה 381458
יפה מאוד וכל הכבוד, אבל... מה שנחמד זה שאנחנו האיילים תמיד נותנים לכמה עופות מוזרים ונחמדים לגרור אותנו למקומות שהם לא בדיוק דיונים בנושאים אמיתיים, אלא הם בעיקר שיטוטים אסוציאטיביים נעימים וחביבים במחוזות חסרי שחר. והרי לא מחכים שם דווקא לנו, הרי כבר ישנם אתרי מד''ב ויש מי שמנהל ויש מי שמאכלס אותם.

והרי המודלים האירופאיים הם ב-א-מ-ת מה שאנחנו צריכים, בלי בלבולי ביצים.
די לכפייה 381610
בדיוק כך. יש כפייה טובה ויש כפייה רעה, תתפלא (נדמה לי שלא).

הכפייה האוסרת נישואין העלולים להביא לדגנרציה גנטית היא מוצדקת ומנומקת.

הכפייה הדתית האוסרת על נישואין שהם כשרים וטובים - נישואין בין ישראלי לרוסיה, נישואין בין כהן וגרושה - היא בלתי מוצדקת ונימוקיה חסרי הגיון וחסרי שחר.

נישואין חד-מיניים כבר מותרים בחלק מארצות אירופה ובארצות אחרות הדבר נמצא בתהליך חקיקה. ראוי לנו ללמוד מהן.

לזרוק את המילה ''כפייה'' באופן מכליל, ואת השלאגר ההיסטרי (והריק מתוכן, ברגעים רבים) - ''אני מתנגד לכפייה'', רק ע''מ לקבל פטור מלעמוד בפני הבעיה האמיתית מאוד של הכפייה הדתית - זה מעורר סימני שאלה רבים באשר ליושר האינטלקטואלי של המתדיין.
די לכפייה 381627
אם לדעתך "הכפייה האוסרת נישואין העלולים להביא לדגנרציה גנטית היא מוצדקת ומנומקת.", האם גם עיקור של אנשים בעלי בעיות גנטיות הוא מוצדק ומנומק? בסופו של דבר, איסור נישואין בין קרובי משפחה מטפל בבעיה שהיא זניחה יחסית לעובדה שאנשים פגומים גנטית עלולים לקיים יחסי מין (עם כל מי שרק תרצה) ולהעביר בכך את הפגמים שלהם הלאה.
די לכפייה 381633
באמת יש גבול מסויים לאיסורים. איסור נישואים בים אב לבת הוא סביר ונדמה לי שאפילו לא כל כך נחוץ כי לא יתקיימו נישואים כאלה. באשר לנישואין בין בני דודים וכו'- צריכה להיות הסברה נרחבת ויצירת דעת קהל נגד. למעשה האיסור היחיד שהוא הגיוני הוא להגביל נישואים לבגירים.
די לכפייה 381636
אני אחזור על השאלה תחת הפרמטרים שלך: האם לדעתך צריכה להיות הסברה נרחבת ויצירת דעת קהל נגד קיום יחסי מין של אדם בעל פגם גנטי?
די לכפייה 381647
לא בשפה ובניסוח שלך. צריך לדבר על הדברים. אינני חושב שאפשר יהיה למנוע בזמן הנוכחי נישואי קרובים במגזר הערבי. אולי בדור הבא החינוך יעשה את שלו. בודאי שאין לכפות את זה על פי חוק כשהדברים נעשים בין אנשים מבוגרים.
די לכפייה 381669
חשבתי שזו השפה והניסוח שלך (''הסברה נרחבת ויצירת דעת קהל נגד''). גם לא ברור לי מה קשורים נישואי הקרובים הערבים. אני מדבר כרגע על אנשים עם מחלות תורשתיות וכדומה, לא על נישואין בין קרובי משפחה.
די לכפייה 381671
*איזה* מחלות תורשתיות? סוכרת, יתר לחץ דם וקוצר ראייה, למשל, שלושתם מופיעים בעשרות אחוזים מן האוכלוסיה (מכל האוכלוסיות הרשומות והנצפות), ובשלשתם ידוע רכיב גנטי דומיננטי (+ השפעת אורח חיים, תנאים סביבתיים וכו'). לו היו אוסרים על יחסי מין בין נושאי השלושה, לא היו נשארים אנשים המותרים בקיום יחסי מין.

לכן דברי איציק על נישואין בין קרובי משפחה היו מאוד לעניין. נישואין כאלה מביאים למומים קשים וחמורים, ובהקשר זה אולי ניתן היה (לולא היינו דמוקרטיה) לדבר על איסורים כאלה או אחרים. גם ההמלצות שלו (יצירת דעת קהל, חינוך וכיו"ב, ולפי הלינק - גם ייעוץ גנטי) הן נכונות.

די לכפייה 381672
בבקשה. רק מחלות ופגמים גנטיים חמורים לפחות כמו נישואין בין קרובי משפחה (איך מודדים? לא יודע - אתה זה שאומר שהפגמים של נישואין בין קרובי משפחה הם חמורים).
די לכפייה 382519
במשפחה המורחבת שלי יש דוד ואחייניתו שהתחתנו וגם הביאו מספר ילדים לעולם. זה קרה כמובן רק לאחר שעברו סדרת בדיקות גנטיות.
די לכפייה 381688
אצל ערבים נהוגים נישואים בין קרובי מישפחה-לא אב וביתו אלא בני דודים- ויש שם מחלות קשות שנובעות מכך. זו הסיבה שהזכרתי ערבים.
די לכפייה 381651
צריכה להיות הסברה נרחבת בעניין אמצעי מניעה ובמקרים מסויימים (רבים) צריך להיות סיפוק אמצעי מניעה חינם.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381645
תגובה 381610.

כל גרירה, כולל גרירה הנובעת מתאוות פלפול בלתי נשלטת, כולל גרירה מרחיקת לכת מאוד-מאוד, בלתי סבירה, בלתי הגיונית, דמיונית, אסוציאטיבית, מושפעת סם, מושפעת תרופות פסיכיאטריות, מושפעת תרופות אחרות ו/או בעלת כל רקע אחר/אופי אחר מן הנאמר באופן ישיר בתגובה 381610 - היא על אחריות הגורר בלבד ולא על אחריות המגיב.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381670
תדבר על "תאוות פלפול בלתי נשלטת" עד מחר, אבל כך אתה רק מתחמק מהנקודה, לדעתי.

הנקודה: אתה טוען כי "הכפייה האוסרת נישואין העלולים להביא לדגנרציה גנטית היא מוצדקת ומנומקת". כלומר, אתה מצדיק כפייה. מהי כפייה? מניעה של דבר A כדי למנוע דבר B.

במקרה שלך: דבר A הוא נישואין בין קרובי משפחה (ליתר דיוק, בניסוח שלך: "נישואין העלולים להביא לדגנרציה גנטית", מה שזה לא יהיה).

דבר B הוא "דגנרציה גנטית". גם זה לא כל כך ברור לי, אבל אני מניח שזו קבוצה שמכילה גם את המחלות הגנטיות.

עכשיו מגיע הזינוק הלוגי הכביר שלי: אני מניח שאם אתה מוכן לעשות A כדי למנוע B, אז בפרט תהיה מוכן לעשות X כדי למנוע Y, אם X פחות גרוע מ-A, ואילו Y יותר גרוע מ-B.

במקרה שלנו, X הוא עיקור של בעלי מחלות גנטיות (שים לב: הכוונה להליך שימנע מהם להוליד ילדים אבל לא ימנע מהם הנאה מיחסי מין), ואילו Y הוא העברת מחלות גנטיות.

למה X פחות גרוע מ-A? כי אם במקרה הראשון אוסרים על: א) חיים משותפים בהכרת המדינה, ב) קיום יחסי מין וג) הולדת ילדים משותפים, הרי שבמקרה השני רק מונעים הולדת ילדים משותפים. אם העובדה ש-X הוא הליך "פולשני" לעומת A, הרי שאפשר להימנע מלבצע אותו באופן כללי, אבל להתנות נישואין של בעל מחלה גנטית בכך שיעבור את הניתוח.

אם ה"פולשניות" שבעניין עדיין מפריעה לך, אני מוכן להתפשר ולוותר לחלוטין על העיקור. פשוט נאסור על אנשים בעלי מחלות גנטיות להתחתן. מה דעתך על המקרה הזה?

למה Y יותר גרוע מ-B? כמו שאמרתי, כי אני מניח שהעברת מחלות גנטיות היא תת קבוצה של "דגנרציה גנטית".

עכשיו, אתה מוזמן להצביע על הנקודה שבה אני מאבד אותך, או סתם להמשיך לדבר על תאוות פלפול, אבל האמת היא שאני מנסה בכוח להבין למה המקרה שלך נכון וצודק ואילו המקרה שלי לא, ואני לא מצליח, ואני מבין מזה שגם המקרה שלך לא נכון וצודק. יותר משאני רוצה להתפלפל, אני רוצה להבין למה אני טועה.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381675
רק הערה קטנה: זה אולי מפתיע, אבל אנשים מסוגלים להביא ילדים לעולם גם בלי נישואים.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381703
מה אתה אומר?!

הדיון הוא על איסור הנישואין. מה שכן, אם איני טועה יש חוקים נגד גילוי עריות גם שלא במסגרת נישואין.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381706
תודה שהופתעת.:)
לא נראה לי שיש חוקים נגד גילוי עריות, למעט במקרה של קטינים או מעשים שלא בהסכמה.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381714
הנה שאלה מעניינת. יש מישהו שמבין במשפטים (אתה?) שיכול להבהיר את העניין? ויקיפדיה העברית מאכזבת.
הצהרה שמומלץ להוסיפה לכל תגובה, כולל תגובה לשאלה "מה השעה?" 381718
העלמה עפרונית? שומעת?
פתיל משנה מהיר 381253
אני לא יודע אם כבר עלו כאן הנושאים האלה, וסליחה אם אני שואל שאלות שכבר נדונו:

א. האם הדת מתירה לגבר לשאת יותר מאשה אחת? האם המספר מוגבל? שתיים? שלוש? יותר? (כוונתי רק ליהדות, לא לאיסלם או דתות אחרות בארץ)

ב. כנ"ל להפך: האם לאשה יהודיה בארץ מותר על פי הדת לשאת יותר מגבר אחד, והאם המספר מוגבל או לא - שניים, שלושה וכו'.

אודה לך אם תענה לי בצורה פשוטה וישירה (כולל מספרית, אם אפשר) מבלי להסתמך על הפניות, שלא תמיד נפתחות אצלי ולא תמיד אני מבין את לשונן. תודה.
פתיל משנה מהיר 381256
פתיל משנה מהיר 381262
תודה, אבל הנושא של חרם דרבנו גרשום מוכר לי קצת ועד כמה שידוע לי, החרם פקע לאחרונה, אולי יעקב יודע יותר. הערך בויקיפדיה אינו מתייחס לשאלת אשה הנושאת למעלה מגבר אחד (תאורטית זה יכול לקרות עקב עסקים משותפים ושמירת אינטרסים של כמה משפחות).
פתיל משנה מהיר 381273
פקע? למה לא מספרים לי כלום?
(אשתי (הראשונה), אם את קוראת את זה, הלכתי לחפש עוד אחת)
פתיל משנה מהיר 381277
זה מה שכתוב בלינק שאתה נתת: "על פי כמה מקורות, שאמינותם אינה ברורה, נקבע שתוקף התקנות יעמוד עד סוף האלף העברי, דהיינו שנת 1240."
פתיל משנה מהיר 381283
תגובה 356581, תגובה 372073 (יכול להיות שבויקי יש טעות בניסוח, או בחישוב).
פתיל משנה מהיר 381285
לפי גוגל, אין טעות, החרם הסתיים בתחילת האלף החמישי לבריאת העולם (לפני תשס''ו שנים).
פתיל משנה מהיר 381493
קראתי (לא זוכר היכן, לצערי) כי תוקף החרם היה לאלף שנים; והאלף הזה פקע לפני שנים ספורות. מסתדר עם תקופת חייו של גרשום.
פתיל משנה מהיר 381502
החרם לא הסתיים. ראוי לציין את דעתם של חלק מהפוסקים ובראשם היעב''ץ (רבי יעקב עמדין) שהתירו לשאת יותר מאשה אחת.
מעניין לציין עוד, שחרם דרבינו גרשום הוא ככל הנראה תקנה הלכתית שבאה לאויר העולם כתוצאה מהשפעה נוצרית על הוואי החיים היהודי בגולה (הנצרות כידוע אסרה פוליגמיה).
פתיל משנה מהיר 381511
החרם הסתיים בשנות התשעים של המאה שעברה, וכבר היו כמה וכמה מקרי נישואים לאשה שנייה בארץ לאחר מכן.
פתיל משנה מהיר 381514
למיטב ידיעתי תקנת חרם דרבינו גרשום נותרה בעינה ואין זה משנה אם החרם חודש או שנוהגים על-פיו מכח הוראת שעה.
(אבל מי אני שאכפור בסמכותם של דייני הרבנות הראשית לישראל...)
פתיל משנה מהיר 386546
"ואף על-פי שמותר לישא כמה נשים מן התורה, מכל מקום נתנו חכמים עצה טובה שלא ישא אדם חשוב יותר מארבעה נשים כדי שיגיע לכל אחת עונה בחודש, שהרי עונת תלמיד חכם משבת לשבת. במה דברים אמורים במקומות שידוע שלא נתפשטה שם תקנת רבינו גרשום שהחרים שלא ישא אדם עכשיו בזמן הזה שתי נשים, למעט המחלוקות והקטטות בין איש לאשתו, אבל בסתם מקומות נוהג התקנה, וכן נוהגין בכל מדינות אלה לקיים תקנות רבינו גרשום, *אף על פי שהתקנה כבר כלתה בסוף האלף החמישי, מכל מקום נשאר המנהג*"
ספר הלבוש (לר' מרדכי יפה) חלק אבן העזר, הלכות פריה ורביה, סימן ב'.
(אין תחת ידי כרגע את השולחן ערוך ואת הבית יוסף על הטור- בע"ה בקרוב)
יפה מאוד 386867
תודה רבה.
פתיל משנה מהיר 381391
תשובה קצרה:

א. המונח "הדת מתירה" לא מספיק חד-משמעי (אפילו אם הכוונה היא לדת היהודית), משום שיש בעדות שונות מנהגים שונים. בנושא הזה, רוב העדות נוהגות ש*אסור* לבעל לשאת אשה שניה (פרט למקרים נדירים ביותר). בקרב התימנים, לפני שעלו לארץ, איסור זה לא היה נהוג.
בכל מקרה, החוק אוסר ביגמיה (נשואין לשתי נשים).

ב. לא, בשום מקרה.
נישואין אזרחיים 381492
החזון שלך לפיו יש לבטל את רישום הנישואין הוא נחמד, אבל כל עוד (א) *קיים* רישום נישואין, ו-(ב) *יש* לו חשיבות במגעים שונים מול המדינה ומול חברות עסקיות – יש לבטל את הכפייה לגבי אופן בחירת בן-הזוג לצרכי רישום. כרגע, יש לרבנות מונופול אידיוטי על אופן הבחירה האמור.

ואם אני כבר כאן, הרי הצעה לסטארט-אפ: נישואי נצרת. בהסכמת כומר שייתן את ידו לכך, הזוג הצעיר יתנצר וייטבל, והשניים ישנו את רישום דתם במשרד הפנים (כן, יש רישום כזה, למרות שאינו מופיע בתעודת הזהות). לאחר-מכן הם יינשאו אצל הכומר, והנישואין יירשמו במשרד הפנים. ואז - אם הם רוצים - שוב בקשה לשינוי דת (מבחינת היהדות, יהודי הוא יהודי עד יום מותו, כך שלרבנים לא צריכה להיות בעיה עם שינוי רישום הדת בכיוון ההפוך).

אולי אם הרבנים יגלו שהאטימות שלהם מובילה אנשים להתנצר, הם יתעוררו.
נישואין אזרחיים 381512
רעיון על הכיפק, אבל מה זה קשור לסטארט אפ?
נישואין אזרחיים 381517
(המונח ''סטארט-אפ'', בסלנג, משמש לעיתים כתחליף ל''רעיון''. למשל, החלף את ''זה רעיון'' של הגשש ב''זה סטארט-אפ'').
נישואין אזרחיים 381524
רעיון מזניק!
נישואין אזרחיים 381761
לדעתי, הידועה מכבר במחוזות האייל, אין כל טעם לבטל את אופן בחירת בן-הזוג לצרכי רישום הנהוג כעת בידי הרבנות הראשית לישראל, מן הסיבה הפשוטה שלא עלתה כאן לדיון בפתיל למעלה:

מעניין אותי לדעת באילו טענות מצוצות מהאצבע עוד ימשיכו לבוא חללי החילוניות כלפי היהדות האותנטית, לאחר שיקבלו את ליטרת הבשר הנחשקת והנתאבת שלהם בדמות "חוק נישואין אזרחיים" ו"גיוס לכל מי שרק זז" בישראל.
ליבי אומר לי שאלה ימשיכו להסית ולהדיח נגד שומרי המצוות בשלל נושאים בדיוניים אחרים שדימיונם הפרוע מומחה בלהמציא יש מאין, במטרה קרדום לחפור בו נגד תורת ישראל סבא, שעצם קיומם של שומרי המצוות ע"פ ערכי האבות, בהם אלה מרדו-כביכול, הוא לצנינים בעיניהם.
נישואין אזרחיים 381774
כאקרובט מילוי מחונן אתה מציג בטיעונים מעולים תיזה מופרכת לחלוטין. אל תחפש עולים מחבר המדינות . אני רוצה להנשא בנישואים אזרחיים. ואל תביא לכאן את סבא ישראל שהוא הסבא של הילדים שלי. שאלתי אותו והוא בעד נישואים כאלה. מר פז, לפי תפיסתי דתו של אדם היא עניינו הפרטי. בישראל רשום בתעודת זהות הלאום (דבר רע בפני עצמו וייחודי). מדוע בתעודת לידה שלי רשומה גם הדת? מישהו שאל אותי או את הורי? אף אחד אינו חופר בקרדום נגד ישראל סבא. המימסד הדתי רוצה לשלוט על חיי בניגוד לרצוני וזה לא ילך לו. יותר ויותר אנשים פשוט אינם מתחתנים בגלל זה; זה מה שאתה רוצה מר פז?
נישואין אזרחיים - אפקט הפרפר 381862
איציק,

סבא ישראל הוא הסבא הדתי שלנו ולא זה שהתפקר כסרח עודף של תנועת ההשכלה המסנוורת, שהתנדפה לה בארובות אושוויץ. והסבא הדתי מתנגד לנישואין שלא על-פי ההלכה היהודית לדורותיה.

דתו של אדם היא אכן עניינו הפרטי, אבל רק בנצרות ובעולם המערבי שהוא פרי הולדתה המביש. היהדות מעולם לא הייתה דת פרטית. ע"ע שפינוזה וכופרים אחרים.

היהדות היא דת ולאום של כלל האומה הישראלית, המכילה בקרבה איש ואישה המקימים את משפחתם והגאים להיקרא בשם ישראל. וככזאת היא נוגעת אלי, לא פחות מאליך. משק כנפי הפרפר שלך הנישא בטקסי נישואין הזרים לעמנו ההיסטורי, משפיע על חיי ומחולל בהם שינוי בל יאחה בין שנינו. אולי לך אין הדבר איכפת כל כך, אבל לי הדבר משנה כרודף שלום אמת.

אבל אנחנו מסכימים. רישום הלאום בתעודת הזהות הישראלית מזמן היה צריך להימחק לשיטת שומרי המצוות. שכן, הוא יוצר אשליה בקרב יהודים מסופקים כי הם יהודים רשמיים וכולי.

דובי כתב נכון למעלה כי "משטרה ומס הכנסה הם רע הכרחי". ולמה הוא חייב להתחתן דרך הרבנות? איזו סיבה יש לזה? ובכן, גם נישואין וגירושין דרך הרבנות הם רע הכרחי, ואם סיבת הכורח ברשויות המס והמשטרה היא שלטון חברתי-מדיני תקין, צודק פחות או יותר והוגן פחות או יותר - הרי שנישואין וגירושים על ידי רשות הרבנות הרשמית בישראל סיבת כורחם הינה תהום הפילוג הבל-יאחה לעולם פנימית בחברה הישראלית - צודק פחות או יותר והוגן פחות או יותר. לעולם אין מצב אידיאלי. האם הדמוקרטיה שמתקיימת בחברות המערביות הינה דמוקרטיה אידיאלית? בשאיפה אמנם כן, אך הלכה למעשה היא רחוק מלהיות וספק אם מעולם תהיה כזאת.

אינני פקיד ממשלתי או מחוקק שלה שקבע כי בתעודת הלידה שלך ושלי תירשם הדת. יהדות אינה רק דת, כי אם לאום. והלאום הישראלי ריק מתוכן. העגלה פשוט ריקה או לחילופין עמוסה בקש וגבבה מזייפי המערב והאמריקניזציה. ומה לי בשעון רולקס מזויף, כאשר בהישג ידי שעון רולקס מקורי שחייו ארוכי טווח?!

==>"מישהו שאל אותי או את הורי?"...

המדינה, איציק, עושה הרבה דברים בשבילך, עבורך ולטובתך, מבלי לשאול אותך מראש או בדיעבד. שאל את דובי, שמרציו בחוג למדע המדינה בטח ידעו להסביר לו את הנקודה ההכרחית הזאת בחיי כל מדינה ואזרחיה, טוב יותר ממני. ומה איכפת למדינה שאזרח שלה עומד לאבד עצמו לדעת, שהיא פועלת למניעת פעולתו המתאבדת? מה היא מתערבת בכלל? מה זה עניינה בכלל החלטתו-בחירתו החופשית של האזרח שרק במקרה נולד בתחומה ונושא את אזרחותה?

והאמן לי איציק או לא, אבל הממסד הדתי אינו באמת רוצה לשלוט על חיי איש. לא קר לו ולא חם לו מזה, והוא אפילו לא יזם את המצב הפרובלמטי של ריבונות יהודית חילונית. הוא פועל במסגרת החוק הרשמי של מדינת ישראל, חוק שחוקק בידי הרוב החילוני המוצהר שהקים את מדינת ישראל החילונית-המערבית בעלת הכלכלה המעורבת, ורצה אותה יהודית, רשמית, הצהרתית ומהותית. לכל מדינה מסוג אחר, לא הוענקה לו כל זכות היסטורית בידי האו"ם. אל תשכח לרגע שמעולם לא היה בכוחם הפרלמנטרי של ח"כים שומרי מצוות לחוקק חוק שכזה.

ואם האלטרנטיבה היא שלא תינשא, ותחיה עם בחירת ליבך האהובה עליך כ"ידועים בציבור" – היא עדיפה על פני כל צורת זיוף אחרת. אל נא תעשה שקר בנפשך...
נישואין אזרחיים 381777
"יש להציג את בעיית הנישואים האזרחיים בעיקר כבעיה של קבוצה אחת: עולים מחבר המדינות, שהרבנות אינה יכולה להשיאם, כי אין לה הוכחה מספקת ליהדותם. הבעיה אינה נוגעת לכלל הישראלים, כפי שמשתמע מדברי הפורום."

דבר הבל, כמובן. אם אני למשל הייתי מחליט להתחתן עם גרושה, זה היה הופך אותי לעולה מחבר המדינות?

זה אינו מקרה תיאורטי, או נדיר. כבן למשפחת כהנים ענפה, אני מכיר יותר ממקרה אחד כזה של מנועי-חיתון בגלל הלכות עבשות שאבד עליהן הכלח. ויש מקרים אחרים, כולל כאלה שפשוט אינם מוכנים לראות רב, ולהצהיר שהם נישאים "כדת משה וישראל" (שאינה מקובלת עליהם), אבל כן רוצים לקבל משכנתא לזכאים והלצטרף ל"תוכנית משפחה" של סלקום.

וגם אם נגביל את עצמנו לעולים מחבר-העמים: תרצה או לא, הם קיבלו אזרחות במדינה. הם אינם יהודים (לטענת הממסד היהודי), והם אינם נוצרים (לטענתם). האם תכריח אותם להתחתן אצל כומר? למה?

אני גם ממליץ לך להפסיק עם הדרמטיזציה המיותרת: אף אחד לא "מדיח נגד שומרי המצוות". אף אחד לא קורא למנוע נישואין ברבנות. תפסיק להתגונן כאילו מישהו פועל נגד זכות הרבנות לחתן; פועלים רק נגד המונופול בקרב מי שאינם יהודים לטענתם-הם, אבל כן יהודים לטענת הרבנות. נסה להסתכל על הצד החיובי של הדברים: לחתונה אצל רב תהיה משמעות עמוקה בהרבה כשתעשה מתוך *בחירה*, ולא מתוך *כפייה*.
נישואין אזרחיים 381788
סלקום יכולה שלא לתת הנחה למי שלא התחתן חתונה יהודית, גם הבנקים (הפרטיים) יכולים להגביל את המשכנתא שלהם.
נישואין אזרחיים 381884
בדיוק. ונורא מעניין מי עוד כופה על חברות התקשורת והבנקאות לעשות כן. מה, החרדים השתלטו על הנהלתם? אוך, השחורים האלה! לתוך הקישקה הם נכנסים לנו...
מה? 381886
נישואין אזרחיים 381894
בהחלט! זה דמוקרטיה פה ואם הבנקים והחברות ירצו - זאת גם זכותם המלאה והדמוקרטית לתלות על הבניינים שלהם שלטים גדולים ומאירי עיניים:

"מוסלמים, נוצרים וערבושים באופן כללי וכולל - לא בבית ספרנו! ושלא ינסו גם לרמות אותנו ולהתגייר בשביל משכנתא! – אנחנו בין כך נזהה אותם לפי הריח!"

אזזזז -

שלא יעבדו עליכם!!!
נישואין אזרחיים - ההלכה כשק חבטות? 381883
בעיית הנישואים האזרחיים היא בעיקר בעיה של קבוצה אחת: עולים מחבר המדינות, שהרבנות אינה יכולה להשיאם, כי אין לה הוכחה מספקת ליהדותם. כל שאר הישראלים הצפונפובים יכולים לממן לעצמם טיול ירח דבש בקפריסין או לחילופין לחיות כידועים בציבור.

העולים, שאני אחד מהם, יכולים לקבל גם אזרחות באוגנדה. אז מה? מה לאזרחות ישראלית ולחזקת יהדות? גם לדרוזי, לבדואי, לצ'רקסי ולערבי ביפו יש אזרחות ישראלית. מה להם וליהדות?

אינני מכריח אף אחד להתחתן אצל כומר? אינני גם מכריח איש להינשא. זו הבעיה של המדינה שהעלתה אותם משיקולים פוליטיים לאיזון המצב הדמוגרפי של האוןכלוסייה החילונית בארץ. אין זו הבעיה של הרבנות בישראל, ולא עליה המלאכה לפתור אותה. לא הם שיצרו את הבעיה, ושמי שיצר אותה במו-ידו, חרף כל אזהרות הרבנים בזמנו (הרב יצחק פרץ, למשל, רבה של רעננה כיום), יועיל בטוב חכמתו החילונית לפתור להם את הבעיה. ההלכה היהודית אינה שק חבטות לצרות בצרורות שאחרוני החילונים יוצרים. כך בנוגע לגיור, כך בנוגע לנישואין וגירושין, וכך בנוגע להפלות. ואיפה הייתם כאשר הרבנים הזהירו? איפה היו כל יפי הנפש שמופיעים כאן ונלחמים מלחמתה של הכפייה החילונית?

אכן, אף אחד לא קורא למנוע נישואין ברבנות ואף אחד גם לא פועל נגד זכות הרבנות לחתן. אלא שלא זהו הנידון כאן. אלה שהתחתנו ע"פ ההלכה היהודית, ימשיכו לעשות כן ולא עליהם דאגת ליבנו. הבעיה מתחילה כאשר צאצאיהם אלה המסורתיים חפצים בבחירי ליבם האסורים עליהם הלכתית. תהיה בטוח טל בדבר אחד: לחתונה אצל רב ישנה משמעות עמוקה והיא נעשית בקרב המסורתיים כמוך מתוך *בחירה*, וכלל לא מתוך *כפייה*. הכפייה היא רק בראש של משטימי נפשם היהודית הדאובה, המהלכים אימים על הציבור לשווא, כאילו שהם לוחמים את מלחמת הצדק וחופש הפרט בגרוניהם, בעוד שמעשיהם (בעיקר בהאייל) רחוקים מכבוד האדם וחירותו.
נישואין אזרחיים - ההלכה כשק חבטות? 381899
מה זה צפונפובים?
נישואין אזרחיים - ההלכה כשק חבטות? 381902
אנשים שפוחדים מדובי קוטב.
נישואין אזרחיים - ההלכה כשק חבטות? 382046
סליחה, טעיתי. יש לאמר צפונבון.
האמנם טעות? 382048
אם כך, האם אפשר לאמר שבקוטב השני עומד דוסריח?
האמנם טעות? 382056
מה הקשר? לא אני המצאתי את ביטוי הסלנג הזה. עיין במילון הסלנג לרוביק רוזנטל (כתר, 2006).
האמנם טעות? 382062
גם ''צ'חצ'ח'' ו''פרחה'' זה סלנג.
האמנם טעות? 382065
נכון, ובתרבות החילונית הישראלית לתפארת מדינת ישראל יש אפילו שיר של זמרת ידועה ששרה: "אני פרחה...". ואת המילה "צ'חצ'ח", תשמע לא אחת במערכונים המתורבתים לעילא של "הגשש החיוור".
האמנם טעות? 382070
נכון, ובהקשר מסויים דיבור על "צ'חצ'חים" נחשב כמי שהשפיע (והכריע?) מערכת בחירות.

אגב, אורי, למה חזרת לאנונימיות?
האמנם טעות? 382158
איזה מערכונים של הגשש?
האמנם טעות? 382160
למשל במערכון ''הצפונפוב והפרחה''.
אזיאט! 382163
דווקא אהבתי את החידוש "צפונופוב", זה של גדי או של אורי?
אזיאט! 382164
אורי (וגם אני אהבתי).
אזיאט! 382165
לא מצאתי את התגובה, רק את שלך. כבר הסירו אותה?
אזיאט! 382168
לא. בתגובה 381883 אפשר לראות את הפלא, ויש עוד תגובה בסמיכות זמנים.
האמנם מחט (ראה ערך)? 382066
הקשר הוא ברור כשמש. מילון הסלנג (אח, תודה רבה לאל שקיבלתי אותו מתנה) כולל הרבה מלים, בין "מילים של שבת" (ראה ערך) ועד "גרפצץ" (ר"ע). אבל בשום מקום לא כתוב שיש חובה להשתמש בם. לכן יש לי רושם שהשימוש שאתה עושה הוא "בררה מחוריינת" (ר"ע2X), שמוציאה שם רע ל Chuzpah (ראה ערך, במקום אחר).
החיים הטובים 382069
מה, רון, לא מצאת עוד שום דקדוקי עניות להיתפל אליהם כלפי? יופי, אנחנו משתפרים מיום ליום, אה? לתפארת הדיון הענייני בהאייל...
החיים הטובים 382075
אורי, ברצינות: איך אתה יכול לדבר על "דיון ענייני" כשאתה עולב ללא הרף בבני השיחה שלך? "צפונבונים" הוא לא הגרוע בעלבונות שלך, אבל הוא בהחלט מעיד על נימת הזלזול הכללית שלך.
החיים הטובים 382079
גדי, בשיא הרצינות התהומית: האם כל שימוש שעשית אי-פעם בחייך במילות סלנג הפך לעלבון מצידך או לנימת זלזול? לא בהכרח. בן-יעקב מחפש אותי לא מהיום. שימשיך לחפש...
החיים הטובים 382082
אני? משתמש בסלנג? לא...

לעומת זאת, ה"צפונבון" שלך מעליב, אם כי לא כמו ה"כלומניק נאור ומתקדם ופוסט-דהלהפוסט-מודרניסט" שאמרת קודם לטל (אני מניח שאותו זה דווקא משעשע).
החיים הטובים 382084
ואתה יודע למה את טל זה משעשע (אם זה אכן משעשע אותו) ואותך ואת בן-יעקב זה מכעיס? כי טל לא לוקח את הדוגמאות שלי אישית, כי הוא מספיק חכם להבין שאלו רק דוגמאות תיאורתיות. נכונות הן אם לאו, זהו נושא לדיון בפני עצמו. לא כל אמירה אגבית, שווה היפגעות ושימוש בממחטות.
החיים הטובים 382089
לדעתי זה משעשע את טל כי הוא יודע שאם בן השיח שלו התדרדר לעלבונות זולים כל כך, זה אומר שאין לו תשובה אמיתית למה שהוא מגיב אליו.

אל תדאג, את הממחטות שלי אני שומר לנזלת.
החיים הטובים 382095
האבחנה שלך היתה נכונה, אילו רק היו אלה עלבונות זולים גרידא. אך מאחר ומדובר בסוג של אמירות אגביות לטיעונים הנטענים עניינית מנגד, על טל להגיב לגופו של עניין, בהתעלם מההערות האגביות שלי. ואם בכל זאת, הוא נפגע מהן, אני מבקש *סליחה מראש*, טל.

לא מאחל לך נזלת או דמעות, אפילו לא דמעות תנין...
החיים עפ''י גרפץ (ע''ע) 382078
זה לא דקדוקי עניות כלל וכלל.

מיומך הראשון כמגיב באייל, אתה לא נוטש את השפה המלוכלכת, את ביטויי הגנאי הבוטים, ואת הבוז וההתנשאות הריקנית השופעת (שלא לדבר על השקרים וההתחזויות).

לא פעם, לא פעמיים ולא שלוש ביקשו, העירו, גערו ונזפו בך שתיטוש ותסור מדרך הרעה. שתעשה תשובה ותחדול מהשימוש הניקלה והדוחה בשפת הביבים הזו. לשווא. אם כי בהסתייגות מה, ולו משום העובדה שאנשים ממשיכים להגיב לדבריך, וחלקם אפילו ממשיכים להתרעם מהדרך הנלוזה בה אתה משתמש בשפה.

אף מגיב לא מעיז לעלות על בדל נשמתו מחשבה על "דוסים מסריחים" (טוב, עכשיו אולי מישהו כן יחשוב על זה, אבל זה דינו של הדיון אליו אתה נסחף בהתעלפות חושים ממכרת), בעוד לך אין שום מעצורים מילוליים.

חדל! (עיין ערך).
תפסיק לחפש בנרות, חדל! 382083
בנוסף לנאמר כבר בתגובה 382079 בפעם האלף ואחת אחזור ואצהיר כי איני כותב כאן תיזה אקדמית או תורה מסיני. אלא נוהג להשתמש בשפת היומיום שלי, בשפת הדיבור שלי. האייל אינו במה להתכתבות בשפה אקדמית מעוקצעת, אלא לשימוש ברעיונות במהלך דיונים על נושאים שונים ומשונים, כאשר הרטוריקה, הצינית או הסרקסטית או התמימה, משחקת תפקיד מכריע בוויכוחים כאן. כך שתפסיקו להטיף לי מוסר כאשר אתם בעצמכם עולבים, או יותר מדויק ונכון לומר, עלבתם בי די והותר במהלך התלהמות הדיונים בינינו. מצאתם את הרשע היחיד בסדום ועמורה.
תפסיק לנבל את פיך 382087
ראשית, שימחת אותי בזה שאתה מכיר ברשעותך. הדרך לגאולה נפתחה לפניך. אשריך.

שנית, עיצבתני בזה שאתה [היחיד!] שרואה את האייל כסדום ועמורה. הרייני להמליץ לך להרחיב את קשת הדימויים שלך.

שלישית, וזה הדבר הכי חשוב - יתרונו של פורום מקוון זה בפסק הזמן הנוסף שהוא מקנה למגיב לסדר ולארגן את מחשבותיו. לבחור ולברור לו מלים שמצד אחד משקפות בצורה סבירה את מה שהוא חושב, ומצד שני שומרות על שיח בנימה סבירה.

אם תאמר לי שהמלים בהם אתה בוחר להישתמש משקפות את מחשבותיך, אאמין לך (כי הרי אתה רשע, עפ"י דיבורך). אם תאמר לי שהם נכתבו בחופזה, לא אאמין לך משום שאתה חוזר עליהן ללא הרף, ומשום שהמנגנון הטכני של האייל מאפשר לך בקרה נוספת על מה שאתה כותב.

תיבחר.
בחרתי, צפונבון! 382090
סתם, בצחוק. בסדר, אני חוזר בי מהשימוש שעשיתי במונח הדרומי הזה כלפי הצפונים מדושני העונג ונוהגי הפורשה. עמכם הסליחה.

האם כעת אפשר לחזור לשולחן המשא ומתן בנושא נישואים אזרחיים - כן או לא?
בחרתי, צפונבון! 382097
אני חייב להודות שהדימויים שלך אינם חסרי דמיון. נוהגי הפורשה! תמשיך כך.
בחרתי, צפונבון! 382106
לידיעתך, על פי דיווחי החברה, מידי שנה היא מוכרת כ-‏30 מכוניות יוקרה שלה. מי נוהג בהן ולמי יש מצלצלין לנהוג בהן? ולמי שכבר יש ושיהיה לו לבריאות, כמובן. למה שלא יחיה בשכונה צפונית מרוחקת מהעממיות? זה אך טבעי ביותר.
בחרתי, צפונבון! 382115
מה תאמר אם פתאום תגלה בין קוני המכונית מישהו עם פיאות ובגדים שחורים? בלתי אפשרי? אני מציע לך להיות קצת יותר מסוייג.
בחרת טוב, דוסריח! 382199
כן, וגם זה בצחוק, כאילו.

קיבלתי את התנצלותך, ובדומה לה, גם הקבלה היא בע''מ.

אם שמת לב, תוכן התגובות שלך איננו הדבר הכי מעניין. סגנון התגובות שלך הוא הרבה יותר מעניין, גם בגלל שהוא חושף ומאיר את דעותיך. הקנקן מעיד על התוכן.
תפסיק לחפש בנרות, חדל! 382121
אלוהים אדירים, ככה אתה מדבר ביום-יום?! אני לא מגיע לרמה (או שפל) כזו אפילו כשאני נוהג...
תפסיק לחפש בנרות, חדל! 382228
טוב, נו. שאתה דובי לא תדרוך עלי בכל מקום שהדבר רק יקרה בדרכך? לא מתאים לך להיות הומניסט, אתה משהו אחר עם אותה סיומת אירופאית ידועה לשמצה.
תפסיק לחפש בנרות, חדל! 382230
למה אתה מתכוון? לפיסיותרפיסט?
נישואין אזרחיים - ההלכה כשק חבטות? 381917
"מה לאזרחות ישראלית ולחזקת יהדות?" – כלום. אבל מה לחזקת יהדות ולזכות להנשא? המדינה מציבה תנאי נישואין להטבות מסוימות, כגון במס הכנסה. מדוע אזרח ישראלי, נורמטיבי מכל בחינה, לא יכול להנשא במדינה?

אני התחתנתי אצל רב מתוך *כפייה*, פשוט כי *לא היתה לי ברירה* (רציתי לקבל משכנתא לזכאים). אם היתה לי ברירה (נישואין אזרחיים), הייתי נישא אצל רב מתוך בחירה. אבל אתה כמובן לא רוצה לתת לי את זכות הבחירה הזו.
נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית 382035
אחרי שחזרת בך מהטענה לפיה אזרחות ישראלית מהווה הכשר לחזקת יהדות, אתה שואל מה לחזקת יהדות ולזכות להינשא? ובכן, אין זה מעניינו של שומר המצוות מה מציבה המדינה החילונית הריבונית שהקמתם להנאתכם כתנאי מוקדם להטבות במס הכנסת קופת האוצר שלה וכיו"ב.

האמת היא שמאז ומעולם היהודים נישאו על-פי דת משה וישראל. וההיסטוריה לא התחילה ממך או מאביך המורד בדרך אבותיו (לא אישי).
מה נשתנה היום הזה מכל הימים, שבכל הימים נישאנו כדת משה וישראל ואפילו אומות ודתות העולם הגדולות הלכו בעקבותינו בטקסי הנישואין החקייניים שלהם, מהיום הזה שאתה מבקש לעקור את הענף היהודי עליו יושב העם המפולג ממילא הלזה?! מאומה לא השתנה. "הלכות שאבד עליהם הכלח", נורא אופנתי לומר היום לעיני מכריך באייל ולהצטייר בעיניהם ככלומניק נאור ומתקדם ופוסט-דהלהפוסט-מודרניסט, אבל מה בין כל הרוח הזה לבין האמת? לבין זהותך היהודית? לבין הקשר ההיסטורי הבל-יינתק שלך לבני עמך? לסב-סביך השפויים (תסכים איתי שגם אם אלה היו פרימיטיביים בעיניך המתקדמות שד יודע לאיזה דיראון עולם, לחנך את צאצאיהם הם ידעו יותר טוב מכל שולה אלונים והלימור לבנתים והיוסי שרידים למיניהם. "זה נוער זה?", כפי שאמר מי שאמר ממתפקריך).

ואל תשלה אותנו באשליותיך. אזרח ישראלי, נורמטיבי מכל בחינה, יכול להינשא במדינת ישראל העכשווית. אם הוא בן הדת הדרוזית, הוא נישא על-פי חוקי וטקסי דתו הלאומית. אם הוא בן הדת הנוצרית, הוא נישא כדת הנוצרים בכל אתר ואתר בעולם המערבי הנאור. אם הוא בן הדת הערבית-המוסלמית, הוא נישא בהשתתפות הקאדי ובני המשפחה על-פי טקסי הקוראן או מה שזה לא יהיה. ורק אם הוא בן הדת היהודית, עליו להיות אפיפיור יותר מן האפיפיורים?!

הנה לך שיעור קצר בהיסטוריה, שאין כמוה ללמדנו מוסר השכל לעתיד טוב יותר, מלימודי הטעויות האופטיות:

"נביאים בבלי כבוד", כינה פרדריק גרינפלד את אנשי הרוח היהודים בגרמניה שלפני היטלר, שהשתדלו מאוד להיות "גרמנים יותר מהגרמנים ואפיפיורים יותר מהאפיפיורים", וסופם שהגורל היהודי צחק צחוק מר על מאמצי ההתכחשות הנואשים שלהם.

הפרופ' יחזקאל קויפמן כתב לפני למעלה ממחצית המאה, על "מחלת הנפש של העם היהודי", זוהי אותה מחלה שבגינה העם היהודי מכתיר את עצמו במוסריות יתר שאינה אלא אובססיה נוירוטית של רגשי אשמה פתלוגיים באיתכסיא.
נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית 382043
מה זה חזקת יהדות ואיפה טל טען שאזרחות ישראלית מהווה הכשר לחזקת יהדות?
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • אורי פז
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • איציק ש.
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • אורי פז
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • טל כהן
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • אורי פז
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • טל כהן
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  מיין קאמפף • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • אגודת ''דמות האייל חשובה לנו''
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • רון בן-יעקב
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  זכרונות בזוית העין • רון בן-יעקב
  זכרונות בזוית העין • סמיילי
  זכרונות בזוית העין • חשמנית על מונית
  זכרונות בזוית העין • סמיילי
  זכרונות בזוית העין • חשמנית על מונית
  זכרונות בזוית העין • אורי ד.
  זכרונות בזוית העין • משטרת הזמן
  זכרונות בזוית העין • אורי ד.
  זכרונות בזוית העין • רון בן-יעקב
  נישואין אזרחיים • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • הצוחק
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • הצוחק
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי גוראל גורביץ'
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים • סמיילי
  נישואין אזרחיים • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • סמיילי
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • העלמה עפרונית
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • ברקת
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • רון בן-יעקב
  המצב מגביל את הדמיון • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • רון בן-יעקב
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • רון בן-יעקב
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • רון בן-יעקב
  המצב מגביל את הדמיון • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • אורי פז
  המצב מגביל את הדמיון • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • אורי פז
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • אורי פז
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • אורי פז
  המצב מגביל את הדמיון • האייל האלמוני
  המצב מגביל את הדמיון • חשמנית על מונית
  המצב מגביל את הדמיון • easy
  המצב מגביל את הדמיון • רון בן-יעקב
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  מכלל ההן • שוטה הכפר הגלובלי
  מכלל ההן • גדי אלכסנדרוביץ'
  מכלל ההן • האייל האלמוני
  מכלל ההן • אורי פז
  מכלל ההן • שוטה הכפר הגלובלי
  מכלל ההן • אורי פז
  חפש את הכסף • סמיילי
  חפש את הכסף • האייל האלמוני
  חפש את הכסף • האייל האלמוני
  חפש את הכסף • גדי אלכסנדרוביץ'
  חפש את הכסף • אורי פז
  חפש את הכסף • האייל האלמוני
  חפש את הכסף • גדי אלכסנדרוביץ'
  חפש את הכסף • האלמוני/חשמנית על מונית
  חפש את הכסף • אורי פז
  חפש את הכסף • האייל האלמוני
  חפש את הכסף • אורי פז
  חפש את הכסף • איציק ש.
  חפש את הכסף • אורי פז
  חפש את הכסף • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • אביב י.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • אביב י.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • אלמונית שמתכוננת למבחן
  נישואין אזרחיים • ראובן
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  ?? (מין הומור?) • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • העלמה עפרונית
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  דיג'י מחורבן? • גדי אלכסנדרוביץ'
  דיג'י מחורבן? • חשמנית על מונית
  דיג'י מחורבן? • אורי פז
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • איציק ש.
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ברקת
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ברקת
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • יהונתן אורן
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • ירדן ניר-בוכבינדר
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • אורי פז
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • אורי פז
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  מחאה מוחצת • אורי פז
  מחאה מוחצת • האייל האלמוני
  מחאה מוחצת • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים - אובססיה נוירוטית • רק עכשיו הגעתי
  נישואין אזרחיים - ההלכה כשק חבטות? • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • ל.ב.פ., תל אביב
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  דבר ההגנה • גדי אלכסנדרוביץ'
  דבר ההגנה • אורי פז
  דבר ההגנה • האייל האלמוני
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • גדי אלכסנדרוביץ'
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • גדי אלכסנדרוביץ'
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • גדי אלכסנדרוביץ'
  כתב אישום • איציק ש.
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • איציק ש.
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • שוטה הכפר הגלובלי
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • שוטה הכפר הגלובלי
  כתב אישום • חשמנית על מונית
  כתב אישום • אורי פז
  כתב אישום • האייל האלמוני
  לקחו לי את הדמעות • תנין בוכה
  אינני בוכה, כי אם גאה להיות מי שאני • אורי פז
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אייל ותיק
  נישואין אזרחיים • אורי פז (כדה''ב)
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • אייל ותיק
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • אייל ותיק
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • משטרת הזמן
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי גוראל גורביץ'
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי גוראל גורביץ'
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • ברקת
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • סמיילי
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • סמיילי
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • ברקת
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • ברקת
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • איציק ש.
  נישואין אזרחיים • חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי גוראל גורביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • אסף שרעבי
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • אסף שרעבי
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • האלמוני/חשמנית על מונית
  נישואין אזרחיים • האיילת המודאגת
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • שוטה הכפר הגלובלי
  נישואין אזרחיים • סמיילי
  נישואין אזרחיים • גדי אלכסנדרוביץ'
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • דובי קננגיסר
  נישואין אזרחיים • אורי פז
  נישואין אזרחיים • יעקב
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • האייל האלמוני
  נישואין אזרחיים • טל כהן
  נישואין אזרחיים • אורי פז

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים