הימור: 384886
אני מהמר, שעוד בימי חיי יקרו האירועים (המשמחים) הבאים:
מחשב (או ליתר דיוק תוכנת מחשב) יעבור את מבחן טיורינג.
ימצא תהליך כלכלי של היתוך קר.
מצב האוזון ישתפר בצורה ניכרת (למיטב ידיעתי הוא כבר משתפר).
ימצאו תרופות יעילות לסרטן (אם כי לא יגיעו ל100 אחוזי ריפוי, אבל כבר היום, על פי דיון 2299, מגיעים ל50 אחוזי ריפוי).
לא יקרו:
ימצאו חיים תבוניים.
יוחזרו לחיים בע"ח שנכחדו. (בסגנון פארק היורה - יצירה מחדש של מינים שנכחדו ע"י הכלאת מינים קרובים עם תכונות נבחרות שדומות לאלו של הזן הנכחד כבר בוצעה בהצלחה)
תוקם מושבה על מאדים (או בכל מקום אחר מחוץ לכדה"א, אבל אני מאמין שאנשים יבקרו שם עוד בימי חיי).
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384908
מציאת מחשב תבוני על ככב אחר?
באופן מהותי יש פגם לוגי במבחן טיורינג, משום שהוא מניח ש"שיחה אנושית" הוא אינדיקציה לבינה. בהחלט ייתכן שצורת בינה מבוססת סיליקון ,אינטיליגנטית, לא תוכל לנהל שיחה אנושית בגלל שוני מהותי בתהליכי המחשבה שייווצר.
הדולפין למשל, אינטיליגנטי בעליל, ואפילו ניתן לתקשר עמו ברמה מסוימת,אבל לא לנהל שיחה -הוא לא יעבור את מבחן טיורינג (ואני לא מתייחס לבעייה הטכנית עם הממשק -השפה והקול, נניח שאת אלו פתרנו).
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384910
מה הופך את הדולפין לאינטליגנטי בעליל?
פליפר היה גאון 384915
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384919
אתה כמובן צודק וגם אני לא בטוח אם העובדה שמחשב עובר את מבחן טיורינג מצביעה על אינטליגנציה ולהיפך. כאמור, אני מהמר שמחשב יעבור את מבחן טיורינג עוד בחיי, אבל אני לא חושב שהוא יהיה אינטליגנטי.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384926
במה תתבטא אי-אינטליגנציתו?
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384928
היא תתבטא בכך שהוא לא מבין שבמצבו(מחובר לשלטר בשליטה אנושית‏1) עדיף היה לו להכשל במבחן טיורינג.

1 כן, אני זוכר את התגובה ההיא של שכ"ג, אבל אני מתעצל לקשר.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384941
בכך שמי שיעשה לו את המבחן לא יוכל לקבוע אם מדובר במחשב או באדם אדיוט במיוחד.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384947
טוב, זה לא ממש נחשב (לא בעיני לפחות). יש אנשים שלא מסוגלים לתקשר כלל, האם זה אומר שכבר עכשיו מחשב יכול לעבור את מבחן טורינג?
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384951
יש הרבה יותר אנשים (בוגרים) לא מאוד אינטליגנטים מאשר אנשים (בוגרים) חסרי יכולת לתקשר. אני חושב שמכונה שתוכל לדמות שיחה בנושאי כדורגל או אופנה (שיש לא מעט אנשים שנושאי השיחה שלהם לא חורגים בהרבה מנושאים אלו) היא לא דבר דמיוני כל כך.
במילים אחרות, מכונה שמחקה שיחה עם אדם מאוד מוגבל היא כבר אפשרית. אני מאמין שבטווח הזמן שציינתי (עוד בחיי) המכונות ישתפרו עד כדי חיקוי שיחה עם אדם בעל אינטליגנציה ממוצעת.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 385064
חסכת לי לרשום תגובה לשכ''ג באחד הפתילים הקודמים.
וגם תודה בשם הוועדה לחיפוש חיים תבונתיים על-פני כדור-הארץ.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384930
תחת ההנחה שאנו מודדים אינטלגנציה לפי מבחן התוצאה (אחרת אפשר לטעון שסלע הוא אינטלגנטי, הוא פשוט לא מראה את זה) הטענה שלך שקולה לטענה שבני אדם אינם בהכרח אינטלגנטיים (לא שאני חולק עליך).
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384935
כבר עברו כמה שנים טובות מאז הפעם האחרונה שהשתתפתי בצ'אט, אבל אני עוד זוכר שאי אז בשנות ה-‏90 העליזות, היו צ'אטים שהמשתתף האינטליגנטי ביותר בהם היה הבוט שפיקח עליהם, ולא היה סיכוי שמישהו יטעה ויחשוב שהוא אנושי.
אני בכלל לא בטוח, שמבחן טיורינג מודד אינטליגנציה.
לפי ההסתייגויות של טורינג לפחות, 384945
הסלע לא אמור לנסות לתחמן אלא כן לנסות ולענות כאדם לשאלות בשיחה.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384948
אחת ולתמיד (עד הפעם הבאה) טורינג לא הציע את המבחן שלו כאבן בוחן לחשיבה (או אינטליגנציה) אלא כתחליף לשאלה "האם מכונות יכולות לחשוב?".

http://www.abelard.org/turpap/turpap.htm

I PROPOSE to consider the question, 'Can machines think?' This should begin with definitions of the meaning of the terms 'machine 'and 'think'. The definitions might be framed so as to reflect so far as possible the normal use of the words, but this attitude is dangerous. If the meaning of the words 'machine' and 'think 'are to be found by examining how they are commonly used it is difficult to escape the conclusion that the meaning and the answer to the question, 'Can machines think?' is to be sought in a statistical survey such as a Gallup poll. But this is absurd. Instead of attempting such a definition I shall replace the question by another, which is closely related to it and is expressed in relatively unambiguous words.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 384950
מי אמר "מחשבים יחשבו כשסירות ישחו"?
אני לא חושב שמכונה שתעבור את מבחן טיורינג בהכרח חושבת. למעשה אני מאמין שמכונה תעבור את מבחן טיורינג הרבה לפני שתהיה מכונה חושבת.
האם אפשר לקרוא לאחות? 384976
כאשר אתה אומר "מכונה חושבת", למה אתה מתכוון? והאם יש לך רעיון איך לבדוק האם מכונה היא "חושבת"?
האם אפשר לקרוא לאחות? 384998
מכונה שתוכל לפתור תשבץ הגיון עם הגדרות שהיא אינה מכירה?
האם אפשר לקרוא לאחות? 385009
רעיון מעניין. רק, איך בנאדם מתמודד עם הגדרה שהוא לא מכיר? למיטב הבנתי, יש לו רק שתי אפשרויות:
1. לרמות (לשאול מישהו)
2. לעשות אלימנציה של אופציות ולחפש מילה חוקית שמסתדרת. החיפוש הזה מתבסס על איזשהו ידע מוקדם על העולם. למשל בהגדרה "ציפור שיר אירופאית", "ב****ל" אתה כנראה מסתמך על הידע הבא: איזה מילים מתחילות בב', נגמרות בל' והן סוג של ציפור.

להבנתי, משימות מסוג 2 (חיפוש שמבוסס על ידע מוקדם) - זה משהו שמחשבים עושים טוב מאד, אפילו יותר טוב מאנשים. בתור ניסוי מחשבתי, קנה את הגרסא האחרונה של ה crossword helper 2000 [דמיין קישור למוצר], ותקליד לו "ב****ל", "ציפור שיר אירופאית". כנראה שהוא יביא לך את ההגדרה המתאימה ביותר - אפילו אם יש לו ידע חלקי (למשל, הוא רק יודע שבולבול זה ציפור, או רק יודע שבולבול זה, אה, מילה בעברית).

תשבץ תרתי משמע זה טיפה יותר מסובך ואין לי הרבה נסיון בזה. אני יודע שההגדרות עצמן הן מתחכמות וכוללות שני חלקים וגם התשובות יכולות לכלול "קפד ראשו" ועוד כמה דברים מעצבנים. אבל גם כאן זה נשמע רק עוד סוג של חיפוש חכם (למשל מציאת מילה שגם עונה על חלק א' של ההגדרה, וגם על חלק ב' - ואולי על פני כמה אופציות לחלק את ההגדרה לשני חלקים).

אני הייתי מתרשם הרבה יותר אם היית פוגש במכונה שאפשר להסביר לה חוקים של משחק שהיא לא מכירה (למשל תשבץ, מונופול או סטריפ פוקר) ואז לשחק נגדה.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385061
תשבץ הגיון מבוסס על דימויים, משחקי מילים, מילים שנשמעות כמו מילים אחרות, החלפת אותיות ועוד הרבה משחקים נוספים. זה בהחלט מבחן, לא רק ליכולת חשיבה אלא גם לאינטליגנציה.
בכל מקרה, אני לא בטוח שחשיבה היא משהו שניתן לניסוח פורמלי, ולכן אני לא חושב שמכונות יוכלו לעשות את זה כל כך מהר.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385071
אם חשיבה הוא משהו ש*אינו ניתן* לניסוח פורמלי, אז הטענה שמכונות כן או לא יכולות לעשות את זה היא אבסורדית - כפי שטיורינג אומר בציטוט שאורי הביא. בגלל זה שאלתי, האם יש לך רעיון למבחן למכונה חושבת. איזשהו מבחן קונקרטי הוא תחליף לא רע בכלל להגדרה פורמלית. סתם בתור חומר למחשבה: "טעם במוזיקה" זה משהו שלא מוגדר באופן פורמלי. אפשר לטעון, ובצדק, שאף פעם לא יהיה מחשב (או אדם) שיבין את הטעם שלי במוזיקה ‏1. אבל אם מגדירים משהו יותר קונקרטי כמו "למצוא שירים שדומים לשיר שאני אוהב", אז מחשבים עושים את זה מצויין כבר היום.

אם פתרון של תשבץ הגיון מעיד במשהו על יכולת חשיבה - אז למיטב ידיעתי המחשבים של היום לא רחוקים משם (כולל אלגוריתמים שעושים את כל המשחקים שהזכרת). דווקא התחום הזה של מילים והגדרות הוא קל יחסית למחשבים וקשה לאנשים. רוב האנשים יוציאו תוצאה גרועה מאד בתשבצי הגיון. מצד שני, גם אלוף תשבצי ההגיון לא יכול להתחרות במהירות שבה מחשב יכול (לדוגמא), לסרוק את ההגדרה, לחלץ כל מילה, למצוא את כל המילים שנשמעות כמוה, ולראות אם זה מתאים להגדרה הכללית. זה אמנם רק טריק אחד, אבל אין יותר מדי כאלו.

מצד שלישי, יש מבחני אינטלגנציה פשוטים שגם קופים מסוגלים לעבור, אבל המחשבים של ימינו לא.

1 ויש מי שיגיד: אין דרך לתאר במילים את התחושה שלך כאשר אתה שומע שיר מסויים, או למה אתה אוהב שיר כזה ושונא שיר אחר.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385101
אני אנסח את זה אחרת: כרגע לא ניתן לנסח פורמלית מהי חשיבה ולכן, להערכתי, יקח עוד זמן רב מאוד עש שיהיה ניתן ליצור מכונה חושבת, אם זה אפשרי בכלל.
לגבי מהי חשיבה, אני לא בטוח שיש לי תשובה טובה לזה, אבל הבדל משמעותי אחד בין בני אדם ובין קופים, מחשבים, דולפינים וכל מה שאינו אנושי, זה היכולת והצורך לקיים דיונים (אינטלקטואלים?) בנושאי תרבות ואקטואליה או אפילו סתם על מזג האויר בימים האחרונים. נראה לי שהאחרים עוסקים רק בצרכיהם הקיומים או (בפרט לגבי מחשבים) במשימות שהוטלו עליהם.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385117
''נראה לי שהאחרים עוסקים רק בצרכיהם הקיומים''
''משחק'' איננו תופעה נדירה בעולם החי. פליית כינים אצל בבובנים היא קודם כל תופעה חברתית. נראה לי שדיונים באייל הם איפהשהו על הסקלה הזו - לא בסקלה אחרת.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385119
בוא נאמר שאם מחשבים יזהו סרקזם, אירוניה, ובכלל חוש הומור - זו כבר תהיה פריצת דרך רצינית.ז
האם אפשר לקרוא לאחות? 385120
אולי שווה לבוא ביום ה' להקשיב להרצאה
Computational Humor and Automatic Creation of Humorous Acronyms

http://www.cri.haifa.ac.il/events/2006/sorbon/sorbon...

(אותי, אפילו השם של ההרצאה הצחיק)
האם אפשר לקרוא לאחות? 385124
דגול! חבל שזה בחיפה.
מה זה "concatenative"?
האם אפשר לקרוא לאחות? 385194
אני מנחש ששמה של ההרצאה נחתך, והוא במקור
Finite-State Registered Automata for Non-Concatenative *Mor*phology

מורפולוגיה לא-משרשרת היא (למשל) יצירה של מילים בעזרת שורש ומשקל (עברית), בניגוד להלחמת מיליות ומילים זו-אחר-זו (גרמנית).
האם אפשר לקרוא לאחות? 385197
תודה. מתבקש מאמר לסיכום ההרצאות!
האם אפשר לקרוא לאחות? 385133
היתה לי תוכנת שח שהיתה תוקעת את המחשב כשהתחילה להפסיד ואך ורק אז.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385144
ולי הייתה טלוויזיה שבמלחמת המפרץ הראשונה הפסיקה לעבוד מיד כשנשמעה האזעקה, וחזרה לתקנה מיד אחרי הארגעה.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385125
"כרגע לא ניתן לנסח פורמלית מהי חשיבה, ולכן, להערכתי, יקח עוד זמן רב עד שיהיה ניתן ליצור מכונה חושבת" - הלוגיקה הזו עדיין נשמעת שגויה. נניח שמנסחים פורמלית מהי חשיבה, אזי ייתכן מאד שייגלו בדיעבד שגם דולפינים, גם קופים וגם המחשבים מ 1998 ואילך הם יצורים חושבים.

לי למשל, אין ספק שמחשבים כיום הם רחוקים מאד מלהיות יצורים תבוניים (אני מעדיף את המונח הזה על פני המונח "חושבים") - אבל זה בגלל שיש מבחני אינטלגנציה בסיסיים שבהם בני אדם וחיות מצליחים, ומחשבים רחוקים מאד מלהצליח. המבחן שלך הוא דוגמא טובה. והוא נשמע דומה מאד למבחן טיורינג.

לגבי הטענה "האחרים עוסקים רק בצרכיהם הקיומיים" - היא איננה נכונה לגבי הרבה מאד סוגי בעלי חיים (כלבים, חתולים, תוכים, עורבים, פילים, קופים ועוד) - ולגבי מערכות ממוחשבות, היא איננה נכונה למערכות שהן unsupervised .
האם אפשר לקרוא לאחות? 385172
אם ינסחו פורמלית מהי חשיבה, כך שגם קופים דולפינים ומחשבי XT חושבים, אז אני מניח שהניסוח יגדיר את ההבדל או את המדרג של החשיבה כך שנוכל לקבוע מתי יצור/מחשב חושב באופן אינטליגנטי.

לדעתי יש הבדל משמעותי מאוד בין אופי הפעילות של בע"ח ומחשבים ובין הפעילות של בני אדם, אפילו אם לא הצלחתי להגדיר את ההבדל הזה במדויק. החתולות שלי לא גילו עד היום עניין בפעילות שאני יכול לקרוא לה אינטלקטואלית, ולמיטב ידיעתי, גם שימפנזים לא מנהלים דיונים על אומנות או פוליטיקה.
האם אפשר לקרוא לאחות? 385183
דיונים הם בודאי לא מנהלים, לא רק על אומנות אלא אפילו לא בעניינים מעשיים הרבה יותר.

דומני שהזכרתי פעם ניסוי שקארל סאגאן זצוק"ל הציע עם דולפינים. אני לא יודע מה יצא מעניין, אבל יפליא אותי למדי אם אף אחד לא הרים את הכפפה, ויפליא אותי עוד יותר אם הדולפינים עמדו במבחן והעניין לא הפך לשיחת היום. אמנם "אני לא יודע" אינו "אני יודע שלא", אבל לפעמים הם די קרובים.

הניסוי היה (בערך) ללמד דולפין אחד ללחוץ על כפתור שיתגמל אותו וגם דולפין אחר שנמצא, מעבר לסורג, בחלק אחר של הבריכה (אבל לא רואה את הכפתור ולא יודע מה קורה. מבחינתו זהו סרדין מַן מהשמיים), ואז להחליף בין הדולפינים. אם הם יודעים לתקשר, הידען היה אמור להסביר לבור שכדאי לו ללחוץ על הכפתור, ושניהם היו נהנים.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 385011
תגובה 198205.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 385012
מי אמר באמת? משפט מצוין.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 385016
האם אפשר לאחות קטגוריות? 385022
שאפו על המהירות, השגת אותי.
האם אפשר לאחות קטגוריות? 385017
במקור, אצל דייקסטרה, זאת היתה צוללת ולא סירה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים