לגביי החיזרים 385055
יש איזה הנחה סמויה לפיה אם נגלה חיזרים הם יהיו מפותחים מאיתנו לכל היותר בכמה מאות שנים‏1 ולכן יוכל להתקיים ביננו איזה סחר חליפין, שהם יתעניינו במה שיש לנו להגיד וישמחו לעזור לנו מחד ולהסתייע בנו מאידך.

למעשה בהינתן גיל היקום איזה סיבה יש שהם לא יהיו מתקדמים מאיתנו במליון שנה או אפילו בסכום פעוט של כמה אלפי שנים, במקרה כזה אנחנו נהיה לא יותר מעניינים מבחינתם מדולפינים עבורנו כלומר בסיס למחקר בלבד, סביר שהם לא ירצו להשפיע עלינו כדי א' להימנע מתחרות, וב' כדי שיוכלו לחקור אותנו ב"סביבה הטבעית".

1 כל פעם שכתוב שנים הכוונה היא: היכן שאנחנו נהיה ללא התערבות חיצונית וללא אסון גלובלי בעוד מספר זה של שנים.
לגביי החיזרים 385063
ואני חשבתי שההנחה הכללית היא שאם יש יצורים תבוניים במקום אחר הם יקדימו אותנו באלפי שנים לפחות...
לגביי החיזרים 385093
אז היית מצפה שהם יגלו אותנו קודם.

המושג של "יתקדמו כך וכך יותר או פחות מאיתנו" מניח התקדמות על פני מסלול לינארי: אם מישהו גילה משהו שלנו עדיין אין, הוא כנראה גילה כבר את כל מה שיש לנו - ולהיפך. זה, כמובן, אינו הכרחי, ולמעשה נראה לי בלתי סביר בהתחשב בשונות העצומה האפשרית בין גזעים תבוניים, מסלולי ההתפתחות, היכולות ותחומי הענין שלהם.
לגביי החיזרים 385096
ההנחהה שלי של ''יקדימו אותנו'' היא רק במובן של ''יתחילו הרבה לפנינו''. כל היתר נראה לי מופרך ביותר.
לגביי החיזרים 385136
ואולי אנחנו הראשונים?
לגביי החיזרים 385160
אם הבנתי נכון, מניחים שהפלנטות שבהן ישנם תנאים הולמים להתפתחות כזו הן עתיקות בהרבה מכדור הארץ.
לגביי החיזרים 385165
זאת הנחה מאד טריביאלית. אם הסיכוי ליצירת חיים תבוניים אינו קטן מאד, הסיכוי שאנחנו בדיוק הראשונים זניח (וכך גם הסיכוי שאנחנו בין במובילים בכלל), מה עוד שהשמש היא כוכב צעיר יחסית.

ראובן יפנה בודאי להודעה שלו בה הוא מסביר את החולשה של הטיעון הזה.
לגביי החיזרים 385221
אז לא הבנתי. זה טיעון טריוויאלי או חלש?
לגביי החיזרים 385226
תלוי אם אתה שואל אותי או את ראובן.
לגביי החיזרים 385282
לא מזמן קראתי את Probability 1"" של אמיר אשל, בו הוא מנסה להוכיח שישנם בוודאות חיים תבוניים אחרים אי-שם. אמנם הספר בכלליות לא מעניין במיוחד, אבל הטענה הבאה הלקוחה ממנו, דווקא כן: לטענתו, גם אם יש חיים תבוניים אחרים, סביר להניח שאנחנו אחת התרבויות המתקדמות, לפחות בגלקסיה. קצת מדכא (אבל גם קצת מרגיע).

אחד הנימוקים בזכותה, הוא העובדה שהיקום צעיר יחסית לפרק הזמן הדרוש ליצירת חיים תבוניים: ראשית, מערכת השמש בה מתפתחים חיים כאלה חייבת להיות מ-"דור שני" לפחות (מכיוון שעליה להכיל יסודות כבדים) - וכאלה נוצרו רק (אאל"ט) כ-‏4 מיליארד שנים לאחר המפץ. שנית, התנאים המיוחדים שצריכים להתקיים (פלנטה מתאימה, בגודל מתאים, במרחק מתאים משמש מתאימה) הם צירוף שהסתברותו נמוכה דיה, בכדי שבפרק הזמן הסביר להווצרותו ימדד גם הוא בכמה מילארדי שנים. שלישית, ברגע שנוצרו התנאים המתאימים - אפשר להעריך את פרק הזמן הצפוי עד להווצרות חיים בכמיליארד עד מיליארד-וחצי שנים, ואח"כ (אם לקחת את כד"א כמודל) עוד כשניים-שלושה מיליארדי שנים עד להווצרות חיים תבוניים (בהנחה שלא התרחש אסון קוסמי שהשמיד את החיים לפני כן). לאור כל זאת, והעובדה שגיל הגלקסיה הוא כ-‏13 מיליארד שנים - די סביר שאנחנו אחת הציווליזציות הראשנות בסביבה.

נימוק נוסף בזכותה, הוא זה:
(הקשר הוא: העובדה שאנחנו בוחנים את ההסתברות ליצירת חיים תבוניים ביקום, כאשר אנו יצורים תבוניים בעצמנו, יוצרת הטייה, שפירושה כי סביר יותר שאנחנו תרבות מוקדמת ווותיקה מהרגיל).
לגביי החיזרים 385285
לא מזמן הייתי בהרצאה שבה שמעתי שדווקא נוצרו בכדור הארץ חיים (חד תאיים) די מהר (כמה מאות מיליוני שנים) לאחר שהתנאים המתאימים לכך נוצרו. ה"תנאים המתאימים" היו סופה של תקופת ה"הפצצה הגדולה" של כדור הארץ בגופים מהחלל. בולשיט?
לגביי החיזרים 385357
לא, לא בולשיט. יש עדויות לחיים מלפני 3.5 מיליארד שנה.

אבל השיקול המכריע, לדעתי, פשוט מאד: אנחנו מסוגלים להתקשר באמצעות רדיו בערך מאה שנה. אם זמן הקיום של ציוילזציה מתקדמת קצר, כנראה שלעולם לא נצליח ליצור איתה קשר. אם יצרנו קשר, כנראה זמן הקיום ארוך יחסית, ולכן יש רק סיכוי קטן שהם באותן מאה שנים ראשונות של שימוש בטכנולוגיית גלי רדיו.
לגבי החיזרים 385338
בהתחשב בעובדה שהמין "הומו ספיינס" קיים פרק זמן זעיר ביחס לגיל כדה"א, הטענה הופכת לבלתי-רלבנטית. הרי רק לפני מאה אלף שנה התחילה הציביליזציה האנושית להתפתח. גזע שמתפתח באותו קצב שלנו ושהקדים אותנו רק במיליון שנה - פרק זמן זניח בתכלית, יחסית, שלא היתה לו שום השפעה על קיומם של "תנאים מקדימים" - יהיה היום במקום אליו יגיע המין האנושי בעוד מיליון שנה (אם יגיע). המקום הזה רחוק מרחק עצום מהמקום שלנו היום. בהנחה שבין מיליארדי הכוכבים אפילו לשיעור זעום יש כוכבי לכת המאפשרים קיום חיים, סביר להניח שאנחנו איננו דווקא הגזע שהגיע למהירות ההתפתחות הגבוהה ביותר. קצב התפתחות גבוה אפילו רק בחמישה אחוז יותר מאז קיום כדה"א היה מביא אותנו לכאן לפני עשרות מיליוני שנים. בקיצור: אפילו אם נניח שבין אלפי פלנטות שיש עליהן חיים, אנחנו מהותיקים והמתקדמים יחסית, עדיין סביר שיש רבים שמתקדמים מאיתנו לאין שיעור.

הערה נוספת לגבי הנימוק השני: סביר להניח ש(כמעט) כל מין תבוני יגיע בסופו של דבר לבחון את ההסתברות ליצירת חיים תבוניים ביקום. בהנחה הסבירה שגם אם ישנם מינים תבוניים רבים אין להם יכולת לתקשר בגלל דלילותם היחסית ביקום וחוקי הפיסיקה, הרי לא ניתן ללמוד מכך על היותו של מישהו מוקדם יותר מאחר; אם מיליון מינים התחילו לתהות על כך לפני מיליארד שנה, אין לכך כל השפעה עלינו, כשם שלנו אין השפעה על מין שיתחיל לתהות בעוד מיליארד שנה.
לגביי החיזרים 385354
דיון 764
לגביי החיזרים 385356
לטל יש מאמר יותר חזק מהטענה שלי.
לגביי החיזרים 385358
אתה מתכוון לדיון 764? אם כן, חרימפפתיך.
לגביי החיזרים 385362
וואלה. כנראה שאתה קם שעה לפני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים