חינוך ביתי לנוער! 389497
הניו-יורק טיימס מפרסם היום כתבה על הטרנד החדש של חינוך-ביתי לבני נוער באמצעות שכירת מורים פרטיים במשרה מלאה, במקום לשלוח את הילד לבית ספר.

מכיוון שבארץ בכל מקרה שוכרים הורים רבים מורים פרטיים בכמעט משרה מלאה לילדים מתקשים, אני תוהה כמה זמן יקח לזה להגיע לארץ וליצור לחץ משמעותי לתיקון חוק חינוך חובה.

חינוך ביתי לנוער! 389499
עוד לא קראתי את הלינק, אבל בעקבות דברים שקראתי בזמן האחרון, דבר אחד שאני לא תופס: כשהורים מממנים גם את החינוך הממוסד וגם מורים פרטיים, זהו תענוג יקר. אם זה יהיה בלי בית ספר והילד ילמד את כל מה שיש לו ללמוד רק עם מורים פרטיים - נראה לי שזה יהיה אפילו עוד יותר יקר. איך עומדים במעמסה הזאת?
חינוך ביתי לנוער! 389501
לפי הקישור, החינוך הביתי אכן מגיע (ואף עובר, לעיתים) את עלותו של חינוך פרטי מהרמה הגבוהה ביותר (כ-‏30,000 דולר לשנה). לא מדובר על משהו שאנשים עושים כדי לחסוך. להפך - זה אמור להיות הרבה יותר מוצלח (או לפחות יוקרתי) מאשר "סתם" בית ספר פרטי.
חינוך ביתי לנוער! 390944
הלוואי ויכלתי להרשות זאת לעצמי. אבל נדמה לי שיש אפשרות טובה כמעט באותה מידה: מורה פרטי שכור לקבוצות קטנות מאוד (3-4 ילדים). מיקרו-בי"ס-פרטי.
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389586
חינוך ביתי נפוץ גם בקרב אוכלוסיות אוונגליסטיות ודתיות אורתודכסיות שונות. יש לזה מגוון של סיבות, כמו משטמה לשלטונות, או אי אמון במערכת חינוך חילונית שלא כוללת לימודי דת אך מלמדת ביולוגיה אבולוציונית.
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389589
נראה לי שגם חלק מן האתרים העוסקים בהפצת "בשורת" ה-Home Schooling ותוקפים כל ביקורת וכל נסיון לבדיקת הנושא, הם אתרים כנסייתיים.
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389673
יש שתי אסכולות של חינוך ביתי - האחת היא זו הנוצרית, הדוגלת בלימוד מסודר בבית ע"י ההורים, כולל בחינות (אפשר לראות דוגמה, גם אם לא אידיאלית, לזה, בסרט "האחרים" עם ניקול קידמן). השנייה היא Unschooling המאמינה בלימוד ספונטני ולא מוכוון שהוא עיקרו יוזמה של הילד, והיא מקובלת בקרב חוגים אחרים לגמרי, רובם חילוניים ו(לפחות נחשבים ל)"פריקים".
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389691
כן, נראה לי שאפשר להמר שאין בארץ משפחה דתית אחת המגדלת ילדים בחינוך ביתי.
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389692
דווקא יש... לא משנה.
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389693
באמת? שאת מכירה?
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389697
לא מכירה אישית. רובם מתרכזים כאן:

חינוך ביתי לילדים מאמינים 389703
אז רובם אנגלוסכסים?
חינוך ביתי לילדים מאמינים 389745
נדמה לי שכן.
חינוך ביתי | בית חינוך 414018
בספטמבר 2006 עלה לאוויר אתר א-ב בחינוך ביתי מידענות אשר שם לו מטרה ממוקדת לשנות את פני החינוך בישראל.
עם עליית האתר הזה לאוויר וחשיפת הרציונאלים של שיטת החינוך הישראלית השואבת את כוחה היום מהמאה ה 19, קצרים מאד הם הימים בהם הורים ימשיכו לשלוח את הגוזלים שלהם למשך שישית מהחיים למוסד כדי שיקבלו כחצי מטר מ"ר מרחב מחיה בכיתה שיש בה 30-40 ילדים ובשיטת הטוטו יצאו מהמוסד בסיכוי 44.9% עם תעודת בגרות. כוחו של האתר נובע מהעובדה המדהימה שאין צורך בפעולה שילטונית רדיקאלית לביצוע אלא פשוט לקחת אחריות ולבצע.
...........................................................
חינוך ביתי | בית חינוך 414022
בבית ספר היו מלמדים אותך לצרף לינק לאתר.
לאייל האלמוני באשר הוא 414221
אלמוני יקר לכאורה בלבד,
למה להסתתר אלמוני? צא אלינו שנראה את זיו פניך במקום שטפטף רעל לבד בחושך תחת מסיכה וירטואלית "אלמוני" על המקלדת.

ניסוי פסיכולוגי מרתק משנות ה 70 הוכיח את מה שכל אספסוף מתפרע ו/או כל עדר, חבורת אנשים המבצעת פשע משותף יודעת: אובדן הזהות האישית הפנים ע"י ההסתתרות מאחרי מסיכה ממשית או וירטואלית מביאה לתוצאות קשות.

א. קח חינם באותו מטבע: הקישור נמצא למעלה, אילו היית מבין
הבנת הנקרא אחרי שלמדת בבית ספר היית מסוגל לפענח אותו.

ב. הארות בלתי חכמות בעליל כגון אילו למדת בבית ספר היית
יודע מוכיחות את מה שכל חכם יודע, שהרי אדם חכם יודע
שהוא לא יודע. וזה שחכם פחות משוכנע שהוא יודע הכל.

ג. תטיל ספק, תדבר על תכלס, תקוף את הסעיפים הרלבנטים ואל
תתעסק איתנו בזוטות כי אם נצטרך למכור ארס ורעל נוכיח
שאנחנו אנשי שיווק מעולים בכל תחום ונוכל למכור קרח
לאסקמוסים (ולא, האלמוני המדובר אינו טריק שיווקי שלנו)
חינוך ביתי | בית חינוך 414035
האם לדעתך כל אדם צריך להיות זכאי לתעודת בגרות? האם כמעט חצי מהאוכלוסיה אינם מספיקים? מדוע? איזה פונקציה תשרת תעודת הבגרות אם לכולם תהיה אחת?
חינוך ביתי | בית חינוך 414039
לא, לא, הנ"ל כותב/ת בצורה קצת מבלבלת. דווקא תגובה 413592, שהיא האותנטית יותר לצורך הבנת דעותיו/ה - היא שיר הלל לזה ש*לא* צריך תעודת בגרות. ובאמת, כמה בעלי תעודת בגרות יוצאים מן החינוך הביתי? - לא חינוך ביתי בעזרת מורים פרטיים ע"י הורים מיליונרים וגם לא חינוך ביתי מד"בי מהסוג המדובר באתר של הנ"ל, אלא סתם חינוך ביתי בו "מעודדים את האוטונומיה של הילד" - כמה בעלי תעודת בגרות יוצאים מזה? קרוב לוודאי שפחות, ואולי *הרבה* פחות מ-‏44.9%.
חינוך ביתי | בית חינוך 414219
חוק חינוך ממלכתי תוקן בשנת 2000 ורק אז נכנס בדרך סטטוטורית החוזה שיש בעצם להורים עם משרד החינוך, קרי מהן המטרות של החינוך במאצעות המוסד. ראה את החוק בדע את זכויותך בחינוך באתר. אולם מאחר וחוק לימוד חובה הוא עד גיל 16 הרי שהמוסד כלל אינו מתחייב לתעודת בגרות. כשבוחנים את התוצרים של המוסד גולת הכותרת היא אותה תעודת בגרות, שהורים בטוחים שבלעדיה לא יהיו חיים ראויים לילדים שלהם.
האתר א-ב בחינוך ביתי מעלה שניתן ללמוד לתואר ראשון ולהמשיך משם לכל תואר גם ללא אותה תעודת בגרות ונשאלות השאלות:
למה ילדים בגיך 16 ומעלה ממשיכים להגיע לבית הספר אם אין אפילו חובה בחוק לעשות כך? התשבה שלנו: חלקם אולי הגבוה, אינו מודע לזכויותיו ואינו מודע לאלטרנטיבות.

לשאלתך הממוקדת יותר דובי למה כולם צריכים תודת בגרות, אחזיר בשאלה: האם זו מטרת המוסד? להראות לאותם אלה שעברו את מסלול החתחתם ויצאו ללא תעודת בגרות "להבין" את המקום שלהם בחברה? אם זו הכוונה, דו"ח דוברת הוכיח שזה מתממש להפליא שכן המוסד מנציח פערים חברתים, ופערים אקדמים.
חינוך ביתי | בית חינוך 414267
א. גולת הכותרת של מערכת החינוך היא להוציא ממנה אנשים בוגרים שמסוגלים לתפקד בחברה המודרנית כאזרחים פעילים, מועילים ובעלי פוטנציאל להשיג את מטרותיהם. תעודת הבגרות אינה אלא מדד למשהו אחד שהמערכת עושה, ואינו מחוייב המציאות עבור כל נער. לא כל ההורים חושבים שלילדיהם לא יהיו חיים ראויים ללא התעודה הזו. למעשה, אני חושב שהבעיה היא הפוכה - יותר מדי הורים חושבים שאין כל צורך בהשכלה (בלי קשר לכן תעודה לא תעודה), ובכך מונעים מילדיהם נדבך חשוב בהכשרתם לחיים עצמאיים. בכל מקרה, כל הורה שמודע למציאות הישראלית יודע שתעודת בגרות זה חשוב רק אם הכיוון של הילד בחיים הוא כזה שמצריך אותה. לא כל ילד צריך תעודת בגרות, וזה, אם תסלח לי, כל ילד יודע.

ב. זה שאפשר, עקרונית, להוציא תואר ראשון באונ' הפתוחה בלי שום תעודת בגרות או פסיכומטרי זה נכון, אבל זה גם מאוד מאוד קשה, ולא מתאים לרוב האנשים שאני מכיר. זה עוד יותר קשה למי שלא סיגל לעצמו הרגלי למידה, שזה עוד אחד מהדברים החשובים שביה"ס אמור להקנות לתלמיד.

ג. אני דווקא מעריך שרוב האנים יודעים שהם יכולים לעזוב את בית הספר אחרי כיתה י'. בסביבתי המיידית זה היה סוד פרוץ למדי, וגם הצלחתם הבלתי מבוטלת של בתי הספר האקסטרניים תעיד על כך. אז למה נשארים? כי יחסית לחלופות, בית בספר היא אופציה זולה ולא כל כך רעה להשיג כמה מטרות, שתעודת בגרות היא רק אחת מהן.

ד. מה זה "להבין את מקומם בחברה"? אתה הוא זה שמצמיד תווית ערך למסלולי החיים השונים. אני חושב שזו שגיאה. אין ערך גבוה יותר לטכנאי שיניים שלמד שנים את המקצוע על פני מכונאי רכב שההכשרה שלו לא כוללת מוסדות אקדמיים. יש הבדלים במשכורות, כן, אבל אי אפשר שכולם יהיו בעשירון העליון, ואני מעדיף חברה שבה השכר שלך נקבע על בסיס הכישורים שלך מאשר כזו בה השכר נקבע על פי הקשרים שלך. גם מסלול החיים הנוכחי שלי, שכולל שני תארים ודוקטורט לעתיד, לא יביא אותי להתרועע עם אף אחד מעשירי העולם. אז מה?

(תגובה זו נכתבה במשך כשלוש שעות עם פוציק בוכה לפרקים על הידיים (יש לו גזים). כל חוסר קוהרנטיות של הטקסט צריכה להיות מיוחסת לעובדה זו).
חינוך ביתי | בית חינוך 414275
1. האם הפוציק ממשיך לכתוב את בלוגו?
2. אפשר תמונה?
חינוך ביתי | בית חינוך 414322
1. לעיתים פחות מזומנות מבעבר.
2. חוץ ממה שכבר יש בבלוג? לא. לא לאלמוניים, בכל מקרה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים