שוגרה, למרות הסדק 394709
הדיסקברי שוגרה שוב, למרות סדק שנתגלה בקצף הבידוד של מיכל הדלק החיצוני. הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
שוגרה, למרות הסדק 394713
נקווה שהטיסה הזאת תעבור בשלום. אני רק תוהה בשביל מה זה טוב.
שוגרה, למרות הסדק 394781
מעבורת החלל היא עדין הדרך הטובה ביותר להחליף צוותים בתחנת החלל. המעבורות מיושנות אבל יקח עוד זמן עד שיחליפו אותן. אם יקרקעו אותן יהיה לאמרקאים חור גדול ביכולת השיגור לחלל.
כן. טיסה לחלל היא עסק מסוכן והאסטרונאוטים יודעים את זה.
שוגרה, למרות הסדק 394814
אה, תודה. לא חשבתי על זה שמדובר על החלפת צוותים בחלל...
שוגרה, למרות הסדק 394818
ותחנת חלל מאוישת? למה זה טוב?
שוגרה, למרות הסדק 394873
כדי לבדוק את השפעות החלל (מיקרו כבידה, קרינה) על אנשים לאורך זמן, כהכנה למסע למאדים.
שוגרה, למרות הסדק 394917
נראה את תצליח לנחש את השאלה הבאה שלי.
שוגרה, למרות הסדק 394930
אם מסעות מחקר במערכת השמש אינם מענינים אותך באמת שאין סיבה לצאת לחלל.
המצלמה המשוטטת 394932
מסעות מחקר דווקא מאוד מעניינים אותי. השאלה האם הם חייבים להיות מאויישים.
המצלמה המשוטטת 394936
אל תשכח שמאדים נמצא מחוץ לטווח הקסאמים.
המצלמה המשוטטת 394940
אבל איך החומוס שם?
המצלמה המשוטטת 394943
קצת יבש.
המצלמה המשוטטת 394998
כול מקום שאנחנו מתכונים להתנחל בו, רצוי שתהיה דרך להגיע לשם.
המצלמה המשוטטת 394999
אז זהו, אני חושב שעוד לא מיצו את המחקר הרובוטי והייתי מעדיף לראות השקעה באמצעים כאלו לפני שמתחילים בשרשרת מעבורת-->תחנת חלל-->שהייה ארוכה ללא כוח משיכה-->נסיעה למאדים.
המצלמה המשוטטת 395044
אגב, מה שלום האיומים שכל נוסע למאדים ימות הרבה לפני שיגיע בגלל הקרינה הקוסמית? מוגזמים, מופרכים או רלוונטיים?
Scanners Live in Vain 395046
לא שמעתי על זה.
המצלמה המשוטטת 407810
לקראת סוף המאה ה-‏19 (טוב, נו, יותר קרוב לאמצעה) הזהירו מדענים מפיתוח רכבות מהירות מדי. מרכבות שיסעו במהירות העולה על ‏1 ישאב כל האויר כתוצאה מאפקט ברנולי, וכל הנוסעים ימותו בחנק.

___
1 לא זובר בדיוק כמה, 24 קמ"ש, אולי 32. איפה איזי כשצריכים אותו?
המצלמה המשוטטת 407885
אני שמעתי את זה על 50 מייל לשעה או 80 קמ"ש, אבל אין לי מראי מקום.
המצלמה המשוטטת 408190
באמצע המאה העשרים הזהירו מדענים שעישון עשוי לגרום לסרטן.
כמו כן, החלו להזהיר שצריכה עודפת של שומנים עשוי לגרום למחלות לב. ריכוז גבוה של מתכות כבדות במי שתיה נחשב למסוכן.
המצלמה המשוטטת 408191
נו, אז מה אתה רוצה להדגים? ש(גם) מדענים מדברים שטויות לפעמים?
המצלמה המשוטטת 408192
רציתי להדגים את הסכנה של עישון תוך כדי נסיעה ברכבת.
שוגרה, למרות הסדק 394825
שמעתי הרצאה מפי גדעון טולקובסקי, שהיתה מבוססת על עבודת הדוקטורט שלו. בעבודה הוא השווה, בין השאר, בין תוכנית החלל הרוסית לזו האמריקאית. הוא תולה את הקיפאון בחקר החלל בדומיננטיות של התוכנית האמריקאית, שהתבססה על שריפת דלק כימי שהיא יקרה למדי לכל ק"ג מטען, וטוען שלא תהיה פריצת דרך משמעותית עד שלא ניישם שיטות אחרות כדי להוזיל את עלות המסע לחלל. הוא מצביע על כך שדווקא אצל הרוסים, שם פרחה פילוסופיה קוסמיסטית‏1 היה פוטנציאל להבשלת אמצעי שיגור אחרים. הקוסמיזם הרוסי (שצ'וילקובסקי‏2, אבי הטילנות המודרנית, הושפע ממנו רבות) שאף להתפשטות האדם בחלל לשם עליה למדרגה רוחנית גבוהה יותר, ולשם כך היה צורך באמצעי שיגור המוניים. לעומת זאת, אצל האמריקאים לא היתה שאיפה כזו. טולקובסקי טוען ש"הנדסה חברתית" שכזו - החלטה מוסדית לשלוח אנשים רבים לחלל, יכולה היתה להתבצע רק במדינה ריכוזית/טוטליטרית כמו ברה"מ, בעוד שבארצות הברית, שבה חופש הפרט הוא ערך חשוב ביותר, רעיון שכזה לא היה עולה על הדעת.

ואם כבר, כדאי לקרוא גם על פיודורוב: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikolai_Fyodorovich_Fyo...
שוגרה, למרות הסדק 394828
ומתי תהיה לנו מעלית חלל?
שוגרה, למרות הסדק 394833
נסה כאן: http://www.otis.com :)

מה קורה עם מעליות החלל באמת? נדמה לי שאחת הבעיות המרכזיות זה לייצר כבל מתאים, וזכור לי משהו על כוונה להשתמש בקורי עכביש מלאכותיים לשם כך.
שוגרה, למרות הסדק 394839
ותן לי לנחש, איגוד העכבישים הודיע על עיצומים במחאה על הכוונה למצוא להם תחליף, ומיד הם זכו לתמיכה של איגוד נערי המעליות.
שוגרה, למרות הסדק 394847
אבוד להם כבר: http://www.nodalpoint.org/2000/08/22/goat_silk_spide...
שוגרה, למרות הסדק 394914
איפשהו קראתי שננוטיובס (רגע. איך אומרים את זה בעברית?) יותר חזקים.
שוגרה, למרות הסדק 394872
כאשר תהיה לנו (לישראל?) תחנת חלל במסלול גאוסנכרוני.
שוגרה, למרות הסדק 394877
מה הקשר בין פילוסופיה דתית לבין פיתוח אמצעי הנעה? התחרות של המלחמה הקרה היתה הדלק המניע להתפתחות המהירה של הטילאות במאה ה20. עם סיומה הואט הקצב במידה ניכרת. אפילו שיתוף פעולה בין לאומי לא יכול לספק מספיק משאבים כדי לעמוד בקצב הקודם שנבע ממרוץ חימוש.
גם הרוסים בשיא זוהרם לא הצליחו לפתח משהו שאפילו יתקרב לתחליף להנעה רקטית. דוקא מעבורת החלל היא נסיון לחסוך בעלות שיגור כי היא רב פעמית. כול ההצעות למעליות חלל וכו' לא יהיו מעשיות עד שתהיה פלטפורמה בדמות תחנת חלל רצינית שתאפשר אותם. כול שאר הרעיונות לתנועה בחלל כמו מנועי יונים ומפרשי שמש יעילים רק בחלל כדי להגיע למסלול צריך מנועים חזקים.
שוגרה, למרות הסדק 394893
אז זהו, שמסתבר שיש קשר. מה שהוא הראה בדוקטורט שלו זה שהפילוסופיה בהחלט משפיעה, שכן ממנה נגזרות המטרות האפשריות, שמתוות, בתורן, את כיווני הפיתוח. הנה כמה משפטים ממה שסיכמתי במהלך אותה הרצאה:

"באמצע המאה ה-‏19 התפתח ברוסיה זר שנקרא הקוסמיזם הרוסי. בראשו עמד פיידורוב. התאוריה שלו שילבה לאומנות סלבית וסוג של נאו-פגניות + סוציאליזם, שבמרכזם הקביעה שגאולת המין האנושי תבוא כאשר הוא יצא לחלל ויתאחד עם הקוסמוס. התיאוריה הקוסמיסטית היתה הליופילית (=שואפת לשמש). צ'יולקובסקי, אבי הטילנות המודרנית, נסע למוסקבה ופגש בפיידורוב בספרייה המרכזית של העיר (שם היה פיידורוב הספרן הראשי). מאז אפשר לראות בכתיבה של צ'יולקובסקי ניסיון להוציא לפועל את הרעיון הקוסמיסטי, וכך כל האסטרונאוטיקה הרוסית פעלה כדי ליישם את הרעיון הקוסמיסטי ולאו דווקא לטובת מחקר מדעי."

...

"הצ'רטר של NASA מדבר על צרכים צבאיים ומחקר מדעי, אך לא על הרחבת מרחב המחיה האנושי לחלל. הבסיס האידאולוגי האמריקאי היה הפחד מ"הסכנה האדומה" ורתיעה מ"הנדסת בני האדם" כדי להתאים אותם לחיים בחלל החיצון. בברה"מ לעומת זאת הנדסת החברה היתה רעיון הגיוני. המרקסיזם בנוי על דטרמיניזם ניסטורי ועל כן על מה שאפשר לעשות זה רק לגרום לזה לקרות יותר מהר. הרוסים, למשל, משקיעים במחזור פסולת ביולוגית בחלל. קורולב (ראש תוכנית החלל הרוסית) מקצה משאבים לתחנת החלל סויוז ותולה זאת בכך שהגיע הזמן לממש את החזון של צ'ולקובסקי."

טולקובסקי גם חילק דף שבו אפשר לראות כמה מהרעיונות של צ'יולקובסקי. הוא היה הראשון להגות את רעיון מעלית החלל וחלק מהצוות שכבר בשנות העשרים דיבר על מפרש סולרי. אחד האיורים של צ'יולקובסקי מראה חללית בצורת קונוס בעל בסיס כדורי מזכוכית, דרכו נכנסות קרני השמש אשר מסייעות לגידול צמחיה על הדפנות, כחלק מחזון המערכת המספקת את צורכיה בחלל ויכולה לשהות שם ללא הגבלה.

אני מסכים שבסופו של דבר שיקולים כספיים (בעיקר מחסור בכסף ברוסיה) ושיקולי יוקרה השפיעו על הצדדים, אבל הטענה של טולקובסקי היא שלרוסים היתה בהחלט מוטיבציה שונה מאשר לאמריקאים, עקב הבסיס הפילוסופי השונה. הדבר בא לידי ביטוי גם בדברים טריוויאלים (לצערי לא רשמתי את הנקודה להלן במחברת) כמו הבחירה הרוסית לאגד מספר טילים יחד כדי להשיג דחף גדול יותר, לעומת הבחירה האמריקאית לבנות טילים גדולים יותר לאותה מטרה. לצערי אין לי את כתובת הדואל של טולקובסקי, אבל אם מישהו מאוד מעוניין בעוד מידע, שינסה לפנות אליו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים