396878
בין כל הדיונים על דוקטרינת יריחו, תקופת האבן וכו', שמנו לב שהרגנו כבר 53 לבנונים (כמעט כולם אזרחים) ביומיים האחרונים?
396885
הייתי מוסיף את המילה "רק" לפני 53. מישהו מוכן להסביר לי איך אפשר לתקוף מעל מאה יעדים (וזה רק בלילה הראשון) ושני בסיסים צבאיים ולהרוג רק 53 אנשים ? יכול להיות ששוב תוקפים מרחבי שיגור ?
396888
החיזבאללה לא מדווחים על ההרוגים שלהם ועל נזקים שצה"ל גורם להם, ודי בשכל, התחושה שנשארת היא שכל העבודה שצה"ל עושה היא לחינם.
לעומת זאת, מספיק רקטה אחת כאן כדי לגרום לכל הכתבים לעוט על הסקופ ולדווח בזמן אמת בדיוק איפה היא פגעה, מה הנזק שהיא גרמה ואיך אנו ברי מזל שהיא לא פגעה 10 מטרים יותר ימינה.
396890
אז צהל צריך ללמוד למכור את המוצר שלו טוב יותר. איפה התמונות של ההפצצות סטייל-CNN ? על חוליית משגרים אחת שחוסלה שמעתי, אבל לאור הרקורד המוכח של להפציץ כלום בעזה, נוצר גם הצורך להראות משהו מההצלחות (גם אנחנו צריכים ליצור דמורליזציה של הציבור בלבנון).
בכל מקרה משך וכמות השיגורים, כמו גם העובדה שניהול האש בתקרית הטנק נמשכה שעות, מעידים על כישלון ברכישת מטרות על טוואי שטח גדול וקטן בהתאמה, תוך שילוב החמ"מ שצהל כל כך מתגאה בו.
396902
צה''ל אולי מתגאה בחמ''מ, אבל חמ''מ מכריח שימוש בצוותי ציון שימוקמו בתוך השטח, ואת זה עוד לא עשו. (בדגש על ''עוד לא'')
397412
חמ''מ כלל לא מצריך את זה, כל הרעיון של חמ''מ הוא השמדת מטרות שנרכשו. לרכוש מטרות אפשר עם כל אמצעי תצפית, לרבות מזלטים ותצפיות ארוכות טווח.
397430
לא ברור לי איך חמ"מ "כלל לא מצריך את זה" אם במשפט שאחריו אתה מדבר על מזלטים ותפציות ארוכות טווח, שהם צוותי הציון אותם הזכרתי.
גם המזלטים וגם התצפיות מחייבות המצאות במרחק מקסימלי של עד 20 ק"מ מן המטרה. (אני מניח שאלו לא סודות מדינה), משמע, ציד רקטות באיזור שבין הזהרני לליטאני, ושבין הזהרני לאוולי מצריך כניסה מסיבית של צוותי תצפיות/ציון.
מזלטים בעייתים מאוד במצבים שכאלה בגלל המגבלות הטופוגרפיות, אפשרות הירוט, וזמינותם בצה"ל.
397440
מזלטים הם לא צוותי ציון, הם אמצעי ציון. אין להם בעיה לפעול בעומק של 20 ק"מ או 200 ק"מ. לגבי המרחקים של התצפיות, אינני מומחה בתחום (וגם אם היתי, היתי שותק) ולכן אין לי מושג מאיזה מרחק אפשר לרכוש מטרה.
דווקא מזל"ט, בניגוד לצוות קרקעי, חשוף במידה פחותה לבעיות טופוגרפיות, שנפתרות ע"י רום טיסה. הירוט שלהם הוא משימה לא קלה כלל שחושפת ומבזבזת אמצעים שיש חשש שיופעלו כנגד מטוסים מאויישים.
397753
הגענו לנקודה בדיון בה איכות הטיעון שלי מתמצה ב"אני יודע יותר אבל לא יכול להגיד", לכן, רק שתי הערות כלליות:
1. בנוגע לטופוגרפיה - מחסני האמלח של החיזבאללה מנצלים את תווי וכסות השטח על מנת להסתיר המשגרים והרקטות מפני צה"ל, במערות, שדות חקלאיים, פרדסים וכו'. מן הסתם, הדגש על המסתור הוא בראש ובראשונה מסתור מפני מבט ציפור, לכן יכולתו של המזל"ט מגובלת בחלק ניכר מן המקרים. שילוב של נקודת מבט נוספת, מן הקרקע, פותרת זאת.
2. בנוגע לירוט - המזל"ט, מטוס נייח (יחסית למטוס קרב) העף בגובה של 5000 רגל ונראה בקלות, חשוף פי כמה וכמה מכל מטוס קרב או צוות רגלי.

אני חושב שצה"ל הגיע לנקודה בה אמצעי חיל האוויר מוצו בפעולה עצמאית (לראיה: המעבר להפצצות "כתישה"), וכל ציד נוסף של רקטות יחייב הכנסה של כוחות קרקעיים, גם אם בתצורה מוגבלת. יש לי הרגשה שזו מהלך שמפחיד את מקבלי ההחלטות מטעמים פופוליסטים משהו: כניסה קרקעית ללבנון נתפסת כשקיעה מחדש ב"בוץ הלבנוני", ואבדות בכוחות צה"ל בפעולה קרקעית כזו הן אבדות "קשות יותר" מצד אחד ומצד שני ולגיטימיות יותר בעיניי העולם (סליחה על הציניות) מאשר פגיעה באזרחים בחיפה.
אכן טעמים פוליטיים, אך לא כפי שציינת 397856
הפוליטיקאים לא משארשים כניסה קרקעית ללבנון (כמו גם לעזה) מכיון שזו תהיה הודאה בכך שהבריחה משם (כמו גם ההתנתקות) היתה שטות מוחלטת.
396896
זה באמת מדהים איך אין אפילו נקודה אחת במדינה שלא נמצאת 10 מטרים ימינה מהבטן הרכה שלנו.
396937
בפעם האחרונה שהייתי בלונדון, הלכנו ליריד קטן עם כל מיני משחקים דביליים שבהם אפשר לזכות בבובות וכיו"ב. באחד המשחקים, יש לוח עגול גדול שעליו הרבה עיגולים בקוטר של שני אסימונים, בערך בצפיפות לא קטנה. השחקן מקבל כמה עשרות אסימונים, ומטרתו היא להצליח לזרוק אחד מהם כך שיפול בתוך גבולותיו של אחד העיגולים, בלי לחרוג מהם בכלל. הסיכוי להצליח במטרה הזו מפתיע במזעריותו (מפתיע עבורי. אני בטוח שכל אדם רציונלי באייל היה יכול להסביר לי את זה בקלות).

טווח הנזק של קטיושות הוא מספיק קטן כדי להשיג אפקט דומה: מאוד קל לפגוע קרוב מאוד למקום שהיה גורם נזק עצום, מאוד קשה לפגוע בול ולגרום את הנזק.

(בסוף הלכנו על משחק שבו צריך לקלוע כדורים לתוך כדים עם פתח צר מאוד. הכנסתי כדור אחד מתוך החמישה וזכיתי בדובי קטן שמתנוסס בגאווה על ארון המוסים, דובים ושאר חיות שלנו).

(כן, יש לנו ארון שלם שמוקדש למוסים, דובים ושאר חיות. טוב, לא שלם, המדפים התחתונים מלאים בדיסקים)
397138
אתה בטח יודע את זה, אבל: אתה צריך להסתכל לא על השטח שמהווים האזורים המותרים, אלא על החלק מתוכם, שאם מרכז האסימון שלך היה נופל בו, הוא לא היה חורג מהשטח של המטרה. אם הקוטר של המטרה הוא שני אסימונים, השטח הזה הוא בגודל של אסימון אחד (במקום של ארבעה, לפי החישוב השגוי).
397142
מה שאני צריך להסתכל עליו, כמובן, הוא האחוז מתוך סך המשטח שמהווים השטחים הללו, ולהוריד מזה עוד עבור הסיכוי (הגבוה) שהאסימון יעוף עד לקצה המשטח (החלק) ויתקע שם.
397177
נתתי רמז, והשארתי את השאר כתרגיל ל(אייל ה)קורא.
396891
טוב, זה לא נורא, הרי לא *בכוונה* הרגנו אותם...
397007
דווקא הפעם זה לא נכון. מדובר בעיקר בדיירי בתים שאחסנו במרתף טילים ארוכי טווח, שמטרתם פגיעה באזרחי חיפה. ישראל הרסה את המחסנים האלה, תוך ידיעה ברורה שהאזרחים יפגעו גם הם.
397009
בום 397094
עכשיו פורסם שצה"ל פגע ברכב מסחרי (או מיניבוס, תלוי איזה אתר חדשות שואלים) ובו 15 (או 23, כנ"ל) אזרחים, ובהם נשים וילדים, שנהרגו. התקיפה היתה ממסוק, באיזור צור, לאחר שנוסעי המיניבוס בקשו מקלט בשני מחנות או"ם (גדוד צרפתי וגדוד מפיג'י) ונדחו.

אפילו אם ידוע על איש חיזבאללה ספציפי שהיה בין הנוסעים, התקפות מעין אלה יגרמו לאובדן מהיר של התמיכה הבינ"ל ויקשו על המשך הפעילות. שלא לדבר על מוסר ולגיטימיות.
בום 397108
אתה אולי צודק בנוגע להשפעה של תקלות מסוג זה על דעת הקהל אך לדעתי המצב הפוליטי הבין לאומי שונה.
צריך להזהר לא לחזור על סינדרום 'ענבי זעם'. במבצע צבאי בהיקף כזה יהיו לצערי נפגעים חפים מפשע וכן סבירות גבוהה שנספוג אבדות נוספות, אזרחיות וצבאיות.
במקביל לנסיון לצמצם ככל שניתן את הפגיעות הללו יש להקפיד לעשות הכל על מנת להשיג את המטרות הצבאיות אשר הוגדרו לצבא ללא מצמוץ וללא היסוס.
אחרת כל המאמץ יהיה (שוב) לשוא.
בום 397219
אני בטוח שאם היה ידוע שמדובר באזרחים - גם אם נמצא ביניהם איש חיזבאללה אחד - לא היו יורים (אלא אם כן זה היה נסראללה, או מישהו בכיר מאד).

איך אני בטוח? אחרת היו כבר כמה אלפי לבנונים הרוגים, לא מאה.
397225
האם שמת לב שהצילום של שיגור הטיל על הספינה "חנית" מראה בבירור שהוא שוגר מתוך ביירות הבנויה? אפילו הפעולה הזאת, כביכול הכי לגיטימית במצב מלחמה, היא פשע מלחמה.

איך, לדעתך, צריכה מדינה מוסרית לפעול כאשר האוייב נלחם בה מתוך ריכוזי אזרחים שלו? איך, לדעתך, צריכה מדינה מוסרית להגיב כאשר היעד לתקיפות האויב הם אזרחים?

(אם אפשר לא לענות שלא צריך בכלל להלחם, זה עדיף. בוא נניח לרגע שהמלחמה כפויה)
398406
אני מצטער. עבורי המונח ''מלחמה כפויה'' (וגם ''מדינה מוסרית'') הוא אוקסימורון, כך שקשה לי לתת לך תשובה מהסוג שאתה מצפה לו. אני לא חושב שהצד ''שלנו'' הוא הצד המוסרי פחות בעימות הזה, רק היותר חזק. לא לדיון הזה כוונה ההודעה שלי. פשוט ראיתי שרוח הדיון סבה בעיקר סביב השאלה למה אנחנו לא עושים מספיק ואיך עוד אנחנו צריכים להגיב. חשוב היה לי להעלות את האפשרות שמה ש''אנחנו'' עושים כעת הוא כבר יותר מדי.
398448
האם אין מצב שמדינה תהיה מוסרית? האם אין אפשרות שמלחמה תכפה על מדינה שוחרת שלום על ידי אוייב תוקפן? forgive my godwin, אבל גרמניה הנאצית מול פולין, צרפת, אנגליה ורוב העולם המערבי.
שמתי לב. נו? 397267

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים