מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399750
ידוע שבמלחמת יום הכיפורים, לא הגבנו נכון לאירועים בשטח ולא גייסנו את המילואים בזמן, כך שתקיפת האויב הגיעה כשהצבא לא מוכן. שר הביטחון משה דיין הכריע אז לא לגייס את המילואים מהשיקול "שלא ניראה תוקפנים", וסמך על תנאי השטח שיוכלו להחליף לחלוטין את חיזוק הצבא.
במלחמה זו הגדלנו עשות. אנו עצמנו תקפנו ופתחנו במלחמה מבלי לגייס קודם את המילואים, במצב שבו האוייב מאיים על חצי מדינה בטילים. רק עכשיו, שמענו על איזו החלטה של גיוס, אם כי בשטח איני חש עד כה בכך בכלל באיזה שהוא גיוס. נראה לי שאנו עדיין ישנים.
אגרנט עוד חי ?
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399768
מתהפך בקברו.

מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399769
במלחמת יום הכיפורים היה מודיעין שהצביע על כוונה לפתוח במלחמה מצד סוריה ומצרים. כיום, כלל לא בטוח שיש. יכול להיות שיש מודיעין סודי שמוכיח שסוריה עומדת לתקוף מחרתיים (זה נשמע לי די דבילי, סוריה תושמד די מהר בתור כוח לוחם), ואז אתה צודק. אבל אם לא, אז די ברור לך מה ההשפעה של גיוס אוגדות מילואים והצבתם בגבול הסורי, נכון? סוריה לא יכולה להיות בטוחה שישראל לא מתכוונת להתקיף. אם להיות הוגן, גם אני לא ממש בטוח. עד כמה שאנחנו יודעים ייתכן שמלכתחילה כל המלחמה הזו נועדה להיגרר לעימות עם סוריה בחסות ארה"ב, ועוד שלושים שנה הילדים שלנו יקראו על זה באיזה תחקיר בעיתון. אם זה המצב, בדיוק צעדים "קטנים" כאלו הם חלק מההסלמה המתוכננת וה"בלתי נמנעת". סוריה לא תוכל להימנע מגיוס כללי של הצבא ופריסתו על הגבול. ישראל לא פראיירית. ואז, כשכבר יש גיוס מלא בשני הצדדים וישראל פועלת במלוא המרץ בלבנון, לא חסר הרבה. טעות או "טעות" של חיל האוויר (או אולי עוד מטס שחצני מעל ארמונו של אסד), יחידת נ"מ סורי, והופ, אנחנו במלחמה כוללת. איזה כיף.

העיקר שקונדוליסה ובוש מריעים.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399772
''סוריה תושמד די מהר בתור כוח לוחם'' - מי שמדבר על שחצנות.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399777
סוריה זו מדינה, לא ארגון גרילה. כצבא סדיר, הצבא הסורי נופל מצה''ל בהרבה.
הבעייתיות (או לפחות חלק ממנה) בעימות הנוכחי היא דווקא חוסר הסימטריות. כשצה''ל מתמודד מול ארגון עם כמה מאות או אלפי לוחמים ללא כוח אווירי או רכב משורין ועם ארטילריה פרימיטיבית יחסית, זה משנה לגמרי את המשמעות של ''נצחון''. כדי שצה''ל ינצח הוא צריך לפצפץ כל שריד וזכר לחיזבאללה, להפסיק כמעט לגמרי את ירי הקטיושות, ולהביא את נאסרללה להתחנן להפסקת אש בשידור ישיר לאומה. כדי שהחיזבאללה ''ינצח'', כל מה שצריך הוא שבתום הקרבות נאסרללה יוציא את הראש מאיזה בונקר ויאמר ''אנחנו עוד כאן''. מבחינתם, הם שרדו את כל מה שיש לצה''ל להציע, וזה מספיק.
לסוריה אין את הפריבילגיה הזו. יש לה חיל אוויר, יש לה שריון, מוקדי שליטה, אוגדות, צבא. את -אלו- צה''ל יכול לפרק די מהר, גם אם במחיר אבדות לא מעטות לצד שלנו. מול סוריה קל הרבה יותר להגיע למשהו שנחשב כ''נצחון''.
ובכל זאת 399783
ראה את השאלה ששאלתי בסוף תגובה 399142
ובכל זאת 399787
אלו שאלות תאורטיות. אם זה היה משחק, אז הייתי עונה שאם סוריה משגרת לכאן טילים כימיים וטוענת שזו לא היא אלא ארגון סורי שלא נמצא תחת שליטה, אז גם אצלנו אין בעיה לייצר חמומי מוח שיכולים לצאת משליטה. הרי הצבא שלנו רשם את ''אופס טעות'' בטאבו.
ובכל זאת 399796
יופי. אתה הראשון שמרים את הכפפה.
ובנסיבות האלה באמת חשוב מאד היה שנמציא "חמומי מוח" מסתוריים ?
האם אין נסיבות כאלה מצדיקות שכולנו נהיה "חמומי מוח" ישירות בלי בלופים ?
השמאל, הרי הוא ישר . . .
ובכל זאת 399808
אוף. תשמע סיפור ששמעתי ממישהו.
פעם היה איזה חייל מסכן באימון לש"ב יבש. הוא התכוון "לטהר" איזה בית, הוציא אבן מהאפוד, זרק לחדר, וכבר חשב לפרוץ פנימה בזעקות "אש אש אש" כשהמ"כ שלו עצר אותו. "נפל. מה אתה עושה?" . החייל המסכן מוציא אבן שניה מהאפוד, "זורק עוד רימון המפקד", וזורק פנימה. שניה לפני ה"אש אש אש" המ"כ עוצר בעדו. "נפל. מה אתה עושה?". והחייל המסכן? די, נגמרו לו האבנים באפוד. חשב שניה, ואז אורו עיניו. התכופף כלאחר יד, הרים אבן מהאדמה, והכריז "המפקד, מצאתי רימון. אש אש אש."
ובכל זאת 399812
לא הבנתי כל כך את הקשר, ונראה לי שהתכנון שלי באמצעות שאלות ותשובות להגיע לנקודה שלי, מתמסמס.
לכן, במקום לנסות להבין, אחזור ישירות לנקודה שלי. אני חושב שסוריה לא מעיזה להתקיף את ערינו, אפילו לא בשיטת ה"מזבלה", משום שהיא חוששת שבמקרה כזה אזרחיה יהיו חשופים לתקיפה ישירה שלנו, והיא חוששת מכך. זו בדיוק ההרתעה.

אני לא רואה הבדל בין שיטת ה"מזבלה" ההיפותטי שהמצאתי של סוריה ובין שיטת ה"חיזבאלה" של לבנון שקיים בפועל.
אם תשים לב:
לבנון מעולם לא הראתה שהיא עושה ניסיון לנטרל את חיזבאלה ולחסלו. אם באמת כל כך קשה לה היא הייתה יכולה להזעיק תגבורת (את האמריקאים ואפילו אותנו). על פניו נראה שנוח לה עם החיזבאלה.
נציג לבנון באו"מ בנאומו הציג את ישראל כאויבת לבנון, ולא הייתה לו שם שום מילת ביקורת כלפי החיזבאלה, שכביכול אין הלבנונים יכולים להתגבר עליו.
פורסם שצבא לבנון קיבל הנחיות עם תחילת הלחימה "להגיש כל סיוע לחיזבאלה בלחימתו"
ואכן צבא לבנון סייע בפועל לחיזבאלה הן בפגיעה בספינה, או בירי לעבר מטוסינו.

לכן, ברור על פניו ש"סוריה והמזבלה" כמוהם כ"לבנון והחיזבאלה", והיינו צריכים ליצור מצב כזה שלפיו ללבנון ברור שלא כדאי לה לתקוף אותנו כי תיענש בצורה חמורה, כפי שסוריה מבינה זאת היטב.
אנו אשמים בכך שלא קיים מנגנון ההרתעה הזה. לו היה קיים לא היה צריך לגייס את כל הצבא ולצאת למלחמה, דבר שכמעט בטוח שנגיע אליו בעתיד הקרוב.
ובכל זאת 399856
הזכרת לי את הסיפור משום שאתה מתנהג כמו אותו המ''כ. אם ואם ואם, בלי קשר הכרחי למציאות.
אם אתה חושב שהיתה ישיבת קבינט לבנונית שבה החליטה ממשלת לבנון לתקוף את ישראל באמצעות חיזבאללה, אתה הוזה לדעתי. לבנון זו מדינה שסועת מלחמות אזרחים ששתי שכנות אגרסיביות התערבו באופן עקבי בענייניה בעשרות השנים האחרונות, וריבונותה הופרה ע''י שתיהן פעם אחר פעם (גם אחרי הנסיגה הישראלית). בוודאי שחלק לא מבוטל מהלבנונים לא מזדהה עם מטרות החיזבאללה, ואין לו שום אינטרס להתגרות בישראל. בשנים האחרונות נעשו נסיונות להפוך את החיזבאללה לארגון פוליטי בלבד, ונשאלו שאלות לגבי הצורך ב''התנגדות'' כשאין למי להתנגד. בקיצור, לבנון איננה סוריה.
לאחר כל זאת, אני עדיין מסכים שאם יורים עלינו קטיושות מתחום לבנון, צריך להגיב נגד לבנון ולא להתחיל לטהר בתים מהחיזבאללה. בערך מה שעושה חיל האוויר ממילא - בוודאי שאין להשיב בירי של טילים סתם כך לאזורים מאוכלסים.
ובכל זאת 399879
עכשיו אני בטוח שלא היה שום סיכוי שאבין את הקשר בין הסיפור ובין נושא הדיון, גם לו הייתי הוגה בכך מספר שבועות. לא היה בדברי שום "אם ואם ואם" אלא "אם" אחד שבו החלפתי את לבנון בסוריה, ולדעתי הוא בדיוק קשור למציאות.
אם בסיפורים עסקינן, נזכרתי בסיפור שכבר הבאתי אותו בעבר בחלק השני של תגובה 74810.
כי אני מנסה כל הזמן לשכנע שחוקי משחק חד צדדים אינם הגיוניים ואינם מוסריים. למשל בספורט האגרוף ישנו כלל לפיו אסור להכות מתחת לחגורה. וזה כלל יפה מאד כל עוד הוא חל על שני הצדדים.
קל וחומר בקרב אמיתי לחיים ולמוות. אם שני הצדדים מחליטים על כללי משחק מסויימים זה בסדר גמור, אבל זה בסדר רק כל עוד שני הצדדים מקיימים אותם. אולי זה לא יפה לתקוף מתחת לחגורה או לתקוף בסכין אבל אם אתה מותקף כך וחייך בסכנה לא רק שמותר לך להתעלם מהכללים אלא שזו חובתך, ואיש לא יכול לבוא אליך בטענות כשאתה מגן על חייך, ולא מטיל על עצמך הגבלות שהצד השני אינו מטיל על עצמו.
והנה מסוף תגובתך תגובה 399787 הבנתי שגם אתה מסכים שחוקי משחק צריכים להיות הדדיים, ואם לצד אחד יש "חמומי מוח" אז מותר שגם לצד השני יהיו כאלה, וכבר חשבתי שהבן אדם מבין עוד כמה דברים חוץ מרוגטקות. אבל כאן באה תגובתך האחרונה ובה משפט הסיום "בוודאי שאין להשיב בירי של טילים סתם כך לאזורים מאוכלסים". את זה אתה אומר למרות שזה בדיוק מה שעושה לנו לבנון באמצעות החיזבאלה היום.
בקיצור, שביעות הרצון שלי הייתה מוקדמת . . .
ובכל זאת 399896
צר לי מקרב לב על שאיכזבתי אותך. איך נאמר פעם לאיניגו מונטויה? תתרגל.
להתייחס ללבנון כאלו יחידה מדינית כמו סוריה זה דבילי. אתה יכול להתעקש עד מחר על הכללים שלך, אבל העובדות הן שלבנון היא מדינה חלשה והחיזבאללה פועל שם -בניגוד- לדעתם של רבים. ישראל היא אחת מהתורמות העיקריות למצב הזה, והיא שביחד עם סוריה טרחה להחליש עוד ועוד את המדינה הלבנונית ולהפוך אותה למגרש משחקים קטלני.

בכל אופן, ירי על מרכזי ערים לבנוניות איננו מוצדק בנסיבות הנוכחיות, וגם איננו נחוץ. במקום לתת לחיזבאללה הישגים מורליים או הסברתיים, אפשר להסתדר טוב מאוד עם הפצצה מסיבית של משגרים ומפקדות ואפילו גשרים. אם על כל קטיושה למדינה ייגרם נזק של מליארד דולר, מהר מאוד יבינו את המשוואה. הבעיה היא שישראל לא יודעת איפה לעצור. פיספסנו מזמן את היעד של גביית המחיר מלבנון שעוד יכול היה להיות מיוחס לחיזבאללה. עכשיו כל פצצה נוספת שנוחתת רק משכיחה מהלבנונים ממה בכלל התחיל העסק, ונותנת לחיזבאללה עוד תרוץ לומר שהם ניצחו בעימות הזה אל מול ישראל תוקפנית וחסרת מעצורים.
ובכל זאת 399898
בתגובה 399812 ניסיתי להראות באמצעות הצגת עובדות שונות מדוע לבנון אחראית ויותר מאחראית לחיזבאלה, דבר שאני מאמין בו.
אתה לא מתייחס לטענותי וקובע באופן כללי את עמדתך ההפוכה מבלי לנמק.
אבל כמו שאומרים, איש באמונתו יחיה.

אגב, מי זה אינגו מונטויה ? אם להסכמה לא נגיע לפחות אלמד משהו.
לא משנה 399899
בדקתי בגוגל, ומצאתי. מישהו מסרט.
לא משנה 399900
לא סתם מישהו מסרט, מישהו שאמר משפט מפורסם שהרבה אנשים אוהבים לצטט בכל מיני הקשרים, תגובה 231761, מהכותרת לתוך התגובה.
ובכל זאת 399916
כשאני אומר ''..ישראל לא יודעת איפה לעצור'', אני מקווה שזה באמת כך. יותר ויותר מתעורר החשד שלמלחמה הזו כן היו יעדים שנקבעו הרבה זמן מראש, אלא שאף אחד לא טרח להודיע על כך לציבור הישראלי שהולך לשלם בדמו, ואני לגמרי לא בטוח באיזו ממשלה נקבעו היעדים הללו.
ובכל זאת 399919
התוכנית כוללת את שליחת החיילים שנחטפו לסיור ?
ובכל זאת 399924
בוודאי שלא, אין מדובר כאן על סרט הוליוודי. לא צריך היה להיות נביא כדי לנחש שבטווח של חודשים, חיזבאללה ימציא לנו אי אילו הזדמנויות.
ובכל זאת 399928
מה שאתה אומר הוא לא הגיוני. קודם תקפו ורק עכשיו מתחילים לגייס את המילואים. לו זה היה תלוי בי לא הייתי מגיב מייד אלא מכין קודם כוח ואחר כך יוצא למערכה.
במלחמת שלום הגליל הייתה תשתית של טילים שאיימה על הגליל, אך היא לא הופעלה (כמו עכשיו עד המערכה). אבל היה אז ברור שאם נתקיף מהאוויר יופעלו הטילים. לכן הוכן הכוח מבעוד מועד (נדמה לי שלוש אוגדות), וכאשר פגעו בארגוב (והם עסקו אז בטרור לא על הגבול ופעולה כזאת הייתה אכן צפוייה), נשלח חייל האוויר לתקוף בסביבות בירות וצידון. כצפוי הייתה התגובה הפעלת אותם טילים, ואז יצאנו למבצע היבשתי.
היום נראה לי שמדובר בהיגררות. כך היה גם בגזרת עזה. מערב הנגב הורעש ללא הרף ע"י הקסאמים, וזו הייתה סיבה הרבה יותר טובה מחטיפת החיילים לצאת למערכה גדולה (לא כמו הגרודים שנעשו אחרי החטיפה אלא פעולות כיבוש והשתלטות על השטחים שמהם יורים). חטיפת החיילים עצבנה את הממשלה ואז יצאו למערכה בדרום. חיזבאלה קינא, חטף אף הוא חיילים, והגבנו באותה שיטה - מערכה מוגבלת.
זה לא נראה תכנון מראש כלל וכלל. כך זה נראה מייד בתחילה. ראה תגובתי תגובה 398067. לא שיניתי דעתי מאז.
ובכל זאת 399929
אני לא בטוח מה לחשוב. זה בהחלט עושה קולות של הגררות. מצד שני, גם חלק גדול מהאינתיפאדה השניה עשתה קולות כאלו, ושם ממש קשה לי להאמין שמדובר בגורל עיוור.
סדר גיוס האוגדות חסר משמעות. האתגר בכיבוש לבנון איננה ההתנגדות הצבאית, אלא דעת הקהל הישראלית. אותה יש למסמס, עבורה יש לתזמן את הארועים כך שכל שלב יראה כ"בלתי נמנע". קודם מספרים על התקפות מהאוויר, ואז על כוחות קרקעיים מיוחדים, ואז על חטיבות שלמות עשרה קילומטרים מהגבול, ועכשיו מדברים על גיוס אוגדות. לא בשביל להפעיל אותן, חס וחלילה. רק ליתר ביטחון, לאימונים. אתה חושב שלפני שבועיים אפשר היה לגייס שלוש אוגדות? בקיצור, לא צריך להיות במצב רוח קונספירטיבי במיוחד כדי לתפוס את הכיוון הכללי.
היא הנותנת 399931
אני חושב שעלית על נקודה נכונה שרק מחזקת את המחשבה שלא הייתה כאן תכנית. באמת, ככל הנראה, אי אפשר היה לגייס שלש אוגדות לפני שבועיים. למה בזמן מלחמת שלום הגליל היה אפשר והיום לא ? משום שהיום הוצג מצג שווא. הרעיון שסוף "הכיבוש" פותר את בעיית לבנון, שהוחדר לציבור בעבודה מתמדת ועיקשת של השמאל, לא היה יכול לבוא יחד עם הבלטת הסכנה שבחבית חומר הנפץ שכל לבנון הפכה להיות. זה בדיוק הרעיון במאמרו של יעקב חסדאי. היה כאן מלכוד. כי אם הכול טוב ויפה אז מה פתאום מגייסים מילואים ?
אבל אני לא מאמין שהייתה "תכנית" להוציא את הציבור מההזיות האלה. הדבר נכפה עלינו. לו הבלגנו על חטיפת החיילים היינו סופגים מכה יותק קשה מאוחר יותר. ואם נעצור היום גם נחטוף תוך זמן קצר מכה יותר קשה. פשוט אין מנוס. זו בפרוש היגררות, אבל אם נכניס לבסוף את שלש האוגדות ונכבוש את האזורים מהם נורים הטילים, לפחות הסוף יהיה טוב.
היא הנותנת 399953
מה היתה הבעיה לגייס את אוגדות המילואים אחרי שהחלו ליפול הקטיושות? כמה זמן צריך לקחת גיוס שלוש אוגדות מילואים? יום לגיוס, שלושה ימים לאימון- אתה יודע מה? שבוע לאימון. לפני שבוע היו אמורות האוגדות להיות מגוייסות.
היא הנותנת 399963
בדבריך אתה רק מחזק את מה שאני טוען.
ובכל זאת 399969
אתה מייחס יותר מדי מחשבה לממשלת ישראל.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399790
לא יודע. אם אמנם יש משהו שישראל יכולה לגרום לאסד לאבד, ושהוא חושש לאבד כתוצאה ממלחמה עם ישראל ("מוקדי השליטה"?), אז ישראל נוהגת בטמטום בכך שהיא לא גורמת לו לאבד אותו כבר אתמול, רק בגלל שהוא מנהל את המלחמה הזו באמצעות שליח. נראה לי שהמצב הוא הפוך, ולאסד יש רק מה להרוויח (למשל טריטוריה).
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399775
כבר לפני כמה ימים הודיעו שצבא סוריה בכוננות עליונה.
ומדוע אתה חושב שקל כל כך להביס אותם?
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399782
אין לי שום מודיעין מיוחד, סתם מידע כללי (על פי מקורות זרים) על מה יש לצה"ל ומה יש לסוריה. המטסים מעל הארמון של אסד הם מפגרים, נכון. אבל הם גם מראים משהו. אני מניח שמי ששלח את המטוסים האלו יודע משהו על המכ"מים הסוריים והל"א הישראלי. נראה לך שחיל האוויר הסורי יכול היה לשלוח ארבעה מטוסים לבצע בומים על-קוליים מעל ירושלים? הם הרי היו מיורטים קילומטרים מהגבול.
על פי כל מה שאני יודע ממקורות גלויים, חיל האוויר ומערך הנ"מ של סוריה נחות מזה של ישראל בכמה רמות. בימינו, זה די מספיק. תוסיפי לזה את הדור החדש של טילי נ"ט שקיימים בעולם (ומן הסתם, שוב על פי מקורות גלויים, גם בישראל), וכנראה שלא יהיו עוד קרבות שריון בשריון גדולים בגולן.
אבל זה כמובן תאורטי. אין לי מושג מה יקרה בשאר העולם אם חס וחלילה ישראל תתחיל לכתוש את סוריה.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399786
מאז ומתמיד היה קל להביס את סוריה, לכן הסורים מעולם לא נכנסו למלחמה עם ישראל מבלי שהמצרים יפתחו חזית שניה. היות ותסריט כזה, בו מצרים מתערבת להציל את סוריה ולבנון, אינו כ''כ סביר ואף נשלל על ידי מצרים, אני מציע לא לחשוש יותר מדי מהסורים. נכון, כללי המשחק השתנו מעט - סוריה מצויידת בטילי נ''מ מתקדמים שעלולים לפגוע במטוסי צה''ל באחוזים לא רעים, כמו גם בטילים שמאיימים על העורף הישראלי. זה בסה''כ משנה את מידת אורך הרוח שתצטרך ישראל להפגין, לא את תוצאות המלחמה.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399794
קודם כל, זה אומר חזית שלישית במאבק. ולך תדע מה תעשה איראן בקטע הזה.
שנית, זלזול באויב זו טקטיקה גרועה מאוד.
ושלישית, בשביל מה זה טוב, לעזאזל?
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399779
מי מדבר על סוריה ? גם אני איני חושב שסוריה מתכוונת ברצינות להיכנס למיטה החולה הזאת. בדיוק לשם כך המציאה את החיזבאלה.
היא מצליחה להריץ אותי ל"חדר המוגן" שזה עתה יצאתי ממנו בלי שתיפול שערה משערות ראשה.
למה לה לשנות את המצב הזה ?

אבל אני התכוונתי למשהו אחר שכבר דברתי עליו כאן כמה פעמים ואחזור עליו למענך.
במלחמת שלום הגליל חוסל איום הטילים תוך יום, לאחר שלושה ימים היינו ליד אגם קרעון, ותוך שבוע בפאתי בירות.
לשם כך צריך לגייס את הצבא.
אבל יצאנו למלחמה כמו שיוצאים למלחמה, ולא בשיטות הפוסט צבאיות שאמצנו בשנים האחרונות: "בחכמה", "לא להיכנס לבוץ" וכדומה.
לפרטים נוספים אני ממליץ מאד על מאמרו של יעקב חסדאי תגובה 399749
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399784
הכל טוב ויפה. אתה לא רוצה לתקוף את סוריה, ואני מאמין לך. אבל כשישראל מבצעת גיוס כללי של הצבא, ה-סורים- לא כל כך בטוחים בכך. ואני אישית לא בטוח בכלל שכל ה''גיוס לצרכי אימונים'' לא נועד אלא להביא לאסקלציה מדודה אל מול סוריה, כל הדרך למלחמה ה''בלתי נמנעת''.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399793
איני חושב שיהיה עמות עם סוריה אם שני הצדדים לא ירצו בכך. גם במלחמת שלום הגליל גויס הצבא, ועמות חלקי עם סוריה היה רק בלבנון, במקומות שהצבא הסורי שם הפריע לנו להתקדם.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399788
אולי יש הבדל, אבל הצד השווה של מלחמה זאת ומלחמת יום כיפור הוא אנשים שאומרים ''ננצח די מהר''
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399880
ובאמת ביום כיפור ניצחנו די מהר, לא? זאת למרות יתרון ההפתעה של המצרים והסורים (שהוא גם שגרם לתחושה הקשה שמלווה את זכרון המלחמה עד היום), שעכשיו אבוד להם.
מחדל אי גיוס המילואים אז ועתה 399778
אני לא חושב שיש הרבה אספקטים בהם ההשוואה בין מלחמת יוה''כ לבין המלחמה הנוכחית לא כושלת לחלוטין. השיקולים לאי-גיוס המילואים באותה התקופה, אגב, היו בעיקר פוליטיים - מערכת הבחירות התקרבה וסיסמת העבודה היתה ''מעולם לא היה מצבנו טוב יותר'', גיוס מילואים כללי היה פוגע באווירת האופוריה שהיתה כה חיונית עבור גולדה.
פרשנותו של מחבר התגובה בכבודו ובעצמו 399781
התכוונתי: זה מחדל וזה מחדל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים