קשה לבנות עיר מחדש 407055
הבעיה של ניו אורליאנס הרבה יותר מסובכת ממה שהובא כאן ולכן הכל מתעכב כי פשוט ממש לא יודעים מה לעשות. זאת בהחלט עבודת שיקום ברמה פדראלית ולא ברמה אישית או איזורית, הייתי מציע אפילו רמה עולמית. אבל הבעיה היא שאם רוצים לשקם את המקום אז בעצם צריך לחרוש את כל המקום, לשטח אותו מחדש, לזרוק את הפסולת ולהתחיל מבראשית, כלומר לבנות את הכל מחדש כולל תשתיות. אין כאן שום עניין של אפלייה בשלב זה, פשוט כדאיות פשוטה. יש לזכור שכל בתי המגורים ועוד בתים אחרים שהיו מתחת למים בחלקם או לגמרי, אינם יאים למגורים. צריך להרוס אותם וכאן מדובר בכמות ממש דימיונית. בעצם עדיף היה לו היתה פורצת שם שריפה כך שהכל היה נעלם. כאן גם מתחילה הבעיה לאן להעביר את הפסולת ומה לעשות אתה. לא תמיד אפשר למחזר. הבתים רובם ישנים וכוללים אסבסטוס ועופרת ועוד כל מיני דברים לא נוחים שמקשים על מחזור ואפילו אי אפשר לשרוף את החומרים. אפשר רק לקבור את הפסולת רחוק מהעיר או להשאיר אותה זה במקום פתוח רחוק מהעיר. הבעיה קשה כי יש ישובים אחרים בסביבה והמקום הכי הגיוני לזה הוא המדבר. בנוסף קיים זיהום סביבתי גדול מאד שממש קשה לנקות ודורש סכומים גדולים.

כלומר צריך לבנות את העיר מחדש ועם זה גם באה השאלה למה לבנות דווקא במקום הישן? הרי ברור שהוא מסוכן, מתחת לפני הים וגם מאבד שטח לים. אפילו אם בעוד מאה שנים יהיה עוד הוריקאן כזה אז בשביל מה לקחת סיכון לבנות דווקא שם? שאלה אחרת היא מי יגור שם? מה יחזיר את התושבים המקוריים לשם? כרגע לתושבים האילו אין שום קשר פיסי למקום, אולי חוץ מאשר פיסת האדמה שעליה היה ביתם, ואולי יש להם קשר ריגשי או זכרונות אם הצליחו להתגבר על מוראות ההוריקאן. רוב התושבים המקוריים עברו צפונה או למדינות הסמוכות ומצאו עבודה אחרת וגם מגורים. לרובם ככולם לא היה ביטוח על הבית או המיטלטלים כך שלא יקבלו כסף לבנות אלא אם כן הממשל יחליט לבנות את המקום מחדש על חשבונו. אז הממשל ישאל מה יש שם בכלל? האם בגלל הרובע הצרפתי צריך לבנות את העיר? . אז גם אין תכנית, חוץ מאשר מס שפתיים, להחזיר את האנשים למקום כי מה יחזיר אותם לאיזור אם יש להם מקומות אחרים?

בקשר לנמלים בסביבות שפך המיסיסיפי את זה אפשר לשקם אבל בשביל זה לא צריך להקים את עיר. נראה לי שעוד זמן רבה העיר תהיה עיר רפאים.
נמלים 407067
מהמספרים ששמעתי, במערכת הנמלים והרציפים של ניו אורלינס עובדים כ 170,000 אישה ואיש. מחישוב פשוט של גודל משפחה ממוצע, והתשתית העירונית שדרושה כדי לקיים חיים בסדר גודל כזה עולה שבעצם אתה כן מדבר על עיר.
נמלים 407243
אל תשכח שכרגע העובדים גרים במקום אחר ולמה שיעברו? יש להם בית וחברים במקום אחר. 170,000 עובדים, אם המספר נכון, נראה לי קצת מוגזם עבור פעילות נמל או בתי זיקוק, זה לא עיר בסדר גודל של ניו אורליאנס עם כל הפרברים שלה. אבל אני לא מוציא מכלל אפשרות שאפשר להקים עיר כפי שאתה מציע, אולי לא בדיוק במקום הישן בהתחשב בתנאי ההסביבה ומזג האויר וגם בהתחשב בכל הזוהמה שנשארה לאחר ההוריקאן שצריך לנקות. זאת בעצם הבעיה וכאן לא יודעים מה בדיוק לעשות במיוחד שאין בעיה חריפה כרגע.
נמלים 407317
לא ברור לי על סמך מה אתה קובע שהעובדים גרים במקום אחר, והיכן הוא. מההסברי המדריכים השונים בעיר למדתי שמערכת הרציפים והמחסנים היא הגדולה ביותר בעולם (אאז"נ משהו כמו 8 ק"מ) וכמות הסחורה והאוניות היא עצומה. אני חושב שכבר הבאתי פעם את הלינק למאמר של ג'ורג' פרידמן שמנתח את החשיבות של מערכת הנמלים בדרום לואיזיאנה וניו אורלינס, ואת ההיסטוריה שלה. "בזמן המלחמה הקרה [נהגו לחשוב] שהסובייטים יהרסו בפצצה אטומית [את] וושינגטון או ניו יורק. [עבורי] התשובה היתה פשוטה: ניו אורלינס. אם נהר המיסיסיפי יחסם לתעבורה, המסד הכלכלי יתערר. מינרלים תעשייתיים לא יגיעו לבתי החרושת, העושר החקלאי לא יזרום החוצה...גם הגרמנים ידעו זאת: בזמן מלחה"ע-‏2 ערכו צוללות גרמניות התקפה במוצא המיסיסיפי."
נמלים 407339
אין לי מידע כמה בדיוק עובדים שם עכשיו אבל ברור שהאנשים העובדים שם גרים באיזה שהוא מקום ולא בחורבות ניו אורליאנס. גם אף אחד לא אמר שכולם באו מניו אורליאנס. חוץ מזה אם צריך או לא צריך לבנות את העיר במקומה הישן הבעיה הגדולה היא שיש שם היא הזוהמה שצריך לנקות אם יחליטו לבנות מחדש את העיר. גם המאמר בקישור שהבאת אומר בחלקו את אותו דבר שאמרתי קודם:

It appears to us that New Orleans and its environs have passed the point of recoverability. The area can recover, to be sure, but only with the commitment of massive resources from outside – and those resources would always be at risk to another Katrina.

זה בערך הבעיה לא שאי אפשר לעשות את זה אבל זה עולה הרבה וצריך לשאול אם צריך או כדאי לעשות את זה. אפילו לפי הקישור שהבאת הרי הבעיה שעולה מהכתבה היא האם צריך להקים את העיר מחדש כדי שיוכלו להפעיל את הנמל או בתי הזיקוק. אם תיקח בחשבון את כל הוצאות בנית העיר מחדש, אפילו במקום אחר, פתאום יתברר לך שכל עניין ההובלה הזולה על המיסיסיפי, כפי שהובא בכתבה, הופך להיות יקר מאד. לא ראיתי שהכותב בקישור נגע בעניין הזה. במקרה כזה עדיף אולי לשנע לנמל אחר. אפשרות אחרת היא פשוט להביא רק את העובדים ולשכן אותם בבתים מיוחדים ליד הנמל או בית הזיקוק, גם זה לא דבר חדש.

אפשרות אחרת היא למכן את פעולת הנמל. זאת הזדמנות מצוינת במיוחד ליצוא הסחורה החקלאית. ברוב המקרים עובדי הנמל והאיגוד המקצועי שלהם התנגדו לזה מחשש לאבוד מקומות עבודה. ואם לא התנגדו אולי לא היה כדאי למכן בהתחשב בשכר העובדים. אבל עכשיו לאחר ההרס ולאחר שרוב העובדים עזבו אפשר לעשות את זה. זה יהיה הרבה יותר זול מאשר לבנות עיר בסדר גודל של ניו אורליאנס.

אני מניח שתהינה עוד הרבה אפשריות.
נמלים 407608
אם כך אין מה לדאוג, כוחות השוק ידאגו שלפחות 170K ומשפחותיהם יתקיימו בצורה סבירה בסיסת ניו-אורלינס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים